H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن ؛ ۱۰ فایده‌ شگفت انگیز!

فهرست مطالب

فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن ؛ ۱۰ فایده‌ای که نباید از آنها غافل بود!

روزی فردی که به شدت مشکل تمرکز کردن داشت به سراغ استادی بزرگ رفت. اما استاد بزرگ نتوانست به او کمیکی بکند. می‌دانید چرا؟ چون او هم آنقدر درگیر مشکلات روزمره شده بود که خودش نیز در کارهایش تمرکز نداشت. در واقع زندگی در دنیای شلوغ و پر همهمه امروز باعث شده که ما به اندازه کافی آرامش و تمرکز نداشته باشیم. در این میان انجام دادن تمریناتی مثل ذهن آگاهی و مدیتیشن می‌توانند به ما برای غلبه بر این مشکل خودمان کمک کنند. یکی از مهمترین فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن افزایش تمرکز است که به مرور زمان در ما اتفاق می‌افتد. اما علاوه بر آن، ذهن آگاهی و مدیتیشن فواید دیگری نیز دارند که در ادامه قرار است با آنها بیشتر آشنا شویم تا زندگی آرام و متمرکزی داشته باشیم.

 


مقالات پیشنهادی برای درک بهتر این مقاله:

ذهن آگاهی چیست

آموزش مدیتیشن


 

فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن چیست؟فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن چیست

در واقع این دو تمرین فوق‌العاده می‌توانند از جهات مختلفی به ما کمک کنند تا کیفیت زندگی خود را افزایش دهیم. از سلامت و آرامش روحی گرفته تا احساس خوب جسمی، همه با مدیتیشن و ذهن آگاهی ممکن است. اگر بخواهیم فواید این دو را دسته بندی کنیم، می‌توانیم آنها را در سه دسته زیر قرار دهیم:

  1. فواید روحی
  2. فواید جسمی
  3. فواید ذهنی

فواید روحی ذهن آگاهی و مدیتیشن

قبل از هر چیز لازم است بدانید که تمریناتی که در دو حوزه مدیتیشن و ذهن آگاهی به ما داده می‌شوند بیشتر بر مبنای افزایش تمرکز و آرامش فردی ما طراحی شده‌اند. اما این تمام ماجرا نیست. سایر فواید این دو تمرین را در ادامه با هم یاد خواهیم گرفت.

 

۱-کاهش استرس و اضطراب

اولین موردی که شاید حتی به ذهن شما هم رسیده باشد همین استرس و اضطراب است. خود ما هم در مجموعه هوش برتر ایرانیان به نوعی به خاطر همین موضوع استرس و اضطراب و نگرانی روزمره به سراغ مدیتیشن و ذهن آگاهی رفتیم.

استرس و اضطراب

مدیتیشن کردن به شما کمک می‌کند که برای دقایقی هم که شده خود را از قید و بند دنیای اطرافتان خلاص کنید. به این ترتیب شما خواهید توانست که کمی از استرس خود بکاهید و آرامش بیشتری پیدا کنید.

از طرف دیگر تمرینات ذهن آگاهی و تمرکز بر روی تنها یک کار باعث خواهند شد که دقت بیشتری در انجام کارهای خود داشته باشید. این موضوع به صورت خودکار بر روی افزایش تمرکز و دقت شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

۲- دوری از احساس منفی

احساس منفی

دومین فایده‌ای که انجام مدیتیشن و ذهن آگاهی برای شما به همراه دارد، دور کردن احساسات منفی از شماست. جالب است بدانید که احساسات منفی معمولا زمانی به سراغ ما می‌آیند که تنها هستیم. اما این موضوع و اصلا تنهایی ما چگونه به کمک مدیتیشن کردن یا حتی خود ذهن آگاهی قابل درمان است؟

خبر بد برای شما این است که نه ما، نه مدیتیشن و نه ذهن آگاهی نمی‌توانند برای تنها بودن شما کاری انجام بدهند. اما خبر خوب این است که هر دوی آنها می‌توانند به شما کمک کنند که از زمان تنهایی و خالی خود بهتر استفاده کنید.

فردی که به صورت روزانه تمرینات مدیتیشن را انجام می‌دهد، هر وقت که اسیر تنهایی و فکر و خیال شود، خیلی سریع به مدیتیشن روی خواهد آورد و به این شکل خودش را آرام می‌کند. از طرف دیگر اما، فرد دیگری که به ذهن آگاهی مسلط است، یاد گرفته که از شر افکار مزاحم خلاص شود و ذهن خود را از چنین چیزهایی پاک کرده و روی کارش متمرکز شود.


بیشتر بخوانید: مدیریت ذهن و کنترل افکار


 

۳- کاهش عصبانیت و بهبود روحیه فردی

عصبانیت

ما ملت عصبانی‌ای هستیم، می‌دانید چرا؟ چون میانه خوبی با مدیتیشن و ذهن آگاهی نداریم. یکی دیگر از فواید مدیتیشن و ذهن آگاهی این است که به ما کمک می‌کند تا با کاهش حس بد درون خود و از بین بردن استرس، بتوانیم روحیه بهتری داشته باشیم. روحیه‌ای که ما با به سمت نیکی کردن به دیگران سوق می‌دهد.

همچنین کاهش استرس و اضطراب روزمره مساوی ‌است با کمتر شدن عصبانیت افراد. به همین دلیل یکی از بهترین روش‌های درمان افسردگی برای افراد، همین انجام تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی هستند.

 

۴- کمک به خودشناسی

خودشناسی یکی از فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن

ما انسان‌ها درون خودمان پتانسیل‌های زیادی داریم که برخی از آنها را تا آخر عمر کشف نخواهیم کرد. دلیل آن هم این است که معمولا آنقدر توسط افکار منفی و مزاحم محاصره شده‌ایم که اصلا نقاط قوت خود را نمی‌بینیم. در صورتی که تلفیق مدیتیشن و ذهن آگاهی با هم می‌تواند سبب شود که ما بیشتر خودمان را بشناسیم.

افزایش تمرکز و کنترل ذهن که یکی از فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن است به شما کمک خواهد کرد تا بیشتر به خودتان توجه کنید. این توجه به خود و پتانسیل‌های موجود در خودتان باعث خواهد شد که امید بیشتری برای زندگی پیدا کنید. از طرفی افکار مزاحم هم به لطف ذهن آگاهی از بین خواهند رفت و مزاحم زندگی روزمره شما نخواهند شد.

 

فواید جسمی ذهن آگاهی و مدیتیشن

اما علاوه بر اینکه روح شما به کمک مدیتیشن و ذهن آگاهی جلا پیدا می‌کند، جسم شما نیز از فواید شگفت انگیز آنها بی بهره نخواهد بود. در ادامه با هم ۳ مورد از این فواید را بررسی خواهیم کرد.

۵- تقویت قلبسلامت قلب

بیماری‌های قلبی یکی از بزرگترین علل مرگ و میر در سراسر دنیا هستند. برای مثال در امریکا از هر ۴ مرگ، ۱ نفر به دلیل عارضه قلبی جانش را از دست می‌دهد. این یعنی ۲۵ درصد که آمار وحشتناکی است. اما چطور می‌توان تا حد ممکن این تعداد مرگ را کاهش داد؟

جالب است بدانید که اضطراب و استرس روزانه به شدت برای قلب شما مضر بوده و اگر بیماری زمینه‌ای قلبی داشته باشید این موضوع اهمیت بیشتری نیز پیدا خواهد کرد. همانطور که پیش تر هم گفتیم، مدیتیشن و ذهن آگاهی با کاهش اضطراب و استرس، آرامش را به شما هدیه خواهند داد. این آرامش به شدت به سلامت قلب شما کمک خواهد کرد.

در واقع داشتن آرامش کافی در زندگی، از بالا رفتن فشار خون جلوگیری خواهد کرد. این موضوع به مرور زمان مانع از ابتلای شما به بیماری‌هایی مثل افتادگی دریچه قلب خواهد شد.

۶- جلوگیری از ابتلا به آلزایمر

آلزایمر

همانطور که گفتیم مدیتیشن و ذهن آگاهی دو تمرین افزایش تمرکز هستند که می‌توانند دقت و توجه ما را در طول روز افزایش دهند. اما این پایان ماجرا نیست، زیرا این دو علاوه بر تمرکز به تقویت حافظه ما هم کمک می‌کنند. انجام روزانه تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی تعداد سلول‌های خاکستری مغز شما را افزایش خواهد داد که این موضوع خود دو فایده مهم دارد.

اولین فایده این است که با افزایش سلول‌های خاکستری مغز، قوه شناختی و ادراکی شما هم تقویت خواهد شد. در نتیجه شما درک بهتری از هر چیز جدیدی که یاد گرفته‌اید پیدا خواهید کرد. همین موضوع در نهایت به بهتر به خاطر سپردن مطالب توسط مغز ما منجر می‌شود.

دومین فایده این موضوع هم این است که شما با گذشت زمان دچار بیماری‌هایی مثل زوال عقل نخواهید شد. زیرا علاوه بر اینکه به اندازه کافی سلول خاکستری برای فکر کردن و انجام پردازش‌های مغزی در اختیار دارید، عمر سلول‌های شما هم افزایش یافته است. به بیان دیگر آرامش ناشی از ذهن آگاهی و یا مدیتیشن باعث می‌شود که عمر سلول‌های شما بیشتر شود. در نتیجه شما در سنین پیری با مشکلاتی از این دست روبرو نخواهید بود.

۷- تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی از فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن

سومین فایده از فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن بر جسم ما درست روی جایی است که این روزها بیشتر از هر وقت دیگری به آن نیاز داریم، سیستم ایمنی بدنمان. تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که ذهن آگاهی و مدیتیشن بر روی سیستم ایمنی بدن ما تاثیر مثبتی دارند. اما چگونه؟

نتایج اکثر این تحقیقات مشخص کرده‌اند که ذهن آگاهی و مدیتیشن باعث افزایش سلول‌های T  یا همان لنفوسیت T در بدن ما می‌شود. این سلول‌ها که مسئول مستقیم مبارزه با سلول‌های سرطانی و سایر بیماری‌ها هستند می‌توانند به ما در مقابله با بسیاری مشکلات و بیماری‌ها کمک کنند.

علاوه بر آن ذهن آگاهی برای مقابله با درد هم بسیار مفید است. بسیاری از درد های ما (مشکلات روزمره و روحی و یا حتی مشکلات جسمی) ریشه‌ای ذهنی و درونی دارند. اما به کمک ذهن آگاهی و انجام مدیتیشن شما می‌توانید دو عامل مهم یعنی اضطراب و استرس را از زندگی خود حذف کنید تا آنها نمک بر روی زخم شما نپاشند. بدین ترتیب تحمل دردهای روحی و ذهنی برای شما ساده‌تر خواهد شد.

فواید ذهنی ذهن آگاهی و مدیتیشن

 رسیدیم به ۳ نکته پایانی و شگفت انگیز از فواید ۱۰ گانه ذهن آگاهی و مدیتیشن. در این قسمت می‌خواهیم ۳ مورد از بهترین فواید ذهنی این دو تمرین را برای شما نام ببریم تا بیش از گذشته به اهمیت آنها پی ببرید.

۸- برای یک خواب دلچسب آماده‌اید؟

خواب راحت فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن

حتما با خودتان می‌گویید که خوابیدن چه ربطی به ذهن دارد و اصلا چرا ما آنرا اینجا قرار داده‌ایم؟ نکته اصلی در مورد ذهن آگاهی و مدیتیشن این است که هر دوی آنها ذهن شما را به آرامش می‌رسانند. به همین دلیل هم شما شب هنگام و موقع خواب از شر افکار مزاحم خلاص خواهید شد.

این خلاص شدن زمانی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که بدانید وقتی هنگام خواب ذهن شما از چیزهای منفی پاک است، فضا و فرصت برای تجزیه و تحلیل و بررسی سایر افکار در ذهن شما وجود دارد. اگر مقاله تاثیر خواب بر یادگیری را مطالعه کرده باشید، متوجه می‌شوید که مغز ما در هنگام خواب بسیاری از اطلاعات را درون خودش تحلیل و بررسی می‌کند. به همین دلیل هم یک خواب خوب و راحت که به کمک ذهن آگاهی و مدیتیشن به دست آمده به شما کمک خواهد کرد تا هر چیزی که در طول روز یاد گرفته‌اید (خصوصا مطالب درسی را) راحتتر به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

۹- افزایش هوش هیجانی

هوش هیجانی

یکی دیگر از زمینه‌هایی که ذهن آگاهی و نقشه کشی ذهنی می‌توانند به پیشرفت آن کمک کنند، هوش هیجانی یا همان EQ است. هوش هیجانی همان قوه تصمیم گیری ماست که در لحظه عمل کرده و ما را وادار به گرفتن تصمیمات می‌کند. اما اصلا این دو تمرین چگونه قرار است این نوع هوش را در ما تقویت کنند؟

همان اتفاقی که در هنگام خواب می‌افتد، در بیداری هم برای شما خواهد افتاد. این یعنی زمانی که شما به کمک ذهن آگاهی و مدیتیشن افکار اضافی را از ذهن خود دور می‌کنید، ذهن شما فضای بیشتری برای عملکرد خواهد داشت. این یعنی تصمیم گیری برای شما آسانتر خواهد شد زیرا دسته‌بندی اطلاعات درون ذهنتان سریعتر اتفاق می‌افتد.

به طور کوتاه انجام مدیتیشن به صورت مداوم و روزانه باعث خواهد شد که توانایی حل مسئله و تفکر شما افزایش یابد و تصمیمات بهتر و سریعتری در زندگی بگیرید.


بیشتر بخوانید: هوش هیجانی چیست ؟


 

۱۰- خانه تکانی مغز!

مغز آرام از فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن

آخرین مورد از فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن تقریبا یک جمع بندی است از تمام چیزهایی که تا به حال در مورد آنها صحبت کردیم.

ذهن آگاهی و مدیتیشن هر دو مثل دو بار یک پرنده، مغز شما را به پرواز در می‌آورند. شاید این جمله به نظر شما اغراق آمیز باشد، اما کاملا حقیقت دارد. در واقع زمانی که مغز و ذهن ما از بار اضافی که هر روز آن را حمل می‌کرده جدا شود، فرصت فکر کردن، یادگیری و رشد را خواهد داشت. به همین دلیل هم می‌گوییم که این دو تمرین به ذهن شما بال می‌دهند.

اما علاوه بر این، ذهنی که از همه لحاظ آماده رشد و پیشرفت باشد، مسلما جای مناسبی برای برنامه ریزی هم خواهد بود. پس نتیجه می‌گیریم که ذهن آگاهی و مدیتیشن در کنار همه فواید خود، با حذف چیزهای اضافی ذهنیت منظمی را برای ما درست می‌کنند که می‌تواند اولین قدم ما در جاده رشد و پیشرفت باشد.

 

فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن ؛ کلام پایانی

در نهایت باید بگوییم که مدیتیشن و ذهن آگاهی و تمرینات آنها همه جا و در هر ساعتی قابل اجرا هستند. برای اینکه بتوانید به قدرت حقیقی آنها پی ببرید، بهتر است که تمرینات این دو را به بخشی از سبک زندگی خود تبدیل کنید. آنگاه قدم به قدم رشد و تغییر را در زندگی خودتان مشاهده خواهید کرد.

 

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *