H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای
معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای

فهرست مطالب

معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای ؛یک زندگی طولانی و شاد

فهرست مطالب

زندگی سالم، دراز مدت و با کیفیت، سه چیزی که تقریبا همه ما به دنبال آن هستیم. اما چند نفر ما توانسته‌ایم به چنین زندگی‌ای نزدیک شویم؟ اصلا آیا واقعا بلدیم برای رسیدن به این هدف چه کار کنیم؟ خب، خوشبختانه اگر ما چنین چیزی را بلد نیستیم، ژاپنی‌ها در آن استادند. در این مقاله قرار است به سراغ معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای برویم. ایکیگای در زبان ژاپنی به معنای نیروی الهام بخش و انگیزه دهنده است. چیزی که به ما این را القا می‌کند که رسالت خاصی در این دنیا داریم و برای رسیدن به آن باید نهایت تلاش خود را انجام دهیم. چیزی شبیه به آنچه در کتاب درباره معنی زندگی خواندیم، با این تفاوت که پیروی از فلسفه ایکیگای ما را به سمت عمری طولانی‌تر هدایت می‌کند. حال بیایید بیشتر با این کتاب آشنا شویم.

درباره نویسندگان کتاب

هکتور گارسیا پوگسِروِر  در هر دو کشور اسپانیا و ژاپن شهروند است. او در فرهنگ ژاپنی تخصص دارد و کتابی با عنوان دیوانه‌ای در ژاپن  نیز نوشته است. فرانسیس میرایِس  نویسنده‌ی کتاب‌های پرفروش عشق با حروف کوچک  و وابی سابی  است. کتاب ایکیگای در ایران توسط چند مترجم ترجمه شده است. در بین این ترجمه‌های می‌توانیم به ترجمه گلی نژادی اشاره کنیم که نشر ثالث آن را منتشر کرده است.

راز دستیابی به ایکیگای چیست؟

معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای

همانگونه که گفتیم، ایکیگای یعنی همان دلیل و هدف ما از زندگی. اما این رسالت را چگونه می‌توانیم پیدا کنیم؟ اگر نظر ساکنین روستایی در ژاپن که بیشترین افراد صد ساله دنیا در آن زندگی می‌کنند را بخواهید، آن‌ها به شما خواهند گفت که ایکیگای رمز و رازی است که شما را به سمت زندگی شادتر و طولانی‌تر هدایت می‌کند. ایکیگای همان دلیلی است که شما به شوق آن هر روز صبح از خواب بیدار می‌شوید. شاید برای همین است که خیلی از ژاپنی‌ها هیچوقت بازنشسته نمی‌شوند. راستش را بخواهید هیچ کلمه‌ای معادل بازنشستگی در زبان ژاپنی وجود ندارد. اهالی این روستا اعتقاد دارند که برای افزایش طول عمر، باید تا آخرین لحظه فعال باقی بمانند.

آن‌ها باور دارند تنها زمانی می‌توانیم عمر درازی داشته باشیم که بتوانیم از آنچه انجام می‌دهیم لذت ببریم. این افراد راز و رمز پیدا کردن رسالتشان را در یک چیز می‌دانند، خوشحالی ناشی از همیشه مشغول بودن.

نویسندگان این کتاب برای نگارش آن سعی کردند تا با مصاحبه از افراد حاضر در این روستا، راز سلامتی و طول عمر آن‌ها را پیدا کنند. روستایی که بیشترین درصد افراد صد سال و بیشتر در آن زندگی می‌کنند. برای همین هم این کتاب نکات بسیار مهمی در اختیار ما می‌گذارد. از رژیم غذایی آن‌ها گرفته تا فعالیت‌های بدنیشان. از شغل آن‌ها تا نحوه ارتباط برقرار کردنشان در اجتماع همگی در خلاصه کتاب ایکیگای جمع آوری شده‌اند. مهمتر از همه شما می‌توانید با مطالعه این خلاصه کتاب پرده از راز عمر طولانی آن‌ها بردارید. به علاوه، این کتاب به شما راهکارهایی را می‌آموزد تا بتوانید ایکیگای خود را پیدا کنید. البته، اگر به دنبال زندگی طولانی و شاد هستید.


همچنین بخوانید: فواید سحرخیزی کدامند؟


 

ایکیگای چه چیزهایی را در بر می‌گیرد؟

کتاب اصلی

به طور کلی آنطور که در خلاصه کتاب ایکیگای هم می‌خوانیم، ایکیگای 8 شاخه مختلف را در برمی‌گیرد. این 8 شاخه تقریبا تمام چیزهایی که یک فرد برای زندگی نیاز دارد را در بر می‌گیرد. حال بیایید نگاه کوتاهی به این 8 شاخه بیندازیم:

 • چیزهایی که دوست دارید.
 • ماموریتی که در زندگی دنبال می‌کنید.
 • آنچه دنیا به آن نیاز دارد.
 • احساس وظیفه شما.
 • چیزهایی که به پاس آن‌ها می‌توانید پول دریافت کنید.
 • حرفه و شغلی که در زندگی دارید.
 • هر چیزی که در آن مهارت و تبحر دارید.
 • شور و اشتیاق شما به رشد و پیشرفت و زندگی سالم.

  

‌تمامی این موارد می‌توانند ایکیگای یا رسالت شما در زندگی را مشخص کنند. هرکدام از ما وقتی هدف و رسالت مشخصی در زندگی داشته باشیم، می‌توانیم زندگی بهتری را تجربه کنیم. از تصمیم‌گیری‌های بهتر گرفته تا اولویت‌بندی مسائل مختلف زندگی. از شناخت خود و اطرافیان و کارهایی که باید برای بهتر شدن انجام دهیم تا مقابله با افکار منفی همگی در فلسفه ایکیگای حضور داشته و خودنمایی می‌کنند.

 

چرا پیدا کردن ایکیگای مهم است؟

این اولین بار نیست که موضوع ایکیگای توسط افراد و دانشمندان بررسی می‌شود. درواقع سال‌ها است که آن‌ها بعد از تحقیقات به این نتیجه رسیدند که پیدا کردن هدف و رسالت اصلی در زندگی می‌تواند به افراد کمک کند تا بیشتر و شادتر زندگی کنند. برای مثال آنها تصمیم گرفتند تا 7 نفر از ساکنین روستای کیوتانگو را از صبح تا شب مورد بررسی قرار دهند. تمامی این 7 نفر سنی بین 90 تا 100 سال داشتند. هدف محققان این بود که ببینند این افراد تا چه اندازه به هم شبیهند. در پایان همان روز هم چکاپ معمول و آزمایش خون از آن‌ها گرفته می‌شد.

چیزی که محققان را شگفت زده کرد میزان بالای  هورمون DHEA در خون آن‌ها بود. هورمونی که به “هورمون طول عمر” هم مشهور است. اما این پایان کار نبود. آن‌ها وقتی با دقت به یک روز این افراد نگاه کردند، متوجه سایر تشابهات نیز شدند. تمام این افراد هر روز یک سرگرمی را دنبال می‌کردند که به شدت به آن علاقه‌مند بودند. مثلا خانمی که در اواخر دهه 90 سالگی زندگی خود بود، عادت داشت هر روز نقاب‌های سنتی ژاپنی درست کند. یا آقای دیگری که در همین سن و سال به نقاشی کردم علاقه داشت. حتی سرگرمی یکی از آن‌ها هم ماهیگیری بود.

تمام این فعالیت‌ها در کنار سایر عوامل مانند دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب باعث شده بود که این روستا بیشترین درصد افراد بالای صد سال را درون خود جای دهد. پس اگر شما هم به دنبال یک زندگی شاد و طولانی هستید، ایکیگای همان فلسفه‌ای است که در زندگی باید دنبال کنید. 


همچنین بخوانید: فواید ذهن آگاهی و مدیتیشن


 

بخش‌هایی از خلاصه کتاب ایکیگای

معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای 2

بسیاری از ژاپنی‌ها عقیده دارند که هر کسی ایکیگای یا سرنوشتی دارد؛ اینکه به دنیا آمده تا به کمال برسد.

در واقع به همان شکل که یک زندگی کم‌تحرک به جسم و عواطف شما صدمه می‌زند، نبود فعالیت‌های ذهنی ارتباطات عصبی شما را ضعیف خواهد کرد. به همین دلیل مهم است که به روش‌های مختلف از مغز خود کار بکشید.

استراحت زیاد و دوری از عوامل استرس‌زا برای سلامت شما مفید هستند، اما سرانجام به جایی خواهید رسید که به یک فعالیت یا سرگرمی محتاج می‌شوید تا توجه‌تان را بر آن متمرکز کنید.

با پیوند دادن علاقه‌ی خود با مسیرهای نو و هیجان‌انگیز می‌توانید باری دیگر غرقگی را تجربه کنید.

هوشمندانه این است که از داشته‌های خود لذت ببرید. صدساله‌ها بیان می‌کنند که اگر چنین کاری کنید، خیلی زود متوجه خواهید شد که بیشتر از آنچه فکرش را می‌کنید در اختیار دارید.

مردم اوکیناوا برای قوی‌تر کردن چای سبز معجزه‌گر، گل یاس را هم به آن اضافه می‌کنند.  این گیاه دستگاه گردش خون را تقویت کرده و عملکرد سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد.

تحرک داشتن برای دستیابی به یک زندگی شاد و طولانی ضروری است. حتماً هم قرار نیست تحرکی بسیار شدید باشد.

راز عمر طولانی ساکنان این جزیره در یک کلام خلاصه می‌شود: ایکیگای. ایکیگای یعنی دلیل شما برای زندگی کردن، یعنی انگیزه‌ی درونی شما برای فعالیتی حرفه‌ای و خاص.

فلسفه

سرفصل‌ها خلاصه کتاب ایکیگای

شاید خواندن سرفصل‌های این خلاصه کتاب شما را بیشتر ترغیب کند تا آن را بخوانید. این سرفصل‌ها عبارتند از:

 1. ژاپنی‌ها چه چیزهایی درباره‌ی یک زندگی شاد و طولانی به ما می‌آموزند.
 2. یکی از اهداف اصلی زندگی، کشف راز عمر طولانی است.
 3. ذهن فعال و اضطراب کم، کلید دستیابی به یک زندگی طولانی هستند.
 4. روش درمانی موریتا که روشی سخت و فشرده است، به مردم ژاپن در غلبه بر استرس کمک می‌کند.
 5. غرق شدن در یک فعالیت به شما در جوان ماندن کمک می‌کند.
 6. چند توصیه‌ی ساده از قدیمی‌ها می‌تواند عمر شما را طولانی‌تر کند.
 7. اساس رژیم غذایی جادویی اوکیناوا، وعده‌های غذایی سبک و متنوع است.
 8. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان برای جوان‌سازی و عمر طولانی ضروری هستند.
 9. تحرک، حتی به ساده‌ترین شکل ممکن، اساس یک زندگی طولانی را شکل می‌دهد.

متن اصلی

این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به دنبال افزایش طول عمرتان هستید، شاید راه‌های زیادی برای آن پیدا کنید. اما به نظرتان چند مورد از آن‌ها همزمان با افزایش عمرتان، شور و نشاط را هم به آن اضافه می‌کنند؟ ایکیگای فلسفه‌ای است که به زندگی شما معنا می‌دهد و در کنار آن مدیریت ذهن را به شما می‌آموزد. برای همین هم این معنا با تزریق نشاط لحظه لحظه زندگی شما را شادتر می‌کند و تا روزی که زنده هستید حداقل می‌توانید از زندگی‌تان لذت ببرید. پس اگر تمام این موارد را با هم می‌خواهید، حتما خلاصه کتاب ایکیگای را مطالعه کنید. 

سخن پایانی + دانلود خلاصه کتاب ایکیگای

میل به جاودانگی و زندگی ابدی از قدیم در ما انسان‌ها وجود داشته است. اما شاید هیچکس مثل ژاپنی‌ها نتوانسته به این موضوع جامه عمل بپوشاند. ایکیگای فلسفه‌ای است که شما را نه به سوی جاودانگی، بلکه به سوی عمری طولانی و پر نشاط هدایت می‌کند. پیشنهاد ما این است که با مطالعه خلاصه کتاب ایکیگای کمی از دنیای پر استرس اطرافتان فاصله بگیرید و زندگی آرام و شادی را تجربه کنید. مطمئن باشید که این توصیه تا حد زیادی زندگی شما را دگرگون می‌کنند. 

اینجا
معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای

معرفی و خلاصه کتاب ایکیگای ؛یک زندگی طولانی و شاد

به این کتاب امتیاز دهید :

[kkstarratings] [ratings]

دیگر خلاصه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن