رمان برای تقویت زبان انگلیسی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

رمان برای تقویت زبان انگلیسی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

15 رمان انگلیسی برای تقویت زبان از مبتدی تا پیشرفته

کتاب خوانی تاثیرات زیادی بر کارکرد مغز، بیان احساسات، توانایی تصمیم‌گیری و مهارتهای ارتباطی و زبانی دارد. یکی دیگر از مهمترین تاثیرات کتاب خواندن تقویت زبان انگلیسی است. در آموزش زبان انگلیسی، خواندن رمان در توسعه مهارت‌های زبانی از جمله نوشتن، خواندن و شنیدن نقش موثری ایفا می‌کند. تنوع جملات، توالی ایده‌ها، دسترسی به منبع غنی لغات و ساختارهای گرامری تعدادی از ویژگی‌هایی است که می‌توان در رابطه با خواندن رمان انگلیسی برای تقویت زبان به آن اشاره کرد. نکته قابل توجه آن است که فراگیران تمامی سطوح می‌توانند رمان مناسب سطح خود را انتخاب و مطالعه کنند. تاثیر مطالعه بر مغز به اندازه کافی زیاد است. حال اگر کتابی که می‌‌خوانیم به زبان انگلیسی نوشته شده باشد، این تاثیر چند برابر خواهد شد. 

این مقاله با توجه به سطوح مختلف آموزش زبان (مبتدی، متوسطه و پیشرفته) رمان‌های انگلیسی مناسب شما را در ژانرهای مختلف و مانند طنز، اجتماعی، سیاسی، روانشناسی معرفی می‌کند. پس از انتخاب رمان مناسب، قسمت آخر مقاله را مطالعه نمایید و با روش ارائه شده رمان انگلیسی بخوانید و مهارتهای زبانی خود را ارتقا دهید.

5 رمان انگلیسی برای تقویت زبان – سطح مبتدی

افرادی که نمره آیلتس آنها بین 1 تا 4 است، یا به طور کلی دانش پایه‌ای از زبان دارند و می‌توانند درباره شرایط روزمره ارتباط برقرار کنند فراگیر مبتدی محسوب می‌شوند. اما محدودیت دامنه لغات یا دانش گرامری نه تنها مانعی برای رمان خواندن نیست بلکه فرصتی برای پیشرفت و توسعه مهارت‌های زبانی است. پیشنهاد می‌شود این گروه از فراگیران نکات زیر را مدنظر قرار گیرند تا در مدت زمان کمتر از خواندن به زبان انگلیسی لذت ببرند. و اطلاعات خود را در رابطه با فرهنگ، نحوه نگارش به زبان انگلیسی و تاریخ و فضای زندگی کشورهای خارجی که در آثار نشان داده می‌شوند افزایش دهند:

 • در انتخاب رمان به علایقتان توجه کنید.
 • با کتاب‌هایی شروع کنید که حجم کمتری دارند.
 • از میان آثار نویسنده محبوبتان یا نویسندگان معروف یک اثر را انتخاب کنید.
 • در صورت لزوم به رمان‌های خلاصه‌شده رجوع کنید.

توجه به این نکات در استمرار مطالعه شما تاثیرگذار است و می‌توانید به طور منعطف بدون اینکه از این روش خسته شوید پیشرفت چشمگیری در یادگیری زبان انگلیسی را احساس کنید. در ادامه به تعدادی رمان اشاره می‌کنیم که برای فراگیران مبتدی جذاب است.

رمان برای تقویت زبان

1- رمان طنز «ماجراهای تام سایر»

از ویژگی‌های این رمان می‌توان به کوتاهی جملات، در بر داشتن گفتگوی میان شخصیت‌ها، روایت طنزآمیز و توصیف‌های جذاب اشاره کرد. علاوه بر این، این شخصیت پردازی این رمان پیچیدگی خاصی ندارد و خواننده به خوبی با روایت ارتباط برقرار می‌نماید. مارک تواین، نویسنده این رمان، از مشاهیر ادبیات آمریکا است که خواندن آثار او دریچه‌ای است به تحولات، فضای اجتماعی و مشکلات خانوادگی و سیاسی قبل از جنگ داخلی آمریکا. به همین دلیل، فرصت مناسبی برای مطالعه رمان انگلیسی برای تقویت زبان و آشنایی با بخش مهمی از تاریخ آمریکا است.

2- رمان سیاسی «قلعه حیوانات»

یکی از رمان‌های مشهور سیاسی اثری است که داستان زندگی انسان و حیوانات روایت می‌کند و وقایع آن کاملا در مزرعه‌های انگلستان رخ می‌دهد. استفاده نمادین از حیوانات و مزرعه داران نمایشی از انقلاب روسیه و تاثیرات سرمایه داری بر جوامع و فساد اجتماعی است. یکی از عواملی که باعث می‌شود این کتاب معروف را بخوانید، حجم نسبتا کم، جملات سلیس، واژگان پرکاربرد انگلیسی و تنوع جمله‌بندی‌ها در زبان انگلیسی است. نه تنها خواندن این کتاب به قوه تخیل شما کمک می‌کند، بلکه فرصت خوبی است تا با دیدگاه نویسنده معروف جهان جورج ارول آشنا شوید. اگر علاقمند هستید کتاب سیاسی دیگری مطالعه کنید، رمان 1984  هم برای سطح شما هم مناسب است و می‌توانید در مقاله بهترین کتاب های سیاسی بیشتر در مورد آن بخوانید.

3- رمان روانشناختی «زنی در کنار پنجره»

سال 2018 رمانی منتشر شد که به سرعت میان خوانندگان سراسر جهان محبوبیت پیدا کرد. نویسنده این اثر قصه زندگی و تصورات زنی را ساکن نیویورک است توصیف می‌کند که از طریق پنجره خانه‌اش روابط همسایه‌شان را کنترل می‌کند. حجم زیادی از اثر سفری به تفکرات قهرمان داستان است. اما جدای از روایت هیجان انگیز، جملات ساده، حجم کم بخشهای کتاب و تنوع اصطلاحات کاربردی رمان ای.جی فین از مواردی است که باعث جذابیت اثر شده است. هر فصل از رمان بخشی از مشاهدات این خانم را توصیف می‌کند و خواننده را نسبت به بقیه روایت کنجکاو می‌نماید.

4- رمان اجتماعی «ناتور دشت»

معروفترین و یکی از پردردسرترین آثار ادبی آمریکایی رمان «ناتور دشت» سلینجر است. نویسنده در این رمان کوتاه از عبارات محاوره‌ای فراوانی استفاده می‌کند و تعدادی اصطلاحات عامیانه را مکررا در رمان تکرار می‌نماید. با وجود این زبان روایت شیوا و جمله‌ها بسیار روان هستند. زبان روایت مهم‌ترین نقش را در پیش برد داستان و شخصیت پردازی دارد. گفته می‌شود این رمان اثر مورد علاقه قاتلین است. در این مورد از مقاله پرفروش ترین کتاب های جهان بیشتر بخوانید.

5- رمان عاشقانه «بابا لنگ دراز»

بهترین کتابی که می‌توانید از سطح مبتدی به مطالعه آن به زبان انگلیسی و بدون نیاز به اینکه به ترجمه یا اقتباس آن گذری بزنید بپردازید، رمان «بابا لنگ دراز» جین وبستر است. این کتاب در قالب نامه‌های عاشقانه از دختر جوانی به مردی ثروتمند است. مختصر خلاصه‌ای از این اثر را می‌توانید از مقاله بهترین رمان‌ های نوجوانان بخوانید. همه روایت‌ها از دل جملات روزمره و خلاقیت نویسنده برآمده است و با خواندن اثر همزمان با کلمات جدید آشنا خواهید شد، و اگر به خوبی جملات را بررسی کنید دانش گرامری شما مرور می‌شود و نکات جدیدی خواهید آموخت. حجم کم کتاب نیز شما را تشویق می‌کند به طور مستمر مطالعه خود را انجام دهید.5 رمان انگلیسی برای تقویت زبان – سطح متوسط

افرادی که نمره آیلتس آن‌ها بین 4 تا 6.5 می‌باشد در سطح متوسطه زبان انگلیسی قرار دارند. این افراد می‌توانند به راحتی با انگلیسی زبانان ارتباط برقرار کنند، و نظرات خود را در رابطه با محیط کاری و فواید و مزایای وظایف ارائه کنند. البته این کاملا طبیعی است که در شرایطی این افراد متوجه عبارات و اصطلاحاتی نشوند. برای بهبود این مهارت و تقویت دامنه لغات، یادگیری جملات پیچیده‌تر زبان انگلیسی و البته توسعه مهارت خواندن و درک مطلب آثار ادبی مثل کتاب‌ها و رمان‌های مختلف تاثیرگذار است. اگر شما هم در سطح پیش متوسطه، متوسطه، و فرا متوسطه قرار دارید، در انتخاب رمان‌ها می‌توانید به نکات زیر دقت نمایید:

 • متناسب با ژانر مورد علاقه‌تان کتاب انتخاب کنید.
 • هر شب قبل از خواب چند صفحه از آن رمان را هوشمندانه مطالعه کنید.
 • به فایل صوتی کتاب گوش کنید.
 • اگر فرصت کافی دارید، ترجمه و اثر اصلی را با هم بخوانید.
 • خلاصه‌ای از هر فصل یا بخشی که مطالعه می‌کنید را در دفترچه‌ای یادداشت کنید.

رمان‌هایی که در این قسمت معرفی می‌شوند برای تمامی فراگیران این سطح مناسب است و توجه به اصطلاحات، ساختار جملات و گوش کردن به فایل صوتی رمان‌ها در تقویت زبان نقش بسزایی دارد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله نقشه راه آمادگی آزمون آیلتس را هم مطالعه کنید. 

رمان انگلیسی سطح متوسط

1- رمان فلسفی «سه شنبه‌ها با موری»

داستان‌ها و متون فلسفی به دلیل داشتن واژگان مشخص ممکن است انتخاب هر کسی نباشند. اما خواندن مفاهیم فلسفی درباره معنای زندگی در دل یک داستان واقعی هم روایت را دلنشین می‌سازد هم مفاهیم را همانطور که هوراس می‌گفت در کپسول شیرین به خواننده عرضه می‌کند. رمان میچ آلبوم، ما را از خواب بیدار میکند و تلنگری به زندگیمان می‌زند. علاوه بر این، برای همه افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، کوتاهی فصول و جملات باعث می‌شود کتابی دوستانه برای آن‌هایی که زبان انگلیسی زبان اولشان نیست باشد. با خواندن و ترجیحا گوش کردن به هر فصل می‌توانید خلاصه‌ای بنویسید و ادامه روایت را حدس بزنید. به این شکل در تقویت مهارت شنیداری و نوشتاری زبان نیز به خود کمک کرده‌اید.

2- رمان تاریخی «بادبادک باز»

از آنجایی که فراگیران این سطح زبان مهارت مطالعه متون طولانی‌تر را آموخته‌اند، خواندن رمان‌های طولانی کار آسانی است. رمان «بادبادک باز» اثر خالد حسینی یکی از رمان هایی است که برای تقویت زبان پیشنهاد می‌شود. اگرچه ممکن است این کتاب حجیم به نظر برسد، موقع مطالعه کتاب با توصیف‌های بسیاز زیبایی برخورد می‌کنید که در نوشتن پاراگراف‌های توصیفی به شما کمک می‌کند. علاوه بر این، بافت متن بسیار شبیه زندگی ما است و این مسئله در مکالمات بین اعضای خانواده این روایت دیده می‌شود. توجه به علائم نشانه گذاری متن، ساختار جملات و نحوه ارائه ایده‌ها در مهارت نوشتن و افزایش دامنه لغات خواننده تاثیرگذار است. خلاصه‌ای از این رمان را در مقاله کتاب‌ هایی که باید خواند مطالعه کنید. 

3- رمان فانتزی «کیمیاگر»

کیمیاگر از میان رمان‌ های برجسته نوجوانان به شمار می‌رود. اگرچه ممکن است این اثر برای نوجوانان انتخاب بهتری باشد تا بزرگسالان، جملاتی از کتاب الگوهای خاصی برای یادگیری و به خاطر سپاری نوع جملات و همنشینی کلمات هستند و تمرین و تکرار آن‌ها نحوه بیان شما را به انگلیسی زبانان نزدیک می‌کند. در عین حال که این اثر کتاب سخت و سنگینی نیست و می‌تواند هم تمرین باشد هم فرصتی لذت بخش.

4- رمان تربیتی «زنان کوچک»

یکی از کتابهایی که همیشه به فراگیران زبان انگلیسی برای تقویت مهارتهای زبانی از جمله دامنه لغات، خلاصه نویسی و ساختارهای گرامری معرفی می‌شود اثر لوئیزا می الکات به نام «زنان کوچک» می‌باشد. برای آشنایی با داستان این اثر پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین کتاب های حوزه زنان را مطالعه کنید.

5- رمان جنایی «قتل در قطار سریع السیر»

آگاتا کریستی را نه تنها همه می‌شناسند بلکه یکبار هم که شده اقتباسی از آثار او را مشاهده کرده‌اند. یکی از رمان های جنایی او به نام «قتل در قطار سریع السیر» در لیست کتاب‌هایی قرار دارد که به فراگیران زبان‌های خارجی نیز توصیه می‌شود. از ویژگی‌های زبانی این اثر می‌توان به جملات مسجع، توصیفهای جذاب و تکنیکهای شخصیت پردازی اشاره کرد. این موراد در تقویت مهارت نگارش شما و آشنایی با واژه‌های جدید و همنشینی کلمات کمک به سزایی می‌کند. البته ممکن است این نویسنده باب سلیقه شما نباشد، اما به داستان‌های معمایی علاقمند باشید. بنابراین، از خواندن مقاله بهترین کتاب های جنایی معمایی غافل نشوید. شاید این رمان یا کتاب دیگری انتخاب شما باشد.

5 رمان انگلیسی برای تقویت زبان – سطح پیشرفته

افرادی که نمره آیلتس آن‌ها بین 6.5 تا 9 می‌باشد سطح زبانشان پیشرفته است. این افراد به طور کامل بر زبان انگلیسی تسلط دارند و دقیق و روان انگلیسی را صحبت می‌کنند. اگرچه ممکن است در موقعیتهایی اشتباهاتی داشته باشند، اما می‌توانند در رابطه با مسائل مختلف بحث و گفتگو کنند. خواندن متون مختلف از جمله رمان‌ها برای این گروه از فراگیران دشوار نیست و بهتر است برای تقویت واژگان آکادمیک، تخصصی، اصطلاحات رشته‌های مختلف از رمان‌های با موضوعات مختلف و البته متناسب با سلیقه خود استفاده کنند. پیش از آنکه به 5 رمان اشاره کنیم، موارد زیر را هنگام مطالعه در نظر بگیرید:

 • خواندن آثار را به زبان انگلیسی ترجیح دهید و سعی کنید از ترجمه‌ها دوری کنید.
 • انواع تکنیک‌های خواندن را امتحان کنید و فایل صوتی کتاب را گوش کنید.
 • هر از گاهی فقط با رمان صوتی کتاب منتخبتان را پیش ببرید.
 • عضو یک گروه ادبی شوید و در ارتباط با اثر و زوایای آن گفتگو کنید.

رمان های معروف انگلیسی

1- خود زندگی‌نامه «تحصیل کرده»

این رمان شرح زندگی تارا وست‌اور می‌باشد و در سه قسمت روایت می‌شود. اگرچه داستان ممکن است کمی غمگین به نظر برسد، مشکلات و چالش‌هایی که راوی آن‌ها را به تصویر می‌کشد روایت را جالب و تاثیرگذار می‌نماید. زبان روایت ادبی است اما توصیفات و شرح حالات راوی و پاراگرافهای کوتاه از ویژگی‌های مثبت این اثر است. خواندن این کتاب، در افزایش سرعت مطالعه و اعتماد به نفس شما در خواندن کتاب به انگلیسی (به خصوص اگر اولین بار است که به سراغ رمان انگلیسی می‌روید) موثر است.

2- رمان تخیلی-فلسفی «دختر پرتقالی»

فراگیران سطح پیشرفته زبان انگلیسی اعتماد به نفس خوبی دارند تا به سراغ کتابها و متون پیچیده‌تر مخصوصا فلسفی بروند. از میان لیست پرطرفداری از بهترین کتاب های فلسفی که در تقویت زبان انگلیسی موثر باشد اثر یوستین گردر به نام «دختر پرتقالی» را انتخاب کرده‌ایم. نویسنده در اثر خود انواع افعال، علائم نشانه گذاری، پاراگراف‌ها را قرار داده است و همین فرصتی است تا فراگیران یا کسانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند به تکنیکهای نویسنده دقت کنند و به نحوه چیدمان جملات دقت کنند. روایت نیز روان پیش می‌رود و بدون اینکه خواننده را در ناکجا رها کند، او را به دریافت منظور اثر هدایت می‌کند. از طرفی واژگان این کتاب نیاز مکرر به دیکشنری ندارد و می‌توانید به راحتی متن را متوجه شوید.

3- رمان تاریخی-سیاسی «دلبند»

«دلبند» اثر تونی موریسون و روایتگر وقایع جنگ داخلی آمریکا و قوانین برده داری است. زبان رمان احساسی و عامیانه است، هرچند آرایه‌هایی که نویسنده در اثر استفاده کرده بر دلنشین‌تر شدن رمان افزوده است. بنابراین، به دلیل زبان این اثر فرصت خوبی خواهید یافت تا با تعداد زیادی اصطلاحات روزمره، ضرب المثل‌ها آشنا شوید. اگر به فایل صوتی کتاب نیز گوش دهید، ناخودآگاه تلفظ شما به طور چشمگیری بهبود خواهد یافت.

4- رمان علمی-تخیلی «سلاخ‌خانه پنج»

حتما می‌دانید که معمولا در رمان‌های علمی تخیلی به خاطر غیرطبیعی بودن روایت نویسندگان نیاز دارند از واژگان جدیدی برای بیان روایت استفاده کنند یا گاها اصطلاحات فنی هستند. کرت وانه گات نیز همین روش را در رمان خود پیاده کرده است. مثلا وبسایت vocabulary.com تمامی لغات جدید و کلمات پیشرفته انگلیسی این اثر را به ترتیب فصول دسته بندی کرده است. بنابراین، می‌توان دریافت که خواندن این اثر چه مقدار می‌تواند در سطح کلام شما موثر باشد. بهتر آن که لغات را در بافت متن به یاد خواهید سپرد. علاوه بر این، می‌توانید با جمله سازی‌های خودتان یا به عبارتی با تمرین پارافریز نیز این لغات را تثبیت کنید.

5- رمان عاشقانه-تربیتی «تام جونز»

رمان کلاسیک «تام جونز» ابتدا به عنوان اثری برای سرگرمی عامه مردم معرفی شد. اما بعدها این اثر با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گرفت و مورد انتقاد نویسندگان بزرگی چون کالریج قرار گرفت. امروزه خواندن این اثر باب آشنایی با تاریخ انگلستان است. زبان کمیک، روایت عاشقانه و مسائل اجتماعی در داستان از نقاط مثبت این اثر است و خواندن این اثر شما را با لغات بیشتری آشنا می‌کند و تمرین استفاده از تکنیک‌های حدس معنی کلمات، ریشه شناسی لغات و بررسی ساختارهای گرامری را می‌توانید با این کتاب امتحان کنید.

رمان انگلیسی برای تقویت زبان

چگونه با خواندن رمان مهارت‌های زبان انگلیسی را تقویت کنیم

در این مقاله از اهمیت خواندن رمان‌ها در تقویت زبان انگلیسی گفتیم. و برای هر سطح از زبان انواعی از رمان‌ها را معرفی و از نقاط قوت آن صحبت کردیم. اما برای مطالعه بهتر است روش مشخصی را پیگیری کنید. در ادامه خواهیم گفت بعد از انتخاب اثر، چگونه برنامه ریزی کنید، چه زمانی از روز را به چه مدت به مطالعه اختصاص دهید و چگونه اثر را بخوانید که در مهارت های زبان انگلیسی پیشرفت کنید.

مطالعه رمان انگلیسی می‌تواند حداقل 15 تا 30 دقیقه در طول روز یا قبل از خواب باشد. متناسب با مدت زمانی که در روز میتوانید به مطالعه یا شنیدن فایل صوتی رمان اختصاص دهید. به این شکل که فصول کتاب را تقسیم بندی کنید و یک برنامه بلند مدت و کوتاه مدت مشخص کنید. سعی کنید به برنامه وفادار باشید. البته همانطور که ابتدا تاکید کردیم اگر سلایقتان را در انتخاب رمان در نظر بگیرید و تحقیق کافی انجام دهید، این استمرار بهتر حفظ خواهد شد.

مرحله بعدی شروع مطالعه است. سعی کنید یک دفترچه یا یک فایل الکترونیکی (ورد یا گوگل داکز) داشته باشید و روزانه مطالب زیر را درج کنید:

 • تاریخ مطالعه
 • تعداد صفحات یا پاراگرافهای مطالعه شده
 • احساستان نسبت به موارد خوانده شده و حدستان در رابطه با ادامه روایت
 • کلمات جدید با نوشتن تعریف آن
 • جملاتی از کتاب که آنها را بیشتر دوست داشته‌اید

مراحل مطالعه رمان انگلیسی برای تقویت زبان

برای شروع، اگر نویسنده اثر را نمی‌شناسید، بیوگرافی کوتاهی از او از ویکی‌پدیا یا دایره المعارف بریتانیکا بخوانید. سپس درباره عنوان رمان تحقیق کنید و بدانید چرا نویسنده این عنوان را برای اثر انتخاب کرده است. دانستن این موارد خواندن رمان و فهمیدن زبان و کلیت داستان را ساده‌تر می‌کند.


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های زندگینامه


اگر کتاب دارای فایل صوتی است، همزمان کتاب را باز کرده و با فایل صوتی سهم مطالعه روز را بخوانید. فراموش نکنید که در این مرحله فقط کافی است کلماتی که با آن آشنا نیستید را هایلایت کنید. سعی کنید فایل را تا پایان قسمت مشخص شده متوقف نکنید.

برای بار دوم، به پاراگراف بازگردید و خودتان متن را بخوانید. سعی کنید برای هر پاراگراف دو الی سه کلمه بنویسید که در رابطه با چه بود. اگر با اصطلاح یا جمله‌ای برخوردید آن را بنویسید. ساختارهای گرامری که برایتان عجیب هستند را با علامت سوال مشخص کنید. سپس با استفاده از اینترنت یا با کمک دوستتان آن را تحلیل کنید. بهتر است بعد از هر چند پاراگراف خلاصه‌ای چند جمله‌ای از هر آنچه خواندید به زبان خودتان بنویسید. برای بار نهایی، فایل صوتی را مجددا پخش کنید و سعی کنید از نحوه خواندن گوینده تقلید کنید. به این شکل به طور ناخودآگاه تلفظ بهتری خواهید داشت.

توجه به تمامی این نکات ساده و انتخاب اثری مناسب سطح و علاقه شما می‌تواند در پیشرفت شما در زبان انگلیسی موثر باشد. کمک گرفتن از تجربیات دوستانتان یا راهنمایی مدرسین زبان انگلیسی نیز اهمیت دارد.

به مقاله امتیاز دهید : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:
فهرست مطالب

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

با فیلم رایگان رایگان وبینار هرمس سرعت مطالعه تو ۵ برابر کن

کمتر زمان بزار، بیشتر مطالعه کن

با فیلم رایگان رایگان وبینار هرمس سرعت مطالعه تو ۵ برابر کن