چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؟

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؟

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؛ ۶ نکته طلایی

ز گهواره تا گور، مطالعه کن! یکی از بهترین خصوصیاتی که یک فرد می‌تواند داشته باشد، کتابخوان بودن است. مطالعه کردن از همان سنین پایین نه تنها باعث بهبود عملکرد مغز کودکان می‌شود، بلکه در شکل گیری شخصیت آن‌ها نیز تاثیرگذار است. اما انتخاب کتاب مناسب برای کودکان یکی از چالش‌هایی است که ما باید با آن‌ها روبرو شویم. در واقع اگر ما انتخاب درستی داشته باشیم، می‌توانیم شانس موفقیت کودک را در آینده افزایش دهیم. البته عکس این قضیه هم ممکن است اتفاق بیفتد. بعد از معرفی بهترین رمان های نوجوانان، حالا نوبت آن است که بفهمیم چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم و در اختیارشان قرار دهیم. پس بیایید با هم این نکات ارزشمند را یاد بگیریم. 

 

چرا باید بدانیم چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؟

کودک کتابخوان

سوالی که در ذهن بسیاری از ما به وجود می‌آید این است که اصلا دانستن چنین چیزی چه اهمیتی دارد؟ در واقع خیلی از ما هنوز نمی‌دانیم انتخاب کتاب مناسب برای کودکان چه تاثیراتی بر روی آن‌ها می‌گذارد. برای درک بهتر این موضوع بد نیست بدانید وقتی ما کتابی را به فرزند خود یا هر کودک دیگری هدیه می‌دهیم یا آن را برایش انتخاب می‌کنیم، این کار ما ۳ پیام را به او منتقل می‌کند. در واقع هر یک از این پیام‌ها نه تنها می‌تواند بر روی آینده کودک تاثیر بگذارد، بلکه حتی ممکن است نوع ارتباط ما را با آن‌ها دستخوش تغییر کند. اما این پیام‌ها کدامند؟ بیایید با هم ببینیم:

پیام اول:

اولین پیامی که یک کودک از این کار دریافت می‌کند در مورد خود اوست. او به محض دریافت کتاب و خواندنش به این فکر می‌کند که شما چه قصد و پیامی داشته‌اید که سعی کردید آن را با هدیه دادن این کتاب به او، پیامتان را منتقل کنید. از موضوع کتاب گرفته تا خط داستانی و حتی درجه بندی سنی کتاب همگی می‌توانند حامل پیام‌های واضح و روشنی برای کودک باشند. مثلا اگر به یک کودک ۱۰ ساله کتابی هدیه بدهید که مناسب کودکان ۵ ساله است، ممکن است برداشت او از این کار شما این باشد که وی را دست کم گرفته‌اید. یا اگر کتابی که برای کودک انتخاب می‌کنید با رویاهای او همخوانی داشته باشد، متوجه می‌شود که شما به او ایمان دارد.

پیام دوم:

دومین پیام اما در مورد خود شماست. بسیاری از ما سعی می‌کنیم که حرف‌های خود را در قالب هدایا، نوشته‌ها یا حتی کتاب‌ها به طرف مقابل خود بزنیم. البته گاهی اوقات این قصد را نداریم اما وقتی که فرد مقابل کتابی که به او هدیه دادیم را مطالعه می‌کند، متوجه افکار و اندیشه‌ها و حرف‌های ما خواهد شد. کودکان هم دقیقا همینطور هستند. در واقع آن‌ها وقتی کتابی که برایشان انتخاب کردید را می‌خوانند، بلافاصله به این فکر می‌کنند که خود شما تا چه اندازه به نوشته‌های درون آن اعتقاد و باور دارید.

پیام سوم:

آخرین و شاید مهمترین پیامی که کودک از کتاب انتخاب شده دریافت می‌کند، در مورد رابطه شما است. این یعنی خیلی وقت‌ها ممکن است کتابی که ما برای کودک انتخاب می‌کنیم، بازتاب رابطه ما با او باشد. مثلا اگر به هر دلیل ارتباط شما با کودک شکرآب است، خرید یک کتاب جذاب شاید بتواند ذهنیت او را نسبت به رابطه شما با هم تغییر دهد. البته برعکس این موضوع هم ممکن است رخ دهد. همچنین وقتی شما هیچ کتابی برای او نخرید، احتمالا این پیام را به او رسانده‌اید که اهمیتی زیادی به او نمی‌دهید.


همچنین بخوانید: انتخاب کتاب برای هدیه


 

مزایای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان

اما حال که متوجه شدیم دانستن اینکه چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم تا چه اندازه مهم است، نوبت به آن می‌رسد تا بفهمیم این کار چه فوایدی برای ما و کودکانمان دارد.

  1. اولین فایده این کار بهبود روابط بین شما و کودک است. هر چه در انتخاب دقیق‌تر باشید و از نکاتی که در این مقاله آموزش می‌دهیم استفاده کنید، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید. اینگونه فرزندتان درک می‌کند که شما تا چه میزان برای وی ارزش قائل هستید.
  2. مزیت دوم این است که شما با انجام دادن اصولی این کار می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا به مطالعه عادت کنند. از آن‌جا که کودکان نمی‌دانند چگونه کتابخوان شویم، این نکته می‌تواند به مرور عادت مطالعه را در آن‌ها پدید آورد.
  3. فایده سوم این کار کمک به جهان‌بینی و جهان شناسی بیشتر کودکان است. هرچه شما کتاب‌های مناسب‌تری را انتخاب کنید، احتمال رشد و پیشرفت و بهبود جهان‌بینی او افزایش می‌یابد. این موضوع بر روی شکل‌گیری هویت و شخصیت آینده کودک تاثیر مستقیم و زیادی دارد.
  4. چهارمین مزیت این است که شما می‎‌توانید با انتخاب کتاب مناسب برای کودکان آن‌ها را سرگرم کنید. بازی‌های کامپیوتری و فضای مجازی بخش زیادی از زندگی کودکان امروز را پر کرده‌اند. اما شما می‌توانید با انتخاب مناسب کتاب، آن‌ها را تشویق به کتابخوانی کنید و این کار را به یک سرگرمی برای آن‌ها تبدیل کنید.

 

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم

اما برای اینکه بتوانیم انتخاب مناسبی داشته باشیم، باید برخی نکات را در نظر بگیریم. توجه به این نکات باعث می‌شود کتابی که برای کودکان تهیه می‌کنیم تمامی ویژگی‌‎های لازم را داشته باشد. به این ترتیب می‌توانیم روی فواید کتابخوانی در کودکان حساب کنیم. اما این نکات کدامند؟ بیایید آن‌ها را با هم بررسی کنیم:

۱- توجه به سلایق کودکان

یکی از اشتباهات برخی والدین این است که بدون توجه به سلیقه کودکان خود، برای آن‌ها کتاب تهیه می‌کنند. نتیجه این است که کودکان چنین کتاب‌هایی را نمی‌خوانند. برای اینکه پول خود را اینگونه هدر ندهیم، بهتر است که از همان ابتدا به سلایق کودکان توجه داشته باشیم. مثلا اگر کودک شما به حیوانات علاقه دارد، کتاب‌هایی با این موضوع برای او تهیه کنید. یا اگر عاشق موجودات فضایی است، کتابی مانند فضانورد کوچولو را برایش تهیه کنید.

۲- جنبه آموزشی کتاب

کتاب خواندن به تنهایی فواید بسیاری برای ما دارد، به خصوص اگر از کودکی آغاز شود. اما علاوه بر تاثیر مطالعه بر مغز، کتاب‌هایی که ما و کودکانمان می‌خوانیم باید حاوی مطالب آموزنده‌ای نیز باشند. پس حتما سعی کنید هنگام انتخاب کتاب برای کودکان خود، به جنبه آموزشی آن‌ها نیز توجه کنید. البته قرار نیست که حتما کتابی که تهیه می‌کنید پر از پرسش و پاسخ علمی و مدرسه‌ای باشد. شما حتی می‌توانید با خریدن کتاب‌هایی که به برخی ویژگی‌های درونی او اشاره می‌کنند به رشد شخصیتی کودک نیز کمک کنید. مثلا کتاب “چه خوبه که با بقیه فرق داری” که در مقاله کتاب برای افزایش اعتماد به نفس معرفی کردیم، به زبانی ساده این مفهوم را برای کودک توضیح داده است. علاوه بر این کتاب‌های ضرب المثل و حکایت‌ها نیز می‌توانند برای کودکان جذاب و آموزنده باشند.

کتاب خواندن کودک

۳- رده سنی کتاب

همانطور که می‌دانید چند سالی است که در کشور ما کتاب‌ها بر اساس محتوا، نثر و موضوع به رده‌های سنی مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای همین هم بهتر است کتابی را انتخاب کنید که رده سنی آن با سن کودک شما همخوانی داشته باشد. این کار فواید زیادی برای شما و کودک دارد. نخست اینکه باعث می‌شود کودک خیلی زود از مطالعه زده نشود، چراکه خواندن متن کتاب برای او مشکل نیست. دوم اینکه این رده بندی سنی کمک می‌کند تا کودک با برخی مطالب به ترتیب و در زمان مناسب آشنا شود.

۴- حجم و اندازه کتاب

نکته دیگری که برای دانستن اینکه چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم باید بدانیم، حجم کتاب است. کودکان عموما خیلی به خواندن کتاب‌های حجیم علاقه ندارند. علاوه بر این کتاب‌های قطور بار روانی بیشتری بر روی دوش کودکان می‌گذارد. سعی کنید کتاب‌هایی را انتخاب کنید که حجم کم و معقولی داشته باشند تا کودکان برای مطالعه آن‌ها دچار مشکل نشوند.

چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم مصور

۵- کتاب‌های مصور

ذهن ما بیشتر از آنچه فکر را بکنید به تصاویر علاقه دارد. برای همین هم تصاویر بهتر در حافظه تصویری ما ثبت می‌شوند. اما کودکان نیز دقیقا از همان کودکی به تصاویر علاقه بیشتری دارند. پس تعجبی ندارد اگر خواندن کتاب‌های مصور را ترجیح بدهند. البته خوشبختانه بیشتر کتاب‌ها در این سنین حاوی تصاویر رنگی و جذاب هستند. شما حتی می‌توانید برای کودکانی که به مرز نوجوانی نزدیک می‌شوند از کمیک بوک‌ها استفاده کنید. کمیک بوک‌ها که از انواع ژانر کتاب به حساب می‌آیند معمولا داستان‌های جذابی دارند که کودکان را به مطالعه ترغیب می‌کنند.

 

۶- نویسنده کتاب

ششمین نکته‌ای که هنگام انتخاب کتاب مناسب برای کودکان باید به آن توجه داشت، نویسنده کتاب است. حتما قبل از تهیه کتاب اطلاعاتی در مورد نویسنده آن به دست آورید. برخی نویسندگان سال‌ها است که برای کودکان می‌نویسند. از این رو کاملا با ساختار ذهنی آن‌ها آشنا بوده و می‌توانند انتخاب بهتری برای شما باشند.

نکته مهم

حتی اگر کودکانتان قادر نیستند کتاب بخوانند، شما اینکار را برایشان انجام دهید. بر اساس تحقیقات، کتاب خواندن برای کودکان نه تنها در آینده مطالعه کردن را برای آن‌ها آسانتر می‌کند، بلکه موجب بهبود مهارت‌های شناختی کودکان نیز خواهد شد. 

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان را به خود آن‌ها واگذار کنید

انتخاب کتاب مناسب برای کودکان

اگر هنوز هم در پاسخ به سوال چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ناتوان ماندید، می‌توانید این کار را به خود آن‌ها واگذار کنید. البته برای چنین کاری کودکان شما نباید سن پایینی داشته باشند. اگر کودک شما این شرط را دارد، واگذار کردن انتخاب کتاب به خود آن‌ها می‌تواند فوایدی هم برای آن‌ها داشته باشد که عبارتند از:

  • بهبود قدرت تصمیم‌گیری: وقتی از همان سنین کودکی انتخاب کردن را به عهده خود کودکان بگذاریم، به مرور زمان قدرت تصمیم‌گیری آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت. این کار به بهبود اعتماد به نفس آن‌ها نیز کمک می‌‎کند.
  • تفکر نقاد: مطالعه به تنهایی می‌تواند به کودک بهتر فکر کردن را بیاموزد. اما وقتی از او بپرسیم چرا یک کتاب را انتخاب کرده، خود این پرسش باعث بهبود تفکر نقاد در او خواهد شد.
  • پیشرفت شخصیتی: نکته آخر این است که وقتی کودکان کتابی را خود انتخاب کنند و بخوانند، با شخصیت‌ها و داستان ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. حس همدلی، غم، شادی یا سایر احساسات وقتی در کودکان برانگیخته شوند، به مرور می‌تواند موجب پیشرفت شخصیتی آن‌ها شود.

رایگان ببینید: فیلم کارگاه آموزشی تفکر نقادانه


چگونه کتاب مناسبی برای کودکان انتخاب کنیم ؛ سخن پایانی

انتخاب کتاب برای کودکان چالش‌های خاص خود را دارد. اما اگر بتوانید به کمک نکات گفته شده در این مقاله کتاب مناسبی را برای آن‌ها انتخاب کنید، بدون شک رشد و پیشرفت کودکان خود را تضمین کرده‌اید. فراموش نکنید مطالعه کردن مانند بسیاری از کارها باید با علاقه انجام شود. پس حتی اگر کودک شما میل زیادی به کتاب خواندن نداشت، او را کم کم به مطالعه عادت دهید. سرزنش کردن او هیچ فایده‌ای نداشته و تنها موجب سرخوردگی کودک خواهد شد.

5/5 - (3 امتیاز)

به مقاله امتیاز دهید :

5/5 – (3 امتیاز)

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code