H_B_I-mianlogo
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اگر دنبال مطلبی هستید که آن را پیدا نمیکنید، آن را در فرم زیر جستجو کنید:

سبد خرید شما در حال حاضر خالی است.

بازگشت به فروشگاه

مدت زمان مطالعه:

مشخصات:

مشخصات:

Icons8 RSL Colored Part 9

دانلود فایل :

Dusk Part 1

تاریخ:

Icons8 RSL Colored Part 10

مدت زمان مطالعه:

Icons8 RSL Colored Part 11

فهرست مطالب

نحوه مطالعه شیمی برای موفقیت در کنکور و امتحانات

فهرست مطالب

شیمی درسی است که میتوان آن را دوست داشت یا از آن متنفر‌‌ بود. در واقع نحوه مطالعه شیمی کمی چالش‌برانگیز است. دلیلش هم این است که شما چیزهای جدیدی را می‌شنوید که تا به حال به گوشتان نخورده است. خب، بهترین راه برای تبدیل این‌ درس به یک مبحث جذاب، مطالعه شیمی به روش صحیح است. در این مقاله استراتژی‌ها و تکنیک‌های اثبات‌ شده را بررسی خواهیم کرد که در صورت استفاده، توانایی شما برای مطالعه شیمی و یادگیری بدون فراموشی آن بهتر خواهد شد.

از آزمایشگاه مدرسه استفاده کنید

بارها شنیده‌اید که «تمرین انسان را به کمال می‌رساند» و همینطور هم هستخب، چگونه می‌توان شیمی را تمرین کرد؟ قطعا در آزمایشگاهشما شخصا با خواص مختلف مواد آشنا میشوید و با مواد شیمیایی متعددی در تماس هستید

بدین ترتیب میتوانید شیمی را به خوبی بفهمید و یاد بگیریددر واقع آزمایشگاهها تمرین عملی کلماتی هستند که می‌آموزید. خب، اگر آزمایشگاه‌ها را جدی نگیرید، چگونه میتوانید شیمی را درک کنید؟ حتی ممکن است شیمی را هم به خوبی یاد بگیرید؛ اما با انجام آزمایشات عملی متوجه شوید که می‌توانید شیمی را بطور حرفه‌ای ادامه دهید، نه؟

Organic Chemistry 2 - Advanced - BrightHat


به جای حفظ کردن
درک کنید

شیمی به دو بخش اصلی تقسیم میشود: شیمی معدنی و شیمی آلی. اکثر دانشآموزان از شیمی آلی میترسند و مدام میپرسند چگونه شیمی آلی را مطالعه کنیم؟ صادقانه بگویم، شیمی آلی بی‌نهایت ساده استفقط باید یک چیز را در نظر داشته باشید و آن این است که «بیشتر بفهمید»به جای حفظ کردن فرمولهای شیمیایی، روی درک تمرکز کنید.

مانند هر درس مفهومی دیگری، اطلاعات جدید زیادی برای یادگیری و حفظ کردن در شیمی وجود دارددر واقع به محض مطالعه شیمی، اطلاعات بسیار جدیدی به شما ارائه میشود که اگر تلاش کنید تمام آنها را حفظ کنید، کاملا گیج خواهید شد

ابتدا بر درک مفاهیم اصلی تمرکز کنیدهنگامی که درک درستی از اصول اولیه پیدا کردید، میتوانید زمانی را صرف حفظ کردن جزئیات کنیدهمچنین با تسلط بر مبانی شیمی و درک درست آنها، ​​به خاطر سپردن بقیه چیزها بسیار آسانتر خواهد بود. به یاد داشته باشید که حفظ کردن، هرگز نباید جایگزین درک شود.


از دست ندهید: چگونه مفهومی درس بخوانیم


 

وقتی خواب هستید شیمی نخوانید

شیمی فرمولها و معادلات بسیاری دارد که باید درک شود. شما زمانی که خوابآلود یا خسته هستید، تمرکز کافی ندارید. طبیعتا گیرندههای شما مدام به مغز دستور می‌دهد که وقت خواب است! در این وضعیت اگر ذهن خود را مجبور به مطالعه کنید، فقط وقت‌ خود را تلف خواهید کرد

چرا؟ چون هیچ چیزی یاد نمی‌گیرید. تصور کنید ظرفیت شیشه 250 میلیلیتر است؛ اما شما اصرار دارید آن را تا 250.001 میلیلیتر پرکنیدخب، سر ریز می‌شودبه همین خاطر اگر مغزتان خسته است یا کار نمی‌کند؛ درس نخوانید و فعلا استراحت کنید.

Life, Environment, and Applied Chemistry|Undergraduate|Fukuoka Institute of Technology

روزانه تمرین کنید

کلید یادگیری و مطالعه شیمی تمرین است. حل کردن مسئله، بکارگیری فرمولها و غیره باید یکی از ویژگیهای اصلی روتین روزانه شما باشد. درست متوجه شدید؛ روتین روزانه. اگر میخواهید شیمی را بیاموزید و نمرات بالا کسب کنید، باید هر روز زمان کمی (1 ساعت) را صرف مطالعه شیمی کنید

هنگام حل مسائل شیمی، به پاسخ‌ها نگاه نکنید؛ مگر‌ اینکه واقعا گیج شده باشیدقبل از اینکه به پاسخ‌ها نگاه کنید، کتاب درسی و یادداشت‌هایتان را دوباره بخوانید تا مشکل را متوجه شوید. اگر مسئله‌ای را اشتباه حل کردید، دوباره آن را روی کاغذ بنویسید تا بتوانید آن را درست کنید.

مطمئن شوید هر مرحله از مسئله را درک کرده‌ایدوقتی توانستید پاسخ مسئله را بدست آورید، مسئله دیگری از همان نوع پیدا و حل کنیداین کار را تا زمانی که مفهوم را به طور کامل درک کنید، ادامه دهید.


خوب
یادداشت بردارید

حضور منظم در کلاس و توجه کردن به درس مهم است؛ اما کافی نیستدر حین مطالعه شیمی باید یادداشتهای فراوان و قابل فهم بردارید تا آسان‌تر‌ مفاهیم مورد بحث را درک کنیدیادداشت‌ برداری برای مطالعه شیمی به دلایل زیر از اهمیت ویژهای برخوردار است:

 • مجبور می‌شوید نکات را یادداشت کنید.
 • پس از نوشتن فرمول‌ها و مسائلی که درحین مطالعه شیمی با آنها آشنا می‌شوید، به مراتب راحت‌تر حفظ می‌شود و درک آنها آسان‌تر خواهد بود.
 • یادداشت‌ برداری درست و سپس مرور آنها به شما کمک میکند تا بفهمید چه چیزی را بلد و چه چیزی را مشکل دارید.

بسیار مهم است که تمیز و مرتب یادداشت برداری کنید و فقط روی آنچه معلم روی تخته مینویسد تمرکز نکنیدتمام نکات کلیدی که در سر کلاس می‌شنوید را بلافاصله روی کاغذ بنویسید. بعد از هر کلاس چند دقیقه وقت بگذارید و یادداشتهای خود را مرور کنیداز کتاب درسی یا همکلاسی خود برای اصلاح یادداشتها کمک بگیرید.

 


قبل
از رفتن به کلاس مطالعه کنید

در شیوه یادگیری سنتی، دانش‌آموزان به کلاس می‌روند، معلم مطالب را توضیح می‌دهد، تکالیف خانه را مشخص می‌کند و کلاس تمام می‌شودسپس انتظار می‌رود که دانش‌آموزان به خانه بروند، یادداشت‌های کلاسی خود را مرور کنند، سعی کنند تکالیف را انجام دهند و در واقع آنچه که در کلاس آموزش داده شده است را بیاموزند.

خب، واقعیت این است که همیشه این اتفاق نمی‌افتد. مشکل از ناکارآمدی این شیوه تدریس است؛ به خصوص درمورد موضوعات و مطالبی که یادگیری آنها چالشبرانگیز است. بهترین راه برای یادگیری شیمی این است که با خواندن و مرور مطالبی که قرار است در آن روز ارائه شود، سر کلاس حاضر شوید.

این روش یادگیری با نام «کلاس درس معکوس» شناخته میشود و به دلایل زیر برای یادگیری (و آموزش) شیمی مؤثر است: 

 • اول دانش‌آموزان را وادار می‌کند با مطالعه مطالبی که قرار است ارائه شود، به کلاس بیایند
 • ثانیا دانش‌آموزان با ورود به کلاس از قبل با موضوع درسی آشنا می‌شوند و می‌توانند آنچه که آموزش داده میشود را دنبال کنند و بفهمنداگر دانش‌آموز مفهومی را از مطالعات خود درک نکرده باشد،می‌تواند در طول کلاس بپرسد.
 • در نهایت از کلاس درس به عنوان یک ابزار یادگیری موثرتر استفاده میشود.


عضو
گروههای مطالعه شوید

گروه‌های مطالعه به دانش‌آموزان شیمی اجازه می‌دهد تا مفاهیم دشوار را برای یکدیگر توضیح دهند، آنچه که یاد گرفته‌اند را به یکدیگر یاد دهند، یادداشت‌هایشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، برای امتحانات مطالعه کنند و مطالب بیشتری را یاد بگیرنددر ادامه نکاتی برای تشکیل گروههای مطالعه مفید آورده شده است:

 •  گروهها را بین 3 تا 6 نفره نگه دارید.
 • همه اعضا باید با آمادگی سر جلسات مطالعه گروهی حاضر شوند.
 • اعضایی را انتخاب کنید که به موفقیت فردی خود و همچنین سایر اعضای گروه اهمیت می‌دهند.
 • جلسات مطالعه گروهی را در زمان و مکان مشخص هر هفته برنامهریزی کنید.
 • مطالعه را بین 2 تا 3 ساعت نگه دارید.
 • جلسات را متمرکز نگه دارید و اجازه ندهید بحث به حاشیه برود.
 • به صورت گروهی در محیطی عاری از حواسپرتی مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: روش های تندخوانی برای کنکور


Why Is Studying Chemistry Important


از
فلش کارت استفاده کنید

فلش کارت چیز جدیدی نیست؛ اما واقعا کار میکند و مخصوصا برای مطالعه شیمی مفید استشیمی مملو از نمادها، فرمولها و واژگان علمی است که باید به خاطر بسپارید و به درستی بیان کنیدفلش کارت‌ها برای سازماندهی و مطالعه نمادهای شیمیایی، فرمولها و لغات جدید (از جمله جدول تناوبی عناصر) عالی هستند.

تکالیف خود را انجام دهید

برای یادگیری شیمی مانند یک دانش‌آموز حرفهای، باید ابتدا تکالیف خود را قبل از ورود به کلاس انجام دهید. این کار اولا تأثیر مثبتی روی مطالعه شیمی می‌گذارد. ثانیا حس اعتماد به نفس و فعال بودن خواهید داشته باشیدعلاوه‌براین اگر این کار را به عادت تبدیل کنید، مطمئن باشید که از شیمی نمرات بالا کسب خواهید کرد.


وظایف
بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کنید

هنگام مطالعه شیمی، مباحث سخت را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید تا بتوانید به آنها مسلط شویدحتی اگر این کار کند و خستهکننده بهنظر میرسد؛ اما به شما کمک می‌کند آنچه که مطالعه میکنید را یاد دبگیریدپس از تسلط بر یک مفهوم، به سراغ مفهوم بعدی برویدکم‌کم تعجب خواهید کرد بعد از اینکه چند مفهوم کوچکتر را به خوبی درک کردید، یادگیری و تسلط بر مفاهیم بزرگتر بسیار آسانتر است.

به جای نمره روی یادگیری تمرکز کنید

مطالعه شیمی نیاز به تمرکز کامل داردتمرکز مداوم بر نمره، تمرکز را از یادگیری شیمی دور میکنداگر روی یادگیری شیمی تمرکز کنید، نمره هم به دنبال شما خواهد بودراه میانبری وجود ندارد. در پایان سال آنچه که یاد میگیرید مهم استاگر شیمی را یاد بگیرید، نمره خوبی هم خواهید گرفت.

نحوه مطالعه شیمی برای کنکور

قبل از اینکه بدانیم چگونه درس بخوانیم تا در کنکور موفق شویم، بد نیست این را در نظر بگیرید که در رشته تجربی، از شیمی 35 سوال مطرح می‌شود و دانش‌آموزان باید در مدت 35 دقیقه به آنها پاسخ دهند. شما تنها درصورتی می‌توانند سوالات را به درستی پاسخ دهید که مطالعه شیمی را از پایه و اصولی شروع کنید. نحوه مطالعه شیمی از پایه به صورت زیر است:

 • مطالعه سطحی وسریع کتاب درسی
 • مطالعه ریز به ریز و دقیق کتاب درسی

نکته: در دور اول مطالعه کتاب، به هیچ عنوان یادداشت‌برداری نکنید. شما باید این کار را در دور دوم یا انتهای مطالعه انجام دهیداین دو مرحله ممکن است چند هفته طول بکشد؛ اما باید آن را انجام دهید تا مطالب کتاب درسی را به خوبی یاد بگیرید.

 • مطالعه یادداشت‌های کلاسی و منابع معتبر
 • مطالعه سوالات کنکور چند سال اخیر یا سوالات تالیفی استاندارد

نکته: با انجام این‌ دومرحله آمادگی لازم را برای مطالعه پیدا خواهید کرد؛ زیرا هم هدف طراح سوال را متوجه می‌شوید و هم نکات ریزتری یاد می‌گیرید.

 • تست‌زنی
 • مرور دوباره کتاب درسی

نکته: شما باید تست‌های هر مبحث را به چند مرحله تقسیم کنید. با این کار هنگام مرور مطالب، تعدادی تست برای تمرین هم خواهید داشت و درس به خوبی برایتان جا می‌افتد

بنابراین سعی کنید تست زنی را ابتدا برای تمرین انجام دهید؛ اما در مرحله دوم به صورت زمان‌دار تست بزنیدسپس از سوالاتی که اشتباه پاسخ دادید، نکات را استخراج کنید، مبحث مربوط به آنها را دوباره مطالعه کنید، نکاتی که برای شما تازگی دارد را خوب درک کنید و آنها را یادداشت کنید.

درنهایت باید کتاب درسی را دوباره مرور کنید و نکات مربوط به هر مبحث را در حاشیه‌ کتاب یادداشت‌برداری کنید.

مطالعه شیمی

معرفی چند منبع مناسب برای مطالعه شیمی

 • شیمی 2: مبتکران و فار تک جلدی برای یادگیری
 • گاج یا آبی قلم چی برای تست‌زنی
 • شیمی 3 و پیشمبتکران و خیلی سبز برای یادگیری
 • گاج یا آبی قلم چی برای تست‌زنی
 • کتاب جامع تخته سیاه
 • کتاب خط ویژه گاج

سخن آخر

همانطور که میدانیم، درس شیمی پیچیدگیهای زیادی دارد و اگر به آن علاقه نداشته باشید، ممکن است برایتان دردسرساز شودخب، چیزی که مشخص است، این است که شما تنها نیستید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که نکات بالا را رعایت کنید. مطمئن باشید تغییر چشمگیری در برنامه مطالعه شیمی خود مشاهده خواهید کرداین نکات به شما کمک می کند تا با بالا بردن علاقه خود، شیمی را با سرعت بیشتری یاد بگیریدموفق باشید!

به مقاله امتیاز دهید : [ratings]

آیا تمایل دارید این مقاله را دریافت کنید؟

مطالبی که برایتان مفید است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *