H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین کتاب های زندگینامه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین کتاب های زندگینامه

مشخصات:

دانلود فایل :

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

بهترین کتاب های زندگینامه ؛ 16 سرگذشت آموزنده

فهرست مطالب

مطالعه سرگذشت افراد بزرگ تاریخ همواره سرشار از درس‌های مهم برای زندگیست. به قول جرج آر.آر مارتین ” کسی که کتاب می‌خواند تا قبل از مرگ هزاران زندگی را تجربه می‌کند.” حال اگر آنچه می‌خوانیم سرگذشت سایر انسان‌ها باشد، تجربیات بسیار زیادی را نیز به زندگی خود افزوده‌ایم. در این مقاله از هوش برتر ایرانیان تصمیم گرفتیم برخی از بهترین کتاب های زندگینامه را به شما معرفی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه این آثار را جدی بگیرید، چرا که تجربه و خرد بالایی درون آن‌ها نهفته است.  

چرا نباید از بهترین کتاب های زندگینامه غافل شویم؟

“بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی”
یکی از مهمترین دلایلی که باعث اهمیت کتاب‌های زندگینامه می‌شود، تجاربی است که در دل آن‌ها نهفته است. زندگینامه افراد مختلف ما را با برخی از پستی و بلندی‌هایی آشنا می‌کند که در زندگی با آن‌ها باید روبرو شویم. از روزهای سیاه و دشوار گرفته، تا لحظات طلایی که موفقیت ما در آن‌ها رقم می‌خورند. همگی این موارد را می‌توان با نگاه به زندگینامه افراد موفق یاد گرفت. همچنین می‌توان به برخی از این کتاب های به چشم راهنمایی برای رشد و توسعه فردی نگاه کرد. در واقع مطالعه این آثار دید ما را نسبت به زندگی باز کرده و ما را برای پذیرش هر چالشی آماده می‌کنند. حال نوبت آن است که به سراغ بهترین کتاب های زندگینامه در هر بخش برویم. اما قبل از آن بگذارید ببینیم چند مدل کتاب در این دسته بندی وجود دارد؟

بهترین کتاب های زندگینامه 1

انواع زندگینامه

به طور کلی زندگینامه ها به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند:

  1. زندگینامه یا Biography: توسط فرد دیگری درباره زندگی شخصیت اصلی نوشته می‌شود. 
  2. خود زندگینامه یا Autobiography: خود فرد زندگینامه‌اش را می‌نویسد. 

 

بهترین کتاب های زندگینامه انگیزشی

1- والتر آیزاکسون – استیو جابز

استیو جابز از بهترین کتاب های زندگینامه

اگر نام والتر آیزاکسون به گوشتان خورده باشد، حتما می‌دانید که او برخی از بهترین کتاب های زندگی نامه افراد مشهور را نوشته است. زندگینامه استیو جابز اما تنها به موفقیت‌های این نابغه اختصاص ندارد. بلکه بخش‌های تاریک زندگی شخصی و کاری او را نیز به تصویر کشیده است. از تعهد و خلاقیت او که موجب موفقیت کم نظیرش شده گرفته تا ویژگی‌های شخصیتی منفی او همگی در روایت آیزاکسون وجود دارند. خواندن این کتاب نه تنها شما را وادار به تحسین این مرد بزرگ می‌کند، بلکه برای زندگی شخصی شما نیز الهام بخش خواهد بود. این کتاب در ایران توسط منیژه شیخ جواد و ارمغان جزایری ترجمه شده و در نشر پیکان به چاپ رسیده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

 


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های انگیزشی


 

2- ملاله یوسف زی – منم ملاله‌

ملاله

شاید اگر هر کدام از ما به جای او بودیم، هیچ‌گاه به فکر نوشتن یک خودزندگی‌نامه نمی‌افتادیم. ملاله یوسف زی دختری پاکستانی است که پس از اظهار نظرش درباره ضرورت تحصیل زنان، توسط طالبان ترور می‌شود. تروری که البته موفقیت آمیز نبود و او توانست از این اتفاق جان سالم به در ببرد. اما این پایان راه نبود. او تصمیم گرفت به جای تسلیم شدن، به مبارزه علیه ظلم ادامه دهد. کتاب منم ملاله علاوه بر این که یکی از بهترین کتاب های زندگی نامه به حساب می‌آید، یکی از کتاب های مهم حوزه زنان و فمینیسم هم به شمار می‌رود. این کتاب هم در ایران بارها ترجمه شده است اما پیشنهاد ما ترجمه صداقت حیاتی است که در نشر نگاه به چاپ رسیده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

3- معصومه آباد – من زنده ام (از بهترین کتاب های زندگینامه دفاع مقدس)

من زنده ام از بهترین کتاب های زندگینامه

 

از جنگ جهانی دوم که بگذریم، به جنگ تحمیلی می‌رسیم. کتاب من زنده‌ام سرگذشت معصومه آباد و 4 اسیر دیگر را بیان می‌کند که در دوران جنگ به اسارت ارتش بعث عراق درآمدند. معصومه آباد که در هنگام اسارت تنها 17 سال داشته، به خوبی داستان پر رنج و سختی اسرای دوران جنگ را به تصویر کشیده است. در کنار تمام این رنج‌‎ها باور و اعتقادی که این دختر به آزادی داشته است بی‌شک بزرگترین درسی است که از این کتاب می‌گیریم. این کتاب خواندنی در انتشارات بروج به چاپ رسیده است. اگر به کتاب‌های دفاع مقدس علاقه‌مندید، حتما این کتاب را مطالعه کنید.

 

4- اشلی ونس – ایلان ماسک

ایلان ماسک

خانم‌ها و آقایان، این شما و این کارآفرین و چهره جنجالی این روزهای بازار ارز دیجیتال، ایلان ماسک. اشلی ونس در کتاب زندگی نامه ایلان ماسک سعی کرده زندگی وی را از کودکی تا زمان حال روایت کند. از زمانی که در آفریقای جنوبی و تحت حکومت یک دولت مستبد زندگی می‌کرد، تا سفر به آمریکا و شروع ماجراجویی هایش در دنیای علم و فناوری همگی در این کتاب آورده شده‌اند. نویسنده اغلب رویدادهای مهم زندگی ماسک را در زندگینامه او گنجانده است. برای مثال داستان شد و فروش پی پل به قیمت یک و نیم میلیارد دلار هم در این زندگینامه آورده شده است. شروین صولتی این کتاب را در ایران ترجمه کرده و انتشارات گوتنبرگ هم آن را به چاپ رسانده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

5- فیل نایت – کفش باز

کفش باز از بهترین کتاب های زندگینامه

مشهورترین کمپانی ورزشی دنیا چگونه به موفقیت رسید؟ کفش باز روایت فیل نایت، موسس کمپانی نایک، از شروع تا به موفقیت رسیدن این کمپانی محبوب است. این کتاب شما را با چالش‌هایی که فیل نایت در طول این دوران با آن‌ها دست و پنجه نرم کرده آشنا می‌کند. کتابی که علاوه بر جذابیت، می‌تواند انگیزه خواننده را برای موفقیت افزایش دهد. انتشارات میلکان این کتاب را با ترجمه شورش بشیری منتشر کرده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

6- والتر آیزاکسون – لئوناردو داوینچی

زندگینامه داوینچی

نوشتن زندگینامه کسی که قرن‌ها پیش زندگی می‌کرده است کار آسانی نیست. حتی اگر آن فرد لئوناردو داوینچی باشد. مشهورترین نقاشی که تاریخ به خود دیده است. اما با این حال آیزاکسون موفق شده با نوشتن این اثر یکی از بهترین کتاب های زندگینامه را خلق کند. آیزاکسون به کمک دست‌نوشته‌های باقی مانده از خود داوینچی و اکتشافات تازه درباره او، به ما نشان می‌دهد که حتی خود ما هم با تقویت مهارت‌هایی مانند تصویرسازی ذهنی، کنجکاوی و نگاه متفکرانه، می‌توانیم ظرفیت‌های پنهانمان را کشف کنیم. بیل گیتس درباره این کتاب می‌گوید: “این اثر بهتر از تمام زندگی‌نامه‌های داوینچی ابعاد گوناگون شخصیتی او را برای ما نمایان می‌کند. او تقریبا قادر به درک و یادگیری تمام اتفاقات و چیزهایی که در اطراف وجود داشتند بوده است.”

در واقع نویسنده توانسته با استفاده از تمام اطلاعات موجود، هنر و دانش داوینچی را به هم پیوند بزند. همین موضوع هم زندگینامه آیزاکسون از داوینچی را به کتابی بسیار پرفروش تبدیل کرده است. متاسفانه این کتاب در ایران ترجمه نشده است.


همچنین بخوانید: پرفروش ترین کتاب های جهان


 

8- آن فرانک – خاطرات یک دختر جوان

آن فرانک یکی از بهترین کتاب های زندگینامه

جنگ‌ها همیشه پر از خاطرات تلخ بوده‌اند. کتاب خاطرات یک دختر جوان یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کتاب های زندگینامه در سراسر جهان است. این کتاب که توسط خود آن فرانک نوشته شده، روایتگر 2 سال زندگی مخفیانه آن فرانک است. دختری هلندی که همراه خانواده‌اش به مدت 25 ماه از ترس ارتش آلمان نازی به صورت پنهانی زندگی کردند. فرانک وقایع این دو سال را در دفترچه خاطرات خود یادداشت کرده است. هرچند که متاسفانه در نهایت مخفیگاه آنان توسط ارتش آلمان نازی لو رفت و خود او نیز مدتی بعد پس از انتقال به اردوگاه کار اجباری برگن بلزن بر اثر ابتلا به حصبه و در سن 15 سالگی درگذشت.

پدر وی که تنها بازمانده خانواده او بود بعد از آزادی خاطرات دخترش را منتشر کرد. این کتاب در تمامی دنیا بسیار مشهور است و به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است. همچنین چندین فیلم و نمایشنامه هم از داستان آن اقتباس شده‌اند. در ایران هم شهلا طهماسبی این کتاب را ترجمه و نشر پارسه آن را به چاپ رسانده است.

 

بهترین کتاب های زندگینامه چهره‌های سیاسی

9- نلسون ماندلا- راه طولانی به سوی آزادی

نلسون ماندلا

این کتاب که با نام راه دشوار آزادی هم شناخته می‌شود، یک خودزندگینامه از نلسون ماندلاست. رهبر مبارزات علیه نظام آپارتاید در این کتاب دوران کودکی، تحصیلات و در نهایت 27 سال اسارت خود را بیان کرده است. این کتاب که اولین بار در سال 1994 به چاپ رسید، باعث شد جامعه بین الملل بیش از پیش با نقش او در بازسازی آفریقای جنوبی آشنا شود. علاوه بر این یک اقتباس سینمایی هم از این کتاب برگرفته شده است. در سال 2009 فیلمی که محصول مشترک بریتانیا و آفریقای جنوبی بود بر اساس این زندگی‌نامه ساخته شد. کتاب راه دشوار آزادی در ایران توسط سیما رفیعی ترجمه و در انتشارات عطائی منتشر شده است.

خرید کتاب از کتاب ایران


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های سیاسی


 

10- رویاهای پدرم و سرزمین موعود، باراک اوباما

زندگینامه باراک اوباما

باراک اوباما از معدود افرادی است که دو خودزندگینامه از زندگیش منتشر کرده است. کتاب رویاهای پدرم پانزده سال پیش از انتخاب او به عنوان رئیس جمهور آمریکا نوشته شده است. اوباما در این کتاب کودکی خود را به تصویر کشیده است. از دوران زندگی در هاوایی و اندونزی گرفته، تا سفرش به کنیا برای روبرو شدن با حقیقتی که درباره پدرش وجود داشته است. او همچنین در طول این روایت ما را با پرسش‌‌هایی درباره هویت و عدالت هم روبرو می‌کند. این کتاب در سال 1388 توسط ریتو بحری ترجمه و در انتشارات در راه دانش منتشر شده است.

کتاب دوم اما جدیدترین اثری است که از وی منتشر شده است. سرزمین موعود به نوعی روایت زندگی سیاسی اوباما است. از تلاش وی برای ورود به مجلس سنا گرفته، تا موفقیتش در تبدیل شدن به اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست تاریخ آمریکا، همه در کنار تجربیات 8 ساله او در کاخ سفید در این کتاب آمده‌اند. این کتاب که در سال 2020 منتشر شد تا به حال توسط چند انتشارات در ایران ترجمه و به چاپ رسیده است. در این بین ترجمه الهام شریف و فاطمه داغستانی که در نسل نواندیش به چاپ رسیده است و ترجمه محمد معماریان که نشر امیرکبیر به چاپ رسانده‌ از سایر ترجمه‌ها بهترند.

 

11- آدولف هیتلر – نبرد من (از بهترین کتاب های زندگینامه سیاسی)

نبرد من از بهترین کتاب های زندگینامه

یکی از مشهورترین کتاب های ممنوعه جهان متعلق به مردی است که باعث مرگ میلیون‌ها نفر آدم در سراسر دنیا شد. کتاب نبرد من نوشته خود آدولف هیتلر است. این کتاب به خوبی ایدئولوژی هیتلر را به تصویر کشیده است. هیتلر نگارش این کتاب را در سال 1923 شروع کرد. زمانی که او به خاطر خیانت به زندان افتاد. دیری نگذشت که او تمام وقت خود را به نگارش کتاب نبرد من اختصاص داد. این موضوع باعث شد بفهمد کتابی که او در حال نوشتن است، در یک جلد خلاصه نخواهد شد. پس تصمیم گرفت آن را به یک اثر دو جلدی تبدیل کند. این کتاب به خوبی ذهنیت هیتلر پیش از به قدرت رسیدن حزب نازی را روایت می‌کند. برای همین هم آن را به نوعی مانیفست حزب نازی می‌دانند.

کتاب نبرد من اگرچه بعد از انتشار در سال 1933 به یک اثر پرفروش تبدیل شد، اما پس از مرگ هیتلر تا 70 سال ممنوع بود. جالب اینکه بعد از اتمام ممنوعیت، کتاب نبرد مجددا به یک اثر پرفروش تبدیل شد. اگرچه انتشار و فروش این اثر هنوز در برخی کشورها مانند اتریش ممنوع است. این کتاب در ایران توسط فرشته اکبرپور ترجمه و در انتشارات نگاه به چاپ رسیده است.  

خرید کتاب از کتاب ایران

12- جانگ چنگ، جان هالیدی – مائو: داستان ناشناخته

مائو از بهترین کتاب های زندگینامه

داستان چین، کمونیسم و حاکمی قدرتمند مستبد. مائو:داستان ناشناخته کتابی است که زندگی ماتو تسه تونگ را از زمان تولد تا مرگ او روایت می‌کند. یکی از نکات مثبت این زندگی‌نامه، دقت نویسندگان آن است. به طوری که هنگام کتاب تمام اتفاقاتی در دوران حکمرانی او بر چین رخ داده‌اند به شکل کاملا دقیق و جذاب روایت شدند. البته این کتاب تنها در مورد خود شخصیت مائو نیست. علاوه بر مائو، ما با اطرافیان وی و حتی چگونگی شکل گیری حزب کمونیسم در چین آشنا می‌شویم. نویسندگان این کتاب 10 سال از عمر خود را صرف نوشتن آن کردند. 10 سالی که در نهایت مشخص شد به اندازه کافی ارزش وقت گذاشتن را داشته است. بیژن اشتری این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است و نشر ثالث نیز آن را به چاپ رسانده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

13- سایمون سیبگ مانتیفوری – استالین: دربار تزار سرخ

زندگینامه استالین

چه اتفاقی می‌افتد وقتی رهبران و انسان‌های بد به قدرت می‌رسند؟ آیا می‌توان تا ابد با ظلم بر دیگران حکومت کرد؟ نویسنده این زندگینامه به ما زندگی فردی را نشان می‌دهد که هر لحظه از زندگیش بوی مرگ می‌داد. البته چنین چیزی اصلا هم از او بعید نبود. در واقع استالین قدرت خود را هم با قتل و خونریزی به دست آورده بود. با تکیه بر همین قدرت هم بیش از 30 سال به عنوان رهبر حزب کمونیست شوروی فعالیت کرد. جالب تر آن که در طول این کتاب ما می‌بینیم که استالین چگونه دوستانی که با نظر و اهداف او مخالف بودند را کنار گذاشته یا حذف می‌کرد.

پیشنهاد می‌کنیم که حتما زندگینامه این شخصیت مخوف و بی‌رحم را بخوانید. اگر هم دوستی دارید که به تاریخچه کمونیسم علاقه دارد، این کتاب برای هدیه به او مناسب خواهد بود. نشر ثالث این کتاب را هم با ترجمه بیژن اشتری به چاپ رسانده است. 

خرید کتاب از کتاب ایران

بهترین کتاب های زندگینامه ورزشی

14- سر الکس فرگوسن – زندگینامه من

سر الکس فرگوسن بهترین کتاب های زندگینامه

چه چیزی بهتر از تجربیات و داستان زندگی فردی که در بسیاری وی را بهترین مربی فوتبال تاریخ می‌نامند؟ سر الکس فرگوسن مربی افسانه‌ای سال‌های نه چندان دور منچستر یونایتد، در این کتاب داستان موفقیت خود در این باشگاه محبوب را روایت می‌کند. نکاتی که او در حین روایت‌های واقعی خود بیان می‌کند، همگی می‌توانند به رشد و پیشرفت شما کمک کنند. البته پیشنهاد ما این است که کتاب دیگر او یعنی “رهبری” را هم مطالعه کنید. چرا که این کتاب به صورت کاملا تخصصی درس‌هایی که برای تبدیل شدن به یک مدیر و رهبر درجه یک نیاز دارید را به شما آموزش می‌دهد. زندگینامه سر الکس فرگوسن در ایران توسط نشر گلگشت با ترجمه ماشالله و طاها صفری به چاپ رسیده است. کتاب رهبری را هم نشر میلکان با ترجمه شایان سعادت منتشر کرده است.

 

15- محمدعلی کلی – روح یک پروانه

روح یک پروانه

مارسلوس کاسیوس کلی که بعد‌ها مسلمان شد و با نام محمدعلی کلی شناخته می‌شود مشهورترین بوکسور تاریخ است. او که در دوران حرفه‌ای خود 3 بار موفق به کسب قهرمانی سنگین وزن جهان شده بود، بعد از بازنشستگی خود تصمیم گرفت که به نوشتن خودزندگینامه‌اش روی بیاورد. البته این کتاب زندگینامه کامل او نیست. در واقع کلی به کمک دخترش رویدادهای مهم زندگی خود را در این کتاب بازگو کرده است. حتی یکی از فصل‌های این کتاب هم به صورت کامل توسط دختر او نوشته شده است. کتاب روح یک پروانه توسط ماشالله و طاها صفری ترجمه شده و در نشر گلگشت به چاپ رسیده است.

 

 

16- زلاتان ابراهیموویچ – من زلاتان هستم

زندگینامه زلاتان

از مالمو تا میلان، از میلان تا پاریس و از پاریس تا منچستر، داستان زندگی این غول مغرور سوئدی بدون شک خواندنی است. زلاتان ابراهیموویچ یکی از بهترین و مشهورترین ستارگان تاریخ فوتبال است. بیشتر افراد او را با گل‌های عجیب و اعتماد به نفس فوق‌العاده‌اش می‌شناسند. اما زندگی زلاتان همیشه هم اینگونه نبوده است. کتاب من زلاتان هستم یکی از بهترین کتاب های زندگینامه در ژانر ورزشی به حساب می‌آید. آشنا شدن با گذشت و زندگی پشت پرده فردی که دنیا او را با غرورش می‌شناسد، بدون شک جذاب خواهد بود. همچنین خواندن نظرات او در مورد افراد بزرگی مانند پپ گواردیولا هم بدون شک یکی از عواملی است که هرکس را برای خواندن سرگذشت زلاتان وسوسه می‌کند. نشر گلگشت این کتاب را با ترجمه ماشالله و طاها صفری به چاپ رسانده است.  

خرید کتاب از کتاب ایران


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس


 

بهترین کتاب های زندگینامه ؛ سخن پایانی

اگر قصد خواندن یک زندگینامه خوب را دارید، به هیچ وجه از پیشنهادات ما در این مقاله غافل نشوید. خواندن این کتاب‌ها به شما کمک خواهد کرد تا جهان بینی درستی نسبت به دنیای اطرافتان داشته باشید. همچنین با مطالعه این آثار دیگر نیاز نیست که هر چیزی را خودتان تجربه کنید، چرا که هرکدام از آن‌ها حاوی تجربیات بسیار مهم و ارزشمندی برای شما هستند. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

  1. کتاب پیکان سرنوشت ما ، خاطرات احمد خیامی بنیان گذار ایران ناسیونال رو مطالعه کنید، عاشقش میشید

    1. ممنون محمد امین عزیز، حتما در آپدیت بعدی مقاله این کتاب رو هم به لیستمون اضافه می‌‎کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *