H_B_I-mianlogo

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تمرین تقویت حافظه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تمرین تقویت حافظه

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

۷ تمرین تقویت حافظه برای داشتن ذهنی قدرتمند

فهرست مطالب

۷ تمرین مهم برای تقویت حافظه

ما در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم. زندگی کردن در این دوره همراه است با انبوهی از اطلاعات که در دنیای حقیقی و مجازی اطراف ما وجود دارند. برای ذخیره کردن این حجم از اطلاعات ما به حافظه‌ای قدرتمند نیاز داریم. پس نیاز به تمرین های خوب تقویت حافظه بیش از پیش در ما حس می‌شود. در واقع یک تمرین تقویت حافظه خوب به ما کمک خواهد کرد تا با تقویت حافظه کوتاه مدت خود، زمینه را برای انتقال مطالب به حافظه بلند مدت فراهم کنیم. انتقال مطالب به حافظه بلند مدت احتمال فراموش کردن آن‌ها را کاهش داده و بازده مغز و حافظه ما را نیز افزایش می‌دهد. 

 

آیا با تمرین های مستمر می توان حافظه را تقویت کرد؟ تمرین تقویت حافظه و ذهن

مغز شما مثل سایر ماهیچه‌های بدن شما عمل می‌کند، با این تفاوت که مغز ذاتا یک ماهیچه نیست. پس چه چیزی باعث می‌شود بگوییم مثل ماهیچه ها عمل می‌کند؟ با انجام تمرین و داشتن ثبات شما می‌توانید قدرت حافظه خود را به شکل چشمگیری افزایش دهید.تلاش کافی و ثبات می توانند در بسیاری از کارها ما را به موفقیت برساند. اما این تلاش، زمانی نتیجه می دهد که به صورت مستمر انجام شود. بنابراین شما با تلاش مستمر و پیوسته خود، خیلی راحت تر از آنچه فکرش را بکنید، می توانید حافظه تان را با انجام تمریناتی، تقویت کنید.

با توجه به اینکه شما برای اینکه یک عادت جدید را در ذهن خود بپرورانید، به ۲۱ روز زمان نیاز دارید، باید سعی کنید حتما این تمرینات را به مدت ۲۱ روز و بدون وقفه انجام دهید. البته دقت داشته باشید که بعد از این ۲۱ روز اگرچه حافظه شما تقویت خواهد شد، اما نباید انتظار تغییر خیلی بزرگی را داشته باشید. می‌پرسید چرا؟ چون در این ۲۱ روز شما فقط در حال تشکیل عادت بوده‌اید. در واقع مسیر پیشرفت حافظه شما بعد از این ۲۱ روز آغاز خواهد شد. تقویت حافظه تنها بخشی از مسیر توسعه فردی است پس به زمان زیادی برای پیاده سازی آن نیاز خواهیم داشت. 

 

دلیل فراموشی ناگهانی و ضعف حافظه چیست؟

شاید این موضوع برای شما نیز سوال باشد که چرا برخی اوقات، دچار مشکلاتی در حافظه می‌شویم که سبب فراموشی می شوند؟!

این امر، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

۱- استرس زیاداسترس

شاید بیشترین موضوعی که در طول روز با آن سر و کار داریم، استرس می باشد. استرس زیاد می تواند مستقیما بر روی حافظه ما تاثیر بگذارد و سبب بروز مشکلاتی در عملکرد آن شود. اگر از همین الان به فکر کنترل و مدیریت استرس خود نباشید، خیلی زود دچار مشکلاتی همچون فراموشی می شوید.

استرس معمولا به خاطر فشار کاری و یا مشکلات زندگی به وجود می آید. داشتن یک برنامه برای زندگی می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کند. اما اگر احساس کردید استرس شما بیش از اندازه در کارتان خلل ایجاد می‌کند، بهتر است که به یک متخصص مراجعه کنید. 


بیشتر بخوانید: رفع استرس امتحان


 

۲- کمبود ویتامین‌ها به خصوص B12

کمبود ویتامین‌ها، خصوصا ویتامین B12 یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث کندی حافظه و فراموشی ما شود. بهتر است هرروز، از مواد غذایی که این ویتامین را دارند، به اندازه مناسب مصرف کنیم.

گوشت، ماهی و لبنیات از جمله موادی هستند که دارای ویتامین B12 می باشند. بنابراین با قرار دادن هر یک از آنها در برنامه غذایی روزانه‌تان، می توانید به بهبود عملکرد حافظه شما کمک کنید. مطالعه مقاله برای تقویت حافظه چه بخوریم هم می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

۳- ‏کمبود خواب

خواب کافی و مناسب یکی از مهمترین عوامی تاثیر گذار بر روی مغز شماست. در واقع تکنیک‌ها و تمرین های تقویت حافظه زمانی تاثیر گذار خواهند بود که شما خواب کافی داشته باشید. سعی کنید قبل خواب ذهن خود را از افکار مزاحم و اضافی پاک کنید تا خواب عمیق‌تری داشته باشید. 

همچنین ساعت خواب شما هم در عملکرد مغزتان تاثیرگذار است. اگر شب ها تا دیروقت بیدار هستید و از آن طرف، تا ظهر می خوابید، باید خود را برای مشکلات کندی و فراموشی حافظه، آماده کنید. به زودی ممکن است دچار فراموشی و حتی مشکلات خطرناک تر شوید. پس حواستان به ساعت خواب و بیداری تان باشد!

۴- مصرف برخی داروهاداروی تقویت حافظه

نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم، این است که به هیچ عنوان به صورت خودسرانه دارو مصرف نکنید و حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفی شما، بیماری‌ها و مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند و حتی ممکن است با یکدیگر نیز تداخل داشته باشند.

جالب است بدانید که مصرف برخی دارو، می تواند به شدت عملکرد مغز و حافظه شما را تحت تاثیر قرار دهد و به آن آسیب بزند. برخی داروها که با عنوان قرص تقویت حافظه به فروش می‌رسند، در واقع ممکن است تاثیر برعکس روی شما داشته باشند. برخی دیگر از داروهایی که می توانند به حافظه شما صدمه بزنند عبارتند از:

داروهای دیابت

داروهای ضدافسردگی

داروهای کاهش کلسترول

قرص های خواب آور 

 

 

۷ تمرین مهم برای تقویت حافظهتمرین تقویت حافظه

۱- تا می توانید چیزهای جدید یاد بگیرید

یادگیری مطالب جدید، همیشه می تواند به تقویت حافظه ما کمک کند. زیرا هربار که اطلاعات جدیدی را وارد مغز خود می کنیم، تمامی اجزای مغز شروع به تلاش و تکاپو برای درک، تجزیه و تحلیل آن می کنند. همین موضوع باعث می شود که حافظه ما، بیش از حد بی کار نماند و هرروز در حال فعالیت باشد. اگر چیز جدیدی یاد نگیریم، عملا شانس زیادی برای تقویت حافظه خود نخواهیم داشت. مهم نیست به چه موضوعی علاقه دارید. تنها کاری که باید بکنید، این است که هرروز، فقط یک نکته جدید یاد بگیرید.

برای شروع می‌توانید یکی از اپلیکیشن‌های آموزش زبان انگلیسی را روی گوشی خود نصب کنید. سپس به صورت روزانه یک بخش از آن را تمرین کنید. حتی یادگیری یک لغت به صورت روزانه هم می‌تواند جافظه شما را بیدار نگه دارد. 

یادگیری

اگر بتوانید روزانه یک ساعت بر روی یادگیری خود متمرکز شوید و وقت بگذارید، نه تنها از لحاظ ذهنی، بلکه از همه لحاظ در زندگی تان پیشرفت خواهید کرد! این، همان چیزی است که برای زندگی در عصر تکنولوژی و ارتباطات، به آن نیاز داریم. یادگیری، یادگیری و یادگیری!

 


بیشتر بخوانید: حفظ کردن لغات انگلیسی


 

۲- مدیتیشن، تمرین ساده تقویت حافظهمدیتیشن و حافظه

هیچ چیز مثل مدیتیشن، نمی تواند شما را سرشار از آرامش و حس خوب کند. هنگامی که مراقبه می کنید، تمامی افکار و داده های منفی را از ذهنتان بیرون می کنید و با این کار، برای افکار و باورهای مثبت، جا باز می کنید.

انجام این کار به صورت روزانه و منظم، می تواند استرس شما را به طرز معجزه آسایی کاهش دهد. اگر یادتان باشد، گفتیم که استرس یکی از مهمترین عوامل در کندی و فراموشی حافظه است. شما با استفاده از این تکنیک، از بروز این اتفاق، به صورت کامل جلوگیری می کنید. واقعا تمرین از این ساده تر برای بهبود و تقویت حافظه وجود ندارد!

انجام مداوم مدیتیشن، تاثیر بسیار مثبتی بر روی تقویت حافظه بلندمدت شما دارد و باعث می شود که بتوانید اطلاعات مهم و حیاتی را برای مدتی طولانی به خاطر بسپارید.

 

۳- افراد را با جزئیات به خاطر بسپارید

شاید کمی برایتان عجیب باشد! اما یکی از قدرتمندترین تکنیک ها و تمرین ها برای تقویت حافظه این است که افراد را با جزئیات کامل به خاطر بسپاریم!

به عنوان مثال، اگر با شخص جدیدی آشنا می شوید و می خواهید که برای همیشه نام و چهره او یادتان بماند، این کار را انجام دهید:

به عنوان مثال، رضا رضایی که یک انگشتر طلا، موهای مشکی، چشمان سبز و تیشرت آبی دارد! احتمالا پس از خواندن مثال بالا، کمی بیشتر تعجب کنید. اما باور کنید که این تکنیک، می تواند برایتان معجزه کند. چرا همین امروز این تست را انجام نمی دهید تا به قدرت آن پی ببرید؟ هدف اصلی ما این است که ابتدا تمامی جزئیات را به خاطر بسپاریم و سپس همه آنها را به یاد بیاوریم. با همین تکنیک ساده، می توانید گام بزرگی در جهت تقویت حافظه خود بردارید.

۴- مهارت خود را به دیگران نیز یاد بدهیدآموزش به دیگران

یکی از بهترین راه های تثبیت مهارت جدید، آموزش دادن آن به افراد دیگر می باشد. حتی اگر هیچ کس را نداشتید، این مطالب را به اجزا و وسایل خانه آموزش دهید. شاید کمی خنده‌دار به نظر برسد. اما شما در راه تقویت حافظه و هوش خود نباید از هیچ نکته‌ای بگذرید.

البته آموزش دادن مهارت خود به دیگران، مستلزم این است که شما در کارتان استاد باشید و بتوانید مطالب را به شکل کاملا صحیح انتقال دهید. پس قبل از اینکار، به دقت مطالعه کرده و نوت برداری کنید. 

۵- مسیر های مختلف را امتحان کنید!

خوب است بدانید که پیدا کردن مسیر های مختلف برای رسیدن به محل کار، خانه و …، می تواند تاثیر بسزایی در تقویت حافظه شما داشته باشد.

سعی کنید هرروز یک مسیر متفاوت را برای رفتن به محل کارتان انتخاب کنید و هنگامی که می خواهید به خانه برگردید نیز، مسیر خود را تغییر دهید!

این کار باعث می شود که در ذهن شما هم مسیر های جدیدی ایجاد شود و خلاقیت شما بیشتر شود. همین موضوع باعث می شود تا قدرت مغزتان به شدت افزایش پیدا کند. آیا تا به حال این کار را انجام داده اید؟

 

۶- بازی کردن در تقویت حافظه بسیار موثر است!

تمرین از این جذاب‌تر می خواهید؟ آیا فکرش را می کردید که بتوانید با بازی کردن، قدرت حافظه تان را چندین برابر کنید؟ همیشه، شطرنج اولین گزینه است! اگر می دانستید که بازی شطرنج چقدر می تواند بر روی حافظه شما تاثیر بگذارد، هیچ روزی از انجام آن غفلت نمی کردید.

حتما نیازی نیست که یک نفر از اعضای خانواده تان با شما شطرنج بازی کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بازی های موبایلی و کامپیوتری، به راحتی می توانید بدون نیاز به یک شخص حقیقی، شطرنج بازی کنید.

بازی و تقویت حافظه

بازی های دیگری نیز مانند حدس تصاویر و پازل هم وجود دارند که هم می توانید بدون استفاده از تکنولوژی و با خانواده خود انجام دهید. و هم می توانید به صورت آنلاین این کار را کنید. این بازی ها می توانند در تقویت حافظه کودکان نیز تاثیر بسیار مثبتی بگذارند.

البته حواستان باشد که در انجام این بازی ها، خیلی هم زیاده روی نکنید. چرا که بعد از مدتی ممکن است به آنها اعتیاد پیدا کنید و دیگر نتوانید استفاده از موبایل یا تبلت خود را مدیریت کنید. 

 

۷-ساز زدن را یاد بگیریدساز زدن

نوازندگی کاری بسیار لذت بخش است. البته سختی های خودش را نیز دارد، ولی وقتی به فواید و تاثیراتش نگاه کنیم، متوجه می شویم که واقعا یادگیری آن، ارزشش را دارد. یکی از مهمترین دلایلی که یادگیری موسیقی را به عنوان تمرین برای تقویت حافظه آوردیم، پیچیدگی و سختی آن است. جالب است بدانید که یادگیری و انجام کارهای پیچیده، به شدت بر روی حافظه تاثیر مثبت می گذارد و در بلندمدت، می تواند سلامت ذهن شما را تضمین کند. به همین دلیل، یادگیری حداقل یکی از آلات موسیقی، به شدت توصیه می شود.


بیشتر بخوانید: نقش موسیقی در یادگیری  و حافظه


 

۳ تمرین تقویت حافظه ویژه دانش آموزان و امتحانات

چرا شب قبل از امتحان بیدار می مانید؟

متاسفانه بسیاری از دانش آموزان، فکر می کنند که اگر شب قبل از امتحان نخوابند و فقط درس بخوانند، می‌توانند به راحتی در آزمون نمره بیست بگیرند.

این یک باور اشتباه است! این کار، در واقع نتیجه معکوس می دهد. هنگامی که شب قبل از امتحان به خوبی نخوابید، شک نکنید که روز امتحان، انرژی و تمرکز لازم را نخواهید داشت و عملا تمام زحمات شما بر باد خواهد رفت. مطالعه در شب قبل امتحان و نزدیک به شروع آن، استرس شما را افزایش داده و یادگیری و یادآوری را برای شم سخت خواهد کرد. 

اما اگر به صورت اصولی درس تان را خوانده باشید، دیگر نگرانی بابت امتحان نخواهید داشت و شب قبل از آزمون نیز می توانید به راحتی بخوابید. پیشنهاد ما به شما این است که شب امتحان، نهایتا ساعت ۱۱ خواب باشید. خواب کافی، علاوه بر اینکه باعث نشاط، شادی و همچنین موفقیت شما در امتحان می شود، می تواند تاثیر بسزایی در تقویت حافظه شما داشته باشد!

 

مطالب را با صدای بلند بخوانید!خواندن با صدای بلند

یکی دیگر از تمرین های تقویت حافظه برای دانش آموزان، تکرار مطالب با صدای بلند می باشد. وقتی با صدای بلند مطالب را می خوانید، علاوه بر اینکه باعث می شوید تمرکزتان افزایش یابد، سرعت ثبت اطلاعان را در مغز خود نیز افزایش می‌دهید. 

۳- از روش‌های گوناگون استفاده کنید

این تکنیک نیز همانند یافتن مسیر جدید برای رفتن به خانه و محل کار، می تواند موثر باشد! تنها تفاوتش این است که این بار باید یک روش یادگیری جدید و حرفه ای برای مطالعه درس هایتان پیدا کنید.

به عنوان مثال، تماشای ویدئوهای آموزشی به جای خواندن از روی کتاب، می تواند روشی جدید و موثر برای شخصی باشد که تا به حال با استفاده از تکنولوژی درس نخوانده است. این روش، قدرت یادگیری شما را ۱۰۰ برابر نمی کند. بلکه باعث می شود علاوه بر یادگیری و مرور بیشتر و حتی بهتر مطالب، مسیرهای جدیدی در مغزتان ایجاد کنید که این موضوع، موجب تقویت حافظه شما می شود!

 

آیا تمرینی برای تقویت حافظه کودکان نیز وجود دارد؟

۳ تمرینی که در ادامه برای شما آورده شده است می‌توانند تا حد زیادی حافظه کودکان را تقویت کنند. اما برای یادگیری و آشنایی با تمرینات بیشتر، می‌توانید مقاله تقویت حافظه کودکان را مطالعه کنید. 

۱- برای او شعر و کتاب بخوانیدکتاب خواندن کودکان

شما می توانید با خواندن کتاب ها و شعرهای کودکانه، نقش مهمی در افزایش قدرت حافظه کودکتان داشته باشید. سعی کنید از کتاب هایی که دارای تصویر هستند، استفاده کنید. زیرا تماشای تصاویر کتاب‌ها توسط کودکتان، باعث می شود که حافظه اش به شدت تقویت شود!

اگر کودک شما می تواند صحبت کند، از او بخواهید تا برایتان داستان و یا خاطره ای تعریف کند. با این کار، مغز او را به کار گرفته اید و باعث شدید تا ذهنش بی کار نماند. غیرفعال بودن حافظه و مغز در این سن، می تواند در آینده خطرات زیادی را برای کودکتان به وجود بیاورد!

همچنین اگر او خود سواد خواندن و نوشتن دارد، حتما برایش کتاب بخرید و برای مطالعه هر کتاب برایش جایزه‌ای تعیین کنید تا از همان سنین کودکی کتابخوانی را بیاموزد. 


بیشتر بخوانید: تقویت حافظه کودکان دبستانی


 

۲-حفظ شعر

یکی دیگر از روش ها و تمرین های بسیار کاربردی برای تقویت حافظه کودکان، این است که از او بخواهید یک شعر کوتاه و ساده را به خاطر بسپارد. سپس، از او بخواهید، شعری که خوانده است را به یاد بیاورد و برای شما بخواند. اصلا به او سخت نگیرید. یک شعر آسان و مورد علاقه خودش به او بدهید!

با همین تمرین بسیار ساده، می توانید نقش موثری در تقویت حافظه کودکتان داشته باشید. سعی کنید هرروز، این کار را با فرزندتان انجام دهید تا به مرور زمان، این تمرین به یک عادت برایش تبدیل شود. همه این تمرینات را به شکلی انجام دهید که موجب ناراحتی و عذاب کودکتان نشود. چرا که در این صورت ممکن است او در آینده با مشکلاتی مواجه شود. 

 

۳- اهمیت تغذیهتغذیه و تمرین تقویت حافظه

هیچ چیز مهم تر از تغذیه مناسب برای کودک شما نیست! اگر فرزندتان تغذیه مناسبی نداشته باشد، نه تنها در مسائل مرتبط با حافظه و ذهن، بلکه در همه زمینه ها دچار مشکلات زیادی می شود و این موضوع، در بزرگسالی می تواند به ضررش تمام شود.

بنابراین اگر نمی خواهید که آینده کودکتان، به خاطر مسئله ساده و در عین حال مهمی مانند تغذیه به خطر بیفتد، از همین الان به فکر باشید. مصرف مواد غذایی مانند ماهی، تخم مرغ و سبزیجات می تواند علاوه بر تقویت حافظه کودک شما، باعث بهبود سلامتی اش نیز شود!

 

تمرین تقویت حافظه ؛ نکات پایانی

به شما تبریک می گوییم! با خواندن این مقاله توانستید بیش از ۱۰ تمرین حرفه ای و قدرتمند برای تقویت حافظه خود بیاموزید. با به کارگیری هرکدام از این تکنیک‌ها، می تواند قدرت حافظه خود را چند برابر کنید. مهم نیست که در چه حوزه ای می خواهید موفق شوید. اگر حافظه قدرتمندی نداشته باشید، در هر صورت احتمال موفقیت شما صفر است. شما که نمی خواهید این گونه باشد؟

به یاد داشته باشید که بیماری آلزایمر بین ۲۰ تا ۳۰ بعد از اولین نشانه‌ها عود می‌کند. پس از همین حالا فکری به حال ان بکنید. 

 

“برگرفته از کتاب Moonwalking with Einstein

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

  1. من شطرنج بتزی مسکنم و نسبتا شطرنجم حوبه ولی چرا اینقد زودهمه چیز از ذهنم میپره مثلا درسام اصن تو ذهنم نمیمونه

    1. دوست عزیز با یادگیری تکنیک های حافظه این مشکلتون رو می تونید برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن