H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

افزایش قدرت مغز برای یادگیری

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

افزایش قدرت مغز برای یادگیری

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

افزایش قدرت یادگیری مغز ؛ ۷ نکته جادویی تقویت مغز

فهرست مطالب

چه اتفاقی می‌افتاد اگر ما می‌توانستیم از تمام ظرفیت مغز خود استفاده کنیم؟ باور کنید یا نه مغز شما از صدها ابر کامپیوتر سریع تر و قویتر است. اما چه اتفاقی می افتد که ما نمی‌توانیم از این ظرفیت خارق‌العاده استفاده کنیم؟ موانع زیادی بر سر راه ما هستند که به شما اجازه نمی‌دهند از تمام ظرفیت مغز خود استفاده کنید. اما مهم تر از این موانع، راه حل‌هایی است که می‌توان برای مقابله با این مشکلات از آن‌ها بهره برد. ما در این مقاله شما را با بهترین و موثر‌ترین روش های افزایش قدرت یادگیری مغز آشنا کرده و به شما یاد می‌دهیم چگونه از درصد بیشتری از مغز خود استفاده کنید. 

تاثیر شکلات بر افزایش یادگیری مغز

۱- مغزتو شارژ کن!

شاید از این تیتر خنده‌تان گرفته باشد ولی حقیقت همین است. مغز شما هم مثل همه اعضای بدنتان به انرژی و مواد معدنی لازم برای فکر کردن نیاز دارد. استفاده از خوراکی‌هایی که برای تقویت مغز و حافظه مفید هستند، می‌تواند به افزایش قدرت یادگیری مغز شما کمک ویژه ای کند. حتی وسایلی مثل کامپیوتر هم برای تجزیه و تحلیل داده‌ها نیاز به برق دارند. پس تغذیه مناسب امری حیاتی در بهبود یادگیری شما چیست. حال با هم مبینیم که برای تقویت حافظه چه بخوریم ؟

اولین و بهترین خوراکی برای مغز، شکلات تلخ است. شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان‌های مختلف است که علاوه بر تقویت قوه ادراکی شما از ابتلا به بیماری‌هایی مثل آلزایمر و سایر بیماری های مربوط به مغز و حافظه جلوگیری خواهد کرد. مصرف روزانه میوه ها مثل انواع توت و نان‌هایی که از آرد جو درست شده‌اند هم بر سلامت مغز و بهبود عملکرد آن موثرند. 

در طرف مقابل سعی کنید تا جایی که ممکن است از مصرف خوراکی های قندی و انواع غذاهای چرب و شور بپرهیزید. مصرف این غذاها نه تنها بر روی یادگیری شما تاثیر مثبتی نمی‌گذارد، بلکه با ایجاد کردن ناگهانی قند خود میزان یادگیری شما را هم کاهش می‌دهد.

 

 

قدم به قدم پیش رفتن

۲- برای افزایش قدرت یادگیری مغز قدم به قدم پیش بروید

تا به حال یک قطره جوهر یا مرکب را درون آب انداخته‌اید؟ اتفاقی که می‌افتد این است که این قطره کوچک کم کم بزرگ شده و تمام لیوان آب شما را به رنگ خودش در می‌آورد. این ایده‌ی اصلی کتاب اثر مرکب، اثر دارن هاردی است. اما از این مثال چگونه برای افزایش قدرت مغز در یادگیری استفاده کنیم؟ برای اینکه بتوانید در بلند مدت موفق شوید، باید کارهایی هرچند کوچک را به صورت طولانی مدت و با ثبات کافی انجام دهید. داشتن ثبات باعث می‌شود در طولانی مدت همه این اعمال کوچک شما مثل همان قطره جوهر مرکب تاثیرات بزرگی بر روی زندگی و یادگیری شما بگذارند.

حالا از این نکته چگونه در یادگیری استفاده کنم؟

برای درک و استفاده بهتر از این موضوع مثالی برای شما خواهیم زد. فکر کنید که مادرتان از شما خواسته که اتاق خود را مرتب کنید. اما شما به دلایلی قادر نیستید که همه اتاق خود را کاملا تمیز و مرتب کنید. کاری که باید انجام بدهید این است که یک بخش کوچک از آن‌چه که باید انجام بدهید را انجام دهید. مثلا جامدادی خود را از روی کتابخانه بردارید و داخل کشو بگذارید. همین کار را اگر در مورد درس‌هایتان هم انجام دهید، نتیجه‌ای عالی خواهید گرفت. 

مثلا اگر به جای شب امتحان دروس خود را ذره ذره و در طول ترم مطالعه کنید، دیگر هنگام امتحان استرس نخواهید داشت و به درس خواندن در شب امتحان نیاز ندارید. این یعنی شما با یک تیر ۲ نشان زده‌اید. اول اینکه مطالب را یکجا تلمبار نکرده‌اید. و دوم اینکه با شما به مرور زمان اطلاعات را به مغز خود وارد کرده‌اید. این کار که یکی از روش های مطالعه و یادگیری موثر هم هست باعث می‌شود که مغز شما مدام در حال پذیرش و یاد گرفتن اطلاعات جدید باشد. 


آیا می‌دانید آگاهی از بهتری روش های موجود برای مطالعه تا چه اندازه می‌تواند به شما در یادگیری کمک کند؟
همین حالا مقاله روش های نوین مطالعه رو بخون تا با بهترین روش‌ها و تکنیک های موجود آشنا شی.


۳- مختصر و مفید کار کنید

خلاصه نویسی کردن زمانی مفید است که شما آن را درست انجام دهید. وگرنه اگر با روش های خلاصه نویسی آشنا نباشید، می تواند تاثیر برعکس بر یادگیری شما داشته باشد. برای درک بهتر این موضوع به این فکر کنید که علاوه بر کتاب درسی، باید یک خروار کاغذ که نمی‌دانید ترتیب آنها چیست را هم مطالعه کنید. استفاده از نقشه کشی ذهنی بهترین راه برای خلاصه کردن و دسته بندی مطالب است. به یاد داشته باشید که شما باید اطلاعات را تا حد ممکن مختصر و مفید ثبت و ذخیره کنید.

 

تاثیر پیانو بر افزایش قدرت یادگیری مغز

۴- چیزهای جدیدی یاد بگیرید!

بهترین راهی که از طریق آن می‌توانید مغز خود را تقویت کنید، به چالش کشیدن آن است. برای اینکه بتوانیم مغز خود را به چالش بکشیم بهتر است چیزهای جدید را یاد بگیریم. این چیزهای جدید می‌تواند هرچیزی را شامل شود، اما بهترین گزینه‌ها برای یادگیری زبان و موسیقی هستند. می‌پرسید چرا؟ بگذارید برایتان توضیح دهم.

یادگیری یک زبان جدید فقط به فهمیدن معنای کلمات در زبان مقصد خلاصه نمی‌شود. حتی توانایی در مکالمه هم اوج یک زبان نیست. در واقع شما زمانی یک زبان جدید را یاد می‌گیرید که به طور کامل با فرهنگ پشت آن آشنا شده باشید. وقتی این اتفاق بیفتد شما عملا تو شخصیت مجزا خواهید داشت که این موضوع تاثیر بسیار مثبتی بر روی مغز شما می‌گذارد. علاوه بر این، شما احتمالا در بسیاری از اوقات به دو زبان مختلف فکر می‌کنید. این نکته هم باعث به چالش کشیده شدن مغز شما خواهد شد که در نتیجه موجب افزایش قدرت مغز برای یادگیری می‌شود.

نقش موسیقی و سایر مهارت ها

اما موسیقی چطور؟ تحقیقات نشان داده است که نواختن موسیقی باعث فعال شدن هر دو نیمکره مغز شما خواهد شد. بدین ترتیب می‌توان انتظار داشت که این نوع از یادگیری هم به قوی‌تر شدن مغز ما کمک کند. 

البته یادگیری مهارت های مختلف هم برای تقویت مغز شما مفید است. فراگرفتن آموزش‌هایی مثل آموزش تندخوانی هم به ما کمک می‌کند تا علاوه بر تقویت مغز و حافظه خود، بتوانید مطالب را هم با سرعت و دقت بیشتری مطالعه کنید. همچنین تندخوانی درک مطلب شما را هم بهبود می‌بخشد.

مدیتیشن و یادگیری مغز

۵- نقش مدیتیشن در افزایش قدرت یادگیری مغز

آرامش کلید اصلی رسیدن به موفقیت است. یکی از بهترین راه‌های افزایش آرامش هم آموزش مدیتیشن و انجام آن است. انجام دادن روزانه مدیتیشن علاوه بر اینکه حالات روحی شما را بهتر خواهد کرد، به مغز شما هم کمک ویژه‌ای می‌کند. در واقع مدیتیشن چیزی نیست که فقط به مغز و تمرکز مربوط باشد. بلکه انجام روزانه آن فواید دیگری هم دارد. مدیتیشن می‌تواند شما را به ذهن آگاهی برساند. ذهن آگاهی مهارتی است که شما به کمک آن می‌توانید کنترل کامل مغز خود را بر عهده گیرید. روزانه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مدیتیشن برای قوی تر شدن مغز شما ضروری است!

 


اگر از درس خوندن متنفری و برات کار خسته کننده‌ایه
حتما مقاله چگونه از درس خواندن لذت ببریم رو مطالعه کن!


۶- افزایش قدرت مغز برای یادگیری به کمک دوستان و خانواده

یادگیری و خانواده

اگر فکر می‌کنید که افزایش قدرت یادگیری مغز فقط محدود به تمرینات مغزی است اشتباه می‌کنید. عوامل روحی و عاطفی زیادی هستند که در این موضوع دخیلند. برای مثال یکی از راه‌های کاملا عملی و پرکاربرد که می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی مغز شما بگذارد این است که زمان بیشتری را با افرادی بگذرانید، که آن‌ها را دوست می‌دارید. 

اگر دقت کرده باشید افراد زمانی موفق تر هستند که خانواده آن‌ها محیط دوستانه‌تری دارد. چرا؟ چون در یک خانواده دوستانه که همه با یکدیگر ارتباط خوبی دارند مدام از دستاوردها و اتفاقات پیرامون صحبت می‌شود. مثلا دختر خانواده مباحث جالبی که در دانشگاه یاد گرفته را با پدر و مادرش به اشتراک می‌گذارد یا در سوی دیگر پسر مطلب جدید را که در یک مجله یا کتاب درسی خود خوانده برای دیگر اعضای خانواده تشریح می‌کند. این نوع از روابط حتی به گرم شدن کانون خانواده‌ها کمک می‌کند.

اما اگر خانواده‌ای این چنین نداشتیم چه کنیم؟

ممکن است خیلی از ما به هر دلیلی قادر به انجام چنین کاری درون خانواده نباشیم. پس باید یک خانواده جدید برای خود بسازیم! نه نه، صبر کنید. منظور من ازدواج نیست! برای داشتن یک خانواده جدید که در آن هر کس تجربیات و مطالب جدیدی را که یاد می‌گیرد به اشتراک بگذارد می‌توانید گروهی از دوستان خود را انتخاب کنید. سپس یک گروه دوستانه در یکی از شبکه‌های مجازی تشکیل دهید و از اعضا بخواهید هر وقت جیز جدیدی یاد گرفتند آنرا با بقیه به اشتراک بگذارند. این کار هم به افزایش قدرت یادگیری مغز کمک می‌کند و هم باعث بهتر به یاد سپردن و به خاطر آوردن مطالب خواهد شد. 

شکست و یادگیری

۷- برای افزایش قدرت یادگیری مغز ، از شکست و ناکامی نترسید

ترس از شکست و ناکامی یکی از بزرگترین عوامل باز دارنده زندگی ماست. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهند که افرادی که نسبت به نتایج بدبین نیستند و ترسی از شکست ندارند، نسبت به سایر افراد که این حس را دارند عملکرد بهتری در آزمون‌ها از خود بر جای می‌گذارند. این نکته زمانی جالب تر به نظر می‌رسد که بدانید اغلب افراد گروه اول از لحاظ درسی ضعیفتر از افراد گروه دوم بودند. تمام این اتفاقات فقط و فقط به دلیل استرس منفی می‌افتد. داشتن کمی استرس شاید بتواند به شما کمک کند. اما استرس بیش از اندازه نتیجه ‌ای جز شکست برای شما نخواهد داشت. پس سعی کنید بدون ترس از ناکامی به راه خود ادامه دهید. در واقع بسیاری از مشکلات و موانع در طول مسیر از سر راه بر داشته می‌شوند.

 

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *