H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه تندخوان شویم

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه تندخوان شویم

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه تندخوان شویم و سریع تر درس بخوانیم ؟

فهرست مطالب

ویدئوی زیر قسمتی از سلسه ویدئو های ایمیلی آموزش تند خوانی هست…

برای عضویت در این لیست ایمیلی و دریافت بقیه جلسه ها می‌بایست ایبوک آموزش تندخوانی را دریافت کنید و کاملا بخوانید …

چگونه تندخوان شویم و بیشتر درس بخوانیم

پایین بودن سرعت مطالعه به خصوص در دنیای امروز که پر از شلوغی های روزمره است یک مشکل بزرگ برای بیشتر ماست. زندگی امروز ما تحت تاثیر تعداد زیادی از عوامل بیرونی و درونی است که باعث می‌شوند نتوانیم به اندازه کافی کتاب بخوانیم. اصلی‌ترین دلیل ان هم این است که ما سرعت مطالعه پایینی داریم. به همین دلیل هم معمولا زمان مناسبی برای مطالعه خود پیدا نمی‌‎کنیم. اما اگر بفهمیم که چگونه تندخوان شویم ، خواهیم توانست حتی از کوتاهترین زمانی که در اختیار داریم هم بهترین بهره را ببریم. آموزش تندخوانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید با سرعت بیشتری نسبت به رقبایتان حرکت کنید و پیشرفت بیشتری داشته باشید.

چگونه تندخوان شویم ؛ افزایش حوزه دید

حوزه دید

برای اینکه به یک فرد تندخوان تبدیل شویم، باید قبل از هرچیزی همه ابزارهایی که برای این کار نیاز داریم را تقویت کنیم. مسلما اصلی ترین سلاح ما برای سریعتر خواندن، چشم‌هایمان هستند. به همین دلیل هم باید اهمیت زیادی برای آنها قائل شویم. اگر دوست دارید بدانید چرا، پاراگراف زیر را مطالعه کنید.

چشمان ما در هنگام مطالعه بعد از هر کلمه توقف کرده و سپس به سراغ لغت بعدی می‌روند. این موضوع باعث می‌شود که ما بصورت ناخودآگاه مدام مکث کرده و سپس به سراغ کلمه بعد برویم. جالب است بدانید که در هر دقیقه نمی‌توان بیش از ۳۰۰ بار از این مکث‌ها را تجربه کرد. به همین علت هم معمولا سرعت مطالعه متوسط بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه در دقیقه است. اما شما می‌توانید با تقویت حوزه دید خود، در هر نگاه و توقف کلمات بیشتری را ببینید. اینگونه سرعت مطالعه شما چند برابر خواهد شد.

یک تمرین ساده برای افزایش حوزه دید این است که ابتدا یک ستاره بر روی کاغذ بکشید. سپس هر یک از اضلاع آن را شماره گذاری کنید. حال با چشمان خود از نقطه شماره ۱ شروع کرده و از روی ضلع ها حرکت کرده و با چشمان خود آنها را دنبال کنید. وقتی به عدد ۵ رسیدید، مسیر قبلی را یک دور برگردید.


اگر به دنبال تمرینات بیشتری هستید
حتما مقاله افزایش حوزه دید را مطالعه کنید


چگونه تندخوان شویم ؛ بررسی کتاب و تیترها

تیتر و عنوان

خواندن سر تیتر ها و موضوعات هر فصل و همچنین نگاه اجمالی به آنها، باعث آشنا شدن شما با متنی که قرار است مطالعه کنید شده و در نتیجه این شناخت بیشتر، شما درک و یادگیری بیشتری را تجربه خواهید کرد. اما علاوه بر آن، این آشنایی به شما کمک می‌کند که با سرعت بیشتری مطالعه کنید. این یعنی تنها مطالعه سر تیتر‌ها باعث افزایش سرعت مطالعه شما خواهد شد. مطمئن باشید این کار زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. حتی اگر هم این اتفاق بیافتد، سریعتر خواندن شما باعث جبران این زمان از دست رفته خواهد شد.

جملات اول هر پاراگراف را جدی بگیرید

یکی دیگر از عادت های غلط در مطالعه این است که ما وقتی قسمتی از متن را متوجه نمی‌شویم، یا بی‌خیال آن می‌شویم، و یا سعی می‌کنیم همان جمله را بارها مطالعه کنیم.

اما روش درست رویارویی با این مشکل این است که هر وقت بخشی از متن را متوجه نشدیم، کافی است که به سراغ جمله آغاز پاراگراف مربوط به ان برویم. با خواندن جمله یا دو جمله ابتدایی یک متن شما نه تنها در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کرده و زود به جواب رسیده‌ایم، بلکه رویارویی با این مشکل این است که هر وقت بخشی از متن را متوجه نشدیم، کافی است که به سراغ جمله آغاز پاراگراف مربوط به ان برویم. با خواندن جمله یا دو جمله ابتدایی یک متن شما خیلی زود می‌توانید بفهمید که این قسمت راجع به چه موضوعی است. بدین ترتیب شما علاوه بر صرفه جویی در زمان، انرژی خود را هم هدر نداده‌اید.

با صدای بلند کتاب نخوانید!

بلند خوانی

یکی از بدترین عادت‌هایی که ما از کودکی با خود آورده‌ایم، مطالعه با صدای بلند است. این تکرار مطالب با صدای بلند موجب کاهش سرعت مطالعه شما خواهد شد. چرا؟ چون در این حالت شما باید تمام کلمات را ادا کنید. هرچقدر هم که سریع و مسلط باشید، این موضوع یکی از دلایل کندخوانی است. بهترین کار این است که مطالب را درون ذهن خود بخوانید و نه با لب و دهان و دندانتان! البته این نکته را هم باید ذکر کرد که خود این ذهن‌خوانی هم ممکن است مشکلاتی برای شما پدید بیاورد. مورد بعدی یکی از همین مشکلات است که قرار است با هم یاد بگیریم چگونه آنرا برطرف کنیم.

چگونه تندخوان شویم ؛ مقابله با Subvocalization 

چگونه تندخوان شویم 2

گفتیم که برای اینکه یاد بگیریم چگونه تندخوان شویم ، باید سعی کنیم که مطالب را درون ذهن خود بخوانیم. اما موضوع اصلی اینجا است که برخی اوقات این سر و صدای درون ذهن به قدری زیاد می‌شود که ما قادر نخواهیم بود از این استراتژی به خوبی استفاده کنیم. اصلی‌ترین مشکلی هم که در این مواقع متوجه حضور ما خواهد بود، دوباره خوانی یا Subvocalization  است. دوباره خوانی زمانی اتفاق می‌افتد که ما مطالب را علاوه بر اینکه یک بار با چشمان خود می‌خوانیم، بار دیگر هم در ذهن خود دوباره تکرار می‌کنیم. این تکرار کردن موجب از دست رفتن تمرکز ما هم خواهد شد.

یک راه برای ساکت کردن صدای درون و مطالعه سریع تر این است که شما در حین مطالعه موسیقی گوش دهید. موسیقی کلاسیک می‌تواند توجه شما را به مطلبی که درحال مطالعه هستید معطوف کند. دلیل آن هم این است که این نوع موسیقی بی کلام است و شعر آن قرار نیست حواس شما را پرت کند! نقش موسیقی در یادگیری و کاهش صدای درون بسیار مثبت است و شما می‌توانید به خوبی از آن بهره ببرید.

[sc name=”tondkhani”][/sc]

 

از تایمر کمک بگیرید

چگونه با تایمر تندخوان شویم

استفاده از یک اهرم فشار می‌تواند به شما کمک کند تا به خوبی از پس کارهایتان بربیایید. در مورد اینکه چگونه تندخوان شویم اما شما تنها به یک تایمر نیاز دارید. کافی است قبل از شروع مطالعه، مشخص کنید که قرار است در نیم ساعت یا یک ساعت آینده چه حجمی از کتاب را مطالعه کنید. سپس آن را علامت بزنید و با توجه به سرعت مطالعه خودتان تایمر را تنظیم کنید. بهتر است زمان را کمتر از سرعت واقعی خودتان تنظیم کنید تا اینگونه حداقل کمی تحت فشار قرار بگیرید. این فشار نباید آنقدر زیاد باشد که کیفیت مطالعه شما را پایین بیاورد. پس مراقب باشید که واقع‌بینانه زمان را تنظیم کنید.

چگونه تندخوان شویم ؛ خط بردن

خط بردن

تکنیکی که شاید همه ما حداقل یک بار از آن استفاده کرده‌ایم همین خط بردن است. برای اینکه بتوانیم با سرعت بیشتری مطالعه کنیم، بهتر است که با یک مداد، خودکار و یا حتی انگشت خود خطوط و نوشته را دنبال کنیم. دلیل آن این است که این موضوع علاوه بر اینکه به سریع خواندن کمک می‌کند، باعث می‌شود که ما خط را گم نکنیم. گم نکردن خط هم به همین صورت از دوباره خوانی جلوگیری می‌کند.


دوست دارید با سایر این تکنیک‌ها آشنا شوید؟
پس همین حالا مقاله ترفند های تندخوانی را مطالعه کنید


تمرکز کردن را بیاموزید

یادگیری تکنیک های افزایش تمرکز به شما کمک خواهد کرد که بتوانید با تمام دقت کافی مطالعه کنید. این یعنی دیگر نیاز نخواهد بود که دوباره به عقب برگردید و مطالب را دوباره بخوانید. اینگونه مطالب بیشتری را در همان مدت زمان قبل مطالعه خواهید کرد. نکته‌ای که اینجا باید به آن توجه کنید این است که تندخوانی فقط به معنای افزایش سرعت مطالعه نیست. تندخوانی مجموعه ای از تکنیک‌ها است که در مجموع به شما کمک می‌کنند که بدون آنکه کیفیت مطالعه‌تان افت کند ، مطالب بیشتری را مطالعه کنید. پرهیز از دوباره خواندن متن هم با همین منطق به شما کمک خواهد کرد که سرعت مطالعه بیشتری داشته باشید.

چگونه تندخوان شویم ؛ شرایط محیطی را فراهم کنید

سریع تر خواندن همیشه نیازمند عوامل درونی نیست. بلکه برخی از شرایط بیرونی هم می‌توانند بر سرعت مطالعه ما تاثیرگذار باشند. برای مثال یکی از این عوامل مکانی است که ما معمولا در آن مطالعه می‌کنیم. اگر دوست دارید به خوبی تاثیر عوامل بیرونی را بر سرعت مطالعه خود خنثی کنید، باید در قدم اول میز مطالعه خود را تمیز و مرتب کنید.  این کار از عدم تمرکز هنگام درس خواندن جلوگیری خواهد کرد. همچنین با مرتب کردن میز مطالعه خود، می‌توانید به هر چه که به آن نیاز دارید راحت‌تر دسترسی پیدا کنید.

چگونه تندخوان شویم محیط مطالعه

مورد دوم دمای اتاقی است که در آن معمولا مطالعه می‌کنید. اگر دوست ندارید از سرما مدام به دستشویی بروید، یا از گرمای زیاد کلافه شوید، بهتر است دمای اتاق را در حال معتدلی قرار دهید. اگر هم این کار برای شما خیلی ممکن نیست، بهتر است که با اضافه و کم کردن لباس‌هایتان به کنترل دمای بدنتان کمک کنید.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

46 پاسخ

 1. با سلام من هنگام خط بری موقع مطالعه بعد چند دقیقه درک نوشته به شدت درک مطالعه ام پایین میاد طوریکه هنگام خط بری حس می کنم کلمات روی کتاب نقاشی شده و گاها هم وقتی درک متوسطی دارم از متن ، بعد تمام شدن پاراگراف درصد خیلی کمی از اون یادم می مونه و نمی تونم راجب انچه که خوندم ، به کسی توضیح بدم ، البته من تمرینات تندخوانی زیادی رو انجام داده ام و با علم تندخوانی اشنایی تقریبا زیادی دارم ولی واقعا با این دو مشکل بزرگ به طور عذاب آوری مشکل دارم … لطفا از روی کرم تون منو راهنمایی کنید یا اگه تمرینی برای رفع این دو مشکل می دونید ، ممنون میشم اگه بهم بفرمایید

 2. سلام فیلم خوب و مفیدی بود
  یه سوالی ک دارم اینه ک برا دروس حفظی که متون باید دقیق حفظ بشن با تند خوانی میشه مطالعه کرد و به نتیجه رسید؟؟
  مثلا در امتحانات تشریحی که باید پاراگراف ها شبیه منبع نوشته بشند با تند خوانی در حافظه میمونن؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   تندخوانی موجب افزایش تمرکز میشه و مطمئنا در فراگیری و حفظ کردن دروس کمک شایانی مبکنه

 3. سلام
  سپاس از زحمات شما.
  موقع خواندن کتاب های مختلف، ابتدا باید ۱۰-۱۵ صفحه بخونم، که بتونم تمرکز بگیرم. کلا تمرکز کردن و یادآوری مطالب، از دلایلی هست که آرومتر می خونم.

  1. محسن عزیز سلام
   با کمک پکیج ذهن متمرکز سبک زندگی متمرکز رو می آموزید و قطعا این مشکل شما برطرف خواهد شد.

 4. سلام ببخشید من که کلا کند خوان هستم و میخوام تکنیک خط بردن رو اعمال کنم منتهی یک سوال من رشتم حقوق هست و نیاز به خلاصه نویسی دروسم دارم اگر بخوام خلاصه بنویسم در حین خوندن که هی عقب میوفته و درس مورد نظرم هی به تعویق میوفته و کتاب دیر تر تموم میشه ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  1. سلام دوست عزیز
   پیشنهاد من به شما دوره تندخوانی تایفون هست که اگر خریداری کنید دوره نقشه کشی ذهنی هم به صورت رایگان در اختیارتون قرار میگیره.با استفاده از این دوره ها تکنیک های مطالعه,تند خوانی و خلاصه نویسی رو فرا میگیرید و مشکلتون برطرف میشه.
   موفق باشید

 5. سلام من قبلا از دوره کاملتون استفاده کردم
  میخواستم بدونم که دوره تندخوانی تایفون
  ودوره ذهن متمرکز همون چیزای قبلا هست؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   فقط دوره ی ذهن متمرکز جدید اضافه شده.

   1. گفته بودید که هرچیزی که به دوره اضافه بشه به صورت رایگان دراختیار مهارت آموزان قبلی که در دوره کامل اسم نوشتن قرار میگیره درسته؟

     1. دوره ذهن متمرکز به حساب کاربری شما افزوده شد.
      موفق و پیروز باشید

     2. دوره کوچینگ مجموعه تمامی دوره هاست که شما فرمودید قبلا گذروندید فقط ذهن متمرکز رو نداشتید که به پنل کاربریتون اضافه کردم.

 6. سلام ودرود خسته نباشید
  ببخشید من مطالبی رو می خونم یاد نمی گیرم و سریع از ذهنم پاک می شه من باید چکار کنم؟!
  پیشنهاد شما چیه؟

  1. دوست عزیز سلام
   اگر فراموشی محتوا دارید پیشنهاد من به شما دوره ی تقویت حافظه است.با کمک این دوره و تکنیک هایی که به شما یاد میده قطعا مشکلتون برطرف خواهد شد.
   موفق و تندرست باشید

 7. سلام من سرعت خوندنم خوبه اما زود فراموش میکنم
  چن بار میخونم تا فراموش نکنم اما خیلیی وقت میبره حتی کتاب های غیر درسی و داستان

  1. سلام دوست عزیزم
   پیشنهاد من به شما دوره ذهن متمرکز است.در این دوره شما سبک زندگی متمرکز رو یاد میگیرید و با استفاده ار تکنیک های فوق العاده اش دیگه مطلبی رو فراموش نخواهید کرد .
   موفق و پیروز باشید.

  1. دوست عزیز سلام
   سپاس فراوان
   انشالله به زودی ویدیو بعدی آپلود خواهد شد.

 8. سلام و ادب
  سپاس از آموزش های ارزنده تان
  من وقتی مطالعه می کنم یادآوری متن خوانده شده برام سخت است اندکی از آن حسین را به خاطر می آرم

  1. حسین عزیز سلام
   دوره ی تقویت حافطه و ذهن متمرکز مناسب شماست . در این دوره ها تکنیک های متنوعی آموزش داده میشوند و سبک زندگی متمرکز رو اصولی آموزش میدهند.
   موفق و پیروز باشید

 9. من بعضی وقت ها اصلا یادم نمیاد چی خواندم دقیقا بعد از مطالعه این مشکل برام بوجود میاد کلا هم خیلی وقت ها روی هیچ چیز نمی توانم تمرکز کنم

  1. سلام دوست عزیز
   پیشنهاد من به شما دوره ذهن متمرکز است.توی این دوره به شما مدیریت ذهن و افکار,مدیریت اطلاعات ورودی به ذهن و …. آموزش داده میشود.این دوره سبک زندگی متمرکز رو آموزش میدهد و مشکل حواس پرتی را به طور کامل برطرف میکند.

 10. سپاسگزارم از اینکه دلسوزانه دانش خود را در اختیار همه قرار میدهید. من میخواهم درک مطلب زبان آلمانیم را بالا ببرم طبیعیه که سرعت خواندن و درک مطلب فارسیم بیشتر چون زبان مادری من است. من در گرامر آلمانی مشکلی ندارم و فقط در درک مطلب آلمانی کند هستم و امیدوارم بتونم آمرًا به سرعت زبان فارسی برسونم. تشکر میکنم از زحمات شما.

  1. سلام دوست عزیز
   امیدوارم که ذوره ها براتون موثر واقع بشن و قطعا با تمرین به نتیجه دلخواهتون خواهید رسید.

 11. با سلام و عرض ادب
  سپاس بابت به اشتراک گذاشتن دانشتون
  من غیر از سرعت پایین مطالعه(میانگین ۳۲۵ کلمه در دقیقه)،مشکل برگشت به عقب حین مطالعه رو دارم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  بسیار متشکرم

 12. سلام ببخشید من چهار روز پیش فیلم قسمت دوم رو دیدم
  ولی قسمت سوم تا الان برای من ارسال نشده ☹☹
  حتی من بخش های spam و trash رو هم گشتم

 13. سلام اموزش خوبیه من این مشکلو داشتم موقعه مطالعه استرس میگیرم هی به عقب بر میگردم خطهای قبلی را میخونم نمیتونم تمرکز داشته باشم،ببخشید چرا ویدئو های بعدی ارسال نشد ۲تا ارسال شدن

  1. درود بر شما دوست عزیز
   پیشنهاد من به شما دوره ذهن متمرکز و تندخوانی تایفون است.این دوره ها موجب افزایش تمرکز و مدیریت ذهن و افکار میشود.مشکل فراموشی در مطالعه و به عقب برگشتن را برطرف کرده و انگیزه شما را افزایش میدهد.
   ایمیل شما بررسی میشه و قسمت بعدی براتون میشه
   موفق و تندرست باشید

 14. سلام. قسمت اول برای من ارسال نشده. من امروز فقط قسمت دوم رو توی ایمیلم دیدم و تونستم از این دوره باخبر بشم. روی دکمه “مشاهده قسمت قبل” هم که میزنم لینک
  https://soheilamani.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AA%D9%86%D8%AF%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C/
  رو باز میکنه توش هیچ ویدیویی نیست. ممنون میشم کمک کنید

  1. سلام آرمان جان
   احتمالا مشکل فنی پیش اومده
   من بررسی میکنم ایمیل شما رو و قسمت های بعدی و قبلی رو براتون ارسال میکنم.
   مشکل دکمه هم حل شد میتونید قسمت قبل رو با دکمه هم ببینید…
   ممنونم از همراهی و صبرتون 🌸🌹

  1. درود بر شما
   قسمت قبل رو از طریق دکمه بالا (مشاهده قسمت قبل ) می تونیدمشاهده کنید…
   قسمت های بعدی نیز به ایمیل شما ارسال خواهد شد در روز های آتی…
   خیلی ممنونم از همراهی شما 🌸

  1. سلام. وقت بخیر
   سرعت خط بر باید کمی سریع تر از نهایت سرعت چشمتون باشه.

 15. با سلام. استاد گرامی ضمن تشکر از این ویدئو عالی میخواستم بپرسم وقتی که بیشتر ماتریال که من مطالعه میکنم بصورت پی دی اف روی لپ تاپ هست باز هم تکنیک خط بردن رو میشه اینجا به کار برد؟ به نظر ممکن نمیرسه. سرعت مطالعه من با اندازه گیری ۴۱۸ بود …ولی مساله ای که الان دارم این هست که بتونم موقع مطالعه پی دی اف روی لپ تاپ سرعت مطالعه ام رو افزایش بدم. تشکر میکنم اگر پاسخ بدید و راه حل مشخصی پیشنهاد بدید.
  مرضیه متقی

  1. سلام دوست عزیز
   میتونید در لپتاپ با حرکت موس خط ببرید.
   موفق باشید

 16. سلام آقای امانی مثل همیشه عالی بودین. یکی از مشکلات من جز کند خواندن. اینه که مدام موقع خوندن حواسم به جای دیگه پرت میشه و باعث میشه که یه مطلب رو چند بار بخونم تا متوجه بشم. راه کاری هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید نکنیک های افزایش تمرکز را یاد بگیرید. چند تا نکته خدمتتون میگم:
   روش های مدیتیشن را یاد بگیرید. با مبحث مولتی تسکینگ آشنا بشین. ۱۲ لیوان آب بنوشید هر روز. مصرف شبکه های اجتماعی را مدیریت کنید. دایره دوستان تون را محدود تر کنید. برنامه خواب تان را تنظیم کنید؛…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *