H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب استبداد
معرفی و خلاصه کتاب استبداد

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب استبداد اثر تیموتی اسنایدر

فهرست مطالب

استبداد، زورگویی و دیکتاتوری، این‌ها واژه‌هایی هستند که ما در دنیای امروز زیاد می‌شنویم. اما آیا واقعا آن‌ها را می‌شناسیم یا راه مقابله با آن‌ها را بلد هستیم؟ در این مقاله از سری مقالات خلاصه کتاب قرار است به سراغ معرفی و خلاصه کتاب استبداد اثری تیموتی اسنایدر برویم. این کتاب به ما یاد می‌دهد که نشانه‌های استبداد کدامند و چگونه با تشخیص آن‌ها می‌توانیم راهمان را از نظام‌های مستبد و زورگو جدا کنیم یا حتی در مقابل آن‌ها بایستیم.

آشنایی با نویسنده

تیموتی اسنایدر

تیموتی اسنایدر استاد تاریخ دانشگاه یِیل آمریکا است. او همچنین نویسنده کتاب های مشهوری همچون ناخوشی ما و در باب ناآزادی نیز هست. علاوه بر این، اسنایدر یکی از اعضای شورای روابط خارجی ایالات متحده آمریکا نیز هست. کتاب استبداد را می‌توانید با ترجمه پژمان طهرانیان و با چاپ فرهنگ نشر نو تهیه و مطالعه کنید.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب آدمی یا تاریخ امیدبخش نوع بشر


 

موضوع کتاب استبداد

ترجمه معرفی و خلاصه کتاب استبداد

استبداد، کتابی کوچک و در عین حال تاثیرگذار است که اسنایدر آن را در سال 2017 منتشر کرد. این کتاب به صورت کاملا مستقیم به مخاطبانش نشانه‌های استبداد در رفتار سیاستمداران و نظام‌ها را نشان می‌دهد. علاوه بر این تیموتی اسنایدر سعی می‌کند تا با ذکر و بررسی بزنگاه‌های مهم تاریخی مثل ظهور نازی‌ها در آلمان و یا به قدرت رسیدن حزب کمونیسم در شوروی، به ما نشان دهد که حکومت مستبدین تا چه اندازه ممکن است هولناک باشد. در واقع با مطالعه خلاصه کتاب استبداد متوجه می‌شویم تمام وقایع و اتفاقات تلخی که در گذشته برای ما رخ داده‌اند، ممکن است دوباره تکرار شوند.

شاید مهمترین درسی که از کتاب استبداد می‌گیریم این است که برای مقابله با حکومت‌های زورگو و مستبد، باید از خودمان شروع کنیم. اسنایدر هم در تمام طول کتاب خود مخاطبانش را به همین کار تشویق می‌کند. او اعتقاد دارد اگر دوست داریم وضعیت خود را تغییر دهیم، نباید صرفا بنشینیم و به فرداهای بهتر امید بدوزیم. بلکه باید خودمان دست به کار شویم. در واقع برای تغییر اوضاع ما بیش از هرچیز به شجاعت و از خود گذشتگی نیاز داریم.

خوشبختانه متن کتاب استبداد بسیار روشن و واضح است. در واقع اسنایدر نهایت تلاشش را به کار گرفته تا پیام خود را به خوبی به مخاطبش برساند. علاوه بر این، اسنایدر به خوبی برای هر ادعایی که مطرح می‌کند، استدلال خوبی هم دارد. شاید جذاب‌ترین نکته این کتاب آن است که تقریبا تمام مباحثی که مطرح می‌کند در دوران حال حاضر هم مصداق عینی دارند. هشدارهای اسنایدر درباره رسانه‌ها، قدرت تبلیغات و سایر ابزارهای استبداد کاملا قابل لمس و البته تاثیرگذار هستند. برای همین هم می‌توانیم به این کتاب به چشم یک راهنمای کاربردی نیز نگاه کنیم.

 

چرا باید با استبداد مقابله کنیم؟

استبداد در هر بخش و زمینه‌ای که باشد می‌تواند زندگی را به کام ما زهر کند. وقتی خلاصه کتاب رودخانه تباهی را بخوانید متوجه می‌شوید زندگی در کشور کره شمالی که تحت رهبری یک حکومت مستبد است تا چه اندازه می‌تواند وحشتناک باشد. علاوه بر این اگر تجربه کار زیر نظر یک مدیر مستبد و زورگو را داشته باشید، حتما می‌دانید که روزهای کاری شما تا چه اندازه عذاب آور سپری می‌شدند.

یکی از بخش‌های مهم کتاب، بررسی تأثیر استبداد بر سازمان‌ها و تیم‌ها است. اسنایدر بر این باور است که استبداد به شدت می‌تواند تأثیر منفی بر کارایی و اثربخشی تیم‌ها و سازمان‌ها داشته باشد. او معتقد است که رهبران استبدادی عموماً از اعضای تیم خود به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف شخصی خود استفاده می‌کنند و این موجب کاهش اعتماد و همکاری در تیم می‌شود.

بنابراین می‌توانیم بگوییم که استبداد در هر جا و به هر شکلی باعث از بین رفتن حس پیشرفت و کند شدن سرعت و کیفیت رشد ما خواهد شد. برای همین هم باید تا جایی که می‌توانیم با آن مقابله کنیم. می‌پرسید چگونه؟ کافی است خلاصه کتاب استبداد را بخوانید و با نشانه‌های آن آشنا شوید.

 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب استبداد

نسخه انگلیسی

یادتان باشد، اگر کسی بخواهد به قدرت برسد، احتمالا حتما یک گروه شبه‌نظامی هم در کنار خود دارد که به قدرت رسیدن را برای او آسانتر می‌کنند.

علامتگذاری مغازه‌ها صرفا یک اقدام نژادپرستانه نبود. بلکه نازی‌ها با این کار در تلاش بودند تا از حرص و غریزه انسان برای بقا سواستفاده کنند.

با قبول بازی‌های یک نظام مستبد یا انتخاب راهی که دشوار و مقاومت کمتری را طلب می‌کند، شما در واقع خودتان را به دست‌های همان رژیم مستبد سپرده‌اید.

اما کتاب خواندن بهترین راه برای افزایش آگاهی و تفکر آزادانه است. چرا که با مطالعه کتاب ما متوجه می‌شویم همه چیز سیاه و سفید یا خوب و بد نیستند، بلکه ناحیه خاکستری هم وجود دارد.

ما تنها زمانی می‌توانیم در مقابل استبداد بایستیم که افراد مختلف از بخش‌های گوناگون جامعه در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

به این موضوع فکر کنید. هرچه شما کنترل کمتری روی آنچه دیگران درباره شما می‌دانند یا می‌خوانند داشته باشید، آزادی شما هم به همان میزان کاهش پیدا می‌کند.

اگر در سال‌های ابتدایی حکومت نازی‌ها از مردم نظرشان را درباره آن‌ها می‌پرسیدید، بیشترشان با نازی‌ها مخالف بودند. با این حال پس از گذشت چند سال، بیشتر مردم یک به یک به آن‌ها پیوستند.

 

سرفصل های خلاصه کتاب استبداد

ترجمه کتاب

  • برای مقابله با استبداد باید فعالیت سیاسی داشته باشید و حواستان به شِبه نظامی‌ها باشد
  • به جای نادیده گرفتن زبان خطرناک و نمادگرایی، با آن‌ها مقابله کنید
  • با مطالعه و آگاهی می‌توانید خودتان را از تله پروپاگاندا برهانید
  • موانع اجتماعی را کنار بزنید تا جامعه‌ای زنده و سلامت داشته باشید
  • آزادی شما به اطلاعاتی که دارید بستگی دارد، پس از حریم خصوصی خود مراقبت کنید
  • حواستان به روش‌های مختلفی که رهبران مستبد با آن‌ها حقیقت را تحریف می‌کنند باشید

این کتاب به درد چه کسانی می‌خورد؟

کتاب استبداد برای تمام کسانی که به پیشینه تاریخی و نحوه به ظهور حکومت‌های خودکامه و مستبد علاقه‌مند هستند می‌خورد. این کتاب نسبتا کوتاه است، ولی ما در خلاصه کتاب استبداد سعی کردیم مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نکات آن را برای مطالعه شما بگنجانیم. علاوه بر این می‌توانیم بگوییم که به طور کلی کتاب استبداد برای دانشجویان، اساتید، فعالان سیاسی و هر فرد دیگری که نسبت به آینده خود نگران است مناسب است. این کتاب به شما یاد می‌دهد تا نه تنها نشانه‌های استبداد را بشناسید، بلکه راه مقابله با آن را هم بیاموزید.


از دست ندهید: معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه


 

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب استبداد

به طور کلی، کتاب استبداد اثری مهم و تاثیرگذار است و هرکس که به آزادی و آزادگی خود اهمیت می‌دهد حتما باید یک بار آن را بخواند. لحن مستقیم و تاثیرگذار نویسنده در کنار مثال‌های واقعی و تاریخی او باعث می‌شوند شما از مطالعه این کتاب خسته نشوید. همانطور که گفتیم، ما هم تلاش کردیم تا علاوه بر حفظ این ویژگی، نکات مهم و حیاتی این کتاب را هم به شکل مختصر و مفید در خلاصه کتاب در اختیار شما بگذاریم. به آن امدی که هیچ کس، چه در محیط کار و چه در زندگی مجبور نباشد زیر سلطه استبداد و زورگویی قرار بگیرد. برای دانلود خلاصه کتاب استبداد، کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید.

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب استبداد

معرفی و خلاصه کتاب استبداد اثر تیموتی اسنایدر

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن