H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تبدیل افکار منفی به مثبت

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تبدیل افکار منفی به مثبت

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

تبدیل افکار منفی به مثبت با ۱۰ راهکار شگفت انگیز

فهرست مطالب

زندگی کردن در دنیای امروز، علیرغم تمام پیشرفت‌ها و امکاناتی که برای ما فراهم کرده، چالش‌های جدیدی هم برای ما درست کرده است. مغز شلوغ بشر قرن ۲۱ ام خیلی زود تمرکزش را از دست می‌دهد و به سراغ افکار منفی می‌رود. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از هوش برتر ایرانیان به شما ۱۰ تکنیک برتر را یاد بدهیم که بتوانید تبدیل افکار منفی به مثبت را به سادگی در ذهن خود انجام دهید. محققان و روانشناسان ساهاست که تحت عنوان Positive Psychology یا روانشناسی مثبت گرا سعی دارند این افکار را از ما دور کنند. شما هم اگر دوست دارید چنین اتفاقی را تجربه کنید و به کمک آن افزایش تمرکز داشته باشید، این مقاله هوش برتر ایرانیان را از دست ندهید.

چرا تبدیل افکار منفی به مثبت تا این اندازه اهمیت دارد؟

بد نیست بدانید که بیشتر انرژی مغز شما صرف کارهای نیمه کاره شما می‌شود. افکار منفی و مزاحم هم دقیقا مثل همان کارهای نیمه کاره شما هستند. در واقع فرد اگر بتواند افکار منفی خود را به مثبت تبدیل کند، به مرور زمان این کار باعث افزایش تمرکز و کنترل ذهن در او خواهد شد. بدین ترتیب او می‌تواند از این پتانسیل آزاد شده در جهت رشد و پیشرفت خود استفاده کند.

تغییر افکار منفی به مثبت

در طول روز بیش از 4000 فکر از ذهن انسان می‌گذرد؛ که از بین این‌ها مغز ما انتخاب می‌کند که به کدام یک اجازه حضور و پرورش در ذهن را بدهد! حال در نظر بگیرید که مغز ما بر اساس خاطراتی که از گذشته دارد و ناخودآگاهی که از کودکی تشکیل داده است این افکار را برمی‌گزیند. پس خود ما در لحظه بر مبنای پیشینه خود افکار خود را انتخاب می‌کنیم.

برای تغییر افکار منفی به افکار مثبت باید به دنبال ریشه آن‌ها بگردیم. شاید یک روزی در گذشته فردی به ما گفته است که «تو چقدر زشتی!» یا «آدمی مثل تو عمرا بتونه به این خواسته و آرزو برسه» با این جملات روان ما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تا سال‌ها با آن زندگی می‌کنیم.

برای تغییر افکار منفی چکار کنیم؟

اولین قدم این است که اطرافیان خود را تا حد ممکن غربال کنید؛ یعنی اگر فردی از دوستان یا همکاران شما مدام حتی به شوخی شما را تخریب می‌کند، سریعا از او فاصله بگیرید. همچنین اگر پدر یا مادری دارید که نمی‌توانید او را از خود جدا کنید، سعی کنید ذهن خود را بیشتر مدیریت کنید تا از اثرگذاری آن روی زندگی کاهش دهید.

دومین قدم این است که به سمت خودشناسی بروید. در این مسیر کمک از روانشناس‌ها و دوره‌های خودآگاهی معتبر می‌تواند به شما کمک زیادی کند. توجه داشته باشید که روانشناسی زرد شامل جملاتی مثل «شما به هرچیزی که می‌خواهید میرسید» یا «فلان چیز قطعا نشانه این موضوع است» می‌شود و به شدت برای روان مضر هستند. شاید در ابتدا خوشایند باشند و انگیزه شما را بالا ببرند اما قطعا در آینده موجب کاهش اعتمادبنفس و اهمال کاری می‌شوند.

اثر افکار منفی در زندگی

اثر افکار منفی در زندگی

افکار منفی در زندگی می‌تواند بر ابعاد زیادی تاثیر بگذارد؛ از ناامیدی در خلوت خودتان گرفته تا تاثیر در انتخاب رشته تحصیلی، شاغل بودن و درآمد مالی. در واقع وقتی شما افکار منفی زیادی در ذهن داشته باشید، فرد ناامید و سرخورده‌ای می‌شوید. دوستان خود را کم کم از دست می‌دهید یا تنها با یکسری افراد سودجو وارد رابطه می‌شوید تا بتوانند از ناامیدی شما سواستفاده کنند.

از طرفی عزت نفس خود را از دست می‌دهید و دست از رویاپردازی و رسیدن به خواسته های بزرگ می‌کشید. در نتیجه رشته‌های سطحی را برای تحصیل انتخاب می‌کنید و سمت شغل‌های بزرگ و پول‌ساز نمی‌روید. به طور کلی اثر افکار منفی در زندگی در موارد زیر خلاصه می‌شود:

  • دچار غم زیاد و ناامیدی شدن
  • تلقین مداوم حال بد
  • ایجاد سد برای رسیدن به اهداف
  • کاهش عزت نفس
  • کاهش حس خوش بختی
  • نشخوار فکری و سلب آرامش در زندگی

چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟

راهکارهای زیر به شما کمک می‌کنند تا در جهت تغییر ذهن منفی خود حرکت کنید. هر کدام از راهکار‌های ارائه شده می‌تواند برای هر فردی مفید واقع شود.

۱- مدیتیشن کنید

یکی از بهترین تمرین‌هایی که می‌تواند ما را از شر افکار مزاحم و منفی خلاص کند مدیتیشن است. اگر به دنبال راهی برای تبدیل هرچه سریعتر افکار منفی به مثبت هستید، از همین امروز انجام مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

انجام تمریناتی مثل مدیتیشن و یوگا علاوه بر آنکه باعث سرزندگی و نشاط ما می‌شوند، با افزایش آرامش درونی به ما کمک می‌کنند تا کمتر منفی بافی کنیم. به این ترتیب اصلا اجازه شکل گیری افکار منفی را به ذهن خود نمی‌دهیم، چه برسد به اینکه دنبال راهی برای خلاص شدن از آنها باشیم.

مدیتیشن برای ایجاد افکار مثبت

برای اینکه بتوانید بهترین روش را برای مدیتیشن انتخاب کنید که با شرایط و روحیات شما هم سازگار باشد، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله آموزش مدیتیشن که در همین وبسایت موجود است را مطالعه کنید.

۲-  تبدیل افکار منفی به مثبت با لبخند!

شاید خیلی از شما با من مخالف باشید، اما لبخند زدن حتی اگر کمی مصنوعی هم باشد، می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. پس حتما توصیه می‌کنم که اگر اتفاق خنده‌دار و خوشحال کننده‌ای هم در اطراف شما در حال رخ دادن نیست، حتما در روز کمی لبخند زدن را تمرین کنید.

بله، درست شنیدید، شما باید لبخند زدن را تمرین کنید؛ اما چگونه؟ جلوی آینه بروید و به خودتان لبخند بزنید. این کار گرچه ساده و شاید حتی مسخره به نظر می‌رسد، اما در دراز مدت به شما کمک بسیاری می‌کند. فقط به یاد داشته باشید که حتما این کار را زمانی که تنها بودید انجام دهید. شما که دوست ندارید دیگران فکر کنند دیوانه شده‌اید؟!

۳- مسئولیت پذیر باشید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که متاسفانه خیلی از مردم ما درگیر آن هستند انکار و عدم پذیرش مسئولیت‌های زندگی است. تصمیمات اشتباه و غلط در زندگی تمام ما وجود دارند. اما از این مهمتر، نحوه برخورد ما با آنهاست. خیلی از ما به جای اینکه با مدیریت ذهن خود مسئولیت اشتباهمان را بر عهده بگیریم و سعی در جبران آن داشته باشیم، ترجیح می‌دهیم تا آنرا گردن دیگران و شرایط بیندازیم. این کار شاید در کوتاه مدت جوابگو باشد، اما در طول زمان مشکلات بزرگی برای ما می‌آفریند.

تقریبا می‌توانیم بگوییم که بدون قبول مسئولیت رفتار و اشتباهات ما نمی‌توانیم افکار منفی خود را به افکار مثبت تبدیل کنیم. چرا؟ چون همیشه چیزی در گوشه مغز ماست که دارد شکست‌ها و ناکامی‌های ما را به گردن چیزی به جز خودمان می‌اندازد. در حالی که قبول این شرایط، باعث خواهد شد که ذهن ما بتواند راهی برای مقابله با آن پیدا کنیم.

تغییر افکار منفی به مثبت

۴-  هیچ کس کامل نیست!

بعد از اینکه اشتباهات خود را قبول کردید، نوبت به آن می‌رسد که با یکی دیگر از مشکلات بزرگ خود مقابله کنید. کمال گرایی بیش از حد! این اتفاق باعث خواهد شد که شما همیشه احساس کنید که چیزی کم دارید و نتوانید انتظارات خودتان را برآورده کنید.

بد نیست بدانید یکی از اولین و حتی مهمترین قدم‌ها برای تبدیل افکار منفی به مثبت که در نهایت به توسعه فردی ختم می‌شود هم همین موضوع عدم کمال‌گرایی است. چرا که فرد کمال‌گرا هیچوقت از چیزی راضی نخواهد بود و این موضوع ذهن او را آزار می‌دهد. پس برای سلامت مغز و روان خود هم که شده، یاد بگیرید که همه ما نقص‌هایی داریم. حداقل تا الان که انسان کاملی دیده نشده است!

۵- دوستان و اطرافیان خود را با دقت انتخاب کنید

جمله‌ی معروفی هست که می‌گوید: “شما برآیند ۵ نفری هستید که بیشتر از همه با آنها ارتباط دارید.” پس هرچه اطراف خود را از آدم‌های منفی باف و منفی گرا پر کنید، نتیجه‌اش تبدیل شدن خودتان به یک آدم منفی باف خواهد بود. البته، عکس این قضیه هم صدق می‌کند.

اگر ما دوستان و افرادی که با آنها ارتباط داریم را از بین کسانی انتخاب کنیم که میل به پیشرفت و رشد دارند، قادر خواهیم بود که مراحل تغییر رفتار را خیلی سریعتر طی کنیم. به این ترتیب تبدیل افکار منفی به مثبت خود به خود درون ما اتفاق می‌افتد. چرا؟ چون دیگر اثری از ناامیدی و حرف‌های ناامید کننده در زندگی ما پیدا نخواهد شد.

دوستان خوب موثر در ایجاد افکار مثبت

۶- لحن افکار خود را تغییر دهید

متاسفانه شرایط زندگی در کشور ما با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی خیلی راحت نیست. در چنین شرایطی پرهیز از بیش از حد فکر کردن و افکار مزاحم هم کار ساده‌ای برای ما نخواهد بود. چرا که هر روز باید با مشکلات جدیدی دست و پنجه نرم کنیم. اما در چنین شرایطی، ما می‌توانیم با عوض کردن لحن افکار خود این فرصت را برای مغزمان به وجود بیاوریم که بتواند راه حلی برای آزادی از شرایط بدی که در آن هستیم پیدا کند.

به بیان دیگر تغییر لحن افکار یعنی نگاه کردن به مشکلات پیش رو از یک منظر دیگر. این زاویه دید برخلاف زاویه دید معمول که کمی ناامید کننده است، بسیار امیدوار کننده است و برای همین هم می‌توان از آن برای تبدیل افکار منفی به مثبت استفاده کرد. برای مثال به جای اینکه به این فکر کنید که “برای اینکه بتونم ازدواج کنم بیچاره میشم و باید کلی بدبختی و عذاب بکشم” با خود فکر کنید که “درست است که شرایط زندگی سختتر شده، اما من وظیفه دارم با این شرایط و چالش‌ها روبرو شوم”. همین تغییر ساده در لحن به شما کمک خواهد کرد که انرژی خود را در اثر افکار مزاحم از دست ندهید.


بیشتر بخوانید: برای دانستن فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن می توانید به مقاله‌های آموزشی هوش برتر ایرانیان مراجعه کنید.


۷- به دیگران کمک کنید

نظریه‌ای است که می‌گوید هر تصمیم و کاری که ما در زندگی انجام می‌دهیم، در جهت منافع خودمان است. مثلا اگر فرد مسنی را از خیابان رد می‌کنیم، یا به یک فرد نیازمند کمک می‌کنیم دلیل آن احساس خوبی است که بعد از انجام این کار به سراغ ما می‌آید. به همین دلیل هم می‌توان گفت که کمک به دیگران باعث خواهد شد ما احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم. در نتیجه اعتماد به نفس ما افزایش پیدا خواهد کرد و تبدیل افکار منفی به مثبت ساده‌تر خواهد شد. فکر می‌کردید کمک کردن به دیگران تا این اندازه برای شما منفعت داشته باشد؟

حذف افکار منفی در زندگی

۸- داشته‌های خود را دست‌کم نگیرید

یکی دیگر از اتفاقاتی که تاثیر افکار منفی را در ما بیشتر می‌کند، غفلت ما از چیزهایی است که داریم. از خانواده و دوستان گرفته، تا شرایطی که در آن زندگی می‌کنیم. همیشه در اطراف ما چیزهایی هستند که ما از داشتن آنها آگاه نیستیم. به شما توصیه می‌کنیم برای بهتر شدن پروسه تبدیل افکار منفی به مثبت مراحل زیر را دنبال کنید:

  • یک برگه کاغذ و خودکار بردارید.
  • آنرا به شکل یک لیست دربیاورید.
  • سپس افراد، اتفاقات و هر چیزی که به خاطر آن‌ها خوشحالید و زندگی شما را بهتر کرده‌اند را روی آن بنویسید.
  • این لیست را روی میز کار یا جایی بگذارید که هرروز بتوانید آنرا ببینید.

۹- بزنید زیر آواز!

البته بهتر است که فعلا اینکار را از همان حمام شروع کنید! چون شاید صدای شما هنوز برای شنیده شدن توسط بقیه مناسب نباشد. از شوخی که بگذریم جالب است بدانید که آواز خواندن می‌تواند تا حد بسیار زیادی حال روحی شما را بهتر کند. زمانی هم که ما از لحاظ روحی در شرایط بهتری باشید، تبدیل افکار منفی به مثبت برایمان ساده‌تر خواهد شد.

فراموش نکنید که بهتر است آهنگهایی را برای خودتان زمزمه کنید که خیلی غمگین نباشند. یادتان که نرفته، ما قرار است با افکار منفی مقابله کنیم، نه اینکه با آغوش باز به استقبال افسردگی برویم!


بیشتر بخوانید: اغلب مواقع تقویت حافظه و تمرکز باعث ایجاد افکار مثبت می‌شود که بهتر است آن‌ها را قوی‌تر کنید.


۱۰- نقل‌قول‌های انگیزشی بخوانید

شاید این کار هم مانند لبخند زدن برای شما خیلی امیدوار کننده نباشد، اما بهتر است بدانید که همین کار به ظاهر ساده در ذهن شما تاثیر بزرگی خواهد گذاشت. دلیل این اتفاق آن است که با خواندن این نقل قول‌ها، ما آنها مستقیما به درون ضمیر ناخودآگاه خود انتقال می‌دهیم. به این ترتیب ذهنیت ما تغییر پیدا کرده و غلبه بر افکار مزاحم و منفی برای ما ساده‌تر خواهد شد.

جمع بندی

فراموش نکنید که شرایط بد و افکار مزاحم همیشه در اطراف زندگی ما وجود دارند. کاری که ما باید بکنیم این است که به جای انکار آنها، با استراتژی‌هایی مثل چیزهایی که گفته شد به سراغ این افکار برویم و ذهنیت مثبت را به خودمان هدیه کنیم.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *