H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب ذهن بیدار اثر لیزا میلر
معرفی و خلاصه کتاب ذهن بیدار اثر لیزا میلر

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب ذهن بیدار اثر لیزا میلر

فهرست مطالب

نمی‌دانم آیا شما هم به اندازه من به معنویات علاقه‌مند هستید یا نه. اگر پاسختان به این پرسش مثبت است، که خبر خوبی برایتان دارم. چون قرار است در این مقاله یکی از بهترین کتاب‌ها در این زمینه را معرفی و خلاصه کنیم. اگر هم خیلی به معنویات اعتقاد و علاقه ندارید، باز هم پیشنهاد می‌کنم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. چرا که کتابی که در این مقاله قرار است معرفی کنیم، می‌تواند نظر شما را درباره معنویات تغییر دهد. امروز و در این مقاله قرار است به سراغ کتاب ذهن بیدار برویم. اثری که در سال 2021 چاپ شده و به عقیده من می‌توان از آن به عنوان یکی از بهترین کتاب ها برای مقابله با افسردگی استفاده کرد.

آشنایی با نویسنده

لیزا میلر

دکتر لیزا میلر (به انگلیسی Lisa Miller)، استاد روانشناسی و معنویت در دانشگاه کلمبیا است که کالج معلمان و بخش روانپزشکی دانشکده پزشکی را با هم مرتبط می‌سازد. او همچنین نویسنده کتاب پرفروش «کودک معنوی» است. علاوه بر این دکتر میلر، ویرایش کتاب روانشناسی و معنویت دانشگاه آکسفورد را هم بر عهده داشته است. کتاب ذهن بیدار هنوز در ایران ترجمه نشده است. اما پیشنهاد می‌کنم در پایان همین مقاله خلاصه این کتاب را دانلود و مطالعه کنید. این خلاصه حاوی کلیدی‌ترین نکات کتاب ذهن بیدار است.

کتاب ذهن بیدار درباره چیست؟

“یک ذهن بیدار، ذهنی سالم‌تر است.”
این فلسفه اصلی کتاب است. خانم لیزا میلر در این کتاب سعی می‌کند با پشتوانه سال‌ها تحقیق و پژوهش درباره نقش معنویت بر زندگی افراد، این موضوع را به ثابت کند که به کمک یک ذهن بیدار می‌توانیم زندگی بهتری داشته باشیم. او برای این کار نه تنها از تجربیات شخصی خودش کمک می‌گیرد، بلکه یک آئین به نام لاکوتا هم استفاده می‌کند. میلر باور دارد که ترمیم روح و زندگی فقط مختص زمانی که ما احساس شکست و سرخوردگی می‌کنیم نیست. بلکه ما باید همیشه مراقب روحمان باشیم و هر وقت که توانستیم آن را ترمیم کنیم.

او همچنین به ما نشان می‌دهد که چگونه چنین آگاهی‌هایی که برگرفته از درون و معنویات هستند به او کمک کردند تا زندگی خود را تغییر دهد. تغییری که در نهایت میلر را به یک ذهنیت درونی و معنوی رساند، ذهنیتی که از قضا با تمام تعالیم روانشناختی که از قبل داشت در تضاد است.

این کتاب همچنین به ما نشان می‌دهد که چگونه با دستیابی به یک ذهن بیدار و بیدار کردن معنویت در زندگی، می‌توانیم یک ارتباط قوی با خودمان برقرار کنیم. این ارتباط به ما کمک می‌کند تا به جای آنکه دنبال تغییر دنیا باشیم، ابتدا به فکر اصلاح و ایجاد تغییر در خودمان بیفتیم. کتاب ذهن بیدار از آن دست آثار معمولی و پیش پا افتاده درباره معنویت نیست. همین موضوع هم باعث وجه تمایز آن با سایر آثار این ژانر شده است. در واقع میلر به جای آنکه به سراغ حرف‌های همیشگی و پیش پا افتاده برود، سعی کرده تا با استفاده از آمارها و حقایق موجود در این زمینه، در کنار استفاده از تجربیات خودش، راهکارهایی را برای تجربه داشتن یک ذهن بیدار به ما هدیه کند.   

معرفی و خلاصه کتاب ذهن بیدار اثر لیزا میلر

داشتن یک ذهن بیدار چگونه است؟

تجربه داشتن یک ذهن بیدار چیزی نیست که فقط محدود به افراد خاصی باشد. بیشتر ما در شرایط مختلف داشتن یک ذهن بیدار را تجربه کرده‌ایم. از نماز خواندن و دعا کردن گرفته، تا مدیتیشن و یا حتی ورزش کردن همگی می‌توانند برای ساعاتی هم که شده یک ذهن بیدار را به ما هدیه دهند. اما نکته اصلی این است که چگونه می‌توان همیشه و به صورت دائمی چنین حسی را تجربه کرد؟ آنچه لیزا میلر در کتاب ذهن بیدار به ما آموزش می‌دهد این است که بتوانیم این بیدار بودن را ادامه دهیم. همچنین با دستیابی به چنین حالتی، فرد می‌تواند به مقابله با افکار منفی نیز بپردازد.

 

سه فایده ای که یک ذهن بیدار برای ما به ارمغان می‌آورد

 

همانطور که گفتیم داشتن یک ذهن بیدار می‌تواند در بخش‌های مختلف زندگی ما تاثیرات مثبتی ایجاد کند. برای همین هم تصمیم گرفتم در این بخش 3 مورد از فواید آن را که در کتاب هم ذکر شده برای شما بیاورم:

 • یک تصمیم بیدار و آگاهانه، تصمیمی بهتر است: وقتی ذهنیتی بیدار داشته باشیم، خلاقیت، همکاری، اخلاق و نوآوری بیشتری در تصمیمات ما به چشم می‌خورد.
 • یک ذهن بیدار، ذهنی سالم‌تر است: درون زندگی فردی که با معنویت آمیخته شده باشد، مثبت اندیشی و آرامش جریان دارد. دو عاملی که ما را از افسردگی و ناراحتی‌های روحی دور می‌کنند.
 • یک زندگی بیدار، با انگیزه در جریان است: فقدان، عدم اطمینان و حس ناراحتی از جمله مواردی هستند که در زندگی بیدار و آگاهانه وجود ندارند. چیزهایی که معمولا با حس درمان، لذت و موفقیت جایگزین می‌شوند.

همچنین بخوانید: تبدیل افکار منفی به مثبت


 

بخش هایی از خلاصه کتاب ذهن بیدار

کتاب اصلی

فقر و داشتن یک مادر مبتلا به افسردگی، خطر ابتلا به افسردگی را در کودک هم افزایش می‌دهد؛ اما روش‌های فرزندپروری مهربانانه، آن را درمان می‌کند.

سوم اینکه مطالعات نشان داد میزان معنویت یک فرد 29 درصد توسط ژن‌ها و 71 درصد توسط محیط اطراف تعیین می‌شود. برخی افراد تمایل قوی‌تری به معنویت دارند؛ اما در هر صورت همه ما این توانایی را در وجود خود داریم.

افرادی که هم معنوی هستند و هم در معرض خطر افسردگی قرار دارد، در مقایسه با افرادی که معنوی هستند؛ اما خطر ابتلا به افسردگی در آنها کم است، قشر مغز ضخیم‌تری دارند.

ما با زنده کردن درد و گیر افتادن در چرخه نشخوار فکری بهبود پیدا نمی‌کنیم؛ بلکه با همسو شدن با معنای بزرگتری که زندگی برای ما آشکار می‌کند، به بهبودی می‌رسیم.

هنگام صحبت درباره یک اتفاق استرس‌زا، لوب پیشانی مغز فعال می‌شود. این قسمت مسئول انگیزه و پاداش دادن است.

برخی افراد بیشتر از دیگران از مزایای طبیعت بهره می‌برند. تحقیقات دانشگاه ملبورن نشان می‌دهد افرادی که توانایی معنوی بالایی دارند، به طور قابل توجهی بیشتر از افراد غیر معنوی، مزایای طبیعت را روی سلامتی خود تجربه می‌کنند.

در نوجوانی، تمایز بین مذهب و معنویت به اندازه بزرگسالی قوی نیست. این مسئله نشان می‌دهد که در وجود هر فرد، فرآیندی رخ می‌دهد که در آن مذهب و معنویت از هم جدا می‌شود.

اگر افسردگی یک فرآیند درونی برای رشد انسان باشد که در مراحل خاصی از زندگی ظاهر می‌شود چه؟ اگر واقعا فرصتی برای دستیابی به آگاهی بالاتر باشد چه؟ دقیقا به خاطر یافتن پاسخ این سوالات بود که دکتر لیزا میلر، چندین دهه به تحقیق علمی، کار بالینی و تجربه شخصی پرداخت.


از دست ندهید: عدم تمرکز و افسردگی


 

سرفصل های این خلاصه کتاب

کتاب اصلی

 • توانایی ذاتی خود برای آگاهی معنوی را بیدار کنید.
 • معنویت از افسردگی جلوگیری می‌کند.
 • ما توانایی ذاتی و بیولوژیکی برای پرورش معنویت داریم.
 • افسردگی و معنویت دو روی یک سکه هستند.
 • شفای معنوی یعنی هماهنگی با یک آگاهی بزرگتر و معنایی که آشکار می‌شود.
 • ذهن بیدار این توانایی را به ما می‌دهد تا ببینیم که دنیا با ما همسو می‌شود.
 • تجربیات معنوی ذهن درگیر شما را غیرفعال و ذهن بیدار شما را فعال می‌کند.
 • ذهن بیدار ما را قادر می‌سازد تا بتوانیم ارتباط خود با دیگران، طبیعت و یک واحد بزرگتر را ببینیم.

این کتاب به درد چه کسانی می‌خورد؟

به طور کلی مخاطبان این کتاب می‌توانند همه مردم باشند. اما به نظرم سه دسته از آدم‌ها بیشتر از سایرین از خواندن کتاب ذهن بیدار لذت می‌برند.

 • تمام علاقه‌مندان به علم و معنویت: اگر شما هم دوست دارید با مسائل معنوی بیشتر آشنا شوید، بدون شک از خواندن این کتاب لذت می‌برید. قدم گذاشتن در زمین معنویت، باعث افزایش تمرکز و کنترل ذهن هم می‌شود. البته اگر زبان انگلیسی را خوب بلد نیستید می‌توانید از انتهای همین مقاله خلاصه کتاب ذهن بیدار را دانلود و مطالعه کنید.
 • کسانی که به افسردگی مبتلا هستند: درمان معنوی یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با افسردگی است. معنویت می‌تواند ریشه افسردگی را به ما نشان دهد و به ما در مقابله با آن کمک کند.
 • افرادی که به دنبال پاسخ برای سوالات بزرگ زندگی خود هستند: دنیای معنوی و معنویات درون زندگی هر یک از ما نامحدود است. برای همین هم کشف و شهود در این دنیا می‌تواند به ما در پیدا کردن سوالات مهم زندگی خود کمک کند.

جمع بندی و دانلود خلاصه کتاب ذهن بیدار

معنویت جزئی جدایی ناپذیر در زندگی ماست. تقریبا تمام ما آدم‌ها یا با دنیای معنوی خود ارتباط داریم یا دوست داریم بیشتر درباره آن بدانیم. کتاب ذهن بیدار هم دقیقا با تمرکز بر همین موارد به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با توجه به معنویات زندگی خود را متحول کنیم و ذهنی بیدار و آماده داشته باشیم. پیشنهاد می‌کنم حتما خلاصه کتاب ذهن بیدار را دانلود و خودتان با مطالب مفید آن بیشتر آشنا شوید.  

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب ذهن بیدار اثر لیزا میلر

معرفی و خلاصه کتاب ذهن بیدار اثر لیزا میلر

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن