H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین کتاب ها و رمان های نوجوانان

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین کتاب ها و رمان های نوجوانان

مشخصات:

دانلود فایل :

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

آشنایی با بهترین رمان های نوجوانان ؛ 24 اثر جذاب!

فهرست مطالب

با پیشرفت حیرت‌انگیز تکنولوژی در دنیای امروز هدایت کردن نوجوانان از سمت بازی‌های ویدیویی و تلفن‌های همراه هوشمند به کتاب و مطالعه کردن کار بسیار سختی است. اما اگر با معرفی بهترین رمان های نوجوانان به آن‌ها بتوانیم نوجوانان را به کتاب خواندن مشتاق کنیم، تاثیر بزرگی در آینده‌ی آن‌ها خواهیم داشت. چرا که نوجوانی یکی از مهم‌ترین و چالش برانگیزترین سنین محسوب می‌شود.

پس اگر نوجوانی هستید که به دنبال کتاب مناسب خود می‌گردید و یا نوجوانی در خانه دارید که می‌خواهید او را به کتاب‌ خوانی تشویق کنید حتما به ادامه‌ی مقاله توجه کنید. در این مقاله بهترین کتاب‌های هر ژانر را برای شما دسته بندی کرده‌ایم تا بتوانید مناسب به روحیه و سلیقه‌‌ی خودتان بهترین کتاب را انتخاب کنید.

 

چرا مطالعه‌ی نوجوانان اهمیت زیادی دارد؟

مطالعه‌ی زیاد در دوران نوجوانی می‌تواند خیلی سریع‌تر و راحت‌تر نوجوانان را در مسیر موفقیت قرار دهد. تحقیقات نشان داده است که نوجوانانی که در کنار درس‌های مدرسه‌شان به مطالعه‌ی رمان های نوجوانان و کتاب‌های غیر درسی می‌پردازند علاوه بر اینکه در مدرسه عملکرد بهتری دارند بلکه احتمال اینکه در آینده موفق‌تر بشوند هم بیشتر است.

نوجوانان با خواندن کتاب‌های بیشتر به صورت ناخودآگاه دایره‌ی کلمات خود را افزایش می‌دهند که این کار علاوه بر بالا بردن هوش کلامی در آن‌ها به نوجوانان کمک می‌کند که بتوانند در آینده بهتر ایده‌های خود را بیان کنند. هم‌چنین نوجوانان با خواندن کتاب‌های بسیار می‌توانند از جنبه‌های مختلف زندگی آگاه شوند و در آینده بتوانند راحت‌تر با مشکلاتشان دست و پنجه نرم کنند.

 

رمان های نوجوانان در ژانرهای مختلف

نوجوانان برای شروع کتاب‌ خوانی باید بدانند که به چه ژانری بیشتر علاقه دارند و از خواندن چه کتابی بیشتر لذت می‌برند تا با خواندن کتابی خوب در همان ژانر کتاب‌خوانی را شروع کنند. به‌ همین علت در این مقاله بهترین رمان های نوجوانان در انواع ژانر کتاب را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم تا انتخاب را برای شما هرچه آسان‌تر کنیم.

 

رمان های نوجوانان در ژانر عاشقانه و کلاسیک

اگر نوجوانی هستید که از خواندن بهترین رمان‌‌های عاشقانه لذت می‌برید و یا از حال و هوای رمان‌های عصر ویکتوریا خوشتان می‌آید این قسمت مخصوص به خود شماست. در لیست زیر کتاب‌هایی را مشاهده می‌کنید که جزو بهترین رمان های نوجوانان در ژانر عاشقانه و کلاسیک محسوب می‌شوند. تنها کافیست یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 

۱- آرزوهای بزرگ

کتاب آرزوهای بزرگ از رمان های نوجوانان

کتاب آرزوهای بزرگ یکی از مهم‌ترین و مشهور‌ترین آثار دیکنز است که نوشتن آن ۸ ماه به طول انجامید. آرزو‌های بزرگ درباره‌ی پسر یتیمی به نام پیپ است که با خواهر و شوهر خواهرش که مردی مهربان است زندگی می‌کند. اما وضع مالی آن‌ها اصلا خوب نیست. داستان اصلی از جایی شروع می‌شود خانم هاویشام که زنی بی رحم و بداخلاق است از پیپ دعوت می‌کند که برای هم‌نشینی با او‌ به خانه‌اش بیاید. خانم هاویشام که در جوانی توسط نامزدش ترک شده است، کینه‌ی زیادی نسبت به مردها در سینه‌اش دارد. او دختری به نام استلا را به فرزند خواندگی قبول کرده است تا او را مانند خودش با نفرت از مرد‌ها بزرگ کند.

اما در این هم‌نشینی‌های پیپ و خانم هاویشام پسر دلباخته‌ی استلا که تربیت‌ شده‌ی خانم هاویشام است، می‌شود. استلا با تحقیر پیپ قلب او‌ را می‌شکند. آن جاست که پیپ تصمیم می‌گیرد هر کاری کند تا به آرزوهای بزرگ خودش برسد. او وارد مسیر پر مشقتی می‌شود که انتهای آن مشخص نیست. در این کتاب دیکنز ما را از کودکی تا بزرگسالی پیپ با خود همراه می‌کند. در این مسیر ما متوجه می‌شویم که بهای رسیدن به خوشبختی و آرزوهایمان چقدر می‌تواند سنگین و طاقت فرسا باشد. دیکنز از بزرگترین نویسندگان تاریخ انگلیس است و همواره آثار او در لیست کتاب هایی که باید خواند قرار دارند. 

خرید کتاب از کتاب ایران


۲- بابا لنگ دراز

کتاب بابا لنگ دراز

احتمالا با دیدن نام کتاب شما هم به یاد دختری با موهای قرمز به نام جودی ابوت افتادید. دختری که با اینکه در یتیم خانه بزرگ شده است ولی بسیار شاد و سرزنده و پرتلاش است. جودی ابوت یا همان جروشا ابوت روزی توسط یک فرد ناشناس و خیر به مدرسه‌ی خصوصی فرستاده می‌شود اما فرد ناشناس از جودی خواسته است که در عوض این‌ کار هر ماه برای او نامه‌ای بنویسد. جودی که اسم قهرمان خود را نمی‌داند و تنها یک‌بار سایه‌ی او را از دور دیده است، او را بابا لنگ دراز می‌نامد. جین وبستر نویسنده‌ی این رمان عاشقانه و کلاسیک است که با شخصیت‌ پروری‌های بی نظیرش در کتاب به جذابیت آن افزوده است.

 

 

 


۳- زنان کوچک

کتاب زنان کوچک

همانطور هم که از نام کتاب مشخص است کتاب درباره‌ی زنانی است که شاید سنی نداشته باشند اما کارهای بزرگی انجام می‌دهند. زنان کوچک اثر لوییزا آلکوت نویسنده‌ی آمریکایی است. زنان کوچک درباره‌ی زنان یا بهتر بگوییم دختران خانواده‌ی مارچ مگی، جودی، بتی و ایمی است. از آن جایی که خود لوییزا ۳ خواهر دارد می‌شود گفت که این کتاب به نوعی برگرفته از زندگی خودش است.

خط اصلی داستان با جودی جلو می‌رود. دختر دوم خانواده که برای حفظ آزادیش خود را به شکل پسرها درمی‌آورد. مگی فرزند اول خانواده است و معلم بچه‌هاست. بت فرزند سوم و عاشق پیانو است و ایمی کوچکترین خواهر که دوست دارد خودش را هم‌سن خواهرانش نشان دهد.

پدر خانواده‌ی مارچ که در گذشته از وضع مالی خوبی برخوردار بوده است، ثروتش را از دست داده و به جنگ رفته است. در کتاب زنان کوچک قرار است تلاش‌های خواهران مارچ را برای بهبودی اوضاع بخوانیم. زنان کوچک از جمله رمان های نوجوانان است که به طور کل شما را با خود به دنیایی دیگر می‌برد.


همچنین بخوانید: کتاب های حوزه زنان


۴- آنه شرلی

آن شرلی

آنه  تکرار غریبانه‌ی روزهایت چگونه گذشت؟ می‌دانم که ناخودآگاه با دیدن نام آنه شرلی این جمله در ذهنتان تکرار شد. آنه شرلی همان دختر مو قرمز و کک و مکی است که شاید از چهره‌ی خیلی زیبایی برخوردار نباشد اما دختری با احساسات عمیق و شاداب است که همه را به وجد می‌آورد.

نویسنده‌ی این مجموعه‌ی کتاب لوسی ماد مونتگومری یا همان ال ام مونتگومری است. او زمانی نوشتن این داستان را شروع کرد که در روزنامه‌ای با مطلب جالبی رو به رو شد. اینکه خانواده‌ای پسری را از یتیم خانه به سرپرستی قبول کرده بودند ولی اشتباها دختری به خانه‌ی آن‌ها فرستاده شد. در این جا ایده‌ی آنه شرلی شکل گرفت.

آنه شرلی یکی از بهترین رمان های نوجوانان است که می‌توانید بخوانید. ماریلا و متیو خواهر و برادری هستند که در عوض پسری که از یتیم خانه به سرپرستی گرفته بودند، آنه شرلی به خانه‌ی آن‌ها فرستاده شد. آن‌ها ابتدا از این موضوع ناراحت می‌شوند اما بعد از مدتی وجود آنه شرلی روح و سرزندگی جدیدی را به مزرعه آن‌ها می‌آورد.

خرید کتاب از کتاب ایران


رمان‌های عاشقانه‌ی معاصر برای نوجوانان

در بالا به رمان‌های عاشقانه‌ی کلاسیک اشاره کردیم. اما در ادامه به رمان‌های عاشقانه‌ای می‌پردازیم که خیلی به زمان‌های گذشته برنمی‌گردند. فضای داستان این عاشقانه‌ها برای ما آشناتر است و شاید بهتر می‌توانیم آن‌ها را درک کنیم و بهتر با افکار و شخصیت‌های داستان همزاد پنداری می‌کنیم. پس اگر به رمان‌های عاشقانه در فضای امروزی علاقه دارید کتاب‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

۵- نحسی ستاره‌های بخت ما

کتاب نحسی ستاره‌های بخت ما

اگر دردی وجود نداشت، چگونه می‌شد لذت‌ها را درک کرد.
جمله‌ی بالا می‌تواند به‌ خوبی داستان این کتاب را بازگو کند. نحسی ستاره‌های بخت ما اثر نویسنده‌ی آمریکایی جان گرین است که در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید. این کتاب درباره‌ی دو نوجوان سرطانی است که در اوضاع و شرایط سختی عاشق یکدیگر می‌شوند. دختر داستان هیزل است که اکثر زمان خودش را در خانه و مشغول کتاب خواندن است و امید زیادی به زندگی ندارد.

اما هیزل از روی اجبار خانواده‌اش به یک گروه افراد سرطانی می‌رود و در آن جمع آگوستوس را ملاقات می‌کند. پسری که در گذشته به علت سرطان یک پای خود را از دست داده است. آگوستوس برخلاف هیزل عشق و امید زیادی به زندگی دارد به همین دلیل زندگی هیزل را کاملا عوض می‌کند. اما باید دید که عشق این دو می‌تواند در مواجهه به سرطان پیروز شود.این کتاب که از مشهورترین رمان‌ های نوجوانان به حساب می‌آید به راحتی احساسات شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس اگر خود را در حین خواندن این کتاب با چشمان خیس دیدید اصلا تعجب نکنید.


۶- النور و پارک

النور و پارک از بهترین رمان های نوجوانان

النور و پارک اثر رینبو راول است که نامش در بهترین رمان‌های عاشقانه نیز آمده است. النور و پارک داستان عشق دو نوجوان است که از لحاظ خانوادگی نقطه‌ی مقابل یکدیگر هستند. النور دختر داستان از خانواده‌ای فقیر است و ناپدری‌اش با او رفتار بدی دارد. از طرف دیگر پارک پسر دورگه‌ی  نیمه کره‌ای است که از خانواده‌ای ثروتمند و آرام می‌آید. خانه‌ی آن‌ها سرشار از عشق است و هیچ مشکلی ندارند.

اما نقطه‌ی عطف داستان زمانی است که النور و پارک در اتوبوس کنار یکدیگر می‌نشینند و همین جرقه‌ی عشق بزرگی را می‌زند. آن‌ها ابتدا با خواندن کتاب کمیک و حرف زدن راجع به موسیقی با یکدیگر ارتباط می‌گیرند اما هیچ کدام نمی‌دانند که چه عشق بزرگی در انتظار آن‌هاست.

 

 

 

 

 


۷- پنج قدم فاصله

پنج قدم فاصله

چه احساسی داشتید اگر مجبور بودید همیشه پنج قدم از کسی که عاشقش هستید فاصله داشته باشید؟
کتاب پنج قدم فاصله به نویسندگی ریچل لیپنیک قصه‌ی عشق دو نوجوان در بیمارستان را بازگو می‌کند. دو نوجوان به اسم‌های استلا و ویل که هردو با بیماری تنفسی خطرناکی به نام فیبروز کیستیک دست و پنجه نرم می‌کنند.

اما ویل علاوه بر این بیماری به مریضی واگیردار خطرناکی نیز مبتلا است. به همین علت این دو هیچ‌گاه نمی‌توانند کمتر از ۵ قدم فاصله به یکدیگر نزدیک شوند. چرا که اگر این اتفاق بیفتد سرنوشت هردوی آن‌ها مرگ خواهد بود. پنج قدم فاصله از بهترین رمان های نوجوانان است که قصه‌ی عشقی زیبا و سوزناک را بیان می‌کند.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 

 

 


کتاب‌های روانشناسی و انگیزشی برای نوجوانان

از آن‌ جایی که دوران نوجوانی یکی از حساس‌ترین دوره‌های زندگی یک فرد می‌باشد لازم است تا در این جا لیستی از کتاب‌های روانشناسی برای نوجوانان داشته باشیم که بتواند به آن‌ها کمک کند. اکثر نوجوان‌ها در طی عبور از این مسیر راه خود را گم می‌کنند و یا اینکه نمی‌دانند برنامه‌شان برای آینده چیست. کتاب‌های‌ زیر جزو کتاب‌های روانشناسی خوب و مطرح هستند که می‌توانند به شما در این زمینه کمک فراوانی کنند.

 

۸- کیمیاگر

کیمیاگر از بهترین رمان های نوجوانان

کیمیاگر اثر معروف و مطرح پائولو کوئلیو است. کیمیاگر به زندگی چوپان ساده‌ای به نام سانتیاگو می‌پردازد که اهل اندلس است. خانواده‌ی سانتیاگو آرزو دارند که او روزی کشیش شود اما سانتیاگو مدام رویایی را می‌بیند که مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. او در خواب می‌بیند که دراهرام مصر گنج پیدا کرده است. این رویا آنقدر تکرار می‌شود تا سانتیاگو دل به دریا می‌زند و به دنبال رویای خود می‌رود.

پائولوکوئلیو در مسیر رسیدن سانتیاگو به گنج رویایی‌اش ما را با او همراه می‌کند. مسیری که درس‌های بسیاری در آن نهفته است و می‌تواند مسیر زندگی شما را به طور کل تغییر دهد. کیمیاگر یکی از بهترین کتاب‌های انگیزشی است که می‌تواند به نوجوانان کمک بسیاری کند. علاوه بر این موضوع داستان این کتاب به قدری جذاب و گیرا است که همواره از خواندن آن لذت خواهید برد.

 

 

 


۹- هفت عادت نوجوانان موفق

کتاب هفت عادت نوجوانان موفق

پیش از این درباره‌ی تاثیر عادت‌ها در مقاله بهترین کتاب‌های روانشناسی صحبت مفصلی کرده‌ایم. کتاب ۷ عادت نوجوانان موفق از شون کاوی هم با نثری جذاب و گیرا درباره‌ی عادت و قدرت عادت صحبت می‌کند. شون در این کتاب می‌گوید: عادت کنید! عادت‌ها یا باعث موفقیت شما می‌شوند یا باعث شکست! نوجوانان که در این سن با مشکلات زیادی سر و کله می‌زنند می‌توانند با خواندن این کتاب و به وجود آوردن چند عادت خوب در خودشان راحت‌تر با مشکلات رو به رو شوند و آن‌ها را پشت سر بگذارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


۱۰- شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو از رمان های نوجوانان

شازده کوچولو یکی از معروف‌ترین کتاب‌های روانشناسی دنیا محسوب می‌شود که با داستان جذاب خودش به ما درس‌های بسیاری می‌دهد. شازده کوچولو راجع به پسری است که در سیاره‌ای دیگر به همراه گل سرخش و دو آتشفشان خاموش زندگی می‌کند. اما روزی تصمیم می‌گیرد سیاره‌ی خودش را رها کرده و به سیارات دیگر برود. شازده کوچولو در هر سیاره‌ای با شخصی برخورد می‌کند که شخصیت متفاوتی دارد. او در سیاره‌ی هفتم که زمین است خلبانی را می‌بیند و داستان سفرش را برای او تعریف می‌کند.

البته راوی داستان همین خلبان است که به علت سقوط هواپیمایش در کویر با شازده کوچولو آشنا می‌شود. شازده کوچولو به طور مسلم در دسته‌ی کتاب‌هایی قرار می‌گیرد که باید بخوانیم. نویسنده‌ی شازده کوچولو اگزوپری است که تصویرگری تصاویر داخل کتاب را هم خودش انجام داده است.

 

 

 


همچنین بخوانید: بهترین کتاب ها برای  افزایش اعتماد به نفس


رمانی درباره‌ی تبعیض نژادی

کتابی که در ادامه نامش را خواهید دید یکی از بهترین رمان‌ها در زمینه تبعیض نژادی محسوب می‌شود. بنابر شرایط امروزه‌ی دنیا لازم است نوجوانان از این موضوع آگاهی کامل داشته باشند و بتوانندبا ذهنی باز به این موضوع نگاه کنند تا شاید بتوانند به عنوان نسل بعدی در جامعه تاثیر مثبت‌تری در جهان بگذارند. کتاب‌های اینچنینی به نوجوانان و نسل بعد کمک می‌کند که تا حد ممکن از تبعیض نژادی جلوگیری کنند.

 

۱۱- کشتن مرغ مینا ( مرغ مقلد )

کتاب کشتن مرغ مینا از رمان های نوجوانان

کتاب کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی یکی از بهترین نویسندگان زن است. این کتاب زیبا یکی از تاثیرگذارترین رمان‌ها درباره‌ی تبعیض نژادی است که بسیار مورد توجه قرار گرفت. اما داستان این کتاب درباره‌ی دختر بچه‌ای سفید پوست به نام اسکاوات فینچ است. او در بخش ابتدایی کتاب به‌ خوبی شهر و رفتارهای شهروندان را توصیف می‌کند. شهری که فقر در آن موج‌ می‌زند و اکثر مردم نگاهی نژادپرستانه نسبت به سیاه پوستان دارند.

اما در این میان خانواده‌ی فینچ همچین دیدگاهی ندارند و حتی آشپز خانه‌ی آن‌ها زنی سیاه‌پوست است. حتی اتیکوس پدر اسکاوات که وکیل است، وکالت مردی سیاه پوست که به اشتباه به تجاوز محکوم شده است را بر عهده می‌گیرد. اما این موضوع اصلا در شهر آن‌ها مورد قبول نیست. داستان کشتن مرغ مینا بهترین کتابی است که می‌تواند ما را نسبت به تبعیض نژادی آگاه کند.

 

 


کتاب‌های ماجراجویی برای نوجوانان

از آن‌جایی که نوجوانان در این سن همگی به دنبال هیجان و ماجراجویی‌های مختلف هستند وجود همچین دسته‌ای در این مقاله از واجبات بود. پس اگر از آن دسته از نوجوانان کنجکاو و ماجراجو هستید از خواندن این ژانر کتاب به خصوص کتاب‌های لیست زیر بسیار لذت خواهید برد.

 

۱۲- جزیره‌ی گنج

جزیره گنج از بهترین رمان های نوجوانان

گنج پیدا کردن از ابتدا یکی از ماجراجویانه‌ترین کارهای دنیا بوده است. کتاب جزیره‌ی گنج نوشته‌ی رابرت استیونسون است که در این کتاب به خوبی این ماجراجویی را به قلم در آورده است. داستان کتاب درباره‌ی پسری به نام جیم هاوکینز است. او‌ روزی به ملاقات یکی از افراد بزرگ خانواده‌اش می‌رود اما تا قبل از این نمی‌دانست که آن فرد روزی دزد دریایی بوده است و در وسایلش نقشه‌ی گنجی عظیم وجود دارد که این گنج عظیم متعلق به دزد دریایی دیگری به نام کاپیتان فلیپ است.

جیم پس از دیدن نقشه‌ی گنج به همراه دوستانش قایقی اجاره می‌کند و در پی پیدا کردن گنج روانه می‌شود. اما هیچ‌گاه پیدا کردن گنج به همین راحتی نبوده است. جزیره‌ی گنج از بهترین رمان های نوجوانان به حساب می‌آید که با هیجان بسیارش کتاب را برای آن‌ها بسیار جذاب می‌کند. از دیگر اثرهای رابرت استیونسون که مناسب نوجوانان است می‌توان به دکتر جکیل و آقای هاید اشاره کرد.

 

خرید کتاب از کتاب ایران


۱۳- دور دنیا در ۸۰ روز

عکس کتاب دور دنیا در هشتاد روز

از آن‌جایی که ذات ماجراجویی مخالف یکجا ماندن و ساکن بودن است پس سفر کردن عضوی جدانشدنی از ماجراجویی است. دور دنیا در ۸۰ روز اثر ژول ورن است که داستانی جذاب از سفری به دور دنیا را بازگو می‌کند. این کتاب درباره‌ی مردی مرموز و ثروتمند به نام فیلاس فاگ است که در پی شرط بندی با کسی آماده‌ی سفر به دور دنیا تنها در ۸۰ روز می‌شود.

 

شاید این موضوع در سال ۲۰۲۱ کاملا ممکن و عادی به نظر برسد اما در سال ۱۸۷۲ قطعا غیر ممکن بوده است. اما فیلاس فاگ ادعا می‌کند که می‌تواند این کار را انجام دهد. شروع سفر فاگ همراه خدمتکارش ژان پاسپارتو شروع ماجراجویی‌های این کتاب است. از دیگر کتاب‌های مهم و ماجراجویی ژول ورن که مناسب نوجوان‌ها باشد می‌توان به سفر به مرکز زمین اشاره کرد که خواندن آن هم حتما پیشنهاد می‌شود.

خرید کتاب از کتاب ایران

 


ژانر فانتزی و تخیلی در رمان های نوجوانان

تخیل و داستان‌های عجیب و غریب هیچ‌ وقت از دنیای نوجوانان جدا نمی‌شود. مخصوصا نوجوان‌های امروزی که با داستا‌ن‌هایی مثل مرد عنکبوتی و امثال این‌ها بزرگ شده‌اند. کتاب‌های تخیلی می‌توانند کاملا شما را به دنیایی جذاب و کاملا متفاوت ببرند و تمام غیر ممکن‌ها را برای شما ممکن کنند. در لیست زیر به بهترین کتاب‌های فانتزی دنیا اشاره خواهیم کرد که مسلما از خواندن آن‌ها لذت خواهید برد.

 

۱۴- مجموعه‌ی هری پاتر

مجموعه هری پاتر از بهترین کتاب های نوجوانان

محال است که تا به‌ حال اسم هری پاتر را نشنیده باشید. کسی که قسمت مهمی از خاطرات نوجوانی ما را تشکیل می‌دهد. نویسنده‌ی این مجموعه کتاب ۷ جلدی جی کی رولینگ یکی از بهترین نویسندگان زن است که ما را با دنیای جذاب و جادویی هری پاتر آشنا کرد. هری پاتر داستان پسر بچه‌ی یتیمی است که همرا با خاله و شوهرخاله‌ی بدجنس خودش زندگی می‌کند. اما با آمدن نامه‌ای از مدرسه‌ی جادو هاگوارتز همه چیز تغییر می‌کند.

هری پاتر با رفتن به هاگوارتز با دنیای جدیدی آشنا می‌شود که تا به حال نمی‌شناخته است. او و دو دوست صمیمی‌اش هرماینی گرنجر و رون ویزلی ماجراجویی‌های بسیاری را تجربه می‌کنند و با لرد سیاه یعنی ولدرمورت به جنگ می‌روند. هری پاتر از رمان های مخصوص نوجونان است که جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ‌ هم محسوب می‌شود. از روی این مجموعه‌ی ۷ جلدی ۸ فیلم هم ساخته شده است که همچنان جزو پر بیننده‌ترین فیلم‌ها به شمار می‌آید.

اسامی مجموعه‌های هری پاتر در زیر آمده است:
۱- هری پاتر و سنگ جادو
۲- هری پاتر و تالار اسرار
۳- هری پاتر و زندانی آزکابان
۴- هری پاتر و جام آتش
۵- هری پاتر و شاهزاده‌ی دو رگه
۶- هری پاتر و محفل ققنوس
۷- هری پاتر و یادگاران مرگ


۱۵- ارباب حلقه‌ها

عکس کتاب ارباب حلقه‌ها

ارباب حلقه‌ها را می‌توان تحولی در دنیای ادبیات فانتزی دانست. جی آر آر تالکین نویسنده‌ی مجموعه‌ی سه جلدی ارباب حلقه‌ها به نام‌های یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه است. داستان ارباب حلقه‌ها راجع به فردی از نژاد هابیت به نام فرودو بگینز است که برای نابود کردن حلقه‌ای شیطانی متعلق به ارباب تاریکی‌ها سارون، سفری را آغاز می‌کند.

این حلقه که قدرت‌های شیطانی بسیاری دارد اگر دوباره به دست سارون برسد تمام دنیای میانی را نابود می‌کند. به همین علت فرودو تصمیم می‌گیرد آن را از بین ببرد. او‌ برای اینکار باید حلقه را به محلی خاص ببرد که ارباب تاریکی آن جا زندگی می‌کند. ارباب حلقه‌ها اثری جذاب و فوق‌العاده در دنیای فانتزی است که باید آن را بخوانید.

 

 

 


۱۶- سپید دندان

کتاب سپید دندان

سپید دندان داستانی جذاب اثر نویسنده‌‌ی معروف جک لندن است. این کتاب درباره‌ی سگی با رفتاری شبیه به گرگ‌ها است. سپید دندان ابتدا توسط صاحبش به مبارزه‌های حیوانی بی‌رحمانه‌ای برده می‌شد اما سرانجام توسط شخصی به نام وایدن اسکات نجات پیدا می‌کند و از آن به بعد به وایدن اسکات وفادار می‌ماند.

داستان سپید دندان داستان بقا است. داستان تلاش‌ها و مصیبت‌های فراوانی که سپید دندان برای زنده ماندن می‌کند. کتابی بسیار جذاب و هیجان انگیز که نوجوانان از خواندن آن لذت خواهند برد.

 

 

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 

 

 


۱۷- مسابقات گرسنگی

مسابقات گرسنگی

مسابقات گرسنگی یا عطش یکی از بهترین رمان های نوجوانان در بخش فانتزی به حساب می‌آید که توسط سوزان کالینز نوشته شده است. فیلم‌های ساخته شده از این مجموعه کتاب نیز بسیار پرطرفدار است. مسابقات گرسنگی درباره‌ی کشوری به نام پانم است. پانم ۱۳ بخش است که ۱ بخش آن را افراد ثروتمند و ۱۱ بخش آن را افراد فقیر تشکیل می‌دهند. در این کشور سالانه مسابقاتی برگزار می‌شود که تنها یک نفر از آن جان سالم به در می‌برد.

مسابقات به این شکل است از هر ۱۲ بخش فقیر کشور یک دختر و یک پسر برای مسابقات مرگبار به صورت رندوم انتخاب می‌شوند. اما زمانی که پریم خواهر کنتیس که تنها ۱۶ سال دارد برای مسابقه انتخاب می‌شود. کنتیس داوطلب می‌شود که به جای او‌ به مسابقات برود. مسابقات گرسنگی کتابی است که از شدت هیجان نمی‌توانید آن را زمین بگذارید.

 

 

 

 


۱۸- ناهمتا

ناهمتا از بهترین کتاب ها و رمان های نوجوانان

ناهمتا اثری بی‌نظیر از ورونیکا راث است که به داستانی جذاب و به دنیایی پسا‌آخرالزمانی می‌پردازد. بعد از نابود شدن کل دنیا تنها منطقه‌ای باقی می‌ماند که ساکنان آن تصمیم گرفته‌اند برای مدیریت کردن آن‌جا ۵ دسته یا فرقه درست کنند. هر فردی عضو یک فرقه می‌شود و به آن خدمت می‌کند. راستگویان، بی‌باکان، از خودگذشتگان، صلح‌طلبان و خردمندان پنج دسته‌ی این کشور را تشکیل می‌دهند.

اما داستان درباره‌ی دختری به نام بیاتریس است که در دسته‌ی از خود گذشتگان به دنیا آمده است. ولی او باید با فرا رسیدن ۱۸ سالگی‌اش و با انجام یک آزمایش فرقه‌ی خودش را انتخاب کند. اما نتیجه‌ی آزمایش او بسیار شگفت آور است حالا بیاتریس باید از همه رازش را پنهان کند. اما آیا همیشه ماه پشت ایر می‌ماند؟ از ناهمتا فیلمی به همین نام ساخته شده است که تماشای آن حتما به شما پیشنهاد می‌شود.

خرید کتاب از کتاب ایران

 


۱۹- گرگ و میش

گرگ و میش

اگر به نظر شما هم خون‌آشام‌ها و گرگینه‌ها جذاب هستند این کتاب برای خود شماست. گرگ و میش اثر استفنی مه‌یر درباره‌‌ی دختری به نام بلا سوان است که در ۱۷ سالگی به شهر فورکس و پیش پدرش نقل مکان می‌کند. بلا بلافاصله بعد از وارد شدن به مدرسه نظرش به فردی به نام ادوارد کالن جلب می‌شود. اما ادوارد کالن اصلا شخصی که او فکر می‌کرد نیست.

او پس از دیدن نشانه‌هایی متوجه می‌شود که عاشق یک خون‌آشام شده است. از طرف دیگر جیکوب گرگینه‌ای است که با ادوارد دشمن و عاشق بلا است. داستان این سه نفر و اتفاقاتی که برای بلا می‌افتد آن چنان جذاب است که این رمان نوجوانان در سال ۲۰۰۸ به پرفروش‌ترین رمان سال تبدیل شد. مجموعه فیلمی به همین نام از کتاب گرگ و میش ساختند که آن هم به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی تبدیل شد.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 


۲۰- آلیس در سرزمین عجایب

عکس کتاب آلیس در سرزمین عجایب

آلیس در سرزمین عجایب یکی‌دیگر از آثار ماندگار در ادبیات فانتزی به حساب می‌آید که در نوع خودش بی‌نظیر است. نویسنده‌ی این کتاب استاد ریاضی دانشگاه و نویسنده‌ای به نام لوییس کارول است. این کتاب درباره‌ی دختری به نام آلیس است که روزی خیلی اتفاقی به دنبال خرگوش سفیدی وارد دنیایی دیگر می‌شود. دنیایی که هیچ شباهتی به دنیای ما آدم‌ها ندارد.

ولی سرزمین عجایب توسط ملکه‌ای ظالم اداره می‌شود. آلیس در آن‌جا با شخصیت‌های ماندگاری چون کلاه دوز دیوانه آشنا می‌شود و با هم به ماجراجویی در این سرزمین می‌روند. از آن جایی که نویسنده این رمان استاد ریاضی بوده است، بسیاری اعتقاد دارند که در این کتاب از کدهای ریاضی زیادی استفاده شده است. اما حتی اگر این کدها را هم ندانیم خواندن این کتاب بسیار لذت بخش است.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 

 


۲۲- چارلی و کارخانه‌ی شکلات سازی

عکس کتاب چارلی و کارخانه شکلات سازی

کدام کودک یا نوجوانی هست که عاشق شکلات نباشد؟ چارلی  پسر این قصه هم بی‌نهایت عاشق شکلات است ولی او که در خانواده‌ای فقیر زندگی می‌کند فقط می‌تواند در روز تولدش یعنی یک بار در سال شکلات بخورد. از طرف دیگر ویلی وانکا صاحب یک کارخانه شکلات سازی معروف تصمیم می‌گیرد که ۵ بلیط طلایی در جعبه‌ی شکلات‌هایش قرار دهد تا هرکس که آن را پیدا کند بتواند از کارخانه شکلات سازی دیدن کند.

 

یکی از این ۵ نفر خوش شانس چارلی است که همراه با پدربزرگش به دیدن کارخانه شکلات سازی می‌روند. در این کتاب ما شاهد  اتفاقات جالب و خنده‌دار چارلی و ۴ بچه‌ی دیگر را می‌افتد هستیم. رولد دال نویسنده‌ی این کتاب است که توانسته با قلم زیبایش نوجوانان را در هر موقعیتی به امیدواری تشویق کند.

خرید کتاب از کتاب ایران

 


رمان های نوجوانان در ژانر فلسفی

 

عموما رمان‌های فلسفی در میان نوجوانان طرفداران زیادی ندارد چرا که آن را خسته کننده می‌دانند. اما کتابی که در این بخش به شما معرفی خواهیم کرد رمانی جذاب با داستانی گیرا است که می‌تواند در رابطه با فلسفه‌ی جهان اطلاعات خیلی خوبی به ما بدهد.

 

۲۳- دنیای سوفی

دنیای سوفی از بهترین کتاب ها و رمان های نوجوانان

شاید بهتر است با این جمله شروع کنم: چگونه جهان به وجود آمد؟
این دقیقا سوالی است دختر داستان با آن رو به رو می‌شود. دنیای سوفی اثر یوستین گاردر نویسنده‌ی نروژی است. کتاب درباره‌ی دختری ۱۵ ساله به نام سوفی است که روزی نامه‌ای دریافت می‌کند که متعلق به شخص دیگریست ولی به آدرس او ارسال شده است. اما محتویات نامه است که زندگی سوفی را عوض می‌کند.

در نامه سوال‌های کلیدی درباره‌ی چگونگی به وجود آمدن جهان و زندگی پس از مرگ وجود دارد که ذهن سوفی را حسابی به خود مشغول می‌کند. بعدها سوفی با فرستنده‌ی نامه‌ها ملاقات می‌کند و با هم راجع به فلسفه صحبت می‌کنند. زیبایی این کتاب در این است که یوستین مفاهیم سخت و خسته‌کننده‌ی فلسفه را چنان با مهارت و روان در قالب داستان تعریف می‌کند که خواننده از آن لذت می‌برد.

دنیای سوفی یکی از بهترین کتاب های فلسفی برای کودکان و نوجوانان است که خواندن آن می‌تواند شما یا فرزندانتان را به زبان ساده با دنیای فلسفه آشنا سازد.

خرید کتاب از کتاب ایران


رمان های نوجوانان به زبان فارسی

متاسفانه در ادبیات فارسی کتاب‌های زیادی که مختص به نوجوانان نوشته شده باشد، نداریم. نوجوانان اکثرا برای خواندن کتاب‌های مناسب سن خودشان به سراغ رمان‌های خارجی می‌روند. اما در ادامه به کتابی می‌پردازیم که توانسته محبوبیت زیادی میان نوجوانان پیدا کند و آن‌ها را به خود جذب کند.

۲۳-‌ ماهی سیاه کوچولو

ماهی سیاه کوچولو

ماهی سیاه کوچولو اثر صمد بهرنگی را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های انگیزشی ایران تلقی کرد. البته این کتاب جایگاه ویژه‌‌ای هم در بهترین رمان‌های فارسی دارد. ماهی سیاه کوچولو کتاب کم حجمی درباره‌ی ماهی‌‌است که همراه با خانواده و دیگر ماهی‌ها در جویباری زندگی می‌کنند.

اما این ماهی سیاه کوچولو در ذهنش رویای دیدن رویا و اقیانوس را می‌پروراند. او روزی تصمیم می‌گیرد به دنبال رویایش پا به مسیری ناشناخته و سخت بگذارد. صمد بهرنگی با نثری ساده و جذاب از تصمیم‌های مهم و سرنوشت ساز صحبت می‌کند. خواندن این کتاب برای نوجوانان می‌تواند بسیار ثمربخش و تاثیرگذار باشد.

 

 

 

 

 

 

 


۲۴- قصه‌های مجید

کتاب قصه‌های مجید

قصه‌های مجید مجموعه‌ای پنج جلدی از هوشنگ مرادی کرمانی است که با پخش سریالی به همین نام به شهرت خوبی رسید. مجید پسر بچه‌ای است که با بی بی‌اش (مادربزرگش) زندگی می‌کند. آن‌ها زندگی ساده‌ای دارند و از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند.

اما داستان همراه با طنز دلنشینی پیش می‌رود که به دل خواننده می‌نشیند. مجید پسر بچه‌ای با یک شخصیت جذاب است که درس مورد علاقه‌اش در مدرسه انشا بوده و دوست دارد روزی نویسنده شود. داستان‌های مجید و مادربزرگ دوست داشتنی‌اش جزو خاطرات فراموش نشدنی دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ هستند.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 

 


رمان های نوجوانان ؛ سخن آخر

با گذشت زمان نوجوانان هرچه بیشتر از کتاب و کتاب‌خوانی فاصله می‌گیرند. اما می‌توان با معرفی بهترین رمان های نوجوانان آن‌ها را به خواندن کتاب تشویق کرد. چرا که مطالعه کردن نه تنها لذت بخش است بلکه تاثیر بسزایی در آینده‌ی یک جامعه و نسل بعد داشته باشد.

 

 

 

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *