H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

برای درس خواندن چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

برای درس خواندن چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

برای درس خواندن چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟ صفر تا صد

فهرست مطالب

برنامه ریزی همیشه یکی از مهمترین بخش‌های زندگی هر فرد موفقی بوده است. در واقع می‌توان به جرات گفت که هیچ کس نمی‌تواند بدون داشتن برنامه به موفقیت برسد. به همین دلیل هم یاد گرفتن اینکه برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم می‌تواند تا حد بسیار زیادی در آینده ما تاثیرگذار و مهم باشد. فرقی نمی‌کند که برای درس خواندن کنکور برنامه ریزی می‌کنیم یا برای قبولی در آزمون آیلتس! در هر صورت می‌توانیم با مطالعه کردن بر طبق برنامه هر غیر ممکنی را ممکن کنیم. به شرط آنکه برنامه به اندازه کافی خوب و اصولی باشد.

لازم است که بعد از یاد گرفتن روش‌های صحیح مطالعه برای دانش آموزان و فهمیدن اینکه چگونه درس بخوانیم تا در کنکور موفق شویم، با یک برنامه ریزی دقیق و کاربردی این دوره از زندگی مان را تبدیل به سکوی پرتابی کنیم. این سکو ما را به سمت موفقیت‌های بیشتر در آینده هدایت می‌کند. فراموش نکنید که در نظر گرفتن برخی جوانب قبل از انجام کاری، می‌تواند به ما کمک کند؛ تا از بروز بسیاری از مشکلات در ادامه راه جلوگیری کنیم. پس برنامه ریزی را خیلی جدی بگیرید. حتما آن را در دستور کار خود قرار دهید. 

نحوه برنامه ریزی برای مطالعه

برنامه ریزی برای مطالعه گامی حیاتی در دستیابی به موفقیت تحصیلی و به حداکثر رساندن نتایج یادگیری است. با ایجاد روال مطالعه موثر، تعیین اهداف روشن، و سازماندهی کارآمد زمان و منابع خود، می توانید جلسات مطالعه خود را بهینه کنید و عملکرد کلی تحصیلی خود را افزایش دهید. در این راهنما، استراتژی‌های عملی برای برنامه‌ریزی و ساختار جلسات مطالعه شما را به طور مؤثر بررسی خواهیم کرد.

تعیین اهداف واضح

قبل از غوطه ور شدن در جلسات مطالعه، تعیین اهداف واضح و قابل دستیابی ضروری است. هدف خود را در طول هر جلسه مطالعه مشخص کنید، خواه تسلط بر یک موضوع خاص، تکمیل مجموعه ای از مسائل تمرینی یا مرور مطالب درسی باشد. اهداف بزرگتر را به وظایف کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنید تا تمرکز و حرکت خود را در طول جلسات مطالعه حفظ کنید.

ایجاد یک برنامه مطالعه

ایجاد یک برنامه مطالعه به شما کمک می کند تا زمانی را برای مطالعه اختصاص دهید و در عین حال بین سایر تعهدات و مسئولیت ها تعادل برقرار کنید. هنگام ایجاد برنامه مطالعه، برنامه روزانه، برنامه کلاسی و ترجیحات شخصی خود را در نظر بگیرید. برای مطالعه هر موضوع یا مبحث، بلوک‌های زمانی مشخصی تعیین کنید، و مطمئن شوید که زمان کافی برای پوشش کامل مطالب دارید. در مورد زمان در دسترس خود واقع بین باشید و از متعهد شدن بیش از حد خود برای جلوگیری از فرسودگی اجتناب کنید.

اولویت بندی وظایف

همه وظایف مطالعه یکسان ایجاد نمی شوند، بنابراین ضروری است که جلسات مطالعه خود را بر اساس فوریت و اهمیت اولویت بندی کنید. وظایف با اولویت بالا مانند آماده شدن برای امتحانات آتی یا تکمیل تکالیف با مهلت های قریب الوقوع را شناسایی کنید و زمان و منابع بیشتری را به این فعالیت ها اختصاص دهید. از تکنیک هایی مانند ماتریس آیزنهاور برای دسته بندی وظایف به چهار ربع استفاده کنید: فوری و مهم، مهم اما نه فوری، فوری اما نه مهم، و نه فوری و نه مهم.

محیطی بدون حواس پرتی ایجاد کنید

با ایجاد یک محیط مطالعه مناسب، حواس پرتی را در طول جلسات مطالعه به حداقل برسانید. فضایی آرام و با نور مناسب با حداقل سر و صدا و حواس پرتی را انتخاب کنید تا به شما کمک کند تمرکز و درگیر بودن را حفظ کنید. برای جلوگیری از وسوسه و حفظ تمرکز، اعلان‌ها را خاموش کنید، تب‌های غیرضروری مرورگر را ببندید و دسترسی به رسانه‌های اجتماعی را محدود کنید. استفاده از ابزارها یا برنامه‌های بهره‌وری را برای مسدود کردن وب‌سایت‌های مزاحم در طول جلسات مطالعه در نظر بگیرید.

تفکیک مطالب مطالعه

تجزیه مطالب مطالعه به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تر می تواند هضم و حفظ اطلاعات را آسان تر کند. موضوعات یا فصل‌های بزرگ‌تر را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و هر بار روی یک بخش تمرکز کنید. برای حفظ تمرکز و جلوگیری از خستگی ذهنی، از تکنیک هایی مانند تکنیک پومودورو، که شامل مطالعه 25 دقیقه و سپس 5 دقیقه استراحت است، استفاده کنید. مرور مطالب با افزایش‌های کوچک‌تر نیز می‌تواند به تقویت یادگیری و بهبود حفظ کمک کند.

استفاده از تکنیک های مطالعه موثر

با تکنیک ها و استراتژی های مختلف مطالعه آزمایش کنید تا بهترین کار را برای شما پیدا کنید. تکنیک‌های یادگیری فعال، مانند خلاصه کردن مفاهیم کلیدی با کلمات خود، آموزش مطالب به همسالان، یا تمرین تمرین‌های بازیابی مانند فلش کارت‌ها یا آزمون‌ها، می‌توانند درک و حفظ را افزایش دهند. از انواع روش های مطالعه، از جمله خواندن، نوشتن، گوش دادن، و حل مسئله برای درگیر کردن سبک های مختلف یادگیری و تقویت یادگیری از زوایای مختلف استفاده کنید.

مرور و انعکاس

مرور و تأمل منظم از اجزای ضروری مطالعه مؤثر است. زمانی را برای مرور مطالب آموخته شده قبلی و ارزیابی درک و پیشرفت خود اختصاص دهید. در مورد عادات مطالعه، استراتژی ها و عملکرد خود فکر کنید و زمینه های بهبود و سازگاری را شناسایی کنید. برنامه مطالعه خود را در صورت نیاز بر اساس بازخورد و نتایج تنظیم کنید و به طور مداوم رویکرد خود را برای بهینه سازی یادگیری و موفقیت تحصیلی اصلاح کنید.

در نتیجه، برنامه ریزی برای مطالعه، تعیین کننده کلیدی موفقیت تحصیلی و یادگیری موثر است. با تعیین اهداف روشن، ایجاد یک برنامه مطالعه، اولویت بندی وظایف، ایجاد محیطی بدون حواس پرتی، تجزیه مطالب مطالعه، استفاده از تکنیک های مطالعه موثر و مرور منظم و انعکاس پیشرفت خود، می توانید اثربخشی جلسات مطالعه خود را به حداکثر برسانید و به موفقیت برسید. اهداف تحصیلی شما با برنامه ریزی دقیق و تلاش مداوم، می توانید عادات مطالعه موثری را ایجاد کنید که از یادگیری و موفقیت مادام العمر پشتیبانی می کند.

هدف گذاری کوتاه و بلند مدت

داشتن هدف مشخص می‌تواند راه و مسیر را برای ما روشن کند. سپس اجازه دهد تا تمام یا حداقل اکثر قدم‌هایمان را پیش بینی کرده و حساب شده طی کنیم. اما اگر میخواهیم بدانیم برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم، باید ابتدا هدف گذاری کردن را یاد بگیریم. هدف‌های ما در حالت کلی به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند. برای اینکه بتوانیم بهترین استفاده را از هدفگذاری ببریم باید اهداف کوتاه مدت را به شکلی تنظیم کنیم که به مرور زمان ما را به اهداف بزرگترمان برسانند.

هدف گذاری برای درس خواندن اصولی

برای مثال در برنامه ریزی برای درس خواندن کنکور هدف‌های کوتاه مدتتان می‌تواند مطالعه کردن و به پایان رساندن کتاب فیزیک دوم، سپس سوم و در نهایت پیش دانشگاهی باشد. به اینصورت شما توانسته‌اید با رسیدن به هدف‌های کوچکتان (مطالعه کتاب‌های مقطع‌های مختلف تحصیلی)، به هدف بزرگتان (مطالعه کامل درس فیزیک) برای قبولی در کنکور برسید. حتی مطالعه خود درس فیزیک هم می‌تواند به عنوان یک هدف کوچکتر برای هدف اصلی و بزرگتر شما که مطالعه تمام دروس کنکور است قلمداد شود.

تمام مطالب را دسته بندی و الویت بندی کنید

دومین کار مهمی که باید انجام دهید این است که تمام مطالبی که باید مطالعه کنید را دسته بندی و مشخص کنید. این کار به ظاهر ساده به ما کمک خواهد کرد تا خیلی راحت بفهمیم برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم. چرا که با دسته بندی کردن مطالب شما حجم مطالب و تعداد کتاب‌هایی را که باید مطالعه کنید را خواهید فهمید. به این ترتیب قادر خواهید بود با دقت بیشتری برای درس خواندن خود برنامه ریزی کنید. از طرفی، اولویت بندی مطالب اهمیت ویژه‌ای در نحوه برنامه ریزی شما خواهد داشت. این کار به شما کمک خواهد کرد که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر پیدا کنید. بر اساس آنها زمان بیشتر یا کمتری را به مطالعه این مطالب اختصاص دهید. 

برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم 3

برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم – دفتر برنامه ریزی

استفاده از یک دفتر یا سررسید برای برنامه ریزی نکته ای بسیار مهم و حائز اهمیت است. زمانی که شما از یک دفتر استفاده می‌کنید و تمام مراحل مطالعه خود را در آن یادداشت می‌کنید، انگیزه شما برای رسیدن به چیی که به دنبال آن هستید بیشتر خواهد شد. همچنین این کار به شما نشان می‌دهد که قدم به قدم در کدام مرحله از برنامه تان هستید. می‌توانید یک جدول رسم کنید و سپس در پایان هر روز مواردی که انجام داده اید را مانند چک لیست علامت بزنید. دیدن اینکه قدم به قدم به اهدافتان نزدیک می‌شوید باعث به وجود آمدن شور و اشتیاق مضاعفی در شما خواهد شد. 

برنامه ریزی به روش GTD

انواع یادگیری

بررسی کنید و ببینید که کدام نوع یادگیری برای شما موثر تر است. برخی افراد با خواندن متن کتاب بیشترین بازدهی را از خود در مطالعه نشان می‌دهند. بعضی دیگر نیز با گوش کردن به فایل‌های صوتی مطالب بیشتری یاد میگیرند. یا حتی برخی شاید باهوش ترند و تمام مطالب را در سر کلاس و با توضیحات معلم یاد می‌گیرند. بعضی دیگر هم به دیدم فیلم‌ها و کلیپ‌های کمک آموزشی علاقه دارند. فرقی نمی‌کند که جزو کدام دسته باشید. مهم این است که دریابید کدام نوع یادگیری برای شما مفید تر و پر بازده تر است. سپس از همان طریق مطالب درسی را فرا بگیرید. اگر می‌خواهید بفهمید برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم باید ابتدا خودمان را بشناسیم. بعد بهترین روش یادگیری را برای خود انتخاب کنیم.

برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم – از تفریح غافل نشوید

برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که هرگاه برنامه درسی جدیدی را مثل برنامه ریزی برای درس خواندن کنکور را پیاده می‌کنند، دیگر باید خود را از تمام فعالیت‌های تفریحی یا ورزشی که قبلا انجام می‌دادند محروم کنند و فقط درس بخوانند.

اما حقیقت این است که تفریح کردن و ورزش کردن می‌تواند به شما کمک کند. در واقع می‌توانید از شر بسیاری از استرس‌ها و نگرانی‌های موجود خلاص شوید. سپس با تخلیه کردن خود بهتر بتوانید به برنامه تحصیلی تان ادامه دهید. علاوه بر آن یکنواخت شدن و روتین شدن زندگی بخصوص در دوران مطالعه کردن می‌تواند شما را از درس و کتاب زده کند. برعکس تاثیر منفی ای در برنامه درسی شما بگذارد. 

اما مراقب باشید که این استراحت‌های گاه و بیگاه شما را از برنامه درسی تان دور نکند. تجربه نشان داده که بسیاری از افراد بعد از مدتی به این تفریح کردن‌ها عادت می‌کنند و دیگر برنامه تحصیلی و مطالعاتی خود را دنبال نمی‌کنند. یادتان باشدکه تفریح کردن و استراحت کردن بخشی از برنامه ریزی درسی شماست. شما باید از آن مثل هر تکنیک و روش دیگری بهترین بهره را ببرید. همان طور که رفتن به یک جشن تولد یا سینما هر از چندگاهی می‌تواند برای شما مفید باشد، عادت به آن هم می‌تواند به شدت برای شما خطرناک و زیان آور باشد.

 

درس خواندن را به یک الگوی رفتاری درون مغزتان تبدیل کنید

برنامه ریزی برای درس خواندن کنکور

یکی از روش‌های دیگر که میتواند به برنامه ریزی شما برای درس خواندن و قبولی در کنکور یا هر آزمون دیگری کمک کند، این است که برنامه تان را طوری تنظیم کنید که بعد از مدتی مغزتان به آن عادت کند. انجام چنین کاری اگرچه سخت به نظز می‌رسد، اما در عمل بسیار ساده است. کافیست ساعات مشخصی از روز را به درس خواندن اختصاص دهید و هربار که درس خواندن را شروع میکنید، سعی کنید به یک مقدار مشخصی زمان خود را صرف مطالعه کنید. بعد از گذشت کمتر از یک ماه این کار شما به یک عادت در ذهن شما تبدیل خواهد شد و به شما کمک خواهد کرد تا بر تنبلی تان غلبه کنید.

 

 

پایبند بودن به برنامه؛ مهمترین بخش

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که هرکدام از ما بعد از برنامه ریزی با آن روبرو هستیم، پایبند بودن و ادامه دادن برنامه ریزی مان است. هر چقدر هم که خوب بدانیم برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم، نکاتی وجود دارند که رعایت نکردن آنها می‌تواند تمام زحمات ما را بر باد دهد. اولین نکته واقعی بودن و قابل اجرا بودن برنامه است. با خودتان رو راست باشید و بر اساس توانایی‌ها و پتانسیلی که در اختیار دارید برنامه خود را طراحی کنید. چرا که یک برنامه غیر واقع بینانه می‌تواند انگیزه شما را نیز از بین ببرد. نکته دیگر اما گنجاندن زمان‌هایی کوتاه بین جلسات مطالعه است. سعی کنید هر یک ساعت یک بار ۱۵ دقیقه به خودتان استراحت دهید تا مغزتان را دوباره برای یادگیری مطالب جدید آماده کرده باشید. 

برای درس خواندن چگونه برنامه ریزی کنیم – جمع بندی

همانطور که دیدید برنامه ریزی کردن برای درس خواندن یا کنکور یا هر امتحان دیگری می‌تواند به ما کمک کند که بهتر برای آن آزمون آماده شویم. آموزش تندخوانی علاوه بر مشخص کردن راه، می‌تواند بسیاری از معایب و نواقص ما را هم همان ابتدای راه برطرف کند. پس انجام دادن آن بسیار مهم و حیاتی است. شما می‌توانید برای نتیجه گیری بهتر مقاله روش های مطالعه و یادگیری را نیز مطالعه کنید. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

32 پاسخ

 1. به گوشه ی افق آویخت چشم منتظرم
  که از سهیل چه پیغام و از یمن چه خبر؟
  نشسته دررهت،ای صبح! چشم شب زده ام
  طلایه دار ! ز خورشید شب شکن،چه خبر؟
  بشارتی به من از کاروان بیار ای عشق!

  1. سلام دوست عزیزم
   از رضایت شما خرسندیم
   موفق و تندرست باشید

 2. خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون که رایگان دراختیارمون میزارید.موفق باشید.

  1. خیلی ممنونم از مطلب مفیدی که قرار دادید

   فکر کنم مشکلی در متن این مقاله روی صفحه نمایش گوشی ها هست که هر ۲ یا ۳ خط را یک کلمه در ابتدا خط میگذارد و به خط دیگر میرود

   درکل مطلب مفیدی بود

 3. اخیلی ها خوشم ازینکه تو این برنامه مطالبی خوبی نشر میشود وکمک میکند بر تمرکز حافظه ما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *