H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین کتاب های خودشناسی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین کتاب های خودشناسی

مشخصات:

دانلود فایل :

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

بهترین کتاب های خودشناسی ؛ ۷ کتاب برای درک خودتان

فهرست مطالب

شاید بهتر است این مقاله را با این سوال شروع کنیم که چقدر خودتان را می‌شناسید؟ اکثر افراد فکر می‌کنند که کاملا خودشان را می‌شناسند ولی زمان‌هایی می‌رسد که نمی‌توانند دلیلی برای احساسات و افکار خود پیدا کنند. این موضوع نشان دهنده‌ی این است که هنوز به خوبی از شخصیت خودشان آگاه نیستند. رسیدن به خودآگاهی و خودشناسی تلاش زیادی می‌طلبد. خواندن بهترین کتاب های خودشناسی به شما کمک می‌کند در مسیر توسعه فردی قدم بردارید. چرا که خودشناسی یکی از مهم‌ترین عوامل رسیدن به موفقیت در زندگی هستند.

خودشناسی چیست؟

خود شناسی به شناخت ما از خودمان برمی‌گردد. همان طور که ما برای اعتماد به دیگران نیاز به شناختن آن‌ها داریم در مورد شخص ما هم این موضوع صدق می‌کند. چرا که اگر از خود شناخت کاملی نداشته باشیم در مواقع مختلف نمی‌توانیم به خودمان اعتماد کنیم. این عدم خودشناسی موجب پایین آمدن اعتماد به نفس در ما می‌شود.


همچنین بخوانید: برای خودشناسی و رشد مهارت‌های فردی، ما مقاله بهترین کتاب ها برای افزایش اعتماد به نفس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.


چگونه به خودشناسی برسیم؟

برای مثال دوست صمیمی خودتان را تصور کنید. این صمیمیت میان او و شما در طول زمان و با شناخت ایجاد شده است. این شناخت حاصل مشاهده‌ رفتار او در موقعیت‌های مختلف است. خودشناسی نیز به زمان و البته مطالعه نیاز دارد. شما باید به رفتارهای خود در موقعیت‌های متفاوت توجه کنید. سپس با خواندن بهترین کتاب های خودشناسی خود را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید به شناخت مناسبی از خودتان برسید.

بهترین کتاب خودشناسی

چرا مطالعه بهترین کتاب های خودشناسی مهم است؟

عموما همه‌ی انسان‌ها خود را از طریق جایگاه اجتماعی‌ در جامعه و مرتبه‌ی خود در خانواده و دوستان می‌شناسند. این موضوع یعنی درک ما از خود وابسته به دیگران است. اما تا حالا اتفاق افتاده که از خودمان بپرسیم واقعا چه کسی هستیم؟ با پرسیدن این سوال و به دنبال جواب رفتن برای این پرسش می‌تواند تغییرات زیادی در زندگی ما ایجاد کند.

خودشناسی مهم است چرا که هر چه ما درک بهتری از خودمان داشته باشیم، نقاط قوت و ضعف خود را بهتر می‌دانیم و می‌توانیم از آن‌ها در مسیر درستی استفاده کنیم. خودشناسی یعنی اینکه می‌توانیم احساسات خود را تشخیص دهیم و آن‌ها از یکدیگر تفکیک کنیم. با خودآگاهی به نیازهای شخصیتی خود بهتر آگاه می‌شویم و دیگر با خودمان وارد جنگ نمی‌شویم.

پس خواندن بهترین کتاب های خودشناسی یکی از مفیدترین و البته ضروری‌ترین کارهایی است که می‌توانیم برای خودمان انجام دهیم. در لیست زیر به معرفی بهترین کتاب های خودشناسی در جهان می‌پردازیم.

۱- خودشناسی از آلن دو باتن

بهترین کتاب خودشناسی از آلن دو باتن

«هرکسی که از شخصی که سال قبل بوده است خجالت زده نیست به احتمال زیاد در این سال به اندازه‌ی کافی یاد نگرفته است.»

به قول فیلسوف بزرگ سقراط خودشناسی را می‌توان خلاصه‌ی تمام دستورهای فیلسوفانه دانست. خودشناسی اهمیت زیادی دارد چرا که تنها بر این اساس است که می‌توانیم بفهمیم ما حقیقتا چه کسی هستیم و چه تصمیمی باید برای زندگی‌مان بگیریم. حالا این تصمیم می‌تواند درباره‌ی زندگی شغلی ما باشد، چه درباره‌ی موضوعات احساسی! این کتاب ما را با خودش به سفری عجیب و غریب به اعماق وجودمان می‌برد. جایی که احتمالا تا به حال خودمان هم از وجودش آگاه نبوده‌ایم.

آلن دو باتن با یاد دادن یک سری تمرین و دستور‌العمل‌ها ما را برای شناختن شخصیت اصلیمان مسلح می‌کند. به صورتی که بعد از خواندن این کتاب که یکی از بهترین کتاب های خودشناسی محسوب می‌شود به برداشت جدیدی از خودمان می‌رسیم. به همین علت می‌توانیم در زندگی تصمیم‌گیری بهتری داشته باشیم و الویت‌هایمان را در زندگی مشخص کنیم.

خرید کتاب خودشناسی اثر آلن دو باتن 🛒

۲- جزء از کل اثری از استیو تولتز

معرفی جزء از کل استیو تولتز

کتاب جزء از کل کتابیست که نامش به خوبی نشان دهنده‌ی پیام این کتاب است. این کتاب راجع به پدر و پسری به نام مارتین و چسپر است که دارای ۲ زاویه دید کاملا متفاوت هستند یعنی حداقل پسر همچین تفکری دارد. او تمام سعی‌اش را می‌کند که تفکراتش مانند پدرش نشود اما بعد از شنیدن داستان زندگی پدرش متوجه می‌شود که وجه اشتراکات زیادی دارند. این کتاب با گفتن داستانی جذاب به مسائلی می‌پردازد که به خودشناسی می‌انجامد از همین رو است که نام آن در میان بهترین کتاب های خودشناسی آورده شده است.

جزء از کل گاهی با تغییر دادن راوی داستان به ما نشان می‌دهد که هر تفکری می‌تواند چند وجه متفاوت داشته باشد و تمام آنچه که ما می‌دانیم تنها جزئی از کل است. استیو تولتز برای نگارش این کتاب ۵ سال زمان صرف کرد ولی موفق شد نکات فلسفی را اکثر در بهترین کتاب های فلسفی می‌بینیم به خوبی در قالب داستان بیاورد.

خرید کتاب جزء از کل از ایران کتاب 🛒

۳- کتاب هنر و علم خودشناسی؛ پیتر هولینز

معرفی بهترین کتاب های هنر و علم خودشناسیاگر ندانید از کجا آمدید و چه کسی هستید، هیچ‌گاه نمی‌توانید بفهمید که کجا باید بروید. با کتاب هنر و علم خودشناسی متوجه می‌شوید که دلیل شما برای آمدن به این دنیا چیست. این کتاب به شما کمک می‌کند که زندگی خود را بر اساس ویژگی‌های خاص شخصیتی‌ای که دارید بسازید. این موضوع است که می‌تواند میان یک زندگی کامل و راضی کننده و یک زندگی بی هدف و پوچ تفاوت ایجاد کند. این کتاب به شما از طریق روش‌های علمی کمک می‌کند که خودتان را بهتر بفهمید و دلیل هر کاری که انجام می‌دهید برای شما روشن شود.

خودشناسی موضوع جدیدی نیست اما هرگز قبل از این کتاب این گونه به آن پرداخته نشده است. پیتر هولینز نویسنده‌ی این کتاب دلایل علمی پشت هر شخصیتی را برای ما روشن می‌سازد. پیتر در رشته‌ی روانشناسی تحصیل کرده است و برای ده‌ها سال رفتار انسان‌ها را مورد بررسی قرار داده است. او توانست با نوشتن این کتاب توانست به یکی از پرفروش‌ترین نویسنده‌ها تبدیل شود. او می‌گوید خودشناسی یعنی پیدا کردن روشی برای زندگی‌ که همیشه می‌خواستید. چرا که بدون خودشناسی هر روز زندگی ما مانند تیری است که در تاریکی پرتاب می‌کنیم. دلیل آن هم بسیار ساده است چرا که اگر ندانیم چه می‌خواهیم از کجا بفهمیم که باید چکار کنیم.

خرید کتاب هنر و علم خودشناسی 🛒

۴- تخت خوابت را مرتب کن از ویلیام مک راون

خرید بهترین کتاب های خودشناسی

شاید فکر کنید مرتب کردن تخت خواب نمی‌تواند هیچ تاثیری در زندگی انسان داشته باشد. اما دکتر ویلیام مک راون کاملا با شما مخالف است. دکتر مک راون در یک سخنرانی در دانشگاه تگزاس با استفاده از شعار دانشگاه یعنی «هر چیزی که اینجا شروع می‌شود دنیا را تغییر می‌دهد.» استفاده کرد و چند روش برای مواجهه با سختی که در دوران آموزشی نیروی دریایی یاد گرفته بود را بیان کرد. او گفت که چطور کارهایی ساده که حتی فکرش را هم نمی‌کنید، می‌تواند تغییرات اساسی در شما ایجاد کند.

این سخنرانی دکتر مک راون به بیش از ۱۰ میلیون بازدید رسید. این موضوع باعث شد او تمام داستان و درس‌های مهم زندگی خود و اطرافیانش که با او به عنوان نیروی دریایی کار می‌کردند را تحت عنوان تخت خوابت را مرتب کن با ما به اشتراک بگذارد. تخت خوابت را مرتب کن از جمله بهترین کتاب های انگیزشی نیز هست. با خواندن این کتاب و یادگرفتن چند اصول ساده می‌توانیم یاد بگیریم هدف اصلی ما در زندگی چیست و چگونه با انجام یک سری کار ساده به آن نزدیک‌تر شویم. 

خرید کتاب تختخوابت را مرتب کن از ایران کتاب 🛒

۵- خودت را به فنا نده؛ زویی لوین

بهترین کتاب های خودشناسی عرفانی

کتاب خودت را به فنا نده از دسته کتاب‌هایی است که به انسان کمک می‌کند کمی آزادانه‌تر زندگی کند و به خودش آسان‌تر بگیرد. اگر تجربیات زیر را دارید، نیاز است که این کتاب را بخوانید تا کمی به خودتان آسان‌تر بگیرید.

  1. مدام خودتان را به سختی قضاوت می‌کنید.
  2. در رابطه‌هایتان نقش قربانی دارید.
  3. در زندگی‌تان احساس پوچی دارید.

زویی لوین در این کتاب به کمک شما می‌آید تا با معرفی چند راهکار ما را به شناخت بهتری از خودمان برساند.

او با این کار به سلامت ذهن ما کمک می‌کند. سلامت ذهن یعنی تفکرات مثبت‌تری نسبت به خودمان داشته باشیم. خودمان را مهربانانه‌تر قضاوت کنیم و دیگر به سختی از خودمان انتقاد نکنیم. این کتاب شما را به مسیری دعوت می‌کند که می‌توانید در آن با آرامش بیشتری به سمت هدفتان حرکت کنید. پس با خواندن کتاب خودت را به فنا نده استرس‌هایی که عواقب جبران ناپذیری در زندگی شما خواهند داشت را کنار بگذارید. به علاوه مغز خود را به شکل مثبت‌تری طراحی کنید.

خرید کتاب خودت را به فنا نده از ایران کتاب  🛒

۶- نیمه‌ی تاریک وجود؛ دبی فورد

معرفی بهترین کتاب های خودشناسی برای خودسازی

کتاب نیمه‌ی تاریک وجود یکی از بهترین کتاب های روانشناسی و خودشناسی محسوب می‌شود. این کتاب شما را قادر می‌سازد که خودتان را کاملا و همانطور که هستید بپذیرید و خودتان را در آغوش بگیرید. هر انسانی برای خود نقاط قوت و همچنین نقاطی منفی دارد. اما اکثر ما سعی در پنهان کردن نقاط منفی خود داریم و دوست نداریم که با آن‌ها رو به رو شویم. اما دبی فورد در این کتاب ما را با نیمه‌ی تاریک وجودمان آشتی می‌دهد و ما را با‌ آن رو به رو می‌کند.

او معتقد است تنها در این صورت است که می‌توان به آزادی کامل رسید. او می‌گوید که با قبول کردن و رو به رو شدن با نقاط ضعفمان می‌توانیم با آگاهی کامل آن‌ها را بپذیریم. حتی با کار کردن روی آن‌ها، نقاط ضعفمان را به نقاط قوت خود تبدیل کنیم. بعد از خواندن کتاب نیمه‌ی تاریک وجود با خودتان به صلح برسید و خودتان را کمی بیشتر از قبل دوست داشته باشید.

خرید کتاب نیمه تاریک وجود 🛒

۷- خودشناسی به روش یونگ از مایکل دانیلز

دانلود بهترین کتاب های خودشناسی

کتاب خودشناسی به روش یونگ چند تکنیک جدید برای خودشناسی را بر اساس تئوری‌های روانشناسانه‌ی کارل یونگ معرفی می‌کند. این تکنیک‌ها شما را قادر می‌سازد که نوع شخصیت خود را پیدا کنید. در این کتاب با یاد گرفتن تفاوت‌های کارهایی که باید انجام دهیم و دیگر کارهایی که مایلیم آن‌ها را انجام بدهیم می‌توانیم به درک بهتری از خود و روابطمان برسیم.

تکنیک‌های خودشناسی که در این کتاب مطرح می‌شود تنها برای پیدا کردن نوع شخصیت ما در روانشناسی یونگ نیست بلکه بعد از مشخص کردن مدل شخصیت خود می‌توانید با استفاده از الگوهای یونگ آن را بهبود ببخشید. این کتاب اصولا یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌ی خوانندگان یونگ و روانشناسان است. مایکل دانیلز در این کتاب ابتدا به شما کمک می‌کند که نوع شخصیت خود را بفهمید. بعد با یک سری روش دیگر شما را قادر می‌سازد به شناخت بهتری از خود برسید و نقاط قوت شخصیتی‌تان را گسترش دهید.

خرید کتاب خودشناسی به روش یونگ از دانیلز 🛒

بهترین کتاب های خودشناسی ؛ سخن پایانی

قدم اول برای رسیدن به موفقیت خودشناسی است. چرا که اول از هر چیز هر فرد باید به شناخت خوبی از خودش برسد. بعد زمانی که توانست دلیل زندگی و موجودیتش را پیدا کند به دنبال چیزی برود که واقعا می‌خواهد. آن موقع است که در مسیر موفقیت و توسعه‌ی فردی قرار می‌گیرد. پس اگر در حال حاضر در زندگی خود حس گمشدگی دارید یکی از بهترین کتاب های خودشناسی را انتخاب کنید و شروع به خواندن کنید. شاید بتوانید با خواندن این کتاب‌ها مسیر زندگی خود را پیدا کنید.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *