H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

تقویت حافظه برای یادگیری زبان

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

تقویت حافظه برای یادگیری زبان

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

تقویت حافظه برای یادگیری زبان انگلیسی

فهرست مطالب

یادگیری زبان انگلیسی، دریچه‌ای نو به‌سوی دنیایی از اطلاعات، فرصت‌ها و تجربیات جدید است که هر کسی می‌تواند آن را یاد بگیرد. اما در این مسیر، چالشی همیشگی ذهن زبان‌آموزان را به خود مشغول می‌کند؛ از چه راه‌هایی می‌توان به تقویت حافظه برای یادگیری زبان انگلیسی پرداخت؟

حفظ کردن انبوهی از کلمات، اصطلاحات، قواعد گرامری و تلفظ صحیح، گاه طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد. اما نگران نباشید! با به‌کارگیری روش‌های صحیح و کمی تلاش، می‌توانید حافظه‌تان را برای یادگیری زبان انگلیسی تقویت و این مسیر را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل کنید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا راهکارهای علمی و عملی، تقویت حافظه در یادگیری زبان انگلیسی را با هم بررسی کنیم.

12 تکنیک که حافظه شما را برای یادگیری زبان انگلیسی تقویت میکند

راه‌های زیادی وجود دارد تا با کمک شناخت مکانیزم‌های حافظه و اصول یادگیری، بتوانید از همه پتانسیل خود استفاده کرده و در کمترین زمان ممکن، زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید.

به‌این‌ترتیب به‌راحتی کلمات و اصطلاحات جدید را به طور مؤثرتر یاد می‌گیرید، قواعد گرامری را به طور عمیق‌تر درک کرده و به کار می‌برید، مهارت‌های شنیداری و گفتاری خود را تقویت می‌کنید و اعتمادبه‌نفس خود را در استفاده از زبان انگلیسی افزایش می‌دهید.

با ما همراه باشید تا با 12 گام‌ ساده زیر،حافظه‌تان را به قدرتمندترین ابزار در مسیر یادگیری زبان انگلیسی تبدیل کنید.

محتوای مورد نظرتان برای تقویت حافظه برای یادگیری زبان را تقسیم کنید

تکنیکهای تقویت حافظه برای یادگیری زبان
تکنیکهای تقویت حافظه برای یادگیری زبان

زمانی که در ابتدای یک مسیر طولانی قرار دارید حتما طی کردن آن به نظرتان کار سختی خواهد بود. اما اگر این مسیر را در بازه‌های زمانی مختلف تقسیم کنید می‌بینید که به‌راحتی به مقصد رسیده‌اید.

با تقسیم‌بندی مطالب زبان انگلیسی به بخش‌های کوچک‌تر نیز، می‌توانید مطالب را مدیریت کرده و آنها را راحت‌تر به‌خاطر بسپارید. مثلا می‌توانید محتواهای مورد نظرتان را بر اساس موضوعات مختلف، مانند گرامر، واژگان، مهارت‌های خواندن، نوشتن، صحبت‌ کردن و… دسته‌بندی کنید و برای هر موضوع نیز، یک برنامه‌ریزی جداگانه داشته باشید.

یا اینکه محتوا را به بخش‌های کوچک‌تر با زمان مشخص تقسیم و برای هر بخش، یک زمان مشخص برای مطالعه و یادگیری تعیین کنید. از تنوع در فعالیت‌های یادگیری مثل نوشتن، گوش کردن، خواندن و… کمک بگیرید تا از خستگی و کسالت جلوگیری کنید.

از یادیارها (Mnemonic) استفاده کنید

یادیارها با ایجاد ارتباط بین اطلاعات جدید و اطلاعاتی که قبلاً در حافظه‌تان ذخیره شده است، به شما کمک می‌کنند تا کلمات، اصطلاحات و مفاهیم جدید را به خاطر بسپارید. همچنین در این روش می‌توانید برای به خاطر سپردن مجموعه‌ای از اطلاعات، یک داستان کوتاه بسازید.

مثلا در این روش، از حروف اول کلماتی که می‌خواهید به خاطر بسپارید، برای ایجاد یک کلمه یا عبارت جدید استفاده می‌کنید یا می‌توانید کلمات و اصطلاحات جدید را در قالب شعر یا قافیه حفظ کنید.

تجسم کنید

تجسم یکی از قدرتمندترین ابزارها برای تقویت حافظه در یادگیری زبان انگلیسی است. با تجسم، می‌توانید کلمات، اصطلاحات و مفاهیم جدید را به تصاویر ذهنی تبدیل کنید و به‌این‌ترتیب، جلوی فراموشی آنها را بگیرید. 

چگونه از تجسم برای تقویت حافظه در یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

 1. برای هر کلمه یا اصطلاح جدید، یک تصویر ذهنی ایجاد کنید.
 2. تصاویر ذهنی خود را تا حد امکان واضح و دقیق بسازید.
 3. از حواس مختلف خود در تجسم کمک بگیرید.
 4. تصاویر ذهنی خود را به طور مرتب مرور کنید.

مثلا برای به خاطر سپردن کلمه سیب (Apple) یک سیب قرمز، بزرگ و خوشمزه را تصور کنید که روی یک درخت سیب در حال رشد است.

تمرین و تکرار کلید موفقیت شماست

تمرین و تکرار از اصول کلیدی در یادگیری هر زبانی، از جمله زبان انگلیسی است. بدون تمرین و تکرار کافی، به سختی می‌توانید کلمات، اصطلاحات و مفاهیم جدید را به خاطر بسپارید و به طور روان صحبت کنید.

 • به طور مرتب کلمات و اصطلاحات جدید را مرور کنید.
 • از فلش کارت‌ها و سایر ابزارهای یادگیری بهره ببرید.
 • در مکالمات روزمره از زبان انگلیسی استفاده کنید.
 • به پادکست‌ها، فیلم‌ها و آهنگ‌های انگلیسی گوش دهید.
 • در کلاس‌های مختلف حضوری و آنلاین زبان انگلیسی شرکت کنید.
 • هر روز 10 کلمه جدید انگلیسی یاد بگیرید و آنها را به طور مرتب مرور کنید.
 • با یک دوست یا هم‌کلاسی انگلیسی‌زبان حرف بزنید.
تکنیکهای تقویت حافظه برای یادگیری زبان
تکنیکهای تقویت حافظه برای یادگیری زبان

مثال‌های عملی بزنید

سعی کنید اجسام یا حالات واقعی را برای هر کلمه به کار بگیرید. مثلا اگر می‌خواهید آب و هواهای مختلف را بهتر به حافظه بسپارید؛ می‌توانید لغات مربوط به هر آب‌وهوا را تفکیک کرده و در روزهای مختلف در هوای آزاد آنها را مرور کنید. یا اگر قصد یادگیری ادویه‌های مختلف را دارید می‌توانید هر روز، موقع آشپزی همراه با استفاده از ادویه‌ها، معادل انگلیسی آن را به کار ببرید.

تکنیک کاخ برای تقویت حافظه برای یادگیری زبان انگلیسی

تکنیک کاخ (Memory Palace) یک روش باستانی برای تقویت حافظه است و با ایجاد یک مکان خیالی در ذهن شما کمک می‌کند تا اطلاعات و خاطرات را ذخیره کنید.

 1. به مکانی که به خوبی می‌شناسید و برایتان خاطره‌انگیز است، فکر کنید.
 2. مسیری را در آن مکان انتخاب کنید که به‌راحتی بتوانید آن را به خاطر بسپارید.
 3. در هر نقطه از مسیر، یک شی یا مکان را به‌عنوان “ایستگاه” تصور کنید.
 4. برای هر کلمه یا اصطلاحی که می‌خواهید به خاطر بسپارید، یک تصویر یا نماد بصری ایجاد نمایید.
 5. تصویر یا نماد را با یکی از ایستگاه‌های کاخ خود مرتبط سازید.
 6. هنگام یادآوری، در ذهن خود در کاخ خود قدم بزنید و تصاویر و نمادها را مشاهده کنید.

از فعالیت بدنی غافل نشوید

شاید در نگاه اول، فعالیت بدنی و یادگیری زبان انگلیسی دو مقوله کاملاً مجزا به نظر برسند. اما جالب است بدانید که تحقیقات علمی نشان داده‌اند که فعالیت بدنی با افزایش جریان خون در مغز، تمرکز و حافظه را تقویت می‌کند، هورمون‌های استرس را در بدن کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا آرام‌تر و متمرکزتر باشید.

ورزش همچنین خلاقیت را افزایش داده و باعث می‌شود از روش‌های جدید و ابتکاری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. به‌علاوه اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود در مکالمات انگلیسی به‌راحتی حرف بزنید.

تغذیه را جدی بگیرید

تغذیه نقش مهمی در سلامت مغز و عملکرد شناختی ایفا می‌کند. از خوراکی‌های مفید برای تقویت حافظه و یادگیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماهی‌های چرب مانند سالمون، تن و… حاوی اسیدهای چرب امگا 3 بوده و برای سلامت مغز ضروری هستند .
 •  آجیل و دانه‌ها مانند گردو، بادام، بادام‌زمینی و تخمه آفتاب‌گردان سرشار از ویتامین E و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که به محافظت از مغز در برابر آسیب‌های اکسیداتیو کمک می‌کنند.
 •  میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.
 • تخم‌مرغ منبع عالی پروتئین و کولین است که برای سلامت مغز و حافظه ضروری هستند.
 • محصولات لبنی مانند ماست و پنیر سرشار از کلسیم و ویتامین D بوده که برای سلامت مغز و عملکرد شناختی کمک می‌کنند.

حواس پنج‌گانه را به کار بگیرید

حواس پنج‌گانه دریچه‌های ورود اطلاعات به مغز هستند و نقش کلیدی در یادگیری زبان انگلیسی ایفا می‌کنند. با به‌کارگیری حواس پنج‌گانه، می‌توانید فرآیند یادگیری به طرز موثری بهبود ببخشید.

 1. برای به‌کارگیری حواس بینایی می‌توانید از فلش کارت‌های تصویری، فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی استفاده نمایید.
 2. برای تقویت حواس شنوایی به آهنگ‌ها و پادکست‌های انگلیسی گوش دهید، با افراد انگلیسی‌زبان صحبت کنید، به تلفظ صحیح کلمات و اصطلاحات انگلیسی دقت کنید.

مطالب مهم را جلوی چشم قرار دهید

حتما شنیده‌اید که می‌گویند از دل برود هر آنکه از دیده رود. پس اگر برخی مطالب برای شما سخت هستند یا از نظر گرامری و لغوی روی آنها تاکید شده است؛ سعی کنید جلو چشمتان قرار دهید تا خواسته یا ناخواسته مجبور به مرور آن شوید.

خواب منظمی داشته باشید

خواب به مغز شما کمک می‌کند تا اطلاعات جدید را ذخیره و به خاطر بسپارد، تمرکز و توجه شما را افزایش می‌دهد و با ترشح هورمون‌های مختلف به بازسازی مغز و حافظه کمک می‌کند. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید با تکیه بر قوه تخیل و حافظه خود هر چیزی را بهتر یاد بگیرید.

بهترین زمان یادگیری خود را شناسایی کنید

هر کسی در زمان خاصی از روز در نقطه اوج انرژی خود قرار دارد و طبیعتا عملکردی بهتر از سایر زمان‌ها خواهد داشت. برخی در روز بیشتر یاد می‌گیرند و برخی دیگر شب را ترجیح می‌دهند. عده‌ای در ساعات شلوغی خانه مطالعه کرده و بعضی دیگر سعی دارند زمان‌های خلوت و ساکت را انتخاب کنند. پس با شناسایی حساسیت‌های خود با بیشترین بازدهی مطالعه کنید.

با تکنیک‌های تقویت حافظه، یادگیری زبان انگلیسی را برای خود ساده کنید

شاید بارها سعی کرده‌اید یک زبان یا موضوعی جدید یاد بگیرید؛ اما چندان موفق نبودید و به خودتان هزار جور برچسب زده‌اید و از هوش کم خود گلایه کرده‌اید. غافل از اینکه نه تنها کم‌هوش نیستید؛ بلکه با همین ذهن قادر به انجام بزرگ‌ترین کارها خواهید بود. فقط باید از روش درست آن وارد شوید.

یادگیری زبان انگلیسی نیز با کمک برخی تکنیک تقویت حافظه برای یادگیری زبان و یا دوره تقویت حافظه می‌تواند به کاری ساده تبدیل شود. هر کسی می‌توانید با دسته‌بندی اطلاعات، تنظیم ساعت خواب، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی، تمرین و تکرار، مرور و سایر روش‌های مفید در کمترین زمان ممکن زبان انگلیسی را یاد بگیرد.

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *