H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؟

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؟

مشخصات:

دانلود فایل :

مدت زمان مطالعه:

فهرست مطالب

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؟

فهرست مطالب

ز گهواره تا گور، مطالعه کن! یکی از بهترین خصوصیاتی که یک فرد می‌تواند داشته باشد، کتابخوان بودن است. مطالعه کردن از همان سنین پایین نه تنها باعث بهبود عملکرد مغز کودکان می‌شود، بلکه در شکل گیری شخصیت آن‌ها نیز تاثیرگذار است. اما انتخاب کتاب مناسب برای کودکان یکی از چالش‌هایی است که ما باید با آن‌ها روبرو شویم. در واقع اگر ما انتخاب درستی داشته باشیم، می‌توانیم شانس موفقیت کودک را در آینده افزایش دهیم. البته عکس این قضیه هم ممکن است اتفاق بیفتد. اما آیا ما و والدینمان هیچوقت یاد گرفتیم چگونه کتاب مناسب برای کودکان انتخاب کنیم؟

در این مقاله قصد داریم شما را با نکاتی مهم درباره انتخاب کتاب برای کودکان آشنا کنیم. بعد از معرفی بهترین رمان های نوجوانان، حالا نوبت آن است که بفهمیم چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم و در اختیارشان قرار دهیم. پس بیایید با هم این نکات ارزشمند را یاد بگیریم. 


مقاله مرتبط: فواید کتابخوانی برای کودکان


 

چرا باید بدانیم چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؟

کودک کتابخوان

سوالی که در ذهن بسیاری از ما به وجود می‌آید این است که اصلا دانستن چنین چیزی چه اهمیتی دارد؟ در واقع خیلی از ما هنوز نمی‌دانیم انتخاب کتاب مناسب برای کودکان چه تاثیراتی بر روی آن‌ها می‌گذارد. برای درک بهتر این موضوع بد نیست بدانید وقتی ما کتابی را به فرزند خود یا هر کودک دیگری هدیه می‌دهیم یا آن را برایش انتخاب می‌کنیم، این کار ما ۳ پیام را به او منتقل می‌کند. در واقع هر یک از این پیام‌ها نه تنها می‌تواند بر روی آینده کودک تاثیر بگذارد، بلکه حتی ممکن است نوع ارتباط ما را با آن‌ها دستخوش تغییر کند. اما این پیام‌ها کدامند؟ بیایید با هم ببینیم:

پیام اول:

اولین پیامی که یک کودک از این کار دریافت می‌کند در مورد خود اوست. او به محض دریافت کتاب و خواندنش به این فکر می‌کند که شما چه قصد و پیامی داشته‌اید که سعی کردید آن را با هدیه دادن این کتاب به او، پیامتان را منتقل کنید. از موضوع کتاب گرفته تا خط داستانی و حتی درجه بندی سنی کتاب همگی می‌توانند حامل پیام‌های واضح و روشنی برای کودک باشند. مثلا اگر به یک کودک ۱۰ ساله کتابی هدیه بدهید که مناسب کودکان ۵ ساله است، ممکن است برداشت او از این کار شما این باشد که وی را دست کم گرفته‌اید. یا اگر کتابی که برای کودک انتخاب می‌کنید با رویاهای او همخوانی داشته باشد، متوجه می‌شود که شما به او ایمان دارد.

پیام دوم:

دومین پیام اما در مورد خود شماست. بسیاری از ما سعی می‌کنیم که حرف‌های خود را در قالب هدایا، نوشته‌ها یا حتی کتاب‌ها به طرف مقابل خود بزنیم. البته گاهی اوقات این قصد را نداریم اما وقتی که فرد مقابل کتابی که به او هدیه دادیم را مطالعه می‌کند، متوجه افکار و اندیشه‌ها و حرف‌های ما خواهد شد. کودکان هم دقیقا همینطور هستند. در واقع آن‌ها وقتی کتابی که برایشان انتخاب کردید را می‌خوانند، بلافاصله به این فکر می‌کنند که خود شما تا چه اندازه به نوشته‌های درون آن اعتقاد و باور دارید.

پیام سوم:

آخرین و شاید مهمترین پیامی که کودک از کتاب انتخاب شده دریافت می‌کند، در مورد رابطه شما است. این یعنی خیلی وقت‌ها ممکن است کتابی که ما برای کودک انتخاب می‌کنیم، بازتاب رابطه ما با او باشد. مثلا اگر به هر دلیل ارتباط شما با کودک شکرآب است، خرید یک کتاب جذاب شاید بتواند ذهنیت او را نسبت به رابطه شما با هم تغییر دهد. البته برعکس این موضوع هم ممکن است رخ دهد. همچنین وقتی شما هیچ کتابی برای او نخرید، احتمالا این پیام را به او رسانده‌اید که اهمیتی زیادی به او نمی‌دهید.


همچنین بخوانید: انتخاب کتاب برای هدیه


 

مزایای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان

اما حال که متوجه شدیم دانستن اینکه چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم تا چه اندازه مهم است، نوبت به آن می‌رسد تا بفهمیم این کار چه فوایدی برای ما و کودکانمان دارد.

 1. اولین فایده این کار بهبود روابط بین شما و کودک است. هر چه در انتخاب دقیق‌تر باشید و از نکاتی که در این مقاله آموزش می‌دهیم استفاده کنید، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید. اینگونه فرزندتان درک می‌کند که شما تا چه میزان برای وی ارزش قائل هستید.
 2. مزیت دوم این است که شما با انجام دادن اصولی این کار می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا به مطالعه عادت کنند. از آن‌جا که کودکان نمی‌دانند چگونه کتابخوان شویم، این نکته می‌تواند به مرور عادت مطالعه را در آن‌ها پدید آورد.
 3. فایده سوم این کار کمک به جهان‌بینی و جهان شناسی بیشتر کودکان است. هرچه شما کتاب‌های مناسب‌تری را انتخاب کنید، احتمال رشد و پیشرفت و بهبود جهان‌بینی او افزایش می‌یابد. این موضوع بر روی شکل‌گیری هویت و شخصیت آینده کودک تاثیر مستقیم و زیادی دارد.
 4. چهارمین مزیت این است که شما می‎‌توانید با انتخاب کتاب مناسب برای کودکان آن‌ها را سرگرم کنید. بازی‌های کامپیوتری و فضای مجازی بخش زیادی از زندگی کودکان امروز را پر کرده‌اند. اما شما می‌توانید با انتخاب مناسب کتاب، آن‌ها را تشویق به کتابخوانی کنید و این کار را به یک سرگرمی برای آن‌ها تبدیل کنید.

 

سوالاتی که بهتر است قبل از انتخاب کتاب برای کودکان از خودتان بپرسید

انتخاب کتاب برای کودکان

قبل از اینکه هر تصمیمی بگیرید، بهتر است این 4 سوال را از خودتان بپرسید. پاسخ دادن به این 4 سوال می‌تواند انتخاب کتاب را برای شما به مراتب ساده‌تر کند:

سوال اول: آیا این کتاب برای سن کودک من مناسب است؟

کودکان در سنین مختلف کتاب های گوناگونی را دوست دارند. درست مثل خود ما. پس اینکه کتابی که انتخاب می‌کنید مناسب سن کودک شما باشد بسیار مهم است. اگر کودک شما سن کمی دارد، احتمالا کتب‌هایی که برای آن‌ها جنبه سرگرمی دارند و پر از تصاویر مختلف هستند برایشان جذابترند. پس بهتر است سراغ آن‌ها بروید. در حالی که اگر کودک 10-11 ساله‌ای دارد، احتمالا این کتاب‌ها را بچه گانه می‌داند. یادتان باشد انتخاب کتاب مناسب سن کودکان بسیار اهمیت دارد. پس آن را اصلا ساده نگیرید.

سوال دوم: کودک من چه چیزی از این کتاب یاد می‌گیرد؟

این مهمترین سوالی است که قبل از انتخاب یک کتاب باید از خودتان بپرسید. کتاب‌ها از کودکی تا بزرگسالی بهترین منبع برای یادگیری ما هستند. پس اینکه از همان ابتدا کتابی برای کودکانتان انتخاب کنید که بتواند چیز مفیدی به آن‌ها یاد دهد بسیار مهم است. از یادگیری رنگ‌ها گرفته تا اشکال هندسی و حیوانات (اگر کودک خردسال یا کوچکی دارید). حتی کتاب‌های دایره‌المعارف و دانستنی‌ها هم می‌توانند علاوه بر جذاب بودن، کودکان را با بخش‌های متفاوتی از جهان هستی آشنا کنند. البته لازم نیست تک تک کتاب‌هایی که برای کودکانتان تهیه می‌‌کنید چنین شرایطی داشته باشند. یادتان نرود که ادبیات از گذشته منبع خوبی برای سرگرمی ما بوده است. پس از کتاب‌های داستانی غافل نشوید. مطالعه داستان آن هم در سنین کودکی می‌تواند نقش بسیار پررنگی را در افزایش خلاقیت کودکان ایفا کند.   

سوال سوم: آیا محتوای کتاب به درد زندگی کودک من می‌خورد؟

با بزرگتر شدن کودکانمان، نقش کتاب در زندگی آن‌ها پررنگ تر می‌شود. پس اینکه محتوای کتاب تاثیر مثبتی بر روی زندگی آن‌ها داشته باشد بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. یک انتخاب خوب کتاب برای کودکانمان می‌تواند کتاب های زندگینامه باشد. مطالعه زندگینامه انسان‌های بزرگ می‌تواند آن‌ها را چالش‌هایی که احتمالا در ادامه زندگی با آن‌ها روبرو می‌شوند آماده کند.

سوال چهارم: آیا کودک من محتوای این کتاب را دوست خواهد داشت؟

یکی از دلایلی که تقریبا هیچ کدام از کودکان به زور ما کتابخوان نمی‌شوند همین اشتباه است. احتمالا شما هم جزو آن والدینی هستید که کتاب‌هایی را برای کودکتان می‌خرید که خودتان دوستشان دارید. اما آیا تا به حال شده از خودتان بپرسید “آیا بچه من هم این کتاب را دوست دارد؟” کودکان هم مانند خود شما سلیقه و علایقی دارند. پس قبل از انتخاب کتاب برای کودکان حتما سلیقه آن‌ها را هم در نظر بگیرید. البته، فراموش نکنید که کتاب مورد نظر شما بهتر است با معیارهایی که در سه سوال قبلی مطرح کردیم همخوانی داشته باشد.

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم

اما برای اینکه بتوانیم انتخاب مناسبی داشته باشیم، باید برخی نکات را در نظر بگیریم. توجه به این نکات باعث می‌شود کتابی که برای کودکان تهیه می‌کنیم تمامی ویژگی‌‎های لازم را داشته باشد. اگر این 4 سوال نتوانست به شما کمک کند که بفهمید چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم نوبت به آن می‌رسد که از چند معیار دیگر برای انتخاب کتاب کودکان کمک بگیریم. به این ترتیب می‌توانیم روی فواید کتابخوانی در کودکان حساب کنیم. اما این نکات کدامند؟ بیایید آن‌ها را با هم بررسی کنیم:

۱- توجه به سلایق کودکان

یکی از اشتباهات برخی والدین این است که بدون توجه به سلیقه کودکان خود، برای آن‌ها کتاب تهیه می‌کنند. نتیجه این است که کودکان چنین کتاب‌هایی را نمی‌خوانند. برای اینکه پول خود را اینگونه هدر ندهیم، بهتر است که از همان ابتدا به سلایق کودکان توجه داشته باشیم. اجازه ندهید کودکتان احساس کند خودش اجازه انتخاب کتاب را ندارد. سعی کنید همیشه هنگام خرید کتاب او را همراه خود ببرید. این کار نه تنها به او حس استقلال می‌دهد، بلکه باعث می‌شود کتاب‌هایی را انتخاب کنید که خود کودک مایل به خواندن آن‌ها است. در نتیجه احتمال اینکه آن را نیمه کاره رها کند بسیار کم است.

البته، یادتان باشد قبل از تصمیم به خرید کتاب گرفتن، 4 سوالی که در اول مقاله درباره آن‌ها حرف زدیم را یکبار درون ذهنتان دوره کنید.مثلا اگر کودک شما به حیوانات علاقه دارد، کتاب‌هایی با این موضوع برای او تهیه کنید. یا اگر عاشق موجودات فضایی است، کتابی مانند فضانورد کوچولو را برایش تهیه کنید.

۲- جنبه آموزشی کتاب

کتاب خواندن به تنهایی فواید بسیاری برای ما دارد، به خصوص اگر از کودکی آغاز شود. اما علاوه بر تاثیر مطالعه بر مغز، کتاب‌هایی که ما و کودکانمان می‌خوانیم باید حاوی مطالب آموزنده‌ای نیز باشند. پس حتما سعی کنید هنگام انتخاب کتاب برای کودکان خود، به جنبه آموزشی آن‌ها نیز توجه کنید. البته قرار نیست که حتما کتابی که تهیه می‌کنید پر از پرسش و پاسخ علمی و مدرسه‌ای باشد. شما حتی می‌توانید با خریدن کتاب‌هایی که به برخی ویژگی‌های درونی او اشاره می‌کنند به رشد شخصیتی کودک نیز کمک کنید. مثلا کتاب “چه خوبه که با بقیه فرق داری” که در مقاله کتاب برای افزایش اعتماد به نفس معرفی کردیم، به زبانی ساده این مفهوم را برای کودک توضیح داده است. علاوه بر این کتاب‌های ضرب المثل و حکایت‌ها نیز می‌توانند برای کودکان جذاب و آموزنده باشند.

کتاب خواندن کودک

۳- رده سنی کتاب

همانطور که می‌دانید چند سالی است که در کشور ما کتاب‌ها بر اساس محتوا، نثر و موضوع به رده‌های سنی مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای همین هم بهتر است کتابی را انتخاب کنید که رده سنی آن با سن کودک شما همخوانی داشته باشد. این کار فواید زیادی برای شما و کودک دارد. نخست اینکه باعث می‌شود کودک خیلی زود از مطالعه زده نشود، چراکه خواندن متن کتاب برای او مشکل نیست. دوم اینکه این رده بندی سنی کمک می‌کند تا کودک با برخی مطالب به ترتیب و در زمان مناسب آشنا شود.

خوشبختانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سال‌ها است که کتاب‌های خود را بر اساس گروه بندی سنی خاصی منتشر می‌کند. این گروه بندی سنی می‌تواند شما را هدایت کند تا کتاب مناسبی را برای کودک خود انتخاب کنید. در واقع علاوه بر محتوای کتاب، میزان دشواری متن هم در این گروه بندی سنی لحاظ شده است. پس شما می‌توانید با خیال راحت به آن اعتماد کنید. بر طبق ویکی‌پدیا این گروه سنی به شکل زیر است:

 •  الف: آمادگی و سال اول دبستان
 •  ب: سال‌های دوم و سوم دبستان
 •  ج: سال‌های چهارم، پنجم و ششم دبستان
 •  د: هفتم و هشتم و نهم راهنمایی
 •  ه: دهم و یازدهم و دوازدهم دبیرستان

 

۴- حجم و اندازه کتاب

نکته دیگری که برای دانستن اینکه چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم باید بدانیم، حجم کتاب است. کودکان عموما خیلی به خواندن کتاب‌های حجیم علاقه ندارند. علاوه بر این کتاب‌های قطور بار روانی بیشتری بر روی دوش کودکان می‌گذارد. سعی کنید کتاب‌هایی را انتخاب کنید که حجم کم و معقولی داشته باشند تا کودکان برای مطالعه آن‌ها دچار مشکل نشوند.

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم مصور

۵- کتاب‌های مصور

ذهن ما بیشتر از آنچه فکر را بکنید به تصاویر علاقه دارد. برای همین هم تصاویر بهتر در حافظه تصویری ما ثبت می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین معیارهای یک کتاب کودک جذاب تصاویر آن است. هرچه یک کتاب تصاویر جذاب‌تری داشته باشد، احتمال اینکه فرزند شما از آن خوشش بیاید بیشتر است. به علاوه تصاویر می‌توانند نقش بسیار پررنگی را در انتقال مطالب ایفا کنند. در واقع حافظه تصویری ما انسان‌ها بسیار قوی‌تر از حافظه متنی ما است. پس حتما برای شروع کتاب‌هایی را انتخاب کنید که تصاویر جذاب و مناسبی برای کودکتان دارند. این کار همچنین به تقویت حافظه کودکان نیز کمک می‌کند. 

کودکان نیز دقیقا از همان کودکی به تصاویر علاقه بیشتری دارند. پس تعجبی ندارد اگر خواندن کتاب‌های مصور را ترجیح بدهند. البته خوشبختانه بیشتر کتاب‌ها در این سنین حاوی تصاویر رنگی و جذاب هستند. شما حتی می‌توانید برای کودکانی که به مرز نوجوانی نزدیک می‌شوند از کمیک بوک‌ها استفاده کنید. کمیک بوک‌ها که از انواع ژانر کتاب به حساب می‌آیند معمولا داستان‌های جذابی دارند که کودکان را به مطالعه ترغیب می‌کنند.

 

۶- نویسنده کتاب

ششمین نکته‌ای که هنگام انتخاب کتاب مناسب برای کودکان باید به آن توجه داشت، نویسنده کتاب است. همانطور که وقتی به دنبال انتخاب کتاب برای خودمان هستیم، به سراغ بهترین نویسندگان زن و مرد می‌رویم، بهتر است که برای انتخاب کتاب کودکمان هم همینقدر حساسیت به خرج دهیم. نویسندگان زیادی چه ایرانی و چه خارجی هستند که در زمینه ادبیات کودکان و نوجوانان فعالیت دارند. مسلما کتاب‌هایی که آن‌ها می‌نویسند می‌تواند علاوه بر جذابیت، نکات آموزنده بیشتری هم برای کودکان شما داشته باشد.حتما قبل از تهیه کتاب اطلاعاتی در مورد نویسنده آن به دست آورید. برخی نویسندگان سال‌ها است که برای کودکان می‌نویسند. از این رو کاملا با ساختار ذهنی آن‌ها آشنا بوده و می‌توانند انتخاب بهتری برای شما باشند.

همچینینخوشبختانه معمولا کتاب‌های خوب حوزه نوجوانان و کودکان پرفروش هستند. برای همین هم شما همیشه تعدادی کتاب برای انتخاب خواهید داشت. شما می‌توانید با مراجعه به لیست کتاب‌های پرفروش، کار خودتان را راحت کنید.

نکته مهم

حتی اگر کودکانتان قادر نیستند کتاب بخوانند، شما اینکار را برایشان انجام دهید. بر اساس تحقیقات، کتاب خواندن برای کودکان نه تنها در آینده مطالعه کردن را برای آن‌ها آسانتر می‌کند، بلکه موجب بهبود مهارت‌های شناختی کودکان نیز خواهد شد. 

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان را به خود آن‌ها واگذار کنید

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان

اگر هنوز هم در پاسخ به سوال چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ناتوان ماندید، می‌توانید این کار را به خود آن‌ها واگذار کنید. البته برای چنین کاری کودکان شما نباید سن پایینی داشته باشند. اگر کودک شما این شرط را دارد، واگذار کردن انتخاب کتاب به خود آن‌ها می‌تواند فوایدی هم برای آن‌ها داشته باشد که عبارتند از:

 • بهبود قدرت تصمیم‌گیری: وقتی از همان سنین کودکی انتخاب کردن را به عهده خود کودکان بگذاریم، به مرور زمان قدرت تصمیم‌گیری آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت. این کار به بهبود اعتماد به نفس آن‌ها نیز کمک می‌‎کند.
 • تفکر نقاد: مطالعه به تنهایی می‌تواند به کودک بهتر فکر کردن را بیاموزد. اما وقتی از او بپرسیم چرا یک کتاب را انتخاب کرده، خود این پرسش باعث بهبود تفکر نقاد در او خواهد شد.
 • پیشرفت شخصیتی: نکته آخر این است که وقتی کودکان کتابی را خود انتخاب کنند و بخوانند، با شخصیت‌ها و داستان ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. حس همدلی، غم، شادی یا سایر احساسات وقتی در کودکان برانگیخته شوند، به مرور می‌تواند موجب پیشرفت شخصیتی آن‌ها شود.

رایگان ببینید: فیلم کارگاه آموزشی تفکر نقادانه


7 کتاب مناسب که می‌توانید برای کودکان انتخاب کنید

در این بخش 7 کتاب جذاب برای کودکان در سنین مختلف را به شما معرفی می‌کنیم. این کتاب‌ها هر یک می‌توانند کودکان را با بخش‌های مختلفی از زندگی آشنا کنند. البته تمرکز ما بیشتر روی کتاب‌های آموزشی است، چرا که پیدا کردن کتاب‌های داستانی خوب برای بچه‌ها کار دشواری نیست. پیشنهاد می‌کنیم با توجه به سن کودک خود، کتاب‌های این فهرست را برای او تهیه کنید.

 

1- درخت بخشنده، شل سیلوراستاین

درخت بخشنده انتخاب کتاب برای کودکان

یکی از مشهورترین آثار ادبیات کودکان که توسط یکی از بهترین نویسندگان این گروه سنی نوشته شده است. این کتاب برای تمام کودکان بالای هفت سال مناسب است و فرهنگ بخشش و بخشندگی را به کودکان آموزش می‌دهد. البته شلبی (شل سیلوراستاین) سعی کرده تا در این کتاب کوتاه و خواندنی، کودک را با مادر اصلی زمین، یعنی طبیعت هم آشنا کند. داستان این کتاب گرچه کوتاه است، اما می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی ذهنیت کودکان شما بگذارد. مخصوصا کودکانی که سن کمتری دارند. درخت بخشنده در ایران توسط هایده کروبی ترجمه شده و نشر نردبان آن را منتشر کرده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

2-  مهمان‌های ناخوانده

داستان زیبایی که احتمالا همه ما آن را خوانده‌ایم. مهمان‌های ناخوانده داستان مادربزرگ مهربانی است که در یک شب بارانی، حیوان‌های مختلف برای در امان ماندن از شر باران، به منزل او می‌آیند. داستان مهمان‌های ناخوانده علاوه بر اینکه کودک شما را با فوایدی که حیوانات برای ما دارند آشنا کند. این اثر جاودانه فریده فرجام را کانونش پرورش فکری منتشر کرده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

3- پسرک، موش کور، روباه و اسب

برخی اعتقاد دارند این کتاب نسخه جدیدی از اثر مشهور آنتوان دوسنت اگزوپری، شازده کوچولو است. اما به نظر من این کتاب با شاژده کوچولو کاملا متفاوت است. کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب از آن دست کتاب‌هایی است که تمام افراد در تمام سنین می‌توانند بخوانند. این کتاب به کودک درس‌هایی برای زندگی را آموزش می‌دهد. همچنین نقاشی‌ها و متن کوتاه آن باعث می‌شود که کودک با خواندن آن حوصله‌اش سر نرود. این کتاب بیشتر مناسب کودکان یا همان نوجوانان 12 سال به بالا است. سید وحید کریمیان این کتاب چارلی مکسی را ترجمه و نشر میلکان آن را منتشر کرده است.

خرید کتاب از کتاب ایران

4- جناب نارنجی وارد می‌شود

اگر قصد انتخاب کتاب برای کودکان 7 تا 12 سال را دارید، کتاب جناب نارنجی وارد می‌شود انتخابی بسیار جذاب است. داستانی بامزه و فانتزی که تقریبا هر کودکی را جذب خودش می‌کند. پیشنهاد می‌کنم اگر کودکتان به خیال پردازی علاقه‌مند است، این کمیک استریپ بامزه و در عین حال جذاب را برای او تهیه کنید. مخصوصا اینکه بدون شک در بخش‌هایی از این کتاب، کودک شما به فکر کردن وادار می‌شود!

خرید کتاب از کتاب ایران

5- مجموعه 4 جلدی سلام

انتخاب کتاب برای کودکان 4 جلدی

لوکا نوولی نویسنده و کارتونیست مشهور ایتالیایی که سال‌ها است در زمینه کتاب‌های کودکان فعالیت می‌کند، این مجموعه کتاب 4 جلدی را هم برای آن‌ها نوشته و به تصویر کشیده است. این 4 جلد عبارتند از:
سلام، من

 •  زمین هستم
 •  صفر هستم
 •  ربات هستم
 •  زمان هستم

هر یک از این کتاب‌های به شکل کاملا ساده‌ای مطالب علمی و دانستنی را به کودکان ما آموزش می‌دهد. البته محتوای آن بیشتر مناسب گروه سنی ج است. اما سایر کودکان هم می‌توانند از آن استفاده کنند. پیشنهادم این است که اگر دوست دارید کودکتان را با تاریخچه زمین آشنا کنید، حتما به سراغ این 4 جلد بیایید.


همچنین بخوانید: راه‌های افزایش تمرکز در کودکان 


 

6- مجموعه کودکان فیلسوف

فلسفه و سوالات فلسفی از همان کودکی درون ذهن ما وجود دارند. اما خود ما چقدر به آن‌ها اهمیت می‌دهیم؟ مجموعه کتاب‌های کودکان فیلسوف در 8 جلد و به قلم اسکار برنی فیه و تصویرگری رمی کورژن نوشته شده‌اند. این کتاب‌ها به 9 سوال مهم فلسفی که در ذهن هر کودکی شکل می‌گیرد پاسخ می‌دهند. این کتاب برای کودکان 7 سال به بالا مناسب است. در واقع وقتی کودک از همان سنین پایین پاسخ سوالاتش را این چنین می‌گیرد، مهارت‌هایی مثل تفکر نقاد بهتر در او شکل می‌گیرند. نشر شهرتاش این کتاب‌ها را در ایران ترجمه و منتشر کرده است.

 

7- چطور از شر گرگ خلاص شویم؟

چگونه از شر گرگ خلاص شویم

آخرین کتاب پیشنهادی ما هم توسط نشر شهرتاش به چاپ رسیده است. یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که کودکان باید بیاموزند تقویت روحیه جمعی و کار گروهی است. برای همین هم تصمیم گرفتم این کتاب را در لیست پیشنهادی خود قرار دهیم. کلمان شایر، نویسنده و تصویرگر این کتاب به خوبی توانسته این موضوعات را در غالب گوسفندانی که یک به یک طعمه گرگ می‌شوند و دوست دارند از این اتفاق فرار کنند بیان کند. مترجم این کتاب در ایران سپهر رجایی است.

نکته

یکی از اشتباهاتی که برخی والدین انجام می‌دهند محدود کردن انتخاب‌هایی است که کودکشان می‌تواند داشته باشد. به این ترتیب کودک نمی‌تواند آنطور که باید با جهان اطرافش آشنا شود. برای اینکه از چنین اتفاقی جلوگیری کنید، به سراغ انواع کتاب‌ها بروید. البته لازم نیست از همان 8 سالگی برای کودکاتان بهترین کتاب های فلسفی را تهیه کنید! به جای آن بهتر است علاوه بر داستان‌های واقعی، که خودش هم در زندگی روزمره درگیر آن‌ها است، به سراغ کتاب‌های فانتزی و تخیلی هم بروید. این کار به افزایش خلاقیت کودک شما هم کمک بسیاری می‌کند. به علاوه کودک از همان سنین کم با انواع ژانر کتاب آشنا خواهد شد.

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؛ سخن پایانی

انتخاب کتاب برای کودکان چالش‌های خاص خود را دارد. اما اگر بتوانید به کمک نکات گفته شده در این مقاله کتاب مناسبی را برای آن‌ها انتخاب کنید، بدون شک رشد و پیشرفت کودکان خود را تضمین کرده‌اید. در این مقاله سعی کردیم به شما تمام نکاتی که برای انتخاب یک کتاب مناسب برای کودک خود یا دیگران نیاز دارید را به شما آموزش دهیم. پیشنهاد من این است که 4 سوالی که گفته شد را به خاطر بسپارید و قبل از انتخاب نهایی خود حتما آن‌ها را یک بار درون ذهن خود مرور کنید.

فراموش نکنید مطالعه کردن مانند بسیاری از کارها باید با علاقه انجام شود. پس حتی اگر کودک شما میل زیادی به کتاب خواندن نداشت، او را کم کم به مطالعه عادت دهید. سرزنش کردن او هیچ فایده‌ای نداشته و تنها موجب سرخوردگی کودک خواهد شد.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *