H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت یا جایگاه اجتماعی
معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت یا جایگاه اجتماعی

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت اثر آلن دو باتن

فهرست مطالب

“اضطراب، خدمتگذار جاه‌طلبی امروزه است.” آلن دو باتن
موفقیت، رشد، پیشرفت و تبدیل شدن به یک انسان نمونه‌، این‌ها همه رویاهایی هستند که ما در سر داریم. اما آیا واقعا خودمان دوست داریم به آن‌ها برسیم؟ یا شاید هم جامعه و طرز فکر اجتماع چنین ذهنیتی را در ما به وجود آورده است؟ آلن دو باتن فیلسوف و نویسنده مشهور انگلیسی در کتابی که امروز قصد معرفی آن را داریم به تمام این سوالات پاسخ داده است. در این مقاله قرار است با هم به معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت بپردازیم که از بهترین و مشهورترین آثار آلن دو باتن به حساب می‌آید. این کتاب به ما راهکارهای غلبه بر استرس در دنیای مدرن را نشان می‌دهد. اما به رسم همیشه قبل از اینکه سراغ خود کتاب برویم، با نویسنده آن آشنا می‌شویم.

 

آلن دو باتن کیست؟

آلن دو باتن

نویسنده این کتاب یعنی آلن دو باتن یک نویسنده و فیلسوف انگلیسی است که بنیاد مدرسه زندگی را تاسیس کرد. جایی که او و همکارانش به افراد هوش هیجانی و نحوه استفاده از آن را آموزش می‌دهند. هدف این افراد از آموزش چنین مطالبی این است که به افراد کمک کنند تا بتوانند زندگی بهتری را تجربه کنند. او آثار پرفروش دیگری مانند معماری شادمانی، تسلی بخشی‌های فلسفی و جستارهایی در باب عشق را هم در کارنامه دارد. این کتاب توسط چند مورد از بهترین ناشران ایران مانند نشر میلکان، نشر ققنوس، نشر نون و غیره با نام‌های اضطراب موقعیت، اضطراب جایگاه اجتماعی و اضطراب منزلت منتشر شده است.

 

کتاب اضطراب موقعیت درباره چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت

همه ما یا همیشه نگران حرف مردم هستیم و یا دست کم در برهه‌ای از زندگی خود می‌ترسیدیم که توسط دیگران قضاوت شویم. اما به نظرتان این موضوع از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ آیا ما از همان ابتدای خلقت به فکر این بودیم که دیگران فکر می‌کنند موفق هستیم یا نه؟ خب، آلن دو باتن هم در کتاب اضطراب موقعیت دقیقا دست روی همچین نکاتی گذاشته است. او با توجه به یافته و گفته‌‎های فلاسفه، تاریخ نگاران و دانشمندان ریشه این تفکر را پیدا کرده است. 

البته این تمام ماجرا نیست. آلن دو باتن در کنار معرفی اضطراب موقعیت اجتماعی، در بخش‌های دیگر کتاب خود نیز به معرفی راهکارهایی برای مقابله با آن می‌پردازد. اینکار به ما کمک می‌کند تا دریابیم چگونه ذهنی خلاق داشته باشیم و از خلاقیتی که در حصار این اضطراب محصور شده استفاده مفید کنیم. اما به نظر شما چرا بیشتر ما به دنبال این هستیم که موقعیت اجتماعی بهتری به دست بیاوریم؟ خب، بیایید با هم ببینیم.


همچنین بخوانید: معرفی و خلاصه کتاب نقطه عطف از مالکوم گلدول


 

ریشه اضطراب موقعیت اجتماعی

به نظرتان چرا بیشتر ما به دنبال موفقیت هستیم؟ چرا از یک سنی به بعد در جستجوی خوشبختی تمام کتاب‌های خوشبختی درون کتابفروشی‌ها را میخریم و مطالعه می‌کنیم؟ چرا ساعت‌ها به سخنرانی‌های انگیزشی ایرانی و خارجی از آزمندیان گرفته تا آنتونی رابینز گوش می‌دهیم؟ اصلا چرا اینهمه تلاش می‌کنیم تا در نگاه دیگران خوب به نظر برسیم؟

پاسخ پرسش‌های شما ساده است: احترام. بله، ما به دنبال احترام هستیم. به دوست داریم دیگران ما را بر اساس دستاوردهایمان قضاوت کنند. وقتی هم که درخت اعمال ما را ببینند، بدون شک از چشیدن میوه شیرین احترام لذت خواهیم برد. ما نگران حرف دیگرانیم چون دوست نداریم ارزش و احترام کمتری به ما گذاشته شود. برای همین هم مدام نگران شکست خوردن و عدم موفقیت هستیم. چرا که دوست نداریم همان دیگران ما را با شکست‌هایمان قضاوت کنند. همین ترس و استرس هم به مرور زمان باعث چیزی می‌شود که آلن دو باتن در کتاب خود اضطراب موقعیت معرفی می‌کند. 

خانه

بخش‌هایی از خلاصه کتاب اضطراب موقعیت

کتاب اصلی

بنابراین، به دنبال موقعیت اجتماعی بودن، ممکن است در واقع به خاطر احترام و حتی عشق باشد. البته منظور عشق رمانتیک نیست؛ بلکه این احساس است که وجود شما برای کسی اهمیت دارد.

قبل از انقلاب آمریکا، برابری سیاسی، اجتماعی و اقتصادی چندان مورد توجه و جستجو قرار نمی‌گرفت؛ اما پس از انقلاب، موقعیت اجتماعی با دستاوردهای اقتصادی (به جای جایگاه طبقاتی ارثی) تعریف شد.

عیسی با اینکه ثروتمند نبود؛ اما با برکت‌ترین و محبوب‌ترین شخصیت در مسیحیت بود. همین امر باعث می‌شد تا ثروتمندان نتوانند ثروت و ارزش را برابر ببینند.

در محیط کار امروزی، بسیاری از موفقیت‌های ما به کارفرما گره خورده است و متأسفانه، شرایط کاری به نفع کارمندان نیست.

توجه داشته باشید که نظرات اکثریت پر از سردرگمی و اشتباه است. پس باید درمورد اینکه چه چیزی ارزشمند است (یا نه) خودتان به نتیجه برسید.

جوک نوعی انتقاد است که خود را در قالب سرگرمی مخفی کرده است. آنها این امکان را به ما می‌دهند تا رفتارهای بهتر را پیشنهاد کنیم و از کسانی که در راس هستند، به خاطر بی‌عدالتی و زیاده‌خواهی‌شان انتقاد کنیم.

به زودی تمام چیزهایی که داریم به خرابه تبدیل خواهد شد و زمان تمایزی بین فقیر و غنی قائل نمی‌شود.

مخالفان موقعیت معتقدند که اگر در جوامع امروزی فردی موفق هستید، یعنی اینکه توانسته‌اید سیستم ارزشی معیوب دیگران را شکست دهید.

هنگامی که با بی‌اهمیت بودن نسبی خود کنار آییم، می‌توانیم از این آگاهی استفاده کنیم تا شروع کنیم با یکدیگر رفتاری یکسان و برابر داشته باشیم.

ما تصور می‌کنیم که با خرید ماشین جدید یا جواهری که همیشه می‌خواستیم، به خوشبختی ابدی خواهیم رسید؛ اما در نهایت چه اتفاقی می‌افتد؟ توجه ما دوباره به یک شی براق جدید معطوف می‌شود و این چرخه ادامه می‌یابد.


از دست ندهید: معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای


 

سرفصل‌های خلاصه کتاب اضطراب موقعیت

معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت

  1. کمبود عشق باعث می‌شود که اضطراب ما به شدت افزایش یابد.
  2. وقتی به بزرگسالی می‌رسیم، با افرادی در ارتباط هستیم که دائما برای راضی کردنشان تلاش می‌کنیم.
  3. اضطراب زمانی حاصل می‌شود که واقعیت، انتظارات ما را برآورده نمی‌سازد.
  4. در یک جامعه بسیار شایسته سالار، فقر منجر به کاهش عزت‌نفس می‌شود.
  5. موفقیت اغلب به لطف کارفرمایان و اقتصاد به ما اعطا می‌شود.
  6. علم فلسفه جهان بینی‌های موجود را به چالش می‌کشد و به ما کمک می‌کند تا برتری را دوباره تعریف کنیم.
  7. هنر به ما این امکان را می‌دهد که زیبایی و ارزش زندگی‌های معمولی را بیشتر کنیم.
  8. به یاد داشته باشید که موقعیت، به ارزش‌ها و سیاست‌های خاص جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد.
  9. درک مقیاس و محدوده تاریخ به ما کمک می‌کند تا برابری تمام انسان‌ها را درک کنیم.
  10. بوهمی‌ها با امتناع از مشارکت در جامعه به شکل سنتی، نظم اجتماعی را بر هم می‌زنند.

دلیل اهمیت اضطراب موقعیت اجتماعی چیست؟

در یک جامعه مدرن، بسیاری از افراد عمر خود را صرف تلاش برای دستیابی به ثروت، احترام و قدرت می‌کنند. اما در نهایت ممکن است تلاش آن‌ها منجر به نگرانی‌های عمیق و مقایسه خود با اطرافیان شود. شاید بهتر باشد به یاد داشته باشیم که دیدگاه و تعریف ما از موفقیت، یک تعریف بسیار جدید است. در واقع پیشینیان ما در جوامع گذشته، نمی‌ترسیدند که یک فرد بازنده یا کسی که فرد خاصی نیست تلقی شوند. اما در دنیای امروز چنین اتفاقی می‌تواند اضطراب و رنج زیادی برای ما داشته باشد. درست اینجاست که کتاب اضطراب موقعیت به کمک ما می‌آید. چگونه؟ بیایید با هم ببینیم.

چرا باید این کتاب را بخوانیم؟

نسخه انگلیسی

اضطراب و استرس بی‌دلیل یکی از اصلی‌ترین موانع موفقیت ما به حساب می‌آید. اما وقتی خود این اضطراب به خاطر موفقیت یا عدم موفقیت ما باشد، تاثیر مخرب آن چند برابر می‌شود! خب، کتاب اضطراب موقعیت اجتماعی هم دقیقا اینجاست تا به ما در مقابله با این افکار منفی کمک کند. خواندن این کتاب به شما کمک می‌کند تا دیگر صرفا به خاطر شنیدن یک نظر درباره خودتان، خود را نبازید. علاوه بر آن می‌توانید تعریف یا تعاریف جدیدی از موفقیت و پیشرفت در ذهنتان تشکیل دهید. به این ترتیب دید خود را در رابطه با زندگیتان تغییر خواهید داد و آینده را از نو تعریف می‌کنید.

تمامی این نکات باعث می‌شوند که شما ذهنیت تازه‌ای درباره زندگی و مخصوصا خودتان پیدا کنید. اتفاقی که دید شما را نسبت به زندگی تغییر می‌دهد و خوشبختی و سعادت شما را پایه‌گذاری می‌کند. البته پیشنهاد من این است که با توجه به سنگین بودن کتاب اصلی، حتما خلاصه کتاب اضطراب موقعیت اجتماعی را هم از انتهای همین مقاله دانلود و مطالعه کنید. با این کار شما بهتر از قبل مطالب پیچیده این کتاب را درک و یاد می‌گیرید.

 

نظر هوش برتر ایرانیان درباره این کتاب

اضطراب منزلت

اضطراب موقعیت از آن دست کتاب‌هایی است که به درد همه بزرگسالان، مخصوصا جوان‌ها می‌خورد. این کتاب نکته مهمی را به ما آموزش می‌دهد: خودت را درگیر حرف مردم نکن! متاسفانه علیرغم فوایدی که فراگیر شدن کتاب‌ها و دوره‌های موفقیت در ابتدا داشتند، امروزه این ابزارها باعث به وجود آمدن اضطراب موقعیت در افراد شده‌اند. مثلا من دوستی دارم که مدام خودش را با افراد موفق و ثروتمند همسن و سالش مقایسه می‌کند و بابت هم سطح نبودن با آن‌ها خود را سرزنش می‌کند. در حالی که شرایط زندگی او با آن‌ها کاملا متفاوت بوده است.

آلن دو باتن این نکته را در کتاب اضطراب موقعیت به خوبی بیان می‌کند. مخاطب با مطالعه این کتاب درمی‌یابد که عدم موفقیت لزوما به معنای شکست نیست. او همچنین با استفاده از تجربیات خود نکاتی گران‌بها برای کنترل و مقابله با این تفکر سمی را هم در اختیار ما قرار می‌دهد. در نهایت امتیاز هوش برتر ایرانیان به این کتاب 4.2 از 5 است. امیدواریم شما هم با مطالعه خلاصه کتاب اضطراب موقعیت یا همان اضطراب منزلت نظر خود را درباره آن با ما به اشتراک بگذارید.


پیشنهادی: معرفی و خلاصه کتاب هنر ظریف بی‌خیالی 


 

جمع بندی + دانلود خلاصه کتاب اضطراب موقعیت

همانطور که دیدید، گاهی اوقات فکر کردن به صحبت‌ها و افکار سایر مردم نتیجه‌ای جز اضطراب و نگرانی بی‌مورد برای ما ندارد. پیشنهادمان این است که حتما با کلیک بر روی لینک زیر این کتاب را دانلود و مطالعه کنید. آنگاه خواهید دید که همین تغییر ذهنیت ساده درباره خودتان تا چه اندازه می‌تواند زندگی شما را بهتر کند.

 

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت یا جایگاه اجتماعی

معرفی و خلاصه کتاب اضطراب موقعیت اثر آلن دو باتن

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن