H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده
معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده اثر تارا وستوور

فهرست مطالب

یک لحظه به این موارد توجه کنید و بگویید به نظر شما چنین عقاید و سخت‌گیری‌هایی در کدام کشور اعمال شده است: “حق نداری مثل بقیه بچه‌ها به مدرسه بری، بهترین جا برای زندگی یک زن خانه است، تنها تعالیم دینی و مذهبی به تو آموخته می‌شود و باید از همان کودکی کار کردن را بیاموزی!” خب، پاسخ شما چیست؟ ایران؟ افغانستان؟ عراق؟ یا احتمالا یکی از کشورهای خاورمیانه. شاید هم تصور کنید که چنین سخت‌گیری‌هایی در یکی از کشورهای آفریقایی انجام شده. اما نه، هیچ کدام از این موارد درست نیست. تارا وستوور دختری است اهل ایالت آیداهو آمریکا که از کودکی با چنین طرز فکری بزرگ شده است. بله، درست در قلب آمریکا. او بعدها سرگذشت خود را به شکل یک کتاب درآورد. امروز قرار است با هم به معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده یا دختر تحصیل‌کرده که داستان زندگی تارا وستوور است بپردازیم.


در این ژانر بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب استیو جابز


 

درباره نویسنده

معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده تارا وستوور

تارا وستوور در سال 1986 در ایالت آیداهو به دنیا آمد. او مدرک لیسانس خود را از دانشگاه بریگام یانگ دریافت کرد و سپس توانست بورسیه گیتس کمبریج را دریافت کند. تارا دکترای خود را در سال 2014 به پایان رساند و همچنین به عنوان استاد مهمان در دانشگاه هاروارد فعالیت می‌کرد. تحصیل کرده اولین کتاب تارا وستوور است. او این کتاب را در سال 2018 و بر اساس زندگی و تجربیات خودش نوشت. نکته جالب در رابطه با وستوور این است که اگرچه او هیچ وقت به مدرسه نرفت، اما توانست تا مقطع دکتری در دانشگاه تحصیل کند.

کودکی تارا وستوور به روایت کتاب تحصیلکرده

ترجمه

مهدکودک، دبستان، دبیرستان و دانشگاه مسیری است که اکثر والدین برای تحصیل فرزندان خود انتخاب می‌کنند. در واقع آنها امیدوارند تا فرزندانشان از این طریق بتوانند در آینده، شغلی با درآمد خوب و در نتیجه یک زندگی خوب داشته باشند. اما شرایط تارا وستوور کاملا متفاوت بود. پدر او تحت تاثیر عقاید بسیار افراطی و مذهبی خود، اجازه مدرسه رفتن را به او نمی‌داد. در واقع پدر تارا اعتقاد داشت مدرسه و آنچه در آن تدریس می‌شود مناسب دخترش نیستند. برای همین هم ترجیح می‌داد دخترش در خانه بماند. او اعتقاد داشت که در مدرسه ذهن کودکان را شستشو می‌دهند. بنابراین تارا باید از همان کودکی برای یکی از ساده‌ترین حقوق انسانی خود یعنی تحصیل با خانواده خود مبارزه می‌کرد.

علیرغم تمام سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌هایی که تارا با آن‌ها مواجه بود، او سرانجام توانست تا مقطع دکترا پیش برود. البته این موضوع اصلا ساده نبود. در واقع او مجبور شد مقابل خانواده، مخصوصا پدرش بایستد. پدری که باورهای او از جنس اعتقادات فرقه مورمون بود و همین هم موجب تاریک اندیشی وی شده بود. این خلاصه کتاب هم به نوعی داستان تارا را بازگو می‌کند. از روزهای نخست زندگی‌اش به عنوان دختری جوان در یک جامعه به شدت مذهبی بزرگ شد تا اختلافات فرهنگی‌اش در دانشگاه و سفر طولانی‌اش برای اخذ مدرک دکترا در دانشگاه کمبریج.


در ژانر زندگینامه بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب از دو که حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم


 

آشنایی با مورمون‌ها

مورمون‌ها گروهی مذهبی هستند که خود را مسیحی می‌دانند. البته عقاید آن‌ها در مقایسه با سایر فرقه‌های مسیحیت بسیار سخت‌گیرانه‌تر است. برای مثال در بین مورمون‌ها نوشیدن الکل، مصرف تنباکو و یا حتی نوشیدن قهوه و چای هم ممنوع است. در واقع این گروه خود را وابسته به جنبش قدیسان آخرالزمان هم می‌دانند. برای همین هم از گذشته تا کنون زمان زیادی را صرف خدمت به کلیسا می‌کرده‌اند. نکته عجیب و جالب اینکه بسیاری از افراد اهل این فرقه به چندهمسری اعتقاد دارند و آن را برای ادامه نسل خود ضروری می‌دانند. مورمون‌ها علاوه بر کتاب مقدس، به کتاب دیگری موسوم به کتاب مورمون هم علاقه دارند.

 

نظر بیل گیتس درباره کتاب تحصیلکرده

بیل گیتس و تارا وستوور

اما بیل گیتس در یادداشتی که در وبسایت خودش منتشر کرده اینگونه می‌نویسد:

تحصیلکرده داستان فوق‌العاده‌ای را بیان می‌کند. داستان دختری که سعادت و کامیابی خودش را در جدا شدن و دوری جستن از جامعه‌ای که در آن قرار دارد می‌بیند. داستان دختری که به جای ماندن در خانواده‌ای با عقاید سخت‌گیرانه مذهبی، تصمیم می‌گیرد تا راه خود را از آن‌ها جدا کند. اتفاقی که شاید در ابتدا تلخ و ناراحت کننده به نظر برسد، اما در نهایت او را به روشنی می‌رساند.

جالبتر اینکه علیرغم تمام مشکلاتی که تارا پشت سر گذاشته، در هیچ بخشی از کتاب شما خشم یا عصبانیت او را حس نمی‌کنید. او حتی درباره پدرش هم با خشم و غضب صحبت نمی‌کند.

آیا تارا در این مسیر تنها بود؟

نکته یا سوالی که شاید تا اینجا برای شما هم پیش آمده باشد، تنها بودن یا نبودن تارا است. بد نیست بدانید او 6 برادر و خواهد دیگر هم داشت. یکی دیگر از  قوانین و رسومات مورمون‌ها. 3 نفر از  7 کودک خانواده وستوور، خانه را ترک کردند. تارا هم یکی از آن‌ها بود. جالبتر اینکه هر 3 نفر آن‌ها موفق به کسب مدرک دکتری شدند. 3 دکتر آن‌هم در یک خانواده بسیار فوق‌العاده است. البته آن‌‎ها تا حدودی موفقیتشان را مدیون پدر خود هستند. در واقع پدر آن‌ها به فرزندانش یاد داده بود که چگونه هرچیزی را خودشان به تنهایی یاد بگیرند و از یادگیری لذت ببرند. این موضوع همچنین ثابت می‌کند که خانواده وستوور استعداد و هوش ذاتی بالایی داشته است.

 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب تحصیلکرده

معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده 3

جین معتقد بود که دولت سوسیالیست، در مدارس مغز بچه‌ها را شستشو می‌دهد تا بعدا از آنها کار بکشد و برده خود کند.

هیچکس دقیق نمی‌داند که تارا وستوور چه زمانی متولد شد. پدر، مادر و مادربزرگش هر کدام تاریخ‌های متفاوتی را اعلام کردند.

از بین همه خواهر و برادرها، این پسر سوم خانه یعنی تایلر بود که برای مطالعه واقعی وقت صرف می‌کرد. او بعد از اینکه هجده ساله شد، اعلام کرد می‌خواهد به دانشگاه برود. تارا در آن زمان ده ساله بود و یادش می‌آید که از آن لحظه به بعد، فکر رفتن به دانشگاه به سرش افتاد.

البته نگهداری از بچه، برای تارا تنها یک منبع درآمد نبود. این شغل همچنین باعث شد تا با دنیای بیرون در ارتباط باشد؛ دنیایی که تا آن زمان کاملا از آن فاصله گرفته بود.

تارا به خودش قول داد که اگر می‌خواهد گریه کند، فقط به خاطر درد جسمانی باشد نه چیز دیگر. او باید این را مدام به خودش یادآوری می‌کرد.

«مادر من را در آغوش گرفت. پدر تقریبا سعی می‌کرد خوشحال باشد. او گفت: آموزش ما در خانه، به اندازه آموزش‌ مدارس عمومی دیگر خوب است.»

برای تارا یافتن راه دانشگاه از مزرعه خانوادگی، یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شد؛ اما زمانی که رسما وارد محیط درسی شد و سر کلاس‌ها نشست، با مجموعه‌ای از چالش‌های جدید روبرو شد.

درحالیکه دوستانش به تارا کمک می‌کردند تا بر ترس‌های خود از پزشک غلبه کند، کلیسای محلی هم به او کمک کرد تا کمک‌های مالی را از سوی آنها قبول کند.

طبیعتا تارا با آموختن بیشتر درباره جهان، متوجه شد که تعالیم پدرش چقدر اشتباه بوده است.

«من تصمیم گرفتم عادی بودن را امتحان کنم. نوزده سال مطابق با خواسته پدرم زندگی کردم؛ اما حالا چیز دیگری را امتحان خواهم کرد.»


در این ژانر بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب شرکت خلاقیت


 

سرفصل‌های خلاصه کتاب تحصیلکرده

ترجمه آموت

 • متوجه می‌شوید که یک خانم برای عبور از تعصبات مذهبی و رسیدن به تحصیلات عالی، چه مسیری را طی خواهد کرد.
 • تارا وستوور در یک مزرعه بزرگ شد و خانواده مورمون او، اعتقادات غیرعادی نسبت به تحصیل داشتند.
 • خواهران و برادران وستوور به حال خود رها شدند و یکدیگر را تشویق کردند که به مدرسه بروند.
 • اولین کار تارا او را با دنیای بیرون آشنا کرد.
 • خانواده تارا درمان‌های پزشکی را قبول نداشتند و تهدیدهای خطرناک را نادیده می‌گرفتند.
 • تارا قبل از ورود به دانشگاه، باید امتحانات ACT را پشت سر می‌گذاشت.
 • او با ورود به دانشگاه، احساس کرد که به آدم دیگری تبدیل شده است و به سختی درس می‌خواند.
 • تارا که با مشکلات مالی و سلامتی روبرو بود، باید یاد می‌گرفت چگونه از دیگران کمک بخواهد.
 • او در حین تحصیل خود و پس از اینکه پدرش دچار یک سانحه شد، نسبت به یکسری از عادات رفتاری پدرش شناخت پیدا کرد.
 • تارا یک فرصت تحقیقاتی عالی بدست آورد که منجر به یک برنامه فارغ‌التحصیلی بسیار بهتر شد.
 • او بالاخره احساس کرد به کالج ترینتی تعلق دارد؛ اما خیلی نگذشت که خبرهای نگران‌کننده‌ای از خانه رسید.
 • درحالیکه تارا در درسش پیشرفت می‌کرد، روابطش با خانواده‌ بدتر می‌شد.
 • تارا مجبور شد برای گرفتن مدرک دکترا، انتخابی وحشتناک داشته باشد.

چرا باید این کتاب را بخوانیم؟

معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده

سرگذشت و زندگی انسان‌های تاثیرگذار همیشه می‌تواند حاوی درس‌های مهمی برای ما باید. کتاب تحصیلکرده هم اگرچه سرگذشت فرد خیلی مهمی را بازگو نمی‌کند و شاید نتوان آن‌را بین بهترین کتاب های زندگینامه قرار داد. اما با این حال به ما نشان می‌دهد که ادامه دادن و تسلیم نشدن در راه رسیدن به آرزوها تا چه اندازه می‌تواند مهم باشد. تارا وستوور هم می‌توانست مانند سایر کودکان و جوانان فرقه مورون از تعالیم پدرش و کتاب خودشان پیروی کند. اما او رویای بزرگتری در سر داشت. رویای تحصیل کردن و رسیدن به مدارج بالای علمی. رویای حضور داشتن در جامعه و تبدیل شدن به فردی تاثیرگذار به کمک استفاده از روش های صحیح مطالعه و یادگیری، نه آنچه در تعالیم دینی او وجود داشت.

داستان سرگذشت تارا وستوور مخصوصا برای ما اهالی خاورمیانه کمی قابل باورتر است. چرا که شاید در اطرافمان یا حتی از آشناهای خود سرنوشت دختران و پسرانی مثل تارا را شنیده‌ایم که شرایط مختلف خانواده مانع از ادامه تحصیلشان شده باشد. برای همین هم داستان تارا برای این دسته از افراد بسیار الهام بخش و تاثیرگذار است.

این کتاب به درد چه کسانی می‌خورد؟

به طور کلی کتاب‌های زندگینامه و خاطرات مخاطبان خاص خودش را دارد. اما خواندن این کتاب می‌تواند به هر فردی درس‌هایی مانند: استقلال، پایداری، هدف داشتن و تلاش و کوشش را بیاموزد. به همین دلیل هم خواندن کتاب تحصیلکرده را به تمام کسانی که تحصیل و درس خواندن را صرفا به خاطر بی‌انگیزگی کنار گذاشته‌اند توصیه می‌کنم.


همچنین بخوانید افزایش انگیزه برای درس خواندن


 

جمع بندی و دانلود خلاصه کتاب تحصیلکرده

همانطور که دیدید گاهی اوقات می‌توان از دل سخت‌ترین محدودیت‌ها بیرون آمد و به فردی تاثیرگذار تبدیل شد. کسی که همه وجودش را ستایش می‌کنند و برای او احترام بسیار زیادی قائل هستند. تارا وستوور در کتاب تحصیلکرده به خوبی به ما نشان داد که گاهی اوقات برای رسیدن به اهدافمان باید چیزهای مهمی مانند خانواده را کنار بگذاریم. گاهی لازم است برای رشد و پیشرفت خود را از محیطی که هستیم جدا کنیم. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه با داستان زندگی تارا بیشتر آشنا شوید، حتما با کلیک بر روی دکمه زیر خلاصه کتاب تحصیلکرده را دانلود و مطالعه کنید. آنگاه می‌بینید که همان حداقل‌های زندگی شما برای بسیاری آرزو به حساب می‌آیند.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده

معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده اثر تارا وستوور

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن