H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

بهترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

فهرست مطالب

هر وقت حرف از اعتماد به نفس می‌آید، ذهن ما به سمت انجام دادن کارهای خارق‌العاده می‌رود. اما حقیقت این است که اعتماد و عزت نفس چیزی بسیار ساده‌تر است. توانایی نه گفتن، توانایی صحبت کردن در جمع، گفتن نظرات خود به صورت صریح و از همه مهمتر اهمیت دادن به خودمان همگی در زیر چتر اعتماد به نفس قرار می‌گیرند. این مهارت به قدری مهم است که تقریبا هیچ آدم موفقی را پیدا نمی‌کنید که اعتماد به نفس ضعیفی داشته باشد. در این مقاله هم ما به بررسی ۱۰ کتاب پرداختیم که هر یک از آن‌ها می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس و توسعه فردی شما کمک کند. اما قبل از آن بیایید کمی بیشتر در مورد خود این مهارت صحبت کنیم. 

مطالعه یک کتاب اعتماد به نفس چه فایده‌ای برای ما دارد؟

چرا کتاب اعتماد به نفس و عزت نفس

وابسته بودن اصلا چیز جالبی نیست. البته تا یک سنی ما محکوم به وابسته بودنیم. مثلا یک کودک ۳ ساله راهی جز وابستگی به والدینش ندارد. اما یک فرد ۳۰ ساله چطور؟ آیا منطقی است اگر او همچنان به خانواده خود وابسته بماند؟ عدم اعتماد به نفس کافی و کمبود عزت نفس همانطور که از اسمش پیداست موجب می‌شود که ما به خود و توانایی‌هایمان اعتماد نکنیم. در نتیجه احتمالا بسیاری از ریسک‌ها را نمی‌پذیریم و حتی در انجام کارهای کم ریسک هم از تمام پتانسیل خود استفاده نمی‌کنیم. چنین چیزی بدون شک آینده ما را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

اما روی دیگر سکه کسی است که از همان سنین کودکی یاد گرفته روی پای خود بایستد. برای انجام این کار ما ابتدا نیاز دارید که اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم. از ارائه یک مطلب در کلاس درس گرفته، تا شرکت در یک مصاحبه کاری و یا حتی تعاملات کاری و اجتماعی هرروزه ما نیازمند اعتماد به نفس کافی هستند. همانطور که پیشتر در خلاصه کتاب افسانه کاریزما گفتیم، اعتماد و عزت نفس قابل بهبود است. پس شما هم می‌توانید به مرور و با مطالعه کتاب های اعتماد به نفس موجود در این مقاله، این مشکل را یکبار برای همیشه حل کنید.  

۱- شکاف اعتماد به نفس، راس هریس

شکاف اعتماد به نفس کتاب

همانطور که گفتیم، همه ما در طول زندگی خود فرصت‌های زیادی را به دلیل کمبود اعتماد به نفس از دست داده‌ایم. اما رویکرد ما در مقابل این اتفاق چه بوده است؟ بیشتر ما وقتی متوجه ضعف اعتماد به نفس خود می‌شویم، تصمیم می‌گیریم که با آن مقابله کنیم. به بیان دیگر سعی ما بر این است که هرچه سریع‌تر بر این ضعف غلبه کنیم و بتوانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. اما راستش راب گویید، تا به حال چه اندازه در رسیدن به این هدف موفق بوده‌اید؟ (احتمالا خیلی کم، در غیر اینصورت اینجا دنبال راه‌حل مشکل خود نبودید!) 

راس هریس در کتاب شکاف اعتماد به نفس به ما می‌گوید که به جای جنگیدن و تلاش برای غلبه بر این ضعف، باید یاد بگیریم که چگونه رابطه جدیدی با عدم اعتماد به نفس خود ایجاد کنیم. در واقع هریس اعتقاد دارد که ما برای شکست دادن یک ضعف و تبدیل آن به نقطه قوتمان، ابتدا باید آن را بپذیریم. تنها اینگونه است که فرد می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس خود فکر کند. مطالعه این کتاب به ما کمک می‌کند تا:

  1. خودمان را از شر سو برداشت‌هایی که در مورد اعتماد به نفس وجود دارد خلاص کنیم.
  2. نوع برخورد خود را در مواجهه با اتفاقات تنش‌زا و استرس‌زا تغییر بدهیم.
  3. ارزش‌های اصلی خود را مشخص کنیم و از آن‌ها به عنوان انگیزه‌های اصلی خود کمک بگیریم.
  4. به کمک ذهن آگاهی کنترل افکار خود را کاملا به دست بگیریم.

خرید کتاب از کتاب ایران


بیشتر بخوانید: ذهن آگاهی چیست؟


 

۲- خودت را به فنا نده، گری جان بیشاپ

خودت را به فنا نده کتاب اعتماد به نفس و عزت نفس

اگر فکر می‌کنید که دنیا و آدم‌های آن همگی بسیج شده‌اند تا شما را از رسیدن به اهدافتان دور کنند، متاسفانه باید به شما بگویم که سخت در اشتباهید. گری جان بیشاپ در کتاب اعتماد به نفس متفاوت خود به خواننده می‌آموزد که عوامل خارجی صرفا مانعی برای رشد و پیشرفت شما نیستند. در واقع این تفکر که دیگران تنها عامل خوشبختی یا بدبختی ما هستند از اساس اشتباه است. ما همه روزه با عباراتی همچون موفقیت، تلاش، پیشرفت، توسعه فردی، ثروت و چیزهایی از این دست بمباران می‌شویم. برای همین هم نهایت تلاش خود را به کار می‌گیریم تا به این مفاهیم دست پیدا کنیم. این عامل باعث می‌شود که ما از بزرگترین سرمایه‌ای که داریم غافل شویم. کدام سرمایه؟ خودمان! ما بزرگترین سرمایه خودمان هستیم.

کتاب خودت را به فنا نده می‌تواند بار دیگر به شما یادآوری کند که قادر به انجام چه چیزهایی هستید. شما با مطالعه این کتاب می‌فهمید که خودسرزنشی و سرکوب توانایی‌های خود، هیچ فایده‌ای برای شما نخواهد داشت و تنهام به بار مشکلاتتان اضافه می‌کند. نخستین گام برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس باور کردن خود است، پس حتما این کتاب را مطالعه کنید تا باورپذیری شما نسبت به خودتان افزایش یابد. 

خرید کتاب از کتاب ایران

۳- قدرت ذهن ناخودآگاه شما، ژوزف مورفی

قدرت ذهن ناخودآگاه شما

حتما نام ضمیر یا ذهن ناخودآگاه به گوشتان خورده است. بد نیست بدانید که تقریبا ۷۹ درصد از تصمیمات ما بر پایه همین ذهن ناخودآگاه ما گرفته می‌شوند. پس می‌توانیم به نقش پررنگ آن در زندگی خود پی ببریم. دکتر ژوزف مورفی در کتاب خود به این نکته می‌پردازید که ما می‌توانیم با هدایت و کنترل این ذهن ناخودآگاه، تصمیمات، زندگی، روابط و در نهایت اعتماد به نفس بهتری داشته باشیم. این کتاب از زمان نشر در سال ۱۹۶۳ تا به امروز همچنان یکی از کتاب‌های پرفروش در حوزه افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس باقی مانده است. 

مورفی سعی کرده تا در قدرت ذهن ناخودآگاه شما تمامی نکاتی که برای تعامل با ذهن ناخودآگاه لازم دارید را می‌آموزد. به عقیده او بهترین راه برای کنترل این قسمت از ذهن، تعامل و مدارا کردن با آن است. این کتاب البته منتقدینی هم دارد. بیشتر این افراد اعتقاد دارند که ادعاهای مورفی در این کتاب به دلیل اینکه پایه علمی ندارند، قابل اتکا نیستند. 

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های انگیزشی


 

۴- موهبت کامل نبودن، برنی براون

موهبت کامل نبودن

مقایسه کردن و مقایسه شدن با دیگران، یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که افراد در طول زندگی خود مرتکب می‌شوند. برنی براون، سخنران و نویسنده این کتاب سعی کرده تا در اثر خود به این مقوله بپردازد که ما باید خود را همانطور که هستیم بپذیریم و دوست بداریم. در واقع اشتباهی که ما در بیشتر مواقع مرتکب می‌شویم ظاهربینی است. این یعنی ما در مواجهه با دیگران، صرفا خصوصیات مثبت و خوب آن‌ها را می‌بینیم. در حالی که ممکن است در پس زندگی آن‌ها رفتارهای زشت، اشتباهات بزرگ و عادت‌های اشتباهی باشد. 

براون در این کتاب مرحله به مرحله به افراد می‌آموزد که تغییر نگاه به زندگی دیگران و تمرکز بر روی زندگی خود تا چه اندازه می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس ما کمک کند. در فصل‌های این کتاب عناوینی همچون: افزایش بهره‌وری، اهمیت ندادن به افکار دیگران و پرهیز از مقایسه به چشم می‌خورد. به طور کلی، این کتاب اعتماد به نفس و عزت نفس راهکارهایی را به شما می‌آموزد که به کمک آن‌ها بتوانید به مرور ذهنیت خود را در مورد خودتان تغییر دهید. اینگونه بیش از پیش خودتان را دوست خواهید داشت و ارزش بیشتری برای خود قائل هستید. 

خرید کتاب از کتاب ایران

۵- پروژه شادی، گریچن رابین

پروژه شادی از کتاب اعتماد به نفس و عزت نفس

گریچن رابین، نویسنده این کتاب سال‌ها است که بر روی عادت شناسی و رفتارشناسی انسان‌ها تحقیق می‌کند. کتاب او هم تقریبا با تمامی کتاب‌های موجود در این لیست یک تفاوت اساسی دارد. برخلاف بیشتر کتاب‌های خودیاری، رابین در کتاب پروژه شادی صرفا به بیان تجربیاتی که خودش داشته پرداخته است. شاید برای همین هم مدت‌ها پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز بوده است. جرقه این کتاب زمانی خورد که سوال مهمی برای او به وجود آمد، اینکه: به راستی  من از زندگی چه می‌خواهم؟ همین سوال باعث شد که او به این فکر بیفتد که چه چیزهایی او را خوشحال می‌کند. 

پروژه شادی یا پروژه خوشحالی روایت یک سال از زندگی گریچن رابین است. او در طول این یک سال هر آنچه که برای احساس بهتر نیاز داشته را انجام داده است. او هر ماه را به تمرین و شکل دهی یک عادت در خود اختصاص داده بود. از تمرین سحرخیزی گرفته، تا توجه به رژیم غذایی و … کارهایی بودند که او در طول این مدت انجام داده است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا با بیشتر اهمیت دادن به خودتان مسیر را برای افزایش اعتماد به نفس خود هموار کنید. پس پیشنهاد ما به شما این است که حتما این کتاب را در لیست کتاب هایی که باید خواند خود قرار دهید. 

خرید کتاب از کتاب ایران

۶- چهار میثاق، دون میگوئل روئیز

کتاب چهار میثاق

نویسنده این کتاب فردی اهل مکزیک است که از مکتب سرخپوستان تولتک پیروی می‌کند. دون میگوئل روئیز در کتاب چهار میثاق یک موضوع بسیار مهم را به چالش می‌کشد. او اساس این پرسش را مطرح می‌کند که آیا هیچ یک از ما در تعیین استانداردهایی که زندگی ما را شکل می‌دهند نقش داشته‌ایم؟ در واقع او سعی می‌کند تا با کمک گرفتن از ۴ میثاقی که خود در کتاب به آن‌ها اشاره می‌کند به بینش درونی بهتری برسیم. در نتیجه شانس ما برای دستیابی به آرامش درونی و پس از آن افزایش اعتماد به نفس بالاتر خواهد رفت. چهار میثاقی که روئیز از آن‌ها صحبت می‌کند عبارتند از: 

  1.  با کلام خود گناه نکنید
  2. هر چیزی را به خود نگیرید
  3. افکار باطل را دور بریزید
  4. همیشه بیشترین تلاش خود را به کار گیرید

موضوع دیگری که در کتاب چهار میثاق به آن پرداخته می‌شود، مسئله مرگ است. روئیز اعتقاد دارد که تنها با درک صحیح مرگ و پذیرفتن ان به عنوان یک حقیقت است که افراد می‌توانند به آرامش برسند. داشتن آرامش و آشتی با خود یکی از مهمترین عوامل افزایش اعتماد به نفس است که در این کتاب به خوبی به آن‌ها اشاره شده است. پیشنهاد می‌کنیم حتما از طریق لینک زیر خلاصه این کتاب را دانلود و مطالعه کنید. 


بیشتر بخوانید: خلاصه کتاب چهار میثاق


 

۷- حضور، ایمی کادی

حضور از کتاب اعتماد به نفس و عزت نفس

هفتمین اثر این لیست کتابی است که مستقیما بر روی افزایش اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن یا سخنرانی کردن برای دیگران است. همه ما در طول زندگی باید در موقعیت‌هایی حاضر شویم که در آن‌ها باید با افراد مختلفی صحبت کنیم. در چنین شرایطی مهمترین وظیفه ما این است که بتوانیم اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و چیزی که قصد داریم بگوییم را به راحتی بر زبان بیاوریم. کتاب حضور نوشته ایمی کادی با ارائه راهکارهای کاملا کاربردی و بر پایه روانشناسی، به ما کمک می‌کند که اعتماد به نفس خود را در هنگام صحبت با دیگران افزایش دهیم. 

از صحبت در یک جلسه کاری گرفته، تا شرکت در یک مصاحبه شغلی و یا حتی سخنرانی برای جمع زیادی از افراد. این‌ها موقعیت‌هایی هستند که ما در زندگی تجربه خواهیم کرد. مثلا فکر کنید قرار است جلسه دفاع پایان نامه خود را برگزار کنید، اما اعتماد به نفس کافی را بری شرکت در آن ندارید. در چنین حالتی استفاده از تکنیک‌های گفته شده در این کتاب به شما کمک خواهد کرد. گرچه شاید این کتاب برای همه مناسب نباشد، اما مخاطبان آن می‌توانند رو کاربردی بودن نکاتش حساب باز کنند. 

خرید کتاب از کتاب ایران

۸- هوش هیجانی، دانیل گولمن

هوش هیجانی دنیل گلمن

مهمترین عامل ضعف اعتماد به نفس و عزت نفس ذهن شما است. بله، داشتن یک ذهن قدرتمند می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی زندگی ما بگذارد. یک ذهن مریض نیز می‌تواند فرصت‌های زاید را از ما بگیرد. اما چگونه می‌توانیم یک ذهن مریض را درمان کنیم؟

 

در بسیاری از مواقع، ضعف‌هایی که ما داریم دلیل اعتماد به نفس پایینمان نیست. بلکه این تفکر که ما بیش از حد ضعیفیم باعث شده برخی از این ضعف‌ها که گاها اصلا در ما وجود ندارند را هم باور کنیم. برای همین هم بهتر است که قبل از هر کاری، ابتدا ذهنیت خود را بهبود ببخشید. کتاب هوش هیجانی، اثر دانیل گولمن اگرچه به طور مستقیم در مورد اعتما به نفس صحبت نمی‌کند، اما راهکارهایی را برای تقویت هوش هیجانی به شما آموزش می‌دهد که می‌توانند موجب بهبود عزت نفس شما هم بشوند. 

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 

 

۹- اصول اعتماد به نفس، کتی کی و کلر شیپمن

اصول اعتماد به نفس

مخاطب اصلی این کتاب، زنان هستند. کتی کی و کلر شیپمن که هر دو از افراد موفق در حوزه رسانه هستند، سعی کرده‌اند تا در این کتاب با ارائه برخی راهکارهای و کمک گرفتن از سایر زنان قدرتمند و موفق جامعه، دستورالعملی برای افزایش اعتماد به نفس در زنان بسازند. آن‌ها همچنین با تحقیق بر روی رفتار شناسی و رواشناسی انسان‌ها، از دریچه علم نیز به این موضوعات نگاه کرده‌اند.

این کتاب اگرچه یکی از کتاب های حوزه زنان و فمینیسم نیست، اما به خوبی بسیاری از نابرابری‌ها و ناتوانایی‌های زنان را که بیشترشان تقصیر خود آن‌ها هست را به چالش کشیده است. تنها اینگونه است که می‌توان بر سختی‌ها پیروز شد و شکاف بین زن و مرد را کمتر کرد. 

 

خرید کتاب از کتاب ایران

 

 

۱۰- خوبه که با دیگران فرق داری، تاد پار

خوبه که با دیگران فرق داری کتاب اعتماد به نفس و عزت نفس

در این مقاله سعی کردیم که برای افراد مختلف کتاب‌هایی را معرفی کنیم تا بتوانند به کمک آن‌ها اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. اما در این بین جای یک نوع کتاب خالی بود، کتاب برای افزایش اعتماد به نفس کودکان! یکی از مهمترین دلایل ضعف اعتماد و عزت نفس در زندگی خود سرزنشی و عدم علاقه به خودمان است. در حالی که در بیشتر مواقع چنین کاری کاملا بی دلیل و بیهوده است. تاد پار سعی کرده تا در این اثر تا از همان سنین کودکی به فرزندان ما آموزش دهد که خودشان را دوست بدارند. 

کودکی بخش مهمی از زندگی تمام ما است و اگر از کنار آن به سادگی بگذریم، ممکن است بعدها و در سنین جوانی، نوجوانی و حتی بزرگسالی دچار مشکل شویم. کتاب خوبه که با دیگران فرق داری با طراحی جذاب و تصویرهای جالب می‌تواند به افراد کمک کند که از همان سنین کودکی خود را دوست داشته باشند و زمینه‌ساز افزایش اعتماد به نفس خود در آینده شوند. 

 

 

بهترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس ؛ سخن پایانی

اعتماد به نفس و عزت نفس دو امر کاملا درونی هستند. برای اینکه بتوانیم هر دوی آن‌ها را تقویت کیم، حتما باید اول از همه یاد بگیریم که خود را دوست بداریم. مهمترین قدمی که در این راه باید برداریم هم این است که خود را با کسی مقایسه نکنیم. مقایسه خود با دیگران آنهم در شرایط کاملا نابرابر چیزی جز ناامیدی برای ما نخواهد داشت. سعی کنید که حتما از کتاب‌های معرفی شده استفاده کنید و تا جای ممکن بر روی زندگی خود تمرکز کنید. اینگونه در افزایش عزت و اعتماد به نفس موفق خواهید بود. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *