H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه عاشق درس خواندن شویم

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه عاشق درس خواندن شویم

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه عاشق درس خواندن شویم و از آن لذت ببریم

فهرست مطالب

چگونه عاشق درس خواندن شویم

اغلب ما از درس خواندن متنفریم و یا واقعا علاقه‌ای به آن نداریم. این موضوع باعث پایین آمدن میزان مطالعه ما شده و در نهایت به ناکامی تحصیلی ختم خواهد شد. اما چگونه باید عاشق درس خواندن شویم ؟ و سوال مهمتر از آن اینکه آیا چنین چیزی ممکن است؟ مهمترین چیزی که می‌تواند علاقه شما را نسبت به درس خواندن بیشتر کند، انگیزه است. داشتن انگیزه به شما کمک می‌کند تا با دیدی باز برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید. ما هم در این مقاله سعی کردیم راهکارهایی به شما معرفی کنیم، که استفاده از آنها علاوه بر افزایش انگیزه برای درس خواندن، می‌تواند شما را عاشق درس خواندن بکند.

 

 

استفاده از رنگ‌های مختلف

چگونه به کمک رنگ‌ها عاشق درس خواندن شویم

یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌هایی که می‌تواند باعث افزایش علاقه شما به درس خواندن شود، استفاده از رنگ‌های مختلف است. مغز ما نسبت به رنگ‌ها واکنش مثبتی نشان می‌دهد. به همین علت هم بهتر است که هنگام مطالعه و درس خواندن، حتما از مداد، خودکار و یا حتی دفتر رنگی استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های مختلف علاوه بر اینکه از خسته شدن مغز و بی حوصلگی در درس خواندن جلوگیری می‌کند، به شما کمک خواهد کرد تا ذهن خلاق تری داشته باشید. یک ذهن خلاق قادر است مطالب را بهتر و سریعتر از گذشته تجزیه و تحلیل کند و آنها را به خاطر بسپارد.

فقط اگر فکر می‌کنید که استفاده از مداد و خودکار و دفتر رنگی مال بچه‌هاست و خدای نکرده غرور شما را لکه دار خواهد کرد، بهتر است به این فکر کنید که ۱۰ سال بعد هیچ کس رنگ دفتر و خودکار شما را به خاطر نخواهد آورد و تنها دستاوردهای شما هستند که اهمیت خواهند داشت.

 

از موسیقی کمک بگیرید

استفاده از موسیقی راهکار دیگری برای عاشق درس خواندن شدن است. تاثیر موسیقی بر یادگیری در بیشتر موارد کاملا مثبت است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از موسیقی مثل یک شمشیر دو لبه است. این یعنی به همان اندازه که گوش کردن به موسیقی می‌تواند یادگیری ما را افزایش دهد و علاقه به درس خواندن ما را بیشتر کند، به همان اندازه هم ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای ما شود. اما چگونه می‌توان تاثیر منفی آن را خنثی کرد؟

چگونه با موسیقی عاشق درس خواندن شویم

برای اینکه بتوانید از موسیقی در هنگام مطالعه کردن بهره ببرید، بهتر است که به قطعه‌هایی از آن گوش دهید که متن ندارند. موسیقی کلاسیک بهترین انتخاب برای چنین مواقعی است. چرا؟ چون تحقیقات ثابت کرده است که این نوع از موسیقی علاوه بر اینکه حواس ما را پرت نمی‌کند، باعث فعالیت بیشتر سلول‌های مغزی هم می‌شود.

 

چگونه به کمک شعر و داستان عاشق درس خواندن شویم

اگر هنوز از حال و هوای موسیقی و آهنگ بیرون نیامده‌اید، وقت آن رسیده که با یک تکنیک دیگر آشنا شویم. بعد از این که مطالب را یک بار مطالعه کردید، وقت آن می‌رسد که آنها را به شکل یک شعر یا داستان در بیاوردید. یادگیری یک شعر به دلیل وزن و قافیه و ریتم آن بسیار ساده‌تر از حفظ کردن متن خشک کتاب است. به علاوه ساختن یک داستان ترجیحا خنده‌دار هم به همان اندازه می‌تواند برای افزایش میزان یادگیری شما مفید باشد. فقط فراموش نکنید، قبل از انجام این کار، حتما خلاصه نویسی کنید. مطالعه مقاله روش های خلاصه نویسی به شما در انجام این کار کمک خواهد کرد.

لذت درس خواندن

کمک گرفتن از حافظه دیداری یا تصویری

بعد از شعر و آهنگ و داستان، نوبت به شاخه دیگری از هنر یعنی نقاشی می‌رسد! راهکار بعدی که می‌تواند ما را عاشق درس خواندن کند، این است که سعی کنیم از مطالبی که مطالعه کرده‌ایم نقاشی بکشیم. خنده دار به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ اما بد نیست بدانید که ذهن ما تصاویر را بهتر به خاطر می‌سپارد. به همین علت هم نقاشی کشیدن از مطلبی که مطالعه کرده‌ایم به تقویت حافظه دیداری ما هم کمک خواهد کرد.

 

اما برای اینکه بهتر از حافظه دیداری خود استفاده کنید، راه دیگری که در پیش روی شما قرار دارد استفاده از نقشه کشی ذهنی است. این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا حجم زیادی از مطالب را به خوبی در یک نمودار به شکل زیر دسته بندی کنید. نقشه‌های ذهنی علاوه بر خلاصه کردن حجم زیادی از مطالب، ارتباط بین بخش‌های مختلف آن را هم نشان می‌دهند. شکل زیر نمونه‌ای از یک نقشه ذهنی است.

نقشه کشی ذهنی

عاشق درس خواندن شدن با امتحان گرفتن

قطعا هیچ کسی از امتحان گرفتن و امتحان شدن خوشش نمی‌آید. اما اگر شما هم دوست دارید درس خواندن را به یک فعالیت چالشی برای خود تبدیل کنید، بهترین راه برای امتحان کردن خودتان این است که از یک دوست کمک بگیرید.

درس خواندن با دوست

همراه دوست خود به کتابخانه بروید و هردو بخش مشخصی از یک کتاب را مطالعه کنید. سپس برگه‌ای برداشته و از یکدیگر یک آزمون کوچک یا کوئیز بگیرید. بعد از تمام شدن آزمون هم وقت تصحیح کردن آن است. این استراتژی علاوه بر اینکه به ما یاد می‌دهد چگونه عاشق درس خواندن شویم ، از دو جهت دیگر هم مهم است. اول اینکه طرح کردن سوال باعث می‌شود که ما با بخش‌هایی از کتاب که اهمیت بیشتری دارند آشنا شویم. علاوه بر این ما نقاط ضعف خود را پیدا کرده و برای رفع آنها تلاش خواهیم کرد.

 

تامین انرژی از دست رفته

خوردن و نوشیدن مواد غذایی در زمان استراحت به شما کمک خواهد کرد تا انرژی از دست رفته خود را بازیابید. همچنین اگر احساس خواب آلودگی هنگام مطالعه داشتید، می‌توانید چند قدم راه بروید و در صورت امکان کمی هوای تازه تنفس کنید. استراحت کردن در بین درس خواندن را حتما جدی بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا عملکرد و بازده خود را بهبود ببخشید . علاوه بر این، اینگونه شما از درس خواندن خسته نخواهید شد.

شکلات

تقسیم بندی، آخرین راهکار برای اینکه عاشق درس خواندن شویم

آخرین راهکاری که برای لذت بردن و عاشق درس خواندن شدن می‌توانیم به شما پیشنهاد کنیم این است که دروس را به قسمت‌های کوچکتری تقسیم‌بندی کنید. این اتفاق سبب می‌شود که انرژی شما در همان ابتدای کار تمام نشود و بتوانید به خوبی و با کیفیت ثابت تمام دروس خود را مطالعه کنید . همچنین شما می‌تواند بعد از انجام دادن هر بخش کوچک، کمی هم استراحت کنید.

 

منبع: کتاب‌های
How to Win at College
How to Become a Straight‑A Student

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

7 پاسخ

  1. خیلی خوب بود ولی الان مدرسه ها که به صورت انلاین هستش بعضی کتابا یا درسها تو لپتابم هست و ادم میبینه که لپتاب دستشه حواسش میره تو گوگل و … اینو حالا بگو چیکارش کنیم؟

  2. خوب بود ولی مدرسه الان خیلیییی چرت شده خصوصا تو شاد و آنلاین و اینا اه
    هففففف کاش تابستون بیاد من خسته شدم نه دوستامو میبینم نه درست و حسابی درس بمون یاد میدن:/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *