H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

رازهای موفقیت در کنکور

تاریخ:

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

رازهای موفقیت در کنکور

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

رازهای موفقیت در کنکور ؛ افزایش شانس قبولی شما!

فهرست مطالب

در ذهن همه‌ی ما کنکور غول بزرگی است که برای ورود به رشته و دانشگاه مورد علاقه‌مان، باید آن را پشت سر بگذاریم. موفقیت در کنکور رویای بسیاری از نوجوانان است. تمام مدارس سعی می‌کنند در طول سال‌های تحصیلی، دانش‌آموزان را برای این آزمون مهم و سرنوشت ساز آماده کنند. به خصوص در سال‌های آخر دبیرستان که این تلاش بیش از پیش شدت می‌گیرد. همگی ما یکبار این سوال را از خودمان پرسیدیم که راز موفقیت در کنکور چیست؟ چگونه باید برای جمع بندی کنکور اقدام کنم؟ و … .در این مقاله هم قصد داریم برخی از رازهای موفقیت در کنکور را با هم بررسی کنیم. پس اگر به دنبال موفقیت در این آزمون هستید، یادتان نرود که تلاش و کوشش را با خود همراه کرده و استراتژی‌های زیر را به کار بگیرید. 

 

اختصاص زمان کافی برای مطالعهمطالعه برای کنکور

یکی از رازهای موفقیت در کنکور اختصاص دادن زمان کافی برای مطالعه‌ی همه دروس است. اشتباه مهم ما این است که مطالب را روی هم تلنبار کرده و مطالعه‌ی ان را به روزهای آخر موکول کنیم. در چنین شرایطی نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که در کنکور خوبی بگیریم. شاید همگی ما در طول سال تحصیلی توانسته باشیم با درس خواندن در شب امتحان نتیجه‌ی خوبی گرفته باشیم. ولی این روش برای آزمون بزرگی مثل کنکور با حجم بالایی از مطالب اصلا مناسب نیست.

برای اینکه بتوانیم زمان خود را مدیریت کنیم بهتر است جدول زمانی درست کرده و مشخص کنیم برای هر درس چه قدر وقت لازم داریم. شاید لازم باشد برای یک درس زمان بیشتری اختصاص دهیم. در چنین شرایطی جدول زمانی به ما کمک می‌کند در برنامه‌مان تعادل ایجاد کنیم. ما باید مشخص کنیم که چه مقدار زمان تا کنکور باقیمانده و چقدر از این زمان را می‌خواهیم درس بخوانیم. مقدار زمانی که به درس خواندن اختصاص می‌دهیم کاملا شخصی است و این زمان برای هر شخص با توجه به شناختی که از خود و سرعت یادگیری‌اش دارد،متفاوت است.

برنامه‌ریزی درست یکی از مهم‌ترین کارها برای موفقیت در کنکور است.

بیشتر از آنچه کار می‌کنید،بخوابید

بیشتر از آنچه درس می‌خوانید،کار کنید

و بیشتر از آنچه تفریح می‌کنید،درس بخوانید.

مطالعه در محل مناسب یکی از رازهای موفقیت در کنکور است!

قبل از شروع مطالعه بهتر است که کتاب‌های تست و جزوه‌هایمان را یک جا و در دسترس خود قرار دهیم. همچنین، محل مطالعه ما باید نور کافی و صندلی راحت داشته ‌باشد چون قرار است زمان زیادی را در این مکان بگذرانیم. بهتر است سعی کنید وسایلی که باعث حواس‌پرتی ما می‌شود را از جلوی چشم دور کنیم. این کار در واقع یکی از تکنیک‌های افزایش تمرکز در مطالعه کنکور نیز به حساب می‌آید.

مکان مناسب مطالعه

عده‌ای برای مطالعه نیاز دارند که در سکوت کامل باشند و عده‌ی دیگر برای تمرکز بیشتر موسیقی گوش می‌کنند. حتی برخی افراد در محیط‌های شلوغ آن هم درحالی‌که میان کتاب‌های خود گم شده‌اند یادگیری بهتری دارند. در حالی که برخی دیگر در محیط‌های مرتب و با نظم بیشتر احساس راحتی می‌کنند.

پس کاملا به خودمان بستگی دارد که در کتابخانه درس بخوانیم یا خانه. تنها کافی است که ما بتوانیم در این مکان احساس راحتی کرده و بازده بیشتری داشته باشیم.


بیشتر بخوانید: درس خواندن در کتابخانه یا خانه؟ کدامیک بهتر است


بررسی سوالات سال‌های گذشته

یکی دیگر از رازهای موفقیت در کنکور بررسی سوال‌های کنکور سال‌های قبل است. این کار به ما کمک می‌کند که شکل و نوع سوال‌ها در ذهن ما جا بیفتد و با آن‌ها بهتر آشنا شویم. به علاوه از این طریق متوجه می‌شویم که در چه مباحثی ضعف داریم و باید برای تمرین روی آن‌ها زمان بیشتری بگذاریم.

کنکورهای سال قبل به ما نشان می‌دهند که چه مباحثی مهم‌تر هستند و تمرکز سوال‌ها روی کدام مطالب است. هرچه بیشتر تست بزنیم و آزمون‌های مختلفی که به کنکور شباهت دارند را امتحان کنیم، آمادگی ما در زمان کنکور بیشتر می‌شود و با دیدن سوال‌ها غافلگیر نمی‌شویم.

 

به اشتراک گذاشتن سوال و جواب‌هامطالعه گروهی رازهای موفقیت در کنکور

همیشه توضیح دادن یک موضوع باعث می‌شود که خود فرد آن را بهتر بفهمد. به همین دلیل هم ما می‌توانیم برای یادگیری بهتر پاسخ‌هایمان را برای شخص دیگری مثل اعضای خانواده‌مان توضیح دهیم یا می‌توانیم با دوستانمان روزی را در هفته یا ماه انتخاب کنیم و جلسات رفع اشکال برگزار کنیم و جواب‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. بدین ترتیب مطالب بهتر در ذهنمان جا می‌افتد. علاوه بر آن شاید درسی که ما در آن خوب نیستیم، نقطه‌ی قوت دیگری باشد و یا بالعکس. در این صورت هر یک از ما می‌توانیم به دیگری کمک کنیم. آموزش دادن مطالب به دیگران در واقع آخرین مرحله از هرم یادگیری به حساب می‌آید. ما حتی می‌توانیم گروهی دوستانه در شبکه‌های اجتماعی درست کنیم و آن را به سوال‌های درسی اختصاص دهیم تا هر زمان که به مشکل برخوردیم بتوانیم از دیگران کمک بگیریم.


همچنین بخوانید: برنامه ریزی کنکور


داشتن استراحت کافی از دیگر رازهای موفقیت در کنکور است

در حالیکه ممکن است تصور کنیم بهترین راه برای موفقیت در کنکور، درس خواندن در مدت‌های زمانی طولانی است، اما این روش به شدت بازدهی ما را پایین می‌آورد. اگر شما برای ماراتن تمرین می‌کنید لازم نیست ۲۴ ساعت روز را در حال دویدن باشید. تحقیقات نشان داده است که برای حفظ اطلاعات آن هم در مدت طولانی، استراحت کردن بسیار مهم است.

از آنجایی که ما سبک های یادگیری متفاوتی داریم، پس روتین مطالعاتی و زمان استراحت هرکدام نیز باهم متفاوت خواهد بود. مثلا بعضی از افراد شب‌ها و برخی دیگر صبح زود بازده مطالعه بیشتری دارند. تفاوتی ندارد که چه زمانی مطالعه می‌کنید، مهم این است که به خوبی برای آن استراحت کرده باشید. 

از پومودورو غافل نشوید!تکنیک پومودورو رازهای موفقیت در کنکور

اگر از آن دسته از افراد هستید که هنگام درس خواندن به سرعت بازده شما پایین می‌آید و خسته می‌شوید از تکنیک پومودورو استفاده کنید. برای استفاده از این تکنیک ابتدا باید مطالب را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید. سپس زنگ هشدار گوشی خود را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید. دقت کنید ۲۵ دقیقه نه بیشتر و شروع کنید به درس خواندن. زمانی که گوشی شما زنگ خورد هر جای کار که بودید ان را رها کنید و ۳ الی ۵ دقیقه استراحت کنید. بعد از آن ۲۵ دقیقه‌ی دوم را شروع کنید. بعد از چهارمین ۲۵ دقیقه، به خود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه استراحت بدهید. این تکنیک به شما کمک می‌کند که در طول مطالعه بازده شما کم نشود و زود خسته نشوید.

دقت کنید با هر تکنیکی که درس می‌خوانید، تعیین کردن زمان استراحت را فراموش نکنید. مطالعه به مدت طولانی ولی با بازده پایین به شما برای موفقیت در کنکور کمکی نمی‌کند.

 

با آموزش تندخوانی، در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به قبل همان حجم از مطالب را مطالعه کنید. تندخوانی یعنی افزایش سرعت، کیفیت و درک مطلب در مطالعه کنکور!

برای دریافت رایگان pdf آموزش ۰ تا ۱۰۰ تندخوانی ایمیل خود را وارد کنید .

با داشتن pdf این مقاله همواره به آن دسترسی خواهید داشت و می توانید آموزش های آن را مدام مرور کنید.

زمان کافی برای دوره‌ی مطالب

کنکور، ارزیابی تمام دانشی است که ما طی سال‌های تحصیلی خود بدست آورده‌ایم. خواندن این میزان از مطالب گسترده و متنوع کمی سخت است و حتما نیاز به دوره کردن مطالب دارد. مثلا ممکن است مباحثی که در شروع مطالعه کردیم را نزدیک کنکور فراموش کرده باشیم. پس لازم است که بار دیگر آن‌ها را دوره کنیم. البته دوره کردن کل مباحث هم کاری غیر ممکن به نظر می‌رسد، برای همین هم بهتر است در هنگام مطالعه کنکور، از روش‌هایی مثل نقشه کشی ذهنی برای یادداشت برداری موثر استفاده کنیم. به این ترتیب حجم زیادی از مطالب را در نقشه‌های ذهنی خود ذخیره کرده و به راحتی آن‌ها را دوره می‌کنیم. 

تقویت مهارت تست زنی؛ از دیگر رازهای موفقیت در کنکورتست زنی از رازهای موفقیت در کنکور

کنکور، آزمونی تکنیک محور است و برای موفقیت در کنکور باید مهارت تست زنی را در خود تقویت کنیم. برای این کار می‌توانیم  کتاب تست معتبری تهیه کنیم و شروع به تمرین کنیم. چرا که تنها راه بدست آوردن این مهارت از طریق تمرین زیاد است.

لازم نیست حتما هزینه‌های گزافی برای خرید کتاب تست کنیم، می‌توانیم با کتاب‌های تستی که قبلا استفاده شدند و در کتابخانه‌ها موجود هستند نیز تمرین کنیم یا حتی از کسی این کتاب‌ها را قرض بگیریم.

آزمون‌های آنلاین نیز روش خوبی برای تمرین تست زدن و محک زدن اطلاعات ما می‌باشند. شرکت در این آزمون‌ها باعث افزایش تمرکز هنگام تست زدن خواهد شد. همچنین تست زنی باعث می‌شود که با نحوه‌ی پاسخ‌گویی به سوال‌ها آشنا شویم و همچنین مباحثی که خوانده‌ایم را به سرعت دوره کنیم.

ورزش و مدیتیشن

مدیتیشن و ورزش از بهترین روش‌ها برای کاهش استرس و آرام کردن ذهن هستند. برای این کار کافیست یک مکان آرام پیدا کنیم و چند دقیقه‌ای راحت بنشینیم و سعی کنیم ذهنمان را آزاد کنیم. به آرامی نفس بکشیم و برای چند دقیقه ذهن خود را از مشکلات و استرس‌های کنکور دور کنیم.

مدیتیشن

ورزش کردن نیز مانند مدیتیشن راهی فوق‌العاده برای آرامش ذهن است. ورزش‌های هوازی بهترین انتخاب برای دوران کنکور هستند. می‌توانید مثلا چند دقیقه‌ای پیاده‌روی کنید یا بدوید. شنا و دوچرخه سواری نیز بسیار مناسب هستند.

در هر صورت فعالیت فیزیکی را فراموش نکنید. ما برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات به ذهنی آرام و باز نیاز داریم و بهترین راه برای رسیدن به ذهنی آرام ورزش کردن است. علاوه بر آن ورزش‌ کردن تا حد بسیار زیادی استرس موجود در ذهن ما را از بین می‌برد. به همین دلیل هم می‌توان روی آن برای رفع ترس از شکست در کنکور هم حساب کرد. 

رازهای موفقیت در کنکور ؛ سخن پایانی

همه‌ی ما از موفقیت در کنکور خوشحال می‌شویم. ولی سعی کنید در این دوران فارغ از نتیجه تمام تلاش خود را به کار گیرید و تمرکز خود را بیشتر روی یادگیری قرار دهید. بهتر است تمام وسایل مورد نیاز برای جلسه را شب قبل آماده کنیم و صبح دوباره آن‌ها را چک کنیم. مهم تر از همه هیچ مطلب تازه‌ای را شب قبل امتحان نخوانید. به هرچه خواندید اعتماد کنید و یک روز قبل کنکور را فقط استراحت کنید. یادتان نرود که قبولی در کنکور شانس بزرگی برای خوشبختی شماست، اما تنها شانس ممکن نیست.

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

3 پاسخ

  1. سلام من برای اموزش تند خوانی ایمیلمو وارد کردم.میخوام بپرسم که کی به دستم میرسه.سال دوازدهم هستم و بهش نیاز دارم.ممنون میشم که زود جوابمو بدین و پی دی اف رو بفرستین. متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *