H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

هوش مالی کودکان

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

هوش مالی کودکان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

هوش مالی کودکان ؛ اهمیت و نحوه تقویت آن در کودک

فهرست مطالب

حس خوب شکستن قلک و خرید کردن با پس‌اندازهایمان هیچوقت از یاد ما پاک نخواهد شد. دنیای امروز بیش از آنچه که فکرش را بکنیم به پول وابسته است. در چنین شرایطی توانایی مدیریت منابع مالی از حمله مهمترین مهارت‌هایی است که ما باید بیاموزیم. اما آیا فقط بزرگسالان باید چنین مهارت‌هایی را بیاموزند؟ ابدا، از آنجا که بخش مهمی از شخصیت ما در دوران کودکی شکل می‌گیرد، تقویت هوش مالی در کودکان را می‌توان یک نیاز مبرم برای رشد و توسعه فردی افراد دانست. یادگیری مدیریت مالی و هوش مالی در سن پایین نه تنها این دوره را آسان‌تر می‌کند بلکه از استرس آن نیز می‌ کاهد. افراد در سنین پایین به دور از استرس ها و فشارهای مالی می توانند این مهارت را تقویت کنند.

در این مقاله با هم به بررسی نقش و اهمیت هوش مالی در کودکان می‌پردازیم و در ادامه راهکارهایی برای تقویت آن در فرزندان خود را بررسی خواهیم کرد. 

ویژگی کودکانی که از هوش مالی بالایی بهره‌مند هستنداهمیت هوش مالی کودکان

کودکانی که از هوش بالای مالی برخوردارند قادر هستند که در طول زندگی به بهترین نحو با مسائل مالی برخورد کنند. آن‌ها در تصمیم‌گیری‌های مالی بهتر از سایر همسنان خود عمل می‌کنند. در واقع این تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه، می‌تواند آن‎‌ها را به موفقیت‌های مالی زیادی برساند. هوش مالی تنها بر زندگی مالی افراد تاثیر گذار نیست، بلکه دید افراد را نسبت به موقعیت ها و مسایل گوناگون زندگی بهتر می‌کند و باعث کمال افراد می‌شود.


مقاله پیشنهادی:

هوش مالی چیست و چکونه موجب توسعه فردی افراد می‌شود؟


اهمیت تقویت هوش مالی در کودکان

امروزه دغدغه بیشتر والدین آینده مالی و زندگی اقتصادی فرزندان است. چرا که والدین توانایی همراهی کودکان خود را تا انتهای مسیر زندگی نخواهند داشت. در نتیجه آموزش تکنیک‌هایی که به استقلال مالی کودکان کمک کند اهمیت بیشتری پیدا کرده است. تنها روش از بین بردن چنین دغدغه‌ای تقویت هوش مالی کودکان است. هوش مالی را می‌توان از همان ابتدای زندگی و در دوران کودکی در کودکان تقویت کرد. با آموزش تکنیک‌های تقویت هوش مالی به کودک می‌توانیم او را برای آینده پیش رویش آماده کنیم.

یکی دیگر از مسائل مورد اهمیت والدین تحصیلات و آموزش کودکان است. در نتیجه علاوه بر تحصیلات،آموزش نحوه برخورد با مسائل مالی و تقویت هوش مالی به آینده درخشان کودکان ما کمک خواهد کرد. تقویت هوش مالی مانند بسیاری از مهارت‌ها بهتر است از سنین پایین‌تر شروع شود. به این ترتیب تاثیرات این نوع از هوش درون ذهن ما ثبت شده و به بخشی از شخصیت ما تبدیل می‌شود.


همچنین بخوانید:

هوش هیجانی چیست؟


تقویت هوش مالی در کودکان سنین مختلف

همان‌گونه که آموزش در کودکان در سنین مختلف روش‌های متفاوتی دارد، هوش مالی را نیز باید با توجه به سن کودک و توانایی درک او آموزش داد. برای آموزش هوش مالی به کودکان در سن کم بهتر است کودکان را در شرایط مختلف اقتصادی بیازماییم. با قرار دادن کودکان در شرایط مختلف مالی به آنها کمک می‌کنیم تا به صورت ناخودآگاه هوش خود را تقویت کنند. آموزش هوش مالی به کودکان در سه رده متفاوت ذهنی و سنی قابل انجام است:

کودکان زیر ۶ سال
کودکان ۷ تا ۱۰ سال
کودکان ۱۱ تا ۱۴ سال

کودک و پول

کودکان را با مفهوم پول آشنا کنید

اولین راه برای ایجاد درک در کودک شناساندن پول به او است. کودک باید درک کند که بین چیزهای رایگان و چیزهایی که باید برای آن‌ها پولی پرداخت کنیم تفاوت وجود دارد. برای مثال پارک رفتن، بازی کردن، شادی و مهربانی مسائلی هستند که نیازی به خرج کردن پول ندارند؛ اما در مقابل آن‌ها خریدن یک اسباب بازی یا خوراکی عملی است که باید برای آن پول پرداخت شود.


آیا کودکی دارید که همه چیز را فراموش می‌کند؟
این مقاله را از دست ندهید:

تقویت حافظه کودکان


کودکان را با پس انداز کردن آشنا کنید

کودکی که به طور دائم به پس انداز کردن اندکی از پول غذا، عیدی یا حتی پول تو جیبی که از والدینش می‌گیرد تشویق می‌شود، مشکلات مالی کمتری در زندگی آینده خود خواهد داشت. بسیاری از جوانان ما با مشکلات مالی فراوان مواجه‌اند. درحالی‌که یکی از دلایل این مشکلات نیاموختن فرهنگ پس‌انداز در کودکی است.

قلک داشتن

همه ما با خاطرات شکستن قلک های سفالی خود بزرگ شده‌ایم. پس چرا ین حس را در کودکان خود تقویت نکنیم؟ شما حتی می‌توانید برای فرزند خود قلک پلاستیکی تهیه کنید. اگر حس می‌کنید فرزندتان با قلک ارتباط نمی گیرد برای او حساب بانکی کودکان ایجاد کنید. مهمترین کار شما این است که از او بخواهید مقداری از پول هایش را ذخیره کند.

به کودکان خود بیاموزید که غذای خانگی بخورند

احتمالاً کودک شما نیز همچون تمام کودکان دنیا علاقه بیشتری به خوراکی‌ها و فست فود دارد. اما برای تقویت هوش مالی در کودکان خود، سعی کنید تعادلی میان خرید تنقلات بیرون از منزل و خوردن خوراکی خانگی ایجاد کنید. برای مثال می‌توانید قبل از مدرسه به فرزندتان خوراکی های خانگی بدهید و از او بخواهید مقدار کمتری از پول خود را صرف خرید از بوفه مدرسه کند. یا اینکه از کودک خود بخواهید پول باقیمانده را در قلک خود نگهداری کند و در پایان سال تحصیلی قلکش را باز کنید. با این کار به او اهمیت و تاثیر برنامه‌ریزی مالی را نشان داده‌اید. اینگونه فرزند شما تشویق می‌شود تا پول بیشتری را ذخیره کند.

اولویت بندی را به کودکان بیاموزیداولویت بندی مخارج

به کودکان یاد بدهید که قبل از خرج کردن پس انداز خود چند سوال معمولی و پیش پا افتاده را از خود بپرسند.

  • آیا توانایی خرید دارد؟
  • آیا به آن وسیله نیاز دارد؟
  • آیا خرید این وسیله ضروری است؟

به کودکان بیاموزید که نداشتن وسیله‌ای که دیگران دارند باعث سرخوردگی آنها نخواهد شد.‌ به آن‌ها مهارت نه گفتن را بیاموزید. آن‌ها باید بدانند افراد به راحتی توانایی به دست آوردن خواسته هایشان را ندارند. بلکه برای بدست آوردن آنها باید تلاش کرد و پس انداز نمود.

 

تفاوت کیفیت و کمیت را به آنها گوشزد کنید

ارزانی همیشه به معنای بهتر بودن نیست. به فرزندان خود بیاموزید که هنگام خرید کیفیت محصول را به قیمت آن ترجیح دهند. چرا که محصول با کیفیت را می‌توانید برای مدت بیشتری استفاده کنید. به این ترتیب پس انداز بیشتری نیز خواهید داشت.

به کودکانتان درآمدزایی را بیاموزید

برای آموزش درآمدزایی می توانید کودک خود را با بازی‌هایی که نیازمند درآمدزایی هستند آشنا سازید. برای مثال بازی‌ مونوپولی بازی مناسب تمام رده های سنی است و علاوه بر جذابیت پرورش دهنده هوش مالی کودکان است.


اگر به فکر سلامت ذهن کودکان خود هستید
این مقاله را حتما بخوانید:

افزایش تمرکز در کودکان


از کودک خود بخواهید بودجه بندی کند و متعهد به آن باشد

بودجه بندی کودکان

زندگی کردن بر اساس بودجه موجود اولویتی است که علاوه بر تقویت هوش مالی کودکان موجب بهبود زندگی شخصی خود ما هم خواهد شد. پس به کودک خود بیاموزید تا قبل از انجام هر کاری ابتدا بودجه خود را بسنجد. برای مثال قبل از مسافرت،خرید و گذراندن وقت با دوستانش باید به پولی که در جیب یا حساب خود دارد فکر کند. اگر فرزندتان درخواستی از شما دارد که در سطح بودجه بندی شما نیست برایش توضیح دهید. این مسئله باعث می‌شود که بودجه بندی سرلوحه زندگی او قرار گیرد.

به کودکان اجازه دهید تا اشتباه کنند

یکی از تاثیرگذارترین راه‌های آموزش و یادگیری در کودکان، شکست خوردن است. به کودک اجازه دهید شکست بخورد. اگر به خوبی این فرزند شما پس از زمین خوردن از جا برخیزد و تصمیمات مالی مناسبی بگیرد. این به این معنا نیست که به کودکان اجازه دهید که دارایی شما را از بین ببرند. بلکه باید برخی فرصت‌های کوچک و با ریسک را پیش روی آن‌ها قرار دهید تا بدین ترتیب هوش مالی کودکان شما تقویت شود.

هوش مالی کودکان ؛ جمع بندی

تقویت هوش مالی، مانند سایر جنبه‌های هوش برای موفقیت در دنیای امروز ضروری است. کودکان نیز از این قانون مستثنی نیستند و برای اینکه آینده خوبی داشته باشند باید چنین مهارت‌هایی را فرا بگیرند. تقویت هوش مالی کودکان را میتوان یکی از مهم ترین وظایف والدین دانست و ما وظیفه داریم تا تمام تلاش خود را برای بهبود زندگی فعلی و آینده فرزند خود انجام دهیم. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *