H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه
معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه اثر نسیم نیکلاس طالب

فهرست مطالب

اگر بخواهم لیستی از بهترین کتاب‌هایی که در سال گذشته خواندم را منتشر کنم، بدون شک کتاب قوی سیاه در آن خواهد بود. کتاب قوی سیاه نوشته نسیم نیکلاس طالب است. این کتاب به ما آموزش می‌دهد که چرا نباید بیش از حد به آینده فکر کنیم و بیشتر باید به زمان حال و مسائل روز توجه داشته باشیم. در ادامه این مقاله به معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه می‌پردازیم.


خلاصه کتاب مرتبط: تفکر سریع و کند 


 

آشنایی با نویسنده

نسیم نیکلاس طالب

 نسیم نیکلاس طالب یا نسیم نقولا طالب یک نویسنده لبنانی آمریکایی است. او همچنین یک تحلیل‌گر ریسک، متخصص آمار و یک معامله‌گر سابق به حساب می‌آید. کتاب قوی سیاه یکی از مهمترین آثار او به شمار می‌رود. نیکلاس طالب همچنین به عنوان یک مدرس مهندسی ریسک و همچنین سردبیر نشریه ریسک و تصمیم‌گیری هم فعالیت می‌کند. کتاب قوی سیاه در ایران توسط محمد ابراهیم محجوب ترجمه و در انتشارات آریانا قلم به چاپ رسیده است.  

 

معرفی کتاب قوی سیاه

معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه

به نظر شما اتفاقات مهم این جهان بر نظم و قاعده خاصی استوارند یا گاهی اوقات تصادفی رخ می‌دهند؟ اصلا آیا ممکن است تحول خاص و همی حاصل یک اتفاق باشد؟ خب، جواب مثبت است! مثلا کشف آمریکا که کاملا تصادفی بود. در واقع کریستف کلمب و همراهانش به دنبال پیدا کردن هند بودند که به صورت کاملا اتفاقی قاره آمریکا را کشف کردند. آمریکایی که حالا یکی از پیشرفته‌ترین و بزرگترین کشورهای دنیا است.

این داستان دنیای ما است. در حالی که بیشتر ما در خانه نشستیم و تحولات بازار سرمایه یا گران شدن دلار و طلا را پیش‌بینی می‌کنیم و فکر می‌کنیم هوش مالی بالایی داریم، برخی اتفاقات ناگهانی تمام معادلات ما را به هم می‌زنند. نسیم نیکلاس طالب هم در این کتاب تلاش می‌کند تا به ما نحوه مقابله و مدیریت این شرایط را آموزش بدهد. به گفته او از آن‌جایی که ما هیچ وقت نمی‌توان آینده را با دقت پیش‌بینی کنیم، پس بهتر رویدادهایی که در زندگیمان اتفاق می‌افتند را به خوبی مدیریت کنیم.

کتاب قوی سیاه به طور کلی می‌تواند برای هر کسی مفید باشد. در واقع نکاتی که در این کتاب به آن‌ها اشاره می‌شود هیچ گروه سنی خاصی را نشانه نرفته است. همه ما می‌توانیم با تکیه بر این نکات قدرت تصمیم‌گیری خود در بزنگاه‌های شرایط خاص را افزایش دهیم. برای همین هم این کتاب در لیست کتاب های پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت. 

 

نمونه‌هایی از قوی سیاه در زندگی ما

اما شاید تا همین جا این پرسش درون ذهنتان به وجود آمده باشد که اصلا به چه رویدادهایی قوی سیاه گفته می‌شود. رویدادها یا وقایع قوی سیاه به طور کلی 3 ویژگی دارند:

 • غیرقابل پیش‌بینی‌اند.
 • تاثیر زیادی بر جهان می‌گذارند.
 • و بعد از اتفاق افتادن آن‌ها، مردم شروع می‌کنند به حرف زدن درباره‌شان.

در طول زندگی همه ما هم کلی از این اتفاقات غیر منتظره اما تاثیرگذار افتاده‌اند. اولین مثال همان کشف آمریکا بود، اما این تنها مثال ما نیست. بسیاری از اتفاقات بزرگی که اتفاقا زندگی ما را تحت تاثیر قرار دادند به صورت ناگهانی ظهور کردند. مثلا حادثه حمله به برج‌های دوقلو در 11 سپتامبر 2001 یکی از این رویدادهای قوی سیاه به حساب می‌آید. این اتفاق کاملا ناگهانی بود و پس از روی دادن اقتصاد جهانی را با مشکل مواجه کرد.

اما نمونه دیگری که احتمالا خودتان هم حدس زدید همه‌گیری کرونا بود. شاید هیچ کس توقعش را نداشت که با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی داشتیم، تا این حد یک بیماری زمین‌گیرمان کند. اگر بخواهیم از بعد دیگر هم به کرونا نگاه کنیم، این بیماری تاثیر بسیار زیادی بر جهان و زندگی ما گذاشت. در واقع از نوع خرید کردن ما گرفته تا برخی رفتارهای ما همگی تغییر کردند. این همان ویژگی دوم رویدادهای قوی سیاه است.

اما ویژگی سوم چطور؟ خب، غیرممکن است که تا به حال شایعاتی که درباره خود کرونا یا حتی واکسن آن شنیده می‌شود را نشنیده باشید! برخی حتی اعتقاد دارند خود بیماری هم ساخته چین بوده تا به کمک آن بتواند بر جهان تسلط بیشتری پیدا کند. تمام این گمانه‌زنی‌ها ویژگی سوم قوی سیاه را نشان می‌دهند.


 از دست ندهید: چگونه با افکار منفی مقابله کنیم؟


تصویر یک قوی سیاه

بخش‌هایی از خلاصه کتاب قوی سیاه

 

به طور کلی، زمانی که ما برای کاری که هنوز انجامش ندادیم برنامه‌ریزی می‌کنیم و نقشه می‌کشیم، مزایا و دستاوردهای آن را هم برای خود بزرگنمایی می‌کنیم؛ حتی اگر شانس موفقیت ما در برنامه‌ای که ریختیم اندک باشد.

داستان قوی سیاه فیلسوف‌های زیادی را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد بزرگانی همچون جان استوارت میل، عبارت قوی سیاه را برای توضیح اتفاقات و چیزهایی که قابل بیش‌بینی نیستند به کار ببرد.

موضوع اتصال جهانی خیلی چیز جدیدی نیست و از مدت‌ها قبل در مورد آن بحث می‌شده است. اختراع و پیشرفت صنعت چاپ، تلویزیون و اینترنت فقط سرعت وقوع آن را افزایش دادند.

متاسفانه در بیشتر موارد ما تاثیر نشانه‌هایی که در سکوت وجود دارند را نادیده می‌گیریم. در حالی که می‌توانیم با غلبه بر سوگیری‌های خود، منافع زیادی در زندگی کسب کنیم.

میل و علاقه ما به ساختن داستان‌های منطقی باعث می‌شود که به دنبال دلیلی برای هرچه می‌بینیم باشیم.

ما حتی بر اساس ارزیابی‌های غلطی که داریم اتفاقات آینده را پیش‌بینی می‌کنیم. در برخی موارد هم حتی منابعی را برای مقابله با آن‌ها درنظر می‌گیریم.

بیشتر ما انتظار داریم که فن‌آوری‌های اخیر در زمینه اینترنت، بلاکچین و دستاوردهای پزشکی آینده ما را به شکل عجیب و غریبی تغییر دهند. اما تقریبا همه ما فراموش کردیم که خود این پیشرفت‌ها تا چه اندازه غیر قابل پیش‌بینی بودند.

بنابراین آگاهی از نحوه مدیریت و مقابله با بحران‌های آینده برای همه ما واجب است.

برنامه‌ریزی برای یک دورهمی دوستانه یا یک پیک نیک، برای ما بسیار مفید تر از حدس و گمان درباره‌ی آینده است.

شکار یک قوی سیاه در کنار نیروی بدنی بسیار بالایی که لازم دارد، به قدرت تفکر زیادی هم نیازمند است.

 

سرفصل‌های خلاصه کتاب قوی سیاه

نسخه انگلیسی معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه

 • به جای پیش‌بینی آینده، به زمان حال توجه کنید.
 • رویدادهای قوی سیاه در عین حال که غیر قابل پیشبینی هستند، تاثیر بزرگی هم بر ما می‌گذارند. اما رفته رفته یاد می‌گیریم که چگونه منتظرشان باشیم.
 • قبول داشته باشید یا نه، ما در یک دنیای افراطی زندگی می‌کنیم. جایی که پر است از استثناهای غیر قابل پیش‌بینی.
 • ما بیش از حد درباره چیزهایی که می‌دانیم بزرگنمایی می‌کنیم. در حالی که چشمانمان را کاملا به روی آنچه نمی‌دانیم بسته‌ایم.
 • مردم برای دلیل اتفاق افتادن رویدادهای قوی سیاه داستان‌هایی سر هم می‌کنند تا غیرقابل پیش‌بینی بودن آن‌ها را پنهان کنند.
 • ما نگران اتفاقاتی هستیم که در گذشته رخ دادند و هرچیز که در زمان حال برایمان واضح نباشد را نادیده می‌گیریم.
 • به مرور زمان ما باهوش‌تر می‌شویم و متاسفانه اعتماد به نفس بیش از حد ما با سرعت بیشتری رشد می‌کند.
 • جادوی سرندیپیتی، رشد با درک محدود!
 • اگر نمی‌توانیم تغییرات آینده را پیش‌بینی کنیم، پس چه کار باید کرد؟!
 • بهترین کار این است که زود راضی نشوید. سعی کنید قوی سیاه را خودتان شکار کنید.

همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب ذهنیت سرندیپیتی


 

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب

همانطور که گفتیم، قوهای سیاه تاثیر مهمی بر زندگی ما دارند. در حالی که فکر کردن به آینده و تلاش برای پیش‌بینی چیزهایی که احتمالا در آینده اتفاق می‌افتند، سودی برای ما ندارد. حقیقت این است که هیچ کدام از ما هنوز آنقدر رشد نکردیم که بتوانیم آینده را دقیق پیش‌بینی کنیم. مهمتر اینکه خود دنیا هم بر اساس قاعده و قانون خاصی پیش نمی‌رود. پس بهتر است به جای قمار کردن روی آینده، برای مواجهه با حوادث و رویدادهای ناگهانی آماده شویم. شما می‌توانید با کلیک بر روی لینک زیر، خلاصه کتاب قوی سیاه را دانلود و مطالعه کنید. 

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه

معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه اثر نسیم نیکلاس طالب

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن