H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

تکنیک‌های افزایش ساعت مطالعه برای بیشتر درس خواندن

فهرست مطالب

آیا افزایش ساعت مطالعه امکان‌پذیر است؟ بله، باید بدون حواس‌پرتی درس بخوانید، استراحتهای مداوم داشته باشید تا سرحال بمانید و به خود پاداشهای کوچک دهید تا حس درس خواندن پیدا کنیدشما باید تمام تلاشخود را کنید تا به جای اینکه درس‌هایتان شب قبل از امتحان روی هم انباشته شوند، ذرهذره مطالعه کنید.

روش اول برای افزایش ساعت مطالعه: تمرکز داشتن هنگام مطالعه

درمان عدم تمرکز اهمیت دارد. قبل از هر چیزی تلفن همراهتان را دور از چشم و ذهن خود نگه داریدآن را در کشو یا در کیف خود قرار دهید تا وسوسه نشوید از آن استفاده کنیدعلاوه‌براین از هر وسیله الکترونیکی دیگری که حواس‌تان را پرت می‌کند دوری کنید؛ مگر اینکه برای مطالعه به آنها نیاز داشته باشید.

نکته: اگر برای نوشتن مقاله باید از لپ‌تاپ یا رایانه خود استفاده کنید، وبسایت‌های مزاحم را مسدود کنید تا حواستان پرت نشود.

قبل از مطالعه یک میانوعده سالم بخورید

شکم گرسنه حواس‌تان را پرت می‌کند؛ بنابراین برای افزایش ساعت مطالعه یک اسنک سالم بخوریدهمچنین می‌توانید یک ساندویچ پروتئین، آجیل یا میوه همراه خود داشته باشید تا در صورت گرسنه شدن، میل کنید. تنقلات سالمی که مملو از پروتئین و کربوهیدراتهای پیچیده هستند، سوخت موردنیاز برای حفظ تمرکز را به شما میدهنداز خوردن شیرینیجات و غذاهای ناسالم که باعث بالا رفتن و کاهش قندخون میشوند خودداری کنید.

میان وعده سالم

یک مکان مشخص برای مطالعه انتخاب کنید

مکانی بدون حواس‌پرتی پیدا کنید؛ مانند قسمتی از خانه یا کتابخانه که رفت‌وآمد کمی داردسعی کنید برای مطالعه، از همین مکان (یاچند مکان مشخص دیگر) استفاده کنیداگر بارها و بارها در یک مکان مطالعه کنید، ناخودآگاه احساس خواهید کرد که زمان رسیدن به محل کار فرا رسیده است. علاوهبراین روی میزی مطالعه کنید که فضای کافی برای پخش وسایل مطالعه‌تان داشته باشد

از مطالعه در رختخواب خودداری کنید؛ زیرا راحتی بیشازحد میتواند شما را از مطالعه منصرف کند. مکان مطالعه خود را مرتب، منظم و تمیز نگه دارید؛ زیرا میتواند به شما کمک می‌کند ذهن باز داشته باشید. فضای نامرتب باعث میشود ذهن شما هم به هم ریخته شودهمچنین سعی کنید در جایی مطالعه کنید که نور طبیعی دارد؛ چون میتواند به ذهن شما انرژی بخشد.

مطالب و درس‌ها را با هم ترکیب کنید تا از خستگی جلوگیری کنید

اگر باید چند درس یا مبحث مختلف را مطالعه کنید، ابتدا روی یکی از آنها به مدت یک ساعت کار کنید، سپس دنده را عوض کنید! حتی اگر برای یک آزمون مطالعه می‌کنید و نمی‌توانید درس را عوض کنید، سعی کنید هر بار حدود یک ساعت روی یک مبحث یا فصل تمرکز کنید.

برای مثال اگر دارید برای امتحان تاریخ درس می‌خوانید، مطالب مربوط به جنگ را مرور کنیدسپس یک میانوعده بخورید و کمی چرت بزنید. بعد از استراحت کوتاه، مبحث بعدی را مطالعه کنیدهمچنین می‌توانید ابتدا کتاب درسی را برای یک ساعت مرور کنید، سپس به سراغ فلش کارت‌ها بروید. برای افزایش مطالعه، خودتان را مجبور نکنید که تنها روی یک موضوع متمرکز بمانید.

افزایش ساعت مطالعه

ابتدا موضوعات دشوار را مطالعه کنید تا آنها را از سر راه بردارید

اگر سخت‌ترین یا کسل‌کننده‌ترین کار را از سر راه خود بردارید، راحت‌تر می‌توانید افزایش ساعت مطالعه داشته باشیدوقتی سرحال هستید، به مباحث دشوار بپردازید و سادهترین تکالیف خود را برای زمانی که بنزین‌تان تمام میشود نگه دارید. برای مثال اگر از شیمی خوشتان نمی‌آید، جلسه مطالعه خود را با حل مسائل دشوار شیمی شروع کنیدهنگامی که آنها را انجام دادید، به سراغ درس‌هایی بروید که از مطالعه آنها بیشتر لذت میبرید.

هنگام مطالعه موسیقی گوش کنید

تاثیر موسیقی بر یادگیری مثبت است یا منفی؟ پخش موسیقی به برخی از افراد کمک می‌کند تا تمرکز خود را حفظ کنند؛ اما برای همه اینطور نیستاگر موسیقی حواستان را پرت نمی‌کند، هنگام مطالعه هندزفری بگذارید. موسیقی بی‌کلام انتخاب خوبی است؛ زیرا هیچ شعری وجود ندارد که حواستان را پرت کند

همچنین می‌توانید به صداهای طبیعت گوش دهید. برای جلوگیری از اتلاف وقت، آهنگهای تصادفی گوش نکنید. درعوض یک لیست پخش یک ساعته بسازید. بدین ترتیب می‌دانید چه زمانی باید استراحت کنید یا سراغ مبحث دیگری بروید.

موسیقی برای مطالعه

روش دوم برای افزایش ساعت مطالعه : ایجاد انگیزه برای ادامه مطالعه

اهداف خود را روی یک تقویم یا تخته بنویسیددیدن اهدافتان که در یک نقطه مشخص نوشته شده‌اند، میتواند به شما کمک کند تا به آنها متعهد شویدیک تقویم یا تخته در محل مطالعه خود قرار دهید و برنامه مطالعاتی خود را یادداشت کنید

هدف خود را به طور مشخص و بزرگ در دفتر تمرین خود، روی فلش‌کارت‌ یا روی یک ورق کاغذ بنویسید. نکته: علاوه بر نوشتن اهداف مطالعاتی خود، سعی کنید آنها را به دوستان یا خانواده خود هم بگوییداگر به دیگران کارهایی که باید انجام دهید را بگویید، میتواند به شما کمک کند تا خود را متعهد نگه دارید.

هر یکی دو ساعت استراحت کنید تا سرحال بمانید

ممکن است وسوسه شوید که چند ساعت متوالی درس بخوانید؛ اما به سرعت انگیزه خود را از دست خواهید دادبدن و مغز شما نیاز به استراحت دارد؛ بنابراین هر ساعت، 10 دقیقه یا بیشتر وقت بگذارید تا خود را سرحال کنید. برای مثال پیادهروی کنید، یک میانوعده بخورید یا ورزش کنید، سپس سراغ درس‌تان بازگردید.

در طول استراحت مطمئن شوید که درگیر هیچگونه فعالیت بی‌ارزشی نیستیدبرای مثال تلویزیون را روشن نکنید؛ زیرا ممکن است به آنچه روشن است علاقهمند شوید و به مطالعه برنگردیدهمچنین بهتر است وارد شبکه‌های اجتماعی نشوید؛ زیرا پس از ورود دلتان می‌خواد به جستجو و گردش در اینترنت ادامه دهید.

افزایش ساعت مطالعه

سعی کنید مطالب را به علایق شخصی خود مربوط کنید

برای افزایش ساعت مطالعه، به دنبال راههایی باشید که مطالعات خود را با زندگی خود مرتبط کنیددر درس تاریخ درباره یک موضوع جالب تحقیق کنید یا موضوعات علمی را به تجربیات روزانه خود متصل کنیدحتی اگر هیچ چیز جالبی پیدا نمی‌کنید، باز هم ذهن خود را باز نگه دارید و به آن فرصت دهید تا توجه شما را جلب کند.

وقتی به موضوعی علاقه دارید، تلاش بسیار کمتری لازم است تا برای مطالعه آن در خود انگیزه ایجاد کنید. اگر نمیتوانید با یک مبحث ارتباط برقرار کنید، تمام تلاش خود را برای سرگرمکننده کردن آن انجام دهیدبرای مثال اگر به نقاشی علاقه دارید، برای مفاهیمی که درحال مطالعه هستید نمودار و طرح‌های مختلف بکشید.

وقتی برنامه‌ای را تمام می‌کنید، به خودتان پاداش کوچک دهید

وقتی میدانید که لذتی در انتظارتان است، به احتمال زیاد به مطالعه خود ادامه خواهید دادمشوق‌هایتان می‌تواند شامل بازی‌ ویدیویی، تماشای تلویزیون، خوردن خوراکی‌های موردعلاقه یا خرید لباس باشد. حتی اگر وظیفه‌تان را هم انجام ندادید خیلی به خودتان سخت نگیرید؛ اما زمانی که واقعا برنامه‌تان را به پایان رساندید، حتما بهخودتان پاداش دهید.

نوشتن برنامه‌ مطالعاتی و پاداش مخصوص به هر برنامه در دفترتان، میتواند به شما کمک کند تا پای هدف خود بمانید. برای مثال بنویسید «وظیفه: فصل دوم زیست را 2 ساعت مرور کنید. پاداش: 30 دقیقه بازی ویدئویی انجام دهید

پاداش کوچک

با یک گروه مطالعه کنید تا حواستان به یکدیگر باشد

با همکلاسیهایی که درس خواندن را جدی میگیرند همراه شویدبرای مثال از یکدیگر سوال بپرسید، به نوبت مفاهیم را برای هم توضیح دهید و کمک کنید تا کسی از زیر درس خواندن در نرود! توضیح مفاهیم برای دیگران روشی عالی برای مرور و به خاطر سپردن مطالب استمطالعه گروهی همچنین به شما کمک می‌کند تا تمام مشکلات درسی‌تان را حل کنید و نمره ۲۰ بگیرید!

روش سوم برای افزایش ساعت مطالعه : زمان خود را مدیریت کنید

قبل از شروع مطالعه، همیشه برنامه مطالعاتی خود را بخوانید تا مطمئن شوید که روی موضوعات درست تمرکز کردهایدعلاوهبراین میتوانید از معلم خود درخواست کنید هر مبحثی که گیج‌تان میکند را توضیح دهید. بدین‌ترتیب جواب تمام سوالات خود را می‌گیرد و در زمان صرفهجویی می‌کنیدهمچنین بهتر است مهم‌ترین مباحث را اولویتبندی کنید تا بتوانید ابتدا آنها را مطالعه کنید.

قبل از شروع مطالعه مکان خود را آماده کنید

مطمئن شوید که تمام لوازم مورد نیاز خود را دارید؛ اینگونه دیگر لازم نیست هر چند دقیقه یک بار برای برداشتن چیزی از جایتان بلند شویدکتابهای درسی، لوازم‌التحریر، دفتر یادداشت و سایر وسایل مطالعه خود را به شکل منظم در مکان مطالعه خود قرار دهید.

برای مثال فرض کنید درحال مطالعه ریاضی هستیدشما به یکسری وسایل مشخص؛ مانند برگه، کتاب درسی، ماشین حساب، مداد، پاککن، آب آشامیدنی و یک میان‌وعده سالم نیاز دارید. منظم بودن درحین مطالعه، یکی از روش‌های افزایش ساعت مطالعه است.

افزایش ساعت مطالعه

جلسات مطالعه خود را از قبل برنامهریزی کنید

زمان مورد نیاز خود برای هر مطالعه‌ای را تخمین بزنید، 10٪ زمان اضافی برای محکم‌کاری اضافه کنید، سپس زمانی را به انجام تکالیف خود اختصاص کنیداولویت‌ها را تعیین کنید، سخت‌ترین و مهم‌ترین تکالیف خود را ابتدا برنامه‌ریزی کنید و به یاد داشته باشیدکه هر یکی دو ساعت استراحت‌های کوتاه را برای خود در نظر بگیرید.

برای مثال اگر قصد دارید یک جلسه 4 ساعته داشته باشید، 2 ساعت اول را به مطالعه مطالب دشوار و مهم اختصاص دهیدسپس دنده را عوض کنید و برای ساعت سوم به بعد، تکالیف خود را انجام دهید. برای ساعت چهارم یادداشتهایتان را مرور کنیداگر زمان باقیمانده است، وقت خود را بیشتر صرف مطالعه مطالب مهم کنید.

علاوهبراین بهتر است یک برنامه هفتگی از وظایف آینده خود تهیه کنیدوظایف ثابت و مشخص مانند کلاس درسی، فوق‌‌برنامه و تمرین را ثبت کنید؛ سپس باقی زمان خود را بین مطالعه و سایر تکالیف تقسیم کنید.

برنامه ریزی

وظایف طاقتفرسا را ​​به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید

تکالیفی مانند «مطالعه زیست» یا «پروژه‌های درسی» میتواند دلهرهآور و سخت به نظر برسدبه جای اینکه دستپاچه شوید، تکالیف بزرگ خود را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید. برای مثال اگر برای امتحانات پایان ترم مطالعه می‌کنید، با بررسی نمونه‌ سوالات و آزمون‌های گذشته شروع کنید و مباحثی که برایتان دشوار است را یادداشت کنیدسپس یادداشتهای کلاسی خود را مرور کنید، هر فصل را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و هربار یک بخش را مطالعه کنید.

سعی کنید به جای مطالعه فشرده، جلسات مطالعه خود را کوتاه کنید

روزی چند ساعت درس بخوانیم تا به موفقیت برسیم؟ سعی کنید همیشه از قبل برنامهریزی کنید و به خودتان فرصت دهید تا فقط کمی مطالعه کنیداین یعنی اینکه بهتر است به جای یک جلسه مطالعه 9 ساعته، 3 جلسه 3 ساعته جداگانه مطالعه کنیداگر در طی چند جلسه کوتاه مطالعه کنید، اطلاعات بیشتری را در دراز مدت به خاطر خواهید آورد. اگر مجبورید روزهای قبل از امتحان زیاد درس بخوانید، حداقل باید شب امتحان را خوب بخوابیداگر به اندازه کافی نخوابید، هنگام امتحان دادن به سختی می‌توانید تمرکز کنید.

اگر وقت کم می‌آورید، برنامه خود را سبک کنید

اگر برای انجام تکالیف مدرسه و افزایش زمان مطالعه مشکل دارید، فهرستی از مسئولیتهای خود تهیه کنیداز خود بپرسید که آیا فعالیت‌هایی که اهمیت کمتری دارند، زمان زیادی از شما میگیرند؟ در صورت لزوم و برای خالی‌ کردن وقت خود، بعضی کارها را حذف کنید.

برای مثال فرض کنید مدرسه، فوق‌برنامه بسکتبال و تئاتر برگزار کرده استدرس و کنکور در اولویت هستند، بنابراین ممکن است زمان اضافی برای فوق‌برنامه باقی نمانداگر بسکتبال واقعا برای شما مهم است، پس تئاتر را حذف کنیدشاید بتوانید پس از پایان فصل بسکتبال، دوباره به گروه تئاتر ملحق شوید. درنهایت پیشنهاد می‌کنیم آموزش رایگان تندخوانی را نیز مطالعه کنید. موفق باشید!

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *