H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

افزایش سرعت مغز

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

افزایش سرعت مغز

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

افزایش سرعت مغز به کمک راهکارهای موثر و کارآمد

فهرست مطالب

افزایش سرعت مغز به کمک راهکارهای موثر و کارآمد

اطلاعات درون مغز ما می‌توانند با سرعتی بین ۲۴۰ تا ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت مخابره شوند! این عدد گرچه در نگاه اول سرعت بسیار بالایی را نشان می‌دهد، اما اگر در مقیاس مغز و مسئولیت‌هایی که این عضو مرموز برعهده دارد به آن نگاه کنیم، چنین سرعتی چندان زیاد هم به نظر نمی‌رسد. برای مثال وقتی کسی چیزی به سمت شما پرتاب می‌کند، شما باید در کسری از ثانیه واکنش نشان دهد و خودتان را از مسیر پرتاب خارج کنید. یا مثلا زمانی که در جلسه کنکور هستید باید با نهایت توان فکر کنید تا پاسخ سوالات مختلف را بدست آورید. همه این موارد به سرعت مغز شما در تجزیه و تحلیل اطلاعات باز می‌گردند. امروز قرار است با هم در این مقاله راهکارهایی را بررسی کنیم که به مرور زمان موجب افزایش سرعت مغز و در نتیجه تقویت حافظه و افزایش تمرکز ما می‌‌شوند.

مغز

چگونه سرعت مغز خود را افزایش دهیم؟

برخلاف تمام تصوراتی که وجود دارد، جدول حل کردن و کارهایی از این دست تاثیر زیادی بر روی عملکرد مغز ما نخواهد داشت. به جای آن بهتر است که دستورالعمل زیر را اجرا کنید تا به مرور زمان سرعت و دقت مغز خود را افزایش دهید.

 

خوب بخوابیدخواب مناسب

اولین توصیه ما به شما برای افزایش سرعت مغز، داشتن خواب کافی است. مغز ما تنها عضوی است که فعالیتش به هیچ وجه متوقف نمی‌شود. این یعنی مغز حتی در هنگام خواب هم در حال فعالیت است. در واقع زمانی که ما خواب هستیم، مغز ما مسیرهای عصبی جدیدی را درون خود ایجاد می‌کند. این مسیرهای عصبی جدید به انتقال سریعتر و بهتر پیام‌ها توسط نورون‌های موجود در مغز کمک می‌کنند. توصیه می‌شود که حتما در طول روز بین ۷ تا ۸ ساعت بخوابید. خواب کافی همچنین موجب بهبود گلبول‌های قرمز هم می‌شود که وظیفه رساندن مواد غذایی به مغز بر عهده آن‌هاست.


همچنین بخوانید: تاثیر خواب بر یادگیری


اما اگر به انداره نخوابیم چه اتفاقی میفتد؟ حتی اگر چند روز خواب کافی نداشته باشید، سرعت پردازش مغز شما به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت. در نتیجه انجام دادن کارهای مختلف زمان بیشتری از شما خواهد گرفت. اما این کم خوابی اگر ادامه‌دار باشد، می‌تواند موجب به وجود آمدن مشکلاتی چون دیابت، فشار خون بالا و عارضه‌های قلبی شود. تمامی این موارد و بیماری‌ها بر روی عملکرد مغز شما تاثیر منفی خواهند گذاشت.

حتما صبحانه بخورید صبحانه و افزایش سرعت مغز

اگر می‌خواهید مغز شما در روزی که پیش‌رو دارید بهترین عملکرد را داشته باشد، حتما بعد از بیدار شدن از خواب صبحانه بخورید. تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که خوردن صبحانه می‌تواند به طرز شگفت‌آوری بازدهی مغز ما را بیشتر کند و موجب افزایش سرعت مغز ما شود. برای وعده صبحانه می‌توانید از انواع لبنیات مثل شیر و پنیر و تخم مرغ، در کنار نان‌هایی مثل نان جو استفاده کنید. بدین ترتیب هم انرژی مورد نیاز مغزتان تامین می‌شود و هم پروتئین که اصلی‌ترین نیاز مغز ماست فراهم خواهد شد.

یادگیری را متوقف نکنید یادگیری

بارها گفته‌ایم که مغز ما درست مانند یک ماهیچه است. پس همانطور که برای تقویت ماهیچه‌های بدن خود به تمرین کردن نیاز دارید، برای تقویت و افزایش سرعت و قدرت یادگیری مغز هم باید تمرین کنید. در این میان بهترین تمرین که می‌تواند مغز ما را مدام به چالش بکشد، یادگیری مهارت‌های جدید است. مغز ما در طول زندگی ارتباطات و مسیرهای ارتباطی جدیدی درون خود ایجاد می‌کند تا پیام‌ها و فرمان‌های عصبی خود را از طریق این مسیرها انتقال دهیم. هرچه ما مهارت‌های بیشتری یاد بگیریم، تعداد این مسیرهای عصبی افزایش خواهد یافت. به این ترتیب هنگام انتقال پیام‌های عصبی و تجزیه و تحلیل اطلاعات، مسیرهای بیشتری پیش روی ما خواهد بود. در نتیجه پردازش اطلاعات و انتقال آن‌ها در مغز سریعتر اتفاق می‌افتد.

پس سعی کنید از همین امروز یادگیری مهارت‌های جدید را شروع کنید. مثلا اگر با زبان انگلیسی آشنایی دارید حفظ لغات انگلیسی جدید برای شما انتخاب خوبی خواهد بود. اما علاوه بر آن می‌توانید یادگیری یک ساز موسیقی را شروع کنید یا نقاشی کردن را به طور حرفه‌ای بیاموزید.

سیگار نکشید ترک سیگار

سیگار کشیدن یکی از بدترین عاداتی است که یک فدر می‌تواند در زندگی داشته باشد. علاوه بر تمام مضراتی که سیگار برای قلب و ریه دارد، تحقیقات نشان داده است که کشیدن سیگار به طور مداوم می‌تواند کارکرد مغز را کاهش دهد. بد نیست بدانید که مواد سمی موجود در دود سیگار می‌توانند بر روی قسمت هیپوکامپوس مغز ما تاثیر منفی بگذارند. بدین ترتیب علاوه بر سرعت مغز، قدرت حافظه ما نیز کاهش خواهد یافت. همچنین مغز افراد سیگاری سریعتر از سایرین ضغیف شده و بیشتر در معرض بیماری‌های مغزی و اختلالات حافظه مانند آلزایمر قرار دارد.

برای افزایش سرعت مغز مطالعه کنیدمطالعه برای افزایش سرعت مغز

اگر قرار بود تنها راه برای افزایش سرعت مغز و تقویت آن پیشنهاد کنیم، قطعا مطالعه کردن را به شما پیشنهاد می‌کردیم. تاثیر مطالعه بر مغز به حدی زیاد است که شما می‌توانید تنها با روزی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه مطالعه، هم قدرت مغز خود را افزایش دهید و هم حافظه و تمرکز خود را تقویت کنید. مطالعه کردن هم مانند چند نمونه از تمرین‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، مسیرهای ذهنی جدیدی درون مغز ما می‌سازد. به همین علت هم با افزایش میزان مطالعه، سرعت مغز ما نیز افزایش خواهد یافت. البته همانطور که گفتیم منظور ما از مطالعه، خواندن یک کتاب در یک روز نیست. بلکه باید قدم به قدم میزان مطالعه روزانه خود را افزایش دهیم.

اما چگونه می‌توانیم در مدت زمان مشخصی مطالعه بیشتری داشته باشیم؟

آموزش تندخوانی و استفاده از این مهارت می‌تواند سرعت ما را در افزایش سرعت مغز بیشتر کند! تندخوانی مهارتی است که به ما آموزش می‌دهد چگونه در زمان کمتر، مطالعه بیشتری داشته باشیم. آن‌هم بدون آن‌که ذره‌ای کیفیت مطالعه ما افت کند. این یعنی ما می‌توانیم حتی در مدت زمان کمی که در اختیار داریم هم مطالعه مفید را تجربه کنیم. علاوه بر آن تمرینات و ترفندهای تندخوانی هم می‌توانند به خوبی بر روی عملکرد نقاط مختلف مغز ما تاثیر گذاشته و قدرت آن را افزایش دهند. پس تندخوانی را در صدر مهارت‌هایی که قصد دارید یاد بگیرید قرار دهید.

ورزش و فعالیت بدنی داشته باشیدورزش

حتی اگر در روز ۲۰ دقیقه ورزش کنید، عملکرد مغز شما به شکل چشمگیری تغییر خواهد کرد. ورزش کردن نه تنها سرعت پردازش اطلاعات در مغز و حافظه شما را افزایش خواهد داد، بلکه سرعت ساخت ارتباط بین نورون‌های مغز شما را نیز افزایش خواهد داد. بدین ترتیب اطلاعات درون مغز شما سریعتر پردازش خواهند شد. این افزایش سرعت مغز سبب می‌شود که ما در هنگام روبرو شدن با مسائلی که به فکر کردن نیاز دارد، سریعتر راه حل مناسب را پیدا کنیم. این ویژگی به ما به خصوص در هنگام پاسخ دادن به سوالات امتحانات مختلف کمک خواهد کرد. چرا که مغز ما بلافاصله می‌تواند حافظه‌مان را برای پیدا کردن پاسخ صحیح و مناسب جستجو کند و آن‌را بیابد. هرچه ورزشی که انجام می‌دهیم جدی تر باشد و به قول معروف عرق ما را دربیاورد، در بهبود عملکرد مغز و افزایش سرعت آن تاثیر بیشتری خواهد داشت.

مغز خود را تمیز کنیدتمیز کردن مغز

مغز ما هم درست مثل خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم نیاز به نظافت دارد. پس بهتر است هر روز زمانی را به تمیز کردن مغزمان اختصاص دهیم. برای انجام این کار کافی است که هر روز این تمرین یک ساعته را انجام دهید:

 • ابتدا چشمان خود را بسته و به مدت یک ربع تا بیست دقیقه مغز خود را آزاد بگذارید تا به هرچه دوست دارد فکر کند.
 • سپس چشمانتان را باز کنید و مهمترین چیزهایی که در این مدت به آنها فکر می‌کردید را یادداشت کنید.
 • در مرحله بعدی باید یک ربع تا بیست دقیقه به این فکر کنید که فکر کردن به چنین موضوعاتی تا چه اندازه واجب است و چه تاثیری در زندگی ما دارد.
 • در مرحله پایانی هم بایید حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت به استراحت کردن مغزتان اختصاص دهید. در طول این مدت به هیچ چیز فکر نکنید و مغزتان را راحت بگذارید. استفاده از چشم بند و حتی گوش گیر می‌تواند انجام این کار را برای شما آسانتر کند.

انجام ندادن چنین کاری به مرور زمان مشکلاتی چون مه آلودگی مغزی را برای ما به وجود می‌آورد. افکار اضافی و منفی تاثیر بسیار بدی بر روی عملکرد مغز ما می‌گذارند. برای اینکه یاد بگیرید چگونه این افکار را دور بریزید پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید.


بیشتر بخوانید: مقابله با افکار منفی


افزایش سرعت مغز ؛ سخن پایانی

علاوه بر تمامی نکات گفته شده، بد نیست که از همین امروز فکری هم به حال رژیم غذایی خود بکنید. خوردن سبزیجات، مغزها، شکلات تلخ و ماهی بسیار برای مغز مفید است. همچنین سعی کنید برای زندگی روزمره خود برنامه‌ریزی کنید. داشتن برنامه مناسب تا حد زیادی افکار اضافی را از ذهن شما دور خواهد کرد. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

8 پاسخ

 1. درود بر شما
  هم ازین مطلب و هم از سایتتون خیلی لذت بردم
  بابت کتاب تندخوانی هم بسیار ممنونم
  پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *