H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

خلاصه نویسی به انگلیسی

فهرست مطالب

خلاصه نویسی به انگلیسی

حتما شنیده اید که همه معلمان و مربیان می گویند خلاصه نویسی کمک می کند مطالب در ذهنتان تثبیت شوند. همه درست می گویند. خلاصه نویسی چه به فارسی و چه به انگلیسی یک روش رایج برای تثبیت مطالب در ذهن است. به علاوه خلاصه نویسی کمک می کند تا نیم صفحه توصیف از چشمان یار تبدیل به یک خط مشاهده گری شود. همانطور که تریسی شوالیر در مورد جین آستن این نظر را دارد. 

خلاصه نویسی به انگلیسی علاوه بر تقویت مهارت خلاصه نویسی، به تقویت زبان انگلیسی نیز کمک می کند. به کمک این روش خلاصه نویسی می توانید روی گرامر و دایره لغاتتان کار کنید و کم کم با گسترش لغات و بهبود گرامر بخش گفتار نیز ماهر شوید. در مقاله پیش رو به تمام زیر و بم های خلاصه نویسی به انگلیسی می پردازیم و راهکارهای مفیدی برای انجام آن ارائه می کنیم. تا انتهای این مقاله خواندن را ادامه دهید تا با مثال و تمرین این روش یادگیری مفید را یاد بگیرید.

تعریف خلاصه نویسی

خلاصه یا Summary، abstract و brief هر سه یک معنی دارند. چه فصد خلاصه کردن کتابی را داشته باشید، جه یک فیلم را بخواهید خلاصه کنید، چه ماحصل یک سخنرانی را بخواهید در چند خط بیاورید یا از درس هایتان نت بردارید، باید روش های آن را بلد باشید. 

خلاصه نویسی نام مشخصی دارد، اما کاربرد آن همه جا یکسان نیست. تعریف تحت الفظی این کلمه کوتاه کردن عبارت، جمع بندی یک فیلم بلند در چند پاراگراف یا جدا کردن کلماتی کلیدی از یک مقاله است. تعریف اصولی خلاصه نویسی، کوتاه کردن عبارات و متن با حفظ پیام اصلی آن است.

خلاصه نویسی چه به فارسی چه به انگلیسی زبانی ساده برای انتقال مفاهیم پیچیده است. به طور مثال می توانید مقالات دشوار و تخصصی علمی را در سایت Taylor & Francis با یک خلاصه ساده که در اول هر مقاله وجود دارد، متوجه شوید. 

کاربرد خلاصه نویسی انگلیسی آنجا مشخص می شود که در یک کنفرانس انگلیسی شرکت کرده اید و فرصت ندارید تا تمام جملات را ابتدا به فارسی برگردانید و بعد نت برداری کنید. در اینجا خلاصه نویسی انگلیسی به کمک می آید تا با چند کلمه کلیدی مفهوم را به یاد آورید. مانند سخنرانی های TED که لازم است همان لحظه خلاصه برداری کنید.

چرا خلاصه نویسی به انگلیسی

احتمالا همه زبان آموزان با شروع تمرین های خلاصه نویسی به انگلیسی مشکل داشته اند. خلاصه نویسی به زبان فارسی هم برای برخی سخت است، چه رسد به زبان انگلیسی! اما اگر کمی تلاش کنید، به خودتان سختی دهید و به انگلیسی خلاصه نویسی کنید، پله های موفقیت را دوتا دوتا طی خواهید کرد. خلاصه نویسی انگلیسی خود به دلیلی برای یادگیری زبان انگلیسی خواهد شد.

هدف از خلاصه نویسی به انگلیسی

انجام یک تکلیف درسی: قطعا در کلاس های زبان یک بار هم که شده گذرتان به سامری کردن یک متن بلند خورده است. مثلا در کانون زبان ایران رسم بر این بود که متن های reading در کمتر از یک صفحه خلاصه شده و در کلاس به نوبت خوانده شوند.

یادگیری اطمینانی: وقتی مجبور باشید یک متن را بیشتر از یک باز بخوانید تا بتوانید از دل 5 صفحه تنها 5 خط خلاصه پیدا کنید، مطمئنا مغزتان چیزهای زیادی از آن متن را به خاطر خواهد آورد. هنگامی که از متنی نت برمی دارید، کافی است به آن نت ها نگاه کنید تا کل موضوع را به یاد بیاورید. در این حالت یادگیری اتفاق افتاده است.

به یاد آوردن مبحث در مراجعات بعدی: وقتی یک مقاله طولانی یا یک کتاب آن هم به زبان انگلیسی می خوانید، با کمک خلاصه نویسی، نت برداری با حتی حاشیه نویسی دیگر به مرور کل متن نخواهید داشت. با دیدن چند کلمه خلاصه انگلیسی، چند کلمه کلیدی یا صرفا یک جمله کوتاه، مفهوم و مبحث را به یاد خواهید آورد.

 

مزایا در رقابت با معایب نت برداری انگلیسی

بررسی مزایا و معایب خلاصه نویسی به انگلیسی

خلاصه کردن به انگلیسی در روش های گام به گام

خلاصه نویسی در وهله اول آسان به نظر می رسد. یک وقت به خودتان می آیید و می بینید کل کتاب را دوباره نویسی کرده اید وخلاصه‌ای در کار نیست. تیلور و فرانسیس (Taylor & Francis) سه روش خلاصه نویسی انگلیسی به زبان ساده ارائه می کنند. 

خلاصه انگلیسی با متن

به طور مثال متن زیر را می توانید در یک جمله خلاصه کنید.

تبدیل متن به یک خلاصه تصویری

این تصویری می تواند یک نقشه باشد که کلمات کلیدی را به هم متصل و تشکیل یک خلاصه تصویری می دهد یا تصویری است که اصل متن را نشان می‌دهد. این روش برای دانش آموزان و دانشجویانی که زیست و شیمی می‎خوانند بسیار مناسب است. می توانید برای خلاصه نویسی ژنتیک از تصاویر استفاده کنید یا برای نشان دادن ترکیبات شیمیایی خلاصه نویسی تصویری داشته باشید.

روش آخر تیلور و فرانسیس بیشتر مناسب مقالات ژورنالی است که از طرف دانشگاه ها و موسسات معتبر پذیرش می شود. خلاصه نویسی انگلیسی در این روش به صورت ارائه بخشی از مقاله در ژورنال است تا زمانی که برای چاپ تایید شود.

گام به گام ایرانیزه برای خلاصه نویسی انگلیسی

حالا که قرار است خلاصه نویسی انگلیسی را یاد بگیرید. از روش های وطنی معتبر برای این کار استفاده کنید. نود درصد معلم ها و استادان دانشگاه می توانند این روش ها را به شما آموزش دهند. قرار است در ادامه این بخش نیز روش های خلاصه نویسی انگلیسی برای ایرانی زبانان را یاد بگیرید. گام های بعدی به شما کمک می کنند تا به روش مناسب خودتان متن های انگلیسی را خلاصه نویسی کنید.

گام اول؛ تعیین هدف

اول از همه هدف تعیین کنید. با توجه به متنی که به شما داده می شود، سخنرانی یا فیلمی که در حال دیدن آن هستید هدف خود از خلاصه برداری را مشخص کنید.

👣گام اول

 هدف خودتان را از خلاصه نویسی مشخص کنید. می‌خواهید گزارش دهید یا می خواهید چیزی یاد بگیرید. حتی ممکن است بخواهید خلاصه نویسی برای امتحان زبان انجام دهید.

گام دوم؛ متن را بخوانید

اگر ندانید قرار است چه جور گزارش، داستان یا فیلمی را خلاصه کنید چطور می‌خواهید شروع کنید؟! بنابراین حتما متن را یک دور بخوانید، یک دور به پادکست گوش دهید و یک دور فیلم را ببینید.

 

👣گام دوم

آشنایی با کلیات است. باید از محتوا سر در بیاورید. بدانید در حال خلاصه کردن چه چیزی هستید. در غیر این صورت به خودتان می آیید و می‌بینید کل متن را نوشته‌اید یا فیلمی که دیده‌اید را روی کاغذ آورده‌اید. حتی برای نوشتن مقاله انگلیسی اول باید چند مقاله بخوانید و آن ها را خلاصه‌ کنید تا بتوانید برای مقاله خودتان هم یک خلاصه مناسب تهیه کنید. این اولین گام برای تایید شدن مقاله است.

 

گام سوم؛ شخصیت پردازی و یافتن خط داستان

بسیاری از استادان ادبیات، داستان نویسی یا فیلمنامه نویسی برای خلاصه نویسی توصیه می‌کنند اول شخصیت ها و خط داستانی را پیدا کنید و با توجه به آن خلاصه نویسی کنید.

👣گام سوم

اگر در حال نت برداری از یک داستان انگلیسی هستید، شخصیت ها را پیدا کنید، خط داستان را مشخص کنید و بر اساس آن ها خلاصه و نت برداری کنید. این روش برای فیلم ها هم درست کار می کند.

برای درس خواندن در این گام می توانید داستان سرایی کنید. یک روش استفاده شده بین دانش آموزان برای خلاصه نویسی انگلیسی شخصیت پردازی در متن است. داستان خودتان را بگویید و آن طور که دلتان می خواهد خلاصه‌اش کنید.

نکته مهم: حواستان باشد در این خلاصه نویسی زبان گفتار و نوشتار را عوض نکنید. خلاصه نویسی حرفه‌ای آن است که ایده اصلی و بدنه موضوع دست نخورد.

گام چهارم؛ قوانین را رعایت کنید

یک خلاصه نویسی حرفه‌ای شامل ابتدا، میانه و انتها است. به کمک این سه بخش با یک نگاه مفهوم خلاصه نوشته شده دریافت می‌شود.

👣گام چهارم

مقدمه، بدنه و نتیجه گیری داشته باشید. خلاصه نویسی حرفه‌ای انگلیسی شامل topic sentence به عنوان مقدمه، supporting sentence برای بده اصلی و یک concluding sentence برای نتیجه گیری خواهد داشت. در درس های غیر انگلیسی مانند ادبیات فارسی، تاریخ و حتی زیست این روش بسیار کارآمد خواهد بود.

می توانید برای این کار از کلمات First, Next, Then, Last استفاده کنید. به این ترتیب هر سه بخش مقدمه، بدنه و نتیجه را خواهید داشت.

مثالی برای گام چهارم

گام پنجم؛ خودتان را محک بزنید

حال که به آخرین مرحله رسیدید باید ببینید چه مقدار از متن یا فیلم را در ذهن دارید. نکات گام‌های قبلی را به یاد بیاورید و خلاصه نویسی انگلیسی خود را شروع کنید.

👣گام پنجم

متن را کنار بگذارید و هر آنچه به یاد دارید را روی کاغذ بیاورید. ممکن دفعات اول تنها یک کلمه یادتان بیاید. نا امید نشوید. نگاه کردن به متن باعث می شود بخواهید بیشتر متن را بنویسید. در حالی که نوشتن بخش هایی که به یاد دارید، باعث به یاد آوردن باقی بدنه متن می شود.

 

تکنولوژی در خدمت خلاصه نویسان

اگرچه خلاصه نویسی مهارتی است که هر کسی باید آن را داشته باشد، اما امروزه و با پیشرفت های بیشمار در تکنولوژی نرم افزارها و وب سایت هایی برای خلاصه نویسی ایجاد شده اند. اگر وقت برای آماده کردن تکلیف انگلیسی خود ندارید. می خواهید یک خلاصه وضعیت به کارفرمای انگلیسی زبان خود بدهید. قصد دارید یک خلاصه از مقاله خود برای ژورنالی بفرستید می توانید تکنولوژی را به خدمت خود درآورید.

سه سایت برای خلاصه کردن متون انگلیسی چه گزارش و چه مقاله هستند. این وب سایت ها از هوش مصنوعی بر پایه پردازش زبان استفاده می کنند. برای نویسندگان مقالات و کتاب‌ها، روزنامه نگاران، ژورنالیست ها یا گزارشگران این وب سایت ها بسیار کاربردی خواهند بود. امروزه با روی کار آمدن هوش های مصنوعی می توانید خلاصه نویسی انگلیسی را به آن ها بسپارید.

بهترین روش برای خلاصه نویسی به انگلیسی

با اینکه امروزه علم از سنت پیشی گرفته و افراد زیادی از هوش مصنوعی و وب سایت های مختلف برای خلاصه نویسی چه به انگلیسی و چه به فارسی استفاده می کنند، اما در نهایت خلاصه نویسی یک مهارت است. مهارتی که در کل زندگی استفاده می شود و یادگیری آن برای همه باید الزامی شود.

اگر امروز صبح یک جلسه فوری دارم و باید گزارش آن را تا ظهر حاضر کنم قطعا وب سایت و هوش مصنوعی خیلی به کار نخواهند آمد. ترجیح می دهم خودم و در اسرع وقت کار خلاصه نویسی را انجام دهم. همانطور که اگر قصد دارید برای امتحانات انگلیسی، کنکور یا آزمون های بین المللی زبان انگلیسی بخوانید و باید خلاصه نویسی بلد باشید.

بهترین روش خلاصه نویسی استفاده از گام های متوالی در کنار تمرین و تکرار است.  کار نیکو کردن از پر کردن است. پس از چند بار تمرین و تکرار آنقدر در خلاصه نویسی ماهر می شوید که تنها با یک دور خواندن، دیدن یا شنیدن می توانید خلاصه بنویسید.

تمرین آخر

یک بار امتحان کنید. متنی از یک داستان کوتاه انگلیسی را بخوانید و بعد متن را کنار بگذارید، هرچه به یاد می آورید را بنویسد. یک تمرین دیگر آن است که با نگاه کردن به متن سعی کنید از هر 10 خط یک خط خلاصه بنویسید. توانستید؟ آیا این مهارت را دارید؟

اگر می خواهید این مهارت را از ابتدا و به صورت اصولی یاد بگیرید یا اگر خلاصه نویسی بلد هستید و حال می خواهید آن را تقویت کنید و اصولی یاد بگیرید. حتی اگر تنها می خواهید خلاصه نویسی به انگلیسی را یاد بگیرید می توانید از پکیج های آموزشی هوش برتر استفاده کنید. در این پکیج ها صفر تا صد روش و راهکارهای خلاصه نویسی به انگلیسی با تمرین های زیاد آموزش داده می شود. به کمک این پکیج ها می توانید نه تنها به زبان انگلیسی خلاصه کنید، بلکه خلاصه متن های فارسی را نیز با یک نگاه بنویسید.

منابع

 

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *