H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

افزایش انگیزه برای درس خواندن

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

افزایش انگیزه برای درس خواندن

مشخصات:

دانلود فایل :

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

افزایش انگیزه برای درس خواندن با ۵ راهکار جادویی!

فهرست مطالب

نداشتن و عدم انگیزه کافی برای انجام هر کاری یکی از بزرگترین و بدترین موانع برای پیشرفت است.
قطعا همه ما در طول زندگی خود فرصت های زیادی را صرفا به خاطر اینکه “حسش نبوده” از دست داده‌ایم. 
حالا وقتی صحبت از کار تقریبا خسته کننده ای مثل درس خواندن به پیش می‌آید، این عدم انگیزه بیشتر خودش را نشان می‌دهد. اما چه کار می‌توان کرد؟ چگونه می‌توانیم انگیزه را در خود ایجاد کنیم؟ اصلا راه های افزایش تمرکز برای درس خواندن کدامند؟ نگران نباشید. در این مقاله، هوش برتر ایرانیان شما را با ۵ راه طلایی آشنا خواهد کرد. این نکات در کنار روش های مطالعه و یادگیری به شما در پیشرفت تحصیلی کمک خواهند کرد. 

 

۱- به جای مقایسه کردن، عمل کنید!

یکی از بدترین عادت‌هایی که در بیشتر ما ایرانیان دیده می‌شود عادت مقایسه کردن است.
خب اگر راستش را بخواهید خودمان هم خیلی مقصر نیستیم. چرا؟ چون معمولا این اتفاق از سنین خیلی پایین و بچگی شروع می‌شود. ما مدام با دیگر همکلاسی‌هایمان یا فلان بچه فامیل مقایسه می‌شویم. این اتفاق باعث می‌شود که همیشه حس بدی در مورد خود داشته باشیم. در نتیجه فرد انگیزه خود را برای انجام کارهای مختلف از دست خواهد داد. چرا؟ چون هنوز نپذیرفته که او هم مانند دیگران دارای نواقصی است. در حقیقت او هنوز متوجه نشده است که هیچکس کامل نیست. 

خب، چاره چیست؟

قبل از هرچیز، فراموش نکنید که شما دوست خود هستید، نه دشمنتان. این جمله به معنای آن است که شما باید تمام تلاش خود را انجام دهید، تا احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. همه ما ضعف‌ها و نقایصی داریم، اما نکته مهم این است که این نقایص و ضعف‌ها را به خوبی بپذیریم. اولین قدم برای انجام این کار، پذیرش خودمان است. نظامی گنجوی در این مورد می‌گوید: “آینه چون نقش تو بنمود راست/ خود شکن، آینه شکستن خطاست”. پذیرش نقاط ضعف‌تان نه تنها انگیزه شما را برای درس خواندن افزایش می‌دهد، بلکه به شما کمک خواهد کرد که به خوبی این نقاط ضعف را به نقاط قوت خود تبدیل کنید.

اما مهمتر از پذیرش این است که شما چه راهکاری پیش خواهید گرفت. خیلی از افراد در این مواقع خودشان را می‌بازند. به همین دلیل هم خیلی زود از درس خواندن خسته شده و بی‌خیال آن می‌شوند. بعد از پیدا کردن نقاط ضعف‌تان، حتما برای برطرف کردن آنها برنامه ریزی کنید.


به دنبال بهترین راهنما برای یک برنامه ریزی خوب میگردی؟
پس حتما مقاله برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم رو مطالعه کن!


 

۲- نقش دوستان در افزایش انگیزه برای درس خواندن

دوست آن است که گیرد دست دوست، در پریشان حالی و درماندگی. خب، حالا که برنامه ریزی خود را برای درس خواندن انجام داده اید، وقت آن رسیده تا از یک دوست کمک بگیرید. اما چگونه؟ در این مورد دوستان صمیمی می‌توانند به شدت به شما کمک کنند. کافی است برنامه خود را به دوستتان نشان دهید. سپس از اون بخواهید که هر چند وقت یکبار از شما بپرسد که در کجای برنامه‌تان قرار دارید. حتی شما هم می‌توانید همین کار را در قبال او انجام دهید. به وجود آوردن یک رقابت سالم و صمیمی، یکی از بهترین روش های یادگیری است که می‌تواند انگیزه شما را هم برای درس خواندن افزایش دهد.

اما چگونه؟

اما قبل از اینکه این کار را انجام دهید، حواستان باشد که دست روی چه افرادی می‌گذارید. شعری که با آن این بخش را شروع کردیم را یکبار دیگر نگاه کنید. دوست شما باید کسی باشد که به پیشرفت شما در همه حال کمک کند. پس انتخاب یک دوست اشتباه به خصوص در درس خواندن نه تنها به افزایش انگیزه شما کمکی نخواهد کرد، بلکه می‌تواند شوق شما را نیز برای مطالعه از بین ببرد. یادتان نرود که شما دو یا چند نفر قرار است که به یکدیگر کمک کنید، پس شخصی یا اشخاصی که ممکن است روحیه شما را از بین ببرند را در گروه خود راه ندهید.

مسیر یادگیری

۳- لذت بردن از مسیر و افزایش تمرکز برای درس خواندن

فرقی نمی‌کند که در حال انجام چه کاری هستیم. معمولا ما زمانی که به مقصد می‌رسیم و کارمان را تمام می‌کنیم، بیشتر از آنکه از آن رضایت داشته باشیم، حس منفی ای نسبت به آن خواهیم داشت. آیا می‌دانید چرا؟ ساده است، چون ما یاد نگرفته‌ایم که از مسیر لذت ببریم. مثلا وقتی که در سفر هستیم، به جای لذت بردن از مناظر طبیعی، مدام فکر رسیدن به مقصد هستیم. همین موضوع در درس خواندن هم صدق می‌کند. شما اگر یاد بگیرید که از مسیر یا پروسه درس خواندن لذت ببرید، با این کار انگیزه خود را نیز برای درس خواندن افزایش داده‌اید. به شعر زیر از افشین یداللهی دقت کنید:

مقصد من رفتن است با نرسیدن خوشم               هرکه به مقصد خوش است مانده‌ی بن بست هاست

نگران نباشید، چرا که ما شما را به مقصد خواهیم رساند. اما با این تفاوت که اول به شما یاد می‌دهیم چگونه از مسیر خود لذت ببرید. یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم انگیزه ما در درس خواندن این است که هنوز نمی‌دانیم چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟ کافیست به این فکر کنید که با درس خواندن تا چه اندازه جایگاه اجتماعی بالاتری پیدا می‌کنید. مثلا آیا جایگاه اجتماعی و احترامی که به یک مهندس یا قاضی گذاشته می‌شود، با سایر افراد جامعه یکی است؟ یا حتی می‌توانید به این فکر کنید که درس خواندن چه فرصت های شغلی فوق‌العاده‌ای را برای شما فراهم خواهد کرد؟ درس خواندن لذت بخش است، البته اگر به خوبی دلایل آنرا درک کرده و بفهمیم.

 

۴- خودتان را آب و جارو کنید!

حالا وقت آن رسیده که یک دستی به سر و صورت خود بکشید. از جای خود بلند شوید و آبی به سر و صور خود بزنید. سپس برگشته و یک لباس خوب و راحت بپوشید. مخصوصا اگر در خانه هستید، حتما لباس سبک و راحتی بپوشید. اگر هم در کتابخانه یا هر جای دیگر هستید از پوشیدن لباس های تنگ پرهیز کنید. شاید بپرسید این کار چه تاثیری در افزایش انگیزه برای درس خواندن دارد؟ در بیشتر مواقع عدم انگیزه ما برای درس خواندن ناشی از یک عامل مهم است و آن هم خستگی و راحت نبودن شرایط مطالعه ماست. برای اینکه خستگی و خواب آلودگی را دور بزنیم، بهتر است که هر چند ساعت یکبار صورتمان را با آب بشوییم. همچنین پوشیدن لباس مناسب هم احساس راحتی بیشتری به ما خواهد داد. 

 


یکی از دلایل عدم داشتن انگیزه برای درس خواندن سرعت پایین مطالعه است.
با مطالعه مقاله روش های تندخوانی می‌توانید این مشکل را تا حد زیادی برطرف کنید.


خوراکی ها و عدم انگیزه

 

۵- تاثیر خوراکی‌ها بر افزایش انگیزه برای درس خواندن

از هرچه بگذریم، سخن شکم خوش تر است! خب بالاخره در کنار غذای روح، ما به غذای جسم هم نیاز داریم. سعی کنید حتما هنگام درس خواندن کنار خود خوراکی هم قرار دهید. انواع مغز‌ها، میوه‌جات و یا سبزیجاتی مثل هویج می‌توانند میان وعده‌های مناسبی برای شما هنگام درس خواندن باشند. اگر دوست دارید می‌توانید از چیپس و پفک هم به مقدار کمی استفاده کنید. خب بالاخره شما قرار است برای درس خواندن به خودتان انگیزه بدهید، پس چه راهی بهتر از این! خوردن خوراکی‌ها هم مواد غذایی بدن شما را تامین می‌کند و هم مثل یک جایزه که برای درس خواندن شما تعیین شده، باعث افزایش انگیزه شما برای درس خواندن خواهد شد. 

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *