H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

کتاب هوش مالی

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

کتاب هوش مالی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

بهترین کتاب های هوش مالی ، 12 کتاب پولساز!

فهرست مطالب

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که برای بالا بردن هوش مالی و ایجاد ثروت چه باید کرد؟ ایجاد درآمد و تبدیل آن به ثروت معمولاً نیاز به تغییر نحوه تفکر انسان دارد. شما باید برای دستیابی به شرایط مالی مناسب ساختار فکری و ذهنی خود را تغییر دهید. خب، برای این کار چه کاری بهتر از کتاب خواندن؟ در این مقاله قصد معرفی چند کتاب مرتبط به هوش مالی را داریم. این کتاب‌ها دیدگاه شما را نسبت به هوش مالی تغییر می‌دهند و تمام موضوعات اعم از تغییر در تفکر، دیدگاه، درآمد زایی و.. را برای ما بازگو می‌کند. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا هوش مالی خود را تقویت کنید.

چرا خواندن کتاب های هوش مالی مهم است؟

کتابخوانی برای پولدار شدن

همه شما این جمله را شنیده‌اید که “ما تنها یک بار زندگی می‌کنیم”. این جمله به ما می‌گوید که زمانی که در اختیار داریم بسیار محدود است. پس به همین دلیل هم هیچکس فرصت نخواهد داشت تا هر چیزی را به تنهایی تجربه کند. بنابراین شما برای توسعه فردی باید به صورت دائم در حال استفاده از تجربیات دیگران باشید. خب، چه راهی بهتر از مطالعه سرگذشت یا راهکارهایی که افراد موفق در بازارهای مالی به ما پیشنهاد می‌کنند؟ در واقع با مطالعه این کتاب‌ها و استفاده از راهکارها و تجربیات این افراد، ما می‌توانیم رشد مالی سریعتری را تجربه کنیم. البته این تمام ماجرا نیست، مطالعه کتاب های هوش مالی فواید دیگری هم برای ما خواهند داشت که عبارتند از:

 • درک صحیح بازارهای سرمایه: تا زمانی که درک درستی از بازاری که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید نداشته باشید و یا نتوانید رفتار بازار را تجزیه و تحلیل کنید، سرمایه‌گذاری شما با شکست مواجه خواهد شد.
 • روانشناسی مالی: ذهنیت، نگرش و رفتارهای مالی شما همگی بر افزایش یا کاهش میزان هوش مالیتان دخیل خواهند بود.
 • شفافیت مالی: راهکاری که به شما کمک می‌کند تا سرعت پیشرفت مالی خود را چند برابر کنید.

و بسیاری راهکارها و نکات ارزشمند دیگر که با مطالعه کتاب های هوش مالی با آن‌ها آشنا خواهیم شد. حالا وقت آن است که به سراغ   کتاب مشهور این حوزه برویم.

۱- پدر ثروتمند، پدر فقیر- رابرت کیوساکی
(مشهورترین کتاب هوش مالی)

کیوساکی بهترین کتاب هوش مالی

 

این کتاب در سال ۲۰۰۱ منتشر شده است. ایده این کتاب را می توان اینگونه توضیح داد: یکی از دلایل اصلی که انسان‌ها با مشکلات مالی درگیر هستند گذراندن سال‌های زیادی در مدرسه بدون ذره‌ای یادگیری است. به همین دلیل اکثر افراد مسائل مرتبط با پول را میدانند اما نحوه کار کردن با پول را یاد نگرفته اند. پدر پولدار، پدر فقیر داستان دو پدر است که یکی از آنها کلکسیونی از مدارج عالی تحصیلی دارد اما دیگری در دوران دبیرستان ترک تحصیل کرده است. زمانی که پدر تحصیلکرده از دنیا می‌رود هیچ سرمایه‌ای برای فرزندانش باقی نگذاشته است این در حالیست که پدر دوم نه تنها یکی از ثروتمندترین افراد هاوایی است بلکه ثروت بسیاری برای فرزندانش به جای می‌گذارد .

کتاب پدر ثروتمند، پدر فقیر درس‌های زیادی برای تقویت هوش مالی دارد. برای مثال:
۱. افراد ثروتمند برای پول کار نمی کنند.
۲. یادگیری دانش مالی واجب است.
۳. درگیر کار خود باشید نه دیگران.
۴. مالیات و قدرت آن را بشناسید.
۵. ثروتمندان پول می‌سازند.
۶. کار کنید تا یاد بگیرید.

این کتاب توسط امیر باغستانی ترجمه و نشر نسل نواندیش آن را ترجمه کرده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

۲- جیب پر پول، جیب شاد – دیوید کمرون

کتاب برای پولدار شدن

 

کتاب جیب پر پول،جیب شاد نیز اولین بار در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. این کتاب سعی دارد توضیح دهد که داشتن ثروت به معنای این نیست که صندوق های پر از پول داشته باشیم. بلکه ثروت یعنی فهمیدن ارزش پول. ثروت واقعی از دقت بر روی هوش مالی سرچشمه می گیرد. در این کتاب نویسنده ارتباط میان تئوری های فیزیک و ایجاد ثروت را بررسی می‌کند. او همچنین راهکار هایی برای ایجاد درآمد، پس انداز و بخشیدن مقداری از درآمد خود به موسسات خیریه حرف می‌زند. شما در کتاب جیب شاد، جیب پر پول به موضوعات زیر می‌پردازید.

چگونه از قدرت درونی خود برای صورت استفاده کنیم. چگونه نسبت به خواسته ها و تصمیمات خود محتاط باشیم. چگونه تصمیم بگیریم و اهداف خود را بشناسیم.
چگونه با چالش‌ها دست و پنجه نرم کنیم.
چگونه با بخشیدن ثروت خود در راه‌های خیر لذت را به زندگی خود هدیه دهیم.
این کتاب الهام بخش، دیدگاه شما را نسبت به پول، درآمد و ثروت را تغییر میدهد و رابطه آن با شادی در زندگی را بررسی میکند.

متاسفانه این کتاب در ایران هنوز ترجمه نشده است.

 

۳- میلیونر اتوماتیک- دیوید باخ

میلیونر اتوماتیک

این کتاب به طور مستقیم و بدون حاشیه به سراغ جزئیات می‌رود. نویسنده سعی دارد در این کتاب روشی درست و آسان برای برنامه‌ریزی و ثروتمند شدن ارائه دهد. این کتاب دقیقاً همان موضوعی را توضیح می‌دهد که انتظارش را داریم. در طی خواندن این کتاب، با داستان زوجی آشنا می شویم که درآمد مناسب و پس اندازی معقول دارند. بعد از شروع این داستان نویسنده راهکارهایی ارائه می‌دهد و شما نیز با استفاده از این راهکار ها می توانید در آینده در جایگاه آن زوج قرار گیرید و زندگی با درآمدی مناسب و پس اندازی معقول داشته باشید. نویسنده این کتاب دارای چند کتاب مرتبط دیگر است که همگی به تعداد بالا منتشر شده اند. علی کمیجانی مترجم این کتاب بوده که توسط نشر ارشدان چاپ شده است. 

اگر علاقمند مطالعه کتاب های بیشتری از این نویسنده هستید می‌توانید کتاب های “زن باهوش آخرش ثروتمند می‌شود “، “زوج‌های باهوش آخرش ثروتمند می‌شوند” و “اثر یک فنجان قهوه لاته” را مطالعه کنید.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

۴- چرا این ها را در مدرسه یادم‌ ندادند؟ – کری سیگل
(کتابی برای تقویت هوش مالی کودکان)

مدرسه بهترین کتاب هوش مالی

 

ایده ی نوشت این کتاب زمانی به ذهن نویسنده اش خطور کرد که متوجه شد فرزندانش در مدرسه‌ی چیزی در مورد کنترل پول خود یاد نگرفته اند. در نتیجه نویسنده توصیه هایی کارآمد در رابطه با استفاده از پول برای ۵ فرزندش تهیه کرد و آن را در قالب یک کتاب ارائه داد. این کتاب ایده های بسیار مناسبی در رابطه با کنترل سرمایه و افزایش هوش مالی به جوانان می دهد. همچنین اگر قصد تقویت هوش مالی در کودکان خود را دارید، می‌توانید کار را با این کتاب شروع کنید.

این کتاب ما را با ۹۹ روش مختلف تقویت هوش مالی آشنا می‌کند. ممکن است ۹۹ عددی بالا به نظر بیاید و شما حس کنید حوصله خواندن چنین کتابی را ندارید اما نویسنده این کتاب روش های ذکر شده را در هشت قسمت مختلف معرفی کرده است. این کتاب با ارایه راهکار هایی کارآمد اجازه میدهد که ما پول را کنترل کنیم نه اینکه تحت کنترل پول باشیم‌. مهدی گازر و مهدی بختیاری این کتاب را ترجمه کرده‌اند و انتشارات آوین هم آنرا منتشر کرده است.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

۵- سرمایه گذار هوشمند – بنجامین گراهام

سرمایه گذار هوشمند

سرمایه گذار هوشمند را می‌توان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بنجامین گراهام دانست. این کتاب افراد بسیاری را در جای جای دنیا آموزش داده است و الهام‌بخش اکثر افراد ثروتمند است. “سرمایه گذار هوشمند” در سال ۱۹۴۹ برای اولین بار به چاپ رسید و از آن زمان به عنوان یکی از بهترین آثار چاپ شده در حوزه درآمدزایی شناخته می‌شد. این کتاب با آموزش روش‌های مختلف، از ضرر و زیان مالی خوانندگانش کم می‌کند. شما در این کتاب با استراتژی هایی روبرو می شوید که مسیر درآمدزایی را هموارتر می کند. سرمایه‌گذاران از گذشته تا به امروز از سیاست‌های این کتاب برای رشد اقتصادی و مالی خود استفاده کرده اند. این کتاب یکی از مهمترین کتاب‌هایی است که برای حفظ پس انداز خود نیازمند خواندنش هستید. انتشارات چالش ترجمه این کتاب از سعید سعادتیان را منتشر کرده است.

 

 

خرید کتاب از کتاب ایران

۶- بیندیشید و ثروتمند شوید – ناپلئون هیل
(از قدیمی‌ترین کتاب های هوش مالی)

بیندیشید و ثروتمند شوید بهترین کتاب هوش مالی

نسخه اولیه کتاب “فکر کن و پولدار شو”در سال ۱۹۳۷ به چاپ رسید. ناپلئون هیل با استفاده از داستان موفقیت میلیونرهای زمان خود قانون‌های مهمی برای درآمد زایی و هوش اقتصادی ارائه داده است. اخیرا در نسخه جدید این کتاب داستان زندگی افراد موفقی همچون بیل گیتس و نیز روش های درآمد زایی این افراد صحبت های بسیاری شده است. در تمام بخش‌های این کتاب رازهایی برای درآمد زایی وجود دارد. این راز ها توسط پنج هزار ثروتمند، که در طول پنج سال متوالی توسط نویسنده مورد تحقیق قرار گرفته اند شناخته شده اند . اگر به دنبال یافتن روشی برای درآمدزایی و تقویت هوش مالی خود هستید، این کتاب یکی از مناسب‌ترین گزینه ها برای شماست. اما بدانید تمام دستاوردها و تمام درآمدهای این افراد از یک هدف و ایده سرچشمه گرفته است.

ترجمه مهین خالصی که انتشارات نسل نواندیش آنرا به چاپ رسانده، از بهترین ترجمه‌های این کتاب به حساب می‌آید.

 

 

۷- همسایه میلیونر – توماس جی استنلی

همسایه میلیونر

 

همسایه میلیونر نتیجه تحقیق چندین ساله نویسنده کتاب است. نویسنده این کتاب درباره جنبه‌های مختلف زندگی میلیونرهای آمریکا تحقیق کرده و با به دست آوردن نتایج شگفت انگیزی نوع تلاش، زندگی و خرج کردن این رفتار را مورد بررسی قرار داده است. هدف اصلی این کتاب اثبات نکته ای بسیار مهم به افراد عادی است. ثروت نتیجه داشتن عادت های مثبت در دوران زندگی ثروتمندان است. کتاب همسایه میلیونی به صورت اختصاصی به موارد زیر اشاره می‌کند:

 1. همسایه میلیونر شما می‌داند که ثروتمند شدن مسئله ای زمان‌بر است و هیچ راهی وجود ندارد که شما را یک شبه به آخرین پله برساند.
 2. همسایه میلیونر ما میداند که درآمد بالا همیشه نشان دهنده ثروتمند نیست. ممکن است فردی با داشتن عادت های منفی هیچ پس اندازی از درآمد بالای ماهیانه خود نداشته باشد.
 3.  همسایه میلیونر شما می تواند به راحتی درآمد و خرجش را به یکدیگر هماهنگ کند و با کنترل میزان پول خرج شده ی خود و برنامه ریزی به میزان سرمایه خود اضافه کند.

سمیرا دامغانی این کتاب را ترجمه کرده که توسط نشر مهارت‌های زندگی هم به چاپ رسیده است. 

خرید کتاب از کتاب ایران


همچنین بخوانید: هوش میان فردی چیست؟


 

8- اسرار ذهن ثروتمند – تی. هارو اکر

اسرار ذهن ثروتمند بهترین کتاب هوش مالی

تا به حال شده به این فکر کنید که چرا برخی مردم ثروتمندند آن هم در حالی که بعضی دیگر در به دست آوردن پول کافی برای گذران زندگی هم عاجزند؟ احتمالا در افکار خود عوامل زیادی را برای موفقی و عدم موفقیت مالی افراد ترسیم کرده‌اید. از تحصیلات، توانایی‌ها، شغل و سرمایه خانوادگی گرفته، تا ارتباطات کاری و هوش، همگی عواملی بودند که به ذهن شما خطور کردند. آما آنطور که تی. هارو اکر می‌گوید، ثروتمند شدن یا نشدن افراد به هیچ یک از عوامل بالا بستگی ندارد. نویسنده این کتاب آن را به  دو بخش تقسیم کرده است. در بخش اول او درباره این صحبت می‌کند که هرکدام از ما یک طرح کلی راجع به پول و ثروت درون ذهنمان داریم. این طرح کلی باعث تغییر ذهنیت ما درباره ثروتمند شدن یا نشدنمان می‌شود.

اما در بخش دوم این کتاب، او 17 دستورالعمل را به ما معرفی می‌کند که تفاوت بین طرز فکر یک فرد ثروتمند و فقیر یا حتی متوسط را به ما نشان می‌دهد. همچنین هریک از این 17 مورد حاوی مراحل کاملا کاربردی و قابل استفاده است. شما با استفاده از این مراحل می‌توانید نگرش خود را راجع به پول و مقوله ثروت تغییر دهید. مرتضی ذوالنور این کتاب را ترجمه و نشر نسل نواندیش آن را به چاپ رسانده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

9- ثروتمندترین مرد بابل – جورج اس. کلاسون

ثروتمندترین مرد بابل

یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال مشهورترین کتاب های هوش مالی که در طول حدود 100 سالی که از انتشار آن می‌گذرد، توسط افراد زیادی مطالعه و توصیه شده است. ثروتمندترین مرد بابل از حکایت‌هایی بهره می‌برد که به 4000 سال پیش در بابِل تعلق دارند. هر یک از این حکایات به نوعی برخی نکات را برای استقلال و رشد اقتصادی به ما می‌آموزد. در واقع جورج اس. کلاسون سعی کرده تا نکاتی را در باب ثروت و رشد مالی به کمک داستان‌های باستانی به ما آموزش دهد. بیشتر تمرکز او بر بخشیدن و کمک به خیریه، ذخیره پول و نحوه خرج کردم آن است. این کتاب در ایران چندین و چند بار ترجمه شده است. در بین این ترجمه‌ها اما پیشنهاد ما ترجمه فاطمه باغستانی است که در نشر نسل نواندیش به چاپ رسیده است.  

 

 

 

خرید کتاب از کتاب ایران


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های روانشناسی


 

10- جادوگران بازار نوین – جک د. شواگر

جادوگران بازار نوین

یکی از عوامل و نکاتی که می‌تواند موجب موفقیت شما در بازارهای مالی شود، درک و تحلیل روانشناسی بازار است. کتاب جادوگران بازار نوین هم دقیقا به درد چنین افرادی می‌‌خورد. جک د. شواگر، نویسنده این کتاب سعی کرده تا به کمک مصاحبه با سرمایه‌گذاران مشهور بازار سرمایه، نکات مختلفی را از آن‌ها یاد گرفته و آن‌‌ها را در کتاب ارزشمند خود جمع آوری کند. آشنا شدن با چنین افراد بزرگی در کنار درس گرفتن از آن‌ها می‌تواند به شما در سرمایه‌گذاری کمک کند. خصوصا الان که تب ارزهای دیجیتال به شدت داغ است و افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در این بازار هستند، این نکات می‌توانند به شما کمک کنند.

نکته جالب این است که بیشتر نکات موجود در این کتاب در اغلب بازارها قابل استفاده هستند و صرفا برای یک بازار به خصوص طراحی نشده‌اند. انتشارات چالش این کتاب را با ترجمه محمد کریم طهماسبی و جواد ثابت نژاد ترجمه کرده است.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

11- پول و دگرگونی یا مدیریت پول – دیو رمزی

مدیریت پول

اگر از کتاب‌هایی که به شما وعده پولدار شدن را می‌دهند خسته شدید و به دنبال راه مناسبی برای تغییر وضعیت مالی هود هستید، شاید این کتاب بهترین انتخاب برای شما باشد. در واقع بر خلاف بیشتر کتاب های هوش مالی و اقتصادی که به شما فقط درس و نکته یاد می‌دهند، به کمک این کتاب شما می‌توانید یک برنامه کاربردی را برای خود طراحی کنید که به پیشرفت مالی شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این دیو رمزی سعی کرده 10 افسانه رایج درباره پول را برای شما باز کرده و نادرستی آن‌ها را نشان دهد. همچنین با خواندن این کتاب شما برای آینده و بازنشستگی خود نیز برنامه خواهید داشت.

این کتاب با دو نام و دو ترجمه در ایران موجود است. ترجمه اول توسط خانم گیتی شهیدی و به نام مدیریت پول در انتشارات آرایان به چاپ رسیده است. ترجمه دوم هم توسط لیلا وطن دوست و با نام پول و دگرگونی در انتشارات تغییر نگرش منتشر شده است.

 

 

 

 

12- روانشناسی پول – مورگان هاوزل

روانشناسی پول بهترین کتاب هوش مالی

نگران نباشید، این یکی از آن کتاب‌‎های زردی نیست که به شما بگوید تنها با فکر کردن به پول، پولدار خواهید شد. کتاب روانشناسی پول نوشته مورگان هاوزل به ما نشان می‌دهد که چطور ذهنیت ما بر روی تصمیماتمان تاثیر می‌گذارد. مهمتر از آن اینکه چگونه این تاثیر موجب رشد یا افت مالی ما خواهند شد. البته هاوزل هم سعی کرده تا نکات مهم خود را در قالب 19 داستان و حکایت آموزنده به ما معرفی کند. تفاوتی که این کتاب با سایر کتاب‌های روانشناسی زرد دارد این است که به شما برخی از مهمترین باورهای درست و اشتباه را درباره پول و ثروت آموزش می‌دهد. باورهایی که توجه و یا عدم توجه به آن‌ها می‌تواند سرنوشت زندگی مالی شما را دستخوش تغییر کند.

انتشارت دوران این کتاب را با ترجمه حسین عزیزطائمه و سودابه خادمی به چاپ رسانده است. البته پیشنهاد ما این است که حتما با کلیک بر روی لینک زیر خلاصه کتاب روانشناسی پول را دانلود و مطالعه کنید.

خرید کتاب از کتاب ایران


حتما بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب روانشناسی پول


 

کتاب های هوش مالی؛ سخن پایانی

همه ما برای داشتن زندگی راحت تر نیازمند داشتن اطلاعات متفاوت و کارآمد در زمینه هوش مالی و اقتصادی هستیم‌. شما نیز میتوانید با استفاده از دانش نویسندگان به نام دنیا و نیز کتاب های منتشر شده مرتبط میزان اطلاعات خود را در این زمینه بالاتر ببرید. داشتن هوش مالی بالا مانند سایر انواع هوش در هر مقطعی خوشبختی و آسایش را به ارمغان آورده و مارا در مسیر توسعه فردی یاری می‌کند.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

2 پاسخ

 1. سلام
  با تشکر از معرفی کتاب‌های خوب
  ای کاش زمینه ای برای فروش کتاب‌هایی که معرفی می کنید داشتید ممنون میشم اگر بهش فکر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *