H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه خلاصه نویسی کنیم 

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه خلاصه نویسی کنیم 

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه خلاصه نویسی کنیم ؛ ۷ نکته‌ شگفت انگیز!

فهرست مطالب

چگونه خلاصه نویسی کنیم 

یکی از بهترین روش‌ها برای آمادگی برای امتحانات، خلاصه نویسی کردن است. این کار باعث کاهش نگرانی شما در مورد امتحانات خواهد شد. به همین علت هم یادگیری اینکه چگونه خلاصه نویسی کنیم برای ما ضروری خواهد بود. اگرچه قبلا و در مقاله روش های خلاصه نویسی راه های مختلف آن را پیش روی شما گذاشته‌ایم، اما امروز و در این مقاله قصد داریم تا نکات جانبی را به شما آموزش دهیم که به افزایش کیفیت خلاصه‌های شما کمک خواهد کرد.  

 

۱- چگونه با آمادگی کامل خلاصه نویسی کنیم 

مداد

داشتن آمادگی کافی برای انجام هر کاری لازم است. برای اینکه یاد بگیریم چگونه خلاصه نویسی کنیم هم باید از قبل ابزار و وسایل مورد نیاز آن را فراهم کنیم. حتما قبل از هرچیز مداد، خودکار، کاغذ و در صورت نیاز ماژیک را در کنار خود قرار دهید. اگر در هنگام خلاصه نویسی کردن تمام این موارد در کنار شما باشند، آنگاه دیگر لازم نیست که مدام از سر جای خود بلند شده و دنبال آنها بگردید. این کار موجب دقت و افزایش تمرکز شما در حین خلاصه نویسی هم خواهد شد.

نکته دوم اما آمادگی ذهنی است. آمادگی برای خلاصه نویسی تنها محدود به فراهم کردن وسایل لازم نیست. بلکه شما باید حتما از قبل ذهن خود را برای آن آماده کنید. مثلا اگر قرار است که مطالب موجود در یک سخنرانی را خلاصه نویسی کنید، بهتر است که از قبل در مورد موضوع و یا فرد سخنران اطلاعاتی کسب کرده باشید. اینگونه شما از آمادگی ذهنی بیشتری هنگام نوشتن خلاصه‌هایتان برخوردار خواهید بود.

۲- با قلم و خودکار بنویسید 

 

نوت برداری

شاید شما با گفتن این جمله که در عصر تکنولوژی چه کسی از قلم و خودکار و کاغذ برای خلاصه نویسی استفاده می‌کند بخواهید استفاده از موبایل و کامپیوتر توجیه کنید. اما نکته اصلی این است که زمانی که شما با مداد یا خودکار خلاصه نویسی می‌کنید، حرکت دست شما هم درون مغزتان ثبت خواهد شد. به همین دلیل هم هنگام مرور آنها، مطالب بهتر به یاد شما خواهد آمد.

اما این موضوع هیچگونه تناقضی با یادداشت مطالب در لپ تاپ و کامپیوتر ندارد. برای اینکه هم مطالب بهتر در خاطر شما ضبط و ثبت شود و هم بتوانید همیشه آنها را داشته باشید، بهتر است که ابتدا آنها را با دست خلاصه نویسی کرده و سپس روی سیستم خود پاکنویس کنید. اینگونه از هر دو روش بهره برده‌اید.


دوست دارید زودتر مطالب را یاد بگیرید؟
پس همین حالا مقاله یادگیری سریع را از هوش برتر ایرانیان مطالعه کنید.


۳- چگونه به کمک کلمات کلیدی خلاصه نویسی کنیم 

کلمات کلیدی

کلمات و ایده‌های اصلی هر متن می‌توانند به ما کمک کنند که چگونه خلاصه نویسی کنیم. کلمات کلیدی همانطور که از اسمشان پیداست مهمترین بخش های یک قسمت از مطالب درسی می‌باشند. به همین دلیل هم تمرکز بر روی آنها و پیدا کردنشان به شما کمک خواهد کرد تا زمان خود را بهتر مدیریت کنید. اما چگونه باید کلمات کلیدی را برای خلاصه نویسی کردن پیدا کرد؟ یک راهکار ساده برای انجام این کار این است که شما از خود بپرسید من به چه دلیل در حال مطالعه این کتاب یا شرکت در این سمینار هستم. اینگونه شما خواهید توانست خیلی زود کلمات کلیدی را پیدا کنید.

دلیل اصلی این اتفاق این است که کلمات کلیدی معمولا کلمات یا عبارات کلیدی هستند که متن کتاب در حال توضیح دادن درباره آنها است. بدین ترتیب می‌توان گفت زمانی که شما ایده اصلی هر بخش را متوجه شوید به راحتی کلمه کلیدی آن را هم پیدا خواهید کرد. همین دلیل هم هست که ما معمولا برای صرفه جویی در زمان، انرژی و حتی هزینه خیلی زود به سراغ پیدا کردن این کلمات می‌رویم.

همچنین شما می‌توانید با ارتباط برقرار کردن بین مطالب جدید و مطالبی که قبلا مطالعه کرده‌اید به خوبی بستر را برای کشیدن یک نقشه ذهنی برای خودتان فراهم کنید. برای آشنایی بیشتر با نقشه کشی ذهنی، مدرنترین ابزار یادداشت برداری، مقاله آن را در وبسایت ما بخوانید. 

۴- مطلب را شخصی سازی کنید

سعی کنید مطالب را حتما با زبان، فرم و استایل خودتان بنویسید. این کار به شما کمک خواهد کرد بیشتر با منتفی که مطالعه کرده‌اید عجین شوید. مثلا تصور کنید که یک مقاله را مطالعه کرده و حالا قصد دارید که خلاصه‌ای از آن تهیه کنید. در این مواقع بهتر است به جای کپی پیست کردن از متن مقاله، مطالب را این بار به زبان خودتان بیان کنید. این کار موجب افزایش سرعت انتقال و ارتباط بین مغز و حافظه شما خواهد شد.

۵- چگونه با پاکنویس کردن بهتر خلاصه نویسی کنیم 

تمیز نوشتن مخصوصا زمانی که فرد سخنران یا معلم مشغول صحبت کردن است کار سختی است. به همین دلیل هم در چنین مواقعی معمولا نمی‌توان همپای معلم پیش رفت. برای همین هم بهتر است که همیشه یک کاغذ چرک نویس همراه خود داشته باشید. و در این کاغذ مطالب مهم را با هر دست خطی که دوست دارید بنویسید (البته جوری که بعدا خودتان بدانید چه چیزی نوشته اید. بعدا و سر فرصت، این موقعیت را خواهید داشت که مطالب را به خوبی دسته بندی و تمیز کنید.

حروف

 استفاده از رنگ‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا مطالب را بهتر در حافظه دیداری خود ثبت کنید. این یعنی برای به یاد آوردن آنها هم مشکلی نخواهید داشت. همچنین استفاده از رنگها به شما کمک خواهد کرد تا از خستگی هنگام درس خواندن جلوگیری کنید.


مطالعه مقاله شب امتحان چگونه درس بخوانیم
به شما کمک خواهد کرد تا از الان برای شب امتحان آماده شوید. 


۶- بعد از اتمام، خلاصه خود را مرور کنید

بعد از اتمام خلاصه نویسی، وقت آن می‌رسد که یکبار آن را مرور کنید. این مرور کردن از چند جهت اهمیت دارد. اول اینکه به شما کمک می‌کند تا یکبار دیگر مطالب را خوانده و به حافظه کوتاه مدت خود بسپارید. دوم اینکه به شما کمک می‌کند که با مرور و مطالعه مطالبی که خودتان نوشته‌اید، اگر جایی مشکل در فهم، نگارش یا هرچیز دیگری داشتید، آنها را به خوبی و با استفاده از دانش خود برطرف کنید.

چگونه خلاصه نویسی کنیم 2

اما چگونه می‌توان از این تکنیک حتی نفع بیشتری برد؟ اگر به صورت گروهی یا با دوست خود مطالعه کرده و به دنبال این هستید که چگونه خلاصه نویسی کنید، می‌توانید مطالب خلاصه شده خودتان را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.  اینگونه هم با نظرات مختلف آشنا شده اید، هم اینکه اگر مشکلی در بخشی از مطالب داشتید، به کمک این تکنیک برطرف خواهد شد.

۷- چگونه با سوال پرسیدن از خود بهتر خلاصه نویسی کنیم 

چگونه به کمک سوال کردن خلاصه نویسی کنیم

سوال پرسیدن یکی از بهترین کارهایی است که یک فرد در زندگی خود می‌تواند انجام دهد. اما منظور ما چه نوع سوال کردنی است؟ بعد از اینکه یکبار مطالبی که نوشته‌اید را خواندید، سعی کنید همان سوالاتی را از خودتان بپرسید که در ابتدا بر اساس آنها خلاصه نویسی کردید. این کار به شما کمک می‌کند که اشکالات خلاصه نویسی خود را متوجه شوید.

همچنین اگر بخشی از درس بوده که متوجه نشده‌اید، می‌توانید از استاد خود در مورد آن سوال کنید. بدین ترتیب شما خلاصه خود را به خوبی اصلاح کرده‌اید.

 

 

-برداشتی از کتاب Study skills handbook

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *