H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی
معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

فهرست مطالب


این کتاب موثر و کاربردی بر اساس تجربیاتی مفید و واقعی نوشته شده است. این کتاب به شما نشان می‌دهد که چگونه از استعدادهای ویژه خود برای بهره بردن حداکثری از موقعیت‌هایی که نصیبتان می‌شوند استفاده کنید. کتاب اثر مرکب گنجی است که به شما آموزش می‌دهد تا به موفقیت‌هایی برسید که هیچوقت تصورش را هم نمی‌کردید.


برایان تریسی
نویسنده کتاب قورباغه‌ات را قورت بده


دارن هاردی انجیل جدیدی برای توسعه فردی نوشته است. اگر به دنبال کتابی هستید که به شما برنامه‌ای واقعی با ابزارهای حقیقی را برای تغییر زندگیتان پیشنهاد دهد، اثر مرکب همان چیزی است که به آن نیاز دارید.


دیوید باخ
نویسنده کتاب میلیونر اتوماتیک


اگر عطش موفقیت را در سینه دارید، این کتاب بهترین انتخاب برای شماست. مبانی تمام چیزهایی که برای موفقیت نیاز دارید در کتاب اثر مرکب جمع‌آوری شده‌اند. به جای آنکه این کتاب را بخوانید، آن را قورت بدهید! اجازه بدهید اثر مرکب به راهنمای زندگیتان تبدیل شود.


لس براون
سخنران انگیزشی

اگر به فضای مجازی و تبلیغات آن نگاه کنید، می‌بینید که دنیای ما پر شده است از وعده و وعیدهای یک شبه و یک روزه و یک ماهه و یک ساعته. اما به نظر شما چرا افراد تا این اندازه عجله دارند؟ چرا بیشتر ما می‌خواهیم خیلی زود به آرزوهای خود برسیم؟ کتاب اثر مرکب از مشهورترین کتاب های خودیاری است که توسط دارن هاردی نوشته شده است. این کتاب به ما آموزش می‌دهد که چگونه با قدم‌های کوتاه و مستمر، در جاده موفقیت حرکت کنیم. هاردی که مدت‌هاست در زمینه رشد و توسعه فردی فعالیت می‌کند به خوبی با رموز موفقیت و رشد آشناست. برای همین هم این اثر از همان ابتدای انتشار تا به الان به عنوان یکی از کتاب‌های پرفروش در ژانر خود به حساب می‌آید. حال بیایید با آن بیشتر آشنا شویم و در پایان خلاصه کتاب اثر مرکب را دانلود کنیم.

 

دارن هاردی کیست؟

دارن هاردی

دارن هاردی یک نویسنده، سخنران انگیزشی و ناشر مجله موفقیت است. او همچنین تهیه کننده دو برنامه تلویزیونی شبکه مردم و شبکه آموزش موفقیت بوده است. کتاب اثر مرکب معروفترین اثر او به شما می‌رود. در واقع بسیاری از افراد مشهور نظیر برایان تریسی و لس براون این کتاب را به دیگران پیشنهاد کرده‌اند. این کتاب بارها در ایران ترجمه شده است که از این بین می‌توان به ترجمه اکبر عباسی و شاهین بیات که توسط نشر نسل نواندیش به چاپ رسیده، یا ترجمه پوریا امامی که توسط نشر میلکان منتشر شده است اشاره کرد.

موضوع کتاب اثر مرکب چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب

داستان لاک‌پشت و خرگوش را حتما شنیده‌اید. این دو قرار گذاشتند تا در یک مسابقه دو با همدیگر شرکت کنند. بعد از شروع مسابقه خرگوش قصه که خود را به مراتب جلوتر از لاک‌پشت می‌دید تصمیم گرفت کمی استراحت کند. برای همین هم گوشه‌ای دراز کشید و خوابش برد. لاک‌پشت اما با همان سرعتی که راه را شروع کرده بود آن را ادامه داد. او با ثابت قدمی، عزم جزم و دانستن اینکه تنها خودش مسئول برنده یا بازنده شدنش است در این مسابقه شرکت کرد. در نتیجه هم با استفاده از همین ویژگی‌ها توانست در مسابقه با خرگوش پیروز شود.

 برخلاف آنچه افراد مشهور و برخی سخنرانان انگیزشی به شما می‌گویند، موفقیت امری یک شبه نیست. در واقع هیچ انسان موفق و بزرگی را نمی‌توانید پیدا کنید که یک شبه موفقیت خود را به دست آورده باشد. موفقیت حاصل سال‌ها تلاش، ثبات، ایمان و باور و از همه مهمتر در هم شکستن محدودیت‌ها است. این‌ها همان چیزی است که ما در کتاب اثر مرکب یاد می‌گیریم. در واقع ماجرای این کتاب تا حد زیادی به داستان خرگوش و لاک‌پشت شبیه است. با این تفاوت که تکنیک‌ها و راهکارهای موجود در کتاب اثر مرکب برگرفته از داستان نیستند! در واقع دارن هاردی تجربه سال‌ها معاشرت با افراد موفق را در قالب این کتاب منتشر کرده است.

 

جمله مشهوری از بروسلی هست که می‌گوید: من از کسی که هزار فن مختلف را بلد است نمی‌ترسم. من از کسی می‌ترسم که یک فن را هزار بار تمرین کرده باشد.” این جمله دقیقا بیانگر فلسفه اثر مرکب است. هرچه ما در انجام کارهای خود تداوم و ثبات داشته باشیم، به رشد و موفقیت نزدیکتر خواهیم شد. اما اینکه سوال این است که چگونه به این ثبات، نظم و پایداری برسیم؟ پاسخ را می‌توانید در خلاصه کتاب اثر مرکب پیدا کنید.

اصول رسیدن به اثر مرکب

اما دارن هاردی در کتاب اثر مرکب به ما آموزش می‌دهد که چگونه با پیروی از این اصول بتوانیم از اثر مرکب به عنوان عاملی برای موفقیت در زندگی استفاده کنیم. این اصول عبارتند از:

 • کنار گذاشتن عوامل محدود کننده: همه ما در زندگی با برخی برخی عوامل و محدودیت‌ها روبرو می‌شویم که تا حد زیادی موجب شکست و درجا زدن ما می‌شوند.
 • ایجاد قوانین جدید: وقت آن رسیده که عادت‌ها، رفتارها و قوانین جدیدی برای رسیدن به موفقیت وضع کنید!
 • افزایش انگیزه: انگیزه مانند سوخت شما است. بدون داشتن انگیزه حرکت در مسیر موفقیت غیرممکن است.
 • مسئولیت پذیری: شما، و تنها خود شما مسئول اتفاقات، انتخاب‌ها و رویدادهای زندگی خود هستید. پس مسئولیت زندگی خود را بپذیرید.

همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب با اقتدار برخاستن


 

چرا اثر مرکب تا این اندازه مهم و موثر است؟

نسخه انگلیسی

می‌گویند وقتی مخترع شطرنج بازی خود را پیش پادشاه برد، شاه از این بازی بسیار خوشش آمد. سپس دستور داد هرچه می‌خواهد به او بدهند. مخترع باهوش ما اما به جای آنکه طلب طلا و جواهر داشته باشد، نقشه زیرکانه‌ای کشید. او از شاه خواست که روی خانه اول شطرنج دو دانه گندم بگذارد. سپس این دو دانه را در خانه بعدی این تعداد گندم 2 برابر خانه قبل شود. در ادامه هم این روال تا خانه 64ام ادامه داشته باشد. پادشاه که این پاداش را بسیار کوچک می‌دانست در ابتدا خواسته او را قبول کرد. اما وقتی به بزرگی عدد 2 به توان 64 رسید فهمید که برای برآورده کردن خواسته او باید 8 بار کل سطح زمین را گندم بکارد و برداشت کند! بله، این همه گندم تنها از دل همان 2 عدد گندم موجود در خانه اول بیرون آمدند.

اثر مرکب هم دقیقا به همین شکل می‌تواند تاثیر کارهای شما را چندبرابر کند. اگر باور نمی‌کنید کافی است به مثال‌های زیر نگاه کنید:

 • اگر روزانه تنها 10 صفحه کتاب بخوانید، بعد از 3 سال 42 کتاب خوانده‌اید. با توجه به اینکه سرانه مطالعه در ایران بسیار پایین است، خواندن سالی 14 کتاب در پیشرفت کاری شما بسیار تاثیر گذار است.
 • اگر تنها دو روز در هفته و هر بار یک ساعت به باشگاه بروید و ورزش کنید، بعد از گذشت 3 سال می‌توانید تا 20 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهید. آن هم بدون آنکه فشار زیادی را تجربه کرده باشید.
رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود. رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

 

5 درس مهمی که از کتاب اثر مرکب می‌توان گرفت

اما فارغ از تمام نکات گفته شده، این کتاب می‌تواند به ما 5 درس مهم بدهد. درس‌هایی که بدون شک در مسیر رشد و پیشرفت همراه ما خواهند بود و به ما کمک می‌کنند تا عادت‌های خود را تغییر دهیم. حال بیایید با آن‌ها بیشتر آشنا شویم.


کتاب های مرتبط: معرفی و خلاصه کتاب عادت های اتمی


 

1- کارهای آسان هم باید انجام داده شوند

یکی از دلایلی که برخی افراد به اثر مرکب اعتقادی ندارند یا به آن پایبند نیستند، آسان بودن آن است. بیشتر ما دوست داریم کارهای سختی را انجام دهیم که خیلی زود و سریع ما را به موفقیت می‌رسانند. غافل از آنکه احتمال به موفقیت رسیدن در چنین شرایطی بسیار کم است. حتی اگر هم بتوانیم به موفقیت نصفه و نیمه‌ای برسیم، خوش شانسی آورده‌ایم. در حالی که کارهای کوچک و ساده اگرچه ما را دیرتر به هدف خود می‌رسانند، اما تاثیر بلند مدتی هم دارند.

برای مثال خیلی از ما تصمیم می‌گیریم که از فردا هر روز به باشگاه برویم و با روزی دو ساعت تمرین اضافه وزن خود را کاهش دهیم. اتفاقا شاید یکی دو هفته هم همین برنامه را دنبال کنیم، اما در پایان خسته می‌شویم و مانند خرگوش قصه‌ای که گفتیم جا می‌زنیم. اما اگر عادات غذایی خود را کمی اصلاح کنیم و مثلا روزانه 150 کالری کمتر مصرف کنیم، بعد از سه سال می‌توانیم چیزی حدود 20 کیلوگرم از وزن خود کم کنیم. پس به جای آنکه دنبال انجام دادن کارهای خارق‌العاده و محیرالعقول باشید، کارهای ساده و کوچک را با ثبات انجام دهید.

کتاب اثر مرکب

2- همه چیز به خودتان بستگی دارد

رفتارها، نگرش و عادت‌های شما همگی نتیجه تصمیماتی هستند که در زندگی می‌گیرید. بنابراین شما مسئول بیشتر اتفاقاتی هستید که در زندگی تجربه می‌کنید. اگر اوضاع روابطتان خوب نیست، در محل کار خیلی وضع خوبی ندارید، از لحاظ بدنی در شرایط مناسبی قرار ندارید یا هر چیز دیگری که باب میل شما نیست، مسئول تمام این اتفاقات خود شما هستید. تنها کاری که باید بکنید این است که در تصمیم‌گیری‌های خود بهتر عمل کنید. پس به جای به تعویق انداختن کارهای کوچک و انجام عمل کردن بر خلاف مسیر اثر مرکب، سعی کنید از نکات موجود در این کتاب جهت پیشرفت کلی در زندگی خود بهره ببرید.

3- سنگ بزرگ نشانه نزدن است!

البته دارن هاردی دقیقا این ضرب‌المثل را استفاده نمی‌کند، شاید برای اینکه ایرانی نیست. اما به هر حال با مطالعه کتاب یا خلاصه کتاب اثر مرکب درمی‌یابیم که به جای انتخاب هدف‌های بزرگ و دشوار در هدفگذاری، اهداف کوچک و آسان را انتخاب کنیم. رسیدن به این اهداف به کمک می‌کند تا قدم به قدم به آنچه که همیشه به دنبالش بودیم نزدیک‌تر شویم. نرسیدن به اهداف بزرگ نه تنها وقت، انرژی و سرمایه ما را از بین می‌برد، بلکه انگیزه ما را نیز کاهش می‌دهد. پس هدفی تعیین کنید که بتوانید به آن جامه عمل بپوشانید.

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب

4- قانون جذب، از دروغ تا واقعیت

احتمالا بیشتر شما با اصطلاح قانون جذب آشنا هستید. آنطور که بیشتر ما شنیده‌ایم، بر طبق قانون جذب تنها فکر کردن به آرزو یا هدفی که داریم، ما را به آن خواهد رساند. اما واقعا به نظر شما چنین چیزی ممکن است؟ یعنی تمام افراد موفق دنیا با در خانه نشستن و فکر کردن به اهداف خود به آن‌ها رسیده‌اند؟ البته که نه! آن‌ها تلاش کرده‌اند، سختی کشیده‌اند و از همه مهمتر به مرور به فردی تبدیل شده‌اند که ما امروز می‌شناسیم. خب، پس نقش قانون جذب چیست؟

کاربرد قانون جذب با چیزی که تا به حال شنیده‌ایم کاملا متفاوت است. این قانون به ما می‌گوید که وقتی هدفی در سر دارید، تمام کارهایی که انجام می‌دهید باید در راستای رسیدن به آن باشد. مثلا با افرادی که در آن زمینه به موفقیت رسیده‌اند مراوده داشته باشید. یا اینکه در مورد هدف خود مطالعه کنید. مثلا اگر قصد کاهش وزن دارید، با سایر افرادی که هم مسیر شما هستند آشنا شوید. در کنار آن می‌توانید مطالبی درباره کاهش وزن و سلامتی بخوانید. به این ترتیب دفعه بعدی که دست و دلتان برای خوردن یک تکه کیک خامه‌ای لرزید، به یاد اضافه وزن خود می‌افتید و از خوردن آن خودداری می‌کنید.

یادتان باشد، قانون جذب زمانی برای ما موثر واقع می‌شود که تمام رفتار، اعمال، افکار و نگرش ما به هدفی که دنبال آن هستیم معطوف شود. پس به جای نشستن و فکر کردن به تابلو کائنات خود، در راستای رسیدن به هدف خود گام بردارید.

 

5- اثر مرکب همیشه مثبت نیست

یکی از اشتباهاتی که برخی از افراد مرتکب می‌شوند این است که تصور می‌کنند این اثر تنها در موارد مثبت کارایی دارد. در حالی که ابدا اینطور نیست. اثر مرکب به همان اندازه که می‌تواند به رشد و پیشرفت شما کمک کند، ممکن است باعث شکست و زوال شما نیز گردد. برای مثال عدم مقابله با افکار منفی می‌تواند به مرور زمان انگیزه را در شما از بین ببرد. البته این تاثیر تنها به همین جا محدود نمی‌شود. وقتی شما با افرادی معاشرت دارید که فقط انرژی منفی از خود ساطع می‌کنند، این امواج منفی به صورت ناخودآگاه بر روی خود شما نیز تاثیر می‌گذارند. در نتیجه شما هم مثل گذشته انرژی و میل به پیشرفت را نخواهید داشت. بهتر است که روابط خود را هم کنترل کنید تا روی بد اثر مرکب بر روی زندگی شما تاثیر منفی نگذارد.

 

کارهای کوچکی که ما در زندگی انجام می‌دهیم مانند قطره‌ای جوهر مرکب عمل می‌کنند که در یک لیوان آب افتاده است و به مرور زمان رنگ تمام لیوان آب را تغییر می‌دهد. پس اگر به دنبال تاثیر و تغییرات بزرگ هستید، گام‌های کوچک و مداوم بردارید.

 

جملات خواندنی کتاب اثر مرکب

ترجمه کتاب

“تا زمانی که در کارهای روزانه خود تغییری ایجاد نکنید، نمی‌توانید به پیشرفت خود امیدوار باشید. “
“آرزو نکن که ای کاش آسانتر بود. آرزو کن ای کاش من قوی‌تر بودم.”
“شما تنها کسی هستید که در قبال کارهایی که انجام می‌دهید، انجام نمی‌دهید یا رویکرد خود به آن‌ها مسئولید.”
“انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه+ثبات+زمان=تحول بزرگ”
“کارهای بزرگ همیشه به نتایج بزرگ ختم نخواهند شد. اما صدها، هزاران یا حتی میلیون‌ها کار و اتفاق کوچک هستند که باعث رشد شما از معمولی به عالی خواهند شد.”
“فرمول نهایی برای خوش‌‍شانسی از این قرار است: آمادگی (رشد فردی)+نگرش (باور/ذهنیت)+فرصت (اتفاق خوبی که در راه شما قرار می‌گیرد + عمل (انجام دادن کاری برای رسیدن به آن= شانس”
“بهترین معیار برای سنجش یک انسان شرایط او در هنگام راحتی و خوشی نیست. بلکه جایگاه و رویکردی است که او در مقابل چالش‌ها انتخاب می‌کند.”

 

سرفصل های خلاصه کتاب

 • یاد بگیرید چگونه کنترل زندگی خود را به دست بگیرید، به اهدافتان برسید و عوامل محدود کننده را پشت سر بگذارید
 • پاداش‌های آنی ارزش کمتری نسبت به پیشرفت مداوم دارند
 • اهداف خود را به عادت‌های روزانه تغییر دهید
 • برای جزم کردن عزمتان، یک روال همیشگی و روزانه ایجاد کنید
 • موانع را به چشم عاملی برای افزایش سرعت پیشرفت خود ببینید

سخن پایانی + دانلود خلاصه کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌تواند با تصمیمات کوچک مداوم تغییرات بزرگی را در زندگی خود به وجود بیاوریم. در واقع تاثیر فزاینده این تغییرات می‌تواند به آرامی شما را به اهدافتان در زندگی برساند. پیشنهاد می‌کنیم با دانلود و مطالعه این خلاصه کتاب، از همین حالا با استفاده از تصمیمات کوچک و تکرار کردن آن‌ها، آینده خود را بسازید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

معرفی و خلاصه کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن