H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تکنیک های تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تکنیک های تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

آموزش تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد + معرفی 3 اپلیکیشن برتر

فهرست مطالب

گاهاً برای بسیاری از ماها این موضوع پیش آمده که به دلیل ضیق و محدودیت وقت نتوانسته‌ایم کتاب‌های مختلفی که در دسترس‌مان قرار دارند را مطالعه کنیم؛ فرقی نمی‌کند دانش‌آموز و دانشجو باشید یا یک فرد عادی که به مطالعه علاقه دارد، آموزش تندخوانی همان چیزی است که باید به سراغ یادگیری آن بروید. منظور از تندخوانی سبک مطالعاتی بوده که در آن مطالب مهم با سرعت بالا و بدون مکث خوانده می‌شوند. یکی از روش‌های پرطرفدار تندخوانی، تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد است که اعتقاد در آن بر این است که افزایش سرعت مطالعه کلمات، مغز انسان را قادر می‌سازد تا مفاهیم و داده‌ها را بهتر فهمیده و حفظ نماید.

با توجه به محبوبیت روش تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد، این مقاله از هوش برتر ایرانیان به آموزش این سبک تندخوانی اختصاص پیدا کرده است. اگر سوالاتی در ارتباط با آن دارید، در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

مروری بر مفهوم تندخوانی

پیش از آن که بتوانیم مطالبی را در ارتباط با تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد مطرح کنیم، لازم است یک قدم به عقب برگشته و نگاه دقیق‌تری به مفهوم و چیستی خود تندخوانی داشته باشیم. ثانیه‌شمار تلفن همراه خود را روشن کنید و شروع به مطالعه یک مطلب نمائید. در قدم بعدی تعداد کلمات مطالعه شده را بر زمانی که در طول آن این کلمات را مطالعه کرده‌اید، تقسیم کنید. عدد حاصل از این تقسیم سرعت مطالعه و پردازش ذهنی شما را نشان خواهد داد. اگر این عدد به دست آمده بیش از 400 است، شما فردی هستید که لازم است سرعت مطالعه خود را افزایش داده و بر روی تقویت حافظه خویش کار کنید.

آموزش تندخوانی به روش هاروارد

به طور میانگین، یک فرد بزرگسال قادر است 200 الی 300 کلمه را در طول یک دقیقه بخواند. به طور خلاصه مفهوم تندخوانی نیز سرعت بخشیدن 5 برابری به این فرآیند مطالعاتی است. برخی از افراد معتقد هستند که خوانش یک متن با سرعت بالا نمی‌تواند درک خوبی را از آن در اختیار ما قرار دهد؛ اما این دسته از افراد به این موضوع توجه ندارند که هنگامی که فردی در یک محدودیت زمانی قرار دارد کمتر دچار حواس پرتی و پرش فکری خواهد شد. این موضوعی است که در خوانش معمولی متن‌ها امر رایجی به شمار می‌رود.

توجه داشته باشید که در تندخوانی هیچ قسمتی از متن نادیده گرفته نمی‌شود و کلیه داده‌ها دریافت خواهد شد.

مراحل تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

تندخوانی را می‌توان یک ابرقدرت به شمار آورد؛ ابرقدرتی که قابل یادگیری است! به طور کلی تکنیک‌های زیادی برای یادگیری تندخوانی وجود دارد که یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌ها، تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد است. برای آموزش تندخوانی به این سبک در ادامه یک مطلب علمی را از یک کتاب آورده و مراحل را بر روی آن پیش می‌بریم. البته به یاد داشته باشید که تکنیک پیش‌رو صرفاً برای مطالب و دروس حفظی و مفهومی است و برای دروس محاسباتی تکنیک‌های دیگری وجود دارد:

مرحله اول: نگاه کلی و اجمالی به متن کتاب

قدم اول تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد به این مرحله اختصاص پیدا کرده که باید کتابی که قصد مطالعه آن را دارید را مشخص کرده و متناسب با حجم آن در حد 3 الی 5 دقیقه آن را بررسی کنید. بررسی اولیه شامل این موارد است که موضوع کتاب و درس درباره چیست؟ تعداد فصل‌ها چقدر است؟ آیا فصل‌ها دارای خلاصه هستند؟ حال فصل یا بخشی که قصد مطالعه آن را دارید، انتخاب و متناسب با حجم بخش مورد نظر 1 الی 3 دقیقه، متناسب به حجم فصل، صفحات و عناوین موجود را به طور گذرا بررسی کنید تا یک ذهنیت کلی از مطالب موجود در این بخش و فصل از کتاب در ذهن‌تان شکل بگیرد.

تندخوانی به سبک هاروارد

مطالعه متن و مشخص کردن کلمات کلیدی

در این مرحله لازم است که متن را با دقت مطالعه کرده و همزمان با این کار، کلمات مهم آن را با هایلایتر جدا کنید تا بعداً بتوانید در فلش‌کارت یادداشت کنید. در این مرحله می‌توانید از روش خط بری بسیار سریع یا عبارت‌خوانی کمک بگیرید. متناسب با این که وضعیت سرعت مطالعاتیتان به چه صورت است، یک زمان معقول انتخاب کرده و متناسب با این زمان متن را مطالعه کنید. در ادامه ما یک صفحه از کتاب اقتصاد پایه دهم دبیرستان را به عنوان نمونه انتخاب کرده‌ایم و شما می‌توانید همزمان با ما متن زیر را مطالعه کرده و کلمات مهم آن را یادداشت کنید:

«فروشندگان که همان بنگاه‌های ارائه کننده کالا یا خدمات و نیز عوامل فروش آن‌ها هستند، بازیگر دیگر میدان رقابت اقتصادی‌اند. اگر شما تولید کننده یا فروشنده بستنی بودید و قیمت بستنی در بازار به دلیل شروع فصل گرم سال بیشتر می‌شد، چه می‌کردید؟ کمتر بستنی تولید می‌کردید و می‌فروختید یا بیشتر؟ یا به همان مقدار سابق؟

طبق قانون عرضه، با افزایش قیمت، مقدار عرضه از هر کالا افزایش می‌یابد و بالعکس!

رفتار عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان در بازار در مقابل هم صورت می‌گیرد و باید با هم هماهنگ باشد. به عبارت دیگر عرضه و تقاضا باید با یکدیگر در تعادل باشند. در غیر این صورت چه می‌شود؟ اگر مقدار تقاضای کالایی از مقدار عرضه آن بیشتر باشد، در بازار کمبود رخ می‌دهد و باعث بالا رفتن قیمت می‌شود؛ چراکه عده‌ای که به آن کالا مشتاق‌ترند تلاش می‌کنند با پیشنهاد قیمت بالاتر آن را به دست آورند.»

به عبارات کوتاه جمع‌آوری شده از متن فوق دقت کنید:

فروشندگان، بنگاه‌های ارائه کننده کالا و خدمات، بازیگر دیگر میدان رقابت اقتصادی، قانون عرضه، افزایش قیمت، مقدار عرضه، افزایش می‌یابد، رفتار عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان، در مقابل هم، هماهنگ، عرضه و تقاضا، تعادل، مقدار تقاضا، بیشتر باشد، بالا رفتن قیمت، مشتاق‌ترند، پیشنهاد قیمت بالاتر.

این عبارات نمونه کوچکی از خلاصه‌نویسی اقتصاد بود که مطالعه آن متن اصلی را در ذهن‌تان تداعی می‌کند. در واقع با پشت سر هم گذاشته شدن این کلمات و عبارات و حذف قیود و متمم‌ها تلاش نمودیم تا دقیقا همان متن تداعی گردد. اگر مطالب بخش خاصی از متن را درست متوجه نشده‌اید، علامت سوال گذاشته و تمام آن قسمت را حداقل از یک پاراگراف قبلی مجددا مطالعه کنید. توجه داشته باشید که در این بخش صرفاً قسمت‌های مبهم مجددا بازنگری و بررسی خواهند شد و مرور دوباره مطالب و بازگشت به قبل نداریم!

تکنیک‌های تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

در یادگیری تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد چند تکنیک به افزایش سرعت خوانش شما کمک خواهند کرد که این تکنیک‌ها به شرح زیر هستند:

  • تکنیک اسکن: در این تکنیک، چشم خواننده متن در امتداد یک قسمت مشخص از صفحه حرکت می‌کند؛ این قسمت مشخص می‌تواند سمت چپ یا راست صفحه باشد ولی راحت‌ترین حالت انتخاب مرکز است. در واقع در چنین حالتی به جای حرکت چشم در کل متن از راست به چپ، دید از بالا به پایین تغییر جهت می‌دهد. چنین روشی به تثبیت کلمات کلیدی نظیر نام‌ها، اصطلاحات و مواردی از این دست کمک می‌کند. توجه داشته باشید که با انجام چنین کاری، زمان ساکاد به حداقل میزان خود کاهش پیدا می‌کند.
  • تکنیک اشاره‌گر: در تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد نباید از تکنیک اشاره‌گر غافل شد. این تکنیک بر روی یک فرآیند بسیار ساده بنا شده است که در آن خواننده با انگشت یا با استفاده از یک مداد یا خودکار خطوطی که در حال خواندن آن است را دنبال می‌کند. در چنین حالتی با حرکت انگشت و خودکار بر روی متن، حرکت مغز نیز همراه با آن منسجم‌تر می‌شود. چنین امری موجب متمرکز نگه داشتن چشم‌ها می‌گردد. اشاره‌گر بهترین راه‌حل برای آن دسته از افرادی است که تمایل به مرور مجدد مطالب و دوباره‌خوانی دارند.

بهترین برنامه برای تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

بهترین برنامه برای تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد

تمرین منظم تندخوانی عاملی کلیدی در یادگیری بهتر این مهارت است. امری که شاید در بیشتر مواقع به دلیل کم تجربه بودن فرد و سختی انجام چنین تمرینی رعایت نگردد. خوشبختانه امروزه برخی از اپلیکیشن‌ها با تمرکز بر روی آموزش مهارت تندخوانی به کمک علاقه‌مندان این حوزه آمده‌اند. در ادامه با برخی از مهم‌ترین نمونه‌های آن‌ها آشنا خواهیم شد:

اپلیکیشن ReadMe

یکی از اپلیکیشن‌های کاربردی تندخوانی که هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای iOS در اختیار کاربران قرار گرفته است، ReadMe نام دارد. اگر قصد دارید کوتاه و سریع خواندن را به صورت جمله به جمله یا پاراگراف‌های کوتاه تمرین کنید، می‌توانید از حالت خواندن متمرکز آن استفاده کنید. حالت «Beeline Reader» با تغییر رنگ متن چشم‌ها را به هنگام مطالعه با سرعت خاصی همراهی و هدایت می‌کند.

اپلیکیشن Reedy

این برنامه برای سیستم عامل اندروید طراحی و عرضه شده است. اگر کاربر iOS هستید می‌توانید از افزونه Chrome آن در لپ تاپ خود بهره ببرید. این برنامه با نمایش یک به یک کلمات بر روی صفحه نمایش، خوانندگان را به خواندن سریع ترغیب می‌کند. در واقع این برنامه به جای مرور خطوط و متون طولانی کاربر را آماده می‌کند تا بر روی یک کلمه در یک زمان تمرکز نماید.

اپلیکیشن Spreeder

این برنامه که هم نسخه اندروید و هم نسخه iOS آن وجود دارد، قابلیتی را به وب‌سایت خود اضافه کرده که کاربران بدون آن که نیازی به نصب برنامه داشته باشند، تندخوانی را تمرین کنند. این برنامه روند کار را با سرعت مطالعاتی بسیار کم شروع کرده و کلمات را یکی یکی فلش می‌کند. سپس به تدریج با عادت کردن ذهن کاربر، سرعت خوانش متن را بالاتر می‌برد.

تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد؛ راه‌حلی مطمئن برای درمان پرش فکری

با توجه به این واقعیت که تندخوانی در بهبود توان یادگیری و درک مطلب نقش مهمی را ایفا می‌کند، این مقاله از بلاگ هوش برتر ایرانیان به آموزش تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد اختصاص پیدا کرد. همان طور که در مطالب فوق مشاهده کردید، تندخوانی موجب افت کیفیت مطالعات نخواهد شد. همچنین با منسجم‌تر نمودن عملکرد ذهن روند یادگیری را سرعت بخشیده و موجب می‌شود تا فرد با افزایش تمرکز بتواند مطالب مدنظر خویش را در بازه زمانی بسیار کوتاه یاد بگیرد.

به یاد داشته باشید که هیچ محدودیت سنی برای یادگیری تندخوانی به سبک دانشگاه هاروارد وجود نداشته است. در دوره تندخوانی فوق پیشرفته تایفون ما مطالب را برای دو گروه دانش‌آموزان و بزرگسالان عزیز فراهم کرده‌ایم. علاوه‌بر مطالعه دروس می‌توان از مزایای آن در مطالعه آزاد نیز بهره برد. حال که با تندخوانی به سبک هاروارد بیشتر آشنا شدید، نظرتان درباره آن چیست؟ آیا این شیوه تندخوانی می‌تواند در صرفه‌جویی زمان مطالعاتی به شما کمک کند؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *