H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

شب امتحان چگونه درس بخوانیم

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

شب امتحان چگونه درس بخوانیم

مشخصات:

دانلود فایل :

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

شب امتحان چگونه درس بخوانیم تا ۲۰ بگیریم!

فهرست مطالب

شب امتحان چگونه درس بخوانیم تا ۲۰ بگیریم!

امتحانت در راهند و بی شک، بیشتر ما نگران آنها هستیم. همین هم باعث شد ما به فکر بیفتیم تا در این مقاله شما را با نکاتی آشنا کنیم که به ما کمک می‌کنند تا یاد بگیریم شب امتحان چگونه درس بخوانیم . اما قبل از پرداختن به این نکات، به شما توصیه می‌کنیم که از همین امروز برای درس خواندن برنامه‌ریزی کنید. آشنای با روش درس خواندن برای امتحان به شما کمک خواهد کرد که قدم به قدم برای آزمون‌ها آماده شوید. پس بهتر است قبل از هرچیز، از همین امروز درس خواندن و برنامه‌ریزی برای آن را شروع کنید. 

 

۱- یادداشت‌های خود را مرور کنید

مرور یادداشت ها شب امتحان چگونه درس بخوانیم

بهتر است که شب قبل از امتحان هیچ مطلب جدیدی را مطالعه نکنید. این یعنی شما باید شب شب امتحان را به این اختصاص دهید که مطلبی که قبلا مطالعه کرده‌اید را مرور کنید. این مرور کردن اما به شرطی اتفاق می‌افتد که شما قبلا با استفاده از روش‌ های خلاصه نویسی، مطالب را برای خودتان دسته‌بندی کرده باشید. برای این کار بهتر است که بلافاصله بعد از تمام کردن هر بخش، آن را خلاصه کرده و در دفتر خود یادداشت کتید. اینکار سبب می‌شود که هم مطالب در همان زمان بهتر در ذهنتان باقی بماند و هم هنگام مرور آن‌ها در شب امتحان به مشکل بر نخورید. 


استفاده از نقشه ذهنی یکی از بهترین راه‌های خلاصه نویسی است. 
مقاله چطور نقشه ذهنی بکشیم را از دست ندهید!


 

۲- مطالب جدید را با چیزهایی که از قبل خوانده‌اید ارتباط دهید

قدیم و جدید

دومین نکته‌ای که به ما کمک می‌کند که شب امتحان چگونه درس بخوانیم این است که هنگام مرور خلاصه‌نویسی هایمان، ارتباط بین مطالب حدید و قدیم را به خوبی پیدا کنیم. مسلما بعد از خلاصه نویسی کردن، مطالب جدیدی را مطالعه خواهیم کرد. به همین دلیل هم بهتر است که هنگام مرور مطالبی که یادداشت کرده‌ایم، سعی کنیم ارتباط بین مطالب را هم پیدا کنیم. این کار نه تنها به فهم بهتر مطالب کمک خواهد کرد، بلکه موجب می‌شود که در سر جلسه امتحان هم، مشکلی در بیاد آوردن مطالبی که مطالعه کرده‌اید نداشته باشید.

 

۳- شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؛ زیاد بیدار نمانید

درست است که در این مقاله شما باید یاد بگیرید چگونه شب قبل امتحان درس بخوانیم ، اما مهمتر از آن این است که شما این کار را به درستی انجام دهید. درس خواندن در شب اگرچه می‌تواند برای شما مفید باشد، اما اگر درست آن را رعایت نکنید ممکن است مشکلاتی برای شما پدید آورد. اشتباهی که بعضی افراد انجام می‌دهند زیاد بیدار ماندن است.

شب امتحان چگونه درس بخوانیم خواب کافی

این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهند که این کار فقط باعث کاهش درک مطلب شما شده و هیچ فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. پس بهتر است برای بهتر نتیجه گرفتن حتما خواب کافی هم داشته باشید. مغز ما در حالت خستگی یادگیری پایینی دارد. همین هم باعث می‌شود حتی اگر کل شب هم بیدار بمانید، نتوانید آنطور که باید از مطالعه کردن در شب امتحان بهره ببرید. 

 


اگر از مضرات بی خوابی چیزی نمی‌دانید
مقاله تاثیر خواب بر یادگیری و حافظه را از دست ندهید


غذای سالم

۴- غذای خوب و کافی بخورید

برای اینکه به مغزمان سوخت رسانی کنیم، باید حتما غذای خوبی خورده باشیم. بهترین انتخاب در این موارد، غذایی کم حجم اما مغزی است. سعی کنید در این مواقع از غذاهای چرب و به طور کلی فست فود‌ ها دوری کنید. تا می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنید. این کار نه تنها انرژی بدن شما را تامین می‌کند، بلکه باعث ایجاد حس شادابی در مغز و بدن شما نیز خواهد شد. شما می‌توانید زمانی که در کنار خانواده در حال صرف شام هستید را جزئی از زمان استراحت بین مطالعه خودتان به حساب بیاورید. 

 

۵- شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؛ وسایل صبح را آماده کنید

شب امتحان چگونه درس بخوانیم وسایل

این کار به ظاهر ساده از دو جهت اهمیت دارد. نخست اینکه دیگر لازم نیست که صبح از خواب بلند شده و در به در دنبال مداد و خودکار و وسایل خودتان بگردید. این یعنی استرس و فشار روانی کمتر قبل از شروع امتحان. اما فایده دوم این کار انرژی مثبتی است که به شما منتقل می‌کند. وقتی شما همان شب قبل وسایل خود را آماده می‌کنید، یعنی کاملا برای امتحان فردا آماده‌اید. در نتیجه با اشتیاق و اعتماد به نفس بیشتری مطالعه خواهید کرد. پس چنین کار ساده‌ای می‌تواند باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن در شما گردد. 

 

۶- به مغزتان استراحت دهید

حتی کامپیوتر شما هم قادر نیست بدون توقف و استراحت مدام کار کند. حال فکر کنید مغز ما که بسیار مهم تر و حساس تر از کامپیوتر شماست چه وضعیتی باید داشته باشد؟ برای افزایش کیفیت مطالعه خود، بهتر است که هر ۲۵ دقیقه یکبار، ۵ دقیقه استراحت کنید. این کار باعث می‌شود مغز شما دیرتر خسته شود. در نیتحه مطالب بهتر در مغز و حافظه شما ثبت خواهند شد. 

۷- خود را سر جلسه تصور کنید

شب قبل امتحان دادن

خب هنوز هم نمی‌دانیم که شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؛ پس به سراغ نکته بعدی می‌رویم. یکی از روش‌های مطالعه و یادگیری این است که شما در حین درس خواندن، خود را سر جلسه امتحان تصور کنید. آن هم در حالی که به سوالات یکی پس از دیگری پاسخ می‌دهید. این کار به ظاهر ساده هم به شما در کاهش استرس کمک خواهد کرد. سعی کنید بعد از هر مطلب جدیدی که یاد می‌گیرید یا آن را مرور می‌کنید، این کار را انجام دهید. اینگونه شما حافظه دیداری خودتان را هم تحریک می‌کنید. بدین ترتیب سر جلسه امتحان هم احتمال بیشتری وجود دارد که آن بخش را به یاد بیاورید. 

 

۸- شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؛ کمی نرمش کنید

نرمش

اگر خیلی زود خواب و خستگی بر شما چیره شد، از جای خود بلند شده و کمی نرمش انجام دهید. این کار از آن جهت اهمیت دارد که باعث گردش بهتر خون در بدن ما می‌شود. گردش خون بهتر خود عاملی است برای رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز. مغز ما هم هرچه اکسیژن و مواد غذایی بیشتر در اختیار داشته باشد، عملکرد بهتری خواهد داشت. مقاله چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم به شما در پیدا کردن راهکارهای بیشتر کمک خواهد کرد. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

30 پاسخ

 1. عالی بود متشکر امید وارم جواب بده دست نویسنده دزد نکنه بخدا همین مقاله 5 دقیقه باید پول مشاوره بدی 😆😅😃😂🤩📈😍📒📃🎓🗞️📖📊👟📈🤩📊📐📕

 2. سلام من امروز ساعت ١١:٣٠ آزمون مطالعات اجتماعی دارم و خب خوب خوندم ولی الان چیزی توی ذهنم چیکار کنم؟

  1. سلام جهت مشاوره رایگان به شماره 09304252929 واتس آپ پیام دهید

 3. من نمی تونم با مرور درست همه چیز ها یادم بمونه یعنی برای اینکه راحت یادم بمونه باید ۹ ساعت درس بخونم !! چون ۴ درس امتحان دارم! لطفا یه مقاله درباره افزایش حافظه هم بگذارید مرسی

  1. برای دریافت مشاوره رایگان واتس آپ به شماره09304252929 پیام دهید

 4. سلام و درود هیچ کجا تضمینی وجود ندارد اما این نکات اجرا کنید نتیجه بهتری حاصل میشه

 5. این مطالب خوبه ولی باید خودتون تلاش کنید تا نمره رضایت بخشی رو بگیرین😉😉

 6. فردا امتحان فیزیک دارم
  میترسم زیر 5 بگیرم
  اوزش ها هم که مجازی بوده تا الان امتحانا هم یهو حضوری شد نمدونم چه خاکی تو سرم کنم
  میترسم اخراجم کنن …….
  من واقعن درسخون بودم از وفتی انلاین شد دیگه هیچی نخوندم ……
  دوستان یه درس رو بیافتیم ، اخراجم نمیکنن؟ اخه بقیه نمره هام هم تعریفی ندارن . فردا امتحان فیزیکه ، فصل 1 و یه کم از فصل 2 رو خوندم ، تا صبح بیدار بمونم ببینم میتونم تا اخر 3 برسم یا نه ……
  یه 16 ای چیزی گیرم بیاد بسه برام
  بچه ها هیچ وقت درس ها رو برای شب امتحام جمع نکنید ….
  برای خودتون میگم این فیزیکم اگه یه روز جلو تر شروع میکردم بخونم میتونستم 20 بگیرم الان فقط به تجدید نشدن راضی ام ……

  1. سلام درود برشما حتما یک تایم مشاوره رایگان رزرو کنید

  2. سلام جهت مشاوره رایگان به شماره ۰۹۳۰۴۲۵۲۹۲۹ واتس آپ پیام دهید

  3. سلام جهت مشاوره رایگان به شماره ۰۹۳۰۴۲۵۲۹۲۹ واتس آپ پیام دهید.

 7. ممنون وقت گذاشتید راهنمایی کردید.
  امیدوارم کمکم کنه فردا نمره‌ی بهتری بگیرم. 🙏🏻❤

 8. سلام و خسته نباشید . اگر میشه راهنمایی برای دو روز قبل از امتحان هم بزارید ممنون

  1. سلام وقت بخیر بای استاد ارسال شد در صورت تایید شدن مقاله روی سایت بارگزاری میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *