کتاب هایی که باید خواند
کتابخوانی, معرفی کتاب

کتاب هایی که باید خواند ؛ آشنایی با بهترین کتاب‌های جهان

بهترین کتاب هایی که باید قبل از مرگ خواند

خواندن کتاب‌هایی که تمام دنیا آن‌ها را ستایش کرده‌اند بدون شک تجربه خوبی خواهد بود. مطالعه و کتابخوانی یکی از بهترین عاداتی است که هر فرد می‌تواند در زندگی داشته باشد. تاثیر مطالعه بر مغز به قدری زیاد است که می‌توان آن را به عنوان ورزشی برای مغز در نظر گرفت. به همین علت هم ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، تعدادی از برترین کتاب هایی را که باید خواند را به شما معرفی کنیم. شما هم اگر دوست دارید بدانید کدام کتاب‌ها هستند که باید قبل از مرگ بخوانیم، این مقاله را از دست ندهید. 

دسته بندی کتاب هایی که باید خواند

برای اینکه بتوانیم شما را با فرهنگ مردم سراسر دنیا آشنا کنیم، تصمیم گرفتیم تا لیست خود را از کتاب‌هایی تشکیل دهیم که نوشته نویسندگان سراسر جهان هستند. از شعر تا نمایشنامه و رمان، همگی در این لیست به چشم می‌خورند. پس بیایید با هم اول به سراغ ادبیات انگلیسی برویم و با بهترین کتاب‌های انگلیسی آشنا شویم.


همچنین بخوانید:


 

کتاب هایی که از ادبیات انگلیسی که باید خواند

بدون شک یکی از غنی ترین نمونه‌های ادبیات کلاسیک را می‌توان در بریتانیا یافت. از شکسپیر و میلتون گرفته، تا خواهران برونته و جین آستن همگی آثاری به یاد ماندنی را خلق کرده‌اند. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم در این مقاله به سراغ ۱۰ مورد از بهترین کتاب‌های انگلیسی زبان تاریخ برویم.

۱- هملت، ویلیام شکسپیرهملت کتاب هایی که باید خواند

“بودن یا نبودن، مسئله این است.”
شاهکار تکرار نشدنی ویلیام شکسپیر و به بیان برخی از منتقدین بهترین اثر او قصه‌ی بین مرگ و زندگی است. داستان شاهی که به قتل رسیده و روح او حالا به دیدار پسرش، شاهزاده هملت آمده است تا خبر مهمی را به او بدهد. هملت سرشار از جملات به یاد ماندنی است و خواندن آن برای هر کس که به ادبیات علاقه‌مند است جذاب و لذتبخش خواهد بود. از عشق افیلیا تا تقاص خون پدر، از زندگی تا مرگ، همگی به شکلی فوق ماهرانه توسط شکسپیر به تصویر کشیده شده‌اند.

متن هملت به زبان انگلیسی، تا حد زیادی برای افراد سنگین است. حتی برخی ترجمه‌های آن هم به دلیل وفادار ماندن مترجمان به کیفیت متن اصلی دست کمی از یک اثر ادبی ندارد. از جمله ترجمه‌های معروف می‌توان به ترجمه علاالدین پازارگادی اشاره کرد.

۲- ۱۹۸۴، جورج اورول

جورج اورول را اغلب مردم با دیگر رمان مشهورش یعنی قلعه حیوانات می‌شناسند. اما علاوه بر آن، اورول رمان دیگری دارد که اگر از قلعه حیوانات مهمتر نباشد، بدون شک اهمیت کمتری هم نخواهد داشت. ۱۹۸۴ رمانی است که به وضعیت انگلستان تخیلی می‌پردازد. انگلستانی که حالا تحت کنترل و سیطره حکومتی کاملا دیکتاتوری است. حکومتی که کوچکترین رفتار و حتی افکار مردمش را تحت کنترل دارد. مطالعه این کتاب و فرض کردن خود در چنین خفقان سیاسی اجتماعی بدون شک خالی از لطف نخواهد بود.

۳- آرزوهای بزرگ، چارلز دیکنز

دیکنز بدون شک یکی از مهمترین رمان نویسان تاریخ ادبیات انگلیسی است. آثار متعدد او همیشه در طول تاریخ جزو کتاب هایی که بودند که باید آن‌ها را بخوانیم. آرزوهای بزرگ مانند تمام آثار دیکنز فضایی رئالیستی و واقع گرایانه دارد. داستانی که نشان می‌دهد چگونه رسیدن به برخی از آرزوهای بزرگ ما می‌تواند برابر با از دست دادن افرادی  باشد که همیشه آن‌ها را دوست می‌داشتیم. دنیای دیکنز و رمان‌هایش دنیای قابل لمس و واقعی است. جایی که سحر و جادو، جایش را به واقعیت‌های روزمره می‌دهد. پس اگر به این سبک از رمان‌ها علاقه دارید، آرزوهای بزرگ را از دست ندهید.

۴- بهشت گمشده، جان میلتونبهشت میلتون

“پادشاهی در جهنم، به از خدمت کردن در بهشت است!”
اثری حماسی از جان میلتون که به روایت مسیحیان از رانده شدن آدم و حوا از بهشت می‌پردازد. میلتون در این اثر که به شکل شعر سراییده شده است، داستان آدم و حوا و نحوه وسوه شدن آن‌ها توسط شیطان را به تصویر می‌کشد. شیطان در اثر میلتون یک یاغی بزرگ است که حال بعد از خلقت آدمی سودای مقابله با خداوند را در سر دارد. به همین دلیل هم سعی می‌کند تا آدم و حوا را فریب داده و موجبات بیرون شدن آن‌ها از باغ عدن یا همان بهشت را فراهم کند. بسیاری از منتقدین این شیطان را یکی از جذابترین شخصیت‌های منفی تاریخ ادبیات می‌دانند.

جالب است بدانید که میلتون در میانه نگارش بهشت گمشده بینایی خود را به خاطر مطالعه بیش از حد از دست داد. بعد از این اتفاق او اشعار را برای همسر و دخترانش نقل می‌کرد تا آنها ادامه اثر را بنویسند.

 


بیشتر بخوانید: مطالعه مفید چیست


۵- بلندی‌های بادگیر، امیلی برونته

یکی از مشهورترین آثار ادبیات کلاسیک جهان که بسیاری از افراد آن را بهترین اثر خواهران برونته می‌نامند. بلندی‌های بادگیر قصه انسان‌هایی است که ناتوانی آن‌ها در کنترل احساساتشان، به خشم و انتقام ختم می‌شود. قصه یک عشق ممنوع و دو خانواده که تفاوت‌های آن‌ها باعث به وجود آمدن یکی از بهترین کتاب هایی شده است که باید بخوانیم.

۶- جین ایر، شارلوت برونتهکتاب هایی که باید خواند جین ایر

گرچه عمر خواهران برونته بسیار کوتاه بوده است، اما هر یک از آن‌ها آثاری به یاد ماندنی را خلق کرده‌اند. جین ایر داستان خدمتکاری است که برای کار وارد خانه‌ای می‌شود که از قضا  اربابی عجیب و غریب دارد. در طول داستان که از نگاه خود جین روایت می‌شود، ما شاهد برخورد و واکنش‌های اخلاقی او در موقعیت‌های مختلف هستیم. قصه حول محور جین و بالغ شدن او می‌چرخد.

۷- فرانکنشتاین، مری شلی

گمان نکنم کسی باشد که اسم فرانکنشتاین به گوشش نخورده باشد. داستان ویکتور فرانکنشتاین، قصه جاه طلبی یک دانشمند است و اینکه چگونه اختراعی که هدف او از انجامش راحتی و آسایش بود، تبدیل به بلای جانش شد. داستانی آکنده از ترس و تراژدی که هر خواننده‌ای را به خودش جذب می‌کند. جالب اینجاست که مری شلی زمانی که این رمان را نوشت تنها ۱۸ ساله بود. قصه جذاب و نثر زیبا و رازآلود آن ما را مجاب کرد تا فرانکنشتاین را هم در بین بهترین کتاب هایی که باید بخوانیم قرار دهیم.

۸- غرور و تعصب، جین آستن

جین آستن هم مانند چارلز دیکنز یکی از پر کارترین نویسندگان انگلیسی بوده است. رمان‌های او بیشتر حول محور روابط، ازدواج و طبقات مختلف اجتماع می‌گذرد. غرور و تعصب هم قصه‌ای از همین جنس است. داستان خانواده آقای بنت که حالا با ورود یک جوان خوش آتیه و ثروتمند به شهرشان، در اندیشه وصلت با او هستند. تفاوت‌های طبقاتی در کنار برخی ارزش‌های فردی و تضاد این موارد با هم قصه‌ی غرور و تعصب را به رمانی جذاب تبدیل کرده است.

۹- حکایت‌های کنتربری، چفری چاوسرجفری چاوسر

مگر می‌شود از بهترین کتاب‌های تاریخ ادبیات انگلیسی سخن گفت و اسمی از جفری چاوسر به میان نیاورد. چاسر به گفته بسیاری از کارشناسان پدر ادبیات انگلیسی نامیده می‌شود. مهمترین اثر او حکایت‌های کنتربری است که مجموعه داستان‌‌هایی است که عده‌ای از افراد در حال سفر برای یکدیگر نقل می‌کنند. داستان‌های موجود در این مجموعه عمدتا حاوی نکات پندآموز هستند. اغلب آن‌ها هم به شکل شعر می‌باشند گرچه یکی دو مورد از این داستان‌ها به صورت نثر نقل شده است.

۱۰- سفرهای گالیور، جاناتان سوییفت

یکی دیگر از آثار مشهور موجود در لیست ما که احتمالا همه شما کارتون یا فیلم آن‌را دیده‌اید. سوییفت در این کتاب قصد داشته تا نوشته‌ای هزل بر داستان‌های ماجراجویانه آن دورا ن بنویسد. گالیور در قصه او گاهی در سرزمین لی‌لی پوت‌ها است که هر کدام از مردمش به اندازه یک بند انگشتند و گاهی هم سر از براب دینگ نَگ سر در می‌آورد که آدم‌هایی غول پیکر در آن زندگی می‌کنند. خواندن کتاب سفرهای گالیور می‌تواند حتی از تماشای کارتون آن هم جذابتر باشد.

 

کتاب‌ هایی از ادبیات فرانسه که باید خواند

بعد از انگلستان نوبت به فرانسه می‌رسد. آثار فرانسوی همیشه در طول تاریخ الهام بخش بسیاری از نویسندگان سایر نقاط جهان هم بوده‌اند. به همین علت هم ما تصمیم داریم تا برخی از برترین آثار فرانسوی تاریخ را به شما معرفی کنیم که مطالعه آن‌‌ها خالی از لطف نیست.

 

۱۱- بیگانه، آلبر کاموبیگانه آلبر کامو

مانند سایر آثارش، کامو در بیگانه هم زندگی و معنایش را به چالش می‌کشد. به بیان او و سایر نویسندگان اگزیستانسیالیسم، زندگی به خودی خود بی معناست و این تصمیمات و رویکرد ماست که به آن معنا می‌بخشد. از این رو کامو در بیگانه فردی را به تصویر می‌کشد که هیچکدام از تصمیماتش بر پایه عقل و منطق نیست. شما هم اگر دوست دارید قوانین زندگی خود را به چالش بکشید، بیگانه کتابی است که باید بخوانید.

۱۲- شازده کوچولو، آنتوان دو سنت اگزوپری

مشهورترین اثر ادبیات فرانسه در کنار بینوایان همین شاهکار اگزوپری است. گرچه بسیاری از افراد به خاطر اسم و روند داستان این کتاب را “بچگانه” می‌دانند، اما شازده کوچولو کتابی است که هر بزرگسالی باید آنرا بخواند. قصه عشق، غم، دوستی، تنهایی و جستجو در جهان اطراف که شازده کوچولو را به یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های جهان تبدیل کرده است. در ضمن، بد نیست بدانید این کتاب تا به حال به ۲۵۰ زبان مختلف ترجمه شده است!

کتاب هایی که باید خواند شازده کوچولو

“تو فقط با قلبت می تونی چیزی را به درستی ببینی؛ چیزی که واقعیه با چشم دیده نمی شه”

۱۳- بینوایان، ویکتور هوگو

یکی از بلندترین آثار ادبی نوشته شده در تاریخ که داستان فوق‌العاده آن در کنار شخصیت‌پردازی حیرت انگیز ویکتور هوگو باعث شده تا به لیست کتاب هایی که باید خواند اضافه شود. بینوایان قصه مهربانی و عشق است، عشق انسان‌ها به یکدیگر که به آن‌ها کمک می‌کند تا ناملایمات روزگار سخت را تاب بیاورند. همچنین ویکتور هوگو در این کتاب به خوبی فضای وقت فرانسه را به تصویر کشده است و قلم بی‌نظیر او باعث می‌شود که خواننده با تمام شخصیت‌های درون قصه احساس همدردی کند.

۱۴- کنت مونت کریستو، الکساندر دوما

بسیاری از شما دوما را با رمان مشهور او یعنی “سه تفنگدار” می‌شناسید. اما کنت مونت کریستو داستان جذاب دیگری است که ما تصمیم گرفتیم در لیست بهترین کتاب‌های تاریخ قرار دهیم. داستان از جایی شروع می‌شود که ادموند دانتس با توطعه چند نفر به خاطر گناهی که هیچگاه مرتکب نشده به زندان می‌افتد. اما در زندان چیزهایی یاد می‌گیرد که انگیزه او را برای فرار و انتقام گرفتن دو چندان می‌کند.


در هوش برتر ایرانیان بخوانید: مکان مناسب مطالعه


۱۵- سرخ و سیاه، استندالسرخ و سیاه

در سودای رسیدن به جایگاه و مقام بالاتر، ژولین سورل، جوان رعنا و خوش چهره قصه ما، به هر دری می‌زند. قصه سرخ و سیاه داستان روبرو شدن با واقعیت‌های جامعه و تن دادن به برخی کارهاست که اگرچه باب میل افراد نیست، اما ناچارند برای رسیدن به اهداف خود به آن‌ها دست بزنند.

۱۶- بیست هزار فرسنگ زیر دریا، ژول ورن

سال‌ها قبل از اینکه چیزی به نام زیردریایی اختراع شود، ژول ورن داستانی نوشت که سراسر تخیل و جذابیت است. خواندن کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا درست به اندازه دیدن فیلم آن جذاب و لذتبخش است. اگر به داستان‌های ماجراجویانه و تخیلی علاقه‌مند هستید، بدون شک این کتاب انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

۱۷- مادام بوواری، گوستاو فلاوبرت

اما بوواری دختری روستایی است که حالا از زندگی در حاشیه شهر خسته شده و به دنبال تجربیات جدید است. فضای جالب داستان به همراه رئالیسمی که در قصه وجود دارد این کتاب را در زمان چاپ به پرفروش ترین کتاب فرانسه تبدیل کرد. ما هم بی‌دلیل آن‌را در لیست کتاب‌هایی که باید بخوانیم قرار نداده‌ایم.

۱۸- گوژپشت نوتردام، ویکتور هوگوگوژپشت نوتردام کتاب هایی که باید خواند

ویکتور هوگو بدون شک از مهمترین نویسندگان تاریخ فرانسه است و دیدن دو اثر از او در این لیست اصلا چیز عجیبی به حساب نمی‌آید. قصه گوژپشت نوتردان به قدری تاثیرگذار و گیراست که خواننده با هر بخش از آن به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. بعد از اتمام این کتاب تا مدت‌ها داستان زیبای آن در ذهن شما نقش خواهد بست.

کتاب هایی که از ادبیات روسیه که باید خواند

ادبیات روسیه به آثار نسبتا پیچیده و فلسفی‌اش معروف است. رمان‌های روسی معمولا بنیادی ترین لاایه‌های زندگی بشر را بررسی می‌کنند و اخلاقیات در آن‌ها معنای خاصی دارد. پس بیایید چند نمونه از این آثار ارزشمند را با هم بررسی کنیم.

۱۹- جنگ و صلح، لئو تولستوی

جنگ و صلح

غیر ممکن است که به طور کلی در مورد رمان‌ها صحبت کنیم و حرفی از شاهکار بی‌همتای تولستوی به میان نیاوریم. گذشته از داستان و روایت منحصر به فرد آن، جنگ و صلح در واقع اثری است که از لحاظ ارزش ادبی بسیار اهمیت دارد. در واقع تولستوی با نگارش این رمان استانداردهای جدیدی از رمان‌نویسی را به وجود آورد. به طوری که تقریبا تمامی رمان‌ها و رمان نویسان بعد از او، از این اثر به یاد ماندنی تاثیر گرفتند.

۲۰- جنایات و مکافات، فئودور داستایفسکی

همانطور که گفتیم اخلاقیات یک تم مشترک بین آثار روسی است. در جنایات و مکافات شاید بیش از هر اثر دیگری اخلاقیات دیده شده و گاها زیر سوال می‌رود. داستایفسکی در این رمان نشان می‌دهد که گاهی ناملایمات روزگار و جامعه می‌توانند زندگی آدمی را دستخوش تغییر کنند و او را به این باور برسانند که برخی چیزها در تقدیر او نوشته شده و خودش قادر به تغییر آن‌ها نیست. جنایات و مکافات بی‌شک جزو هر لیستی از کتاب هایی است که باید بخوانیم.


با هم یاد بگیریم: روش های مطالعه موثر


۲۱- مرشد و مارگاریتا، میخائیل بولگاکفمرشد و مارگاریتا کتاب هایی که باید خواند

یکی از سیاه‌ترین کمدی‌های تاریخ که بولگاکف قبل از نوشتن آن می‌دانست که ممکن است کشته یا دستگیر شود، اما با این حال این ریسک را به جان خرید و رمان کم نظیرش را نوشت. اما به قدری در ترس و اضطراب بود که فورا نسخه اصلی را سوزاند! او سپس دوباره این اثر را از نو خلق کرد. بعد از چاپ، کتاب او به قدری سانسور شده بود که تقریبا تمام مطالب اصلی آن از بین رفته بود. با این حال این اثر به دلیل قلم فوق‌العاده او، از کتاب‌هایی است که همیشه شیطان را در ذهن شما تداعی می‌کند. البته، در قامت یک گربه سخنگو!

۲۲- دکتر ژیواگو، باریس پاسترناک

یکی از آثاری که تحت تاثیر جنگ و صلح نوشته شده است. عاشقانه‌ای در دل انقلاب روسیه که خواننده را با خود به قلب این کشور می‌برد. اثری حماسی که در آن کنار عشق، درد و رنج را هم تجربه خواهید کرد. داستان یوری ژیواگوی جوان که هم شاعر است و هم پزشک، اما در هیچ کدام جایگاهی را که دوست داشته کسب نکرده است. حالا و در بحبوحه انقلاب روسیه، او به دنبال فرصتی برای نشان دادن خود و توانایی‌هایش است.

۲۳- مرگ ایوان ایلیچ، لئو تولستوی

یکی دیگر از شاهکارهای ادبیات روسیه که باز هم به تولستوی تعلق دارد. مرگ ایوان ایلیچ روایتی از یک فرد موفق که به ناگاه متوجه می‌شود دچار یک بیماری سخت درمان شده است. تولستوی در این اثر مراحل پذیرش این اتفاق توسط ایوان ایلیچ را به زیبایی هرچه تمام تر به تصویر کشیده است. همین ویژگی هم باعث می‌شود که ما این اثر را یکی از کتاب هایی که باید بخوانیم قلمداد کنیم، چرا که داستان آن هیچگاه از ذهن شما پاک نخواهد شد.

 

*علاوه بر تمام آثار گفته شده، آثار دیگری مثل برادران کارامازوف و ابله از داستایفسکی و یا نمایشنامه‌ها و داستان‌های کوتاه آنتون چخوف هم می‌توانند در این لیست قرار بگیرند.

کتاب هایی که از ادبیات آمریکای جنوبی که باید خواند

در این قسمت هم به سراغ آثاری از آمریکای جنوبی و به طور کلی برخی از آثار اسپانیایی و پرتغالی زبان می‌رویم که بی شک باید قبل از مرگ این کتاب‌ها را خواند.

۲۴- صد سال تنهایی، گابریل گارسیا مارکز

صد سال تنهایی

*عکس از وبسایت مهاجر

مگر می‌شود لیستی از بهترین کتاب هایی که باید خواند تهیه کرد و اسمی از مارکز و اثر بی‌نظیر او در آن برده نشود؟ صد سال تنهایی رمانی است که تلفیق جادو و واقعیت در آن خواننده را مسحور می‌کند. داستان چند نسل از خانواده بوئندیا که چالش‌ها و مشکلاتی که با آنها روبرو می‌شوند در کنار رسم و رسومات امریکای جنوبی، باعث شده که بسیاری این رمان را بین ۳ رمان برتر تاریخ قرار دهند.

۲۵- دُن کیشوت، میگل سروانتس

بسیاری این اثر را اولین رمان تاریخ می‌نامند. دن کیشوت نقیضه‌‌ای است بر دوران شوالیه‌گری و توهمات ایده‌آل گرایانه آن زمان. تصوراتی که در قالب طنزی تلخ نشان می‌دهند که یک تنه عوض کردن جهان تا چه اندازه می‌تواند مضحک و خنده‌دار باشد. سروانتس رمان بلند خود را در بخش‌های مختلف و در قالب ماجراجویی‌هایی نوشته است که این امکان را برای خواننده فراهم می‌کند تا بتواند به مرور زمان آنرا بخواند.

۲۶- عروسی خونین، فدریکو گارسیا لورکاعروسی خونین کتاب هایی که باید خواند

 نمایشنامه لورکا یکی از مشهورترین آثار وی است که داستان آن به بدبینی مادرشوهری نسبت به عروسش برمی‌گردد. مناسبات خانوادگی و هم خون بودن یا نبودن دو خانواده از تم‌های اصلی این نمایشنامه است. اوضاع وقتی پیچیده‌تر می‌شود که معشوقه عروس، حالا در حالی بازگشته است که متاهل است. لورکا شاعر و نمایشنامه بزرگی است و عروسی خونین به قدری خوب هست که در لیست بهترین کتاب هایی که باید بخوانیم قرار بگیرد.

۲۷- سور بز، ماریو بارگاس یوسا

تروخیو یکی از بزرگترین دیکتاتورهای تاریخ است که مدت ۳۱ سال بر جمهوری دومینیکن حکومت کرد. در طول حکومت او مردم این کشور با مشکلات بسیاری روبرو بودند و فضای حاکم اجازه هیچگونه اعتراضی را به آن‌ها نمی‌داد. یوسا هم در این کتاب داستان او و حکومتش را بیان می‌کند، آن‌هم در قالب سه خط روایی مختلف که هر یک از آن‌ها ما را با بخشی از جنایات تروخیو آشنا می‌کنند. بر خلاف اکثر آثار امریکای جنوبی در سور بز خبری از رئالیسم جادویی و عناصر اسرار آمیز نیست. یوسا با مطالعه در مورد وضعیت آن دوران دومنیکن توانسته اثری خلق کند که تماما بر اساس واقعیت‌هاست.


بیشتر بدانیم: بهترین زمان برای مطالعه 


۲۸- کیمیاگر، پائولو کوئیلوکیمیاگر

مهمترین کتاب کوئیلو، نویسنده پرکار برزیلی بدون شک همین کیمیاگر است. کیمیاگر قصه‌ی چوپان جوانی است که رویاها و آرزوهایش را با تمام گوسفندانی که دارد معامله می‌کند. سپس در مسیر ماجراجویی قدم می‌گذارد و اتفاقاتی را تجربه می‌کند که نظیر آن را در کمتر رمانی خواهید دید. کیمیاگر برای کسانی که به داستان‌های ماجراجویانه علاقه‌مند هستند انتخاب فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

۲۹- بیست سرود عاشقانه و یک غم‌آوا، پابلو نرودا

پابلو نرودا، دیپلمات و سناتور شیلیایی این مجموعه شعر را زمانی منتشر کرد که تنها ۱۹ سال داشت. اما با این حال این اثر او همچنان پرفروش‌ترین مجموعه شعری است که به زبان اسپانیایی نوشته شده است. تصویرسازی‌های استادانه و احساساتی که در این اثر جریان دارد آن را به یکی از بهترین کتاب هایی تبدیل کرده است که هر کسی باید قبل از مرگ آنرا بخواند.

۳۰- داستان‌ها، خورخه لوئیس بورخس

آخرین پیشنهاد ما مجموعه داستانی است از شاعر بزرگ و بلند آوازه ادبیات آرژانتین، خورخه لوئیس بورخس. داستان‌های بورخس عمدتا از تم‌های مشترک در امریکای جنوبی پیروی می‌کنند. داستان‌های جذاب و در عین حال پیچیده، این مجموعه را به انتخاب مناسبی تبدیل کرده است.


بیاموزیم: بهترین روش‌های افزایش درک مطلب


 

بهترین کتاب‌های آسیایی و ایرانی 

بلاخره می‌رسیم به کتاب‌هایی که احتمالا بسیاری از آن‌ها را مطالعه کرده‌ایم. در این بخش علاوه بر کتاب‌های ایرانی، از ترکیه، ژاپن و برخی کشورهای دیگر هم آثاری را به شما معرفی خواهیم کرد.

۳۱- چشمهایش، بزرگ علوی

چشمهایش کتاب هایی که باید خواند

*عکس از وبسایت تحلیلک

داستان رازآلود و در عین حال جذاب بزرگ علوی روایتی است از زندگی ماکان، هنرمند نقاشی که سابقه مبارزات سیاسی با رضا شاه را هم در کارنامه دارد. راوی این قصه ناظم مدرسه‌ای است که برگزاری نمایشگاه نقاشی ماکان هم به او سپرده شده است. یکی از آثار به جا مانده از ماکان، تابلویی است از چشمان یک زن. زنی که گویی رازی مهم را درون چشم‌هایش پنهان کرده است. ناظم مدرسه هم به دنبال کشف این راز مهم به دنبال سرنخ‌های برای آن می‌گردد. این اثر که به نوعی اثری سیاسی است، توانست بزرگ علوی را به شهرت و محبوبیت زیادی برساند.

۳۲- سمفونی مردگان، عباس معروفی

سمفونی مردگان کتاب هایی که باید خواند

*عکس از کافه بوک

همه ما افرادی را دیده‌ایم که شوق و ذوق هنری آن‌ها توسط خانواده از بین رفته یا سرکوب شده است. آیدین قصه عباس معروفی هم همین سرگذشت را دارد. داستان معروفی از ۳ دید روایت می‌شود. یکی اورهان، پسر بزرگ خانواده، دیگری خود آیدین و سومی معشوقه او، سورملینا. عباس معروفی با وجود اینکه تابحال به اردبیل سفر نکرده است، به قدری در توصیف آنجا ظریف عمل کرده که خواننده خود را در همان زمستان سرد تصور می‌کند. سمفونی مردگان بدون شک یکی از بهترین کتاب‌های ایرانی است که هر فرد کتابخوانی باید بخواند.

۳۳- یوزپلنگانی که با من دویده‌اند، بیژن نجدی

مجموعه‌ای از ۱۰ داستان کوتاه در مورد مرموزترین موضوع زندگی بشر، مرگ! بیژن نجدی  در این اثر موضوع مرگ را در قالب ۱۰ داستان و با رویکردهایی کاملا متفاوت به پیش کشیده است. خواندن هر یک از این داستان‌ها می‌تواند تا مدت‌ها ذهن ما را به خود مشغول کند.

۳۴- سووشون، سیمین دانشور

درست همانطور که یوسا در سور بز، سرگذشت دومنیکن را در دوران حکومت تروخیو نشان داد، دانشور هم به زیبایی دوران جنگ جهانی دوم را در ایران و در منطقه فارس به نمایش کشیده است. در این میان نحوه برخورد زری و یوسف، دو نفری که یکدیگر را دوست دارند اما تفاوت عقیده آن‌ها را در مقابل یکدیگر قرار داده است هم جالب است. شخصیت پردازی فوق‌العاده دانشور در این رمان از نکات مثبت آن است که باعث شده شخصیت‌های موجود در سووشون برای همیشه در یاد ما باقی بمانند.


همچنین بخوانید: فتوریدینگ یا عکس خوانی ذهنی چیست؟


 

۳۵- کلیدر، محمود دولت آبادی

کلیدر

*عکس از طاقچه

بلندترین رمان ایرانی که حدود ۳۰۰۰ صفحه است، روایتگر داستان رعیت‌های ایرانی است. آن هم در زمانی که حکام و خان‌ها به بدترین شکل از قدرت خود بر علیه آن‌ها استفاده می‌‎کردند. داستانی که علاوه بر نشان دادن پستی‌ها و بلندی‌های زندگی قبایل کوچ نشین خراسان، عشق و امید هم در آن جریان دارد. دولت آبادی در دست‌نوشته‌های خود نوشته است که قصد داشته با تمام کردن و انتشار کلیدر، هم یادگاری برای نسل‌های آینده بگذارد و هم به نوعی دین خود را به مردمی که در کنار آن‌ها زندگی کرده است ادا کند.

۳۶- شوهر آهو خانم، علی‌محمد افغانی

یکی از تحسین‌شده ترین آثار ادبیات فارسی که نثر آن بسیاری را مجذوب خودش می‌کند. نویسنده در این کتاب فقط خود را محدود به یک موضوع خاص و افراد خاصی نکرده است. بلکه دغدغه او مسائلی است که در زندگی هر روزه ما اتفاق می‌افتد. در طول زمان خواندن رمان شما به قدری با شخصیت‌های داستان همراه می‌شوید که به ناگاه خود را در میانه قصه پیدا می‌کنید. شوهر آهوخانم اولین بار با هزینه شخصی علی‌محمد افغانی به چاپ رسید. اما از آن روز تا الان یکی از مهمترین و پرفروش‌ترین آثار ادبیات فارسی ایران بوده است.

۳۷- بوف کور، صادق هدایتبوف کور یکی از کتاب هایی که باید خواند

راوی داستان هدایت یک نقاش است، البته او تابلو نمی‌کشد بلکه روی قلمدان نقاشی می‌کند. او معمولا موضوع نقاشی‌هایش را با نگاه کردن به بیرون از سوراخی که در پستوی خانه‌اش هست پیدا می‌کند. اما روزی منظره‌ای از یک دختر می‌بیند، که چشمانش او را سحر می‌کند. داستان بوف کور در دو قسمت روایت می‌شود. بوف کور علیرغم تمام پیچیدگی‌هایی که در روند روایی داستان دارد، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ایران است. برای همین هم ما تصمیم گرفتیم شاهکار صادق هدایت را در لیست کتاب‌هایی که باید بخوانیم قرار دهیم.

۳۸- چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم، زویا پیرزاد

داستان زنی ارمنی که حالا به ناچار به آبادان آمده تا آنجا زندگی کند. پیرزاد که خود ارمنی‌تبار است در این کتاب به شکل زیبایی نشان می‌دهد که یک زن باید برای انس گرفتن با محیط جدید چه چالش‌هایی را پشت سر بگذارد. همچنین زمانی که سر و کله مردی غریبه به زندگی متاهلی او باز می‌شود، چه افکاری از درون ذهن او می‌گذرند. چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم قصه‌ای است که در دهه ۴۰ ایران اتفاق می‌‎افتد و پیرزاد در آن گریزی هم به اتفاقات سیاسی آن دوران می‌زند.

۳۹- استخوان خوک و دست‌های جذامی، مصطفی مستور

گرچه بسیاری از افراد مستور را با “روی ماه خداوند را ببوس” می‌شناسند، اما این کتاب هم ارزش این را دارد که در بین کتاب‌هایی که باید بخوانیم قرار بگیرد. استخوان خوک و دست‌های جذامی روایتی است از ساکنین یک آپارتمان و اینکه مشکلات و دغدغه‌های هر یک تا چه اندازه از هم جدا و به هم نزدیک هستند. مستور سعی کرده در این اثر دغدغه‌های افراد مختلف را در داخل یک جامعه کوچک که همان ساختمان محل زندگی آن‌هاست به تصویر بکشد.

۴۰- ماهی سیاه کوچولو، صمد بهرنگیماهی سیاه کوچولو

اگرچه این اثر بهرنگی بیشتر به عنوان یک اثر کودک شناخته می‌شود و حتی به خاطر آن برنده جایزه هم شده است. اما ماهی سیاه کوچولو به قدری عمیق هست که بتواند هر خواننده‌ای را مجذوب خودش کند. این کتاب داستان ماهی کوچکی است که تصمیم می‌گیرد سرانجام زندگی هر روزه خود را رها کند و دل به دریا بزند تا چیزهای جدیدی را ببیند و تجربه کند. همچنین برداشت‌های سیاسی زیادی از این کتاب شده است.


بیشتر بخوانید: عادت های صحیح مطالعه


۴۱- شازده احتجاب، هوشنگ گلشیری

آخرین اثر ایرانی لیست بهترین کتاب هایی که باید بخوانیم مرثیه‌ای است بر نظام شاهی و خانی در ایران. شازده احتجاب که از نوادگان قاجار است، حالا سلطنت خود را رو به افول می‌بیند. از این رو دست به اعمالی می‌زند که در شرایط عادی شاید هیچوقت فکر انجام آن‌ها را نمی‌کرد.

۴۲- کافکا در کرانه، هاروکی موراکامیکافکا در کرانه کتاب هایی که قبل از مرگ باید خواند

از رئالیسم جادویی مارکز، تا چند روایتی بودن داستان عباس معروفی، هر چه که فکرش را بکنید در این کتاب خواهید یافت. موراکامی داستان پسری به نام کافکا را روایت می‌کند، که تصمیم گرفته از خانه فرار کند. در طول راه پسری به نام کلاغ مدام با کافکا صحبت می‌کند. جالب این است که کافکا، در زبان چک به معنای کلاغ است. داستان کافکا در کرانه (یا ساحل) روایت‌هایی موازی با هم دارد که همگی در نهایت به یک جا ختم می‌شوند. این شاهکار ادبیات ژاپن بدون شک از جمله کتاب‌هایی است که قبل از مرگ باید خواند.

۴۳- نام من سرخ، اورهان پاموک

رمانی لایه لایه از برنده نوبل ادبیات که در آن تاریخ حکومت عثمانی را به نوعی بررسی کرده است. پاموک در این رمان به نزدیک بودن فرهنگ ایران و عثمانی هم اشاره کرده و روایاتی از نظامی و فردوسی هم در متن کتاب به چشم می‌خورد. اما مهمترین بن مایه داستان مرگ و ترس از آن است. پاموک علاوه بر به تصویر کشیدن هنر اسلامی، داستانی رمزآلود و دلهره مرگ را نیز به خوبی روایت کرده است.

۴۴- بادبادک باز، خالد حسینی بادبادک باز کتاب هایی که باید خواند

قصه آخرین اثر این لیست به افغانستان برمی‌گردد. امیر که حالا یک مرد افغان ساکن امریکاست، برای جبران خیانتی که در حق دوستش حسن کرده است راهی افغانستان می‌شود. پسر حسن حالا در دست طالبان است و امیر قصد دارد هر طور شده او را از چنگ آن‌ها نجات دهد. احساس گناه، در فضای حزن‌آلود افغانستان تحت سلطه طالبان، دل هر خواننده‌ای را به درد خواهد آورد. اما امیر در برگشت خود به افغانستان با رازی مهم روبرو می‌شود.


بیشتر بخوانید: چگونه با یکبار خواندن یاد بگیریم؟


سایر کتاب هایی که باید خواند

اما فهرست بهترین کتاب‌های تاریخ فقط محدود به همین ۴۴ مورد نیست. از ادبیات امریکا می‌توان به هاکل بری فین، ناطور دشت، گتسبی بزرگ و کشتن مرغ مقلد اشاره کرد. ادبیات آلمان و اروپای غربی آثاری همچون عقاید یک دلقک، نوشته‌های برتولت برشت، بار هستی و تنهایی پرهیاهو را دارد. در ادبیات عرب هم نویسندگان مهمی مانند نجیب محفوظ به چشم می‌خورند.

سخن پایانی

فراموش نکنید که این کتاب‌ها تنها بخشی از کتاب هایی بودند که قبل از مرگ باید خواند. همچنان کتاب‌های بسیار زیاد دیگری وجود دارند که خواندن آن‌ها برای هر فرد علاقه مند به مطالعه خالی از لطف نیست. راستی، شما چه کتاب‌هایی را برای خواندن پیشنهاد می‌کنید؟ آن‌‌ها را در نظرات به ما معرفی کنید. 

6 thoughts on “کتاب هایی که باید خواند ؛ آشنایی با بهترین کتاب‌های جهان

  1. محدثه گفت:

    کتاب های رضا قاسمی هم جاشون خالی بود تو لیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code