H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

آموزش تندخوانی

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

آموزش تندخوانی

مشخصات:

دانلود فایل :

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

آشنایی کامل با تندخوانی و بهترین روش های آموزش آن​

فهرست مطالب

جهان امروز با سرعت دیوانه‌واری در حال پیشرفت و توسعه است. هر روز تکنولوژی‌های جدیدی به زندگی ما اضافه می‌شوند که هرکدام این قابلیت را دارند که سبک زندگی ما را به طور کلی تغییر دهند. اما مهمترین چیزی که به ما کمک می‌کند تا خودمان را همگام با این سرعت پیش ببریم، آموزش دیدن است. مهارت‌های بسیار زیادی وجود دارند که یادگیری آن‌ها برای همه ما جذاب و تا حدود واجب است؛ اما بدون شک قبل از آموزش هر مهارتی، ابتدا می‌بایست روش‌های موثر یادگیری را فرا‌‌بگیریم. یکی از بهترین و موثرترین روش‌های روز دنیا که در تمامی کشورهای پیشرفته جهان از جمله امریکا و ژاپن تدریس می‌شود، تندخوانی است. آموزش تندخوانی شما را قادر می‌سازد که بدون افت کیفیت مطالعه خود، سرعت خواندن خود را افزایش دهید.

شما علاوه بر آشنایی با این مهارت، فرصت استفاده از آموزش تندخوانی رایگان را هم خواهید داشت. همانطور که می‌دانید آموزش تمامی تکنیک‌های تندخوانی در یک مقاله ممکن نیست. برای همین هم پیشنهاد ما این است که علاوه بر مطالب گفته شده در این مقاله، بهتر است در یک دوره آموزش تندخوانی، مثل دوره تندخوانی فوق پیشرفته تایفون نیز شرکت کنید. این کار باعث می‌شود که شما به طور کامل بر روی این مهارت مسلط شوید.

برای درک بهتر این موضوع قصد داریم در این مقاله به طور کامل به معرفی و بررسی تمام جوانب تندخوانی و نحوه آموزش آن بپردازیم. بهتر است قبل از هرچیز، به سراغ سرگذشت و تاریخچه تندخوانی برویم. پس بیایید با هم ببینیم که حرف حساب آن چیست!

آموزش تندخوانی پیشرفته

تندخوانی چیست؟​

همانطور که گفتیم، وظیفه اصلی تندخوانی افزایش سرعت مطالعه شما بدون افت کیفیت است؛ اما این اتفاق چگونه می‌افتد؟ یا اصلا بهتر است بپرسیم، تندخوانی از کجا شروع شد و چگونه به شکل امروزی خود درآمد؟

پیدایش، شروع و تاریخچه تندخوانی

همه معلم‌ها ترجیح می‌دهند با دانش‌آموزانی کار کنند و به آن‌ها درس بدهند که در کلاس عملکرد بهتری دارند. خانم اولین وود هم دقیقا همین شرایط را داشت. وود معلم یک دبیرستان بود که تقریبا همه از او به عنوان مخترع تندخوانی یاد می‌کنند. اما اولین وود چگونه فهمید که می‌توان بدون افت کیفیت، سرعت مطالعه خود را بالا برد؟ داستان زیر به ما می‌گوید که راز پیدایش تندخوانی چیست:

 روزی خانم وود به همراه سایر دانش‌آموزان به اردویی در خارج از مدرسه رفته بودند. اولین وود که شیفته مطالعه بود و همیشه یک کتاب همراه داشت، تصمیم گرفت که زیر یک درخت مطالعه کند. اما تنها کمی بعد مجبور شد کتابش را همان جا رها کند تا به بچه‌ها سری بزند. زمانی که او برگشت تا مطالعه‌اش را ادامه دهد، با برگ‌هایی روبرو شد که روی کتابش افتاده بودند. همانطور که اولین وود سعی در کنار زدن آن برگ‌ها و تمیز کردن کتابش داشت، متوجه شد که زمانی که دستش در کنار خطوط کتاب قرار می‌گیرد و رو به پایین حرکت می‌کند، سرعت مطالعه او افزایش می‌یابد. 

همین سبب شد که این روش را بارها و بارها تکرار کند تا از اثرگذار بودن آن اطمینان حاصل کند. سپس او این موضوع را بر روی دانش‌آموزان خود هم امتحان کرد و زمانی که تاثیر مثبت آن را دید، دوره‌های آموزش تندخوانی را در سراسر کشور به راه انداخت.

سفر تندخوانی از دبیرستانی کوچک به ریاست جمهوری

خب، دیدید؟ گاهی وقت‌ها خوشبختی و سعادت درست در همی نزدیکی ما است. شاید روزی ۱۰ بار هم به آن نگاه کنیم. درست مثل اولین وود و شاید خیلی از شما که از انگشتتان برای خط بردن استفاده می‌کنید. اما باید اعتراف کرد که خط بردن اولین وود با همه ما فرق داشت؛ چرا؟ چون او در مدت زمان کوتاهی دوره‌های آموزشی خود را در سرتاسر امریکا شروع کرد. سپس طولی نکشید که آوازه این دوره‌ها به حدی در امریکا پیچید، که حتی روسای جمهور آن‌ها هم به آموزش مهارت تندخوانی روی بیاورند.

ریچارد نیکسون و جان اف کندی، دو رئیس جمهور سابق امریکا هستند که هر دو خیلی زود در کلاس‌های خانم وود شرکت کردند. پس از این به مرور زمان دانش تندخوانی در سایر کشورهای دنیا هم مثل امریکا با استقبال مواجه شد.

تاریخچه تندخوانی نیکسون و کندی

آیا تندخوانی واقعی است؟

شاید حالا این سوال برای شما پیش بیاید که ” آیا چنین چیزی واقعا ممکن است؟” “اصلا مگر می‌شود که با سرعت ۳ تا ۴ برابر گذشته مطالعه کنیم، درحالی که همه چیز را مثل گذشته یا حتی بهتر از آن متوجه می‌شویم؟”
اگر شما هم مشتاق هستید که بدانید آیا تندخوانی واقعیت دارد اصلا نگران نباشید؛ ما در این مقاله به تمام سوالات شما در مورد آموزش تندخوانی پاسخ خواهیم داد. (راستش رو بخواید، اگر غیر از این بود قطعا به خودمان زحمت نمی‌دادیم که چنین مقاله بلند بالایی بنویسیم!)

تدریس تندخوانی

افراد تندخوان نیروی جادویی ندارند!

اولین چیزی که شاید لازم است بدانید این حقیقت است که تندخوانی هم مثل بسیاری از مهارت‌های دیگر فقط و فقط با تمرین و ممارست به ثمر می‌نشیند. پس این غیرممکن است که یک نفر ظاهر شده، برای شما ” اجی مجی لا ترجی” بخواند و بووم، سرعت مطالعه شما چند برابر شود! چنین چیزی حتی در فیلم‌ها هم دیده نمی‌شود. به همین دلیل هم تمام افرادی که توانسته‌اند بر تندخوانی و ترفندهای مختلف آن مسلط شوند، موفقیت خود را مدیون تمرین و ثبات هستند. هنوز هم قانع نشدید که تندخوانی کاملا واقعی است؟ اشکالی ندارد، بگذارید یک مثال را با هم بررسی کنیم.

رانندگی کردن کاری است که به تمرکز و دقت زیادی نیاز دارد، درست مثل درس خواندن. اما سوال اینجاست که ما در کدام حالت توجه بیشتری به رانندگی خود داریم و به اصطلاح حواسمان بیشتر جمع است، زمانی که پای خود را روی پدال گاز قرار داده و آن را تا انتها فشار می‌دهیم، یا وقتی که با کمترین سرعت ممکن در حال رانندگی و شاید حتی لذت بردن از مناظر دور و برمان هستیم؟

خب، مسلما در حالت اول، چرا؟ چون باید مدام مراقب این باشیم که با خودرو دیگری تصادف نکنیم. در حالی که وقتی در جاده‌ای سرسبز و خلوت در حال رانندگی هستیم، بیشتر از هرچیز سعی می‌کنیم از مناظر اطراف خود لذت ببریم. این دقیقا تفاوت میان تندخوانی و کندخوانی است. افراد کندخوان معمولا حواسشان راحتتر پرت می‌شود و تمرکز پایین تری دارند. در حالی که فرد تندخوان مجبور است که با تمرکز بیشتری متن را مطالعه کند. چرا؟ چون سرعت بیشتر نیازمند دقت بیشتر هم هست. پس می‌توان گفت که تندخوانی تاثیر کاملا مثبتی بر روی افزایش تمرکز ما دارد. در ادامه این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

فواید و مزایای آموزش تندخوانی

 تندخوانی فایده‌های زیادی دارد که هر یک از آن‌ها می‌توانند مشکلات خیلی از ما را حل کنند. در واقع اصلی‌ترین دلیل ما برای طراحی دوره تندخوانی تایفون هم همین فواید چند جانبه تندخوانی بر زندگی افراد بوده است. اما اگر بخواهیم آن‌ها را دسته بندی کنیم تقریبا به شکل زیر در‌می‌آیند:

 1. فواید تندخوانی در زندگی تحصیلی و حرفه‌ای
 2. فواید تندخوانی برای جامعه
 3. فواید تندخوانی برای افراد
 4. نقش تندخوانی در قبولی داوطلبان کنکور

فواید تندخوانی

فواید تندخوانی در زندگی تحصیلی و کاری

مسلما هیچ کسی نیست که از ترفیع درجه و پیشرفت در کار و تحصیل بدش بیاید. یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت هم بالا بردن اطلاعات است. این کار باعث می‌شود که ما همیشه به روز باقی بمانیم. این گونه هروقت با چالشی روبرو شویم، آمادگی مقابله با آن را داریم؛ چون از قبل انتظارش را می‌کشیدیم. اما بهترین راه کسب اطلاعات بیشتر چیست؟

کتاب‌ها هنوز هم بهترین منابعی هستند که برای تکمیل اطلاعات خود در زمینه‌های گوناگون استفاده کنیم. حال اگر آموزش تندخوانی را جدی گرفته باشیم، شانس و فرصت بیشتری برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر خواهیم داشت. تندخوانی با پایین آوردن زمان مطالعه ما، کمک می‌کند که از زمانی که در اختیار داریم بهترین استفاده را ببریم. وقتی این اتفاق بیافتد، در اصل ما با یک تیر دو نشان زده‌ایم. یعنی هم با افزایش اطلاعات خود، در تحصیل و کار از رقبایمان جلو زده‌ایم، و هم با تندخوانی کردن، مطالب بیشتری را در طول زمانی که در اختیار داشته‌ایم مطالعه کردیم.

فقط برای یک بار که شده تمام لحظات شب بیداری و درس خواندن در شب را برای امتحان به یاد بیاورید. استرس و فشاری که روی خود حس می‌کردید. عقربه‌های ساعت که در حال گذر بودند. اما دیگر لازم نیست که نگران باشید؛ با آموزش تندخوانی یاد خواهید گرفت که چگونه از زمان خود به بهترین شکل برای مطالعه استفاده کنید.

آموزش تندخوانی برای کودکان

فواید تندخوانی برای جامعه

همه ما از وضع اسفناک مطالعه و کتابخوانی در کشورمان مطلع هستیم. بسیاری از افراد در طول یک سال هم حتی یک صفحه کتاب نمی‌خوانند. این فاجعه بزرگ دلایل بسیار زیادی دارد. مثلا یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که شاید خیلی از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، مشکل نداشتن زمان است. این کمبود زمان سبب شده است که قید مطالعه و کتابخوانی را بزنیم. اما خب به لطف تندخوانی این مشکل هم قابل حل است. بسیاری از افرادی که تندخوانی را به عنوان یک مهارت یاد گرفته‌اند، به بهترین شکل ممکن زمان‌های خالی خود را با مطالعه پر می‌کنند. ولی چرا شما این کار را انجام ندهید؟ چرا از زمان‌های کوتاه و به اصطلاح مرده‌ای که دارید برای آموزش و یادگیری بیشتر استفاده نکنید؟

اما کسانی که کتاب خواندن را دوست ندارند چطور؟

آیا می‌دانستید اغلب افرادی که میل به مطالعه و درس خواندن ندارند، از سرعت مطالعه خود بیزار هستند؟ بله، مسلما هر انسانی دوست نسبت به کاری که در انجام دادن آن خوب نیست، علاقه‌ای بروز نمی‌دهد. پس نتیجه می‌گیریم سرعت پایین مطالعه و آشنا نبودن با روش‌های نوین مطالعه مثل تندخوانی باعث می‌شود که افراد مطالعه کردن را دوست نداشته باشند. در حالی که حتی آموزش تندخوانی رایگان هم می‌تواند به همین افراد کمک کند که به مطالعه کردن علاقمند شوند. به بیان دیگر، تندخوانی به مرور زمان موجب افزایش انگیزه برای درس خواندن و مطالعه کردن خواهد شد.

آموزش تندخوانی برای بزرگسالان

فواید تندخوانی برای افراد

مسلما سرعت پایین مطالعه و عملکرد غیرقابل قبول در امتحان‌های مختلف برای بسیاری از ما ناراحت کننده هستند. این موارد حتی می‌توانند در بسیاری از افراد موجب کاهش اعتماد به نفس شوند. در حالی که شخص تندخوان، با سرعت بالا و دقت خوبی که در هنگام مطالعه مطالب مختلف دارد، نگرانی از این بابت نخواهد داشت.

به بیان دیگر، تندخوانی حتی می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد مختلف شود. این موضوع نه تنها در زمینه کاری و تحصیلی، بلکه تقریبا در تمام بخش‌های زندگی به افراد کمک خواهد کرد. اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود که شما قدر فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آیند را بهتر بدانید.

علاوه بر اعتماد به نفس، تندخوانی از جهات دیگری هم به رشد فردی ما کمک می‌کند. همانطور که گفتیم، تندخوانی به شکل‌گیری عادت مطالعه در افراد کمک می‌کند. این عادت خوب و پسندیده به ما کمک می‌کند تا زمان‌های خالی خود را به بهترین شکل ممکن پر کنیم. بدین ترتیب ما از زمان‌های به اصطلاح مرده خود برای افزایش اطلاعات استفاده خواهیم کرد. دلیل اصلی این اتفاق این است که تکنیک های تندخوانی به ما کمک می‌کنند تا اصول مطالعه صحیح را یاد گرفته و آنرا به کار بگیریم.

همچنین از آنجایی که برای خوب نوشتن، باید زیاد مطالعه کنیم، می‌توان این نتیجه را گرفت که تندخوانی حتی به تقویت مهارت‌های نوشتاری ما هم کمک خواهد کرد.

نقش تندخوانی در قبولی داوطلبان کنکور

کنکور همان غول بی شاخ و دمی است که خواب را از چشمان خیلی از ما گرفته است. فرقی ندارد که داوطلب کنکور کارشناسی، ارشد یا دکتری هستید؛ در هر مقطعی که باشید، مسلما حجم زیادی از دروس پیش روی شماست که باید آن‌ها را مطالعه کنید. بدتر از همه اینکه زمان محدودی هم برای رسیدن به هریک از آنها در اختیار دارید. مجموعه این عوامل اضطراب و تنش بسیار زیادی را در شما ایجاد خواهند کرد؛ اما به لطف تندخوانی، می‌توان تا حد زیادی از بار این تنش و نگرانی بر روی خود کاست. جالب است بدانید حتی استفاده از آموزش تندخوانی رایگان هم تا حد زیادی می‌تواند به شما در رسیدن به این مهم کمک کند.

آموزش تندخوانی برای کنکور

استفاده ۳۰۰ درصدی از زمان!

همانطور که گفتیم، زمان عاملی تعیین کننده در قبولی یا عدم قبول شدن افراد در امتحان‌هایی مثل کنکور است. چه زمانی که برای مطالعه مطالب گذاشته‌ایم و چه زمانی که در هنگام آزمون در اختیار ما قرار گذاشته می‌شود. هر دوی این زمان‌ها به یک اندازه برای ما مهم و حیاتی هستند. اینجا است که اهمیت آموزش تندخوانی بیش از پیش مشخص می‌شود.

تندخوانی با بالا بردن سرعت مطالعه و درک مطلب شما، کاری می‌کند تا ۳ برابر بهتر از سایرین از زمانی که در اختیار شما قرار گرفته است استفاده کنید. این مهارت به شما کمک می‌کند که مطلبی را که قبلا در ۳ ساعت مطالعه می‌کردید و یاد می‌گرفتید را حالا تنها در یک ساعت بیاموزید. تازه خبر خوب این است که درک مطلب شما در این ۱ ساعت بیشتر از ۳ ساعتی بوده که قبلا برای آن صرف می‌کردید.

همانطور که دیدید، تندخوانی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی ابعاد مختلف زندگی شما بگذارد. پس چرا از همین حالا به فکر یادگیری آن نباشیم؟ اگر دوست دارید با یادگیری این مهارت کیفیت زندگی خود را افزایش دهید، دوره تندخوانی تایفون انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

آموزش تندخوانی برای امتحان

افزایش اعتماد به نفس به کمک آموزش تندخوانی

دانستیم تندخوانی سبب افزایش اعتماد به نفس ما خواهد شد. حال، از آنجایی که داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس یکی از مهم‌ترین عوامل قبولی در هر آزمونی مثل کنکور است، می‌توان روی این جنبه از تندخوانی هم برای بالا بردن بخت قبولی خود در چنین آزمون‌هایی نام برد. ضمن اینکه تندخوانی موجب تقویت حافظه شما و استفاده بهتر از آن خواهد شد؛ باور نمی‌کنید؟ پس پاراگراف بعدی را از دست ندهید!

آموزش تندخوانی و تقویت حافظه

خب، فرض کنید که شما توانستید که تمام مطالب را با سرعت نور بخوانید. حتی اگر بتوانید همه چیزی که خوانده‌اید را متوجه شوید و یاد بگیرید، تا زمانی که نتوانید آن را به خاطر بسپارید و به یاد بیاورید، چه ارزشی خواهد داشت؟ این سوالی است که شاید تا همین جا هم در ذهن شما شکل گرفته باشد. بعد از اینکه مطمئن شدیم تندخوانی با درک مطلب همراه است، نوبت به آن می‌رسد که رابطه بین تندخوانی و تقویت حافظه را نیز درک کنیم. پس بیایید به این موضوع هم نگاهی بیندازیم.

سقراط، فیلسوف مشهور یونانی، می‌گوید “یادگیری همان یادآوری است.” این یعنی شما تا زمانی که نتوانید چیزی را به یاد بیاورید، نمی‌توانید ادعا کنید که آن را یاد گرفته‌اید. یادآوری چیزهای که یاد گرفته‌ایم بدون شک یکی از مهم‌ترین و بزرگترین دغدغه‌های ما در طول زندگی است. دلیل اصلی آن هم این است که ما معمولا برحسب نیازهایمان چیزهای جدید را یاد می‌گیریم. مثلا اکثر افرادی که به دنبال آموزش زبان انگلیسی برای مهاجرت و قبولی در آزمون آیلتس هستند، به این فکر می‌کنند که شرکت در این آزمون چگونه می‌تواند زندگی آنها را تغییر دهد.

افزایش قدرت حافظه با تندخوانی

خبر خوش این که تندخوانی به صورت کاملا مستقیم بر روی حافظه شما اثرگذار است؛ آن هم تاثیر مثبت! دلیل اصلی این اتفاق تلاش مغز برای هماهنگ کردن سرعت مطالعه شما، با سرعت پردازش و درک مطلب درون مغز شماست. مغز ما (مثل تمام اعضای بدن) با تمرین قوی‌تر خواهد شد. پس زمانی که شما با سرعت بیشتری نسبت به قبل مطالعه می‌کنید، به نوعی مغز خود را تحت فشار قرار داده‌اید. این فشار نه تنها برای مغز و حافظه شما خطرناک نیست، بلکه موجب تقویت حافظه کوتاه مدت ما هم خواهد شد. پس تمرینات تندخوانی به مرور زمان موجب بهبود عملکرد مغز و حافظه ما خواهند شد.

اما آیا داستان تندخوانی و فواید آن همین جا به پایان می‌رسد؟ قطعا خیر؛ در ادامه شما را با برخی دیگر از فواید آموزش تندخوانی آشنا خواهیم کرد.


پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال سریع‌ترین راه برای افزایش قدرت حافظه خود هستید، بهتر است در مورد داروی تقویت حافظه بیشتر بدانید.


آموزش تندخوانی و افزایش تمرکز

پیشتر گفتیم که تندخوانی اثرات مثبتی رو روی مغز ما و نحوه عملکرد آن خواهد گذاشت. پس وقتی صحبت از مغز و حافظه است، بدون شک پای تمرکز هم به وسط می‌آید. یک بار دیگر مثال رانندگی را به یاد بیاورید. دیدید که تندخوانی چگونه تمرکز و دقت ما را افزایش می‌دهد. به بیان دیگر، تندخوانی مارا “مجبور” می‌کند تا با دقت و توجه بیشتری مطالب را مطالعه کنیم. اما تاثیر تندخوانی و آموزش آن بر تمرکز همینجا خلاصه نمی‌شود.

در ادامه به شما خواهیم گفت که تندخوانی با افزایش تمرکز چگونه از یک اشتباه رایج جلوگیری خواهد کرد. به بیان دیگر شما به کمک تندخوانی و آموزش آن تمرکز خود را نیز به رایگان افزایش خواهید داد! موضوعی که تقریبا تمام شرکت کنندگان در دوره آموزش تندخوانی تایفون به آن اشاره کرده‌اند. حال اگر به نقش تمرکز در موفقیت افراد نگاهی بیندازیم، بیش از پیش متوجه اهمیت آن خواهیم شد.

دوباره خوانی یا Sub-vocalization

همه ما یک صدای درون داریم که خیلی وقت‌ها با آن صحبت می‌کنیم و برخی اوقات هم از او جواب‌هایی را دریافت می‌کنیم. این صدای درون همیشه همراه ما است. از هنگام درس خواندن و مطالعه کردن گرفته، تا موقع ظرف شستن و غذا پختن. اما صدای درون ما وقتی برایمان مشکل ساز خواهد شد، که در مطالعه کردن ما خلل ایجاد کند.

حتما برای شما هم پیش آمده است که در حال مطالعه مطالب، مدام به عقب برگشته و عبارات گذشته را دوباره بخوانید. این کار به شدت بر روی سرعت مطالعه شما تاثیرگذار است. در واقع دوباره خوانی کردن می‌تواند سرعت مطالعه شما را تا ۳ برابر کاهش دهد! پس باید زودتر فکری به حال آن کنیم.

حذف دوباره خوانی به کمک آموزش تندخوانی

همانطور که گفتیم، تندخوانی علاوه بر تمام ویژگی‌های مثبتی که دارد، موجب افزایش تمرکز افراد هم خواهد شد. جالب است بدانید که طبق تحقیقات، یکی از اصلی‌ترین عوامل دوباره خوانی هم کمبود تمرکز هنگام مطالعه است. یک فرد تندخوان به دلیل سرعت بالای مطالعه، مجبور است که تمرکز و توجه زیادی هم داشته باشد. همین عامل سبب می‌شود که تمام حواس فرد در هنگام مطالعه بر روی مطالبی جمع باشد که در حال مطالعه آن است. این موضوع ریسک دوباره خوانی را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

علاوه بر آن، زمانی که شما با سرعت بالا و درک مطلب کافی مطالعه می‌کنید، دیگر دلیلی ندارد که بخواهید دوباره به عقب برگشته و مطالب را از اول بخوانید؛ چرا؟ چون در همان بار اول مطالب را درک کرده‌اید. گذشته از آن، مسلما شخصی که با سرعت و دقت بالا مشغول مطالعه ساعت، هیچ علاقه‌ای به کاهش سرعت خود و برگشت به عقب نخواهد داشت. درست مثل راننده‌ یک اتومبیل مسابقه که با سرعت بسیار بالا در حال حرکت است و هیچ علاقه‌ای به ترمز ندارد. پس می‌تواند از همه این بحث‌ها نتیجه گرفت که تندخوانی به سادگی و با افزایش تمرکز موجب از بین رفتن دوباره خوانی هم خواهد شد.

روش ها و ترفندهای تندخوانی

“ز عمل کار برآید، به سخن دانی نیست”

بعد از اینکه شما را با دانش تندخوانی و فواید آن آشنا کردیم وقت آن رسیده که کمی آموزش آن را هم تمرین کنیم. در این بخش از مقاله شما را با ۳ مورد از تمرین‌ها و روش های تندخوانی آشنا خواهیم کرد. این تمرین‌ها به شرطی برای شما کارگر خواهند بود که آن‌ها را به صورت مداوم و با ثبات خاصی انجام دهید.

تمرین اول آموزش تندخوانی ؛ خط بردن

خب بهتر است قبل از هرچیز با تکنیکی شروع کنیم که سبب پیدایش تندخوانی به دست اولین وود شد. خط بردن ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین تکنیک تندخوانی به حساب می‌آید. فارغ از اینکه شما از کدام یک از سبک‌های یادگیری استفاده می‌کنید. حتما همه شما حداقل یکبار هم که شده برای گم نکردن خطی که در حال مطالعه آن هستید انگشت یا خودکار خود را زیر آن قرار داده‌اید. این هم نوعی از خط بردن است. اما شما زمانی بهترین بهره را از این تکنیک خواهید برد که یاد بگیرید چگونه اصولی از آن استفاده کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت چگونه این تکنیک را به خوبی انجام دهید.

آموزش تکنیک خط بردن

معمولا ما هرگاه که می‌خواهیم از روی نوشته‌ای خط ببریم و آن را بخوانیم، سعی می‌کنیم خط‌بُر (انگشت، مداد یا هر وسیله دیگری) را زیر کلمات به صورت افقی حرکت دهیم. این کار باعث می‌شود که ما متن را به صورت کلمه به کلمه بخوانیم. کلمه خوانی یکی از بدترین عادات مطالعه است و موجب کاهش سرعت ما هم می‌شود. در تمرین بعدی هم به طور مفصل در مورد کنار گذاشتن آن صحبت خواهیم کرد.

اما کاری که الان شما می‌بایست انجام دهید، این است که انگشت خود را دیگر بصورت افقی و یکنواخت زیر متن حرکت ندهید! بلکه بجای این کار سعی کنید هر بار دست خود را زیر یک عبارت بگذارید و سعی کنید آن عبارت را به صورت یکجا بخوانید. این‌گونه گروه‌بندی جملات به ما کمک خواهد کرد که با سرعت بیشتری پیش برویم. اما اگر فکر می‌کنید انجام این تمرین برای شما سخت است، لازم نیست نگران باشید، ما در تمرین بعدی به شما عبارت خوانی را آموزش خواهیم داد.

تمرین دوم آموزش تندخوانی ؛ عبارت خوانی

خب حالا که فهمیدید باید برای مطالعه با سرعت بالا به کمک خط بردن، عبارت‌خوانی لازم است، وقت آن رسیده که بفهمیم اصلا چگونه باید یک متن را به شکل عبارت‌های دسته‌بندی شده خواند.

کلمه خوانی یکی از بدترین عادت‌هایی است که ما داریم. این کار علاوه بر اینکه سرعت مطالعه ما را کاهش می‌دهد، خطر دوباره خوانی را هم بیش از پیش می‌کند. دلیل آن هم توقف‌های پشت سر هم ما است که بستر را برای SubVocalization آماده می‌کند. درحالی که اگر با سرعت یکنواخت مطالعه کنیم، احتمال دوباره خوانی کردن متن کاهش می‌یابد. چشم شما بعد از خواندن هر کلمه یا عبارت متوقف می‌شود. پس بهترین راه این است که تعداد این توقف‌ها را کاهش دهیم.

چگونه عبارت خوانی کنیم؟

عبارت خوانی به معنای خواندن کلمات بصورت گروهی است. برای مثال جمله “ما برای یادگیری به دنیا آمده ایم و جهان، معلم ماست” را در نظر بگیرید. یک فرد کندخوان این جمله را به صورت کلمه کلمه می‌خواند و همین کار باعث پایین آمدن سرعت مطالعه او می شود. اما کسی که تندخوانی را یاد گرفته، این جمله را بصورت عبارت به عبارت می‌خواند. یعنی به این شکل:

ما برای   یادگیری به   دنیا آمده‌ایم   و جهان    معلم ماست

همانطور که دیدید فرد کندخوان این جمله را با ۱۰ بار مکث می‌خواند. درحالی که فردی که تنها تکنیک عبارت خوانی را یاد گرفته، می‌تواند با تنها ۵ بار مکث این جمله را بخواند. این یعنی شما تنها با یاد گرفتن عبارت‌خوانی به عنوان یکی از روش‌های تندخوانی، می‌توانید سرعت مطالعه‌تان را دوبرابر کنید.

تمرین سوم آموزش تندخوانی ؛ افزایش حوزه دید

از هرچه بگذریم، سخن چشم خوش تر است. سومین تمرینی که برای شما آماده کرده ایم به شما کمک می‌کند تا مهم‌ترین ابزار خود برای تندخوانی یعنی چشم‌هایتان را تقویت کنید.

بدون شک چشم‌ها اولین چیزی هستند که می‌‎توانند باعث افزایش یا کاهش سرعت مطالعه ما شوند. همان اندازه که یک چشم تیزبین می‌تواند سرعت شما را در درس خواندن افزایش دهد، اگر چشمتان ضعیف باشد، احتمال خستگی در هنگام مطالعه بیشتر خواهد شد. اما چیزی که امروز یاد خواهید گرفت قرار نیست آستیگماتیسم شما را برطرف کند. در ادامه ما به شما تمرین‌هایی را آموزش خواهیم داد که به کمک آن‌ها خواهید توانست حوزه دید چشمان خود را افزایش دهید.

چگونه گستره بینایی خود را افزایش دهیم؟

قبل از اینکه تمرین را شروع کنیم، اجازه دهید تا کمی در مورد اهمیت افزایش حوزه دید و نقش آن در آموزش تندخوانی صحبت کنیم. چشم ما در هر بار نگاه کردن قادر است کادر مشخصی را ببیند. این کادر مشخص، حوزه دید ما نام دارد. برای اینکه بتوانیم در هر بار نگاه کردن، کادر بزرگتری را ببینیم نیاز به آن داریم که چشم خود را برای انجام این کار آماده کنیم. تمرینات زیر به شما کمک خواهند کرد تا حوزه دید خود را افزایش دهید.

تقویت حوزه دید و چشم برای تند خواندن

تمرین ستاره دریایی
 1. ستاره‌ی پنج پر روی کاغذ A3 نظیر شکلی که در بالا آمده است بکشید و روی دیوار اتاقتان بچسبانید.
 2. روی زوایای آن شماره بزنید و هر روز با چشمان خود چند بار از روی اضلاع حرکت کرده و کل شماره‌ها را نظاره کنید.
 3. این تمرین را در روز چند بار انجام دهید تا بتوانید حوزه‌ی دید بهتری داشته باشید.
تمرین کلمات پراکنده
 1. یک کاغذ سفید بردارید و بر روی وسط آن یک دایره کوچک بکشید
 2. سپس در اطراف دایره لغاتی را بصورت پراکنده بنویسید.
 3. حال سعی کنید درحالی که به دایره خیره شده‌اید کلمات را بخوانید
 4. دقت داشته باشید که چشمانتان باید فقط به دایره نگاه کنند و آنها را نباید حرکت دهید.

فراموش نکنید که راز موفقیت در یادگیری و تمرین تندخوانی داشتن ثبات است. پس اگر دوست دارید که در آموزش تندخوانی موفق شوید، حتما بصورت روزانه این تمرینات را تکرار کنید.

نکته حیاتی در مورد تمرینات تندخوانی

فراموش نکنید که راز موفقیت در یادگیری و تمرین تندخوانی داشتن ثبات است. پس اگر دوست دارید که تندخوانی را یاد بگیرید موفق شوید، حتما بصورت روزانه این تمرینات را تکرار کنید. آنگاه خواهید دید که تنها در مدت کوتاهی، سرعت مطالعه شما افزایش می‌یابد. اما اگر به دنبال تمرینات بیشتر هستید و دوست دارید که سرعت مطالعه خود را به شکل چشمگیری افزایش دهید، می‌توانید در دوره تندخوانی تایفون که حالا با تخفیف ویژه و به مدت محدودی در دسترس شماست شرکت کنید. با شرکت در این دوره مهارت تندخوانی را به شکل اصولی و کامل یاد خواهید گرفت.

رکورد داران تندخوانی و راز موفقیت آن ها

حالا که با جنبه‌های مختلف تندخوانی آشنا شدیم، وقت آن رسیده که بفهمیم آموزش تندخوانی سرعت افراد را تا چه اندازه افزایش می‌دهد.

در این بخش شما را با دنیای زیر آشنا خواهیم کرد:

 • مسابقات تندخوانی
 • رکورد داران تندخوانی در جهان
 • رکورد داران تندخوانی در ایران

مسابقات تندخوانی

مثل تمام رویدادهای دیگر، هر سال افراد زیادی از اقصی نقاط جهان در مسابقات تندخوانی شرکت می‌کنند. این افراد معمولا به طور میانگین توانایی خواندن حداقل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه را در هر دقیقه دارند. همچنین اغلب آنها حدود ۵۰ درصد از متن را کامل متوجه می‌شوند. این یعنی آن‌ها قادر به جوابگویی سوالاتی هستند که از این قسمت‌ها از آن‌ها پرسیده می شود. سرعت مطالعه آنها هم با استفاده از فرمول محاسبه سرعت مطالعه حساب می‌شود.

برای مثال آنه جونز که سرعتی بالغ بر ۴۲۰۰ کلمه بر دقیقه دارد توانسته در تست درک مطلب به ۶۷ درصد سوالات پاسخ صحیح دهد. او می‌گوید:

“چشم من در هر بار توقف قادر به تشخیص حداقل سه کلمه است. این یعنی با هربار نگاه کردن قادر هستم ۳ کلمه را بخوانم و متوجه شوم.”

نکته اینجا است که اگر تنها بتوانید در هر توقف چشم‌هایتان، فقط ۳ کلمه را عبارت‌خوانی کنید، سرعت شما تا این اندازه پیشرفت خواهد کرد.

رکورد تندخوانی در جهان

اگرچه افراد بسیار زیادی در دنیا هستند که توانسته‌اند به سرعت مطالعه آنه جونز برسند. اما برخی دیگر از افراد رکورد‌هایی از خود در تندخوانی برجای گذاشته‌اند، که هوش از سر آدم می‌پراند! هاوارد استفان برگ یکی از این افراد است. او توانسته بهترین رکورد تندخوانی را با خواندن ۲۵ هزار کلمه را در یک دقیقه از خود برجای بگذارد. البته چند سال بعد ماریا ترسا کالدرون ادعا کرد که قادر است در هر دقیقه ۸۰ هزار کلمه را بخواند و تمام متن را کاملا درک کند. از آنجایی که چنین سرعتی غیر منطقی به نظر می‌آید، نمایندگان گینس هم هنوز به این گفته وی اعتنایی نکرده اند. ضمن اینکه در سال ۲۰۱۵ قوانینی برای این رشته وضع شد که به وسیله آنها از ادعاهای غیرمنطقی جلوگیری شود.

مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد این افراد وجود دارد این است که همه آن‌ها روزی از سرعت مطالعه خود ناراضی بوده‌اند و به یک‌باره تصمیم گرفته‌اند که تحولی بزرگ در مطالعه خود و سرعت آن ایجاد کنند. شما هم اگر از سرعت مطالعه‌تان ناراضی هستید، بهتر است همین حالا برای افزایش سرعت مطالعه خود تمرین‌های تندخوانی را شروع کنید.

افزایش سرعت مطالعه دانشجویان

آموزش تندخوانی در ایران

اگرچه چند سالی است که تندخوانی به عنوان یک مهارت حتی به صورت رایگان هم آموزش داده می‌شود، اما متاسفانه هنوز اثری از مسابقات رسمی تندخوانی دیده نمی‌شود. در حالی که این مسابقات می‌توانند در افراد انگیزه ایجاد کنند و به آن‌ها کمک کنند که با یادگیری تندخوانی، سرعت مطالعه خود را افزایش دهند. در درجه اول سرعت مطالعه ما نسبت به سایر کشورهای پیشرفته دنیا بسیار پایین است.

جالب است بدانید که آمریکایی‌ها بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کلمه را در یک دقیقه مطالعه می‌کنند و دانشجویان ژاپنی با ثبت رکورد قادر به خواندن بیش از ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه هستند. در کشورهای پیشرفته تندخوانی پیش‌نیاز ورود به دانشگاه محسوب می‌شود؛ اما متاسفانه بیش از ۹۰ درصد از دانشجویان ایرانی حتی نام این مهارت را هم نشنیده‌اند‌. متاسفانه باید بگویم، سرعت مطالعه بین دانشجویان ایرانی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه می باشد که آمار به شدت ضعیفی است.

آموزش تندخوانی هوش برتر ایرانیان

ما هم در موسسه هوش برتر ایرانیان تصمیم گرفتیم تا با مطالعه علم روز دنی و به کارگیری انواع ابزارهای آموزشی، دانش تندخوانی را به هم‌میهنانمان تدریس کنیم. دوره تندخوانی تایفون ثمره همین تلاش‌ها بود که امروزه توانسته رضایت بیش از ۹۸ درصد شرکت کنندگان را به طور کامل جلب کند. در واقع ما در تهیه این دوره سعی کردیم تمامی نواقصی که سایر دوره‌های موجود در بازار داشتند را برطرف کنیم. شما هم می‌توانید با تخفیف ویژه در دوره آموزش تندخوانی تایفون شرکت کنید و سرعت مطالعه خود را چند برابر افزایش دهید. آن هم بدون آنکه دقت و درک مطلب شما ذره‌ای افت داشته باشد.

بهترین کتاب های آموزش تندخوانی

کتاب‌ها ارزان‌ترین و شاید راحت‌ترین راه برای یادگیری مطالب مختلف به شمار می‌روند. تندخوانی هم یکی از مهارت‌هایی است که حتی اگر نشود تمام آن را با استفاده از یک کتاب یا دو کتاب یاد گرفت، اما مطالعه و آشنایی با کتاب‌های مربوط به آن می‌تواند پروسه یادگیری ما را سریع‌تر کند. به همین دلیل هم ما تصمیم گرفتیم در اینجا ۶ مورد از بهترین کتاب‌های تندخوانی را به شما معرفی کنیم. این کتاب‌ها عبارتند از:

 1. برنامه ۷ روزه یادگیری تندخوانی
 2. راهنمای کامل برای احمق‌هایی که می خواهند تندخوانی یاد بگیرند!
 3. کتاب تندخوانی تونی بوزان
 4. ده روز تا سریعتر خواندن
 5. راهنمای کامل تندخوانی از ناتان آرمسترانگ
 6. فتوریدینگ

برنامه ۷ روزه یادگیری تندخوانی رایگان

درست نیست اگر اینجا هم حرف از آموزش تندخوانی بزنیم، اما از مخترع این روش یعنی خانم اولین وود صحبتی به میان نیاوریم. این کتاب شاید بهترین و کامل ترین نمونه موجود در بازار نباشد. اما خواندن آن خارج از لطف نیست. اولین وود سعی کرده تا در این کتاب برنامه‌ای ۷ روزه را به مخاطبانش ارائه کند. این برنامه هفت روزه شاید شما را تندخوان نکند، اما حداقل اش این است که شما را به خوبی با این مهارت آشنا خواهد کرد.

راهنمای کامل برای احمق هایی که می خواهند تندخوانی یاد بگیرند!

شاید شما هم با دیدن اسم این کتاب تعجب کنید. اما حقیقت این است که ابی مارکس، نویسنده این کتاب، آثار بسیاری در زمینه یادگیری سریع و بهتر مطالب دارد. ویژگی اصلی این کتاب نثر ساده و قابل فهم آن است. به طور کلی می‌توان ادعا کرد که ابی مارکس هیچ نکته را نکته‌ای را نگفته باقی نگذاشته است. همچنین وجود تمرینات زیاد و موثر در این کتاب، سبب شده که شما در طول مدت زمان خاصی بتوانید بر این مهارت مسلط شوید. شما می‌توانید در طول زمان مطالعه و انجام تمرینات این کتاب، مدام سرعت مطالعه خود را ثبت کنید و به مرور زمان بفهمید چه اندازه پیشرفت داشتید.

کتاب تندخوانی تونی بوزان

اغلب افراد تونی بوزان را به خاطر اختراع خارق‌العاده او یعنی نقشه کشی ذهنی به یاد دارند. اما تونی بوزان در بسیاری از زمینه‌های دیگر هم فعالیت‌های زیادی داشته است. درست مثل همین کتاب. بوزان در این کتاب، علاوه بر ذکر کردن ویژگی‌های تندخوانی، به سراغ حوزه‌های دیگر هم رفته است. مثلا او سعی کرده تا با ذکر کردن نکاتی در مورد خلاصه نویسی و یادداشت برداری، این کتاب را بیش از پیش پر استفاده و مفید کند. ما نیز در هوش برتر ایرانیان، با الهام از این کتاب دوره‌ای به نام کوچینگ مطالعه طراحی کردیم. در دوره کوچینگ مطالعه ما علاوه بر تدریس تندخوانی و نقشه کشی ذهنی، مهارت‌های مربوط به حافظه و تمرکز را نیز به افراد می‌آموزیم. در وواقع این دوره راهنمای جامعی است که نحوه مطالعه فرد را دگرگون می‌‌کند.

ده روز تا سریعتر خواندن

کتابی دیگر از ابی مارکس بیل که در این کتاب هم به بررسی راهکارهایی پرداخته شده است، که به افزایش سرعت مطالعه شما کمک خواهند کرد. این کتاب پرفروش آموزش تندخوانی یکی از معروف‌ترین‌ها در این زمینه به حساب می‌آید و مثل تقریبا تمام کتاب‌های این لیست تمرین محور است.

دوره فوق پیشرفته تندخوانی تایفون

راهنمای کامل تندخوانی از ناتان آرمسترانگ

این کتاب به نوعی با رویکرد شخصی نوشته شده است؛ اما این به چه معناست؟ این یعنی آرمسترانگ کوشیده تا در این کتاب به کمک تجربه‌های شخصی خود و بهره گیری از دوره‌های آموزشی که طی سالیان مختلف گذرانده است، علاوه بر پاسخ دادن به بسیاری از جملات شما، تمرینات فوق‌العاده‌ای هم برای آموزش تندخوانی طراحی و در کتاب خود قرار دهد. آرمسترانگ به این دلیل در این زمینه از سایرین معروف‌تر است که خود او زمان و هزینه زیادی را صرف یادگیری این مهارت‌ها کرده است.

فتوریدینگ یا تصویرخوانی

آخرین کتابی که امروز به شما معرفی می‌کنیم اثر مشهور پاول شیل است. او باور دارد که اگر بتوانیم در فتوریدیگ مسلط شویم، خواهیم توانست تنها با یک نگاه محتویات یک صفحه را به طور کامل خوانده و متوجه شوید. ادعایی که در نگاه اول به شدت بچگانه و حتی احمقانه به نظر می‌رسد. اما با یکبار مطالعه این کتاب متوجه می‌شوید که وقت و هزینه‌ای که مطالعه آن صرف کردید کاملا ارزشش را داشته است.


همچنین بخوانید: لیست کتاب هایی که باید خواند را می‌توانید در هوش برتر ایرانیان بخوانید.


آیا کتاب راهی مناسب برای آموزش تندخوانی رایگان است؟

سوالی که حالا شاید برای شما یش بیاید این است که خب وقتی که کتاب‌های مناسبی برای آموزش تندخوانی وجود دارند، چرا باید به دنبال دوره‌های آموزشی بود؟

کتاب‌ها به همان اندازه که خوب و پربار هستند، اما برای یادگیری برخی چیزها ساخته نشده‌اند. این یعنی کمک گرفتن از یک مشاور یا مدرس تندخوانی، به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر مطالب داخل کتاب، با کمک گرفتن از یک استاد تندخوانی، آینده خود را تضمین کنید.

اگر همین حالا سری به اینترنت بزنید، قطعا با سیلی از دوره‌های رایگان و غیر رایگان آموزش تندخوانی روبرو خواهید شد. از دوره‌هایی که با بدترین کیفیت ممکن تولید شده‌اند گرفته، تا دوره‌هایی مثل دوره تندخوانی فوق پیشرفته که بر اساس دانش روز دنیا و با بهره گیری از جدیدترین مطالب آموزشی طراحی شده و تدریس می‌شوند.

اما چگونه می‌توان فهمید که بهترین استاد تندخوانی کشور کیست؟ از کجا باید بفهمیم که کدام دوره تندخوانی بهترین دوره موجود در بازار است. استانداردهای لازم برای انتخاب بهترین دوره کدامند؟
کمی صبر کنید. ما تمام این سوالات را پاسخ خواهیم داد.

اساتید آموزش تندخوانی

معلم‌ها همیشه نقش بسیار مهمی در پیشرفت و یا پسرفت دانش‌آموزان و دانشجویان خود داشته‌اند. مسلما تندخوانی هم از این قائله مستثنا نیست. قبلا گفتیم که خوشبختانه آموزش تندخوانی در کشور ما با اقبال بیشتری نسبت به قبل روبرو شده است. اما آیا می‌توان همین حرف را در مورد اساتید تندخوانی هم زد؟ آیا این اساتید به اندازه کافی هستند و مهمتر از آن، آیا همه آنها برای آموزش تندخوانی از آمادگی و دانش کافی برخوردارند؟ دوره‌های موجود چطور؟ آیا همه آن‌ها دارای محتوای آموزشی مفید هستند؟ اجازه بدید با هم به تک تک این سوالات پاسخ دهیم.

بهترین استاد تندخوانی ایران

حتما شما هم در دوران مدرست و دانشگاه معلم‌ها و استادهایی داشته‌اید که از شرکت در کلاس‌های آنها خسته نمی‌شدید. این اساتید معمولا موجب افزایش انگیزه برای درس خواندن هم می‌شوند؛ زیرا دانش‌آموزان و دانشجویان در این کلاس‌ها احساس خستگی نمی‌کنند.

اما علاوه بر خلق و خوی خوب و توانایی کنترل و اداره کلاس، آگاهی استاد از مطلبی که در حال تدریس آن است هم بسیار اهمیت دارد. آشنایی استاد با مبحثی که در حال تدریس آن است سبب می‌شود که بتواند اطلاعات خوبی در اختیار دانشجویان یا دانش‌آموزان خود قرار دهد. در کنار همه این‌ها، تسلط یک استاد بر نحوه تدریس مطالب هم از اهمیت زیادی برخوردار است. چنانچه استاد بر فنون تدریس مسلط نباشد و با روش‌های مطالعه و یادگیری آشنا نباشد، در انتقال مطالب به مشکل خواهد خورد. همه این حرف‌ها برای این زده شد تا شما را با یکی از بهترین اساتید تندخوانی ایران آشنا کنیم.

سهیل امانی ؛ از بهترین اساتید آموزش تندخوانی ایران

سهیل امانی

یک جوان جویای نام که خیلی زود توانست پله‌های ترقی را با آموزش دیدن و یادگیری مهارت‌های مختلف طی کند، حالا چند سالی است که آموخته‌های خود را با مردم به اشتراک می‌گذارد. سهیل امانی به سبب سابقه طولانی مدتی که در تدریس زبان انگلیسی داشته است، به طور کلی با روش‌های مختلف تدریس و سبک های یادگیری آشناست. او همچنین شاگرد کسانی چون تونی بوزان بزرگ بوده است و برای مثال نقشه کشی ذهنی را مستقیما از او یاد گرفته است.

علاوه بر این، شوق و علاقه او برای یادگیری مطالب بیشتر در زمینه فعالیتش، باعث شده که از آموزش‌های افرادی مثل دومینیک برایان هم در دوره‌های خود استفاده کند. پس چه چیزی بهتر از اینکه یک دبیر، به ما مهارت آموزی کند؟

بهترین دوره آموزش تندخوانی کدام است؟

اگرچه دوره‌های آموزش تندخوانی رایگان خوبی در دسترس ما قرار دارند، مسلما هرکدام از ما قبل از اینکه دست در جیب مبارک کنیم و بخواهیم برای شرکت در دوره‌ای هزینه پرداخت کنیم، ابتدا از خود می‌پرسیم که “آیا ارزش این پول رو دارد؟”. این سوال کاملا طبیعی و عاقلانه است. چرا؟ چون علاوه بر پول قرار است چیزی گرانبهاتر یعنی زمان خود را صرف آن کنیم. پس بیایید با هم یک دوره را از جوانب زیر بررسی کنیم:

 • هزینه شرکت در دوره
 • محتوای آموزشی دوره
 • تجربه شرکت کنندگان
 • جامعه هدف
 • ضمانت بازگشت وجه
 • پشتیبانی

بهترین دوره آموزش تندخوانی

۱- هزینه شرکت در دوره

قطعا همه ما به دنبال این هستیم که با کمترین مبلغ پرداختی، بیشترین کیفیت را دریافت کنیم. اما چنین چیزی تا چه حد امکان پذیر است؟ خب از قدیم گفته‌اند که “هرچقدر پول بدهی، همان اندازه هم آش می‌خوری”. مثلا ما در مجموعه هوش برتر ایرانیان تلاش کرده‌ایم تا تمام دوره‌های خود را با قیمتی در اختیار شما قرار بدهیم، که اغلب افراد قادر به شرکت در آن‌ها باشند. برای همین هم تصمیم گرفتیم تا دوره تندخوانی فوق پیشرفته تایفون را حالا با تخفیفی باورنکردنی و به مدت محدود در اختیار شما علاقه‌مندان بگذاریم. اینگونه شما نه تنها پول زیادی بابت یادگیری مهارت تندخوانی پرداخت نمی‌کنید، بلکه این مهارت را به شکل کاملا اصولی فرا خواهید گرفت.

۲- محتوای آموزشی دوره

اما شاید مهمتر از مبلغ، کیفیت آموزشی دوره است؛ زیرا اگر دوره‌ای محتوای ارزشمند داشته باشد، آنگاه هزینه پرداختی برای آن به چشم نخواهد آمد. دوره آموزش تندخوانی هوش برتر ایرانیان هم با استفاده از دانش و اطلاعات روز دنیا طراحی شده است. به همین دلیل هم معمولا نتیجه خوبی را برای شرکت کنندگان به همراه داشته است. باور نمی‌کنید؟ پاراگراف بعدی را بخوانید.

۳- تجربه شرکت کنندگان

یکی از چیزهایی که اخیرا در کشور ما باب شده است، اتکا و اعتنا به نظر شرکت کنندگان در یک دوره است. این اتفاق بسیار خوبی است. بدون شک کسانی که تجربه‌ای واقعی از شرکت در یک دوره داشته اند، می‌توانند به ما در انتخاب درست کمک کنند. در مورد دوره آموزش تندخوانی هوش برتر ایرانیان هم همین موضوع صدق می‌کند. همیشه گفته‌ایم و می‌گوییم که بدون شک بهترین گواه برای کیفیت کار ما، نظرات شما همراهان است. به همین دلیل هم خوشحالیم وقتی می‌بینیم که توانسته‌ایم رضایت ۹۸٫۶ درصد مخاطبان خود را به طور کامل جلب کنیم. بله، یک دوره خوب باید تا این حد خوب باشد! نظرات چند تن از شرکت کنندگان دوره تندخوانی فوق پیشرفته تایفون را در ویدئوی زیر می‌توانید مشاهده کنید.

۴- جامعه هدف

بسیاری از دوره‌های موجود در بازار ممکن است فقط بخش کوچکی را از جامعه پوشش دهند. این دوره‌ها اگرچه ممکن است متمرکز کار کنند، اما متاسفانه اغلب در ساختار خود ضعف‌هایی دارند که سعی می‌کنند با محدود کردن این ضعف‌ها هم پوشانده شوند. حال آنکه دوره آموزش تندخوانی که جامعه هدف بزرگتری دارد و بخش‌های مختلف جامعه را در بر می‌گیرد، مسلما جامع تر به رقبای خود است. فکر نمی‌کنم لازم باشد بگویم دوره‌های هوش برتر ایرانیان هم همین ویژگی را دارند!

 ۵- ضمانت بازگشت وجه

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دوره آنلاین این است که شما بتوانید در صورت عدم رضایت یا کسب نتیجه دلخواه، وجه پرداختی برای شرکت در آن دوره را پس بگیرید. این نکته سبب خواهد شد که ما با خیال راحتتری در آن دوره شرکت کنیم؛ چون این اطمینان به ما داده شده که در صورت عدم رضایت، بتوانیم وجه پرداختی خود را پس بگیریم. از طرفی هم این ویژگی کیفیت دوره را به ما اثبات می‌کند؛ زیرا اگر چنین نبود هیچ گاه چنین شرایطی برای ما در آن دوره قرار داده نمیشد. ما هم در هوش برتر ایرانیان در تمامی دوره‌های آموزشی خود این شرط را گنجانده‌ایم که شرکت کنندگان می‌توانند در صورت عدم رضایت، تا ۹۰ روز پس از ثبت نام وجه پرداختی خود را پس بگیرند.

البته بد نیست بدانید که درصد رضایت‌مندی شرکت کنندگان در دوره‌های ما ۹۸٫۶ بوده است که این رقم در مورد دوره تندخوانی فوق پیشرفته تایفون عدد ۹۹ درصد است. این یعنی تنها ۱ درصد از افراد از این دوره راضی نبوده‌اند که بیشتر این موارد هم به عدم توانایی در استفاده از فایل‌های آموزشی مربوط می‌شود.

۶پشتیبانی

خدمات پس از فروش یا همان پشتیبانی فاکتور مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد. بسیاری از موسسات به محض فروش دوره و دریافت پول، شرکت کنندگان را به کلی رها می‌کنند. این کار موجب می‌شود که اگر ما در طول دوره با سوال یا نقطه مبهمی مواجه شدیم، ندانیم چگونه آن را برطرف کنیم.

 در حالی که ما بر خلاف بسیاری از موسسات دیگر همیشه سعی کرده‌ایم رابطه خود را با شرکت کنندگان حفظ کنیم تا هرجا احساس مشکل ردند، بتوانند بدون هیچ هزینه اضافه‌ای آن را با ما در میان بگذارند. به یاد داشته باشید که اگرچه اغلب آموزش‌ها بصورت مجازی و از پیش ضبط شده هستند، اما حس مسئولیت پذیری و انسانیت افراد می‌تواند گرما و صمیمیت این دوره‌های آنلاین و غیر حضوری را حتی از گرمای کلاس‌های حضوری هم بیشتر کند.

دوره فوق پیشرفته تندخوانی تایفون

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

104 پاسخ

 1. سلام و عرض ادب خدمت شما استاد عزیز
  من حدود ۵یا۶ماه پیش دوره تند خوانی رو از شما تهیه کرده بودم
  الام هم اون آموزش ها پیشم است
  الان من شروع به یاد گرفتن این آموزشها کردم
  خوب در جریان یاد گرفتن تین آموزش خیلی سوال اا تو ذهنم ایجاد شده،خوب این سوال ها رو از کی بپرسم؟؟!
  مرسی از همکاریتان!!!

  1. داداش می شه من شماره بدم ،نصف هزینه رو برا خودت بزنم ، دوره ها رو برا منم بفرستی؟

   1. سلام جهت مشاوره رایگان به شماره ۰۹۳۰۴۲۵۲۹۲۹ واتس آپ پیام دهید

 2. سلام در دوره نگفتید که چگونه صداهای درونی را دیگر نداشته باشید لطفاً راهنماییم کنید

 3. سلام وقت بخیر
  ممنونم بابت اطلاعات مفیدی که قرار میدید
  کتاب‌هایی که در مورد تندخوانی معرفی کردید رو متاسفانه پیدا نکردم
  ممنون میشم اگر لینک دانلود اونها رو هم قرار بدید یا لطفا برام ایمیل کنید
  متشکرم
  naserif901@gmail.com

  1. سلام دوست عزیز
   تمامی کتاب ها داخل وب سایت فیدیبو در دسترس هستند

  1. سلام دوست عزیز
   لطفا آدرس ایمیلتون رو بدون .www وارد کنید تا ایمیل رو دربافت کنید
   ممنون

 4. سلام. ممنون از مقاله کامل و جامع شما. من هرچی گشتم نتونستم کتاب «راهنمای کامل برای احمق هایی که می خواهند تندخوانی یاد بگیرند!» رو پیدا کنم. اگه ممکنه pdf این کتاب رو برای من ارسال کنین. بازم ممنون amirabbas.nkh1379@gmail.com

  1. سلام دوست عزیز
   ایمیل براتون ارسال شده لطفا قسمت spam رو هم چک کنید

  2. سلام من ایمیلم رو وارد کردم اما چیزی برام نیومد قسمت spam رو هم چک کردم لطفا راهنمای کنید

   1. سلام و درود دوست عزیز
    تمامی کارگاه ها در قسمت هوش برتر پلاس هستند.اون قسمت رو چک کنید

 5. عذر میخواهم وقتی دوره رو با کارت به کارت خریداری کنیم چقدر طول میکشه بررسی کرده و فایل دانلو د رو در اختیار مان قرار دهید ؟حوصلم سر رفت

  1. سلام دوست عزیز
   سفارش شما تکمیل شد

 6. ای کاش تمرین هاش رو تو یه مقاله درست کنید تا بتونیم بهتر شیم 💪ولی مقاله باحالی بود اگر واقیت داشته باشه 🤩😍👏👏من که خیلی لذت بردم 👌

 7. دمتون گرم استاد با اموزش های رایگان شما سرعت مطالعهم چند برابر شده و اعتماد به نفسم در مطالعه بالاتر رفته و الان مثل گذشته که از کتاب فرار یکردم نیستم و علاقه دار که بیشتر یاد بگیرم کاش زود تر با شما اشنا میشدم.

  1. سلام دوست عزیز
   رضایت شما افتخار ماست
   امیدوارم که روز به روز پیشرفت کنید

 8. خسته نباشید.من کنکوریم یه کنکوری باید دروس ۳سال و خوب و بادقت بخونه تا تو ذهنش بمونه وقتی که سعی میکنی تند بخونی مطالب و به خوبی متوجه نمیشی.راه حلی دارید؟

 9. واقعا برام جالب بود! می دانید چرا؟
  چون بعد از قسمت در مورد عموی حرکت دادن انگشت باعث تند خوانی میشه رو استفاده کردم و واقعا تفاوت رو احساس کردم می تونید دوباره مطلب رو با تکان دادن انگشت به صورت عمودی و عبارت خوانی امتحان کنید و تفاوت و واقعی بودن این مطلب رو لمس کنید! به هرحال امتحانش رایگانه:)
  واقعا تجربه ی عالی ای بود من لذت بردم و حتما در دوره ها تون شرکت خواهم کرد و کتاب هارو خواهم خواند و نظرم رو برای شما مخاطبین عزیز خواهم گفت

  شاد و سلامت باشید و سربلند و پیروز!)

  1. سلام دوست عزیز
   از رضایت شما بسیار خرسندیم.ممنون از زمانی که گذاشتید تا تجربه تون رو با ما شریک بشید
   موفق و پیروز باشید.

 10. سلام ضمن تشکر از مطالب خوبتون ایمیل فرستادم ولی برام چیزی نیامده

  1. سلام و درود بر شما
   اگر در دوره تندخوانی فوق پیشرفته تایفون شرکت کرده باشید فایل های تندخوانی رو میتونید از پنل کاربری تون دریافت کنید.
   درصورت بروز مشکل با همکارانم در پشتیبانی تماس بگیرید تا مشکل را برطرف کنند.
   شماره تماسمون در قسمت تماس بامای سایت وجود داره.
   با تشکر فراوان از همراهی شما

   1. سلام وعرض ادب خداقوت مطالبتون خیلی عالی و پربار بود ببخشید من ایمیلم را میزنم pdfبرام فرستاده نمیشه میشه لطفا بررسی کنید

    1. سلام دوست عزیز
     ایمیلتون رو اشتباه وارد کردید
     gmail رو نوشتید gmil

     1. سلام دوست عزیز
      ایمیل براتون ارسال شده
      لطفا قسمتspam – social و promotion رو چک کنید

 11. سلام واقعا خوب بود ولی اگه میشه pdf کتاب هایی که گفته بودین رو برام بفرستین لطفا ایمیلم:www.yegon@yahoo.com
  با تشکر

 12. سلام استاد گرامی من هم،سالها عاشق مسلط شدن به این روش برای مطالعه بودم امیدوارم برای سربلندی ایران که سرمایه معنوی برای شما ایجاد خواهد کرد به آموزش رایگان که در شبکه کالا قول دادید ادامه دهید را وعده وفا امیدوارم نام ات ماندگار گردد

  1. سلام علیکم کلیپ هایی که دررابطه باآموزش تندخوانی هستند را باید از کجا دریافت کنم؟

   1. برای دریافت مشاوره رایگان واتس آپ به شماره09304252929 پیام دهید

   2. دوره تنذخوانی تایفون تهیه کنید و برای مشاوره رایگان به شماره ۰۹۳۰۴۲۵۲۹۲۹ واتس آپ پیام دهید

 13. سلام
  خدا قوت…
  برای دوره هایی به صورت غیر حضوری انجام می شود ( بسته های آموزشی ) آیا گواهینامه هم صادر می شود ؟ از کجا ؟

 14. با سلام ممکنه چندتا فیلم از مسابقات تندخوانی بفرستید ایا واقعا رسیدن به چنین سرعتی ممکن هست من که فکر نمی کنم و یا حداقل خودتون چند نوع کتاب با سرعت بالا بخونید و به سوالات جواب بدین با سرعت ۱۰۰۰ کلمه فیلمشو اماده کنید تو سایت قرار بدین
  من خیلی سایت شما رو دنبال می کنم منتظر پاسخ شما هستم

  1. مشکلی در سیستم به وجود آمده و ما در صدد رفع آن هستیم
   به محض رفع شدن مشکل ایمیل را برای شما ارسال خواهیم کرد.

 15. سلام یه سوال دارم و اون اینکه توی تمرین خط افزایشی من وقتی برای بار پنجم مطلب رو میخونم تا به نقطه E برسم به دلیل اینکه مطالب قبلی رو برخی بار برخی ۴ بار و… خوندم طبیعیه که چون با مطلب آشنایی دارم سرعت افزایش پیدا کنه
  بهتر نیست هر بار مطلب عوض بشه تا نتایج این افزایش سرعت واقعی باشه؟؟

 16. سلام و سپاس از آموزش عالی تون در مورد مطالعه مهارت زبان خوندن برای آمادگی جهت موفقیت در آزمون های زبان چه راهکاری دارید؟

  1. سلام وقت بخیر
   بهترین راهکار پیشبرد آموزش تحت حمایت یک استداد حرفه و کاربلد است.

 17. با سلام ، واقعا ازتون ممنونم که این پکیج رو به صورت رایگان به اشتراک گذاشتین.

 18. سلام و ممنون بابت ارائه رایگان این دوره. واقعا بعد از همون تمرین جلسه اول تاثیرش رو دیدم……نه در حد اعلا ولی همون خط بردن هم روی تندخوانی تاثیر داره
  خدا خیرتون بده. امیدوارم همه تندخوانی و یاد بگیرن

 19. خیلی ممنون از بابت آموزش عالی تون. من دانشجو هستم و قصد شرکت در دوره PhD را دادم اما متاسفانه سرعت مطالعه م بسیار پایینه و همیشه توی آزمون ها وقت کم میارم که باعث ضایع شدن حقم میشه… مطمئنا آموزش شما کمک کننده خواهد بود برایم

 20. سلام من فایل شما رو دانلود کردم خیلی مفید و موثر بود گرچه باید تمرین داشته باشیم برای رسیدن به هدف ولی با فایل شما کامل و خوب تند خوانی توضیح داده شده و بسیار کاربردی هست – ممنون از شما

 21. سلام متاسفانه من نتونستم دوره پی دی اف رو دانلود کنم لینکی ک فرستادین مشکل
  داشت

 22. من این فایل رو دوبار دانلود کردم؛ اما باز هم فایل باز نشد! لطفا راهنمائیم کنید! باتشکر?

  1. سلام
   فرمت این فایل PDF است. شما باید نرم افزار پی دی اف خوان نصب داشته باشید.

   1. و اینکه من متوجه فرم نشدم و اشتباهی یه حساب جدید با شماره ی پدرم درست کردم و حالا به جای حساب خودم به پدرم ارسال شد!😅نمیدونم الان من پشتیبانی بخوام به پدرم زنگ زده میشه و همینطور همه چیز الان من باید چیکار کنم؟!!!

    1. سلام دوست عزیز
     لطفا به شماره ۰۹۳۷۴۲۷۲۸۲۵ در واتساپ پیام بدید

   1. سلام دوست عزیز
    با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۳۰۶۹ تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند

 23. من این تند خوانی دوست دارم چون علاقه به درس خوندن دارم

  1. سلام من این فایل رو دانلود کردم ولی باز نمیشه.می خواستم ببینم چرا

 24. سلام وعرض احترام
  توی درخواستهام داشتم مینوشتم باید دوره تند خوانی یاد بگیرم تا نت وباز کردم وسرچ کردم دیدم سایت شما هست الان هم تازه دانلود کردم
  من مشایخی هستم مدرس درمباحث انگیزشی وقانون جذب و رفتار شناسیdisc
  سایتم zehneali.ir
  درود فراوان به عشق وجود مدیر سایت

  1. با سلام خدمت شما. خوشحالم کخ این اتفاق افتاد.
   موفق و پیروز باشید…

   1. سلام من سال ۱۴۰۰کنکور دارم اگر فایل تند خوانی را تهیه کنم به من کمک می کند ؟

 25. باسلام و خداقوت خدمت استاد گرامی جناب آقای امانی
  از جنابعالی بابت مطالب ارزشمند و مفید که بصورت رایگان ارائه شده بود بسیار سپاسگذارو متشکرم.استاد عزیز شما چه زیبا ذکات علم کردین. خداوند حافظ شما باشد.

 26. استاد عزیز دمتون گرررم..واقعا خدا خیرتون بده…عاااالی..خیلی خوشحال شدم

  1. سلام
   خسته نباشید
   ببخشید وقتی که شروع میکنم به تمرین تندخوانی
   یه دفعه استرس شروع میشه
   می تونید بگید دلیلش چیه؟؟

  2. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی، میخواستم از خدمتتون بپرسن این روش تندخوانی با روش های دیگر که در کشور ما مرسوم شده و در حال آموزش هست تفاوت خاصی داره یا خیر، با تشکر از شما

    1. سلام ,سپاس بابت سایت خوبتون.چقدر مقاله هایی که گذاشتین خوبن.میشه لطفا pdfکتابهایی که برای تندخوانی هست رو برام بفرستین.

     1. با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
      pdf خواسته شده به آدرس ایمیل شما ارسال شد.
      موفق و پیروز باشید

 27. سلام خسته نباشید
  خیلی ممنونم از این که این آموزش خوب رو رایگان ارائه کردید برای همه مردم .
  pdf که مربوط به تمرین جلسه دوم بود و گفتن پرینت بگیرید رو من تو فایلی که دانلود کردم ندیدم ( فقط اسلاید های اموزشی رو به صورت pdf گذاشته بودن)
  اگه امکانش هست فایل رو به ایمیلم بفرستید یا بزارید رو سایت
  بازم تشکر میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *