H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

یادگیری دو زبان همزمان

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

یادگیری دو زبان همزمان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

یادگیری دو زبان همزمان

فهرست مطالب

آیا تا به حال به این فکر افتادید که می‌توانید یادگیری دو زبان همزمان انجام دهید؟ بیایید با دنیایی از فرهنگ‌ها و زبان‌ها آشنا شویم، جایی که مرزها محو می‌شوند و خلاقیت ذهن‌مان با زبان‌های جدید شکوفا می‌شود. 

اینجاست که ما با تکنیک‌ها و روش‌های متفاوت، امکان یادگیری دو زبان به طور همزمان را برای شما فراهم می‌کنیم. اگر به دنبال ماجراجویی یادگیری متفاوت هستید، اینجاست که بهترین راهکارها را خواهید یافت. آماده‌اید تا به چالش زبان‌های دوگانه بپردازید و دنیایی وسیع از کلمات و مفاهیم جدید را بدست آورید؟ برای همراهی در این سفر، با ما همراه شوید و به روش‌های مبتکرانه‌ای برای یادگیری دو زبان همزمان پی ببرید.

آیا مغز انسان توانایی یادگیری دو زبان همزمان را دارد؟

مغز انسان سازمانی پیچیده و هوشمند به‌شمار می‌رود که توانایی یادگیری و آموزش زبان را داراست. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که مغز انسان می‌تواند به طور همزمان دو زبان را درک و پردازش کند. این توانایی به علت پلاستیسیته مغزی است که به مغز امکان می‌دهد تا با تغییرات در شبکه‌های عصبی خود، به طور مداوم با تجربه و یادگیری جدید سازگار شود.

یادگیری دو زبان همزمان می‌تواند به تقویت حافظه و عملکرد مغز در بسیاری از جنبه‌ها کمک کند. به عنوان مثال این تمرین تمرکز مغز را بهبود می‌بخشد و منجر به افزایش قدرت شناختی مغز می‌شود. همچنین مغز افرادی که دو زبان را همزمان یاد می‌گیرند، در فعالیت‌هایی مانند حل مسائل، تصمیم‌گیری و توجه بهبود می‌یابد. این افراد از انعطاف‌پذیری ذهنی بیشتری برخوردارند و می‌توانند بهتر با تغییرات و چالش‌های مختلف زندگی کنند.

راجر بیکن در این باره می‌گوید:” دانش زبان‌ها دریچه‌ای به سوی خرد است.”

این نمودار نیز نشان می‌دهد که شما در هر سنی که باشید می‌توانید زبان‌های مختلف را بیاموزید. تنها ممکن است در سن‌ها بالاتر به دلیل شکل‌گیری فرم دهان در تلفظ بعضی از کلمات در زبان‌های دیگر به مشکل بخورید. 

چه تعداد از افراد در جهان به دوزبانه هستند؟

تعداد افرادی که دو زبانه هستند، در سراسر جهان بسیار زیاد است. براساس آمارهای موجود، بیش از نیمی از جمعیت جهان دو زبانه هستند یا حداقل با دو زبان آشنایی دارند. تعداد زبان‌هایی که افراد می‌توانند همزمان یاد بگیرند، به واقعیت‌های فردی و تفاوت‌های شخصی بستگی دارد، اما بسیاری از افراد قادر به یادگیری دو زبان به طور همزمان هستند.

به عنوان مثال در برخی کشورها با جمعیت چند زبانه مانند اسپانیا، کانادا، سوئیس و بلژیک بسیاری از افراد بیش از یک زبان را به طور رسمی یا غیررسمی استفاده می‌کنند. همچنین در کشورهایی که زبان رسمی و زبان محلی وجود دارد، افراد به طور معمول با دو زبان زندگی می‌کنند.

علاوه‌بر این فرآیند مهاجرت برای ارتباطات بین‌المللی نیز تاثیر قابل توجهی در افزایش تعداد افراد دو زبانه دارد. بسیاری از افراد به دلیل نیازهای کاری، تحصیلی یا فرهنگی، تصمیم می‌گیرند دو زبان را همزمان یاد بگیرند.

نکاتی برای یادگیری دو زبان به‌صورت همزمان

آیا تصور می‌کنید که یادگیری دو زبان همزمان ممکن نیست یا بسیار سخت است؟خوشبختانه، با روش‌های مناسب و کمی خلاقیت شما هم می‌توانید به صورت همزمان به یادگیری دو زبان بپردازید. در اینجا به چند نکته برای یادگیری دو زبان به صورت همزمان خواهیم پرداخت که سایت duolingo نیز به آن‌ها اشاره کرده است.

زمان مطالعه خود را دو برابر کنید

برای بیشتر بزرگسالان، چالش واقعی یادگیری چندین زبان به طور همزمان کمبود زمان است. دریافت اطلاعات کافی در هر زبانی که مطالعه می‌کنید می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. اگر روزی 30 دقیقه آلمانی می‌خوانید و می‌خواهید اسپانیایی را به این ترکیب اضافه کنید، نصف کردن 30 دقیقه به‌طور معمول به معنای دریافت ورودی کمتر در هر زبان است. ممکن است لازم باشد کل زمان مطالعه خود را دو برابر کنید تا نتایج یکسانی در هر زبان بدست آورید.

انتظارات معقول از یادگیری دو زبان همزمان را تعیین کنید.

مطالعه هر جفت زبان با هم مزایا و معایب خاص خود را دارد و تعیین انتظارات معقول در این زمینه می‌تواند مفید باشد. در ادامه ما به شما چند انتظار معقول برای مطالعه هر جفت زبان را بیان خواهیم کرد.

 • زبان‌های مشابه: در صورت مطالعه زبانی که شباهت‌های زیادی به زبانی دیگری که قبلا می‌دانید دارد، انتظار داشته باشید که درک اصول اولیه آن زبان سریع‌تر اتفاق بیفتد. برای مثال اگر شما اسپانیایی را می‌دانید و در حال مطالعه زبان پرتغالی هستید، ممکن است به سرعت به قواعد و واژگان اولیه پرتغالی دست یابید.

اما ممکن است جدا نگه داشتن دو زبان مشابه نیز چالش‌های خود را داشته باشد. به دلیل شباهت‌های زیاد، ممکن است به راحتی با هم‌آمیختگی بین زبان‌ها مواجه شوید و کلمات یا قواعد را با یکدیگر اشتباه بگیرید. 

 • زبان‌های غیرمرتبط: در مقابل، مطالعه دو زبان کاملا غیرمرتبط می‌تواند به شما کمک کند تا از هم‌آمیختگی و سردرگمی کمتری در میان کلمات و قواعد دو زبان برخوردار شوید. به طور مثال اگر شما به طور همزمان اسپانیایی و ژاپنی را می‌خوانید، احتمالا تداخل کمتری برای درک کلمات و قواعد بین این دو زبان وجود دارد.

اما انتقال اطلاعات و مهارت‌ها بین دو زبان کاملا غیر مرتبط ممکن است دشوارتر باشد. به عنوان مثال یادگیری یک واژه اسپانیایی و ترجمه آن به ژاپنی کار سختی محسوب می‌شود؛ زیرا هیچ شباهت زبانی بین این دو زبان وجود ندارد.

خود را در زبان‌هایی می‌خواهید بیاموزید، غرق کنید

مطالعه زبان به صورت جلسات طولانی‌تر می‌تواند به شما کمک کند تا در زبان مورد نظرتان فرو بروید و در آن زبان غرق شوید. این روش می‌تواند در تسلط زبان به شما کمک کند. همچنین با زمان بیشتری که صرف مطالعه هر جلسه می‌کنید می‌توانید بیشتر به تمرکز و تمایز دادن بین دو زبان اختصاص دهید و از هم‌آمیختگی کمتری رنج ببرید.

اما باید توجه داشت که هر فردی متفاوت است و روش‌های مختلف بهترین نتیجه را برای هر فردی به ارمغان می‌آورند. برخی افراد ممکن است ترجیح دهند جلسات کوتاه‌تر و متعددتر را پیش بگیرند تا به طور مداوم با زبان مورد نظر خود در تماس باشند. علاوه‌بر این موارد زیر نیز می‌توانند به شما در مطالعه بیشتر زبان کمک کنند:

 • تعیین اهداف و برنامه‌ریزی: قبل از شروع به مطالعه زبان، اهداف خود را مشخص کنید و برنامه‌ریزی منظمی برای مطالعه زبان داشته باشید. این امر به شما کمک می‌کند تا به طور سازمان‌یافته‌تر و موثرتر به مطالعه بپردازید.
 • تنوع در منابع: از منابع مختلفی برای مطالعه زبان استفاده کنید، مانند کتاب‌ها، فیلم‌ها، پادکست‌ها و منابع آنلاین. این امر کمک می‌کند تا مطالعه شما جذاب‌تر و تنوع بیشتری داشته باشد.
 • تمرین عملی: علاوه‌بر مطالعه، همیشه تمرین عملی زبان را در نظر داشته باشید. با مشارکت در مکالمات و تمرین مهارت‌های شنیداری و گفتاری، تسلط خود را به زبان بهبود بخشید.

یادگیری دو زبان همزمان با زمینه‌های مختلف

جدا کردن زبان‌ها براساس زمان و مکان می‌تواند به شما کمک کند تا در حالت هر زبان قرار بگیرید و با تمرکز بیشتری به زبان مورد نظر خود بپردازید.

به طور مثال شما می‌توانید محیط آشپزخانه را به عنوان زمینه مطالعه زبان آلمانی در صبح‌ها انتخاب کنید. در این زمان می‌توانید با خواندن کتاب‌ها، مطالعه مقالات یا گوش دادن به پادکست‌های آلمانی در آشپزخانه سر و کار داشته باشید. این روش به شما اجازه می‌دهد تا با زبان آلمانی در محیطی روزمره و در زمانی از روز که تازگی و تمرکز بیشتری دارید، در تعامل باشید.

در طرف دیگر می‌توانید زمینه مطالعه زبان اسپانیایی را روی کاناپه در اوقات بعد از شام انتخاب کنید. می‌توانید با تماشای فیلم‌ها و سریال‌های اسپانیایی، گوش دادن به موسیقی اسپانیایی یا مطالعه کتاب‌ها و مقالات به زبان اسپانیایی در این زمان و مکان به زبان اسپانیایی بپردازید.

با پیشرفت در زبان‌ها و به دست آوردن مهارت بیشتر ممکن است به سخت‌گیری کمتری در مورد زمینه‌های مطالعه‌تان نیاز داشته باشید. در این مرحله می‌توانید بیشتر منابع متنوع را با هم ترکیب کنید و در هر زمان و مکانی که می‌خواهید زبان مورد نظر خود را مطالعه کنید.

از زبان‌های مدنظر خود برای یادگیری یکدیگر استفاده کنید

این روشی فوق‌العاده برای تمرین همزمان روی دو زبان است. ساخت فلش کارت‌هایی با کلمات دو زبانه و استفاده نکردن از زبان خودتان در طول تمرین می‌تواند به شما کمک کند تا روی تفکیک دو زبان تمرین کنید و روی هر دو زبان به طور مستقل تمرکز داشته باشید.

رنگ‌ها می‌توانند بهترین گزینه برای تفکیک باشند. با استفاده از رنگ‌ها برای تمایز بین زبان‌ها می‌توانید کلمات را به صورت بصری جدا کنید. مانند استفاده از رنگ آبی برای کلمات آلمانی و رنگ قرمز برای کلمات اسپانیایی. این امر کمک می‌کند تا زبان‌ها را به طور مشخص جدا کنید و با تمرکز بیشتری به هر زبان بپردازید.

همچنین می‌توانید از این روش برای تمرین مهارت‌های دیگر زبانی نیز استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید جملات دو زبانه را با هم تطبیق دهید و تمرین کنید. از روش‌های مختلفی برای تمرین مهارت‌های شنیداری و گفتاری همزمان در دو زبان استفاده کنید، مانند گوش دادن به پادکست‌های دو زبانه و تکرار جملات به صورت همزمان در دو زبان.

زبانی که بیشتر با آشنایی دارید با زبانی که کمتر با آن آشنایی دارید

انتخاب یک زبان آشنا و یک زبان کمتر آشنا برای یادگیری همزمان دو زبان، به واقعیت معروف زبان‌های جفت اشاره می‌کند. این رویکرد می‌تواند به شما در فرآیند یادگیری دو زبان به طور همزمان کمک کند. با انتخاب زبانی که با آن آشنایی دارید، می‌توانید از پیشینه زبانی خود استفاده کنید و راحت‌تر و سریع‌تر به زبان جدید بپردازید.

همچنین انتخاب یک زبان کمتر آشنا به شما فرصتی می‌دهد تا با خانواده زبانی جدید آشنا شوید و مهارت‌های تازه‌ای را تجربه کنید. این روش به شما اجازه می‌دهد تا ذهن خود را از زوایای مختلف زبانی تحریک کنید و به تقویت قدرت تفکر چندزبانگی خود را بپردازید.

در نهایت با استفاده از روش زبان‌های جفت شما می‌توانید درک عمیق‌تری از تفاوت‌ها و شباهت‌های میان زبان‌ها به دست آورید و درک فرهنگ‌ها و جوامع مرتبط با هر زبان را افزایش دهید.

با زبان‌هایی که می‌خواهید یاد بگیرید، ارتباط برقرار کنید

برقراری رابطه عمیق و معنادار با هر زبان مقصد بسیار مهم است. اگر احساس کنید که واقعا به یادگیری یک زبان علاقه‌مند هستید و ارتباطی عاطفی با آن برقرار می‌کنید، به احتمال زیاد موفقیت بیشتری در یادگیری و استفاده از آن زبان خواهید داشت. در انتخاب دلایل خود برای یادگیری هر زبان، به این نکات توجه کنید:

 • علاقه: مطمئن شوید که به زبان مقصد و فرهنگی که آن را صحبت می‌کنند، علاقه‌مند هستید. علاقه شما به زبان می‌تواند از طریق موسیقی، فیلم، ادبیات، تاریخ، غذا و سایر جنبه‌های فرهنگی آن زبان شکل بگیرد.
 • هدف شخصی: داشتن هدف‌های شخصی و مشخص در یادگیری هر زبان می‌تواند شما را متعهدتر کند. ممکن است بخواهید از زبان مقصد برای مسافرت، کار، تحصیل یا برقراری ارتباط با خانواده استفاده کنید. هدف شخصی شما باید قوی و الهام‌بخش باشد.
 • کاربرد عملی: ارتباط زبان با زندگی روزمره شما نیز بسیار مهم است. ممکن است بخواهید زبان مقصد را برای مکالمه با دوستان، تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها، مطالعه کتاب‌ها و مقالات یا حتی کارهای روزمره مانند آشپزی یا خرید استفاده کنید.

مزیت‌های یادگیری دو زبان همزمان چیست؟

یادگیری دو زبان همزمان دارای مزایا و فواید فراوانی است. با توجه به سایت FluentU می‌توان به مزایای زیر اشاره کرد.

 • تقویت عملکرد مغز: یادگیری دو زبان در یک زمان می‌تواند به بهبود عملکرد مغز و توانایی‌های شناختی مانند حافظه، تمرکز و تفکر انتقالی کمک کند.
 • صرفه‌جویی در زمان: یادگیری دو زبان به طور همزمان، زمان بیشتری را نسبت به یادگیری جداگانه دو زبان در اختیار شما قرار می‌دهد. این به معنای دستیابی سریع‌تر به هدف‌های زبانی شما است.
 • افزایش تعداد زبان‌های قابل یادگیری: با یادگیری دو زبان، تعداد زبان‌هایی که می‌توانید به صورت مستقل یاد بگیرید، افزایش می‌یابد.
 • پرورش انعطاف‌پذیری زبانی: در زمان یادگیری زبان‌های مدنظرتان مهارت‌های چند زبانی و انعطاف‌پذیری زبانی شما تقویت می‌شود که به شما کمک می‌کند در مواقع مختلف و با افراد مختلف با خود راحت‌تر ارتباط برقرار کنید.
 • ایجاد فرصت‌های جدید: آموختن زبان‌ها همزمان با هم می‌تواند برای در دسترس قرار دادن فرصت‌های جدیدی مانند شغل‌ها، سفرها و ارتباط با فرهنگ‌های مختلف مفید باشد.

سخن پایانی

از آغاز تا پایان، یادگیری دو زبان به آرمانی تبدیل می‌شود. در این سفر هر روز به یک قدم جدید نزدیکتر می‌شویم. همچنین با هر کلمه جدیدی که فرا می‌گیریم، پنجره‌ای به دنیایی جدید و جذاب باز می‌شود. یادگیری دو زبان همزمان، ذهنمان را باز می‌کند و قدرت تفکر را تقویت می‌‌کند.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *