H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

بهترین کتاب های اقتصاد

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

بهترین کتاب های اقتصاد

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

بهترین کتاب های اقتصاد ؛ از خرد تا کلان

فهرست مطالب

آشنایی با ادبیات، ریاضیات، فیزیک و … برای همۀ افراد کاربرد دارد. آشنایی با علم اقتصاد نیز همینطور بوده و کارکردهای متنوعی را در زندگی روزمرۀ همۀ ما دارد. اما چه کسانی سراغ مطالعه کتاب‌های اقتصادی می‌روند یا اصلی دوست دارند یه به دنبال معرفی کتاب های این حوزه هستند؟ معمولا افرادی که بهترین کتاب های اقتصادی را مطالعه می‌کنند به دو دسته تقسیم می‌شوند.

یک دسته کسانی هستند که به حوزه‌های اقتصادی علاقه دارند.دستۀ دوم کسانی هستند که بر اساس رشته تحصیلی و یا موقعیت شغلی مرتبط با اقتصاد، به دنبال مطالعۀ کتب تخصصی تر در حوزۀ اقتصاد، اقتصاد خرد و اقتصاد کلان هستند.

برای همین، در این مقاله قصد داریم به سراغ معرفی برخی از بهترین کتاب های اقتصاد آشنا کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان همراه ما باشید و با این کتاب‌ها بیشتر آشنا شوید. 

1- اقتصاد کلان منکیو

اقتصاد کلان

«اقتصاد کلان» گریگوری منکیو یکی از معروف‌ترین کتاب‌های اقتصادی جهان است. در این کتاب از نظریات و تئوری‌های بسیاری از اقتصاددانان نئوکلاسیک در طول دهه‌های گذشتۀ میلادی، بهره گیری قابل توجهی شده است.

از جمله مهم‌ترین مباحث مطرح شده در کتاب اقتصاد کلان میتوان به این موارد اشاره کرد:

نظریۀ نرخ بهره و وجوه قابل استقراض

 بحث ناسازگاری زمانی

نظریۀ مقداری پول

ارائه مباحث مفصل و کاربردی در این کتاب در حوزه اقتصاد خرد و اقتصاد کلان، آن را به یکی از بهترین کتاب های اقتصاد موجود در بازار تبدیل کرده است.


همچنین بخوانید: هوش مالی چیست؟


 

2- سرمایه در سده بیست و یکم

سرمایه در سده بیست و یکم بهترین کتاب های اقتصاد

توماس پیکتی نویسنده فرانسوی تبار این کتاب است. نام کتاب سرمایه در سده بیست‌ویکم در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های اقتصادی جهان دیده می شود. این در نوع خود مجموعه‌ای عالی از تحلیل‌ها و بررسی‌هاییست که نویسنده در آن به طور موشکافانه به الگوهای اقتصادی و اجتماعی می‌پردازد. کتاب سرمایه در سده بیست‌ویکم  از جمله بهترین کتاب های اقتصاد جهان به شمار‌ می‌رود. نویسنده در این کتاب بسیاری از نظریه‌ها در رابطه با ثروت و نابرابری اجتماعی را زیر سوال برده و مبنای شکل گیری نظریاتی جدید در این حوزه شده است.

کتاب سرمایه در سده بیست‌ویکم  در هر دو حوزۀ اقتصاد خرد و اقتصاد کلان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. بنابراین فارغ از این که علاقه‌مند یا متخصص در کدام حوزۀ اقتصاد هستید، به احتمال خیلی زیاد خواندن این کتاب می تواند رضایت خاطرتان را تامین نماید.


حتما بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب روانشناسی پول


 

3- فقر احمق می کند

فقر احمق می کند

بی شک یکی از جذاب‌ترین و بهترین کتاب‌ های اقتصاد دنیا در حوزه اقتصاد خرد، کتاب «فقر احمق می کند» می باشد. این کتاب اثر توأمان الدار شفیر دانشمند اسرائیلی-آمریکایی و سندهیل مولاینتین استاد اقتصاد آمریکاییست.

از مهمترین موضوعاتی که در این کتاب به آن پرداخته شده می توان به این مباحث اشاره کرد:

اقتصاد خرد

 مدیریت منابع

 تاثیرات عدم وجود منابع و روابط موثر در کیفیت زندگی انسان

ارائه راه‌ حل‌هایی برای رفع کمبودها و محدودیت‌ها

این کتاب برای نخستین بار در سال 2013 به چاپ رسیده است.

 

4- قوی سیاه

قوی سیاه

قوی سیاه اثری فاخر نوشتۀ نسیم نیکلاس طالب نویسندۀ لبنانی-آمریکاییست. این کتاب که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ میلادی به نشر رسید، خیلی زود به یکی از بهترین کتاب های اقتصاد در جهان تبدیل شد.

شاید برایتان انتخاب چنین نامی برای یک کتاب اقتصادی قدری جالب باشد. این نام گذاری در واقع به پدیده‌های نادر اقتصادی در جهان اشاره می‌کند. وقایعی که به حدی غیرقابل باورند که عوام برای پذیرش آن‌ها روی به خرافه و اوهام می آورند.

قوی سیاه اثریست که در رابطه با اقتصاد خرد و اقتصاد کلان تالیف شده است. این کتاب بسیار تاثیر گذار است و تنها پس از مطالعۀ آن است که می‌توانیم برای بسیاری از رویدادهای اقتصادی تفسیرها و تحلیل‌های باور پذیری داشته باشیم.

نویسندۀ کتاب قوی سیاه که یکی از بهترین کتاب های اقتصاد در حوزۀ اقتصاد خرد و اقتصاد کلان به شمار می رود، سعی دارد روش‌های کارآمدی را برای مواجهه با پدیده‌های نادر اقتصادی به مخاطب بیاموزد.


از دست ندهید: معرفی و خلاصه کتاب قوی سیاه


 

5- نیکوکاران نابکار

نیکوکاران نابکار

نیکوکاران نابکار یکی دیگر از بهترین کتاب های اقتصاد در جهان است.این کتاب اثری جنجالی در بحث جهانی سازی و عدالت اقتصادی به شمار می‌رود.ها جون چنگ نویسندۀ این کتاب یک اقتصاددان اهل کره جنوبیست. او در حال حاضر یکی از افراد مطرح در نگرش اقتصاد دگراندیشانه به شمار می‌رود. هاجون چنگ همواره تلاش دارد این نگرش اقتصادی را با اقتصاد مارکسیستی پیوند بزند.

کتاب نیکوکاران نابکار یکی از آثار برجستۀ این اقتصاددان کره‌ای تبار است. نویسنده در این کتاب، به نحو صریحی به بحث سرمایه‌داری جهانی پرداخته شده‌ است. هاجون چنگ در این کتاب برخلاف آنچه که توماس فریدمن و دیگر اقتصاددانان نولیبرال ادعا کرده‌اند، می‌گوید که دلایل موفقیت بسیاری از نظام‌های اقتصادی بزرگ دنیا، حمایت دولت‌ها از صنایع بوده است.

نیکوکاران نابکار یکی از بهترین کتاب‌ها در عرصۀ اقتصاد کلان است. نویسنده در این کتاب ادعا می‌کند که ابر قدرت‌های اقتصادی جهان مثل آمریکا و بریتانیا، تنها با حمایت‌های دولتی به شکوفایی اقتصادی رسیده‌اند. او می گوید این کشورها امروز این حقیقت را به فراموشی سپرده اند. هاجون چنگ معتقد است که اقتصاد آزاد در سایه حضور بخش خصوصی باعث شکوفایی اقتصادی نمی شود. وی بر این باور است که این نسخه فقط حافظ منافع ابرقدرت‌های اقتصادی بوده و در عمل باعث توسعه و پیشرفت اقتصاد در هیچ کشوری نخواهد شد.

 

6- اقتصاد برای همه

اقتصاد برای همه بهترین کتاب های اقتصاد

این کتاب که از پرطرفدارترین و بهترین کتاب های اقتصاد تالیف شده در داخل کشور است. اقتصاد برای همه به قلم علی سرزعیم اقتصاددان ایرانی و استادیار دانشگاه علامه طباطبایی نگارش یافته است. یکی از دلایل محبوبیت این کتاب تعلق آن به اقشار مختلف جامعه و نگارش بسیار ساده، روان و سلیسیست که می‌تواند به راحتی خواننده را با خود همراه کند. سرزعیم در این کتاب با قلمی شیوا به بیان مشکلات اقتصادی کشور ایران پرداخته است.

او به طور مکرر از مثال‌های ملموسی استفاده کرده که فهم مطالب را برای خواننده ساده‌تر نماید. اقتصاد برای همه کتابیست که بیش از همه به مبانی اقتصاد خرد و اقتصاد کلان کشور، در سال‌های پس از انقلاب پرداخته و البته در مواردی گریزی به اقتصاد پیش از انقلاب نیز زده است. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت این کتاب سادگی آن است در واقع این کتاب عاری از فرمول‌ها و شبیه‌سازی‌های پیچیدۀ اقتصادیست و بیشتر تلاش نموده به زبانی علمی و در عین حال ساده به بیان مطالب بپردازد.


از دست ندهید: بهترین کتاب های هوش مالی 


 

7- دید اقتصادی

یکی از بهترین کتاب های اقتصاد

شاید یکی از دلایلی که اقتصاد در نگاه بسیاری از افراد علمی دشوار و پیچیده است، این باشد که از روش‌های مناسبی برای آموزش آن استفاده نمی‌شود. حال تصور کنید که قرار است علم اقتصاد را با بیانی شیرین و ساده بیاموزید. کتاب دید اقتصادی نوشتۀ اندرو جی شیف و پیتر دی شیف از اساتید دانشگاه و صاحب نظران امور مالی در آمریکاست. در این کتاب به شیوه‌ای داستان‌گونه و با بهره‌گیری از محتوای مصور سعی در انتقال مفاهیم اقتصادی به خوانندگان شده است. خوانندگان کتاب با سه شخصیت اصلی به نام‌های ایبل، بیکر و چارلی مواجه هستند که هریک نماد یک دورۀ تاریخی خاص هستند.

نویسندگان کتاب، مفاهیم اقتصاد خرد و اقتصاد کلان، نظریات، نظام پولی و مالی را در قالب رفتار و روابط این سه شخصیت اصلی به مخاطب آموزش می‌دهند. این کتاب در مدت زمان بسیار کوتاهی توانست با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار کرده و به زبان‌های مختلفی ترجمه شود. ابتکار عمل نویسندگان این کتاب باعث شد که عنوان پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز را به خود اختصاص دهد. کتاب دید اقتصادی برای نخستین بار در سال 2010 به چاپ رسید و پس از آن بارها و بارها در آمریکا و سایر کشورهای دنیا تجدید چاپ شده است.

 

معرفی بهترین کتاب های اقتصاد ؛ جمع بندی

آشنایی با علم اقتصاد مانند بسیاری از علوم دیگر برای بالا بردن کیفیت زندگی یکی از ضروریات مهم به شمار می آید.

در همین راستا، انتخاب بهترین کتاب های اقتصاد می تواند دیدی بهتر برای افراد ایجاد کرده و آن ها را در مسیر تحلیل، بررسی و تصمیمات اقتصادی به نحوی مطلوب راهنمایی نماید.

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *