H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

کتاب برای رفع خجالت و خجولی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

کتاب برای رفع خجالت و خجولی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

6 کتاب برای رفع خجالت ؛ خجول بودن را فراموش کنید!

فهرست مطالب

سرخ و سفید شدن، نشستن عرق روی پیشانی، دلشوره، اضطراب، فکر کردن به عاقبت کارها و چیزهایی مثل این، همگی احساساتی هستند که افراد خجالتی در زندگی تجربه می‌کنند. خجالتی بودن یا همان احساس خجولی چیزی است که شاید در ظاهر خیلی مهم به نظر نرسد، اما در واقع نقش مهمی در آینده ما دارد. برای همین هم تصمیم گرفتیم در این مقاله 6 کتاب برای رفع خجالت یا خجولی به شما معرفی کنیم. این کتاب ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید با غلبه بر این احساس خود و مقابله با افکار منفی حاصل از آن، آینده خود را تغییر دهید.

 

چرا مطالعه کتاب برای رفع خجالت مهم است؟

شاید برای خیلی از افراد خجالت کشیدن چیز مهمی نباشد. بعضی دیگر هم به اسم درونگرا بودن، از زیر تلاش برای مقابله با این حس در می‌روند. در واقع خجالت کشیدن شاید در نگاه اول خیلی بد نباشید، حتی شاید برخی آن را به حساب نجابت بگذارند. اما در بلند مدت ضررهای بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای شما دارد.

در درجه اول، خجول بودن باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس شما می‌شود. این موضوع حتی به عنوان یکی از موانع خلاقیت هم برشمرده می‌شود. در حالی که غلبه بر خجولی و رفع آن می‌تواند باعث افزایش خلاقیت و اعتماد به نفس شما شود.

در این مقاله هم سعی کردیم شما را با 6 کتاب که هر یک به نوعی برای رفع خجالت و خجول بودن مفید هستند آشنا کنیم. اگر شما هم خجالتی هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از این لیست کتاب یا کتاب‌هایی را برای مطالعه انتخاب کنید.


همچنین بخوانید: بهترین کتاب های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس


 

1- قدرت سکوت

قدرت سکوت

درونگرا و برون‌گرا. بیشتر ما این دو واژه را بارها و بارها شنیده‌ایم. بسیاری هم دوست داریم خودمان را در یکی از این دو دسته بگنجانیم، با اینکه می‌دانیم صرفا هیچکدام از این دو ویژگی به تنهایی مثبت نیستند! اما خب، چه می‌شود کرد. نکته اصلی اینجاست که معمولا درونگرایی با خجالتی بودن گره خورده است. اما آیا واقعا چنین چیزی حقیقت دارد؟ آیا تمام افراد درونگرا خجالتی و خدای‌ ناکرده بی دست و پا هستند؟ نظر سوزان کین نویسنده کتاب قدرت سکوت اما چیز دیگری است.

کتاب قدرت سکوت: قدرت درونگراها در جهانی که قادر نیست از سخن گفتن باز ایستد! به ما نشان می‌دهد که لزوما تمام انسان‌های درونگرا گوشه گیر و خجالتی نبوده و نیستند. نویسنده این کتاب به جای آنکه درونگراها را قربانی حجالت درونی‌شان جلوه دهد و توانایی‌های آن‌ها را دست کم بگیرد، به سراغ برخی از افراد درونگرا و مشهور تاریخ رفته است. او با این کار به تمامی افراد درون‌گرا نشان می‌دهد که درونگرایی هیچ مانعی بر سر راه رشد و پیشرفت آن‌ها نیست. همچنین کتاب قدرت سکوت برخی راهکارها برای رفع خجولی و خجالت کشیدن در مدرسه، محیط کار یا سایر بخش‌های جامعه را به ما آموزش می‌دهد. آموزش‌هایی که کمکمان می‌کنند تا بتوانیم موقعیت‌های شغلی، تحصیلی و اجتماعی بهتری برای خودمان ایجاد کنیم.

سوزان کین پس از موفقیت این نسخه از کتابش، نسخه دیگری را هم برای کودکان نوشت که این کتاب هم با استقبال خوبی مواجه شد. کتاب قدرت سکوت در ایران توسط ناهید سپهرپور ترجمه و در نشر نوین به چاپ رسیده است.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

2- غلبه بر اضطراب اجتماعی و کمرویی

کتاب برای رفع خجالت غلبه بر

اضطراب اجتماعی؟ بعضی از ما با دیدن این عبارت سریع از خودمان می‌پرسیم که اصلا اضطراب اجتماعی چیست؟ خب، برای درک بهتر آن بهتر است به موارد زیر دقت کنید. اگر شما هم چنین علائم و نشانه‌هایی دارید، احتمالا به اضطراب اجتماعی مبتلا هستید:

  • مدام نگران این هستید که دیگران چه فکری درباره‌تان می‌کنند.
  • ذهن متمرکزی ندارید و حرف‌های دیگران را خیلی زود فراموش می‌کنید.
  • فکر کردن به حوادث تلخی که ممکن است در زندگی شما اتفاق بیفتند.
  • یادآوری اشتباهات و فکر کردن درباره آن‌ها.

خب، چنین علائمی با بعضی رفتارها همراهند. رفتارهایی مثل پرهیز از نگاه کردن در چشمان دیگران موقع حرف زدن با آن‌ها یا حتی سرخ شدن و عرق کردن صورتتان! رفتارهایی از جنس آنچه در خلاصه کتاب اضطراب موقعیت اجتماعی گفتیم. 

اگر شما هم چنین تجربیاتی داشتید یا دارید، پیشنهاد می‌کنم کتاب غلبه بر اضطراب اجتماعی و کمرویی را حتما بخوانید. این کتاب که برای رفع خجولی و خجالت کشیدن روش منحصر به فردی را انتخاب کرده است نوشته گیلیان باتلر است. او برای این کار از روش درمانی شناختی یا همان CBT استفاده کرده است. این روش بر روی افکاری تمرکز می‌کند که موجب شکل‌گیری چنین احساسات یا رفتارهایی از ما می‌شود.

کتاب غلبه بر اضطراب اجتماعی و کمرویی درست مانند یک تراپیست از ابتدا تا انتهای خود شما را برای مقابله با احساس خجالت درون وجودتان راهنمایی می‌کند. مهدی قراچه داغی این کتاب را در ایران ترجمه و نشر آسیم آن را منتشر کرده است.

نکته: موارد و علائمی که گفته شد صرفا بر مبنای گفته‌های کتاب هستند. برای تشخیص اینکه آیا حتما شما به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا هستید یا نه، بهتر است به روانشناس مراجعه کنید.

خرید کتاب از کتاب ایران

 

3- چارۀ کمرویی، قدرت اراده و دقت یاد می‌گیریم

چاره کمرویی کتاب برای رفع خجالت

انتخاب مسیر آینده یکی از بزرگترین چالش‌‎هایی است که همه ما در طول عمر با آن مواجه می‌شویم. از شغل مورد نظرمان گرفته تا رشته‌ تحصیلی در دانشگاه، همگی انتخاب‌های مهمی هستند که ما انجام می‌دهیم. اما آیا می‌توان چنین تصمیمات مهمی را با شیر یا خط کردن انجام داد؟ یا باید شهامت و اراده لازم برای انتخاب و تصمیم خود را داشته باشیم؟

کمرویی یا بی ارادگی عاملی است که دست ما را در این انتخاب‌ها می‌بندد. برای همین هم قبل از هرکاری باید چاره‌ای برای مقابله با کمرویی خود بیندیشیم. خبر خوب اینکه کتاب چارۀ کمرویی، قدرت اراده و دقت یاد می‌گیریم که چگونه با این اختلال مقابله کنیم. نویسنده کتاب ریموند دوسن لوران به ما نشان می‌دهد که برای مقابله با کمرویی باید خودمان مسئولیت انتخاب‌هایمان را بر عهده بگیریم و شهامت کافی برای پذیرش آن‌ها را داشته باشیم.

این کتاب به ما نشان می‌دهد مهمترین نیرویی که می‌تواند سرنوشت ما را تغییر دهد خود ما هستیم. در واقع با مطالعه این کتاب متوجه می‌شویم که کمرویی و خجالت کشیدن تا چه اندازه  زندگی و انتخاب‌های ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و تمرکز و دقت را از ما می‌گیرند.

این کتاب در ایران توسط نشر نگاه و با ترجمه محمدحسین سروری ترجمه شده است.


از دست ندهید: معرفی و خلاصه کتاب تحصیلکرده


 

4- مزایای منزوی بودن

مزایای منزوی کتاب برای رفع خجالت

نوبتی هم باشد نوبت به رمانی می‌رسد که به یکی از بهترین فیلم‌های اقتباسی هم تبدیل شد! مزایای منزوی بودن رمانی است استیون چباسکی که درباره پسری خجالتی به نام چارلی است. چباسکی در این رمان به ما نشان می‌دهد که او به عنوان یک نوجوان چه چالش‌هایی را برای غلبه بر خجولی خود در دبیرستان پشت سر می‌گذارد. به همین دلیل هم این کتاب را از بهترین آثار برای رفع خجولی یا خجالت کشیدن نوجوانان می‌دانند.

نکته جالب دیگر درباره این کتاب همذات پنداری مخاطب با شخصیت اصلی است. در واقع اگر شما هم فردی خجول باشید، خیلی زود با چارلی احساس نزدیکی می‌کنیم و متوجه می‌شوید که تا چه اندازه ویژگی‌های شخصیتی شما با چارلی شبیه به هم است. همین ویژگی هم باعث شده که چه نوجوانان و چه بزرگسالان به مطالعه این کتاب علاقه‌مند باشند. البته پیشنهاد می‌کنم بعد از مطالعه کتاب، حتما فیلم آن را هم تماشا کنید.

نشر میلکان این کتاب را با ترجمه کاوان بشیری منتشر کرده است.

کتاب برای رفع خجالت یا خجولی کودکان

اما یکی از مهمترین گروه‌های سنی که باید از همان سنین پایین خجول بودن در آن‌ها برطرف شود کودکان هستند. غلبه بر خجالتی بودن در سنین پایین نه تنها باعث افزایش تمرکز کودکان می‌شود، بلکه به آن‌ها کمک می‌کند تا در آینده هم بتوانند بهتر سهم خود را از جامعه بگیرند. 

 

 

خرید کتاب از کتاب ایران

5- چه کار کنم اگر خیلی خجالت می‌کشم

چه کار کنم اگر خیلی خجالت می کشم

داشتن یک فرزند خجالتی از آن دست چیزهایی است که هر پدر و مادری را نگران می‌کند. ما به عنوان پدر و مادر یک کودک خجالتی مدام دلشوره این را داریم که مبادا کودکامان نتواند حرفش را در آینده و در اجتماع بزند. یا شاید هم خجولی او سبب شود که نتواند حقش را بگیرد. اما خوشبختانه کتابی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم همزمان برای کودک و والدین او مفید است.

کتاب چه کار کنم اگر خیلی خجالت می‌کشم نوشته کلیر فری‌لند و ژاکلین تونر است. دو روانشناسی که سال‌هاست با کودکان و خانواده آن‌ها در ارتباطند. به طور کلی این کتاب برای گروه سنی 6 تا 12 سال نوشته شده است. اما پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر کودکان، والدین آن‌ها هم حداقل یک بار این کتاب را بخوانند.

فری‌لند و ژاکلین سعی کردند در کتاب چه کار کنم اگر خیلی خجالت می‌کشم روی فوبیاها و ترس‌های اجتماعی که موجب بروز اضطراب درون کودکان می‌شوند تمرکز کنند. آن‌ها سپس مسیری را پیش پای کودک می‌گذارند تا بتواند از طریق آن این چالش‌ها را پشت سر بگذارد. مسیری که بر پایه رفتارشناسی کودکان طراحی شده است و به آن‌ها کمک می‌کند تا در چنین موقعیت‌هایی احساس بدی نداشته باشند. انتشارات گام این کتاب را با ترجمه عماد توحیدی منتشر کرده است.


همچنین بخوانید: انتخاب کتاب برای کودکان


 

6- پسر نامرئی

پسر نامرئی کتاب برای رفع خجالت

برایان پسر ساکتی است که به خاطر همین بی سر و صدا بودنش معمولا توسط دوستان خود کنار گذاشته می‌شود. او هیچوقت به مهمانی‌ها و جشن‌های تولد دعوت نمی‌شود یا حتی معمولا به خاطر خجالتی بودنش از بازی‌های گروهی هم کنار گذاشته می‌شود.

اما قصه این کتاب از یک جا عوض می‌شود. از جایی که یک همکلاسی جدید به او ملحق می‌شود. کسی که باعث می‌شود برایان اعتماد به نفس از دست رفته خودش را پیدا کند.

پسر نامرئی یکی دیگر از کتاب هایی است که برای رفع خجولی یا خجالت کشیدن کودکانتان می‌توانید استفاده کنید. این کتاب علاوه بر اینکه به کودک یاد می‌دهد چگونه بر خجول بودنش غلبه کند، به او نشان می‌دهد که کنار دیگران و درون جمع بودن تا چه اندازه اهمیت دارد.

همانطور که گفتیم، پسر نامرئی هم به درد کودکان 9 6 تا 9 سال می‌خورد. این کتاب همچنین راهنمایی دارد که والدین یا معلمین کودک می‌توانند به کمک آن روند رفع خجولی او را سرعت ببخشند. از زمان انتشار این کتاب تا به امروز، پسر نامرئی مورد توجه بسیاری از والدین قرار گرفته است و برخی از آن‌ها این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های فرزند پروری می‌دانند. ترجمه این کتاب بر عهده گلرنگ درویشیان کرمانشاهی است و نشر فنی ایران آن را منتشر کرده است.

 

خرید کتاب از کتاب ایران

کتاب برای رفع خجالت و خجولی ؛ جمع بندی

غلبه بر خجالتی و خجول بودن یکی از مهمترین اولویت‌هایی است که هرکدام از ما باید در زندگی خود دنبال کنیم. باز هم توصیه می‌کنیم که اگر شما هم چنین شرایطی دارید، حتما از این کتاب‌ها برای بهبود شرایط خود استفاده کنید. اگر هم این موضوع در شما خیلی پررنگ است پیشنهاد می‌کنیم که به یک روانشناس مراجعه کنید و از او کمک بخواهید. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *