H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تقویت حافظه انسان

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تقویت حافظه انسان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه تقویت حافظه انسان امکان‌پذیر می‌شود؟

فهرست مطالب

حافظه، یکی از شگفت‌انگیزترین توانایی‌های مغز انسان است. این قدرت خارق‌العاده به ما امکان می‌دهد تا اطلاعات را ذخیره، بازیابی و پردازش کنیم، مهارت‌ها و دانش جدید را یاد بگیریم، تجربیات خود را به خاطر بسپاریم و با دنیای اطرافمان ارتباط برقرار کنیم به همین دلیل تقویت حافظه انسان امری مهم است.

اما حافظه همیشه بی‌نقص و پایدار نیست. گاه به گاه، همه ما با مشکلاتی مانند فراموشی، عدم تمرکز و ضعف حافظه دست و پنجه نرم می‌کنیم. این موضوع می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استرس، اضطراب، کمبود خواب، تغذیه نامناسب و حتی افزایش سن باشد.

خوشبختانه، خبرهای خوب هم وجود دارد! با به کارگیری روش‌های صحیح و اتخاذ سبک زندگی سالم، می‌توانیم حافظه خود را تقویت کرده و از حداکثر توانایی‌های ذهنی خود بهره‌مند شویم.
در این مقاله، به بررسی راهکارهای مختلفی برای تقویت حافظه خواهیم پرداخت. از تکنیک‌های ساده و کاربردی برای حفظ اطلاعات و جلوگیری از فراموشی گرفته تا معرفی روش‌های علمی و نوین برای ارتقای قدرت حافظه، همه آنچه که برای داشتن ذهنی قوی و فعال نیاز دارید را در اینجا خواهید یافت.

با ما همراه باشید تا سفری به دنیای شگفت‌انگیز حافظه را آغاز کنیم و رازهای تقویت حافظه انسان را کشف نماییم.

نحوه افزایش قدرت مغز در هر سنی

یک حافظه قوی وابسته به سلامتی و سرزندگی مغز شماست. چه دانش‌آموزی باشید که برای امتحانات نهایی درس می‌خوانید، چه یک فرد حرفه‌ای که تلاش می‌کند ذهنش را تیز نگه دارد، یا فردی مسن که می‌خواهد هنگام افزایش سن، قدرت مغز خود را حفظ و تقویت کند، کارهای بسیاری می‌توانید برای تقویت حافظه انسان و عملکرد ذهنی انجام دهید.

ضرب‌المثلی هست که می‎گوید “نمی‌توان به سگ پیر حقه جدید آموخت” اما دانشمندان دریافته‌اند که این در مورد مغز صدق نمی‌کند. مغز انسان توانایی شگفت‌انگیزی برای سازگاری و تغییر دارد – حتی در سنین بالا. این قابلیت به عنوان “انعطاف‌پذیری عصبی” شناخته شده است. با تحریک مناسب، مغز شما می‌تواند مسیرهای عصبی جدید ایجاد کند، ارتباطات موجود را تغییر دهد و به شیوه‌ای همیشه در حال تغییر سازگار شود و واکنش نشان دهد.

توانایی شگفت‌انگیز مغز برای تغییر شکل، در بحث یادگیری و حافظه نیز صادق است. شما می‌توانید از قدرت طبیعی انعطاف‌پذیری عصبی استفاده کنید تا توانایی‌های شناختی خود را افزایش دهید، توانایی یادگیری اطلاعات جدید را بهبود بخشیده و حافظه خود را در هر سنی بهتر کنید. این نه نکته به شما نشان می‌دهند چگونه این کار را انجام دهید.

نکته اول: مغزتان را ورزش دهید

وقتی به بزرگسالی می‌رسید، مغزتان میلیون‌ها مسیر عصبی ایجاد کرده که به شما کمک می‌کنند اطلاعات را به سرعت پردازش و بازیابی کنید، مشکلات آشنا را حل کنید و وظایف روزمره را با حداقل تلاش ذهنی انجام دهید. اما اگر همیشه به این مسیرهای همیشگی پایبند باشید، به مغز خود محرک مورد نیاز برای رشد و پیشرفت را نمی‌دهید. پس گاهی لازم است کمی همه چیز را به هم بریزید تا به تقویت حافظه انسان بپردازید.

حافظه، مانند قدرت عضلانی، نیاز دارد که از آن استفاده کنید تا از دستش ندهید. هر چه بیشتر مغزتان را ورزش دهید، پردازش و به خاطر سپردن اطلاعات برایتان بهتر پیش خواهد رفت. اما همه فعالیت‌ها تاثیر یکسانی ندارند. بهترین تمرین‌های مغزی روال‌های معمول شما را شکسته و شما را به چالش می‌کشند تا از مسیرهای عصبی جدید استفاده کنید و آن‌ها را گسترش دهید.

چهار عنصر کلیدی یک فعالیت خوب برای تقویت حافظه انسان

 • آموزنده: مهم نیست این فعالیت چقدر از نظر ذهنی سخت باشد؛ اگر در آن مهارت داشته باشید، تمرین مغزی خوبی نیست. این فعالیت بایستی چیزی ناآشنا و خارج از محدوده راحتی شما باشد. برای تقویت مغز، باید به یادگیری و توسعه مهارت‌های جدید ادامه دهید.
 • چالش برانگیز: بهترین فعالیت‌های تقویت مغز نیاز به توجه کامل و دقیق شما دارند. کافی نیست که زمانی این فعالیت برایتان چالش‌برانگیز بوده باشد، بلکه باید همچنان نیازمند تلاش ذهنی باشد. برای مثال، یادگیری نواختن یک قطعه موسیقی دشوار جدید تمرینی مناسب است، ولی نواختن قطعه‌ سخت قبلا حفظ شده کمکی نمی‌کند.

تقویت حافظه انسان

 • قابل پیشرفت: به دنبال فعالیت‌هایی بگردید که با سطح آسانی شروع می‌شوند و با تقویت مهارت‌هایتان، می‌توانید سطح آنها را بالا ببرید. همیشه باید تلاش کنید مرزهای توانمندی‌هایتان را گسترش دهید. وقتی سطحی که قبلا دشوار بود دیگر آسان به نظر می‎رسد، وقت آن فرا رسیده که سطح بعدی را هدف بگیرید.
 • پاداش‌دهنده:  پاداش گرفتن از فرایند یادگیری مغز حمایت می‌کند. هر چه بیشتر به فعالیت انتخابی علاقه‌مند و درگیر باشید، به ادامه دادن آن تمایل بیشتری داشته و مزایای بیشتری را تجربه خواهید کرد. پس فعالیت‌هایی را برگزینید که در عین چالش‌برانگیز بودن، همچنان لذت‌بخش و رضایت‌بخش هستند.
 • مورد علاقه:  از جمله یادگیری گیتار، ساخت سفال، شعبده‌بازی، شطرنج، صحبت کردن به زبان فرانسه، رقص تانگو یا تسلط بر بازی گلف. هر یک از این فعالیت‌ها می‌تواند به تقویت حافظه شما کمک کند، به شرطی که شما را به چالش بکشد و ذهنتان را درگیر نگه دارد.

 • آشنایی با برنامه‌های تقویت حافظه انسان

 

 • برنامه‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های تمرین مغز زیادی وجود دارند که ادعا می‌کنند با تمرین روزانه می‌توانند حافظه، مهارت‌های حل مسئله، تمرکز و حتی ضریب هوشی را تقویت کنند. اما آیا این برنامه‌ها واقعا کار می‌کنند؟
 • شواهد روزافزون حاکی از آن است که خیر. این برنامه‌ها شاید در کوتاه‌مدت منجر به بهبود عملکرد در یک بازی یا فعالیت خاص شوند، اما به نظر نمی‌رسد که باعث تقویت یا پیشرفت هوش کلی، حافظه یا دیگر توانایی‌های شناختی بشوند.

 

 • نکته دوم: ورزش بدنی را فراموش نکنید

 

 • هرچند تمرین‌های ذهنی برای سلامت مغز مهم هستند، اما این به آن معنا نیست که نباید فعالیت بدنی داشته باشید. ورزش به حفظ هوشیاری مغز کمک می‌کند. جریان اکسیژن به مغز را افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌هایی که باعث از بین رفتن حافظه می‌شوند (مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی) را کاهش می‌دهد.
 • بعلاوه، ورزش اثرات مواد شیمیایی مفید مغز را تقویت کرده و هورمون استرس را کم می‌کند. شاید مهم‌تر از همه، ورزش از طریق تقویت عوامل رشد و تحریک ارتباطات عصبی جدید، نقش مهمی در انعطاف‌پذیری عصبی ایفا می‌کند.

 

نکات مهم برای تمرینات ورزشی تقویت‌ حافظه انسان

 • ورزش هوازی به‌ویژه برای مغز مفید است، بنابراین فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که ضربان قلب شما را بالا ببرند. هر چیزی که برای قلبتان خوب است، برای مغزتان هم عالی است.
 • آیا وقتی از خواب بیدار می‌شوید، زمان زیادی طول می‌کشد تا از گیجی و منگی خواب خارج شوید؟ اگر این‌طور است، شاید متوجه شوید که ورزش صبحگاهی، تاثیر بزرگی خواهد داشت. علاوه بر برطرف کردن خواب‌آلودگی، شما را برای یادگیری در طول روز آماده می‌کند.
 • فعالیت‌های بدنی که نیاز به هماهنگی چشم و دست یا مهارت‌های حرکتی پیچیده دارند، برای تقویت مغز به‌خصوص مفیدند.
 • استراحت کوتاه وسط ورزش می‌تواند به رفع خستگی ذهنی در بعد از ظهرها کمک کند. حتی پیاده‌روی کوتاه یا کمی حرکات نرمشی کافی هستند تا دوباره مغزتان را آماده به کار کنید.

نکته سوم: خواب‌تان را به اندازه کافی داشته باشید

بین مقدار خوابی که صرفا نیاز بدنتان را رفع می‌کند تا مقدار خوابی که برای عملکرد بهترتان لازم است، تفاوت زیادی وجود دارد. حقیقت این است که بیش از 95٪ بزرگسالان باید بین 7.5 تا 9 ساعت در شب بخوابند تا از کمبود خواب جلوگیری شود. حتی چند ساعت کمتر خوابیدن هم اثرگذار است! حافظه، خلاقیت، توانایی حل مسئله و مهارت‌های تفکر انتقادی؛ همه این موارد تحت تاثیر کم‌خوابی تضعیف می‌شوند.

اما خواب برای یادگیری و حافظه به شیوه بنیادی‌تری نیز حیاتی است. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب برای تثبیت حافظه ضروری است و فعالیت اصلی تقویت‌کننده حافظه در عمیق‌ترین مراحل خواب اتفاق می‌افتد.

 • یک برنامه خواب منظم داشته باشید. هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر روز صبح سر ساعت معینی از خواب بیدار شوید. سعی کنید حتی در آخر هفته‌ها و تعطیلات نیز نظم خواب خود را به هم نزنید.
 • دست کم یک ساعت قبل از خواب از هرگونه صفحه نمایش دوری کنید. نور آبی ساطع شده از تلویزیون، تبلت، تلفن و رایانه باعث بیدار ماندن شده و هورمون‌هایی مانند ملاتونین (که شما را خواب‌آلود می‌کند) را سرکوب می‌کند.
 • مصرف کافئین را کاهش دهید. کافئین روی افراد مختلف تأثیر متفاوتی دارد. بعضی از افراد بسیار حساس هستند و حتی قهوه صبحگاهی ممکن است باعث اختلال در خواب شبانه آنها شود. اگر گمان می‌کنید کافئین باعث می‌شود شب‌ها نتوانید بخوابید، مصرف خود را کاهش دهید یا کلا آن را قطع کنید.

نکته چهارم: برای دوستان‌تان وقت بگذارید

زمانی که به دنبال راهی برای تقویت حافظه هستید، آیا فعالیت‌های “جدی” مثل حل جدول کلمات متقاطع یا یادگیری استراتژی شطرنج به ذهن‌تان می رسد یا سرگرمی‌های سبک‌تر،  مثل وقت گذراندن با دوستان یا تماشای یک فیلم طنز تداعی می شوند؟ اگر مثل خیلی از ما هستید، احتمالا گزینه اول به ذهن‌تان خطور می‌کند. اما مطالعات فراوانی نشان می‌دهند که یک زندگی پر از دوستان و تفریح، دارای مزایای شناختی است.

روابط سالم: تقویت‌کننده نهایی برای مغز

انسان‌ها حیواناتی اجتماعی هستند. قرار نیست ما در انزوا زنده بمانیم یا پیشرفت کنیم. روابط اجتماعی، مغز ما را تحریک می‌کنند؛ در واقع، تعامل با دیگران شاید بهترین نوع تمرین مغز باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن دوستی‌های پرمعنا و یک سیستم حمایتی قوی نه تنها برای سلامت عاطفی، بلکه برای سلامت مغز نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال، در یک مطالعه جدید از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، محققان دریافتند که افرادی که بیشترین فعالیت‌های اجتماعی را دارند،  آهسته‌ترین نرخ کاهش حافظه را داشته‌اند.

روش‌های زیادی برای بهره‌مندی از مزایای تقویت حافظه و مغز در اجتماع وجود دارد. داوطلب شوید، به یک انجمن بپیوندید، وقت بیشتری برای دیدن دوستان بگذارید یا با آنها تلفنی صحبت کنید. و اگر نزدیک بودن به هم مقدور نیست، از ارزش داشتن یک حیوان خانگی (به‌ویژه سگ که بسیار اجتماعی است) غافل نشوید.

نکته پنجم: استرس را کنترل  کنید

استرس یکی از بدترین دشمنان مغز است. در گذر زمان، استرس مزمن سلول‌های مغز را تخریب می‌کند و به هیپوکمپ (ناحیه‌ای در مغز که در شکل‌گیری خاطرات جدید و بازیابی خاطرات قدیمی نقش دارد) آسیب می‌رساند. مطالعات نشان داده‌اند که بین کاهش حافظه و استرس رابطه‌ مستقیمی وجود دارد.

راهکارهایی برای کنترل استرس

 • انتظارات واقع‌بینانه از خودتان داشته باشید (و حاضر باشید “نه” بگویید)
 • در طول روز به خودتان استراحت بدهید.
 • احساساتتان را به‌جای اینکه درون خودتان بریزید، بروز دهید.
 • بین کار و تفریح، تعادل سالمی برقرار کنید.
 • به‌جای اینکه بخواهید چندین کار را به‌طور همزمان انجام دهید، روی یک تکلیف در لحظه تمرکز کنید.

مزایای مدیتیشن برای مقابله با استرس و تقویت حافظه انسان

شواهد علمی مربوط به اثرات مثبت مدیتیشن بر سلامت ذهن همچنان در حال افزایش است. مطالعات نشان می‌دهند مدیتیشن به بهبود انواع مشکلات شامل افسردگی، اضطراب، درد‌های مزمن، دیابت و فشار خون بالا کمک می‌کند. همچنین باعث بهبود تمرکز، دقت، خلاقیت، حافظه و مهارت‌های یادگیری و استدلال می‌شود.

مدیتیشن با ایجاد تغییر در ساختار مغز اثرات جادویی خود را می‌گذارد. تصاویر مغز نشان می‌دهد که کسانی که به‌طور منظم تمرینات مراقبه را انجام می‌دهند، فعالیت بیشتری در بخش چپ قشر پیشانی مغز دارند؛ ناحیه‌ای از مغز که با احساسات شاد و تعادل درونی مرتبط است. مدیتیشن ضخامت قشر مغز را افزایش می‌دهد و ارتباط بیشتر بین سلول‌های مغز را موجب می‌شود. تمام این موارد به افزایش قدرت ذهنی و توانایی حافظه منجر خواهد شد.

نکته ششم: بخندید

حتما تا به‌حال شنیده‌اید که می‌گویند “خنده بهترین دارو است”.  این جمله در مورد مغز و حافظه (به همان اندازه برای بدن) صحیح است. برخلاف پاسخ‌های عاطفی که محدود به نواحی خاصی از مغز هستند، خنده چندین ناحیه را در سرتاسر مغز درگیر می‌کند.

علاوه بر این، شنیدن لطیفه‌ها و درک‌شان مناطقی از مغز که برای یادگیری و خلاقیت حیاتی هستند را فعال می‌کند. همان‌طور که دانیل گلمن در کتاب “هوش هیجانی” می‌گوید، به نظر می‌رسد خنده به افراد کمک می‌کند تا تفکر گسترده‌تری داشته باشند و راحت‌تر ارتباط برقرار کنند.

دنبال راه‌هایی هستید تا خنده بیشتری به زندگی‌تان بیاورید؟ از نکات زیر شروع کنید:

 • به خودتان بخندید. لحظات خجالت‌آور زندگی را با دیگران به اشتراک بگذارید. بهترین راه برای اینکه خودمان را خیلی جدی نگیریم این است که از زمان‌هایی صحبت کنیم که زیادی خودمان را دست بالا می‌گرفتیم.
 • وقتی صدای خنده می شنوید، به سمتش حرکت کنید. معمولا وقتی کسی از ته دل می‌خندد، دوست دارد آن را با شما در میان بگذارد، چرا که فرصتی است تا دوباره بخندند و از شوخ‌طبعی شما هم بهره‌مند شوند. پس، هر وقت صدای خنده شنیدید، ببینید از کجا می‌آید و سعی کنید شما هم به آن جمع بپیوندید.
 • اوقاتی را با افراد شاد و خوش‌مشرب بگذرانید. این‌ها کسانی هستند که خیلی راحت می‌خندند؛ چه به خودشان و چه به پوچی‌های زندگی. این افراد معمولا در رویدادهای روزمره چیزی برای خنده پیدا می‌کنند. نگاه بازیگوشانه و خنده‌هایشان مسری است!
 • چیزهایی در اطرافتان داشته باشید که یادآورِ سبک گرفتن زندگی باشند. یک اسباب‌بازی روی میزتان یا درون ماشین نگه دارید. یک پوستر بامزه در محل کار نصب کنید. یک اسکرین سیور روی کامپیوترتان بگذارید که خنده‌تان بیندازد. عکس‌هایی از خودتان و عزیزانتان در لحظه‌های شاد را قاب کنید.
 • به کودکان توجه کنید و سعی کنید مثل آنها باشید. کودکان کارشناس بازی‌، ساده گرفتن زندگی و خنده هستند.

نکته هفتم: یک رژیم غذایی تقویت‌کننده برای مغز داشته باشید

همان‌طور که بدن به سوخت نیاز دارد، مغز نیز همین‌گونه است. احتمالا می‌دانید رژیمی بر پایه میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات کامل، چربی‌های سالم (مانند روغن زیتون، مغزها، ماهی) و پروتئین‌ بدون چربی، فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. چنین رژیمی قابلیت بهبود حافظه را هم دارد. اما برای سلامتی مغز مهم نیست که فقط چه می خورید، بلکه این‌که چه چیزهایی نمی خورید هم دارای اهمیت است.

این نکات تغذیه‌ای به تقویت حافظه انسان و کاهش خطر زوال عقل کمک می‌کنند:

 • امگا-3 مصرف کنید. تحقیقات نشان می‌دهد اسیدهای چرب امگا-3 به‌خصوص برای سلامتی مغز مفیدند. ماهی منبع بسیار غنی امگا-3 است، به‌ویژه ماهی‌های “چرب” آب‌های سرد مثل سالمون، تن، هالیبوت (کفشک ماهی پهن)، قزل‌آلا، ماهی خال‌خالی، ساردین و شاه‌ماهی.
 • اگر طرفدار غذاهای دریایی نیستید، منابع دیگر امگا-3 مثل جلبک دریایی، گردو، تخم کتان ساییده شده، روغن بذر کتان، کدو حلوایی، لوبیا قرمز، اسفناج، بروکلی، دانه کدو تنبل و سویا را در نظر بگیرید.
 • کالری و چربی اشباع شده را محدود کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند رژیم‌های سرشار از چربی اشباع شده (از منابعی مثل گوشت قرمز، شیر پرچرب، کره پنیر، خامه و بستنی) خطر زوال عقل را افزایش داده و تمرکز و حافظه را دچار مشکل می‌کنند.
 • میوه و سبزیجات بیشتر بخورید. این محصولات کشاورزی مملو از آنتی اکسیدان‌ها هستند؛ موادی که از سلول‌های مغز در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کنند. میوه‌ها و سبزیجات پررنگ به‌خصوص منابع عالی آنتی اکسیدانی محسوب می‌شوند.
 • چای سبز بنوشید. چای سبز دارای پلی‌فنول‌ها است: آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی که دربرابر رادیکال‌های آزاد (عوامل مخربی که می‌توانند به سلول‌های مغزی آسیب بزنند) از شما محافظت می‌کنند. مصرف منظم چای سبز، علاوه بر مزایای فراوان دیگر، باعث تقویت حافظه و هوشیاری ذهنی شده و پیری مغز را کند می‌کند.

نکته هشتم: مشکلات سلامتی را شناسایی و درمان کنید

آیا احساس می‌کنید حافظه‌تان بدون هیچ دلیل قابل توضیحی ضعیف شده است؟ اگر این‌طور است، شاید پای یک مشکل سلامتی یا سبک زندگی در میان باشد.

زوال عقل یا آلزایمر تنها دلایل از دست دادن حافظه نیستند. بیماری‌های زیادی، اختلالات ذهنی و داروهایی وجود دارند که می‌توانند حافظه را مختل کنند:

 • بیماری‌های قلبی و عوامل خطر آن: بیماری‌های قلبی عروقی و عوامل خطر آن (از جمله کلسترول و فشار خون بالا) به اختلال خفیف شناختی ارتباط دارند.
 • دیابت:  مطالعات نشان می‌دهند افراد مبتلا به دیابت، دچار کاهش قدرت شناختی بسیار بیشتری نسبت به دیگران می‌شوند.
 • عدم تعادل هورمونی: زنان در دوره یائسگی، اغلب همراه با کاهش سطح استروژن‌، مشکلات حافظه‌ای نیز تجربه می‌کنند. در مردان، کاهش تستوسترون می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شود. عدم تعادل هورمون‌های تیروئید نیز منجر به ضعف حافظه، تفکر کُند یا گیجی خواهد شد.
 • داروها: بسیاری از داروهای تجویزی و بدون نسخه می‌توانند باعث ضعف حافظه و عدم تفکر واضح شوند. از جمله داروهای رایج با این تاثیرات جانبی می‌توان داروهای سرماخوردگی و آلرژی، خواب آور‌ها و ضد افسردگی را نام برد. در مورد عوارض جانبی احتمالی از پزشک یا داروساز سوال کنید.

آیا افسرده هستید؟

مشکلات عاطفی می‌توانند آسیب سنگینی بر مغز وارد کنند؛ درست به اندازه مشکلات جسمی. درواقع، عدم تمرکز، تفکر کُند و فراموشی علائم شایعی در افراد افسرده هستند. مشکلات حافظه به‌خصوص در سالمندانی که افسردگی دارند بسیار شدید خواهد بود؛ به گونه‌ای که گاهی با زوال عقل اشتباه گرفته می‌شود. خوشبختانه با درمان افسردگی، حافظه نیز باید به حالت طبیعی بازگردد.

نکته نهم: گام‌های عملی برای تقویت حافظه انسان بردارید

 • توجه کنید. چیزی را که یاد نگرفته باشید، به خاطر نخواهید آورد و چیزی را یاد نمی‌گیرید مگر اینکه به اندازه کافی به آن توجه کرده باشید. حدود هشت ثانیه تمرکز شدید زمان نیاز است تا مغز، اطلاعات را پردازش کرده و در حافظه ثبت کند. اگر حواس‌تان به راحتی پرت می‌شود، مکانی ساکت و بدون عوامل حواس‌پرتی برای این کار انتخاب کنید.
 • تا جای ممکن از حس‌های مختلف استفاده کنید. سعی کنید اطلاعات را با رنگ‌ها، بافت‌ها، بو‌ها و مزه‌ها پیوند بزنید. فرآیند نوشتن مجدد اطلاعات به ثبت آن‌ها در مغز کمک می‌کند. حتی اگر یک یادگیرنده بصری هستید، آنچه را می‌خواهید به خاطر بسپارید، با صدای بلند بخوانید. بهتر است آن را با ریتم ادا کنید.
 • اطلاعات را به چیزی که از قبل می‌دانید ربط دهید. اطلاعات جدید را با چیزی که در حافظه دارید مرتبط کنید. این داده‌ها می‌توانند تکمیل‌کننده دانش کنونی شما باشند یا چیزی ساده مثل آدرس جدید کسی که در خیابانی زندگی می‌کند که یکی از آشنایان‌تان نیز آنجاست.
 • برای مفاهیم پیچیده‌تر، به‌جای حفظ کردن جزئیات منفرد، روی درک ایده کلی تمرکز کنید. سعی کنید آن ایده را با زبان خودتان برای کسی توضیح دهید.
 • اطلاعاتی که قبلا یاد گرفته‌اید را مرور کنید. مطالب را همان روزی که یاد گرفته‌اید و پس از آن در فواصل زمانی مشخص مرور کنید. این مرور پراکنده برای ثبت اطلاعات، کارآمدتر از تلاش بی‌وقفه برای حفظ کردن است.
 • از ابزارهای یادآور (Mnemonic) برای سهولت در حفظ کردن استفاده کنید. این ابزارها، سرنخ‌هایی هستند که باعث می‌شوند به‌ یاد آوردن، راحت‌تر شود. این سرنخ‌ها معمولا از طریق ارتباط اطلاعاتی که می‌خواهیم حفظ کنیم با یک تصویر ذهنی، جمله یا کلمه عمل می‌کنند.

شش نوع ابزار یادآوری برای تقویت حافظه انسان

 •  تصویر ذهنی: برای حفظ یک کلمه یا اسم با تصورات بصری آن‌ را مرتبط کنید. تصاویری مثبت و خوشایند، رنگی، پرجزئیات و سه بعدی را راحت‌تر به یاد می‌آورید.
 •  عبارت مختصر (Acrostic): جمله‌ای بسازید که حرف اول هر کلمه بخشی از چیزی است که می‌خواهید حفظ کنید.
 •  مخفف‌سازی (Acronym): مخفف کلمه‌ای است که با سرهم کردن حروف اول تعداد واژه‌های کلیدی ساخته می‌شود.
 •  قافیه‌سازی و واج‌آرایی: قافیه، واج‌آرایی (تکرار یک حرف یا هجا) و حتی لطیفه‌ها راهی به‌خاطر‌سپاری بهتر برای داده‌ها و اعداد خسته‌کننده هستند.
 •  قطعه قطعه کردن (Chunking): این روش، لیستی بلند از اعداد یا سایر اطلاعات را به تکه‌های کوچک‌تر و قابل‌مدیریت‌تر تقسیم می‌کند.
 •  مکان‌یابی (Method of loci): اشیایی که می‌خواهید به خاطر بیاورید را در طول یک مسیر که به خوبی می‌شناسید یا  در مکان‌های مشخصی از یک اتاق یا ساختمان آشنا قرار دهید.

نتیجه‌گیری: حافظه‌تان را با دوره سهیل امانی تقویت کنید!

در دنیای پرمشغله امروز، تقویت حافظه انسان و تمرکز، از هر زمان دیگری مهم‌تر شده است. در این مقاله، به بررسی راهکارهای مختلفی برای تقویت حافظه پرداختیم و دیدیم که روش‌های گوناگونی برای ارتقای این توانایی ذهنی وجود دارند.

اما اگر به دنبال روشی جامع و اثبات‌شده هستید، دوره سهیل امانی را به شما معرفی می‌کنیم. این دوره با بهره‌گیری از جدیدترین یافته‌های علمی در حوزه حافظه، به شما کمک می‌کند تا:

 • مهارت‌های یادگیری خود را به طور چشمگیری ارتقا دهید.
 • حافظه‌تان را در زمینه‌های مختلف، از جمله حافظه کوتاه‌مدت، بلندمدت و حافظه دیداری و فضایی تقویت کنید.
 • تمرکز و قدرت توجه خود را افزایش دهید.
 • با استرس و اضطراب مقابله کنید و ذهن خود را آرام نگه دارید.
 • از تکنیک‌های مختلف و کاربردی برای حفظ اطلاعات و جلوگیری از فراموشی استفاده کنید.

دوره سهیل امانی با زبانی ساده و روان ارائه شده و برای افراد در هر سنی و با هر سطحی از دانش مناسب است.  این دوره شامل تمرینات عملی، مثال‌های کاربردی و راهکارهای علمی است که به شما کمک می‌کند تا حافظه‌ای قوی‌تر و ذهنی فعال‌تر داشته باشید.

همین امروز در دوره سهیل امانی ثبت‌نام کنید و گامی بلند در جهت ارتقای قدرت حافظه و عملکرد ذهنی خود بردارید!

مزایای شرکت در دوره سهیل امانی:

 • دسترسی به محتوای دوره به صورت آنلاین و آفلاین
 • پشتیبانی کامل و پاسخگویی به سوالات
 • ارائه گواهی‌نامه معتبر
 • امکان شرکت در جلسات پرسش و پاسخ
 • دسترسی به محتوای به‌روز و آپدیت‌شده

با شرکت در دوره سهیل امانی، به جمع هزاران نفری بپیوندید که حافظه خود را با این روش قدرتمند و اثبات‌شده تقویت کرده‌اند!

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *