H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟

فهرست مطالب

تمرکز کافی در رانندگی موجب کاهش تصادفات احتمالی و در نتیجه حفظ سلامتی خود و عزیزان‌تان می‌شود. بسیاری از افرادی که به تازگی رانندگی را شروع کرده‌اند می‌پرسند چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟ یا چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم و از رانندگی نترسیم؟

بهتر است بدانید متخصصان و کارشناسان این حوزه توصیه می‌کنند که یک فرد بیش از 3 ساعت متوالی رانندگی نکند! زیرا ذهن انسان یک مسیر فرسایشی را طی می‌کند و به عبارتی خسته می‌شود. همچنین ممکن است شما تا کنون رانندگی نکرده باشید و از شروع کار بترسید و عدم تمرکز را تجربه کنید.

در برخی موارد هم رانندگانی که تجربه سانحه ناگواری را داشتند، هنگام نشستن پشت فرمان ماشین، استرس و نگرانی بی‌سابقه‌ای را حس می‌کنند. در این مقاله از هوش برتر ایرانیان، به پرسش چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟ پاسخ می‌دهیم. همچنین راهکارهایی برای مقابله با ترس در رانندگی ارائه می‌کنیم.

علت عدم تمرکز در رانندگی

عدم تمرکز با توجه به پیشینه راننده می‌تواند متفاوت باشد. همچنین هر راننده‌ای با هر پیشینه‌ای می‌تواند دلایل زیادی برای از دست دادن تمرکز داشته باشد.

  • برای مثال فرض کنید شما در کنار یک فرد پراسترس رانندگی می‌کنید؛ گاها پیش می‌آید که پدر و مادرها یا همسران از رانندگی شما مضطرب شوند. خواه و ناخواه این استرس به شما هم انتقال پیدا می‌کند، گرچه می‌توانید راننده بسیار قابلی باشید!
  • ممکن است به طور مداوم نگران ماشین باشید؛ حال اگر خودتان مالک این خودرو نباشید، عدم تمرکز بیشتری هم خواهید داشت. اما واقعیت این است که همه این ریسک را قبول کردند تا بتوانند در اتوبان‌ها و مراکز شهر با ترافیک بالا رانندگی کنند.
  • یکی دیگر از دلایل عدم تمرکز که در آقایان بسیار نمایان است، بررسی بیش از اندازه هر گوشه خودرو می‌باشد. برای مثال برخی افراد یک چشم خود را به چک کردن چراغ و چشم دیگر را به چک کردن سطح روغن و آب ماشین می‌دوزند. از طرفی مدام با وضعیت صندلی یا آینه درگیر می‌شوند. در اینجور مواقع بهتر از پس از اطمینان از همه معیارها، رانندگی را شروع کنید.
  • نشناختن مسیر و رانندگی در یک شهر جدید می‌تواند از دیگر دلایل عدم تمرکز راننده باشد. گاها پیش می‌‌آید مسیری را مجبور شویم برویم که قبلا نرفتیم؛ یا شهری که تابحال در آن رانندگی نکردیم! در این مواقع استرس طبیعی است و پیشنهاد می‌شود از نرم افزارهایی مثل بلد و نشان استفاده کرد.
  • رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی مثل عدم خوردن و آشامیدن و عدم صحبت با تلفن همراه از علل شایع کاهش تمرکز هستند. اگر این عادات را دارید بهتر است هرچه زودتر ترک کنید! مطمئن باشید اگر قوانین درستی نبودند در سطح بین المللی اجرا نمی‌شدند!

روش های مقابله با ترس در رانندگی

  • عدم تمرکز در رانندگی می تواند علل مخصوصی نیز داشته باشد. گاهی یک تجربه یا یک خاطره تلخ می‌تواند یک ترس و دلهره در ذهن شما ایجاد کند و سپس تمرکز خود را از دست بدهید. علت‌های زیادی برای کاهش یا عدم تمرکز در رانندگی وجود دارند، ما در بخش‌های بعدی به ارائه راهکارهایی می‌پردازیم که افزایش تمرکز را تبدیل به یک کار آسان و شیرین کند.

برای تمرکز در رانندگی چه باید کرد؟

بخشی از کارهایی که باید برای تمرکز انجام داد، عملی هستند و بخشی نیز نیاز به بکارگیری مهارت‌ها ذهنی دارند.

حقیقتا داشتن یک مربی خوب یا فردی که مشوق شما در رانندگی باشد، تاثیر زیادی روی روحیات شما خواهد گذاشت. اما اغلب افراد پس از یک اشتباه یا حتی بدون هیچ اشتباهی، سرکوب می‌شوند. در ادامه به ارائه راهکارهای ذهنی هم می‌پردازیم.

کارهای عملی بسیاری می توان برای ایجاد تمرکز در رانندگی انجام داد. بیشتر این توصیه‌ها و کارها منشا قوانین راهنمایی و رانندگی را دارند؛ ولی ما همچنان به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

راهکارهای افزایش تمرکز در رانندگی

در این بخش به ارائه چند راهکار جهت بالابردن تمرکز رانندگی می‌پردازیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با مطالعه تمامی راهکارها، بهترین روش را برای خود انتخاب کنید.

چک کردن خودرو قبل از حرکت

گاهی اوقات به علت نگرانی از وضعیت مکانیکی ماشین تمرکز خود را از دست می‌دهید. همچنین پیش می‌آید که زمانی را حین رانندگی، صرف بستن کمربند، تنظیم آینه و تنظیم صندلی کنید. بهتر است تمامی این کارها را قبل از استارت ماشین انجام دهید تا تمرکز خود را از دست ندهید.

توقف برای خوردن و آشامیدن

بهتر است یادآوری کنیم که خوردن و آشامیدن در ماشین جریمه سنگینی دارد. حتی بخاطر نپرداختن جریمه هم که شده، برای خوردن و آشامیدن توقف کنید. اینگونه می‌توان تضمین کرد که هیچ‌گاه حین رانندگی، تمرکز خود را بابت این دو مورد از دست نخواهید داد.

علت عدم تمرکز در رانندگی

توقف ساعتی برای استراحت

طبق تجربه بهتر است تا هر یک ساعت یا 45 دقیقه صبر کنید و یک استراحتی داشته باشید. کمی چشمان خود را ببندید یا آبی به سر و روی خود بزنید. چند قدم می‌توانید راه بروید یا فقط پای خود را از روی کلاج و ترمز بردارید. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را احیا کنید و دوباره به رانندگی متمرکز برگردید.

بررسی مسیر قبل از حرکت

بخش قابل توجهی از تمرکز راننده روی انتخاب مسیر تلف می‌شود. تا وقتی که در مسیرهای همیشگی خود رانندگی می‌کنید، متوجه اهمیت این قضیه نمی‌باشید. بهتر است قبل از حرکت چندین بار مسیر را چک کنید و هربار که شک داشتید توقف کنید. چک کردن مسیر با نرم افزارها هم می‌تواند خطرناک باشد و هم کمک‌رسان.

عدم مقاومت هنگام خواب آلودگی

خواب آلودگی حین رانندگی امری بسیار طبیعی و رایج است؛ البته که جان بسیاری از عزیزان به علت خستگی راننده گرفته می‌شود. بهتر است هنگام نیاز به خواب و استراحت توقف کنید یا حتی رانندگی را به فرد دیگری بسپارید. ترجیحا اگر مسیر آنچنان طولانی نیست، می‌توانید از قرص کافئین یا قهوه برای کمی بیدار ماندن کمک بگیرید.

درخواست کمک از همراه خود

داشتن یک همراه که رانندگی بلد باشد از بهترین ویژگی‌های مسافرت‌های جاده‌ای یا مسیرهای پرچالش است. اگر با مشکل عدم تمرکز مواجه شدید، از همراه خود بخواهید پشت فرمان بنشیند یا حتی شما را راهنمایی کند.

افزایش روحیه رانندگی

در بسیاری از موارد و متاسفانه در رانندگی خانم‌ها دیده می‌شود که به علت مشغله فکری یا فشار روحی، نتوانند روحیه خود را برای رانندگی حفظ کنند. واقعیت این است که بانوان قدرت تحلیل چندین موقعیت را باهم دارند و لازم است تنها به خود باور داشته باشند تا بتوانند بهترین راننده‌های منطقه باشند.

بهتر است از افرادی که آرامش شما را بهم می‌زنند یا باعث ایجاد استرس و اضطراب می‌شوند دوری کنید. همینطور نگذارید انرژی منفی به شما و افکارتان وارد شود. بخش زیادی از داشتن تمرکز به داشتن اعتماد بنفس برمی‌گردد؛ پس روحیه خود را حفظ کنید!

پیشنهاد مطالعه: اگر شما در ارائه عکس‌العمل‌های سریع و درست مشکل دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله افزایش سرعت مغز را بخوانید.

چرا از رانندگی می ترسیم؟

ترس از رانندگی عمدتا به علت داشتن تجربه بد یا انتظار برخورد نامناسب از خانواده می‌باشد. به این صورت که در حالت اول شما ممکن است خاطره بدی از تصادفی داشته باشید. یا در حالت دوم از واکنش بد خانواده هنگام رانندگی یا بعد تصادف بترسید.

واقعیت این است که شرایط فوق با هر وضعیتی قبلا شامل حال افراد دیگری بوده است؛ و از این بین، افراد زیادی قادر به شکست دیوار سیاه خود بودند. این دیوار سیاه ترس همان عاملی است که شما را از جاده و رانندگی آزادانه دور می‌کند. در ادامه چند روش برای مقابله با ترس و اضطراب در رانندگی پیشنهاد می‌کنیم.

روش های مقابله با ترس در رانندگی

روش‌های زیادی برای مقابله با ترس وجود دارد؛ اما نکته اصلی اینجاست که بتوانید ریشه ترس خود را پیدا کنید. در قدم اول از ترس خود فرار نکنید، آن را بشناسید و تجزیه و تحلیل کنید. سپس به دنبال یکی از روش‌های زیر باشید یا از مربی رانندگی هم می‌توانید کمک بگیرید.

در مورد نحوه کارکرد خودرو بیشتر مطالعه کنید: وقتی درباره وسیله نقلیه‌ای که با آن رانندگی می‌کنید بیشتر بدانید، ترس کمتری از اتفاقات ناگهانی دارید. در واقع بیشتر ترس‌ها از عدم آگاهی می‌آید و با کسب اطلاعات بیشتر در مورد رانندگی ایمن و اجزای خودرو، این نوع از ترس را از بین خواهید برد.

رانندگی را از مسیرهای آشنا و خلوت شروع کنید: اگر هنوز در مرحله یادگیری هستید بهتر است همراه یک راننده دیگر به تمرین در مسیرهای خلوت بپردازید. در این بین مسیرهایی که قبلا طی کردید و برایتان آشنا هستند، بهترین گزینه هستند.

بیشتر از نگرانی، تمرین کنید: گاها ممکن است افکار منفی و ترس شما را رانندگی بازدارند. دقیقا زمانی که فکر می‌کنید دیگر نمی‌توانید رانندگی کنید، باید به خودتان یک نیروی مضاعف وارد کنید و دست بکار شوید! خود را از لحاظ روحی آماده یک شروع دوباره و تمرین بیشتر کنید.

چرا از رانندگی می ترسیم؟

عوامل حواس پرتی را بشناسید: اغلب اوقات استفاده از تلفن همراه تصادفات ناگواری را رقم می‌زند. همچنین ممکن است گوش دادن به آهنگ و استفاده کردن از هدفون و این مدل وسایل تمرکز شما را برهم بزند. دنبال عوامل حواس پرتی باشید و آن‌ها را حذف کنید.

به خود مطمئن باشید: شاید این جمله کمی کلیشه‌ای باشد اما وقتی به خودتان و گواهینامه‌ای که گرفتید مطمئن باشید دیگر کمتر چیزی شما را آزار می‌دهد و تمرکز را سلب می‌کند. اگر اعتماد بنفس نداشته باشید، حرف دیگر راننده‌ها روی شما تاثیر می‌گذارد و تمرکز رانندگی را از شما می‌گیرد.

جمع بندی؛ چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم؟

ما سعی کردیم چند تکنیک و مهارت جهت افزایش تمرکز حین رانندگی به شما عزیزان پیشنهاد کنیم. در پاسخ به پرسش چگونه در رانندگی تمرکز داشته باشیم می‌توان صدها پاسخ داد اما هیچ کدام به اندازه دوره تقویت حافظه و تمرکز نمی‌تواند تاثیر بلندمدتی در ذهن و نوع نگرش شما بگذارد. اگر در مورد تمرین تقویت حافظه و تمرکز پرسشی داشتید می‌توانید با پشتیبانی هوش برتر ایرانیان تماس بگیرید.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *