H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

4054b2

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

4054b2

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ؛ ۸ راهکار طلایی

فهرست مطالب

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم

کم کم به امتحانات نزدیک می‌شویم و باید درس خواندن را شروع کنیم. اما احتمالا شما هم مثل خیلی افراد دیگر، هنگام مطالعه خیلی زود خسته شده و از آن دست می‌کشید. این موضوع نه تنها میل شما را به درس خواندن از بین می‌برد، بلکه یادگیری شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای اینکه به هیچکدام از این مشکلات برنخوریم بهتر است که اول یاد بگیریم چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم . برای همین هم ما در این مقاله ۸ راهکار به شما معرفی کردیم تا با این خستگی مقابله کرده و یادگیری سریع تر از قبل در شما اتفاق بیفتد. اگر به دنبال نمرات خوب در امتحانات خود هستید، این مقاله را از دست ندهید.

 

۱- اولویت بندی کنید

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که ما را در حین مطالعه خسته می‌کند، عدم اولویت بندی مناسب است. برای اینکه بتوانید به بهترین شکل از زمانی که در اختیار دارید برای مطالعه کردن استفاده کنید، بهتر است که مطالب درسی را اولویت بندی کنید. سعی کنید حتما با مطالعه مطالبی روزتان را شروع کنید که فهم آنها برای شما سخت است.

دلیل این اتفاق تنها یک چیز است. مغز شما مسلما در درک و پردازش برخی چیزها نسبت به سایرین قوی‌تر و یا ضعیف‌تر است. برای اینکه بتوانید این اختلاف را جبران کنید هم شما باید با مطالعه مطالب سخت‌تر روز خود را شروع کنید. اگر اینکار را انجام ندهید و به جای آن هر درسی دلتان می‌خواهد را بخوانید، وقتی به مطالب سخت و مشکل می‌رسید دیگر انرژی برای یادگیری آنها نخواهید داشت.

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم رژیم غذایی

۲- چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ؛ اصلاح رژیم غذایی

رژیم غذایی شما تاثیر زیادی بر روی خستگی و بی انرژی بودن شما چه در هنگام درس خواندن و چه در هنگام انجام کارهای روزانه دارد. پس برای اینکه یاد بگیریم چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ، بهتر است که قبل از هرچیز رژیم غذایی خود را اصلاح کنیم.

یک رژیم غذایی مناسب شامل تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، کربوهیدارت‌ها و پروتئین‌ها است. پس حتما در طراحی و برنامه ریزی یک رژیم غذایی جدید این نکات را رعایت کنید.

نکته دیگری که این جا باید فراموش نکنید، جایگزین کردن مواد مصنوعی با خوراکی‌های طبیعی است. برای مثال سعی کنید تا جایی که می‌توانید از شیرینی‌ها و مواد قندی غیر طبیعی دوری کنید. به جای این خوراکی‌ها بهتر است از میوه‌ها و خشکبار برای تامین قند بدنتان استفاده کنید.

آخرین توصیه ما هم برای شروع یک رژیم غذایی مفید برای مغز استفاده از نان و آرد جو به جای آرد گندم است.


اگر هنوز نمی‌دانید برای تقویت حافظه خود چه بخورید
بهتر است مقاله برای تقویت حافظه چه بخوریم را مطالعه کنید. 


۳- به چیزهای بی اهمیت فکر نکنید

فکر کردن به مطالب بی اهمیت و پیش پا افتاده باعث خسته شدن مغز شما خواهد شد. یک راه مناسب برای جلوگیری از خستگی هنگام مطالعه این است که یاد بگیرید به مطالب و موضوعات مختلف مدام فکر نکنید. وقتی شما ذهن خود را درگیر مسائلی از این دست می‌کنید در واقع در حال تضعیف کردن آن هستید.

فکر کردن

یکی از بزرگترین منابع این افکار مزاحم شبکه‌های اجتماعی هستند. تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر تمرکز و دقت شما به حدی است که اگر دوست دارید جلوی آلوده شدن مغز خود را بگیرید بهتر است استفاده از آنها را مدیریت کنید. این مدیریت کردن فقط محدود به مدیریت زمان استفاده از آن‌ها نیست. شما می‌بایست علاوه بر زمان، نوع استفاده خود از آنها را نیز مدیریت کنید. این کار شامل آنفالو کردن صفحات و افرادی است که هیچگونه محتوای مفیدی برای شما ندارند.

 

۴- چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ؛ استراحت کردن

اشتباهی که خیلی از افراد مرتکب می‌شوند استراحت نکردن حین درس خواندن است. اغلب ما فکر می‌کنیم که باید به صورت یکسره و بدون هیچگونه استراحتی مطالعه کنیم. در صورتی که اگر قرار است یاد بگیریم چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم حتما باید در بین زمان‌هایی که در حال مطالعه هستیم، چند دقیقه‌ای را به مطالعه کردن اختصاص دهیم. این کار باعث خواهد شد که بدن و از همه مهمتر مغز ما انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنند. بهتر است در این فرصت از جای خود بلند شده، کمی قدم بزنید و در صورت امکان هوای آزاد تنفس کنید. اکسیژن تازه می‌تواند خواب را از سر شما بپراند.

 

۵- صبح‌ها درس بخوانید

سحر خیزی

سحر خیز باش تا کامروا شوی. این ضرب‌المثل را همه ما بارها و بارها شنیده‌ایم اما در واقعیت چند بار به آن عمل کرده‌ایم؟ جالب است بدانید که بر طبق تحقیقات انجام شده، سحر خیز بودن و مطالعه در صبح بسیار مفید تر از عصر و شب است. دانستن روش درس خواندن برای امتحان به ما کمک خواهد کرد تا نمرات بهتری بگیریم. پس بهتر است که کار مهمی مثل درس خواندن را صبح‌ها انجام دهید. اینگونه علاوه بر اینکه نفع بیشتری از ساعات مطالعه خود می‌برید، در ادامه روز به بقیه کارهای خود خواهید رسید.

 

 

 

 

۶- چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ؛ چرت بزنید!

چرت زدن نه تنها به درس خواندن بدون خستگی کمک می‌کند، بلکه باعث خواهد شد که انرژی بدنی شما به شکل عجیبی افزایش پیدا کند. بهتر است به صورت روزانه حتما نیم ساعت تا یک ساعت را به چرت زدن اختصاص دهید. چرت زدن به شما کمک می‌کند که حداقل برای دقایقی هم که شده به بدن خود استراحت دهید. اما اگر کارمند هستید و موقعیت انجام چنین کاری را ندارید چطور؟ خب شما می‌توانید همان پشت میز لحظاتی چشمان خود را بسته و در همان حالت نشسته استراحت کنید. اگر با کامپیوتر زیاد کار می‌کنید حتما چنین کاری را انجام دهید.

چرت زدن


با مطالعه مقاله تاثیر خواب بر یادگیری
خواهید فهمید که چرا یک چرت کوتاه تا این اندازه مفید است.


۶- آدامس بجوید

جویدن آدامس پاسخی دیگری برای سوال ” چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ” است. آدامس جویدن با فعال نگه داشتن ذهن و بدن شما، به شما کمک خواهد کرد تا با خواب آلودگی هنگام مطالعه مبارزه کنید. بهتر است از آدامس‌های بدون قند و یا با قند طبیعی برای اینکار استفاده کنید. چرا که پیش تر هم گفتیم قند غیر طبیعی برای تمرکز شما مضر است.

۷- چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ؛ قهوه بنوشید

در مورد قهوه و نوشیدن آن نظرات بسیاری وجود دارد. اما چیز یکه مشخص است این است که قهوه حاوی مقادیر بسیار زیادی از کافئین است. کافئین ماده‌ای محرک است که می‌تواند از خستگی شما هنگام درس خواندن جلوگیری کند. اما مراقب باشید چرا که مصرف بیش از حد کافئین نه تنها به شما کمکی نخواهد کرد، بلکه باعث خواهد شد که ضربان قلب شما بالا رفته و به دنبال آن استرس و تنش در شما ایجاد شود.

۸- مثل آب خوردن درس بخوانید آب خوردن و چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم

پیش پا افتاده ترین و ساده ترین راهکار برای اینکه چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم آب نوشیدن است. حتما مراقب میزان آب موجود در بدن خود باشید. زمانی که سطح آب بدن شما پایین تر از حد مورد نیاز بدن است، شما احساس خستگی خواهید کرد. این خستگی شما را کلافه کرده و خیلی زود بی حوصلگی در درس خواندن به سراغ شما خواهد آمد. دلیل آن هم این است که بدن ما برای انتقال مواد معدنی و همچنین تمام فعالیت‌های شیمیایی درون خودش به آب نیاز دارد. به همین علت هم شما باید هروقت احساس تشنگی کردید آب بنوشید. 

 

برگرفته از کتاب  Success in Exam

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

11 پاسخ

 1. آره این ضرب والمثل اشتباه است
  همه خواسته ها که برآورده نمیشن حتی با هزار تا تلاش و کوشش
  مثلا من میخوام تو تیزهوشان نهن به دهم قبول بشم هر چقدر زود میزنم و تلاش میکنم نمیتونم بشینم درست درس بخونم !!!

  1. خبری نیست در تیزهوشان دوست عزیز
   کسی که پلن داره برای آینده اش و همین دو سه سال نمی‌بینه
   دیدش از بالاست
   در هر جا باشه
   میرسه

 2. خواستن توانستن است اگر کاری رو بخوایید انجام بدید باید براش تلاش کنید و از بعضی چیز ها مثل خواب بگذرید فرق کسی که ۲۰ میگیره و کسی که ۱۰ میگره در همون تلاش کردنِ هست

  1. سلام دوست عزیز. خواستن توانستن نیست مثلا اگه من بخوام ماه رو بیارم روی زمین و کلی تلاش براش بکنم باز هم بی فایده هست و امکان پذیر نیست پس بگو خواستن خلق کردن است

 3. ممنون از راهکارها و راهنمایی های خوبتون😍🙏🏻
  واقعاً همه چیز درست و بجاست😍👌🏻

 4. • این که ۹ تا راهکار شد!😃🙌🏻

  • بعدم اینکه به نظرم یک اشتباه تایپی در بخش چهارم: استراحت کردن وجود داره؛
  که میگه:حتما باید در بین زمان‌هایی که در حال مطالعه هستیم، چند دقیقه‌ای را به مطالعه کردن اختصاص دهیم.
  (فکر میکنم منظورشون مطالعه نکردن بوده)

 5. سلام دقیقا من هم همین مشکل رو دارم و نمیدونم واقعا چیکار کنم.. شما راه حلی پیدا کردید که به من هم کمک کنه؟

 6. سلام من هر چقدر درس میخونم حتی یک ساعت خسته میشم استراحت هم باعث میشه کلا دیگه درس خوندنو نپذیرم و بلند شدن سخته صبح ها هم خیلی خواب آلودم و صلا بدتر گند میزنه به درس خوندنم و برنامه ریزی سبک رو هم جدی نمیگیرم و اگه با درس سخت هم شروع کنم کلا انرژی اون روزم از دست میره رژیم غذایی بدی ندارم

  1. مث خودمی، بنظرم باید از همون ساعات کم شروع کنی تا به ساعات طولانی در روز برسی.

   مثلا تو که میگی ساعت کم رو قبول نداری در طول روز سه تا دو ساعتی در مواقعی که انرژی بالایی داری درس بخونی یا چهار تا یک و نیم ساعتی

   بهترین گزینه و راه حل همینه، پیش بهترین مشاور ها هم بری همینو بهت میگن،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *