اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی بهترین رمان های جهان

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

معرفی بهترین رمان های جهان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

معرفی بهترین رمان های جهان ؛ 25 رمان معروف دنیا

فهرست مطالب

همیشه وقتی صحبت از بهترین‌ها می‌شود، نام‌های زیادی درون ذهنمان نقش می‌بندند. اما در مورد انتخاب و معرفی بهترین رمان های جهان داستان کمی متفاوت است. رمان هایی که برچسب بهترین به آن‌ها می‌خورد، احتمالا همگی یا شروع کننده یک موج بودند و یا به قدری در ذهن‌ها باقی ماندند که قابل چشم پوشی نیستند. برای همین هم در این بخش از معرفی کتاب های همیشگی خود، به سراغ بهترین رمان های جهان رفتیم. 

 

بهترین رمان های کلاسیک و مدرن جهان

یکی از سوالاتی که برای خیلی افراد پیش می‌آید این است که آثار کلاسیک بهتر هستند یا رمان های مدرن. خب، پاسخ به این سوال کاملا سلیقه‌ای است. در واقع از زمان پیدایش رمان تا به امروز آثار قابل تاملی در هر دوره نوشته شده‌اند. اما اینکه آیا رمان‌های کلاسیک بهتر از رمان‌های مدرن هستند یا خیر، پاسخ مشخصی ندارد. برای همین هم ما در فهرست معرفی بهترین رمان های جهان سعی کردیم هم آثار کلاسیک را قرار دهیم و هم رمان‌های مدرن را. حال وقت آن است که بیشتر با این آثار آشنا شویم. اگر قصد تهیه این آثار را دارید هم می‌توانید به دانلود بهترین رمان های جهان فکر کنید. چرا که از لحاظ هزینه بیشتر به نفع شما خواهد بود. 

25 رمان معروف دنیا

قبل از هرچیز بگوییم که در این مقاله ما هیچ رتبه بندی خاصی بین رمان‌ها انجام ندادیم. دلیلش هم این است که بدتر یا بهتر بودن یک رمان کاملا سلیقه‌ای است. پس من و شما نمی‌توانیم صرفا رمان‌ها را با هم مقایسه کنیم و بگوییم کدامیک از دیگری بهتر یا بدتر است. چه برسد که بخواهیم بهترین کتاب های جهان را رتبه بندی هم بکنیم! خب، بیایید ببینیم در فهرست ما چه خبر است!

1- کشتن مرغ مقلد

کشتن مرغ مقلد

«تنها چیزی که از قانون اکثریت پیروی نمی‌کند، وجدان آدم است.»

شما اگر وکیل بودید، وکالت یک سیاه‌پوست محکوم را بر عهده می‌گرفتید؟ آن هم درست در دوران اوج نژاد پرستی در آمریکا. خب، اتیکوس فینچ، شخصیت اصلی کتاب کشتن مرغ مقلد با کمال میل این کار را پذیرفت. کتاب کشتن مرغ مقلد مشهورترین یکی از بهترین نویسندگان زن یعنی هارپر لی است.

او در این کتاب به خوبی موضوعاتی همچون بی‌عدالتی، ظلم و فشاری که به طبقه ضعیف جامعه روا داشته می‌شد را به تصویر می‌کشد. همچنین سختی‌ها و دشواری‌های سیاه‌پوستان هم به خوبی در داستان قابل رویت است. کشتن مرغ مقلد یکی از کتاب هایی که فیلم شدند هم به شمار حساب می‌آید. اقتباس سینمایی از این رمان با بازی گرگوری پک ساخته شده است. این رمان تمام ویژگی های لازم برای حضور در فهرست معرفی بهترین رمان های جهان را دارد.

رضا ستوده این کتاب را ترجمه و نشر نگاه آن را منتشر کرده است.

 

2- جنگ و صلح

جنگ و صلح از معرفی بهترین رمان های جهان

«به‌تصور او، مردم جاهل و توده‌های ناآگاه، مشمئزکننده و منفورند، آنها به‌سان گرگ‌هایی هستند که فقط با گوشت می‌توان آن‌ها را ساکت کرد.»

برخی این رمان را نگین انگشتر ادبیات روس می‌نامند. رمان جنگ و صلح مشهورترین اثر لئو تولستوی است که در تمامی فهرست‌های کتاب هایی که باید خواند هم حضور دارد. جنگ و صلح داستان روسیه را پس از حمله ناپلئون روایت می‌کند. شخصیت‌های اصلی این رمان 3 نفر هستند که عبارتند از: پی‌یِر بزوخوف، آندری بالکونسکی و ناتاشا روستوف.

البته چیزی که این رمان را از سایر آثار این لیست جدا می‌کند، شخصیت پردازی حیرت انگیز آن است. شخصیت‌های موجود در این رمان بی‌شمارند اما با این وجود تولستوی حق مطلب را برای هر یک از آنان ادا کرده است. همین ویژگی باعث شده هر وقت نام بهترین کتاب های جهان به میان می‌آید ناخودآگاه یاد جنگ و صلح بیفتیم. 

بدون هیچ تردیدی پیشنهاد ما برای ترجمه آقای سروش حبیبی است که نشر نیلوفر هم زحمت انتشارش را کشیده. ترجمه‌ای که خود ارزش بیشتری به اثر بخشیده است.  

 

3- صد سال تنهایی

صد سال تنهایی مارکز

«وقتی کسی مُرده‌ای زیر خاک ندارد، به آن خاک تعلق ندارد.»

خب، می‌رسیم به معرفی یکی از بهترین رمان های جهان و اثری که در بین 3 رمان برتر قرن بیستم قرار گرفت. صد سال تنهایی مشهورترین رمان نویسنده مشهور، یعنی گابریل گارسیا مارکز است. او در این رمان داستان خانواده بوئندیا در چند نسل را روایت می‌کند. مارکز مثل همیشه رئالیسم جادویی را هم چاشنی کار کرده است.

اگرچه مارکز در این کتاب فقط داستان شهر خیالی ماکوندو را  روایت کرده است، اما می‌توان آن را به نوعی سرگذشت تمام انسان‌ها دانست. بدون شک اگر عاشق رمان هستید، از این کتاب لذت می‌برید.

ترجمه‌های بی‌شماری از این کتاب وجود دارد اما پیشنهاد من ترجمه زنده‌یاد بهمن فرزانه است که نشر امیرکبیر منتشر کرده است.


همچنین بخوانید: آشنایی با انواع ژانر کتاب


 

4- گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگوار معرفی بهترین رمان های جهان

«همیشه تماشای دوباره چیزهایی که آدم تمام قدرت تطابق خود را برای آنها مصرف کرده است کار غمگین کننده‌ای است.»

شاید اگر اسکات فیتزجرالد می‌دانست بعد از مرگش کتاب او تا چه اندازه قرار است محبوب شود، هیچ‌گاه انقدر به خودش سختی نمی‌داد. گتسبی بزرگ ار می‌توان یکی از بهترین داستان‌های عاشقانه تاریخ دانست. این رمان داستان عشق گتسبی و دیزی و دیواری که بین آن‌ها قرار دارد را روایت می‌کند. روایت عشقی ممنوع که حالا و پس از سال‌ها دوباره سر باز کرده است.

البته سوای داستان جذاب و خواندنی، کتاب آمریکای قرن بیستم را هم به خوبی به تصویر می‌کشد. برای همین هم پس از مرگ فیتزجرالد، نویسندگانی همچون سالینجر لب به تعریف از او گشودند.

کریم امامی این کتاب را ترجمه و نشر نیلوفر آن را منتشر کرده است.

 

5- برادران کارامازوف

برادران کارامازوف

«خداوند، فرصت بسیار اندکی به ما داده، فقط بیست و چهار ساعت در روز، طوری که آدم حتی وقت ندارد خواب سیری بکند، چه برسد به این که از گناهانش توبه کند.»

داستان رمان برادران کارامازوف از بعد از قتل فئودور کارامازوف شروع می‌شود. داستانی که روایتگر چالش و مشکلاتی است که پسران او پس از به قتل رسیدنش باید تجربه کنند. از میتیا که مظنون اول قتل است گرفته، تا اسمردیاکوف که فرزند نامشروع فئودور است! در طول داستان هویت واقعی قاتل به مرور فاش می‌شود.

نکته‌ای که رمان برادران کارامازوف را به یکی از بهترین های تاریخ تبدیل می‌کند، شخصیت پردازی کم نظیر آن است. داستایفسکی مانند تمام آثار دیگرش با ظرافت خاصی خصوصیات رفتاری و شخصیتی کاراکترهای داستانش را بیان کرده است. حتی زیگموند فروید هم بعدها با نوشتن مقاله‌ای به نام داستایفسکی و پدرکشی، این رمان را با نگاه به زندگی خود داستایفسکی بررسی کرد.

پیشنهاد ما ترجمه احد علیقلیان است که نشر مرکز منتشر کرده است.

 

6- دنیای قشنگ نو

دنیای قشنگ نو

«راز سعادت و فضیلت در همین نهفته است: دوست‌داشتن آنچه آدم باید انجام بدهد. تمام هدفهای شرطی‌سازی در این خلاصه می‌شود: علاقه‌مند ساختن آدمها به سرنوشت اجتماعیِ گریزناپذیرشان.»

رمان نویس‌های زیادی در طول تاریخ سعی کردند آینده ما را پیش‌بینی کنند. اما شاید فقط تعداد کمی از آن‌ها به جای دستاوردهای علمی و فناوری، به سراغ تغییر و تحولات اجتماعی رفتند. آلدوس هاکسلی نویسنده و فیلسوف انگلیسی در رمان جنجالی خود، دنیای قشنگ نو، شهری را به تصویر می‌کشد که اگرچه زمانی مانند یک تابو بود، اما بی‌شباهت به دنیای امروز ما نیست.

این کتاب که سال‌‎ها در لیست کتاب های ممنوعه قرار داشت، آرمان شهری را به تصویر می‌کشد که مردمان آن با استفاده از هوش مصنوعی مورد شستشوی مغزی قرار گرفته‌اند. اتفاقی که باعث شده از همان سنین کم به مسائل جنسی علاقه‌مند شوند. قهرمان قصه هم می‌کوشد تا با این سبک زندگی مقابله کند.

نشر نیلوفر این کتاب را در ایران با ترجمه سعید حمیدیان منتشر کرده است.

 

7- بوف کور

بوف کور از معرفی بهترین رمان های جهان

« من هنوز به این دنیایی که در آن زندگی می کردم انس نگرفته بودم، دنیای دیگر به چه درد من می خورد؟.»

در بین تمام رمان‌های ایرانی، شاید بوف کور شناخته شده‌ترین آن‌ها باشد. بوف کور رمانی است از صادق هدایت، روشنفکر و نویسنده ایرانی که بنا بر گفته خودش آثار فرانتس کافکا الهام‌بخش او برای نوشتن این رمان بودند. داستان این رمان در ظاهر عاشقانه است، اما فضای وهم آلود و پیچیده آن به شدت جذابترش می‌کند.

این رمان تا به امروز به بیش از 32 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. در واقع این کتاب به قدری عجیب و در عین حال جذاب است که پس از ترجمه به سایر زبان‌ها، تحسین نویسندگان و منتقدان خارج از ایران را هم در بر داشت. بسیاری بر این باورند که نگاه تاریک و تلخ شخصیت اصلی داستان، برگرفته از دیدگاه خود هدایت نسبت به زندگی بوده است. بوف کور از آن دست رمان های ایرانی است که همه باید حداقل یک بار آن را بخوانیم.

 

8- سمفونی مردگان

سمفونی مردگان

«وقتی آدم یک نفر را دوست داشته باشد بیش‌تر تنهاست. چون نمی‌تواند به هیچ‌کس جز به همان آدم بگوید که چه احساسی دارد؛ و اگر آن آدم کسی باشد که تو را به سکوت تشویق می‌کند، تنهایی تو کامل می‌شود…!»

عباس معروفی از بهترین نویسندگان ایرانی است که اتفاقا رمان سمفونی مردگان هم مشهورترین اثر او و از بهترین رمان های ایرانی محسوب می‌شود. سمفونی مردگان روایت داستان زندگی خانواده‌ای است در اردبیل. داستانی که با محوریت پسر خانواده، آیدین. پسری جوان، شاعر و روشنفکر که بر خلاف خواست خانواده خود به دنبال آگاهی بیشتر است. اما، اورهان برادر او، بسیار شبیه پدرش است و مانند او سنتی فکر می‌کند.

معروفی در این رمان داستان را از منظر چند راوی روایت می‌کند. در واقع یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد رمان سمفونی مردگان همین است. این رمان به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و عربی نیز ترجمه شده است. سمفونی مردگان در سال 2001 جایزه ادبی فلسفی سورکامپ را هم از آن خود کرد.

 

9- ناطور دشت

ناطور دشت از معرفی بهترین رمان های جهان

«فقط بابت این‌که یکی مُرده از دوس داشتنش دس نمی‌کشیم که. مخصوصاً وقتی از همه‌ی اونایی که زنده‌ن هزار بار بهتره.»

یکی از بهترین کتاب های نوجوانان که اتفاقا از بهترین رمان های دنیا هم به شمار می‌رود. ناطور دشت داستان 3 روز از زندگی هولدن کالفیلد را روایت می‌کند. نوجوانی که حالا در یک مرکز درمانی بستری است و در حال تعریف کردن این 3 روز برای شخص دیگری است. اگرچه سلینجر این رمان را در ابتدا برای بزرگسالان نوشته بود، اما به دلیل محتوای جذابی که برای نوجوانان داشت، بسیار مورد توجه آن‌ها قرار گرفت.

سلینجر در این کتاب سعی می‌کند تا به نوعی فرآیند رشد از نوجوانی به بزرگسالی را برای ما به تصویر بکشد. او برای اینکار رفتار و طرز فکر دیگران در قبال هولدن را به خوبی زیر ذره‌بین برده است. ناطور دشت را بارها در ایران ترجمه کرده‌اند که پیشنهاد من ترجمه آراز بارسقیان از نشر میلکان است.

 

10- دلبند

دلبند تونی موریسون

« آزاد کردن خودت یک مسئله بود، و ادعای مالکیت بر آن خود آزاد شده، مسئله ای دیگر.»

قصه ترس، فرار، قتل و نژادپرستی. تونی موریسون یکی از بهترین نویسندگان زن به شمار می‌رود. برای همین هم در کتاب دلبند تصمیم گرفته آنطور که شایسته و باید است، داستان برده‌داری و تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان را روایت کند. کتابی که با توجه به تاثیرگذار بودن و داستان جذابش در فهرست معرفی بهترین رمان های جهان ما قرار می‌گیرد. 

رمان دلبند قصه‌ای تلخ و ناراحت کننده دارد، اما نثر آن به قدری زیباست که مار ا تا آخرین کلمه همراه خود می‌برد. تونی موریسون به واسطه نوشتن این کتاب توانست موفقیت‌های زیادی نیز کسب کند. این کتاب در ایران توسط شیریندخت دقیقیان ترجمه شده و نشر چشمه آن را به چاپ رسانده است.

 

 

11- محاکمه

محاکمه کافکا

« لازم نیست واقعیت و درستی همه چیز را بپذیریم، فقط باید ضروری بودن را پذیرفت. »

تصور کنید شما یک کارمند بانک هستید که نه توانایی و ویژگی رفتاری خاصی دارید و نه تا به حال حتی به فکر کارهای خلاف افتاده‌اید. اما یک روز از طرف دادگاه بازداشت می‌شوید. به چه جرمی، خودتان هم نمی‌دانید! جرمی که حتی درون دادگاه هم به شما نمی‌گویند و حق گرفتن وکیل هم ندارید! خب، این همان داستان آقای جوزف کا یا همان شخصیت اصلی رمان محاکمه است.

برای لذت بردن از آثار کافکا، باید کافکا خوان باشید! در واقع کافکا بر خلاف بسیاری از نویسندگان، اصلا دوست نداشته آثارش چاپ شوند. او صرفا نویسندگی را راهی برای آرام کردن خودش می‌دانسته. رمان محاکمه هم دقیقا از درون مشغله‌های ذهنی او بیرون آمده‌اند. رمانی که نه تنها برخی از ویژگی‌های انسانی را به چالش می‌کشد، بلکه کلیت این جهان را هم زیر سوال می‌برد.

نشر ماهی این کتاب را با ترجمه علی اصغر حداد منتشر کرده است.


حتما بخوانید: چگونه بهترین ترجمه را انتخاب کنیم


 

12- سلاخ خانه شماره پنج

سلاخ خانه معرفی بهترین رمان های جهان

« از میان چیزهایی که بیلی قدرت تغییر آن را نداشت، گذشته، حال و آینده بود. »

یکی از بهترین و بدون شک مشهورترین رمان های ضدجنگ در طول تاریخ. سلاخ خانه شماره پنج اثر کورت ونه گات پر است از استعاره‌هایی که بیشتر آن‌ها به جنگ طعنه می‌زنند. در واقع ونه گات به نوعی بخشی از رمان خود را از زندگی شخصی خودش الهام گرفته است. این رمان محبوب‌ترین اثر این نویسنده هم به شمار می‌رود.

داستان این رمان به بمباران شهر درسدن آلمان برمی‌گردد. شهری که در طول جنگ جهانی دوم توسط متفقین بمباران شد و بیش از 20 هزار نفر در نتیجه آن کشته شدند. نکته جالب آنکه خود ونه گات هم در این شهر اسیر بود. سلاخ خانه شماره پنج رمانی ارزشمند و در عین حال تلخ است که سایه تاریک جنگ بر زندگی افراد را به خوبی ترسیم کرده است.

نشر روشنگران و مطالعات زنان این کتاب را با ترجمه علی اصغر بهرامی منتشر کرده است.

 

13- زنان کوچک

زنان کوچک

«زنان همونطور که قلب دارند، ذهن و روح هم دارند، همین‌طور جاه‌طلبی و زیبایی هم دارند، حالم به هم می‌خوره از مردمی که می‌گن زنان فقط واسه دوست داشتن خلق شدن!»

بی انصافی است اگر قصد معرفی بهترین رمان های جهان را داشته باشیم اما چیزی درباره یکی از بهترین کتاب های حوزه زنان و فمینیسم نگوییم. کتاب زنان کوچک سرگذشت 4 خواهر یک خانواده را روایت می‌کند که علیرغم تمام تفاوت‌هایی که با هم دارند، با یکدیگر متحدند. پدر آن‌ها در جبهه‌های نبرد است و مادرشان هم باید برای تامین خانواده کار کند.

زنان کوچک یکی از رمان هایی است که افراد مختلف اقتباس‌های متعددی در سینما و تلویزیون و حتی اپرا از آن گرفته‌اند. این کتاب برخی از سنت‌های دیرینه و غلط را زیر پا گذاشته و به همین دلیل از جمله کتاب‌های پیشرو به حساب می‌آید.  

نشر افق این کتاب را با ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی منتشر کرده است.

 

14- هزار خورشید تابان

هزار خورشید تابان معرفی بهترین رمان های جهان

«انگشت اتهام همه ی مردها، مثل عقربه ی قطب نما، که مدام روبه شمال است، همیشه رو به یک زن نشانه می رود، همیشه.»

از هجوم شوروی، تا طالبان و حمله آمریکا، این کتاب تاریخ افغانستان در سی سال گذشته را روایت می‌کند. داستان دو زن یا بهتر بگویم، دو هوو که هر دو به عقد مردی به نام رشید درآمدند. خالد حسینی در این کتاب داستان غم انگیز مردم افغانستان را در کنار دغدغه‌های نسل‌های مختلف این کشور را بیان می‌کند. البته او ویژگی‌های فرهنگی مردم افغانستان را هم به زیبایی در رمان خب به تصویر کشیده است.

هزار خورشید تابان رمانی است که گاهی از شدت غم کاری می‌کند که بغض راه گلویتان را ببندد و گاهی با به تصویر کشیدن دوستی و عشق شما را به ادامه زندگی امیدوار می‌کند. برای همین هم ما این رمان را در فهرست بهترین کتاب های غم انگیز خود قرار دادیم.

ترجمه پیشنهادی ما مهدی غبرائی است که نشر ثالث منتشر کرده است. 

 

15- همه چیز فرو می‌پاشد

همه چیز فرو می‌پاشد

«هیچ داستان اشتباهی وجود ندارد. جهان پایانی ندارد و چیزی که به مذاق بعضی‌ها خوش می‌آید، ممکن است مورد تنفر دیگران باشد.»

یکی از بهترین رمان‌های پسااستعمارگرایی که از نویسنده‌ای اصالتا آفریقایی به جای مانده است. رمان همه چیز فرو می‌پاشد داستان قبیله‌ای در نیجریه را نشان می‌دهد که با ورود غربی‌ها حالا دچار تضاد فرهنگی شده است. اوکنکو که شخصیت اصلی داستان است، حالا موقعیت اجتماعی خود را در خطر می‌بیند. همه چیز فرو می‌پاشد به خوبی زندگی مدرن در جامعه آفریقا را به تصویر کشیده است.

این رمان به بیش از 50 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در سال 2007 هم موفق به کسب جایزه بوکر شد. چینوآ آچه‌بی نویسنده کتاب با اینکه در انگلیس بزرگ شده و تحصیلاتش را کامل کرده، هیچگاه سرزمین مادری‌اش را فراموش نکرده است. در واقع این کتاب را می‌توان پیشکشی به رنج مردم نیجریه هم دانست.

کامروا ابراهیمی این کتاب را ترجمه و انتشارات افراز آن را منتشر کرده است.

 

16- سالار مگس‌ها

سالار مگس ها

«موضوع این است که ترس نمی‌تواند بیش از آرزو آزاردهنده باشد.»

ویلیام گلدینگ با نوشتن رمان سالار مگس‌ها یکی از بهترین و مشهورترین آثار ادبیات انگلیسی را خلق کرد. این رمان داستان چند پسر بچه نوجوان است که از یک حادثه سقوط هواپیما جان سالم به در بردند. این چند نفر حالا در جزیره‌ای دور افتاده در تلاش برای بقا هستند.

بسیاری عقیده دارند گلدینگ با نوشتن سالار مگس‌ها قصد داشته تا به برساخت‌های سیاسی و اجتماعی طعنه بزند. او با به تصویر کشیدن تلاش برای بقا در محیطی به دور از هر قانون و نظم خاصی، به دنبال بازیابی ارزش‌های انسانی از دست رفته است. سالار مگس‌ها یکی از تاثیرگذارترین رمان‌های مدرن به حساب می‌آید. پس هرجا نام بهترین کتاب های جهان باشد، باید به دنبال سالار مگس‌ها هم بگردیم. 

این کتاب را نشر بهجت با ترجمه حمید رفیعی منتشر کرده است.

 

17- خانم دَلُوِی

خانم دلوی از معرفی بهترین رمان های جهان

«او در نظر پیتر، احساساتی به نظر می‌رسید. همین‌طور هم بود. چرا که به این نتیجه رسیده بود که تنها چیزی که ارزش گفتن دارد، احساسات آدم است. باهوش بودن احمقانه بود، آدم باید خیلی ساده احساسش را بیان می‌کرد.»

با خانم دالووی همراه شوید و در کوچه‌های لندن پس از جنگ جهانی اول قدم بگذارید. رمان خانم دالووی یا خانم دَلُوِی یکی از مشهورترین کتاب های ویرجینیا وولف است. وولف که خود از بهترین نویسندگان زن نیز به شمار می‌رود، در این رمان داستان یک روز از زندگی خانم دَلُوِی را از زاویه دید او به تصویر کشیده است.

وولف برای نوشتن این رمان از سبک جریان سیال ذهن استفاده کرد. سبکی که باعث می‌شود ما درون ذهن شخصیت اصلی قرار بگیریم و اتفاقات و حتی تفکرات او را هم لحظه به لحظه با وی دنبال کنیم. نثر زیبای این رمان هیچ شکی برای ما باقی نگذاشت تا آن را در فهرست بهترین رمان های جهان قرار دهیم. ویرجینیا وولف جملاتی زیبا و در عین حال بدیع را برای توصیف شهر از دریچه دید کلاریسا دَلُوِی استفاده کرده است. پس اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید پیشنهاد می‌کنم حتما این کتاب را به زبان انگلیسی بخوانید.

این کتاب در ایران توسط خجسته کیهان و فرزانه طاهری ترجمه شده و نشرهای نیلوفر و نگاه آن را منتشر کرده‌اند.

 

18- بار هستی

بار هستی میلان کوندرا

« هیچ چیز از احساس همدردی سخت تر نیست. حتی تحمل درد خویشتن به سختی دردی نیست که مشترکا با کسی دیگر برای یک نفر دیگر یا بجای شخص دیگری، می کشیم و قوه تخیل ما به آن صدها بازتاب می بخشد.»

حیف است لیستی از بهترین رمان های جهان داشته باشیم و یک رمان فلسفی در آن نباشد. رمان بار هستی یا همان سبکیِ تحمل ناپذیر هستی، داستان دو زن، دو مرد و یک سگ را روایت می‌کند. هدف میلان کوندرا نویسنده این رمان، از نگارش آن این است که با پرداختن به زندگی این افراد، یکی از سوال‌های بنیادین زندگی بشر را بازگو کند؛ اینکه ما انسان‌ها چگونه باید بار هستی را به دوش بکشیم؟

نکته جالب درباره کتاب بار هستی این است که برخلاف تصور ما، به دنبال پیدا کردن پاسخ پرسشی که خودش در طول کتاب بارها و بارها می‌پرسد نیست. بلکه میلان کوندرا قصد داشته این پرسش را درون ذهن ما به وجود بیاورد تا خودمان به دنبال پاسخش بگردیم.

هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها، ترجمه دکتر پرویز همایون پور که نشر قطره منتشر کرده بهترین انتخاب است.

 

19- کافکا در کرانه

کافکا در کرانه

«خاطرات از درون شما را گرم می‌کنند اما در عین حال شما را پاره‌پاره می‌کنند.»

اگر به آثار نویسندگان معاصر مخصوصا آسیایی‌ها علاقه‌مند باشید، بدون شک هاروکی موراکامی را می‌شناسید. نویسنده ژاپنی و محبوبی که اتفاقا به ورزش دو و میدانی هم علاقه‌مند است. موراکامی ابتدا با کتاب چوب نروژی معروف شد. اما تقریبا همه او را با کتاب کافکا در کرانه می‌شناسند. رمانی که مثل بیشتر رمان‌های موراکامی فضایی مرموز دارد و رئالیسم جادویی هم در داستان آن جاری است.

کافکا در کرانه داستان پسری به نام کافکا را روایت می‌کند که بعد از فرار از منزل به دنبال زندگی تازه‌ای است. رمانی خواندنی که می‌تواند تا خط آخر شما را همراه خودش بکشد. نشر نیلوفر این کتاب را با ترجمه مهدی غبرائی منتشر کرده است.

 

 

20- وداع با اسلحه

وداع با اسلحه معرفی بهترین رمان های جهان

«هیچ چیز به بدی جنگ نیست… مردم وقتی می فهمند جنگ چقدر بد است، دیگر نمی توانند جلویش را بگیرند، چون دیوانه می شوند. بعضی ها هم هستند که هرگز نمی فهمند. بعضی ها هستند که از افسران شان می ترسند. با همین ها جنگ راه می اندازند.»

عاشقانه‌ای جذاب در دل جنگ! وداع با اسلحه یکی از بهترین آثار ارنست همینگوی به حساب می‌آید. او این رمان را بر اساس تجربیات خودش در جنگ نوشت. همینگوی که روزی به عنوان امدادگر در ارتش ایتالیا و در جنگ جهانی اول شرکت کرده بود، تجربیات و مشاهدات خود را در قالب رمانی فوق‌العاده روایت می‌کند. البته او عینا تجربه جنگی خود را بازگو نکرده و صرفا از آن الهام می‌گیرد.

همینگوی رویکرد عادلانه‌ای به جنگ دارد. علاوه بر اینکه از تلخی‌ها و ناامیدی‌های جنگ می‌گوید، رشادت و همدلی مردان و زنان را هم به تصویر می‌کشد. این اثر یکی از بهترین رمان‌ هایی که درباره جنگ جهانی اول نوشته شده‌اند هم به حساب می‌آید. وداع با اسلحه به قدری مورد توجه قرار گرفت، که می‌توان گفت همینگوی شهرت خود به عنوان یک نویسنده مشهور را تا حد زیادی مدیون این رمان است.

نجف دریابندری، یکی از بهترین مترجم های کتاب در ایران این اثر را ترجمه و دو نشر نیلوفر و امیرکبیر آن را منتشر کرده‌اند.

 

21- موش ها و آدم ها

موش ها و آدم ها

«خیلی کم پیدا می‌شه که دو نفر با هم سفر کنن! نمی‌دونم چرا. شاید برا اینه که تو این دنیای کوفتی همه از هم می‌ترسن!»

اگر به دنبال نام بهترین کتاب های جهان باشید احتمالا جان استاین بک را با شاهکار او یعنی رمان خوشه‌های خشم می‌شناسید. ولی ما تصمیم گرفتیم یکی دیگر از آثار او را در لیست معرفی بهترین رمان های تاریخ خود قرار دهیم. رمان موش‌ها و آدم‌ها داستان دو کارگر را روایت می‌کند که به جایی جدید مهاجرت کردند و در جستجوی کار هستند. آن‌ها آرزو دارند روزی زمین و مزرعه خودشان را داشته باشند و برای رسیدن به این آرزو تلاش می‌کنند که در دنیای بی‌رحم اطرافشان شغلی برای خود پیدا کنند.

این رمان به خوبی نشان می‌دهد که دوستی و رفاقت تا چه اندازه می‌تواند در زندگی ما انسان‌ها اهمیت داشته باشد. همچنین استاین بک زندگی افراد تنها را در آمریکا به خوبی به تصویر می‌کشد. چنین رمانی از نویسنده‌ای که برنده جایزه نوبل ادبیات هم شده است انتظار می‌رود.

پیشنهاد ما برای انتخاب ترجمه سروش حبیبی است که نشر ماهی چاپ کرده است.

 

22- آتش کم فروغ

آتش کم فروغ ناباکوف

«تمامی هفت گناه مهلک، اشتباهاتی کوچک هستند اما بدون سه تا از آن‌ها، غرور، شهوت و تنبلی، شعر و شاعری ممکن بود هیچ وقت به وجود نیاید.»

نام ناباکوف تا ابد با رمان مشهور و جنجالی لولیتا گره خورده است. اما وقتی صحبت از او می‌شود، ناخودآگاه یاد توانایی حیرت انگیز او در استفاده از واژه‌ها هم میفتیم. آتش کم فروغ رمانی است که ناباکوف در آن به وضوح توانایی ادبی خود را به تصویر می‌کشد. نکته‌ای که این رمان را خاص می‌کند شکل روایی آن است که تقریبا مثل هیچ رمان دیگری نیست.

این رمان داستان جذابی را روایت می‌کند که شید، شاعری نابغه و همسایه او دکتر کینبوت شخصیت‌های اصلی آن هستند. اتفاقا رمان هم با شعری از شید شروع می‌شود. شعری که تا پایان داستان با ما همراه است.

نشر نسل نواندیش این کتاب را با ترجمه بهمن خسروی به چاپ رسانده است.

 

23- مزایای منزوی بودن

مزایای منزوی بودن

«چارلی، ما عشقی رو قبول می کنیم که فکر می کنیم لیاقتش رو داریم.»

شاید اسم این رمان برای شما خیلی آشنا نباشد، اما بدون شک لیاقت حضور در لیست ما را دارد. رمان مزایای منزوی بودن مهمترین اثر استیون چباسکی است. این رمان داستان زندگی پسر نوجوانی را نشان می‌دهد که در آستانه ورود به دانشگاه و وارد شدن به مرحله بزرگسالی است. پسری خجالتی و منزوی که خیلی با دیگران دوستی ندارد.

مزایان منزوی بودن از آن دست کتاب‌هایی است که در سن خاصی می‌تواند به ما کمک بسیاری کند. در واقع گذار از نوجوانی به بزرگسالی آن هم با چاشنی خجولی چیزی است که بسیاری از ما یا تجربه کردیم یا ممکن است تجربه کنیم. برای همین هم ما این کتاب را در لیست بهترین کتاب ها برای رفع خجالت هم قرار دادیم.

مزایای منزوی بودن در ایران توسط نشر میلکان و با ترجمه کاوان بشیری منتشر شده است.

 

24- خطای ستارگان بخت ما

اشتباه در ستارگان بخت ما

«ترس از فراموش شدن چیز دیگری است. ترس از این که در قبال زندگی ام چیزی ندارم بدهم. اگر زندگی ات را وقف چیزی بهتر نکنی، حداقل مرگت باید در راه چیزی بهتر باشد. می فهمی؟ و از این می ترسم که نه زندگی و نه مرگم هیچ معنا و مفهومی نداشته باشد.»

اگر اهل فیلم و سینما باشید، احتمالا اقتباس سینمایی این رمان را دیده‌اید. کتاب خطای ستارگان بخت ما اثر جان گرین است. داستان این رمان درباره هازل و آگوستوس است، دو جوانی که هر دو به سرطان مبتلا هستند. این کتاب داستان عاشقانه بین این دو را بیان روایت می‌کند. روایتی که البته از جنس داستان‌های کلیشه‌ای و خسته کننده عاشقانه نیست. برای همین هم شایسته حضور در فهرست معرفی بهترین رمان های جهان ما هست. 

نکته مهم درباره رمان اشتباه در ستارگان بخت ما، رک و راست بودن آن است. این ویژگی در تمام طول کتاب به چشم می‌خورد. البته جان گرین سعی کرده تا علاوه بر روراست بودن، با به تصویر کشیدن ماجراهای بین آگوستوس و هازل، جنبه سرگرمی کتابش را هم تقویت کند.

ترجمه مهرداد بازیاری از نشر چشمه پیشنهاد ما برای این کتاب است.

 

25- مالون می‌میرد

مالون می‌میرد معرفی بهترین رمان های جهان

«بالاخره، علیرغم همه چیز، بی سر و صدا می‌میرم. شاید ماه دیگر. آن وقت یا ماه آوریل هست یا ماه مه. چرا که هنوز از اوایل سال است، این را از هر نشانه‌ی کوچک می‌فهمم. شاید دارم اشتباه می‌کنم، شاید تا روز یحیای تعمید دهنده و حتی چهارده جولای، روز جشن آزادی زنده بمانم. البته من آرزوی تجلی را از حد خودم دور نمی‌دانم، حالا سخن از عروج به کنار.»

یک داستان تاریک، تلخ و در عین حال خواندنی. رمان مالون می‌میرد یکی از آثاری است که در کنار در انتظار گودو، ساموئل بکت را به شهرت رساند. بکت در این رمان داستان مالون را روایت می‌کند. پیرمردی که حالا روی تخت نشسته و منتظر است مرگ به سراغش بیاید. این رمان هم مانند سایر آثار بکت درونمایه‌های ابسورد را در خودش دارد.

بکت با نوشتن این رمان نوع نویسندگی خود را تغییر داد. البته همانطور که گفتیم دغدغه‌های او همچنان در آثارش به چشم می‌خوردند. مالون می‌میرد بار دیگر به پوچ بودن زندگی و حیات آدمی اشاره می‌کند و مرگ را تنها بخش صد در صدی از زندگی ما معرفی می‌کند.

نشر چشمه این رمان را با ترجمه مهدی نوید منتشر کرده است.

 

بهترین رمان جهان کدام است؟

بهترین رمان های دنیا را از کجا دانلود کنیم؟

در معرفی بهترین رمان های جهان به چه مواردی دقت شده است؟

به مقاله امتیاز دهید : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بستن