مقابله با افکار منفی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

دانلود فایل :

مقابله با افکار منفی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

مقابله با افکار منفی ؛ چگونه از افکار منفی دوری کنیم؟

مقابله با افکار منفی ؛ چگونه از افکار منفی دوری کنیم؟

 “در زندگی زخم‌هایی هست که مثل خوره در انزوا روح را اهسته می‌خورد و می‌تراشد.“ این اولین جمله شاهکار صادق هدایت، یعنی کتاب “بوف کور” است. اما اصلا چرا مقاله خود را با این نقل قول شروع کردیم؟ خب، به نظر من این زخم‌ها که بلای جان ما شده‌اند، اغلب یک منشا مشترک دارند. و آن منشا چیزی نیست به جز افکار منفی! به همین دلیل هم قصد داریم به شما آموزش دهیم چگونه با افکار منفی مقابله کنید و اصلا راه‌های مقابله با افکار منفی چیست؟ اگر دوست دارید ذهنی مثبت‌گرا داشته باشید، این مقاله را از دست ندهید.


مقالات مرتبط: تبدیل افکار منفی به مثبت


راه های مقابله با افکار منفی

راه‌های مقابله با افکار منفی کدامند؟

برای اینکه بتوانیم تاثیر افکار منفی و مزاحم را در زندگی خود کاهش دهیم، مجبوریم از برخی استراتژی‌ها استفاده کنیم. این تکنیک‌ها با بهبود شرایط روحی و زندگی ما باعث خواهند شد که کمتر تحت تاثیر افکار منفی قرار بگیریم. تکنیک‌هایی که ما قرار است در این مقاله به آنها اشاره کنیم عبارتند از:

 • عدم توجه به دیگران
 • زیر سوال بردن افکار منفی
 • برنامه ریزی
 • به زبان آوردن افکار
 • در لحظه زندگی کردن
 • ذهن آگاهی
 • شروع مثبت

 

۱- به حرف و افکار دیگران توجه نکنیدعدم توجه به دیگران

یکی از اشتباهاتی که خیلی از ما مرتکب آن می‌شویم، نگرانی از بابت حرف و افکار مردم است. مثلا شاید برای شما هم پیش آمده باشد که صرفا به دلیل اینکه نگران حرف دیگران بوده‌اید، کاری را انجام دادید که برخلاف میلتان بوده است. این موضوع می‌تواند شما را در شرایط بدی قرار دهد. چرا که هر کاری که بر خلاف میل ما انجام شود، می‌تواند زمینه ساز به وجود آمدن افکار منفی درون ما شود.

برای مقابله با افکار منفی بهتر است که زیاد به دیگران و تفکرات آنها توجه نکنید. بد نیست بدانید که اصلا دیگران آن قدر که شما نگران هستید به شما و کارهایتان فکر نمی‌کنند. در واقع وقتی همه ما تا این اندازه در مشکلات خود غرق هستیم، دانستن اینکه آیا دیگری چه نمره‌ای در امتحان دانشگاهش گرفته اصلا جزو اولویت‌های ما محسوب نخواهد شد.

پس برای خلاصی از این مشکل سعی کنید که با کنترل خود خود کمتر به این فکر کنید که نظر دیگران راجع به شما چیست. البته رشد و پیشرفت به هیچ وجه بد نیست، اما بهتر است به جای اینکه افکار دیگران را معیار خود قرار دهید، به جای آن به رضایت خودتان فکر کنید.


بیشتر بخوانید: چگونه از شر بیش از حد فکر کردن خلاص شویم؟


 

۲- افکار منفی را زیر سوال ببرید لیست کردن افکار منفی

خیلی وقت‌ها ما به چیزهایی فکر می‌کنیم و خود را به خاطر آنها ناراحت می‌کنیم، که اصلا ارزش ناراحتی ندارند. در واقع اتفاقاتی که پشت این افکار هستند قرار نیست ضرر زیادی به ما برسانند. اما همچنان ما با ناراحتی به آنها فکر می‌کنیم. برای اینکه بتوانیم با این دسته از افکار منفی مبارزه کنیم، بهتر است مراحل زیر را تکرار کنید:

 • یک کاغذ و خودکار بیاورید.
 • روی آن فکر یا افکار منفی که قصد مقابله با آنها دارید را بنویسید.
 • سپس روبروی آنها ضرری که هر کدام از اتفاقات برای شما داشته یا دارند را یادداشت کنید.
 • در مرحله بعدی بهتر است که یکبار هرچه نوشته‌اید را مرور کنید.
 • با مرور این افکار متوجه موارد بی اهمیت می‌شوید، پس آنها را پاک کنید یا خط بزنید.
 • سپس برای مقابله با افکار منفی باقی مانده چاره‌ای بیندشید.

 

انجام همین تمرین به ظاهر ساده به شما کمک می‌کند تا بتوانید بسیاری از افکار منفی که روزانه به سراغ شما می‌آیند را به خوبی خنثی کرده و اجازه ندهید زندگی شما را مختل کنند.

 

۳- برنامه داشته باشیدبرنامه ریزی

یکی از بزرگترین دلایلی که افکار منفی به سراغ ما می‌آیند، نداشتن برنامه و هدف‌گذاری است. برنامه نداشتن باعث خواهد شد که شما نتوانید کارهای روزانه خود را به خوبی انجام دهید. به همین علت هم احتمال اینکه خیلی زود از خودتان ناامید شوید بسیار زیاد است. چرا؟ چون با عدم توانایی در انجام کارهای روزانه، شما حس خوبی نسبت به خودتان پیدا نخواهید کرد. به این ترتیب ناراحتی شما به مرور زمان بر روی اعتماد به نفستان تاثیر منفی خواهد گذاشت. در نهایت شما می‌مانید و موجی از افکار منفی که مقابله با آنها اصلا کار آسانی نخواهد بود.

اما برای اینکه این مشکل را حل کنیم، بهتر است که برای هر روز خود برنامه خاصی داشته باشیم. برای آشنایی با بهترین روش‌های برنامه ریزی، بهتر است که مقاله برنامه ریزی به روش GTD را که در وبسایت ما نوشته شده مطالعه کنید.

 

۴- مشکلات و افکار را به زبان بیاورید

همانطور که پیشتر هم گفتیم، گاهی وقت‌ها بیان مشکلات و افکار به ما در راه مقابله با آنها کمک خواهد کرد. به همین دلیل هم بهتر است علاوه بر اینکه افکار منفی را روی یک کاغذ می‌نویسید، در برخی موارد هم آنها را در مغز خود مرور کنید. این یعنی در ذهن خود به این فکر کنید که آیا چنین چیزی تا این اندازه برای شما مشکل آفرین است که فکر می‌کنید؟ این کار در کنار مدیریت ذهن و کنترل افکار به ما کمک می‌کند که تا حد زیادی در مقابله با افکار منفی موفق باشیم. 

حتی صحبت کردن با یک دوست هم می‌تواند بخش مهمی از این افکار را از دوش ما بردارد. چرا که احتمالا با صحبت کردن با دوستان خود متوجه خواهید شد که مشکلات و افکار شما خیلی هم منفی و خطرناک نیستند. فقط حسابی مراقب باشید با چه کسی مشورت می‌کنید، چرا که انتخاب خوبی نداشته باشید، ممکن است استرس و ناراحتی شما حتی افزایش یابد.

 

۵- در لحظه زندگی کنیددر لحظه زندگی کردن

“اگر پولمو طلا خریده بودم، اگر برای دانشگاه و کنکور بیشتر درس میخوندم، اگر با پسر عموم ازدواج می‌کردم…”. این افکار یا چیزهایی مشابه آنها ممکن است در طول روز مدام درون ذهن ما تکرار شوند. آنهم در حالی که دیگر نمیتوان کاری برای آنها انجام داد. در واقع این‌ها اتفاقاتی هستند که در گذشته افتاده‌اند و به بخشی از زندگی ما تبدیل شده‌اند. به همین دلیل هم به جای فرار کردن از آنها و فکر کردن به کارهایی که انجام نشده، باید راه حلی برای این رفتار خود پیدا کنیم.

بهتر است که قبل از هرچیز به داشته‌های خود در حال حاضر توجه کنید. سپس به تک تک اتفاقاتی که در گذشته برای شما افتاده فکر کنید. لابلای این افکار منفی هم به این فکر کنید که چه مشکلاتی ممکن بود در اثر انجام ندادن این کارهای برای شما بیفتد.

یکی از اصلی ترین مبانی توسعه فردی درس گرفتن از تجربیات گذشته است. پس به جای سعی در پاک کردن گذشته، از اشتباهات خود درس بگیرید تا به راحتی بتوانید با افکار منفی مقابله کنید.

 

۶- ذهنی آگاه داشته باشید ذهن آگاهی و مقابله با افکار منفی

در گذشته اگر کسی می‌توانست چند کار را به صورت همزمان انجام دهد، فرد توانایی به حساب می‌آمد. اما امروزه تقریبا این موضوع برعکس شده است. دنیای شلوغ امروز خواه ناخواه مشکلات و شلوغی‌های زیادی را برای ما آورده است. پس شاید بزرگترین چالش ما این است که در چنین شرایطی متمرکز باقی بمانیم.

ذهن آگاهی یا Mindfulness یعنی شما بتوانید ذهن خود را از همه چیزهای اضافی پاک کنید و فقط روی کاری که در حال انجام آن هستید تمرکز کنید. به بیان دیگر ذهن آگاهی در هر کاری که به آن مشغول هستید، کیفیت شما را افزایش می‌دهد. به همین دلیل هم انجام تمرینات آن به شما توصیه می‌شود.

بدنیست بدانید که ذهن آگاهی همانطور که از اسمش پیداست شما را آگاه‌تر هم خواهد کرد. بنابراین شما با بخشی از توانایی‌های خود روبرو می‌شوید که تا الان از آنها غافل بوده‌اید. این موضوع علاوه بر اینکه برای شما فرصت‌های جدیدی به وجود می‌آورد، باعث خواهد شد که اعتماد به نفس شما هم افزایش یابد. بدین ترتیب مقابله با افکار منفی ساده‌تر خواهد بود، چرا که شما عملا اصلا به آنها اجازه ورود نمیدهید!

 


بیشتر بخوانید: فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن


 

۷- مثبت اندیشی را از صبح شروع کنیدمثبت اندیشی

برای اینکه بتوانید از صبح که از خواب بیدار می‌شوید با افکار منفی مقابله کنید، بهتر است که از همان صبح که از خواب بیداری می‌شوید دید مثبتی نسبت به زندگی داشته باشید. هرچند که انجام چنین کاری به خصوص در شرایط حال حاضر کار ساده‌ای نیست، اما برخی کارهای ساده حداقل می‌تواند به شما کمک کند تا کمتر تحت تاثیر افکار منفی قرار بگیرید.

بعد از بیدار شدن از خواب برای لحظاتی چشمان خود را بسته و به عزیزان خود فکر کنید. به توانایی‌هایی که دارید و شما را از دیگران جدا می‌کند. همه این‌ها اوضاع روحی شما را برای مقابله با افکار منفی بهتر خواهد کرد.

جمع بندی

فراموش نکنید که در دنیای امروز، تقریبا غیر ممکن است که به افکار منفی اجازه ندهیم به مغزمان وارد شوند. اما انجام برخی تمرینات مثل مواردی که گفتیم، باعث خواهد شد که بتوانید راحتتر با افکار منفی مقابله کنیم. شما هم اگر راهکاری دارید که در لیست ما وحود نداشت، خوشحال می‌شویم آنرا با ما به اشتراک بگذارید.

به مقاله امتیاز دهید :

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:
فهرست مطالب

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code