H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تقویت حافظه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تقویت حافظه

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

۷ تمرین تقویت حافظه برای داشتن ذهنی قدرتمند!

فهرست مطالب

ما در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم؛ زندگی کردن در این دوره همراه است با انبوهی از اطلاعات که در دنیای حقیقی و مجازی اطراف ما وجود دارند. برای ذخیره کردن این حجم از اطلاعات ما به حافظه‌ای قدرتمند نیاز داریم. پس نیاز به تمرین‌های خوب تقویت حافظه بیش از پیش در ما حس می‌شود. در واقع یک تکنیک ساده تقویت حافظه، به ما کمک خواهد کرد تا با تقویت حافظه کوتاه مدت خود، زمینه را برای انتقال مطالب به حافظه بلند مدت فراهم کنیم.

انتقال مطالب به حافظه بلند مدت احتمال فراموش کردن آن‌ها را کاهش داده و بازده مغز و حافظه ما را نیز افزایش می‌دهد. در ادامه به بررسی چندین تکنیک بروز می‌پردازیم؛ شما عزیزان می‌توانید با توجه به روحیات و علایق خود هر یک از روش‌های پیشنهادی را اجرا کنید و نتیجه را در اختیار کاربران دیگر قرار دهید.

آیا حافظه با تمرین تقویت می شود؟

مغز شما مثل سایر ماهیچه‌های بدن شما عمل می‌کند، با این تفاوت که مغز ذاتا یک ماهیچه نیست. پس چه چیزی باعث می‌شود بگوییم مثل ماهیچه‌ها عمل می‌کند؟ با انجام تمرین و داشتن ثبات شما می‌توانید قدرت حافظه خود را به شکل چشمگیری افزایش دهید. تلاش کافی و ثبات می‌توانند در بسیاری از کارها ما را به موفقیت برساند؛ اما این تلاش، زمانی نتیجه می‌دهد که به صورت مستمر انجام شود. بنابراین شما با تلاش مستمر و پیوسته خود، خیلی راحت تر از آنچه فکرش را بکنید، می‌توانید حافظه تان را با انجام تمریناتی، تقویت کنید.

با توجه به اینکه شما برای اینکه یک عادت جدید را در ذهن خود بپرورانید، به ۲۱ روز زمان نیاز دارید، باید سعی کنید حتما این تمرینات را به مدت ۲۱ روز و بدون وقفه انجام دهید. البته دقت داشته باشید که بعد از این ۲۱ روز اگرچه حافظه شما تقویت خواهد شد، اما نباید انتظار تغییر خیلی بزرگی را داشته باشید. می‌پرسید چرا؟ چون در این ۲۱ روز شما فقط در حال تشکیل عادت بوده‌اید. در واقع مسیر پیشرفت حافظه شما بعد از این ۲۱ روز آغاز خواهد شد. (7 روش تقویت حافظه و عملکرد مغز، برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ برای تقویت حافظه چکار کنیم؟ تمرین های ساده و اصولی در هوش برتر ایرانیان) تقویت حافظه تنها بخشی از مسیر توسعه فردی است پس به زمان زیادی برای پیاده سازی آن نیاز خواهیم داشت. 

تمرین تقویت حافظه

اهمیت تقویت حافظه در یادگیری زبان و مطالعه

قدرت حافظه و یادگیری زبان و مطالعه رابطه مستقیمی باهم دارند. در واقع هرچقدر هم که شما در لحظه مطالب را سریعا یاد بگیرید ولی نتوانید آن را به خاطر بسپارید انگار کلا چیزی یاد نگرفتید! با دوره آموزش تندخوانی شما می‌توانید سرعت مطالعه خود را تا 4 برابر بیشتر کنید و همزمان به حافظه بسپارید. همچنین با معرفی دو نوع حافظه کوتاه مدت و بلند مدت می‌توانید به تقویت آن‌ها هم بپردازید.

تقویت حافظه کوتاه مدت

حافظه کوتاه مدت شامل اطلاعاتی است که از طریق حواس 5 گانه لامسه، دیداری، شنیداری، بویایی و چشایی ثبت می‌شود. در حالت عادی بعد از دریافت یک حس، پیام آن حس به ذهن شما ورود پیدا می‌کند و فراموش مي‌شود. البته در حالتی هم ممکن است به حافظه کوتاه مدت وارد شود و سپس فراموش شود. با تمارینی که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم می‌توانید تقویت حافظه کوتاه مدت کنید.

تقویت حافظه بلند مدت

اگر بتوانید موضوعی را در حافظه کوتاه مدت خود نگه دارید، با تمرین و تکرار وارد حافظه بلند مدت می‌گردد. لازم است بدانید در موارد خاصی افراد بدون تلاش خاصی و صرفا بر اساس ژنتیک می‌توانند حافظه بلند مدت خوبی داشته باشند؛ اما در حالت غالب، لازم است با تکنیک‌های ساده‌ای حافظه بلند مدت خود را تقویت کنید.

دلیل فراموشی ناگهانی و ضعف حافظه چیست؟

شاید این موضوع برای شما نیز سوال باشد که چرا برخی اوقات، دچار مشکلاتی در حافظه می‌شویم که سبب فراموشی می‌شوند؟! این امر، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- استرس زیاد

شاید بیشترین موضوعی که در طول روز با آن سر و کار داریم، استرس می‌باشد. استرس زیاد می‌تواند مستقیما بر روی حافظه ما تاثیر بگذارد و سبب بروز مشکلاتی در عملکرد آن شود. اگر از همین الان به فکر کنترل و مدیریت استرس خود نباشید، خیلی زود دچار مشکلاتی همچون فراموشی می‌شوید.

استرس معمولا به خاطر فشار کاری و یا مشکلات زندگی به وجود می‌آید. داشتن یک برنامه برای زندگی می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کند. اما اگر احساس کردید استرس شما بیش از اندازه در کارتان خلل ایجاد می‌کند، بهتر است که به یک متخصص مراجعه کنید.

تقویت حافظه و مغز


بیشتر بخوانید: آیا می‌دانستید برای تقویت حافظه داروهایی تهیه شدند؟ برای آشنایی با قرص و داروی تقویت حافظه به بلاگ هوش برتر مراجعه کنید.


۲- کمبود ویتامین (به خصوص B12)

کمبود ویتامین‌ها، خصوصا ویتامین B12، یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث کندی حافظه و فراموشی ما شود. بهتر است هرروز، از مواد غذایی که این ویتامین را دارند، به اندازه مناسب مصرف کنیم.

گوشت، ماهی و لبنیات از جمله موادی هستند که دارای ویتامین B12 می‌باشند. بنابراین با قرار دادن هر یک از آنها در برنامه غذایی روزانه‌تان، می‌توانید به بهبود عملکرد حافظه شما کمک کنید. مطالعه مقاله برای تقویت حافظه چه بخوریم هم می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

۳- ‏کمبود خواب

خواب کافی و مناسب یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی مغز شماست. در واقع تکنیک‌ها و تمرین‌های تقویت حافظه زمانی تاثیر گذار خواهند بود که شما خواب کافی داشته باشید. سعی کنید قبل خواب ذهن خود را از افکار مزاحم و اضافی پاک کنید تا خواب عمیق‌تری داشته باشید. 

همچنین ساعت خواب شما هم در عملکرد مغزتان تاثیرگذار است. اگر شب‌ها تا دیروقت بیدار هستید و از آن طرف، تا ظهر می‌خوابید، باید خود را برای مشکلات کندی و فراموشی حافظه، آماده کنید. به زودی ممکن است دچار فراموشی و حتی مشکلات خطرناک تر شوید. پس حواستان به ساعت خواب و بیداری تان باشد!

۴- مصرف برخی داروها

نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم، این است که به هیچ عنوان به صورت خودسرانه دارو مصرف نکنید و حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است داروهای مصرفی شما، بیماری‌ها و مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند و حتی ممکن است با یکدیگر نیز تداخل داشته باشند.

درمان برای تقویت حافظه

جالب است بدانید که مصرف برخی دارو، می‌تواند به شدت عملکرد مغز و حافظه شما را تحت تاثیر قرار دهد و به آن آسیب بزند. برخی داروها که با عنوان قرص تقویت حافظه به فروش می‌رسند، در واقع ممکن است تاثیر برعکس روی شما داشته باشند. برخی دیگر از داروهایی که می‌توانند به حافظه شما صدمه بزنند عبارتند از:

  • داروهای دیابت
  • داروهای ضدافسردگی
  • داروهای کاهش کلسترول
  • قرص‌های خواب آور 

۷ تمرین مهم برای تقویت حافظه

تکنیک‌ها و تمرین‌های زیادی برای تقویت حافظه ارائه شده‌اند و البته نتایج رضایت‌بخشی هم به‌جا گذاشتند. در مجموعه هوش برتر ما با مطالعه دقیق و مراجعه به منابع انگلیسی‌ زبان به چندین تکنیک برتر تقویت حافظه دست پیدا کرده‌ایم. در این بخش از مقاله قصد داریم شما را با 7 روش برتر تقویت حافظه و حواس آشنا کنیم.

۱- تا می توانید چیزهای جدید یاد بگیرید

یادگیری مطالب جدید، همیشه می‌تواند به تقویت حافظه ما کمک کند؛ زیرا هربار که اطلاعات جدیدی را وارد مغز خود می‌کنیم، تمامی اجزای مغز شروع به تلاش و تکاپو برای درک، تجزیه و تحلیل آن می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که حافظه ما، بیش از حد بیکار نماند و هرروز در حال فعالیت باشد. اگر چیز جدیدی یاد نگیریم، عملا شانس زیادی برای تقویت حافظه خود نخواهیم داشت. مهم نیست به چه موضوعی علاقه دارید! تنها کاری که باید بکنید، این است که هرروز، فقط یک نکته جدید یاد بگیرید.

برای مثال اگر می‌خواهید آموزش زبان انگلیسی برای مهاجرت را در مسیر خود قرار دهید، می‌توانید ابتدا یکی از اپلیکیشن‌های آموزش زبان انگلیسی را روی گوشی خود نصب کنید. سپس به صورت روزانه یک بخش از آن را تمرین کنید. حتی یادگیری یک لغت به صورت روزانه هم می‌تواند حافظه شما را بیدار نگه دارد. 


پیشنهاد مطالعه: در هوش برتر می‌توانید ببینید کدام دوره آموزش زبان انگلیسی برای شما مناسب‌تر است؛ سپس با هدف یادگیری زبان انگلیسی در خانه به مطالعه و یادگیری بپردازید. روش‌های انحصاری هوش برتر شما را از هرگونه کلاس خصوصی و معلم بی‌نیاز می‌کند.


تقویت حافظه برای درس خواندن

اگر بتوانید روزانه یک ساعت بر روی یادگیری خود متمرکز شوید و وقت بگذارید، نه تنها از لحاظ ذهنی، بلکه از همه لحاظ در زندگی‌تان پیشرفت خواهید کرد! این، همان چیزی است که برای زندگی در عصر تکنولوژی و ارتباطات، به آن نیاز داریم. یادگیری، یادگیری و یادگیری!

۲- مدیتیشن، تمرین ساده تقویت حافظه

هیچ چیز مثل مدیتیشن، نمی‌تواند شما را سرشار از آرامش و حس خوب کند. هنگامی که مدیتیشن می‌کنید، تمامی افکار و داده‌های منفی را از ذهنتان بیرون می‌کنید و با این کار، برای افکار و باورهای مثبت، جا باز می‌کنید.

انجام این کار به صورت روزانه و منظم، می‌تواند استرس شما را به طرز معجزه آسایی کاهش دهد. اگر یادتان باشد، گفتیم که استرس یکی از مهم‌ترین عوامل در کندی و فراموشی حافظه است. شما با استفاده از این تکنیک، از بروز این اتفاق، به صورت کامل جلوگیری می‌کنید. واقعا تمرین از این ساده تر برای بهبود و تقویت حافظه وجود ندارد!

انجام مداوم مدیتیشن، تاثیر بسیار مثبتی بر روی تقویت حافظه بلندمدت شما دارد و باعث می‌شود که بتوانید اطلاعات مهم و حیاتی را برای مدتی طولانی به خاطر بسپارید.

۳- افراد را با جزئیات به خاطر بسپارید

شاید کمی برایتان عجیب باشد! اما یکی از قدرتمندترین تکنیک‌ها و تمرین‌ها برای تقویت حافظه این است که افراد را با جزئیات کامل به خاطر بسپاریم!

به عنوان مثال، اگر با شخص جدیدی آشنا می‌شوید و می‌خواهید که برای همیشه نام و چهره او یادتان بماند، این کار را انجام دهید:

مثلا آقای رضا رضایی که یک انگشتر طلا، موهای مشکی، چشمان سبز و تیشرت آبی دارد!

احتمالا پس از خواندن مثال بالا، کمی بیشتر تعجب کنید؛ اما باور کنید که این تکنیک، می‌تواند برایتان معجزه کند. چرا همین امروز این تست را انجام نمی‌دهید تا به قدرت آن پی ببرید؟ هدف اصلی ما این است که ابتدا تمامی جزئیات را به خاطر بسپاریم و سپس همه آنها را به یاد بیاوریم. با همین تکنیک ساده، می‌توانید گام بزرگی در جهت تقویت حافظه خود بردارید.

۴- مهارت خود را به دیگران نیز یاد بدهید

یکی از بهترین راه‌های تثبیت مهارت جدید، آموزش دادن آن به افراد دیگر می‌باشد. حتی اگر هیچ کس را نداشتید، این مطالب را به اجزا و وسایل خانه آموزش دهید. شاید کمی خنده‌دار به نظر برسد؛ اما شما در راه تقویت حافظه و هوش خود نباید از هیچ نکته‌ای بگذرید.

البته آموزش دادن مهارت خود به دیگران، مستلزم این است که شما در کارتان استاد باشید و بتوانید مطالب را به شکل کاملا صحیح انتقال دهید. پس قبل از اینکار، به دقت مطالعه کرده و نوت برداری کنید. 

برای تقویت حافظه چه باید کرد

۵- مسیرهای مختلف را امتحان کنید!

خوب است بدانید که پیدا کردن مسیرهای مختلف برای رسیدن به محل کار، خانه و غیره، می‌تواند تاثیر بسزایی در تقویت حافظه شما داشته باشد.

سعی کنید هرروز یک مسیر متفاوت را برای رفتن به محل کارتان انتخاب کنید و هنگامی که می‌خواهید به خانه برگردید نیز، مسیر خود را تغییر دهید! این کار باعث می‌شود که در ذهن شما هم مسیرهای جدیدی ایجاد شود و خلاقیت شما بیشتر شود. همین موضوع باعث می‌شود تا قدرت مغزتان به شدت افزایش پیدا کند. آیا تا به حال این کار را انجام داده اید؟

۶- بازی کردن در تقویت حافظه بسیار موثر است!

تمرین از این جذاب‌تر می‌خواهید؟ آیا فکرش را می‌کردید که بتوانید با بازی کردن، قدرت حافظه تان را چندین برابر کنید؟ همیشه، شطرنج اولین گزینه است! اگر می‌دانستید که بازی شطرنج چقدر می‌تواند بر روی حافظه شما تاثیر بگذارد، هیچ روزی از انجام آن غفلت نمی‌کردید.

حتما نیازی نیست که یک نفر از اعضای خانواده تان با شما شطرنج بازی کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بازی‌های موبایلی و کامپیوتری، به راحتی می‌توانید بدون نیاز به یک شخص حقیقی، شطرنج بازی کنید.

تقویت حافظه کودکان

بازی‌های دیگری نیز مانند حدس تصاویر و پازل هم وجود دارند که هم می‌توانید بدون استفاده از تکنولوژی و با خانواده خود انجام دهید؛ هم می‌توانید به صورت آنلاین این کار را کنید. این بازی‌ها می‌توانند در تقویت حافظه کودکان نیز تاثیر بسیار مثبتی بگذارند.

البته حواستان باشد که در انجام این بازی‌ها، خیلی هم زیاده روی نکنید. چرا که بعد از مدتی ممکن است به آن‌ها اعتیاد پیدا کنید و دیگر نتوانید استفاده از موبایل یا تبلت خود را مدیریت کنید. 

۷- ساز زدن را یاد بگیرید

نوازندگی کاری بسیار لذت بخش است. البته سختی‌های خودش را نیز دارد، ولی وقتی به فواید و تاثیراتش نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که واقعا یادگیری آن، ارزشش را دارد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که یادگیری موسیقی را به عنوان تمرین برای تقویت حافظه آوردیم، پیچیدگی و سختی آن است. جالب است بدانید که یادگیری و انجام کارهای پیچیده، به شدت بر روی حافظه تاثیر مثبت می‌گذارد و در بلندمدت، می‌تواند سلامت ذهن شما را تضمین کند. به همین دلیل، یادگیری حداقل یکی از آلات موسیقی، به شدت توصیه می‌شود.


پیشنهاد مطالعه: در مقاله کتاب هایی که باید خواند شما با بهترین کتاب‌های جهان آشنا می‌شوید و می‌توانید با خواندن آن‌ها لطفی به حافظه و تمرکز خود نیز بکنید!


۳ تمرین تقویت حافظه ویژه دانش آموزان و امتحانات

تمرین‌ها و تکنیک‌های تقویت حافظه برای دانش‌آموزان و دانشجویان از مابقی افراد کاملا جدا است. حافظه‌ای که برای حفظ و مرور دروس دانشگاهی و مدرسه نیاز است، بسیار پیچیده‌تر و پویاتر باید باشد. به همین جهت در این بخش 3 تمرین اختصاصی برای تقویت حافظه کودکان و نوجوانان و دانشجویان آورده‌ایم.

۱- چرا شب قبل از امتحان بیدار می مانید؟

متاسفانه بسیاری از دانش آموزان، فکر می‌کنند که اگر شب قبل از امتحان نخوابند و فقط درس بخوانند، می‌توانند به راحتی در آزمون نمره بیست بگیرند؛ این یک باور اشتباه است!

این کار، در واقع نتیجه معکوس می‌دهد. هنگامی که شب قبل از امتحان به خوبی نخوابید، شک نکنید که روز امتحان، انرژی و تمرکز لازم را نخواهید داشت و عملا تمام زحمات شما بر باد خواهد رفت. مطالعه در شب قبل امتحان و نزدیک به شروع آن، استرس شما را افزایش داده و یادگیری و یادآوری را برای شم سخت خواهد کرد. 

اما اگر به صورت اصولی درس تان را خوانده باشید، دیگر نگرانی بابت امتحان نخواهید داشت و شب قبل از آزمون نیز می‌توانید به راحتی بخوابید. پیشنهاد ما به شما این است که شب امتحان، نهایتا ساعت ۱۱ خواب باشید. خواب کافی، علاوه بر اینکه باعث نشاط، شادی و همچنین موفقیت شما در امتحان می‌شود، می‌تواند تاثیر بسزایی در تقویت حافظه شما داشته باشد!


پیشنهاد مطالعه: داشتن یک حافظه خوب و بلند مدت نیازمند داشتن تمرکز هنگام یادگیری و مطالعه می‌باشد. در مقاله افزایش تمرکز می‌توانید بهترین روش‌های این حوزه را بخوانید و تجربه کنید.


۲- مطالب را با صدای بلند بخوانید!

یکی دیگر از تمرین‌های تقویت حافظه برای دانش آموزان، تکرار مطالب با صدای بلند می‌باشد. وقتی با صدای بلند مطالب را می‌خوانید، علاوه بر اینکه باعث می‌شوید تمرکزتان افزایش یابد، سرعت ثبت اطلاعان را در مغز خود نیز افزایش می‌دهید. 

تقویت مغز و حافظه

۳- از روش های متفاوت استفاده کنید

این تکنیک نیز همانند یافتن مسیر جدید برای رفتن به خانه و محل کار، می‌تواند موثر باشد! تنها تفاوتش این است که این بار باید یک روش یادگیری جدید و حرفه‌ای برای مطالعه درس‌هایتان پیدا کنید.

به عنوان مثال، تماشای ویدئوهای آموزشی به جای خواندن از روی کتاب، می‌تواند روشی جدید و موثر برای شخصی باشد که تا به حال با استفاده از تکنولوژی درس نخوانده است. این روش، قدرت یادگیری شما را ۱۰۰ برابر نمی‌کند. بلکه باعث می‌شود علاوه بر یادگیری و مرور بیشتر و حتی بهتر مطالب، مسیرهای جدیدی در مغزتان ایجاد کنید که این موضوع، موجب تقویت حافظه شما می‌شود!

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟

پیشنهادات غذایی خود را با یک سخن از حکیم زکریای رازی شروع می‌کنیم:

غذای تو دوای توست و دوای تو غذای توست

نکته مهم این است که بدانید غذای شما تاثیر مستقیم روی سلامت جسم و حتی سلامت روان شما دارد. شناخت رژیم‌های غذایی مناسب جهت تقویت حافظه و تمرکز از ملزومات زندگی کسانی است که به پویا بودن بدن و ذهن خود اهمیت می‌دهند. در ادامه چند خوراکی و نوشیدنی برای تقویت حافظه معرفی می‌کنیم و اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی مناسب به شما می‌دهیم.

کندر تقویت حافظه

طب اسلامی به خوردن کندر برای تقویت ذهن و حافظه اشاره کرده است. برای دوری از فراموشی و کند شدن ذهن می‌توانید کندر را به صورت ناشتا هر روز صبح بخورید و در طولانی مدت متوجه تاثیر آن شوید. تنها لازم است یک عادت جدید برای خود ایجاد کنید.

سبزیجات و صیفی‌جات

به طور کلی میوه و سبزی برای سلامتی مفید هستند و هر متخصص تغذیه‌ای حضور سبزیجات را در رژیم غذایی پیشنهاد می‌کند. با خوردن سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم بروکلی، هویج، سیب زمینی شیرین و گوجه می‌توانید قدمی در جهت بالا بردن حافظه خود بردارید.

مولتی ویتامین ها

قرص‌های مولتی ویتامین چند سالی است که در رژيم غذایی اکثر ایرانیان قرار گرفته‌اند. با خوردن مولتی‌ویتامین‌های شامل منگنز، ویتامین B و اسید فولیک می‌توانید از آلزایمر و فراموشی فاصله چندین ساله بگیرید. بهتر است که در مصرف مولتی ویتامین با متخصص تغذیه یا پزشک عمومی مشورت کنید. همچنین در صورت مصرف داروی خاص، با متخصص در ارتباط باشید.

گوشت ماهی

ماهی‌هایی با گوشت چرب مثل قزل آلا، شاه ماهی، ساردین و ماهی‌های آزاد منبع امگا 3 هستند. مغز ما از امگا 3 برای ساخت و ترمیم سلول‌های عصبی استفاده می‌کند. پس طبیعی است که استفاده از این گوشت طبیعی موجب تقویت یادگیری و حافظه می‌شوند.

رژیم غذایی مناسب تقویت حافظه

در اکثر رژیم‌های غذایی تقویت حافظه استفاده از زردچوبه برای پخت غذا پیشنهاد می‌شود. همچنین در تضمینی‌ترین و بهترین رژیم‌ها استفاده از بلوبری کنار ماست و دسر پیشنهاد شده است. مهم‌ترین وعده‌ای که به آن اشاره خواهیم کرد، قهوه است.

قهوه علاوه بر کافئین دارای مقدار زیادی آنتی اکسدان است که موجب افزایش هوشیاری و بهبود خلق و خو می‌گردد. نوشیدن قهوه در دراز مدت، ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش می‌‌‌دهد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم

تقویت حافظه در طب سنتی

برای تقویت حافظه با طب سنتی، برخی منابع طب سنتی اعلام می‌کنند که علاوه بر کندر، نوشیدن دمنوش هم به صورت روزانه و منظم می‌تواند روی تقویت و بالا بردن حافظه موثر باشد. دمنوش چای سبز و چای نعناع از معروف‌ترین دمنوش‌های تقویت تمرکز و حافظه هستند. علاوه بر همه این‌ها ما استفاده از دمنوش گل گاو زبان و اسطوخودوس را هم پیشنهاد مي‌کنیم.

آیا تمرینی برای تقویت حافظه کودکان نیز وجود دارد؟

۳ تمرینی که در ادامه برای شما آورده شده است می‌توانند تا حد زیادی حافظه کودکان را تقویت کنند. اما برای یادگیری و آشنایی با تمرینات بیشتر، می‌توانید مقاله تقویت حافظه کودکان را مطالعه کنید. 

۱- برای او شعر و کتاب بخوانید

شما می‌توانید با خواندن کتاب‌ها و شعرهای کودکانه، نقش مهمی در افزایش قدرت حافظه کودکتان داشته باشید. سعی کنید از کتاب‌هایی که دارای تصویر هستند، استفاده کنید. زیرا تماشای تصاویر کتاب‌ها توسط کودکتان، باعث می‌شود که حافظه اش به شدت تقویت شود!

اگر کودک شما می‌تواند صحبت کند، از او بخواهید تا برایتان داستان و یا خاطره‌ای تعریف کند. با این کار، مغز او را به کار گرفته اید و باعث شدید تا ذهنش بی کار نماند. غیرفعال بودن حافظه و مغز در این سن، می‌تواند در آینده خطرات زیادی را برای کودکتان به وجود بیاورد!

همچنین اگر او خود سواد خواندن و نوشتن دارد، حتما برایش کتاب بخرید و برای مطالعه هر کتاب برایش جایزه‌ای تعیین کنید تا از همان سنین کودکی کتابخوانی را بیاموزد.


بیشتر بخوانید: بسیاری از کتاب‌های عاشقانه، درام، جنایی، ترسناک و رمان حال ما را خوب می‌کنند؛ اما دقیقا چه کتاب‌هایی؟ در مقاله کتاب حال خوب کن و بهترین رمان های جهان می‌توانید به دنبال ویژه‌ترین و خاص‌ترین کتاب‌های دنیا باشید.


۲- حفظ شعر

یکی دیگر از روش‌ها و تمرین‌های بسیار کاربردی برای تقویت حافظه کودکان، این است که از او بخواهید یک شعر کوتاه و ساده را به خاطر بسپارد. سپس، از او بخواهید، شعری که خوانده است را به یاد بیاورد و برای شما بخواند. اصلا به او سخت نگیرید. یک شعر آسان و مورد علاقه خودش به او بدهید!

با همین تمرین بسیار ساده، می‌توانید نقش موثری در تقویت حافظه کودکتان داشته باشید. سعی کنید هرروز، این کار را با فرزندتان انجام دهید تا به مرور زمان، این تمرین به یک عادت برایش تبدیل شود. همه این تمرینات را به شکلی انجام دهید که موجب ناراحتی و عذاب کودکتان نشود. چرا که در این صورت ممکن است او در آینده با مشکلاتی مواجه شود. 

۳- اهمیت تغذیه

هیچ چیز مهم تر از تغذیه مناسب برای کودک شما نیست! اگر فرزندتان تغذیه مناسبی نداشته باشد، نه تنها در مسائل مرتبط با حافظه و ذهن، بلکه در همه زمینه‌ها دچار مشکلات زیادی می‌شود و این موضوع، در بزرگسالی می‌تواند به ضررش تمام شود.

بنابراین اگر نمی‌خواهید که آینده کودکتان، به خاطر مسئله ساده و در عین حال مهمی مانند تغذیه به خطر بیفتد، از همین الان به فکر باشید. مصرف مواد غذایی مانند ماهی، تخم مرغ و سبزیجات می‌تواند علاوه بر تقویت حافظه کودک شما، باعث بهبود سلامتی اش نیز شود!

نکات پایانی راه های تقویت حافظه

به شما تبریک می‌گوییم! با خواندن این مقاله توانستید بیش از ۱۰ تمرین حرفه‌ای و قدرتمند برای تقویت حافظه خود بیاموزید. با به کارگیری هرکدام از این تکنیک‌ها، می‌تواند قدرت حافظه خود را چند برابر کنید. مهم نیست که در چه حوزه‌ای می‌خواهید موفق شوید. اگر حافظه قدرتمندی نداشته باشید، در هر صورت احتمال موفقیت شما صفر است. شما که نمی‌خواهید این گونه باشد؟ به یاد داشته باشید که بیماری آلزایمر بین ۲۰ تا ۳۰ بعد از اولین نشانه‌ها عود می‌کند. پس از همین حالا فکری به حال آن بکنید. 

“برگرفته از کتاب Moonwalking with Einstein

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

  1. من شطرنج بتزی مسکنم و نسبتا شطرنجم حوبه ولی چرا اینقد زودهمه چیز از ذهنم میپره مثلا درسام اصن تو ذهنم نمیمونه

    1. دوست عزیز با یادگیری تکنیک های حافظه این مشکلتون رو می تونید برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *