H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چرا تمرکز ندارم؟

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چرا تمرکز ندارم؟

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چرا تمرکز ندارم؟ ارائه علت، منشا و راهکار

فهرست مطالب

برای تمام ما پیش آمده که گاهی متوجه حرف‌های اطرافیان نشویم یا یک مطلب واضح را درک نکنیم. مشابه این شرایط در محیط کاری، تحصیلی و حتی جمع دوستان و خانواده برای ما تکرار می‌شود و تنها عده کمی از خود می‌پرسند چرا تمرکز ندارم؟ این سوال وقتی پیش می‌آيد که از فراموشی یا بی‌دقتی خود کلافه می‌شویم و حتی برخی اوقات این عدم تمرکز صدمات و آسیب‌هایی برایمان ایجاد می‌کنند.

اگر شما هم با کاهش بازدهی در محیط کار و حواس پرتی در اجتماع مواجه شده‌اید، مقاله زیر قطعا به شما کمک می‌کند. مجموعه هوش برتر ایرانیان با چندین سال سابقه در زمینه رشد مهارت‌های فردی و اجتماعی می‌تواند به شما در پیدایش علت عدم تمرکز و ارائه راه برای افزایش تمرکز کمک کند. برای پاسخ به پرسش چرا تمرکز ندارم؟ با ما همراه باشید.

علائم عدم تمرکز

عدم تمرکز از جمله مشکلات روتین و روزمره انسان‌هاست پس ابتدا نگرش خود را نسبت به این قضیه کمی تغییر دهید و فکر نکنید که مشکل حادی دارید! حتی از ریشه مشکل شما اساسی و نیازمند مراجعه به متخصص باشد، باز هم در مدت زمان مشخصی قابل بهبود است.

ناتوانی در دقت و تمرکز به شکل‌های متفاوتی خود را نشان می‌دهد. عدم تمرکز همچنین به رده سنی فرد و شرایط زندگی او نیز بستگی دارد. در حالت کلی چند نشانه و علائم رایج وجود دارند که باعث می‌شوند فرد از خود بپرسد چرا تمرکز ندارم؟ در این بخش برخی از این علائم را آورده‌ایم:

  • کاهش حافظه کوتاه مدت و بلند مدت
  • بروز مشکل در گفتگوهای ساده و بیان جملات
  • گم کردن مداوم وسایل رایج و مکان‌های تکراری
  • ناتوانی در تصمیم گیری در شرایط خاص
  • کاهش توجه به خانواده و اطرافیان
  • تکرار اشتباهات قبلی از روی ناخودآگاه
  • ناتوانی در انجام یک کار واحد با دقت بالا
  • کاهش دقت در یادگیری درس، زبان یا مهارت جدید
  • ایجاد نیاز به یادآوری برای انجام کارهای روزمره
علت نداشتن تمرکز
Portrait of young stressed woman sitting at home office desk in front of laptop, touching head with frustrated facial expression, having headache, overworked or depressed

علت نداشتن تمرکز چیست؟

همانطور که اشاره کردیم عدم تمرکز در سنین مختلف و شرایط زندگی خاص به طور ویژه‌ای خود را نشان می‌دهد. برای مثال ممکن است گاهی صرفا بخاطر کم خوابی دچار افت تمرکز شوید و گاهی بخاطر چندین دغدغه عاطفی نتوانید دقت و تمرکز خود را جمع کنید. داشتن یک زندگی شلوغ و پر مشغله و استرس زیاد، علت کافی و واضحی برای این است که بپرسید چرا تمرکز ندارم؟

جالب است بدانید مواردی مانند تغییرات هورمونی، خستگی و استرس عاطفی یا حتی مشکلات جسمی می‌توانند تمرکز شما را از حالت عادی خارج و کاهش دهند. در ادامه به بررسی تمام دلایل نداشتن تمرکز می‌پردازیم تا بتوانید با شرایط خود تطبیق دهید و به دنبال راهکار باشید.

کاهش تمرکز با وجود یک زندگی پرمشغله

مردان و زنان بسیاری در دنیای امروز خود را درون یک زندگی پرمشغله و بدون استراحت حبس می‌کنند. نتیجه این سبک زندگی تنها موجب فرسایش روح و ذهن شما در آينده می‌شود؛ فرسایشی که به سادگی قابل ترمیم نیست! شما سال‌ها یک پیوند اساسی با کار و تحصیل خود می‌بندید و داشتن یک ذهن شلوغ و بهم ریخته به مرور تبدیل به یک عادت همیشگی می‌شود.

پیشنهاد ما این است که در صورت امکان از یک مشاور برای ادامه مسیر خود کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از دوره ذهن متمرکز هوش برتر ایرانیان برای رهایی از افکار پیچیده خود استفاده کنید.

زندگی پرمشغله با عدم تمرکز

بی برنامگی در انجام کارهای روزمره

گاها پیش می‌آيد که افراد نتوانند برای روز، هفته و ماه خود برنامه مشخصی بریزند و حدالامکان طبق آن پیش بروند. برای افراد کمال‌گرا خصوصا این بی‌برنامگی باعث ایجاد یک ذهنیت مبهم از زندگی‌شان می‌شود و باعث می‌شود نتوانند برای مسائل زندگی تمرکز کافی داشته باشند.

دوره نقشه کشی ذهنی پلاس به عمده افراد جامعه و خانواده شما کمک می‌کند تا بتوانند یک مسیر ذهنی معین و روان برای خود رسم کنند و بدون ایجاد فشار و استرس به تمام کارهای خود برسند. این‌گونه هیچ‌گاه دچار بی‌برنامگی و بهم ریختگی افکار نمی‌شوید و کنترل ذهن و تمرکز آسان‌تر می‌گردد.

استرس و نگرانی موجب از دست دادن تمرکز

موردی که بیشتر از همه از کودکی تا کهنسالی ما را درگیر خودش می‌کند، استرس است. استرس و هر نوع تنش عصبی دیگر ذهنیت ما را از نظم خود خارج می‌کند. به دنبال آن تصمیم‌گیری و شفاف اندیشیدن سخت و سخت‌تر می‌گردد. در جامعه امروزی همه ما نیاز داریم که طرحواره‌های ذهن خود را بشناسیم و بتوانیم در مواقع ضروری آرامش را جذب کنیم و از استرس و نگرانی فاصله بگیریم.

پیشنهاد مجموعه ما این است که به سراغ مقاله عدم تمرکز و افسردگی بروید؛ مطمئن باشید در این متن جامع می‌توانید با راهکارها و تکنیک‌های قطعی رفع استرس آشنا شوید.

عدم تمرکز با بروز مشکلات جسمی

یکی از جواب‌های قاطع به پرسش چرا تمرکز ندارم، خستگی جسمی و نداشتن خواب کافی و تغذیه مناسب است. وقتی خسته باشید و کمبود استراحت داشته باشید، نمی‌توانید روی کار و درس خود تمرکز کنید. قطعا همه ما به دنبال بهترین ورژن خود هستیم، اما بدون توجه به نیازهای فیزیولوژیک نمی‌توان به هر موفقیتی رسید! پس قبل از هر چیزی تغذیه مناسب و استراحت را اولویت قرار دهید.

گاها ممکن است مصرف بیش از اندازه مواد قندی باعث کاهش هوشیاری شود. همچنین اگر میان وعده‌ها را از لیست غذایی روزمره خود حذف کنید، به مرور با مشکل مواجه خواهید شد. در کنار یک برنامه غذایی درست، از مکمل‌های غذایی هم استفاده کنید. ویتامین‌های گروه B و امگا 3 تاثیر بسزایی در متمرکز و پویا شدن ذهن دارند.


پیشنهاد مطالعه: اگر با مشکل حواس پرتی و کمبود حافظه مواجه شدید، چند قرص تقویت حافظه به شما معرفی کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.


افسردگی عامل بی دقتی و حواس پرتی

ما نمی‌دانیم تعریف هر فرد از افسردگی دقیقا چیست؛ اما می‌دانیم حدود 70 درصد مردم نمی‌دانند که دچار افسردگی شده‌اند. برای تشخیص لازم است به دکتر روانشناس مراجعه کنید و سپس از راهکارهای او برای رهایی از این اوضاع استفاده کنید. افسردگی از مهم‌ترین و رایج‌ترین عوامل بی‌دقتی و حواس‌پرتی است.

حواس پرتی و فراموشی

چرا موقع درس خواندن تمرکز ندارم؟

درس خواندن تکنیک و اصولی دارد که متاسفانه در محیط‌های آموزشی یاد داده نمی‌شوند. شما می‌توانید با بسیاری از روش‌ها نوین دقت و تمرکز خود را بالا ببرید و در ادامه بازدهی خود را چندین برابر کنید. آیا تا به حال پیش نیامده که ببینید دوست شما در عرض یک ساعت درسی را مطالعه می‌کند اما شما نیاز به 4 ساعت مطالعه داشتید؟؟

دوره آموزش تندخوانی هوش برتر به شما کمک می‌کند تا دقت و سرعت خود را در مطالعه 4 برابر بیشتر کنید. در نتیجه این موضوع هم اعتماد بنفس بیشتری پیدا مي‌کنید و هم به فعالیت‌های بیشتری می‌رسید.

تشخیص اختلال در تمرکز و توجه

عواملی که تا کنون در مورد آن‌ها صحبت کردیم موارد رایجی بود که در جامعه با آن سروکار داریم. مواردی هم هستند که به عنوان اختلال شناخته می‌شوند و دست و پنجه نرم کردن با آن‌ها کار هرکسی نیست! در ادامه دو اختلال مهم که منجر به کاهش تمرکز می‌شوند را معرفی می‌کنیم. لازم به ذکر است که تشخیص قطعی و ارائه راهکار برای هر اختلال، نیاز به نظر مستقیم دکتر روانشناس دارد.

اختلال ADHD عامل عدم تمرکز

اختلال ADHD یا بیش فعالی هم در کودکان دیده می‌شود و هم در بزرگسالان؛ اغلب هم موجب عدم تمرکز، حواس پرتی و بروز اختلال یادگیری می‌گردد. این اختلال تحت شرایط خاصی ایجاد میشود اما تا حد زیادی قابل کنترل و درمان است.

اختلالات شناختی

اختلالات شناختی در اثر تاخیر در رشد مغز یا آسیب‌های مغزی بروز پیدا می‌کند. این اختلالات نیز به نوبه خود مي‌توانند منجر به نقص در توجه و تمرکز شوند. با عدم تمرکز، می‌توان انتظار استرس، اضطراب، افسردگی و کمبود اعتماد به نفس را هم داشت.

راهکارهای تقویت تمرکز

تقویت تمرکز مقوله گسترده‌ای است که نیاز به توجه ویژه و مطالعه مناسبی دارد. به همین جهت در وب‌سایت هوش برتر ایرانیان ما به شما مقاله تقویت حافظه را پیشنهاد می‌کنیم که تا حد زیادی تکنیک‌های تقویت تمرکز و حافظه را پوشش داده است. شما عزیزان می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز با شماره تماس پشتیبانی این مجموعه تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید.

چرا تمرکز ندارم و فراموش میکنم؟

در این نوشتار به پاسخ به سوال چرا تمرکز ندارم پرداختیم؛ به دنبال آن فراموشی مطالب یادگرفته شده یا کارهای روزمره هم در این حوزه قرار می‌گیرند. فراموش کردن مسائل از عدم تمرکز و توجه کافی نشات می‌‌گیرد. به صورتی که اگر ساختار ذهنی شما به گونه‌ای باشد که برنامه مشخصی داشته باشید و وقت کافی برای هر کاری اختصاص دهید، دچار بهم ریختگی و فراموشی نخواهید شد.

امیدواریم در انتهای این مقاله به پرسش چرا تمرکز ندارم؟ پاسخ داده باشیم و توانسته باشیم راهکارهای متفاوتی جهت حل این مشکل ارائه کرده باشیم.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *