H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

خواندن یک کتاب در یک روز

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

خواندن یک کتاب در یک روز

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

خواندن یک کتاب در یک روز ؛ از راست تا دروغ!

فهرست مطالب

خواندن یک کتاب در یک روز

چه اتفاقی می‌افتاد اگر ما می‌توانستیم هر روز یک کتاب بخوانیم؟ احتمالا دیگر سوالی در جهان نبود که نتوانیم به آن پاسخ دهیم. اما سوال اصلی این است که آیا خواندن یک کتاب در یک روز در عمل ممکن است؟ اصلا آیا باید چنین کاری انجام داد؟ فایده اینکار برای ما چه خواهد بود؟ جواب سوال اصلی بله است. شما می‌توانید به کمک روش های تندخوانی به راحتی روزی یک کتاب را بخوانید. اما در این مقاله جدید هوش برتر ایرانیان علاوه بر اینکه یاد می‌گیریم چگونه هر روز یک کتاب بخوانیم، به ابهاماتی هم که در این مورد وجود دارد پاسخ داده‌ایم. پس اگر شما هم چنین سوالاتی درون ذهن خود دارید، این مقاله را از دست ندهید.

 

آیا خواندن یک کتاب در یک روز کار درستی است؟آیا خواندن یک کتاب در یک روز کار درستی است؟

خب اولین سوالی که شاید در ذهن ما نقش ببندد این است که چنین کاری از اساس درست است یا نه. برای همه شما پیش آمده که مجبور باشید شب امتحانی درس بخوانید و گاهی اوقات هم حتی خودتان یک کتاب را در روز تمام کرده‌اید. اما در سایر شرایط چطور؟ خب قطعا مطالعه یک رمان در روز کار چندان جذابی نخواهد بود. اینن کار درست مثل آن است که تمام قسمت‌های یک سریال را در یک روز ببینیم. در حال که می‌توانستیم با روزی یک بار تماشا کردن آن لذات آنرا از خودمان دریغ نکنیم. گذشته از آن روزی یک کتاب خواندن زمانی مفید است که ما برداشت لازم را هم از کتاب داشته باشیم. وگرنه اگر روزی ۵ کتاب هم بخوانیم، تا زمانی که مطالعه ما برایمان سودی نداشته باشد تنها وقتمان را تلف کرده‌ایم.

خب حالا که با چالش‌ها آشنا شیدم، وقت آن است که به سراغ فرصت‌ها برویم. 


مقاله مرتبط: سالی چند کتاب بخوانیم؟


روش‌های خواندن یک کتاب در یک روز 

اما اینکه بتوانیم روزی یک کتاب بخوانیم آنقدرها هم بد نیست. در واقع به کمک این کار ما می‌توانیم دانش زیادی را به خود منتقل کنیم. البته به شریطی که از روش‌های مناسب آن استفاده کنیم. به همین علت هم در ادامه ۷ روش طلایی را به شما معرفی می‌کنیم که به کمک آنها بتوانید به هدف خود برسید. 

۱- کتاب را با دقت انتخاب کنید انتخاب کتاب

اولین موضوعی که برای خواندن یک کتاب در یک روز باید به آن توجه داشته باشیم انتخاب کتاب مناسب است. فراموش نکنید که شما قرار است کل روز خود را به مطالعه کردن اختصاص دهید. پس انتخاب کتابی که با سلیقه ما در یک راستا باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. در غیر این صورت خیلی زود و بعد از اینکه تنها چند صفحه از آن کتاب را مطالعه کرده‌اید، خسته خواهید شد و دیگر به مطالعه ادامه آن میلی نخواهید داشت. سعی کنید کتابی که قرار است در طول روز بخوانید چیزی باشد که از قبل به خواندن آن علاقه داشتید یا حداقل اطلاعاتی در مورد آن دارید. از کتاب‌های سنگین و فلسفی دوری کنید، چرا که خواندن آن‌ها نیاز به تفکر زیادی دارد و شاید نتوانید روزی یک کتاب فلسفی را تمام کنید.

بهترین انتخاب برای مطالعه در طول روز رمان‌ها هستند. در بین رمان‌ها هم به دنبال آن‌هایی باشید که قبلا از نویسنده آن‌ها چیزی مطالعه کرده‌اید و با آن آشنایی دارید یا به دنبال ژانر مورد علاقه خود باشید. اینگونه وسط روز احساس پشیمانی از انتخاب این کتاب به شما دست نخواهد داد.

 

۲- شرایط بدنی مناسب را فراهم کنید

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید شرایط بدنی خودتان است. شما باید درست مانند یک دونده ماراتن که آماده مسابقه می‌شود، از لحاظ بدنی خود را آماده این کنید که یک روز کامل را به کتاب خواندن بگذرانید. برای اینکار لازم است که حتما شب قبل از آن به خوبی استراحت کرده باشید. این موضوع به خصوص زمانی که قرار است کتابی دانشگاهی یا درسی را بخوانید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برای درک بهتر اهمیت استراحت کردن می‌توانید مقاله تاثیر خواب بر یادگیری را هم مطالعه کنید.

غذا برای خواندن یک کتاب در یک روز

اما علاوه بر خواب، به خوراک مناسب هم نیاز خواهید داشت. در طول روز علاوه بر نیاز بدنی خود به انرژی، مغز شما نیز به مواد مغذی مناسبی برای پردازش و درک بهتر هرآنچه مطالعه می‌کنید نیاز خواهد داشت. به همین دلیل هم بهتر است که از مواد غذایی که برای مغز مفید هستند استفاده کنید. کندر یکی از این خوراکی هاست که مستقیما بر روی مغز و حافظه ما تاثیر مثبت می‌گذارد. علاوه بر آن خوردن شکلات تلخ و قندهای طبیعی مثل خرما و انجیر خشک در کنار گردو و سایر مغزها هم انرژی و مواد پروتئینی و معدنی مورد نیاز مغز را تامین خواهند کرد. راستی، آب خوردن را فراموش نکنید. آب مهمترین نیاز بدن و مغز ماست و بدون آن تقریبا هیچ پردازشی در مغز ما بدون مشکل انجام نخواهد شد.

 

۳- مکان مناسبی را جهت مطالعه انتخاب کنیدمحل مطالعه

بعد از اینکه خود را از لحاظ بدنی آماده کردید و کتاب مناسب را هم برا مطالعه در یک روز انتخاب کردید نوبت به آن می‌رسد که فضای مناسب را هم فراهم کنید. اینکه در کتابخانه مطالعه کنیم یا در خانه شاید اهمیت زیادی نداشته باشد. مهم این است که مکانی که برای مطالعه یک کتاب در یک روز انتخاب می‌کنیم این ویژگی‌ها را داشته باشد:

 • از سر و صداهای احتمالی مثل تلویزیون به دور باشد.
 • دمای آن مناسب باشد (نه زیاد گرم و نه زیاد سرد)
 • میز یا صندلی مناسب برای نشستن شما در آن وجود داشته باشد.
 • نور مناسب جهت مطالعه داشته باشد.

اما اگر در اتاق خود مطالعه می‌کنید حواستان باید به یک موضوع مهم باشد. از تختخواب دوری کنید! یکی از عادت‌های ما مخصوصا وقتی که در اتاق خود هستیم این است که روی تخت خود دراز بکشیم و مطالعه کنیم. این کار باعث می‌شود که خیلی زود خواب به سراغ شما بیاید.

 

بهتر است که در بین مطالعه هم استراحت کنید. کافی‌است هر ۲۵ دقیقه یکبار ۵ دقیقه را به استراحت کردن اختصاص دهید. اینگونه راندمان شما همیشه حفظ خواهد شد.

۴- برای خواندن یک کتاب در یک روز هدفگذاری کنید

هدف داشتن در انجام هر کاری باعث خواهد شد که شما خیلی سریعتر و راحتتر به چیزی که در سر دارید برسید. در مورد تمام کردن یک کتاب در روز هم همین موضوع صدق می‌کند. در واقع شما باید مشخص کنید که هر قسمت از کتاب را تا چه ساعتی تمام می‌کنید. مثلا اگر با میانگین ۱۵۰ کلمه در دقیقه هم مطالعه کنید، بعد از ۲ ساعت باید چیزی حدود ۷۰ صفحه را خوانده باشید. البته این عدد با توجه به سرعت مطالعه شما متفاوت خواهد بود.

 

مثلا یک فرد تندخوان می‌تواند با سرعتی حدود ۶۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه کند. به این ترتیب او بعد از دو ساعت چیزی حدود ۲۸۸ صفحه را مطالعه خواهد کرد! این یعنی بیش از ۴ برابر یک فرد معمولی. آن هم در حالی که تندخوانی باعث نخواهد شد که درک مطلب شما کاهش یابد. شما هم می‌توانید با مطالعه صفحه آموزش تندخوانی اطلاعات زیادی در مورد این مهارت به دست آورید.

تا یادمان نرفته باید بگوییم که مبادا هدف اصلی خود را فراموش کنید! هدف اصلی شما خواندن یک کتاب در یک روز است، پس حداقل اگر دوست دارید از این چالش سربلند بیرون بیایید، بهتر است که سایر برنامه‌های خود را به کلی کنسل کنید.

 

۵- خودتان را محدود نکنید کتاب الکترونیکی برای خواندن یک کتاب در یک روز

نه نه، منظور ما این نیست که آزادانه هر تفریحی را انجام دهید، بلکه توصیه ما به شما این است که خودتان را فقط به کتاب چاپی که در دست دارید محدود نکنید. چرا؟ چون وقتی قرار است روزی یک کتاب بخوانیم این کار ما را خسته خواهد کرد. بهترین راهکار این است که علاوه بر کتاب چاپی، سایر انواع کتاب را هم دانلود کنید و داشته باشید. از کتاب صوتی گرفته تا حتی پی دی اف یا کتاب‌های الکترونیکی همگی انتخابی مناسب برای تنوع دادن به حساب می‌آیند. قطعا چشمان شما بعد از مدتی از مطالعه کردن خسته خواهند شد. در چنین شرایطی بهترین حالت این است که چشمانتان را ببندید و به کتاب صوتی گوش دهید. فقط حواستان باشد که یک وقت خوابتان نبرد!

اما اگر قرار است که با موبال یا تبلت کتاب بخوانید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • اول از همه یک اپلیکیشن کاهش نور آبی موبایل روی دستگاه خود نصب کنید یا اگر گوشی شما به صورت پیش فرض این حالت را دارد آن‌را فعال کنید.
 • سعی کنید بهترین کیفیت ممکن را دانلود کنید.
 • اینترنت خود را در هنگام مطالعه خاموش کنید تا وسوسه رفتن به اینستاگرام و تلگرام شما را اذیت نکند.
 • اگر با گوشی خود مطالعه می‌کنید، آن را روی حالت هواپیما بگذارید. (اگر فکر می‌کنید دوستان یا خانواده ممکن است نگران شما شوند، از روز قبل به آن‌ها اطلاع دهید.)

پیشنهاد ما این است که تا حد ممکن کمتر از پی دی اف و کتاب الکترونیک استفاده کنید. چرا که نور موبایل و تبلت در دراز مدت تاثیرات منفی بر روی بینایی شما خواهند گذاشت.


همچنین بخوانید: خستگی مغز هنگام مطالعه


 

۶- گاهی یادداشت بردارید

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که مگر می‌شود هم یادداشت برداری کرد و هم یک کتاب را در یک روز خواند؟! بله، این کار شدنی است. چرا که این نوع از یادداشت برداری با سایر انواع آن متفاوت است. یادداشت برداری درهنگام مطالعه به شما کمک خواهد کرد تا تمرکز خود را حین کتاب خواندن حفظ کنید. برای همین هم شما احتمالا هوس نمی‌کنید تلویزیون را روشن کنید و تکرار سریال مورد علاقه خود را برای بار ۱۷ام نگاه کنید! پس بهتر است بعد از تمام شدن هر فصل از کتاب، ۵-۶ خطی درباره آن بنویسید. سعی کنید در این ۵-۶ خط حتما از کلمات کلیدی موجود در متن این صفحات استفاده کنید. بعد از تمام شدن روز و کتاب می‌توانید سر فرصت و به صورت کاملا مفصل، خلاصه کل کتاب را هم بنویسید. اینکار به یادآوری مطالب توسط شما هم کمک خواهد کرد.

 

۷- به خود جایزه بدهید! جایزه

بله، هر چه نباشد ما انسان‌ها عاشق جایزه گرفتن هستیم و این کار انگیزه ما را به شدت افزایش می‌‎دهد. به همین دلیل هم بهتر است بعد از خواندن یک قسمت مشخصی از کتاب، خود را به یک جایزه مهمان کنید. بهترین جایزه در این موارد می‌تواند یک خوراکی خوشمزه باشد که شما خیلی دوست دارید. البته، بهتر است که خوراکی شما

 • شور نباشد، چون مدام تشنه خواهید شد.
 • شیرینی آن از قندهای طبیعی باشد.
 • چرب و سنگین نباشد که زود خوابتان بگیرد.
 • سالم و در عین حال مغذی باشد.

بهتر است که اولین جایزه را زمانی به خود بدهید که نصف کتاب را مطالعه کرده‌اید. اینگونه خیالتان راحت است که هر اتفاقی بیفتد شما حداقل نصف کتاب را خوانده‌اید. دومین جایزه را هم می‌توانید وقتی دو سوم کتاب را مطالعه کردید به خود بدهید. انگیزه مهمترین عاملی است که می‌تواند به شما در تمام کردن یک کتاب در روز کمک کند.

 


بیشتر بخوانید: افزایش انگیزه برای درس خواندن


خواندن یک کتاب در یک روز ؛ سخن پایانی

فراموش نکنید مهمترین هدف از مطالعه، یادگیری است. پس به جای اینکه روی زیاد کتاب خواندن تمرکز کنید، روی خوب کتاب خواندن تمرکز کنید. اما اگر قرار است روزی یک کتاب بخوانید، تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار بگیرید. با یادگیری تندخوانی شما سرعت و دقت را به صورت همزمان خواهید داشت. همچنین تندخوانی باعث حذف Subvocalization یا دوباره خوانی خواهد شد که خود یکی از بزرگترین عواملی است که باعث کاهش سرعت مطالعه ما می‌شود. 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *