اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم ؛ یادگیری دائمی

فهرست مطالب

چه اتفاقی می‌افتاد اگر بدون این که چیزی را فراموش کنیم، می‌توانستیم آنرا مطالعه کنیم. خب قطعا همه ما خوشحال می‌شدیم که قرار نیست مطالب را مدام مطالعه کنیم و باز هم ترس این را داشته باشیم که در سر جلسه امتحان آنها را از یاد ببریم. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم بعد از مقاله چگونه عاشق درس خواندن شویم ، راهکارهایی را برای درس خواندن بدون فراموشی در اختیار شما بگذاریم. با یادگیری این راهکارها یاد خواهیم گرفت چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم . پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. 

 

۱- چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم ، مثبت بیندیشید

مثبت اندیشی

داشتن دید مثبت نسبت به هر چیزی می‌توان انجام دادن آن را برای شما ساده تر کند. مثلا یک از روش درس خواندن برای امتحان این است که خود را سر جلسه امتحان و در حال حل کردن سوالات تصور کنید. همین روحیه و تکنیک در هنگام درس خواندن هم می‌تواند به داد شما برسد. برای اینکه بدون فراموشی درس بخوانیم ، بهتر است که با رویکردی مثبت به سراغ کتاب و دفتر بروید. به این فکر کنید که چرا به مطالعه این درس نیاز دارید. قبول شدن در امتحان آن چه تاثیری در آینده شما خواهد گذاشت و از همه مهمتر چه احساس خوبی بعد از موفقیت در آن امتحان پیدا می‌کنید.

همه این عوامل نه تنها پروسه درس خواندن را برای شما آسانتر می‌کنند بلکه سبب می‌شوند که بدون نگرانی درس بخوانید. درس خواندن خیلی کار شیرین و دل انگیزی نیست، پس باید از هر ابزاری که در اختیار داریم برای جذابتر کردن آن استفاده کنیم. مثبت اندیشی همچنین می‌تواند باعث یادگیری بهتر شما نیز شود.

 

 

 

۲- برای درس خواندن برنامه‌ریزی کنید

وقتی همه چیز سر جای خودش است، همیشه کارها بهتر و طبق برنامه پیش خواهند رفت. به همین دلیل هم داشتن برنامه‌ای مناسب که بخش های مختلف درسی در آن مشخص شده‌اند به شما کمک خواهد کرد تا با نظم کار کنید. داشتن نظم باعث می‌شود که از زمان خود بهتر استفاده کنید. این مورد زمانی به کار شما می‌آید که امتحانی دشوار در پیش رو دارید و باید به خوبی برای آن آماده شوید. علاوه بر آن، داشتن برنامه مناسب برای درس خواندن به شما کمک می‌کند که مطالب را به صورت دسته بندی شده و کامل در ذهن خود دسته بندی کنید. این دسته بندی به بهتر ثبت شدن مطالب درون مغز و حافظه شما کمک خواهد کرد.

برنامه ریزی چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم

درس خواندن بدون فراموشی تنها زمانی حاصل می‌شود که شما برای تک تک قدم های خود برنامه داشته باشید. اگر اطلاعات را به شکل دسته بندی شده و مرتب کم کم به ذهنتان بسپارید، آنگاه یادآوری آنها هم به همان میزان برای شما آسانتر خواهد شد.

 

۳- حتما خلاصه نویسی کنید

حتما از هرچه مطالعه می‌کنید یادداشت بردارید. یادداشت برداری یکی از مهمترین روشهای مطالعه فعال یا همان Active Reading است. مغز ما خیلی زود مطالبی را که خوانده‌ایم فراموش می‌کند. پس برای ثبت آنها، بهتر است حتما حتی شده کلیدواژه های مهم را یادداشت کنید. اینگونه وقتی در حال مرور مطالب هستید، تنها با یک نگاه اجمالی، خواهید توانست هرآنچه خوانده بودید را یک بار دیگر درون مغز خود ثبت کنید. برای این کار می‌توانید مقاله چگونه خلاصه نویسی کنیم را مطالعه کنید.

 

نکته
مطالعه یادداشت‌ها درست مانند تحریک کردن مغز است.
هرچه مغز شما بیشتر توسط چیزهای طبیعی تحریک شده و به چالش کشیده شود
عملکرد حافظه آن بهبود پیدا خواهد کرد.
مورد بعدی هم یکی دیگر از راه های تحریک مغز را بیان می‌کند.

 

۴- چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم از تکنیک‌های حافظه استفاده کنید

تقویت حافظه

چقدر با کدگذاری آشنا هستید؟ احتمالا برخی از شما در دبیرستان و برای حفظ حروف شمسی قمری و یا برای یادگیری برخی لغات انگلیسی، کدهایی برای آن ساخته‌اید. شعر چطور؟ تا چه اندازه از شعر برای یادگیری خود استفاده کرده‌اید؟ بد نیست بدانید که استفاده از شعر، داستان و یا کد ها از بهترین روش های مطالعه و یادگیری به حساب می‌آیند. برای اینکه مطالب بهتر در مغز ما ثبت شوند و یادگیری آنها راحتتر شود، بهتر است که آنها را به چیزهایی ارتباط دهیم که یادآوری آنها ساده تر است. مطالب خنده دار یا حتی بی ادبی(!) می‌توانند به شما در این راه کمک کنند. هنوز دنبال این هستید که چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم ، ما هنوز ۴ استراتژی دیگر برای آموزش به شما داریم.

 

۵- مرور و منحنی فراموشی ابینگهاوس را جدی بگیرید

منحنی فراموشی ابینگهاوس به خوبی به ما نشان می‌دهد که مطالب چگونه در طول زمان از یاد ما می‌روند. اما چگونه باید با استفاده از این منحنی، بدون فراموشی مطالعه کرد؟ وقتی اولین بار یک مطلب را می‌خوانیم، در واقع آن را به حافظه کوتاه مدت یا همان حافظه کارگر خود منتقل کرده‌ایم. اگر بعد از مدتی آن را دوباره مرور نکنیم، مطلبی که مطالعه کرده‌ایم هیچگاه به حافظه بلند مدت ما منتقل نخواهد شد. به این ترتیب زمانی که سر جلسه امتحان نشستیم، هرچقدر فکر کنیم، مطالبی که پیش تر مطالعه کرده‌ایم یادمان نمی‌آید.

 


برای آشنایی بیشتر با این منحنی
می‌توانید مقاله منحنی فراموشی ابینگهاوس را مطالعه کنید.


نقشه کشی ذهنی

۶- چگونه عاشق درس خواندن شویم ، استفاده از نقشه کشی ذهنی

تا اینجا از اهمیت استفاده از خلاصه نویسی و مرور مطالب گفتیم. اما استفاده از نقشه ذهنی به شما کمک خواهد کرد تا بدون دغدغه و ترس از پراکندگی مطالب، همه آنها را بر روی یک صفحه کاغذ یا یک پی دی اف ثبت کنید. نقشه های ذهنی نه تنها جای کمی می‌گیرند، بلکه به دلیل استفاده از رنگهای مختلف در طراحی آنها معمولا به خاطر سپردن مطالب موجود در آنها ساده تر از نوشته های معمولی است. علاوه بر آن روابط بین مطالب به خوبی در نقشه کشی ذهنی مشخص می‌شود.

 

خلاصه نویسی یعنی جمع بندی مطالبی که مطالعه کرده‌اید
و نقشه کشی ذهنی یعنی مرتب کردن تمام مطالب خلاصه شده.

۷- با دوستانتان به بحث و گفتگو بپردازید

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم گپ زدن با دوستان

بحث و گفتگو کردن در مورد مطالبی که مطالعه کرده‌اید با یک دوست بسیار می‌تواند برای شما مفید باشد. به خصوص وقتی بر سر چیزی اختلاف داشته باشید و شما یا دوستتان فردی باشد که به دنبال استدلال و دلیل و مدرک باشد. اینگونه بخشی از درس که در حال جر و بحث کردن در مورد آن هستید، هیچگاه از ذهن شما پاک نخواهد شد. بگذارید با یک مثال طبیعی این موضوع را برای شما توضیح دهم.

زمانی که در دبیرستان تحصیل می‌کردم، دوستی داشتم که به شدت به درس فیزیک علاقه‌مند بود. یک روز و زمانی که استاد از او خواست تا تمرینی را حل کند، سر موضوع کوچکی در مورد درس با استاد اختلاف پیدا کرد. به همین دلیل هم جر و بحث بین آن دو درون کلاس بالا گرفت. ما همه مات و مبهوت معلم و شاگردی را نگاه می‌کردیم که مثل دو سیاستمدار در حال حمله به یکدیگر بودند. آخر مشخص شد که اشتباه از دوست من بوده و او سر جای خود نشست. در پایان ترم هم امتحان نهائی فیزیک را ۲۰ شد.

اما چرا این ماجرا را اینجا بازگو کردم؟ به این دلیل که حالا بعد از گذشت سالها، و در حالی که دوست من یک پزشک عمومی است، هنوز جز به جز حرف‌هایی را که در آن جر و بحث بین او و استاد اتفاق افتاده بود به یاد دارد. جالب نیست؟ پس مطمئن باشید که شما هم می‌توانید با این استراتژی مطالب را بهتر یاد بگیرید. البته، لازم نیست حتما با هم بحث و دعوا کنید، گاهی اوقات یک صحبت دوستانه هم به همین میزان کمک کننده خواهد بود.

 

۸- چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم ، نمونه سوال حل کنید

تمرین کردن

آخرین پیشنهاد ما به شما این است که سعی کنید حتما تمرینات یا نمونه سوالات مربوط به بخشی که مطالعه کرده‌اید را حل کنید. این کار به ثبت مطالب در ذهن شما و درس خواندن بدون فراموشی کمک خواهد کرد. همچنین شما از این طریق می‌توانید بفهمید نقاط ضعف و مثبت شما چیست و در نتیجه یادگیری خود را کامل کنید.

به مقاله امتیاز دهید : 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading…

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

4 پاسخ

  1. خیلی ممنون ازتون ولی من یهو یادم میره اما سر جلسه یادم یماد این منو آزار میده چون استرس میگیرم و حالم بد میشه😔

  2. با سلام
    ممنونم از مطالاب بارزشی که در سایت خودتون قراردادید
    با آرزوی موفقیت برای شما و تیم خوش فکرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

بستن