H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

خلاصه کتاب چهار میثاق
خلاصه کتاب چهار میثاق

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب چهار میثاق اثر دون میگل روئیز

فهرست مطالب

گذشته هر کسی بدون شک با اشتباهات و غفلت‌هایی همراه بوده است. این موارد برای برخی زیاد و برای بعضی دیگر کمتر است. اما نکته مهم این است که ما تا چه اندازه در خواب و خیال این گذشته باقی می‌مانیم؟ اصلا مهمتر از آن، ما به طور کلی تا چه اندازه در مقابل امواج منفی که روزانه با آن‌ها مواجه هستیم مقاوم شده‌ایم؟ نکته اصلی در تمام این سوال‌ها رویکرد خود ما است. برای اینکه بفهمیم آیا رویکرد مناسبی نسبت به زندگی داریم یا نه، ابتدا باید خود واقعی‌مان را شناسیم. آن‌گاه می‌توانیم با آزاد کردن شخصیت درونی خود، به چیزی که می‌خواهیم برسیم. کتاب چهار میثاق نوشته دون میگل روئیز هم دقیقا بر همین موضوعات تاکید دارد. در این مقاله قرار است علاوه بر معرفی کتاب چهار میثاق خلاصه این کتاب را هم به شما تقدیم کنیم. حال بیایید با کتاب و نویسنده آن بیشتر آشنا شویم.

ویدئوی معرفی کتاب چهار میثاق

دون میگل روئیز، نویسنده کتاب چهار میثاق

دون میگل روئیز

دون میگل سیزدهمین فرزند خانواده خود بود. این نویسنده مکزیکی پیرو مکتب تولتک است که متعلق به سرخپوستان آن منطقه است. اما چه چیزی باعث شد کتاب چهار میثاق تا این اندازه مهم و تاثیرگذار باشد؟ چه عاملی موجب فروش بالای کتاب حتی با گذشت این همه سال شده است؟ شاید مهمترین چیزی که کتاب چهار میثاق را به یکی از بهترین کتاب های روانشناسی و حتی انگیزشی تبدیل کرده است، تجربه خود دون میگل در مواجهه با مرگ بود. بد نیست بدانید دون میگل یک بار از یک تصادف مرگبار جان سالم به در برد. اتفاقی که برای همیشه زندگی و جهان بینی او را تغییر داد. چرا که بعد از این اتفاق او ابتدا نزد مادر خود رفت و از او برای یافتن شخصیت درونی‌اش کمک خواست.

در قدم بعدی، دون میگل به سراغ یک شمن رفت و آموزه‌های تولتک را از او آموخت. در نهایت هم او به آمریکا مهاجرت کرد. کتاب چهار میثاق برای تقریبا یک دهه جزو پرفروش ترین کتاب‌ها بود و همین هم انگیزه‌ای برای نوشتن کتاب‌های بیشتر در وجود دون میگل به وجود آورد. البته این پایان ماجراهای دون میگل نبود و او در سال ۲۰۱۰ هم دچار یک حمله قلبی شدید شد. شدت این حمله به حدی بود که پزشکان می‌گویند قلب او حالا تنها با ۱۶ درصد از توان و ظرفیت خود کار می‌کند.

آشنایی کوتاه با فرهنگ تولتک

تولتک فرهنگی باستانی در آمریکای مرکزی است که در خلال سال‌های ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی در مناطق شمالی محل سکونت مایاها رایج بود. اقوام تولتک از نظر فرهنگی و مذهبی قرابت زیادی با مایاها و آزتک‌ها داشتند با این‌حال تا اندازه‌ای مهاجم‌تر از سایرین بودند. سرزمین‌های مایاها بویژه چیچن ایتسا پس از سقوط ناگهانی تمدن مایا اغلب بدست اقوام تولتک فتح گردید. زبان آن‌ها شاخه‌ای از زبان ناهواتل بود که به زبان آزتکی نزدیک تر بوده‌است.

منبع: ویکی‌پدیا

کتاب چهار میثاق درباره چیست؟

معرفی کتاب چهار میثاق

زندگی همه ما استانداردهایی دارد که از آن‌ها پیروی می‌کنیم. از نوع لباس پوشیدن و غذا خوردن گرفته، تا رفتارهایی که ما در مواقع مختلف از خود بروز می‌دهیم. تمامی این موارد بر اساس استانداردهایی هستند که در وجود ما از قبل تعیین شده‌اند. اما پرسش اینجاست، چند مورد از آن‌ها توسط خود ما انتخاب شده‌اند؟ اصلا آیا خود ما نقشی در تعیین استانداردهای زندگی خود داریم؟

موضوع تلخ این است که متاسفانه بسیاری از این موارد توسط جامعه به ما تحمیل شده‌اند. این موضوع اگر چه برای یکپارچگی و یک دستی اجتماع مفید است، اما آزادی را به شکل کاملا غیر قابل باوری از انسان‌ها می‌گیرد. برای مثال همه ما در یک سیستم آموزشی تحصیل می‌کنیم، تعریف یکسانی از کار خوب و بد می‌شنویم و مهمتر از همه اغلب ما از یک سیستم تربیتی برای به بار آوردن فرزندانمان تبعیت می‌کنیم. اما آیا این کار صحیح است؟ دون میگل در کتاب چهار میثاق با به چالش کشیدن همین موارد سعی می‌کند به ما بفهماند که تا چه اندازه آزادی درونی را از خود دریغ کردیم. برای همین هم این کتاب سالهاست که به یکی از کتاب هایی که باید خواند تبدیل شده است.

به طور خلاصه، چهار میثاق کتابی است که به ما می‌آموزد تا با درک حقیقت درونی خود، بتوانیم علاوه بر احترام گذاشتن به قوانین اجتماعی، همانطور که دوست داریم زندگی کنیم. به باور روئیز پیروی کردن از این ۴ اصل کلید رسیدن به سعادت ماست:

  1.  با کلام خود گناه نکنید
  2. هر چیزی را به خود نگیرید
  3. افکار باطل را دور بریزید
  4. همیشه بیشترین تلاش خود را به کار گیرید

چرا چهار میثاق تا این اندازه محبوب است؟

مهمترین چیزی که کتاب چهار میثاق را به یک اثر محبوب تبدیل کرده، توجه نویسنده آن به درونیات انسان‌ها است. دون میگل در این اثر خود سعی کرده تا با کنار زدن موانعی که موجب ناراحتی و یکنواخت شدن زندگی ما می‌شوند، ما را به چیزی که دوست دارید باشیم نزدیک‌تر کند. همچنین برخی راهکارهای او به ما کمک می‌کنند تا کمتر از دیگران برنجیم و ناراحت شویم. تمام این موارد زندگی کردن را برای ما ساده‌تر خواهند کرد. چرا که به طور کلی و همانطور که در معرفی کتاب چهار میثاق به آن اشاره کردیم، این کتاب به ما کمک خواهد کرد تا از شر افکار منفی خلاص شویم و بیشتر به فکر خودمان باشیم.

خلاصه کتاب چهار میثاق

اهمیت مرگ در زندگی!

شاید جالبترین موضوعی که دون میگل به آن اشاره می‌کند، نقش و اهمیت مرگ در تجربه یک زندگی لذت بخش است. به عقیده دون میگل مهمترین چیزی که باعث می‌شود ما زندگی بهتری داشته باشیم، درک صحیح و درست از مرگ است. این موضوع که همه ما روزی خواهیم مرد می‌تواند دید ما را نسبت به زندگی تغییر دهد و باعث شود از عمر خود بهتر استفاده کنیم. همچنین به بیان او، آزادی درونی زمان اتفاق می‌افتد که ما پدیده مرگ را درک کنیم. آن‌گاه می‌توانیم آزادانه و به دور از بسیاری دل مشغولی‌ها زندگی کنیم. این موضوع در خلاصه کتاب چهار میثاق که در همین مقاله آورده شده است به خوبی توضیح داده شده.

جملات ماندگار کتاب چهار میثاق

“بزرگترین هراس ما مردن نیست، بلکه ترس از این است که باید خودمان باشیم.”

“نود و پنج درصد از باورهای موجود در ذهن ما، چیزی به جز مشتی دروغ نیستند، اما رنج ما هم به دلیل این است که تمام این دروغ‌ها را باور کرده‌ایم.”

” بزرگترین تفاوت بین یک قربانی و یک مبارز این است که اولی خود را سرکوب می‌کند و دومی از این کار خودداری می‌کند.”

” نظرات دیگران بازتابی از حقیقت درونی خود آن‌هاست، نه شما.”

“شهامت سوال کردن و بیان کردن خواسته‌های خود را داشته باشید. تا جایی که می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید تا از هرگونه سوتفاهم، ناراحتی و اتفاقات ناگواری دور باشید.”

” از مسیر لذت ببرید چرا که مقصد همیشه سر جایش باقی خواهد ماند.”

جمع بندی

اگر مدام به گذشته و فرصت‌های از دست رفته فکر می‌کنید، اگر افکار منفی در مورد خودتان دارید و خود را سرزنش می‌کنید، شاید وقت آن رسیده باشد که کاری بکنید. کتاب چهار میثاق بدون شک از آن دست کتاب‌هایی است که هرکس باید حداقل یک بار آن‌را مطالعه کند. در این مقاله سعی کردیم که علاوه بر معرفی کتاب چهار میثاق، اطلاعاتی هم در مورد نویسنده کتاب به شما بدهیم. اما اگر دوست دارید بیشتر با مطالب این کتاب آشنا شوید، از طریق باکس زیر می‌توانید خلاصه کتاب چهار میثاق را به صورت رایگان دریافت کنید.

 

اینجا
خلاصه کتاب چهار میثاق

معرفی و خلاصه کتاب چهار میثاق اثر دون میگل روئیز

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن