H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین رمان ها و کتاب های غم انگیز

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین رمان ها و کتاب های غم انگیز

مشخصات:

دانلود فایل :

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

بهترین رمان ها و کتاب های غم انگیز ؛ 8 قصه دلخراش

فهرست مطالب

به نظر شما آیا تمام کتاب‌هایی که ما در زندگی می‌خوانیم باید حالمان را خوب کنند؟ البته که نه. ما به همان اندازه که به کتاب‌های شاد نیاز داریم، به کتاب ها و رمان های غم انگیز هم احتیاج داریم. در واقع مطالعه این کتاب‌ها باعث می‌شوند که احساساتمان تحریک و در برخی موارد تخلیه شوند. اتفاقی که در نهایت حال ما را بهتر خواهد کرد. در این مقاله قصد معرفی برخی از بهترین کتاب ها و رمان های غم انگیز را داریم که اتفاقا برخی از آن‌ها در لیست کتاب هایی که باید خواند هم قرار دارند. اما قبل از معرفی آن‌ها بگذارید ببینیم چرا این کتاب‌ها طرفداران زیادی دارند.

چرا کتاب ها و رمان های غم انگیز پر طرفدارند؟

مطالعه کردن یکی از بهترین روش‌ها برای آرام کردن احساسات درونی خود است. اما گاهی اوقات باید برای غلبه بر برخی از این احساسات، آن‌ها را درون خود بیدار کنیم. محبوبیت کتاب‌های غم انگیز بیشتر به دلیل همذات پنداری افراد با شخصیت‌های درون کتاب است. همچنین برخی از این کتاب‌ها حاوی درس‌هایی هستند که در سایر انواع ژانر کتاب ممکن است پیدا نکنیم. به همین دلیل هم افراد در سنین مختلف به مطالعه رمان های غم انگیز علاقه‌مند هستند و این کتاب‌ها در سراسر جهان پرفروش‌اند. حال نوبت به آن می‌رسد که به سراغ لیست بهترین کتاب های غم انگیز هوش برتر ایرانیان برویم. 

اشتباه در ستارگان بخت ما – جان گرین

خطای ستارگان بخت ما

اولین رمان غم انگیز فهرست ما یکی از مشهورترین کتاب هایی که فیلم شدند است. این کتاب داستان دو جوان مبتلا به سرطان را روایت می‌کند که درگیر یک رابطه عاشقانه می‌شوند. جان گرین با نهایت تبحر داستان هیزل گریتز را برای ما روایت می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود که ما با داستانی غم انگیز و کلیشه‌ای روبرو نباشیم. بلکه کتابی بخوانیم که تا مدت‌ها با شخصیت‌های درون آن زندگی کنیم. خوشبختانه فیلم ساخته شده از روی این کتاب هم تا حد بسیار زیادی به کتاب وفادار بوده و همین عامل باعث شده که فیلم هم تجربه موفقی از آب دربیاید. البته در کنار تلخ بودن داستان کتاب، مخاطب یاد می‌گیرد که چگونه باید در سخت ترین لحظات هم قوی و امیدوار باقی بمانیم. 

 

 

وقتی نفس هوا می‌شود – پاول کالانیتی

وقتی هوا نفس می‌شود

کتابی که بر خلاف بقیه آثار موجود در این لیست یک رمان نیست. وقتی هوا نفس می‌شود یک خودزندگینامه است که توسط پزشک و جراح مغز و اعصاب آمریکایی، پاول کالانیتی است. او در دو بخش این کتاب را نوشته است. بخش اول خاطرات و تجربیات او در راه تبدیل شدن به یک پزشک است. در بخش دوم اما به سراغ موضوع اصلی کتاب می‌رویم، نبرد پاول با سرطان. او در سال آخر دوره آموزشی جراحی خود، متوجه می‌شود که به سرطان ریه مبتلا شده است. از این جا به بعد کتاب درباره لحظات سخت و نفسگیری است که پاول هنگام دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان تجربه می‌کند. نکته جالب توجه اینکه شما همزمان با خواندن این رمان و سرگذشت او، با جهان بینی عمیق این فرد و نگاه او به زندگی بیشتر آشنا می‌شوید. نکته‌ای که باعث همذات‌پنداری کردن با راوی می‌شود. 

متاسفانه پاول کالانیتی علیرغم تمام امیدی که به زندگی و زنده بودن دارد، در نهایت حتی نمی‌تواند کتاب خود را به اتمام رساند و از دنیا می‌رود. مرگ او و احساسی که ما را در تمام طول کتاب همراهی می‌کند باعث ناراحتی عمیق خواننده در انتها خواهد شد. به همین دلیل هم ما این اثر را در لیست بهترین کتاب های غم انگیز خود قرار داده‌ایم. البته که در پس این مرگ نکات بسیار مهم و آموزند‌ه‌ای درباره زندگی و معنای آن به ما آموزش داده می‌شود. این کتاب در ایران توسط خانم ساناز کریمی ترجمه و در انتشارات میلکان به چاپ رسیده است.

خرید کتاب از کتاب ایران


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های زندگینامه


 سمفونی مردگان – عباس معروفی

سمفونی مردگان از بهترین کتاب ها و رمان های غم انگیز

داستان رویاهایی که در سایه سنت در نطفه خفه می‌شود و روشنفکری که به جنون می‌افتد. سمفونی مردگان مشهورترین رمان عباس معروفی و یکی از بهترین رمان های ایرانی است. داستان این کتاب را می‌توان از دریچه دیگری هم دید. اورهان برادر بزرگتر آیدین است که چندان از او خوشش نمی‌آید. او تا آنجایی به برادرش حسادت می‌کند که آرزوی مرگ او بزرگترین خواسته اورهان از زندگی می‌شود. به همین دلیل برخی داستان این کتاب را نسخه‌ای امروزی از هابیل و قابیل می‌دانند. آیدین نماد روشنفکرانی است که در تلاش برای شناساندن خود به جامعه سنتی آن روزهای ایران دارند. در مقابل پدر او و در ادامه اورهان هر دو نماینده دو نسل از افراد کهن اندیش و تحت تاثیر مذهب هستند. 

خواندن سرگذشت آیدین و اتفاقاتی که در طول زندگی برای او می‌افتد تلخ و غم انگیز است. اگر چه این کتاب در لیست بهترین کتاب های غم انگیز ما قرار گرفته است، ولی آن چنان هم اشک شما را درنمی‌آورد. اما مطمئن باشید که با خواندن سرگذشت تک تک افراد خانواده اورخانی، به خصوص آیدین، قلب شما از اندوه پر خواهد شد. این کتاب در چند موومان و با روایت چند راوی نوشته شده است. قسمتی از کتاب:

“وقتی آدم یک نفر را دوست داشته باشد بیش‌تر تنهاست. چون نمی‌تواند به هیچ کس جز به همان آدم بگوید که چه احساسی دارد. و اگر آن آدم کسی باشد که تو را به سکوت تشویق می‌کند، تنهایی تو کامل می‌شود!”

خرید کتاب از کتاب ایران

هزار خورشید تابان – خالد حسینی

هزار خورشید تابان از بهترین کتاب ها و رمان های غم انگیز

داستان آنچه طی سی سال در افغانستان اتفاق افتاده است. از حمله شوروی گرفته تا به وجود آمدن طالبان همگی در یک قصه نفس‌گیر و خواندنی روایت می‌شوند. قصه‌ای که در اصل درباره لیلا و مریم است. دو زن که به عقد مردی به نام رشید درآمده‌اند. خالد حسینی در این کتاب مشکلات و دغدغه‌های دو نسل متفاوت افغانستان را به خوبی به تصویر کشیده است. از جنگ و مصیبت‌های آن گرفته، تا زندگی شخصی افراد و تلاش برای زنده ماندن و زندگی کردن همگی به خوبی در این کتاب بازگو شده‌اند. مانند دیگر کتاب او یعنی “بادبادک باز”، خالد حسینی در این کتاب هم تلاش می‌کند تا در عین مصیبت‌ها و اتفاقاتی که برای شخصیت‌های اصلی داستان اتفاق می‌افتد، اهمیت خانواده و دوستی را در فرهنگ افغانستان نشان دهد. رمانی که قبل شما را از احساساتی همچون غم، دوستی و عشق به همنوع لبریز می‌کند.

در ایران این اثر بارها و بارها ترجمه شده است که در این بین ترجمه مهدی غبرائی که در نشر ثالث به چاپ رسیده و یا ترجمه پریسا سلیمان زاده و سیما گنجی که در انتشارات مروارید به چاپ رسیده‌اند را به شما توصیه می‌کنیم. جالب آنکه این کتاب ابتدا به نام “دو صد خورشیدرو” چاپ شد. نامی که از این شعر صائب تبریزی گرفته شده است:

حساب مه جبینان لب بامش که می‌داند؟ / دو صد خورشیدرو افتاده در هر پای دیوارش

خرید کتاب از کتاب ایران

تس دوربرویل – تامس هاردی

تس

تامس هاردی را یکی از پیشروان مکتب ناتورالیسم در ادبیات انگلیسی می‌دانند. داستان‌های او مانند بسیاری از آثار این مکتب ادبی درد و رنج انسان را به تصویر می‌کشد. برای همین هم تس دوربرویل هم یکی از بهترین رمان های غم انگیز ادبیات انگلیسی به حساب می‌آید. تس دختری است که بعد از تحمل فلاکت و فقر، فریب پسرعموی خود را می‌خورد. اتفاقی که آینده او را حتی تلخ‌تر از گذشته می‌کند. او حتی پس از مدتی با انجل کلر ازدواج می‌کند. مردی که به محض شنیدن اتفاقات گذشته او از زبان تس، کاملا تغییر می‌کند.

داستان تس به قدری تلخ و ناراحت کننده است که حتی برخی از خوانندگان این رمان از نویسنده آن متنفر می‌شوند. البته که خواندن آن حتی می‌تواند برای برخی الهام بخش هم باشد. تس دختری است که نه تنها برای احقاق حق خود، بلکه برای گرفتن حق دیگران هم مبارزه می‌کند. هرچند که سرانجام این مبارزه و زندگی او چندان خوش نخواهد بود. از دیگر آثار تلخ و خواندن تامس هاردی هم می‌توان به رمان‌های “شهردار کاستربریج” و “جود گمنام” اشاره کرد.

“زنی که با بی‌دقتی قدرتش را از دست می‌دهد، بسیار ضعیف‌تر از زنی است که هیچگاه قدرتی برای از دست دادن نداشته است.”

خرید کتاب از کتاب ایران


همچنین بخوانید: کتاب های حوزه زنان و فمینیسم


 

سال بلوا – عباس معروفی

سال بلوا از بهترین کتاب ها و رمان های غم انگیز

سال بلوا دومین اثر عباس معروفی در این لیست است که در مقاله بهترین رمان های عاشقانه هم به آن پرداخته بودیم. این کتاب داستان عشقی ممنوع را در کنار افسانه‌ای که بی ارتباط با داستان اصلی نیست روایت می‌کند. معروفی در این کتاب سعی کرده آسیب‌های زنان در جامعه سنتی ایران را به تصویر بکشد. داستان سال بلوا در هفت شب و توسط دو راوی روایت می‌شود. راوی اول که خود نوش آفرین است، شخصیت اصلی داستان و دختر سرهنگ نیلوفری. راوی دوم هم خود معروفی است که گاهی اوقات از دید سوم شخص بخش‌هایی از داستان را روایت می‌کند. بخش زیادی از این داستان هم مانند سمفونی مردگان درون دنیای ذهنی نوشا اتفاق می‌افتد. در ادامه بخشی از این کتاب را می‌‌خوانیم:

“هیچ آدمی آدم دیگری نیست. عمر باخته‌ها، عاشق عمر دیگران می‌شوند، همان جور که خودشان قربانی شده‌اند دیگران را هم نابود می‌کنند. با حرف‌های قشنگ، وعده‌های فریبنده، سلیقه‌های یکنواخت، زبان‌بازی، زبان‌بازی و همه‌اش دروغ، ظاهر دروغ، خوشگلی‌های دروغ، عنوان دروغ.”

خرید کتاب از کتاب ایران

اگر بمانم – گیل فورمن

اگر بمانم گیل فورمن

دختری نوجوان و شاد که در یک لحظه تمام زندگی‌اش را سیاهی فرا می‌گیرد. کتاب اگر بمانم یکی از آن کتاب های غم انگیز است که اتفاقا به فیلم هم تبدیل شدند. داستان این کتاب درباره میا است. دختری که نوازنده ویولنسل است و با پسری رابطه عاشقانه دارد. اما یک روز در کنار خانواه‌اش تصادف کرده و پس از آن او به کما می‌رود. اتفاقی که باعث می‌شود او حافظه‌اش را از دست بدهد.  دیدن رنج میا و از دست دادن اعضای خانواده‌اش بسیار ناراحت کننده و غم انگیز است. اما چیزی که در این بین او را نگه می‌دارد عشق است. در نهایت ماندن یا رفتن کاملا به عهده اوست و او باید برای ان تصمیم بگیرد.

در سال 2014 فیلمی هم بر اساس همین رمان ساخته شده است. اگر به رمان های غم انگیز علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را که نشر هیرمند با ترجمه مهر آیین اخوت منتشر کرده است بخوانید.  

“من فهمیدم که مردن آسان است، زندگی کردن اما دشوار است.”

خرید کتاب از کتاب ایران

دلبند – تونی موریسون

تونی موریسون از بهترین کتاب ها و رمان های غم انگیز

تونی موریسون را یکی از بهترین نویسندگان زن می‌دانند و رمان دلبند مشهورترین اثر او به شمار می‌رود. داستان این رمان در دوران جنگ داخلی آمریکا اتفاق می‌افتد. جایی که برده‌داری هنوز منسوخ نشده و سیاه‌پوستان به صورت سیستماتیک در حال شکنجه و رنج بردن هستند. سث، شخصیت اصلی داستان دختری است که از بدو تولد تا 18 سالگی همچنان یک برده باقی مانده است. برده‌ای که در نهایت تصمیم می‌گیرد همراه دختر کوچکش از مزرعه فرار کند. سث برای نجات دخترش از بردگی تصمیم مهمی می‌گیرد، تصمیمی که بعدا در زندگی او تاثیرگذار است.

کتاب دلبند به خوبی رنج و دردی که سیاهان در تاریخ متحمل شده بودند را به تصویر کشیده است. حتی در بخش‌هایی از کتاب می‌بینیم که چگونه این افراد با عادی کردن یا به نوعی آرایش کردن درد‌های خود، سعی می‌کردند تحمل‌ آن‌ها را برای خود ساده‌تر کنند. شیریندخت دقیقیان این کتاب را در ایران ترجمه و نشر چشمه آن را به چاپ رسانده است. جمله‌ای از این کتاب: 

“نمی‌تونم زمانو به عقب برگردونم ولی می‌تونم گذشته رو به حال خودش ول کنم.”

خرید کتاب از کتاب ایران

بهترین کتاب ها و رمان های غم انگیز ؛ سخن پایانی

البته این لیست تمام رمان های غم انگیز نیست و برخی از آثار دیگر مانند “من پیش از تو” که یکی از بهترین کتاب های عاشقانه هم به شمار می‌رود می‌توانستند در این لیست قرار بگیرند. اما به شما توصیه می‌کنیم اگر به این دست کتبا‌ها علاقه‌مند هستید، آثاری که در این مقاله معرفی کردیم را از دست ندهید. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *