H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

کتاب رودخانه تباهی
کتاب رودخانه تباهی

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب رودخانه تباهی اثر ماساجی ایشیکاوا

فهرست مطالب

چند سالی هست که نام کره شمالی بیش از پیش در اخبار شنیده می‌شود. یک بار به خاطر مرگ رهبرش، کیم ایل سونگ، بار دیگر به خاطر سفر ترامپ به انجا و حالا به خاطر آزمایش موشک‌های کوچک و بزرگش بر فراز ژاپن و کره جنوبی. اما هربار که ما نام کره شمالی را می‌شنویم، دو عبارت بیش از هرچیز به ذهنمان می‌رسد: خفقان و دیکتاتوری! در این قسمت از خلاصه کتاب ها قرار است به سراغ معرفی و خلاصه کتاب رودخانه تباهی یا رودخانه ای در تاریکی برویم. کتابی که تصویری واقعی از زندگی در کره شمالی را برای ما نمایان می‌کند.

 

آشنایی با نویسنده

ماساجی ایشیکاوا

ماساجی ایشیکاوا (به انگلیسی Masaji Ishikawa) در سال 1947 از یک پدر کره‌ای و یک مادر ژاپنی متولد شد. در سال 1960، او به همراه پدر و مادر و سه خواهرش راهی کره شمالی شد تا بتوانند در کنار هم زندگی بهتری را در سرزمین جدید کارگران تجربه کنند. اما خیلی زود خانواده متوجه شدند که در یک کابوس تمامیت خواه گرفتار شدند. ایشیکاوا توانست در سال 1996 از کره شمالی فرار کند و به ژاپن بازگردد. کتاب رودخانه تباهی یا رودخانه‌ای در تاریکی که در ایران توسط دو نشر ققنوس و نگاه ترجمه و منتشر شده است، تا مدت‌ها یکی از پرفروش‌ترین کتاب های آمازون به حساب می‌آمد.

 

داستان کتاب رودخانه تباهی

در فاصله بین دهه 50 تا 80 میلادی، عده زیادی از کره‌ای‌های ساکن ژاپن تصمیم گرفتند که برای پیدا کردن کار و تجربه زندگی بهتر راهی سرزمینی شوند که آن روزها به بهشت کارگران مشهور بود: کره شمالی! خانواده ماساجی ایشکاوا هم یکی از همین خانواده‌ها بودند که راهی کره شمالی شدند. کتاب رودخانه تباهی به نوعی یک خودزندگینامه است که داستان زندگی ایشیکاوا و خانواده‌اش در کره شمالی را روایت می‌کند. ایشیکاوا این کتاب را خودش و پس از بازگشت به ژاپن نوشت.

رودخانه تباهی به ما نشان می‌دهد که زندگی در کشورهایی با حاکمیت یک دیکتاتوری تمامیت خواه چه شکلی است. این کتاب درد و رنجی که ایشیکاوا و سایر ساکنین کره شمالی در طول این سال‌ها متحمل شدند را به شکل کاملا واقعی و البته دردناکی به تصویر می‌کشد. همچنین با مطالعه خلاصه کتاب رودخانه تباهی متوجه می‌شویم که در دل حکومت‌های دیکتاتوری، فساد و تبعیض تا چه اندازه رسوخ کرده است و گویی اصلا همین فساد و تبعیض است که این حکومت‌ها را زنده نگه می‌دارد.

همچنین این کتاب به ما نشان می‌دهد که فقر و استبداد به مرور چگونه باعث از بین رفتن ارزش‌های انسانی و افزایش جرم و جنایت در جوامع می‌شوند. رودخانه تباهی یک کتاب جامعه شناسانه نیست، با این حال در دل داستان تلخ و غم انگیز آن که اتفاقا برگرفته از حقیفت هم هست ما می‌توانیم نکات بسیار مهم و تاثیرگذاری را یاد بگیریم.


از دست ندهید: خلاصه کتاب زندگینامه استیو جابز


 

با مطالعه این کتاب چه چیزی یاد می‌گیریم؟

ترجمه کتاب کتاب رودخانه تباهی

شاید مهمترین نکته‌ای که می‌توانیم از این کتاب یاد بگیریم تاثیر پرواگاندا یا تبلیغات سیاسی بر روی ذهنیت انسان‌ها است. همانطور که گفتیم در طول 3 دهه، بسیاری از افراد صرفا به خاطر تبلیغات از کره شمالی، ژاپن که یک کشور در حال توسعه بود را رها کردند و راهی این کشور شدند. اما در بدو ورود به کره شمالی، متوجه اشتباه بزرگ خود شدند. با این حال این چرخه 30 سال ادامه پیدا کرد و دولت و حکومت کره شمالی در درون و بیرون از کشور به تبلیغات سیاسی خود ادامه می‌داد. تبلیغاتی که به مردم می‌گفت کشورشان بهترین کشور دنیا و رهبر آن‌ها بهترین رهبر جهان است.

این ایدئولوژی تا همین امروز هم ادامه دارد. کره شمالی همچنان یک کشور منزوی، دیکتاتوری و تمامیت خواه است و مثل تمام همتایانش در طول تاریخ، هیچ نشانه‌ای از اصلاح و تغییر نشان نمی‌دهد. بعد از دیدار کیم جونگ اون با دونالد ترامپ، امید به اصلاح این کشور و بیرون آمدن از انزوا وجود داشت. اما تحرکات اخیر آن‌ها نشان می‌دهد سیاست اصلی آن‌ها تغییری نکرده است. جالبتر اینکه در درون این کشور همچنان سیاست‌های تبلیغاتی به نفس دولت و حکوت در جریان است.

نکته دیگری که از خلاصه کتاب رودخانه تباهی یاد می‌گیریم این است که درد و رنج همیشهباعث رشد و موفقیت انسان‌ها نمی‌شود. بلکه گاهی اوقات انسان‌های زیادی زیر بار درد و رنج و مشقت‌های زندگی در چنین کشورهای خرد می‌شوند و از بین می‌روند. به طور کلی این کتاب به ما نشان می‌دهد که هیچ آینده روشنی در یک کشور دیکتاتوری تمامیت خواه برای مردم عادی نمی‌توان متصور بود.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب از دو که حرف می زنم از چه حرف می زنم


 

بخش هایی از خلاصه کتاب

نسخه اصلی

وقتی موضوع انشای آن‌ها در مدرسه این بود که دوست دارند در زندگی خود چه کاره شوند، ایشیکاوا نوشت که دوست دارد یک کارگر کارخانه شود. این شغل به مراتب از کشاورزی بهتر بود چرا که کارگران کارخانه حداقل شانس این را داشتند که ارتقا رتبه پیدا کنند و پیشرفت داشته باشند. اما حکومت حتی او را از داشتن چنین شغلی هم محروم کرد، ایشیکاوا باید مانند پدرش یک کشاورز می‌شد.

اما اقتدار تنها ویژگی این حکومت نبود، فساد هم به شکل عظیمی در بدنه این دولت وجود داشت.

ناامیدی باعث شده بود تا مردم دست به اعمال زشت و ناامید کننده‌ای بزنند. در واقع حالا تنها راه بقا، جرم و جنایت بود.

بهترین گزینه برای فرار اهالی کره شمالی از این کشور، رودخانه یالو بود. این بستر آبی از دو جهت مرز مشترک بین کره شمالی و چین محسوب می‌شد. اما این تصمیم بزرگ و کار خطرناکی بود. چرا که اگر دستگیر می‌شد، به شکل فجیعی او را می‌کشتند.

لحظه لحظه زندگی ایشیکاوا با ترس گره خورده بود. هربار که کسی در می‌زد، او وحشت این را داشت که پلیس مخفی کره شمالی پشت در باشد.

 

ریزنکته

گاهی اوقات ایستادن و تحمل کردن بهترین راه نیست. بلکه باید وضع موجود را تغییر دهیم یا اینکه حداقل خودمان را از آن خلاص کنیم. روایت زندگی ماساجی ایشیکاوا، به عنوان اولین فرد متولد ژاپن که موفق به فرار از کره شمالی شد، به ما نشان می‌دهد که بعضی وقت‌ها فرار کردن بهترین و تنها راه برای زنده ماندن است.

سرفصل‌های خلاصه کتاب رودخانه تباهی

ترجمه کتاب رودخانه تباهی 2

  1. به خانواده‌ی ایشیکاوا قول یک زندگی بهتر داده شده بود، اما در نهایت آن‌ها آزار و اذیت زیادی را متحمل شدند
  2. سال‌های تحصیل ایشیکاوا با عباراتی همچون: اطاعت کامل، تبلیغات سیاسی بی‌انتها و تبعیض اجتماعی شدید توصیف می‌شود
  3. سرکوب در کره شمالی به حدی شدید بود که حقوق انسانی شهروندان را زیر پا می‌گذاشت
  4. قحطی در کره شمالی میلیون ها نفر را کشت و تنها راه نجات جرم و جنایت بود
  5. هزاران نفر از شجاع‌ترین افراد کره شمالی برای یافتن زندگی بهتر در چین به رودخانه یالو زدند
  6. حتی پس از رسیدن به چین هم ایشیکاوا باید سفر خطرناک و سختی را برای رسیدن به ژاپن طی می‌کرد

این خلاصه کتاب به درد چه کسانی می‌خورد

تقریبا همه! در واقع هر کسی با مطالعه خلاصه کتاب رودخانه تباهی‌، می‌تواند از رنج و درد مردم کره شمالی بیشتر بداند و اطلاعاتش را درباره زندگی در چنین کشورهایی افزایش دهد. اگر هم به هر دلیلی به کتاب‌های زندگینامه یا خودزندگینامه علاقه دارید، توصیه می‌کنیم که این کتاب را از دست ندهید.


همچنین بخوانید: معرفی بهترین کتاب های زندگینامه و خودزندگینامه


 

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب رودخانه تباهی

همانطور که دیدید، کتاب رودخانه تباهی تصویر دقیقی از زندگی در یک کشور دیکتاتوری تمامیت خواه را برای ما ترسیم می‌کند. پیشنهاد می‌کنم که حتما این کتاب را بخوانید تا علاوه بر آشنایی بیشتر با شرایط زندگی مردم کره شمالی، در برخی تصمیم گیری‌های خود در زندگی هم بهتر عمل کنید و مانند خانواده فریب خورده ماساجی ایشیکاوا در دام پروپاگاندا یا تبلیغات سیاسی چنین حکومت‌هایی نیفتید.

 

اینجا
کتاب رودخانه تباهی

معرفی و خلاصه کتاب رودخانه تباهی اثر ماساجی ایشیکاوا

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن