H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

کتاب برای شروع کتابخوانی ؛ ۱۰ کتاب برای تمام سنین

فهرست مطالب

کتابخوان شدن یکی از آرزوها و اهدافی است که خیلی از ما در سر داریم. برای اینکار احتمالا بارها هم تلاش کرده‌ایم اما هر بار اکام بودیم. دلیل اصلی شکست ما در پشت انتخاب کتاب برای شروع کتابخوانی نهفته است. خیلی از ما هنوز نمی‌دانیم کداک کتاب برای شروع مسیر مناسب است. برای همین هم همچنان در پاسخ به سوال چگونه کتابخوان شویم عاجز ماندیم. در این مقاله ابتدا از اهمیت انتخاب صحیح صحبت می‌کنیم و سپس به معرفی ۱۰ کتاب برای شروع کتابخوانی می‌پردازیم. 

چرا انتخاب کتاب درست برای شروع کتابخوانی اهمیت دارد؟

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی 2

خیلی از ما تصور می‌کنیم که برای شکل دادن عادت به مطالعه در خود، تنها کافی است که کتابی را برداشته و مطالعه کردن را شروع کنیم. اما این موضوع برای اینکه کتابخوان شویم کافی نیست. در واقع برای اینکه به یک فرد کتابخوان تبدیل شویم، به چیزی بیشتر از صرفا یک کتاب نیاز داریم. در واقع ما باید بدانیم کدام کتاب برای ما مناسب است و باید آن را انتخاب کنیم. انتخاب کتاب صحیح می‌تواند نقش پررنگی را در موفقیت یا عدم موفقیت ما برای تبدیل شدن به یک فرد کتابخوان ایفا کند. پس بهتر است که قبل از اینکه صرفا خواندن را شروع کنیم، با دقت کتاب مورد نظرمان را انتخاب کنیم. اما این کتاب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ در ادامه برخی از این ویژگی‌ها را بررسی خواهیم کرد. 

۱- خوشخوان بودن: از انتخاب کتاب‌هایی که نثر سختی دارند بپرهیزید. برای اینکه ککتابخوان شویم ابتدا باید به خواندن متن‌ها عادت کنیم. پس کتابی را انتخاب کنید که نثری روان و ساده دارد.

۲- اندازه کتاب: انتخاب کتاب‌های قطور برای شروع کتابخوانی خیلی خوب نیست. چرا که با انتخاب این کتاب‌ها ما مدام استرس و ترس ناتوانی در اتمامشان را با خود خواهیم داشت. شما حتی می‌توانید با داستان‌های کوتاه شروع کنید.

۳- توجه به ژانر کتاب: هر کدام از ما به یک یا چند مورد از انواع ژانر کتاب علاقه‌مند هستیم. پس بهتر است کتابی انتخاب کنیم که با سلیقه ما جور دربیاید. 

۴- گفته‌های دیگران: کمک گرفتن از دیگران اصلا کار اشتباهی نیست. برعکس اگر دوستان کتابخوانی دارید که به نظر شما می‌توانند با پیشنهادهایشان به شما کمک کنند، بهتر است که از آن‌ها کمک بگیرید. فقط مراقب باشید که بعد از شنیدن هر پیشنهادی، آن را با ۳ نکته قبلی بسنجید. 

 

فهرست پیشنهادی کتاب برای شروع کتابخوانی

اما حالا نوبت به آن می‌رسد تا تعدادی از بهترین کتاب ها برای شروع کتابخوانی را به شما معرفی کنیم. این لیست برگرفته از بهترین کتاب هایی که باید خواند است. البته تمام کتاب‌های موجود در آن جزو شاهکارهای ادبی تاریخ نیستند. دلیلش هم این است که مطالعه و درک برخی از آثار مهم و کلاسیک ادبیات کمی برای افراد عادی مشکل است. پس سعی کردیم تا در این مقاله ترکیبی از برخی کتاب‌های جدید و کلاسیک را از ایران تا اروچه و از آفریقا تا آمریکا به شما معرفی کنیم. شما می‌توانید این کتاب‌ها را به تدریج و به مرور زمان بخوانید تا کم کم به یک کتابخوان حرفه‌ای تبدیل شوید. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید. 

 

۱- کیمیاگر، اثر پائولو کوئیلو

کیمیاگر

تا ابد اگر قرار باشد کتاب‌هایی را برای مطالعه کردن به کسی پیشنهاد کنم، بی شک کیمیاگر یکی از آن‌ها خواهد بود. رمان فوق‌العاده پائولو کوئیلو نه تنها یک انتخاب خوب برای شروع کتابخوانی است، بلکه می‌تواند با داستان زیبای خود شما را به آینده امیدوار کند. داستان چوپانی اهل آندلس، که به رویا و سودای گنجی بزرگ گله خود را رها کرده و سفری پر ماجرا را شروع می‌کند. داستان کیمیاگر به قدری جذاب است که کمتر پیش می‌آید خواننده‌ای جذب آن نشود. همچنین نثر روان این کتاب هم از دیگر نکات مثبت آن است. تمامی این عوامل کیمیاگر را به یکی از رمان های محبوب نوجوانان و بزرگسالان تبدیل کرده است. آرش حجازی نیز به خوبی و زیبایی این کتاب را ترجمه کرده است. 


۲- مردی به نام اوه، فردریک بکمن

مردی به نام اوه

اوه، مردی عبوس و بداخلاق است که بشدت زندگی قانون‌مند و خشکی دارد. همسایه‌های او به قدری از چهره و رفتارش متنفر هستند که اوه را همسایه جهنمی نامگذاری کرده‌اند. اما یک روز، وقتی خانواده‌ای جدید به همسایگی او نقل مکان می‌کنند، تقریبا همه چیز تغییر پیدا می‌‍کند. مردی به نام اوه، نوشته فردریک بکمن نویسنده سوئدی است. این رمان با نثری ساده و روان روایت زندگی پیرمردی را روایت می‌کند، که با یافتن همسایگان جدید کاملا تغییر پیدا می‌کند. بکمن در این کتاب از عشق و نفرت تا دوستی‌های غیر منتظره را به خوبی به تصویر کشیده و ما را همراه قصه خود تا انتها می‌برد. اگر قصد دارید به تازگی کتابخوانی را شروع کنید کتاب مردی به نام اوه انتخاب جذابی برای شما خواهد بود. 

خرید کتاب از کتاب ایران


۳- جین ایر، شارلوت برونتهجین ایر

اگرچه این کتاب یکی از بهترین رمان های کلاسیک تاریخ است، اما نثر و شیوه داستان سرایی شارلوت برونته به قدری جذاب است که شما می‌توانید برا شروع کتابخوانی آن را انتخاب کنید. جین ایر داستان دختری است که علیرغم فشارهایی که در زندگی تحمل می‌کند، همچنان استوار باقی مانده است. این کتاب به خوبی قدرت یک زن مستقل را در اجتماع مردان نشان می‌دهد. شارلوت برونته به زیبایی رنج‌ها و محدودیت‌های زنان در دوران جین ایر را در این رمان به تصویر کشیده است. 

خرید کتاب از کتاب ایران

همچنین بخوانید: بهترین کتاب های حوزه زنان و فمینیسم


۴- قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب، مهدی آذر یزدی

معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی کودکان و نوجوانان

اگر قصد دارید برای کودک یا نوجوانی که در منزل دارید کتابی بخرید و او را کتابخوان بار بیاورید، این مجموعه داستان بدون شک انتخاب خوبی برای شما خواهند بود. مجموعه قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب ۸ جلد بوده و داستان‌هایی از منابع مختلف را برای کودکان و نوجوانان روایت می‌کند. مهدی آذر یزدی که او را پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌نامند در این مجموعه کتاب داستان‌هایی را از مثنوی، قرآن، کلیله و دمنه و گلستان و برخی منابع دیگر به زبان ساده برای کودکان و نوجوانان بیان کرده است. خواندن این داستان‌ها قطعا می‌تواند میل به مطالعه و کتابخوانی را در کودکان و نوجوانان افزایش دهد. 

خرید کتاب از کتاب ایران


۵- شازده کوچولو، آنتوان دو سنت اگزوپری

شازده کوچولو از معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

کتابی که آن‌هم ابتدا قرار بود برای کودکان و نوجوانان باشد، اما به قدری محبوب شد که امروزه همه افراد آن‌را مطالعه می‌کنند. شازده کوچولو که یکی از پرفروش ترین کتاب های جهان است یکی دیگر از کتاب‌هایی است که می‌توانید برای شروع مطالعه انتخاب کنید. راوی داستان که در یک صحرا تنها گرفتار شده است، با شازده کوچولو روبرو می‌شود. آن‌ها با یکدیگر دوست شده و سایر بخش‌های داستان در قالب مکالمات این دو بیان می‌شود. 

 


۶- بادبادک باز، خالد حسینی

بادبادک باز یک معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

قصه رفاقت، خیانت و افغانستان. رمان بادبادک باز اثر نویسنده مشهور افغان، خالد حسینی است. داستان این کتاب از قول امیر که نویسنده‌ای اهل افغانستان است روایت می‌شود. او برای نجات یک کودک راهی کشورش می‌شود که حالا کاملا تحت سلطه طالبان است. امیر در طول این مسیر داستان زندگی خود را روایت می‌کند. روایتی که ما را با خود به افغانستان برده و برگ سیاهی از تاریخ این کشور را ورق می‌زند. خالد حسینی اگر چه در حاشیه داستان اصلی، اما سعی کرده تا در نکوهش ظلم و جنایاتی که علیه قوم هزاره در افغانستان اتفاق افتاده است بنویسد. بادبادک باز از آن دست کتاب‌هایی است که احساسات شما را برمی‌انگیزد و برای همیشه در یاد شما خواهد ماند. 


 

۷- سال بلوا، عباس معروفی

سال بلوا

“می دانی اولین بوسه ی جهان، چطور کشف شد؟
دستهاش تا آرنج گلی بود.
گفت که در زمان های بسیار قدیم، زن و مردی پینه دوز، یک روز هنگام کار، بوسه را کشف کردند.
مرد دستهاش به کار بود. تکّه نخی را به دندان کَند. به زنش گفت بیا این را از لب من بردار و بیانداز. زن هم دستهاش به سوزن و وصله بود. آمد نخ را از لب های مرد بردارد، دید دستش بند است. گفت چه کار کنم و ناچار با لب برداشت…
شیرین بود، ادامه دادند …”

سال بلوا اثری عاشقانه، جذاب و البته غمگین از عباس معروفی است. این کتاب بدون شک از بهترین رمان های عاشقانه ایرانی است و داستان نوش آفرین را روایت می‌ند. دختر یکی از فرماندهان رضاشاه که حال گرفتار عشق ممنوع جوانی به نام حسینا شده است. معروفی در سال بلوا سعی کرده تا ظلم و رنجی که زنان در ایران قدیم متحمل شده بودند را به خوبی به تصویر بکشد. معرفی کتاب سال بلوا برای شروع کتابخوانی اصلا کار سختی نبود. چرا که تقریبا هر خواننده‌ای از مطالعه آن لذت خواهد برد. 


۸- کافکا در کرانه، هاروکی موراکامی

کافکا در کرانه

اگر به فضای رازآلود علاقه دارید و دوست دارید تا انتهای یک قصه به دنبال کشف حقیقت باشید، کافکا در کرانه رمانی بی‌نظیر برای شماست. این اثر هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی یکی از مشهورترین آثار وی به حساب می‌آید. کافکا نوجوانی ۱۵ ساله است که از خانه فرار می‌کند و در این راه با ماجراهایی روبرو می‌شود که بسیار جذاب هستند. از طرفی موازی با این داستان، قصه مردی به نام ناکاتا را می‌خوانیم که با داستان اصلی در یک نقطه تلاقی دارد. کافکا در کرانه کتابی با نثر بسیار روان و خوشخوان است و خواندن آن به خصوص به کسانی که به دنبال داستان‌های چند لایه هستند و از فضای سورئال لذت می‌برند توصیه می‌شود.  

خرید کتاب از کتاب ایران


۹- غرور و تعصب، جین آستن

یک اثر کلاسیک دیگر که خواندن آن نه تنها کار مشکلی نیست، بلکه بسیار هم لذت بخش است. غرور تعصب داستان خانواده بنت است. دختر بزرگ این خانواده الیزابت بنت، با آقای دارسی وارد یک رابطه عاشقانه می‌شوند. اما سوال اینجاست که آیا عشق باعث می‌شود که الیزابت به راحتی دارسی را بپذرید؟ فاصله طبقاتی، ازدواج و خانواده همگی از تم‌های اصلی این داستان هستند. این اثر کلاسیک هم کتابی خوشخوان است که ما برای شروع کتابخوانی به شما معرفی کردیم. 


۱۰- ماهی سیاه کوچولو، صمد بهرنگی

غرور و تعصب معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی

“مرگ خیلی آسان می‌تواند الان به سراغ من بیاید، اما من تا می‌توانم زندگی کنم نباید به پیشواز مرگ بروم.”

آخرین اثری که در لیست معرفی کتاب برای کتابخوان شدن قرار دادیم، یک کتاب ایرانی دیگر است. ماهی سیاه کوچولو روایت بچه ‌ماهی است که برخلاف سایر ماهی‌ها دوست ندارد تنها به جایی که در ان زندگی می‌کند محدود باشد. او رویای سفر کردن به دور دست‌ها و دیدن سایر ماهی‌ها را در سر دارد. اگرچه ماهی‌های دیگر سعی می‌کنند وی را از تصمیم خود منصرف کنند. اما او در نهایت تصمیمش را گرفته و راهی سفر خود می‌شود. این اثر بهرنگی را می‌توان یکی از بهترین آثار ایرانی دانست چرا که او به زیبایی و با نمادسازی‌های بسیار توانسته معنای آزادی و آزادگی را به تصویر بکشد. 


همچنین بخوانید: بهترین رمان های ایرانی


 

کتاب برای شروع کتابخوانی ؛ سخن پایانی

انتخاب‌های ما نقش مهمی را در زندگیمان ایفا می‌‎کنند. پس اگر قصد دارید کتابخوانی را شروع کنید، باید حتما کتاب خوب یانتخاب کنید. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه کتابخوانی، با سایر پیشنهادهای ما در ژانرهای مختلف آشنا شوید و از بین آن‌ها کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *