H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

نحوه مطالعه فیزیک

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

نحوه مطالعه فیزیک

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور ، مدرسه و دانشگاه

فهرست مطالب

بدون شک مطالعه فیزیک بسیار اهمیت دارد. چرا؟ چون سوالات مختلفی وجود دارد که فیزیک سعی دارد به آنها پاسخ دهد. فیزیکدانان علت همه چیز را از درخشش ستاره‌ها گرفته تا چگونگی شروع جهان توضیح می‌دهند. با این حال هوز بسیاری از دانش آموزان نمی‌دانند فیزیک را چگونه مفهومی بخوانندنگران نباشید؛ زیرا در این مقاله بهترین روش‌ها و نکات درباره نحوه مطالعه فیزیک و کسب نمرات خوب امتحانی را یاد خواهید گرفت.

 

درک خوب از مفاهیم اصلی

در مطالعه فیزیک، یادگیری مفاهیم اصلی بسیار اهمیت دارد. درواقع تمام مباحث و مسئله‌های فیزیک، از این مفاهیم شکلمیگیرداز این رو بهتر است مسئله‌ها را حفظ نکنید؛ بلکه مبانی و نظریههای اصلی را عمیقا درک کنید و سپس مسائل را حل کنیدپیشنهاد میشود برای یادگیری مفاهیم اولیه فیزیک، فلش کارت تهیه کنید تا بتوانید همیشه مروری بر آنها باشید و موضوع را راحت‌تر درک کنید.

تقویت مهارتهای ریاضی

بخش اصلی فیزیک توانایی انجام ریاضیات است. اگر توانایی حل بسیاری از مسائل و فرمولها را دارید، میتوانید به راحتی به فیزیک تسلط پیدا کنید. یادگیری موازی ریاضیات با فیزیک، میتواند به شما در درک و حل مسائل ریاضی در فیزیک کمک کند. مطالعه فیزیک دانش آموزان را ملزم می کند که حداقل هندسه و جبر را بداننددروس پیشرفته‌تر فیزیک دانش‌آموزان را ملزم به انجام دیفرانسیل می‌کندبرای موفقیت در فیزیک، باید در ریاضی شجاع باشید.


همچنین بخوانید: روش مطالعه ریاضی


فرمول ها

تجزیه و تحلیل مسئله‌ها

در مطالعه فیزیک خوب است که مسائل را تا حد امکان ساده کنیدحل مسائل فیزیک ممکن است برای بسیاری از دانش‌آموزان سخت به نظر برسد؛ اما اگر آن‌ها تجزیه و تحلیل کنند، آسان‌تر درک خواهند کرد. بهتر است آرام باشید و مسئله را تا مرحله به مرحله حل کنید.

ماشین حساب مشکلات شما را حل نمیکند

درست است که ماشین‌حساب‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا اعداد را محاسبه کنید؛ اما مهم است بدانید چرا این اعداد را انتخاب میکنیددر فیزیک اگر فقط از ماشین حساب خود برای محاسبه اعداد استفاده کنید و ندانید که فرمول واقعا درمورد چیست، هرگز به طور کامل متوجه نخواهید شد که درحال مطالعه چه چیزی هستید

روی نکات مهم هر مسئله تمرکز کنید

هر زمان که یک مسئله فیزیک را حل می‌کنید، نکات مهم را مرور کنیدهمچنین با جزئیاتی که در تلاش برای حل آنها هستید آشنا شوید. نکات مهم مسئله‌ها، مواردی است که به شما کمک می‌کند در امتحان نمره بگیریدبنابراین تمرکز کنید و به یاد داشته باشید که این نکات را ریز به ریز بنویسید.


از دست ندهید: چگونه با یکبار خواندن یاد بگیریم


 

از نقاشی استفاده کنید

طراحی و نقاشی، بهترین روش برای نمایش مشکلات فیزیک ذکر شده در بالا است. برای درک مفاهیم اصلی و نکات فیزیک، رسم نقشه الزامی استهمیشه خوب است که هر مفهومی را با کمک نقاشی ارائه کنید؛ زیرا به شما کمک میکند فیزیک را بهتر درک کنید.

نحوه مطالعه فیزیک کنکور

استفاده از واحدهای صحیح

اگر می‌خواهید در امتحان فیزیک نمره بالایی کسب کنید، نوشتن پاسخ صحیح با واحدهای درست بسیار مهم است. فیزیک معمولا از اندازه‌گیری‌های متریک/SI استفاده می‌کند. برخی از واحدهای رایج در مطالعه فیزیک عبارتند از: توان، وات، شتاب، متر/ثانیه مربع، نیرو/نیوتن و غیره.

استفاده از فلش کارت

فیزیک درسی است که شامل اصول، مفاهیم، ​​واحدها و کلمات جدید استهمه این‌ها را یادداشت کنید تا بتوانید حافظه خود را تقویت کنید. این روش همچنین کمک می‌کند تا مشکلات خود را پیدا کنیدبرای به خاطر سپردن فرمول‌های فیزیک، فلش کارت بسیار میتواند مفید باشد.

فعال بودن در کلاس

دانشآموز اگر بتواند سر کلاس فیزیک درس را درک کند، می‌تواند آن را یاد بگیرد. از این رو دانشآموز نیاز دارد تا فعالانه و منظم در کلاس شرکت کند، گوش دهد و یادداشتبرداری کندبدین ترتیب هنگام مطالعه فیزیک در خانه، هیچ مشکل یا سردرگمی وجود نخواهد داشت.

بعد از کلاس

پس از اتمام تدریس فیزیک، بهتر است درس تدریس شده را شب در خانه مرور و مطالعه کنیدمرور درس جدید فیزیک در کمتر از ۲۴ ساعت، مفهوم را دوباره در ذهن روشن میکند و همچنین در ذهن ثبت میشود.


حتما بخوانید: آموزش مرور به کمک منحنی فراموشی ابینگهاوس


 

تکنیک حل مسئله در فیزیک

فیزیک مملو از مسئله است. برای متخصص بودن در حل مسئله، دانشآموز ابتدا باید تجزیه و تحلیل کند که موضوع مسئله درباره چیستسپس باید آن را بخواند، بفهمد و بداند که چه چیزی باید کشف شود. بسته به نوع مسئله، او باید به این فکر کند که چه اطلاعات یا فرمولی باید اعمال شودپس از حل و یافتن پاسخ، او باید بررسی کند که آیا راه‌حل و پاسخ درست است یا خیر.

نحوه مطالعه فیزیک کنکور

سایر منابع کمکی

برای کسب نمره خوب در فیزیک، دانشآموز نباید تنها به برنامه درسی مدرسه پایبند باشد و تمرین‌های تعیین شده را حل کندآنها میتوانند یک قدم جلوتر بروند و شروع به حل مسئله‌هایی کنند که در برنامه درسی نیستتعدادی از منابع آنلاین وجود دارد که برای تمرین مسئله‌های فیزیک است.

 

حتما از معلم خود بخواهید تا یک کتاب تمرینی مناسب معرفی کند. کمک گرفتن از معلمان، دوستان در قالب مطالعه گروهی، منابع شخص والث مانند فیلمهای آنلاین، کتابها و سایتهای آموزشی روش‌هایی هستند که به شما کمک میکند فیزیک را به خوبی مطالعه و درک کنید.

آزمون آزمایشی

برخلاف سایر دروس، مطالعه فیزیک و یادگیری سریع و درک کامل آن نیاز به تمرین خوب داردتعدادی سایت وجود دارد که تست آنلاین و تست آزمون فیزیک را ارائه می‌دهدآنها بهترین روش برای تجزیه و تحلیل و سنجش درک شما از موضوع هستند.

ثبتنام در کلاس فوق برنامه

دوره‌های فوق برنامه ویژه موسسات خصوصی است که فیزیک را در مدت زمان کوتاهی آموزش میدهندآنها سریع و موثر هستند؛ زیرا موضوعات را خیلی فشرده پوشش میدهند. دانشآموزان میتوانند در چنین آموزشهایی ثبت‌نام کنند. این موسسات یک برنامه زمانی تعیین میکنند، طبق آن کار میکنند و بخش‌های مختلف فیزیک را تکمیل میکنند.

اتم

وارد منطقه مطالعه شوید

این مورد برای هرکس متفاوت است: برخی افراد در یک کافی شاپ شلوغ بالاترین تمرکز را دارند، درحالیکه برخی دیگر به سکوت و انزوا مطلق نیاز دارند. بفهمید که چگونه و کجا بهترین مطالعه خود را انجام میدهید و آن را به یک برنامه روزانه تبدیل کنید تا بتوانید هر روز به مطالعه فیزیک بپردازید. همچنین خودتان هم می‌توانید مکان مطالعه مناسب خود را مهیا کنید.

زود شروع کنید

فیزیک موضوعی است که باید به تدریج آموخته شود تا مفاهیم و نظریه‌ها به خوبی درک شوندبرای همین دانشآموز باید برنامه روزانه مناسبی را تنظیم کند تا همه موضوعات را پوشش دهد. دانشآموزان باید به خاطر داشته باشند که در زمان امتحان همه مباحث را جمع نکننداین کار فقط منجر به سردرگمی، نمرات کمتر و درک نامشخص از مفاهیم میشودبنابراین شروع زودهنگام مطالعه فیزیک و تکمیل زودهنگام مفید خواهد بود.

فیزیک را سخت ندانید

فیزیک ممکن است در انواع فرمولها، معادلات، قضایا و قوانین پیچیده به نظر برسد؛ اما یک نکته مثبت دارد: فیزیک منطقی استدرواقع به شما کمک می‌کند تا بفهمید چرا یک اتفاق رخ می‌دهد. همچنین یک نگاه اجمالی و دقیق به نحوه عملکرد اساسی همه چیز در سطح مولکولی، اتمی و ذرات اتم می‌دهد. برای همین فیزیک میتواند آسان باشد و این همان طرز فکری است که ممکن است سعی کنید هنگام مطالعه فیزیک از آن استفاده کنید.

نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور

 

تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی 30 سوال از پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم است که باید در مدت 37 دقیقه به آنها پاسخ دهید.

در کنکور ریاضی تعداد سوالات فیزیک 45 سوال است که باید در مدت 55 دقیقه به آنها پاسخ دهید. سوالات از پایه‌های دهم، یازدهم ودوازدهم طراحی خواهند شد.

داوطلبان تنها درصورتی می‌توانند سوالات را به درستی پاسخ درست دهند که مطالعه زیست را از پایه و اصولی شروع کنند. نحوه مطالعه فیزیک از پایه به صورت زیر است:

 • مطالعه سطحی وسریع کتاب درسی
 • مطالعه ریز به ریز و دقیق کتاب درسی

نکته: در دور اول مطالعه کتاب، به هیچ عنوان یادداشت‌برداری نکنید. شما باید این کار را در دور دوم یا انتهای مطالعه انجام دهید.

این دو مرحله ممکن است چند هفته طول بکشد؛ اما باید آن را انجام دهید تا مطالب کتاب درسی را به خوبی یاد بگیرید.

 • مطالعه یادداشت‌های کلاسی و منابع معتبر
 • مطالعه سوالات کنکور چند سال اخیر یا سوالات تالیفی استاندارد

انیشتین

بخش دوم: تست زنی

با انجام این‌ دومرحله آمادگی لازم را برای مطالعه پیدا خواهید کرد؛ زیرا هم هدف طراح سوال را متوجه می‌شوید و هم نکات ریزتری یاد می‌گیرید.

 • تست زنی
 • مرور دوباره کتاب درسی

نکته: شما باید تست‌های هر مبحث را به چند مرحله تقسیم کنید. با این کار هنگام مرور مطالب، تعدادی تست برای تمرین هم خواهید داشت و درس به خوبی برایتان جا می‌افتد.

بنابراین سعی کنید تست زنی را ابتدا برای تمرین انجام دهید؛ اما تست‌های مرحله دوم را به صورت زمان‌دار انجام دهید. سپس از سوالاتی که اشتباه پاسخ دادید، نکات را استخراج کنید، مبحث مربوط به آنها را دوباره مطالعه کنید، نکاتی که برای شما تازگی دارد را خوب درک کنید و آنها را یادداشت کنید.

درنهایت باید کتاب درسی را دوباره مرور کنید و نکات مربوط به هر مبحث را در حاشیه‌ کتاب یادداشت‌برداری کنید.

معرفی چند منبع مناسب برای مطالعه فیزیک

 • فیزیک کامل میکرو طلایی گاج
 • فیزیک خیلی سبز / نشر الگو / خوشخوان / قلمچی

نکات نهایی در نحوه مطالعه فیزیک

 • همیشه خوب است که با برنامه پیش بروید و عقب نمانید.
 • خواندن کل درس قبل از حضور در کلاس عادت خوبی است. بدین ترتیب مجبور نیستید برای همه چیز یادداشت‌ برداری کنید. میتوانید بیشتر روی موضوعاتی تمرکز کنید که متوجه آنها نمیشوید.
 • یادتان باشد هر روز فیزیک بخوانیدخواندن و گوش دادن درست، روش موثر یادگیری فیزیک است.
 • یک شب قبل از امتحان از مطالعه سنگین خودداری کنید. آمادهسازیخود را روزها یا هفتهها قبل از امتحان شروع کنید.
 • توجه به درس در کلاس بسیار مهم است. اگر بخشی نامشخص است سوال بپرسید.
 • سعی کنید روی موضوعاتی که به نظرتان سخت است بیشتر کار کنید. برنامه درسی خود را هرچند وقت یکبار اصلاح کنید.

نکته پایانی این است که اگر در مسیر خود باقی بمانید، مطالعه فیزیک میتواند آسان باشد. با فیزیک دوست بمانید؛ زیرا به پیشرفت تکنولوژی، بازی‌های رایانهای، درمان بیماریها و تولید انرژی کمک فراوانی کرده استموفق باشید!

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *