چگونه تندخوان شویم
مهارت های مطالعه

چگونه تندخوان شویم و سریع تر درس بخوانیم ؟

چگونه تندخوان شویم و بیشتر درس بخوانیم

پایین بودن سرعت مطالعه به خصوص در دنیای امروز که پر از شلوغی های روزمره است یک مشکل بزرگ برای بیشتر ماست. زندگی امروز ما تحت تاثیر تعداد زیادی از عوامل بیرونی و درونی است که باعث می‌شوند نتوانیم به اندازه کافی کتاب بخوانیم. اصلی‌ترین دلیل ان هم این است که ما سرعت مطالعه پایینی داریم. به همین دلیل هم معمولا زمان مناسبی برای مطالعه خود پیدا نمی‌‎کنیم. اما اگر بفهمیم که چگونه تندخوان شویم ، خواهیم توانست حتی از کوتاهترین زمانی که در اختیار داریم هم بهترین بهره را ببریم. آموزش تندخوانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید با سرعت بیشتری نسبت به رقبایتان حرکت کنید و پیشرفت بیشتری داشته باشید.

 

چگونه تندخوان شویم ؛ افزایش حوزه دید

حوزه دید

برای اینکه به یک فرد تندخوان تبدیل شویم، باید قبل از هرچیزی همه ابزارهایی که برای این کار نیاز داریم را تقویت کنیم. مسلما اصلی ترین سلاح ما برای سریعتر خواندن، چشم‌هایمان هستند. به همین دلیل هم باید اهمیت زیادی برای آنها قائل شویم. اگر دوست دارید بدانید چرا، پاراگراف زیر را مطالعه کنید.

چشمان ما در هنگام مطالعه بعد از هر کلمه توقف کرده و سپس به سراغ لغت بعدی می‌روند. این موضوع باعث می‌شود که ما بصورت ناخودآگاه مدام مکث کرده و سپس به سراغ کلمه بعد برویم. جالب است بدانید که در هر دقیقه نمی‌توان بیش از ۳۰۰ بار از این مکث‌ها را تجربه کرد. به همین علت هم معمولا سرعت مطالعه متوسط بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه در دقیقه است. اما شما می‌توانید با تقویت حوزه دید خود، در هر نگاه و توقف کلمات بیشتری را ببینید. اینگونه سرعت مطالعه شما چند برابر خواهد شد.

یک تمرین ساده برای افزایش حوزه دید این است که ابتدا یک ستاره بر روی کاغذ بکشید. سپس هر یک از اضلاع آن را شماره گذاری کنید. حال با چشمان خود از نقطه شماره ۱ شروع کرده و از روی ضلع ها حرکت کرده و با چشمان خود آنها را دنبال کنید. وقتی به عدد ۵ رسیدید، مسیر قبلی را یک دور برگردید.


اگر به دنبال تمرینات بیشتری هستید
حتما مقاله افزایش حوزه دید را مطالعه کنید


چگونه تندخوان شویم ؛ بررسی کتاب و تیترها

تیتر و عنوان

خواندن سر تیتر ها و موضوعات هر فصل و همچنین نگاه اجمالی به آنها، باعث آشنا شدن شما با متنی که قرار است مطالعه کنید شده و در نتیجه این شناخت بیشتر، شما درک و یادگیری بیشتری را تجربه خواهید کرد. اما علاوه بر آن، این آشنایی به شما کمک می‌کند که با سرعت بیشتری مطالعه کنید. این یعنی تنها مطالعه سر تیتر‌ها باعث افزایش سرعت مطالعه شما خواهد شد. مطمئن باشید این کار زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. حتی اگر هم این اتفاق بیافتد، سریعتر خواندن شما باعث جبران این زمان از دست رفته خواهد شد.

 

جملات اول هر پاراگراف را جدی بگیرید

یکی دیگر از عادت های غلط در مطالعه این است که ما وقتی قسمتی از متن را متوجه نمی‌شویم، یا بی‌خیال آن می‌شویم، و یا سعی می‌کنیم همان جمله را بارها مطالعه کنیم.

اما روش درست رویارویی با این مشکل این است که هر وقت بخشی از متن را متوجه نشدیم، کافی است که به سراغ جمله آغاز پاراگراف مربوط به ان برویم. با خواندن جمله یا دو جمله ابتدایی یک متن شما نه تنها در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کرده و زود به جواب رسیده‌ایم، بلکه رویارویی با این مشکل این است که هر وقت بخشی از متن را متوجه نشدیم، کافی است که به سراغ جمله آغاز پاراگراف مربوط به ان برویم. با خواندن جمله یا دو جمله ابتدایی یک متن شما خیلی زود می‌توانید بفهمید که این قسمت راجع به چه موضوعی است. بدین ترتیب شما علاوه بر صرفه جویی در زمان، انرژی خود را هم هدر نداده‌اید.

 

با صدای بلند کتاب نخوانید!

بلند خوانی

یکی از بدترین عادت‌هایی که ما از کودکی با خود آورده‌ایم، مطالعه با صدای بلند است. این تکرار مطالب با صدای بلند موجب کاهش سرعت مطالعه شما خواهد شد. چرا؟ چون در این حالت شما باید تمام کلمات را ادا کنید. هرچقدر هم که سریع و مسلط باشید، این موضوع یکی از دلایل کندخوانی است. بهترین کار این است که مطالب را درون ذهن خود بخوانید و نه با لب و دهان و دندانتان! البته این نکته را هم باید ذکر کرد که خود این ذهن‌خوانی هم ممکن است مشکلاتی برای شما پدید بیاورد. مورد بعدی یکی از همین مشکلات است که قرار است با هم یاد بگیریم چگونه آنرا برطرف کنیم.

 

چگونه تندخوان شویم ؛ مقابله با Subvocalization 

چگونه تندخوان شویم 2

گفتیم که برای اینکه یاد بگیریم چگونه تندخوان شویم ، باید سعی کنیم که مطالب را درون ذهن خود بخوانیم. اما موضوع اصلی اینجا است که برخی اوقات این سر و صدای درون ذهن به قدری زیاد می‌شود که ما قادر نخواهیم بود از این استراتژی به خوبی استفاده کنیم. اصلی‌ترین مشکلی هم که در این مواقع متوجه حضور ما خواهد بود، دوباره خوانی یا Subvocalization  است. دوباره خوانی زمانی اتفاق می‌افتد که ما مطالب را علاوه بر اینکه یک بار با چشمان خود می‌خوانیم، بار دیگر هم در ذهن خود دوباره تکرار می‌کنیم. این تکرار کردن موجب از دست رفتن تمرکز ما هم خواهد شد.

یک راه برای ساکت کردن صدای درون و مطالعه سریع تر این است که شما در حین مطالعه موسیقی گوش دهید. موسیقی کلاسیک می‌تواند توجه شما را به مطلبی که درحال مطالعه هستید معطوف کند. دلیل آن هم این است که این نوع موسیقی بی کلام است و شعر آن قرار نیست حواس شما را پرت کند! نقش موسیقی در یادگیری و کاهش صدای درون بسیار مثبت است و شما می‌توانید به خوبی از آن بهره ببرید.

 

از تایمر کمک بگیرید

چگونه با تایمر تندخوان شویم

استفاده از یک اهرم فشار می‌تواند به شما کمک کند تا به خوبی از پس کارهایتان بربیایید. در مورد اینکه چگونه تندخوان شویم اما شما تنها به یک تایمر نیاز دارید. کافی است قبل از شروع مطالعه، مشخص کنید که قرار است در نیم ساعت یا یک ساعت آینده چه حجمی از کتاب را مطالعه کنید. سپس آن را علامت بزنید و با توجه به سرعت مطالعه خودتان تایمر را تنظیم کنید. بهتر است زمان را کمتر از سرعت واقعی خودتان تنظیم کنید تا اینگونه حداقل کمی تحت فشار قرار بگیرید. این فشار نباید آنقدر زیاد باشد که کیفیت مطالعه شما را پایین بیاورد. پس مراقب باشید که واقع‌بینانه زمان را تنظیم کنید.

 

چگونه تندخوان شویم ؛ خط بردن

خط بردن

تکنیکی که شاید همه ما حداقل یک بار از آن استفاده کرده‌ایم همین خط بردن است. برای اینکه بتوانیم با سرعت بیشتری مطالعه کنیم، بهتر است که با یک مداد، خودکار و یا حتی انگشت خود خطوط و نوشته را دنبال کنیم. دلیل آن این است که این موضوع علاوه بر اینکه به سریع خواندن کمک می‌کند، باعث می‌شود که ما خط را گم نکنیم. گم نکردن خط هم به همین صورت از دوباره خوانی جلوگیری می‌کند.


دوست دارید با سایر این تکنیک‌ها آشنا شوید؟
پس همین حالا مقاله ترفند های تندخوانی را مطالعه کنید


 

تمرکز کردن را بیاموزید

یادگیری تکنیک های افزایش تمرکز به شما کمک خواهد کرد که بتوانید با تمام دقت کافی مطالعه کنید. این یعنی دیگر نیاز نخواهد بود که دوباره به عقب برگردید و مطالب را دوباره بخوانید. اینگونه مطالب بیشتری را در همان مدت زمان قبل مطالعه خواهید کرد. نکته‌ای که اینجا باید به آن توجه کنید این است که تندخوانی فقط به معنای افزایش سرعت مطالعه نیست. تندخوانی مجموعه ای از تکنیک‌ها است که در مجموع به شما کمک می‌کنند که بدون آنکه کیفیت مطالعه‌تان افت کند ، مطالب بیشتری را مطالعه کنید. پرهیز از دوباره خواندن متن هم با همین منطق به شما کمک خواهد کرد که سرعت مطالعه بیشتری داشته باشید.

 

چگونه تندخوان شویم ؛ شرایط محیطی را فراهم کنید

سریع تر خواندن همیشه نیازمند عوامل درونی نیست. بلکه برخی از شرایط بیرونی هم می‌توانند بر سرعت مطالعه ما تاثیرگذار باشند. برای مثال یکی از این عوامل مکانی است که ما معمولا در آن مطالعه می‌کنیم. اگر دوست دارید به خوبی تاثیر عوامل بیرونی را بر سرعت مطالعه خود خنثی کنید، باید در قدم اول میز مطالعه خود را تمیز و مرتب کنید.  این کار از عدم تمرکز هنگام درس خواندن جلوگیری خواهد کرد. همچنین با مرتب کردن میز مطالعه خود، می‌توانید به هر چه که به آن نیاز دارید راحت‌تر دسترسی پیدا کنید.

چگونه تندخوان شویم محیط مطالعه

مورد دوم دمای اتاقی است که در آن معمولا مطالعه می‌کنید. اگر دوست ندارید از سرما مدام به دستشویی بروید، یا از گرمای زیاد کلافه شوید، بهتر است دمای اتاق را در حال معتدلی قرار دهید. اگر هم این کار برای شما خیلی ممکن نیست، بهتر است که با اضافه و کم کردن لباس‌هایتان به کنترل دمای بدنتان کمک کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *